Stads= en Provincienieuws SPORT DE OORLOG. landsche regeering nooit de wettigheid heeft betwist, dat koopvaardijschepen voor zelfverdediging gewapend zouden zijn. Hij hoopte daarom, dat niet gewei gerd zou worden dergelijke schepen in Nederlandsche havens toe te laten, voor al met liet oog op het feit, dat het nieuwe Engelsche kabinet niet weer zai dulden, dat Engelsche stoomschepen, zonder een poging tot verdediging, door vijandelijke duikbooten tot zinken wor den gebracht. Gedwongen lossing. De „Amsteldijk", van de Holland— Amerika-Lijn, is door de Engelsche auto riteiten van Falmouth naar Londen ge dirigeerd, om ongeveer 2100 ton lading te lossen. Verlot en vrij vervoer. (Officieel.) Tijdens de verloven van langeren duur dan vier dagen, die met het oog op de naderende Kerstdagen en Nieuwjaarsdag door den opperbevel hebber van land- en zeemacht zijn ver leend, blijven de niet-beroepsmilitairen in liet genot van alle militaire inkom sten. Het bedoelde verlof moet als al gemeen worden aangemerkt, zoodat ook het recht op vergoeding wegens kost winnerschap blijft bestaan. Voorts wordt medegedeeld, dat een legerorder is verschenen, waarin is op genomen dat voortaan !o. aan leden van het administratief kader en aan werklieden, die, tenge volge van de eischen van den dienst voor het genieten van verlof meer uit sluitend op de Zondagen zijn aan gewezen zulks ter beoordeeling van den corps-commandant voor zoover zij gezinshoofden zijn of in overeen komstige verhoudingen verkeeren, vier maal in denmaand vrij vervoer kan worden verleend. Vorenbedoelde gunsten zijn uit den aard der zaak niet toepasselijk op mi litairen, die tot hulp van het admini stratief kader in enkele bureelen werk zaam zijn gesteld 2o. aan officieren der depots, en aan het instructie-kader der depots, als mede aan de dienstplichtigen, die nog geen 8' 's maand onder de wapenen zijn, en aan wie op grond van het ge stelde onder lo van een order van den opperbevelhebber van land- en zee macht van 19 Mei 1916 éénmaal per veertien dagen verlof kan worden ver leend, alsdan vervoer voor rijksrekening kan worden toegestaan. Opleiding bij den landstorm. Het legerbestuur heeft bepaaldUit iedere lichting (landstormjaarklasse) zullen zoo mogelijk door aanmelding of aanwijzing moeten worden opgeleid tot een rang Van elke 50 man 1 tot den rang van officier en elke 100 man 7 tot den rang van sergeant en 7 tot den rang van korporaal. Bij iedere inlijving van ongeveer 7000 landstormplichtigen, zijnde de sterkte der ingelijfde-ploegen, moeten dus wor den opgeleid 400 man tot den rang van korporaal en 630 tot dien van sergeant, terwijl van deze laatsten 140 man ver der moeten worden opgeleid tot rerserve officier. („Avp.") Onnoodige telefoongesprekken. Niettegenstaande de opperbevelhebber indertijd daarop wel eens met nadruk wees, is het hem gebleken, dat nog in vele gevallen zonder noodzaak van de telefoon gebruik wordt gemaakt voor het voeren van „militaire gesprekken", waardoor het particulier telefoonverkeer noodeloos wordt belemmerd. Daarom heeft hij zijn waarschuwing nog weer eens herhaald. VLISS1NGEN, 21 DECEMBER. Begrafenis Ds. Vermeer. Hedenmorgen 11 uur had alhier de teraardebestelling plaats van wijlen ds. A. A. Vermeer, in leven predikant der Nederl. Herv. Gemeente alhier. Een zeer talrijke menigte had zich rond de groe ve geschaard om een laatsten groet te brengen aan den man, die op zulk een jeugdigen leeftijd aan zijn gezin en zijn herderlijk werk was ontrukt. De kist werd vanuit den lijkwagen naar zijn laatste rustplaats gedragen door ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. gemeente. Hierachter volgden de familieleden, onder wie zijn echtge- noote mevr. de wed. Vermeer en voorts tal van collega's van den overledene, zoowel van hier en van Middelburg als uit de omliggende gemeenten. Hierbij hadden zich nog aangesloten depu taties der Chr. jongel. Vereen., van den Nat Werkmansbond en van „Patrimo nium". Mede was aanwezig de burge meester dezer gemeente en de colleges van kerkvoogden en notabelen. Ds. Hogerzeil, vroeger predikant alhier,was eveneens voor deze treurige plechtig heid overgekomen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, trad ds. C L Voorhoeve naar voren en zeide dat velen hier gaarne zouden willen spreken, maar op ver zoek der familie was spreker opgedra- gsn hier eenige woorden te zeggen, s. Voorhoeve deed dit naar aanlei ding van enkele verzen uit Jesaja 12 en schetste verder het groote verlies dat algemeen gevoeld wordt door het af sterven van ds. Vermeer. Bovenal is dit verlies voor de gemeente groot. God schenkc ons tfoost, wij treuren echter niet als degenen die geen hoop heb ben. Voorts memoreerde spreker het ver lies in ds. Vermeer voor de Chr. Jonge- üngs-vereeniging, den Chr. Nat. Werk- mensbond, het Bijbelgenootschap en de Christelijke School, in wier besturen de overledene zitting had. God zal troos ten, hij neemt zijn kinderen weg, maar zet zijn werk voort. God doet zijn werk wonderlijk. Wij allen werden getroffen door zijn plotseling verscheiden. Voorts wees spreker nog in enkele woorden op zijn ernstige ongesteldheid nu 7 jaar geleden. Wij staan bij dit graf niet als treu renden, maar zien opwaarts tot God. Met dankzegging eindigde ds. Voor hoeve zijn toespraak. Daarna sprak de oudste broeder van den overledene, ds. A. J. A. Vermeer uit 's-Gravenltage. Spreker dankte voor de overgroote belangstelling, in het bijzonder deed hij dit het hoofd der gemeente voor zijn tegenwoordigheid en verder ook zijn ambtsbroeders in Vlissingen en el ders, den Kerkeraad, Kerkvoogdij en de leden der gemeente. De hartelijkheid aan zijn lieven jongsten broeder be toond en de groote liefde hem steeds toegedragen zal nooit vergeten worden. Aan ds. Voorhoeve werd nog een bij'- zonder woord van dank gebracht voor zijn troostende en bemoedigende woor den die hij vóór het vertrek van het sterfhuis heeft gesproken en bracht spreker bovenal dank aan God. Deze beide toespraken maakten op vele hoorders een diepen indruk. Hiermede was de treurige plechtig heid afgeloopen. De Nationale Bankvereeniging zal met ingang van I Januari a.s. het bedrijf der firma C. R, C. Wibaut Co. te Vlis singen overnemen en een kantoor harer Instelling te dezer stede openen, hetwelk zal gevestigd zijn in het gebouw der bovengenoemde firma. Als directeur zal optreden de heer H. J. M. van Raalte, beheerend vennoot der firma C. R. C. Wibaut Co., ter wijl tot procuratiehouder is benoemd de heer J. W. R. N. de Vroom, tot dus verre procuratiehouder van bovenge noemde firma. De Nationale Bankvereeniging werd in den loop aan dit jaar, met medewer king van de Rotterdamsche Bankver eeniging opgericht met het doel om een provinciaal bankbedrijf te vestigen, daartoe nam zij bereids verschillende oude en bekende bankiersbedrijven over. De hoofddirectie, bestaande uit de heerenJhr. G. W. J. Hooft, mr. J. H. Geertsema Wzn., E. Th. Geësink en A. B. A. van Ketel, is, evenals de Centrale Administratie, gevestigd te Utrecht. Het kapitaal en de reserven der Nationale Bankvereeniging bedragen f 5.500.000. De Nationale Bankvereeniging heeft thans kantoren in 28 plaatsen in ons land. In het bericht gisteren door ons ont leend aan de „Nieuwe Cf." betreffende de Zeeuwsche spionnage affaire wordt gemeld dat ook het Lloyd bureau bij deze spionnage betrokken was. Hoewel wij reeds mededeelden dat het geheele bericht grootendeels op fan tasie berust, willen wij ten overvloede nog eens melden dat dit bureau in geen enkel opzicht in een spionnage-zaak is betrokken geweest. Voor het examen van machinist, di ploma C, zijn geslaagd de heeren P. M. Corstanje alhier en P. Zevenhuizen te Middelburg, baden leerlingen van de De Ruyterschooi. De gisteren hier binnengekomen Ne derlandsche driemastschoener is niet de „Holland", doch de „Dina Hindrika" Men schrijft ons uit Middelburg In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren verschil lende adressen ingekomen verzoekende over te gaan tot het instellen van ver plichte winkelsluiting gedurende den crisistijd, terwijl een winkelier had ver zocht dit niet te doen. Behandeld werden nog enkele voor stellen inzake salarisverhoogingen. In afwijking met het voorstel van Burg. en Weth. werd het salaris van het hoofd der gemeentelijke bewaarschool nog met 100 verhoogd en zal nu het maxi mum ƒ900 bedragen. Eveneens buiten het voorstel van Burg. en Wetli. om werd voldaan aan het verzoek om de jaarwedde van het personeel van het herhalingsonderwijs te verhoogen van ƒ1 tot 1.25 per les uur. Ook hadden Burg. en Weth. voor gesteld niet te voldoen aan het verzoek van het personeel van de burgeravond school en de avondschool voor hand werkslieden om hunne jaarwedden te verhoogen. Na ampele bespreking werd besloten tegen den nieuwen cursus eene algemeene herziening dier jaarwedden voor te bereiden. Inzake de jaarwedden van het on derwijzend personeel bij het lager on derwijs, werd door Burg. en Weth. voorgesteld eene wijziging te brengen in het besluit, genomen in de October- vergacering, zulks in verband met op merkingen van Ged. Staten. Staande de vergadering werd een amendement in gediend en dit was aanleiding om de zaak aan te houden, opdat Burg. en Weth. de finantieele gevolgen van dit amendement kunnen nagaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Waarde door P. Wijngaarden, hulpprediker te Bergentheim. Bedankt voor het beroep te Rotterdam door ds. Rijnders te Doorn. VOETBAL De Zuidelijke eerste klasser „Middel burg" ontvangt Eersten Kerstdag 't Haar- lemsche „E. D. O." en Tweeden Kerst dag 't Haagsche „Quick". Hierdoor ver valt op laatstgenoemden dag de reeds aangekondigde wedstrijd „Vlissingen"— „Middelburg". RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens overtr. der Motor- en RijwielwetJ. P. L. D„ Vlis singen, f 15 b. s. 15 d. h., terwijl hem de bevoegdheid is ontzegd motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar; van dit vonnis is door beklaagde en door den ambtenaar van het open baar ministerie beroep aangeteekend. Overtr. JachtwetJ. J. G., Serooskerke, f 5 b. s. 3 d. h.overtr. Spoorwegregle ment C. A., Ii.vr. van C. R., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h.overtr. verord. van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland J. D., Aagtekerke, A. K,, J. D., beiden Zoutelande, J.. W.. Meliskerke, allen tot f 2 b. s. 2. d. h.overtr. Reglement op .de wegen en voetpaden in ZeelandP. van de B., Vrouwepolder, J. W., J. M., beiden Serooskerke, A. D., Gapinge, allen f I b. s. 1 d. h. op een rijwiel 2 personen vervoeren J. A. E., Vlissirgen, tot f 0.50 b. s. 1 w. t.straatschenderij J. M., Vrouwepolder, f5 b. s. 2 w. t. fietsen met een rijwiel voorzien van een freewheelinrichting zonder rem :J. A. E., Krabbendijke, f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken J. S., Vlissingen, Th. W. van E., Vught, ieder f 1 b. s. 1 d. h.een trekdier los en onbeheerd laten staan E. B.,Middelburg, f 1 b. s. 1 w. t. G. F., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h., rijden over wandelwegenA. G. H., Middelburg, f I b. s. 1 d. h. na slui tingsuur nog bezoekers in café aanwezig hebben C. W. de N„ li.vr. van D. P. L., Vlissingen, ,f 3 b. s. 3. h.overtr. ArbeidswetM. B., Ii.vr. van A. K., Vlissingen, f 3 b. s. 3 d. h.overtreding LeerplichtwetJ. S. Arnemuiden, f 10 b. s. 10 d. h.M. M„ Arnemuiden, J. de K., Middelburg, ieder f3 b. s. 3 d. h.E. L. C., Vlissingen, P. de N., Arne muiden, ieder f5 b. s. 5. d. h.E. M. de V., wed. J. de*,: H., Grijpskerke, f 0.50 b. s. 1. d. h.'; 'fretsèn zonder licht: J. de R., St. Laurens, f 1 b. s. 1 d. h. J. V., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.J. B„ Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h. fietsen zonder belA. M. V., Domburg, f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een wagen zonder licht: A. D., Vrouwepolder, A. A„ Serooskerke, L. H„ Middelburg, allen f 1 b. s. 1 d. h.A. H. C., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h.overtr. IJkwetC. G. B„ Vlissingen, f 0.50 b. s. 1 d. h. J. C. D., J. M., j. B. v. d. S., allen Vlissingen, allen f 3 b. s. 3 d. h.W. F. M., Vlissingen. 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d.- h. j. R., Vlissingen, f 3 b. s. 2 d. h. F. J. van der L., Vlissingen, 2 m. f0.50 b. s. 2 m. 1 d. h. dronkenschapM. G. v. d. S., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.I. M„ Nieuwland, f 10 b. s. 10 d. h. Th. R., Middelburg, f 5 b. s. 5d. h. B. C., Middelburg, 3 d. h.ontslagen van rechtsvervolging isB. C. S., Mid delburg, overtr. Arbeidswet, tegen welk vonnis de ambtenaar van het openbaar ministerie hooger beroep heeft aange teekend. Vrijgesproken isH. L., Vlis singen, (overtr.) Boterwet. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Mid delburg, had de uitspraak plaats in zake A. K. Cz., te Colijnsplaat, waarbij de beslissing der Bank werd vernietigd en verstaan dat de onderneming van klager niet verzekeringsplichtig is en van de N. V. Stoomboot Colijnsplaat, waarbij de beslissing werd vernietigd en ver staan dEt de vennootschap blijft inge deeld in klasse 33 met toewijzing van gevarencijfer 36. De vordering werd ontzegd en de beslissing bevestigd in zake de plaatse lijke commissie te Sas van Gent, partij van rechtswege L. E. aldaar, terwijl klaagster niet-ontvankelijk in haar vor dering werd verklaard voorzoover zij schadeloosstelling vordert na 9 October 1916. De vordering werd ontzegd en de beslissing bevestigd in zake: P. R. te Philippine, P. V. te Vlissingen, G. v. d, K., te Wolfaartsdijk en A. S. te Ter- Neuzen. De beslissing werd vernietigd in zake J. M. V., wed. A. R., te Wemeldinge, en de beslissingen bevestigd en de vorde ringen ontzegd in zake A. W. S., echtg. W. S., te Poortvliet, G. S. echtg. C. F., te Oost- en West-Souburg, G. v. d. H., te Goes, j. R., echtg. C. de F., te Hoek en B. A, Rilland-Bath. DE TOESTAND. De Kerstdagen zullen ons geen vrede brengen, dat zal na de rede van Lloyd George in liet Lagerhuis aan de geheele wereld wel duidelijk 'zijn geworden. Uit de verschillende persstemmen was reeds gebleken, dat het vredes-aanbod der centralen door de geallieerden niet met gejuich werd ontvangen. De Engel sche minister-president heeft er in zijn rede nog eens den nadruk opgelegd, dat de eenige voorwaarden waarop de ge allieerden den oorlog tot een einde kun nen brengen zijn algeheele teruggave, volledig herstel en doeltreffende waar borgen voor de toekomstige veiligheid. Toch is de kans op een vrij spoedi- gen vrede niet geheel verdwenen Im mers, Lloyd George heeft in zijn rede o. a. gezegd „Vóór de Britsche re geering in onderhandeling trad zou zij moeten weten, dat Duitschland bereid was, de eenige voorwaarden in Ie wil ligen, waarop het mogelijk zou zijn een vrede in Europa te verkrijgen en te houden." Deze uitdrukking wint in beteekenis daar Asquith, die na Lloyd Georgè aan 't woord kwam, daarop in 't bijzonder wees, er bijvoegend „Indien de centra len bereid zijn vergoeding en waarbor gen voor de toekomst te geven, laat hen dat dén zeggen." Zeer waarschijnlijk zal deze of een dergelijke zinsnede in de antwoord-no- ta aan de centralen worden opgenomen, zoodat de mogelijkheid van dupliek voor hen is opengelaten. Evenwel is het niet uitgesloten, 'dat Duitschland in de vermelding van Duitsche misdaden en van de noodzakelijkheid om het Pruisi sche militarisme te vernietigen redenen kan zien, die het voor de waardigheid van dat land onmogelijk maken, om te antwoorden. Ook in Frankrijk is men bezig aan de samenstelling van een antwoord nota, welke nota zooals Briand reeds in den Senaat heeft gezegd-, spoedig aan de centrale mogendheden zal wor den verzonden. Het Duitsche voorstel wordt in de pers nog druk besproken. Behalve met deze kwestie houden de bladen zich bezig met de „schitterende overwin ning" bij Verdun. Sommige spreken daarover alsof Duitschland met dit echec alles zou hebben verloren. Het is de vraag of ze daarin juist zien. Stra tegisch zeker niet, want niet verloren is het voordeel, behaald bij den groo- ten aanval van 23 Februari 1916, waar in het Fransche offensief dat terzelfder tijd door de geallieerden in deze streek werd voorbereid, verijdeld werd. Ook later kregen deze hier geen kans, daar het Duitsche offensief maandenlang werd voortgezet. Die strategische winst blijft dus, al gaat hier ook al het tactisch succes ver loren het bloed van honderdduizenden jonge Duitsche strijders is bij Verdun niet te vergeefs geofferd. In tactischen zin echterverschilt het waarlijk niet veel, of al het daarmede van eind Februari tót eind Juli bereikte resultaat, voornamelijk uitgedrukt in terreinwinst, is nu weggevaagd. In de Dobroedsja trekken de Roeme- niërs snel terug. De centrale troepen hebben de linie Bahabag-Ostrovo be reikt. De cavalerie trok de-stad Baha- dag binnen. De Russen staken, zegt een Bul- gaarsch bericht, bij hun terugtocht dorpen in brand, terwijl de gehouwen van eenige beteekenis door hen zijn vernield. In Oost-Walachije wordt de op- marsch der centralen eveneens voortge zet. Zij trokken over de Calmatiul. De „Corriere delia Sera" weet mee te deelen, dat het opperbevel over de Roe- mensciic legers in Russische handen is gekomen. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. De „Times" schrijf Het groote pro gram ter voortzetting van den oorlog, gister in het Lagerhuis uiteengezet, is een groote gebeurtenis in de geschie denis van Groot-Brittannië en voor de menschheid. De redevoeringen waarin het werd ontvouwd ademen den juis- ten geest van een oorlogsregeering, van mannen die zich geheel aan den oorlog wijden. Lloyd George vervulde zijn ernstige taak tot voldoening van het Lagerhuis. Wij zijn oyertuiget dat de natie er evenzeer over voldaan zal zijn. Hij heeft hun gedachten en wen- schen tot uiting gebracht en een pro gram voorgelegd dat het volkomen steun zal bieden. De „Daily Chronicle" zégt Het op merkelijkste feit van de Lagerhuiszit ting van gister was wellicht de volledir ge eenstemmigheid tusschen alle leiders betreffende de houding van het volk jegens den oorlog en het Duitsche vre des-aanbod. De „Daily Mail" Het Lagerhuis luis terde naar' Lloyd George met volle aandacht en stijgende' opgewektheid. Er is geen gebrek aan moed en toewijding in het land. Wat wij 't meest te vreezen hadden in het verleden was het zorge- looze, gemakzuchtige optimisme van zijn regeering. De ,ï>aily Tel." Lloyd George had moeilijk onder beter condities kunnen optreden dan gister bij zijn intree als eerste minister in het Lagerhuis. In den loop van korten tijd is de houding van het parlement van pessimistisch veran derd in een geest van vertrouwen, in overeenstemming met de grondslagen van den oorlogstoestand. Lloyds George's verklaring heeft de hooge verwachtingen die men van de nieuwe regeering koesterde, niet teleur gesteld en Asquith's rede was voor beeldig. De „Morning Post" zegt Duitsch land wiens geliefkoosde illusie is dat Engeland zijn bondgenooten het zware werk laat opknappen, zal het feit niet kunnen miskennen, dat Engeland, Rus- Üm' nkrijk en lfalië spontaan het zelfde antwoord gaven. De nieuwe hoop die in de harten der natie was ge vestigd zal versterkt worden door Lloyd George's speech. De Duitsche bladen constateeren dat een wijde kloof ligt tusschen het stand- nunt a3"? Peorge en hel stand punt, dat van Duitsche zijde als grond slag voor vredesonderhandelingen zou kunnen worden genomen. „Tagl. Rundschau" publiceert een uitvoerig artikel, dat handelt over de waarborgen, waaraan Lloyd George zelf toch niet zal kunnen gelooven, daar ZIJ alleen kunnen worden gegeven door een volkomen verslagen en wanhopi- gen staat. Het blad zegt, dat de bin nenkort te verwachten nota wel meer d®z.e waarborgen zal mededeelen. L.'hyd George hoopt, met aanval len, gelijk aan die, door Constant d'Es- tournelles in de „Neue Ziiricher Ztg." gedaan, ook slechts hoopt indruk te maken op een gedeelte van de Duitsche democratie, dan zal ook de uiterste lin- kerpartij in Duitschland antwoorden Wij hebben meer vertrouwen op de on- gebroken kracht van ons leger, dan op een Engelschen vrede. De „Lokal Anz." schjijfl De frase dat Engeland genoegdoening verlamd is geheel waardeloos, daar van vredes voorwaarden in 't geheel nog geen sprake was. Indien Lloyd George het naar vrede verlangende Europa zoekt te troosten door te wijzen op het tijd stip waarop het de Entente gelukt zal zijn de Duitsche legers en zijn verbon- oenen te verslaan, dan weet geheel Europa evengoed als Lloyd George dat deze aankondiging den eeuwigen oor log beteekenen zou, wanneer het niet in de macht van de Duitsche Oorlogs leiding lag om het vroeger einde af te dwingen. De „Vorwarts" schrijft Wie den oorlog lichtvaardig zou willen verlen gen, zou de schuld voor deze misdaad op zich laden. Houden deze woorden met een sterke zelfveroordeeling in wanneer Engeland de onderhandelin gen, door de centralen aangeboden af wijst Na de redevoeringen der minis- ters in Parijs, Petersburg en Londen, zal de spanning, waarmee men het offi- cieele antwoord der Entente, tegemoet ziet, niet meer al te groot zijn: Men zal met morahseerende uitvluchten en voorwendsels het vredes-aanbod voor bijgaan, maar de sterkere moraal blijft toch aan die zijde, welke maant tot ■staking van den grooten volkeren moord pe ',Köln. Ztg.", de rede besprekende zegt dat het van de vijandelijke pers een opzettelijke verdraaiing van de waarheid is hef voor te stellen alsof hel Duitsche vredes-aanbod niet ernsti» gemeend is. Er behoort lichtvaardigheid toe het aanbod op den drempel af te wijzen. HET OORDEEL DER FRANSCHE PERS. De Fransche bladen juichen de krach tige en bemoedigende redevoeringen van Briand, Lloyd George. Sonnino en Pokofsky geestdriftig toe; zij allen hebben éen taal gesproken en de nia- n"^'V,re, van 'len viiand ontmaskerd. Duidelijk is de eenheid der geallieerden gebleken, zoo mogelijk is hun solidari teit nog versterkt. Jean Herbette ontleedt in de „Echo de Fans de gebeurtenissen, die aan den oorlog vooraf zijn gegaan, waaruit dui delijk blijkt, dat de geallieerden tot de laatste minuut alles hebben gedaan voor het behoud van den vrede Het huidige conflict is het gevolg van den onrechtvaardigen aanval op België Frankrijk en Servië. Indien Duitschland en zijn bondge nooten een einde wilien maken aan de verschrikkingen van den oorlog moeteri Zij volledig herstel voor het verleden en afdoende waarborgen voor de toe komst geven. De- „Humanité" merkt naar aanlei ding van de in een vergadering der socialistische vereeniging in het Seine- departement aangenomen motie en de daaraan door Wolff gegeven uitleg ging, «p, dat de socialisten alleen ver langen, dal de regeeringen der gealli eerden zullen medewerken om klaar heid te brengen, maar intusschen zullen doorvechten onr den vrede te verzeke- ren. WAT DE OOSTENRIJKSCHE PERS ZEGT. Na de woorden van den vroegeren vredesapostel Lloyd George komt het „Weener Fremdenblatt" de voortzet ting van den vreeselijken wereldoorlog als bijqa onvermijdelijk voor. Llovd George schijnt de schuld om den oor- log lichtzinnig te verlengen, geringer te achten dan de schuld om aan den oor log een einde te maken .voordat hel be oogde doel is bereikt en dit doel ken schetste de Engelsche eerste minister gisteren met het duistere woord ge noegdoening. Deze verlangt Lloyd George blijkbaar daarvoor, dat de cen tralen het waagden zich te weer te stellen tegen den aanval van een drom vijanden, die onder bevel van Engeland staan. Wanneer men nog bewijzen noo- dig had aan welke zijde de aanstichters van den wereldoorlog gezocht moeten worden, dan kan daarover wel geen twijfel meer bestaan, daar hel overdui delijk is, wie de mogelijkheid van vrede afwijst en wie voortzetting eischl van den strijd. De „Neue Freie Presse" stelt vast, dat de eisch om genoeg-

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 2