RD EN, mm ljr ;n DONDERDAG No. 30i 54e «Jaargang 0R5T. N. MA. flUGFN usje ïelsje. sje, Aeisje bode Diipsfirma F. VAH OF VELSE Jr., Kleine Harkt 58, Vüssinp. Telefoon Intsrc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ^ieuwjaarswsnschen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETQN EEN EDEL VROUWENLEVEN. KAMEROVERZICHT. BINNENLAND 1916 AT 19.21. berg 9. yen tegen md tegen .500.000. fondsen belegd. erkrijgen Nieuw- NEDEN- uoor klein »er maand. ureau „Vlis- A. E. EDEL- )ede getuig- (boven.) 1, Boulevard 1 Januari en 2 januari l jaar. Adres Beeklaan 90, ;t aanmelden ibbende. rnrant." aatst. Br. s". Courant.'" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6j£ ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener £|f| gulden bij levens- r? gulden bij dood Qf|f| gulden bij verlies A pftfï gulden bij verlies 4 fk ffc gulden bij verlies f» P* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #|l| lange ongeschikt-n|| door «jSggg van een hand, |»^l| van |||g| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor heid tot werken E CMU1 een ongeluk U U AJ voet of oog 1<U,U een duim 1UU wijsvinger tU%3 anderen vinger Deze ultkeeringên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam Zij die zich mef 1 Januari 1917 op de d a g e I ij k s uerschijnende „VLISSINGSCHE COURANT" abonneeren, ontvangen de Cou rant tot dien datum GRATIS. Evenals vorige jaren zal in het nummer der VLISSINGSCHE COURANT dat, verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Zaterdag 30 De cember 1916, de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opgeno men tegen verminderd tarief en wel van 15 regels f0.30; iedere regel meer 6 cent. Aanbiedingen kunnen nu reeds in gezonden worden en uiterlijk inge wacht tot Zaterdag 30 December des middags 12 uur. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid voor de Metaalbe werking en voor de Bouwbedrijven te Vlissingen. Burg. en Wetli. van Vlissingen Gelet op art. 11 van het kiesregle ment voor de Kamers van arbeid herinneren de hoofden of de bestuur ders van de navolgende bedrijven, ver tegenwoordigd in de Kamer van Ar beid voor de Metaalbewerking het be werken van metalen met uitzondering van het lood- en zinkwerkersbedrijf het scheepsmakersbedrijf het laden en lossen van schepen en spoorwegwa gons - en de hoofden uf bestuurders van de navolgende bedrijven, vertegenwoor digd in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven het timmerlieden-, metselaars-, stukadoors-, lood- en zink bewerkers-, schilders- en aardewer- kersbedrijf het leggen van electrische geleidin gen of van gas- en waterleidingen het ontwerpen van en het houden van toe zicht bij liet uitvoeren van bouwplan- nen aan hunne verplichtingen, om vóór 15 Januari e.k. een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke perso nen, die in hun bedrijf binnen het ge- 13.) —o— (Kairck rertoileï.) Geza was soldaai en had tot lieden geen den minsten lust in dergelijken arbeid getoond. Hij troostte wel nu en dan zijne moeder met liet vooruitzicht op later. Met de volledige overname van de goederen als lieer en gebieder zou ook wel de degelijke zorgvuldig heid en zorgzaamheid komen. En de gravin schilfte zich in alles, zoo ook daarin. Wij hebben reeds verteld, hoe vroe ger de ritmeester den tijd van zijn ver lof besteedde, ditmaal was dit niet het geval. Hij reed weliswaar nog wel uit, nu eens op de jacht, dan naar T. of naar een der naburige kasteelen, de 1 overige tijd ging 0111... hij wist zelf niet hoe. Het grootste deel van den dag was Viij zwijgend toeschouwer of hoorder, want hij liet geen oogenblik ongebruikt, als hij wist, dat Elisabeth in den salon zijner' moeder of bij de kinderen was. Eit het was merkwaardig, hoe de an ders zoo wilde, onhandelbare man nu urenlang op eene plaats kon blijven, zijne sigaar rookend of de krant lezend, als hij haar slechts in de nabijheid wist. Toen eens de gravin met blijde ver bazing daarover sprak, antwoordde bied der Kamers van Arbeid als pa troons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, waarvoor wat het bouwvak en aardwerkersbe- drijf het laatste tijdperk van 7 maan den en wat het iaden en lossen van schepen betreft, het laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven ge werkt is, geldt en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari e.k. te zenden aan Burgemees ter en Wethouders of in te leveren ten Raadhuize (Griffie). Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den boven aangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamers van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingezetene des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Februari e.k. den leeftijd van 25 jaren niet zullen bereikt hebben. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of wat het bouwvak, en aardewerkersbedrijf betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden en wat het laden en lossen van schepen be treft gedurende 't laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven gewerkt is niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en die aanspraak kunnen ma ken om op eene kiezerslijst voor de Ka mers van Arbeid geplaatst te worden, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. De formulieren der lijsten der aan giften zijn van af 2 Januari e.k. ter Gemeente-Secretarie (Griffie) koste loos verkrijgbaar. Vlissingen, 21 December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Woensdag. Eindelijk dan de algemeene beschou wingen over de Staatsbegróoting voor 1917. Nu daarvan zijn uitgeschakeld de ambtenaren-salarissen, de levensmid delen-distributie en de productie van voedingsmiddelen, schiet er alleen over de discussie over de defensie. Daarover begon de lieer v. d. Voort v. Zijp al dadelijk zijn jammerklacht over de slapheid vooral bij de voorbe reiding voor een eventueeien oorlog en het misplaatste streven naar bezuini ging in de Kamer. Altijd heeft men ge leefd in de meenig dat er geen oorlog zou komen en eerst in 1914 heeft de vreeselijke werkelijkheid ons land wak ker geschud. Hij kan slechts hopen, dat de munitie-aanmaak thans goed was. En passant sprak hij over de ma trozen-relletjes te Soerabaija, die hij natuurlijk scherp afkeurde en toen hij Geza, dat hij kalmer was geworden, het werd ook wei tijd, daar hij niet ver meer van de dertig was. Daarbij had hij zich afgewend, om de moeder den blos op zijne wangen niet te laten zien. -Ben je boos daarover, moeder vroeg hij, een schertsenden toon aan slaand. Boos Geza Een smartelijk lachen gleed over Haar gelaat. Je weet niet, welk groot verdriet, hoeveel slapelooze nachten mij je wild, opbruisend wezen bezorgd heeft, hoe dikwijls ik in stilte heb gedacht, dat... de zoon. de eenige zoon van zoo'11 goeden en ongelukki- gen vader toch anders van aard moest zijn. Aan den vader zai inenten zoon niet herinneren moeder, antwoordde de jonge man bijna heftig. Want als ik aan hem denk, dan... dan mocht ik niet eens dezen rok dragen. Hij wees'op zijne uniform. Jij weet ook Geza, na hoeveel strijd ik eerst heb toegestemd, en dat er jaren noodig \yaren, om mij aan den aanblik te gewennen.. Mijn wensch was... jou aan mijn zijde te weten en te leven in herinnering aan je grooten vader, vervolgde de gravin. Ik kan begrijpen, dat u veel daar bij hebt geleden moeder. Ik was te "Jóng, u te bevrijden. Mijn heefe verlan gen was, soldaat te worden, een uni form te dragen. En daar ik niet in vreemden dienst wilde treden, wat ntij verraad had geschenen, trachtte ik He in Indië was aangeland roerde hij de defensie daarvan aan, natuurlijk de re geering aanzettend tot spoed. Het vlootplan voor Indië is,al geruimen tijd in den maak de ervaring in den heer- schenden oorlog heeft reeds voldoende aanwijzing gegeven voor de richting die ingeslagen moet worden. De tijden zijn overrijp, meende de afgevaardigde, om dat plan te onderzoeken. Hij wenschte dat de regeéring verklaarde, dat zij niet voor de financieele gevolgen zal terugdeinzen. Na deze inleiding kwam de heer v, d. Voort v. Zijp terug op den munitie-aan maak, waarover hij eenige vragen wil de stellen. Met negen andere leden vroeg hij daarvoor sluiting der deuren aan, hetgeen geschiedde. Avondvergadering. De productie Van voedingsmiddelen is, zooals te begrijpen valt, een zeer belangrijk onderwerp. Het perspectief dat zich voer de voeding van-ons volk opent, is stellig verre van rooskleurig. De Minister heeft dat in zijn bekend kranten-artikel reeds uiteengezet en ieder weet dit reeds uit de vele veront rustende berichten die de rondte heb ben gedaan. Deze avondvergadering was speciaal aan de bespreking van dit vraagstuk gewijd. De regeeringsbe- moeiing diertt te worden uitgebreid, meent men algemeen. De distributiewet geeft in artikel 7 de macht aan den Mi nister om de productie'te regelen. Is de Minister bereid die macht toe te pas sen, aldus luidde de eerste vraag van den heer Snoeck Henkemans, die de discussie opende. Het zal z.i. noodig zijn grasland te scheuren. Maar daar naast zal de regeering nu reeds de prij zen moeten bepalen waartegen zij den oogst 1917 zal opkoppen, omdat de landbouwers moeten x-. ten dat het be drijf loonende is. Bij dit betdog sloot de heer Sannes zich aalt. Ook hij achtte.de toekomst somber en meende dat de Minister, niet genoeg deed om voorraden op te koo- pen. Daarnaast zal hij meer veevoeder en kunstmest beschikbaar moeten stel len, hetgeen wellicht nog belangrijker is dan het scheuren van grasland. Zij die het meest voedingsgewassen, ver bouwen dienen voor het ontvangen van veevoeder en kunstmest het eerst in aanmerking te komen. De Minister heeft een beroep gedaan op de land bouwers, hetgeen de lachlust heeft op gewekt. Maar z.i. moest de Atinister krachtiger ingrijpen en toonen dat het landsbelang boven het individueel be lang gaan moet. Dat dient hij ook te toonen door de scheepsopvorderings- wet spoedig te doen aftfandelen en in praktijk te brengen. Terwijl den Minister vaak verweten werd, dat hij te veel „boer-gezind" is, klaagde de heer Fleskens steen en been over den druk die op de kleine produ centen wordt gelegd. De productie kosten van rogge en haver worden niet meer gedekt door de prijzen. Daar voor had de Minister vroeger maatre gelen moeten nemen, in plaats daar van is hij later met middelen gekomen ver te vergeten. en dien mijn land. En vergeten moeten wij moeder. Hij trad naderbij en streelde haar ge laat, dat marmerwit was geworden. De tijd, moeder, rolt haat, zoowel als liefde weg. Elke opstand elke ele mentaire of maatschappelijke uitbar sting is de werking van reusachtige drijfkrachten van binnen, en gelijke middelen moeten van buiten worden aangewend, om ze te bedwingen. Wij kunnen geene rechters zijn... Vader stierf een grooten dood. Zijn naam leeft onvergetelijk, als het stuk geschiedenis van dat gedenkwaardige jaar. En ge loof mij, moeder, menigeen zou voor dien prijs zoo'n einde willen vinden, zelfs hij die in de gewone omstandig heden het leven misschien lichter opvat. Zelden had tot heden de graaf zijne moeder gelegenheid gegeven tot een zoo diep ernstig gesprek, en zij was na zulke minuten nog lang gelukkig in de herinnering er aan. Want even groot, als hare, verwachtingen op hem waren, als laatste nazaat, als eenige stamhou der van een oud, groot geslacht, was ook in het moederhart het geloof, dat het eenmaal helder bij item zou wor den, en dat hij zich bewust werd van de groote taak, waartoe hij geroepen was. Dien avond was men samen in den salon der gravin. Elisabeth las voor en de gravin had een gemakkelijk bor duurwerkje in de nimmer werkelooze handen, terwijl de graaf op een schom die veel te drukkend waren. Deze af gevaardigde drong er op aan, dat de jagers de boeren zullen helpen door het schadelijke wild te verdelgen. Ook de heer de Jong becijferde dat de graan-oogst in 191S veel slechter was dan in 1915 en hij vroeg of de re geering in de Vereenigde Staten vol doende voorraden heeft aangekocht. Deze afgevaardigde bestreed zeer de scheuring van grasland, omdat daar door de veehandel weer in de war zal loopen. inmiddels wenschte deze afge vaardigde varkensvleesch in te zouten om het later te gebruiken voor de con sumptie. Terzake van het grasland was de heer van Berensteijn het piet hem eens. Z.i. moest de Minister meer po sitieve dan negatieve maatregelen uit vaardigen, niet een verbod van bepaal de eewassen, maar wel een gebod voor voedingsgewassen. De distributie-wet moet in dien zin gewijzigd worden. De ombouw van grasland achtte hij een veel te dure maatregel, omdat de prijs van het graan veel te hoog zou worden. Twee maiden-speeches volgden, van de heeren Engels en Bomans. De eerste wees op de verkwisting van voedings middelen bij het leger de tweëde zei waarschijnlijk iets over de bemiddeling van de burgemeesters, doch was vrij wel onverstaanbaar. De Minister herinnerde aan zijn vroe gere maatregelen, voor welker samen stelling hij een commissie van deskun digen benoemde. Daaruit vloeide voort de oproep 0111 opgave van de gewas sen die verbouwd worden. Met die maatregelen had de Minister kunnen volstaan als de toestand niet ongunsti ger was geworden. Andere maatregelen werden toen overwogen. Het verbieden van bepaal de zaden zou te weinig grond opleveren en te d,uur worden. Sfechts 1.6 procent van de oppervlakte zou hij daardoor winnen. Evenzoo was het bij een even tueel verbod van vlas, dat bovendien niet is te missen. Met dwang achtte de Minister weinig te bereiken. Vandaar dafhij zich bepaalde tot een oproep ont voora! voedingsgewassen te verbou wen. Ten opzichte van de gewassen kan de Minister niet anders zeggen dan dat alles in het land moet blijven. Daar naast is echter gebleken dat daardoor de prijzen niet voldoende dalen. Met landbouw-maatschappijen en boeren bonden pleegde de Minister overleg. Dit leidde er toe dat eerst na den oogst de prijzen zuilen worden vastgesteld in verband met de productie-kosten. Op dit oogenblik kan dit nog niet ge schieden. De moeilijkheden die zich voordoen bij de uitbreiding van den verbouw van broodkoren zijn niet te ondervangen en slechts wanneer het volk wijziging brengt in zijn voeding kan hei vraagstuk worden opgelost. Scheuren van grasland mist zijn doel grootendeels. Het gewas op dat iand groeit welig, doch heeft veel last van vreterij. Het financieele voordeel moet wel heel groot zijn wil de omzetting geloond worden. Minimum-prijzen kan de minister niet stellen met het oog op melstoel voor de kachel zat. De rijke volle stent van het meisje was als muziek ont naar te luisteren en gaf ieder woord leven en beteekenis, en niet alleen de jonge man, ook de gravin luisterde met bijzonder genoe gen naar de diepe, buigzame stem. Na het voorlezen sprak men over verschillende dingen, en zoo kwant de gravin door eene verbinding van denk beelden terug op de vroegere omstan digheden van Elisabeth. Zij vroeg haar naar hare ouders, wie en wat zij waren en deed eenige vragen omtrent haar vroeger leven. Het was de eerste keer, dat de trot- sche vrouw over dit onderwerp sprak. Vader was professor, zei Elisa beth. ik heb item helaas vroeg verloren, hem zoowel als moeder ik was nog geen tien jaar oud. Zoo vroeg wees en zoo jong op zichzelf aangewezen, zei de gravin vol deelneming. Had u geene verwanten, die zich uw lot aantrokken Een ouden ooni, een predikant, in Thuringen die mij heeft opgevoed en wien ik alles dank. Het spijt mij, dat ik zulke herinne ringen heb wakker geroepen, maar ik denk, u was destijds nog te jong 0111 uw verlies te beseffen. Hoe jong ik ook was, toch weet ik mij die uren nog wel te herinneren, ik geloofde het nimmer te overleven, antwoordde het meisje met zachte stem. De diepe trilling ervan bewees, hoezeer alle eventualiteit. Een premie op het scheuren van grasland, zelfs al is die 500 gulden per H.A., zal geen effect hebben en veel te duur zijn. Veel resultaat leverde deze discussie niet op. Het blijkt wel dat de Kamer leden het toovermiddel zeker niet ken nen. De Minister staat nog altijd het sterkste. Voor ons voedsel zorgen. Door minister Pothuma is in de Rol zaal op het Binnenhof te 's Gravenhage eene vergadering gehouden waar de maatregelen in het belang van de voed selproductie in het volgende oogstjaar zijn besproken. Behalve de Commissie van Bijstand inzake uitvoering der Distributiewet, de commissie van advies bedoeld in die wet en verschillende hoofdambtenaren van de directie van den landbouw waren to't deze vergadering uitgenoodigd ver tegenwoordigers van hef Ned. Land- bouwcomité, van den Ned. Christeiijken Boorenbond, alsmede van alle provin ciale landbouwmaatschappijen en boe renbonden. Van de zijde der landbouworganisatie werd bij de te nemen maatregelen alle medewerking toegezegd. Reeds ter vergadering zijn de commis- siën van landbouwers aangewezen, welke gezamenlijk met de vertegenwoordigers door de regeering te benoemen, de prij zen zullen vaststellen voor de land bouwproducten van den oogst 1917, welke voor de voedselvoorziening van belang zijn. Deze commissien zulien nog in den loop der volgende week hunne werkzaamheden aanvangen. De wegvoering der Belgen. Bij de Tweede Kamer was gisteren ingekomen een brief van den president van de Kamer der volksvertegenwoordi gers en van den vice-president van den Senaat van het koninkrijk België, ge- dagteekend Sainte Adresse (Le Havre), 7 December 19)6, ter geleide van een betreffende document, getiteld „Appel des ouvriers beiges aux ouvriers du monde civiiisé", omtrent de wegvoe ring van Belgische arbeiders naar Duitschland. Deze stukken werden ter griffie 11e- dergelegd, ter inzage van de leden. Onze regeering en de bewapening der Engelsche koopvaardijschepen. Het „Handelsblad" verneemt uit Lon den Lord Robert Cecil deelde Maandag in het Lagerhuis mede, dat de Britsche re geering van de regeeringen van alle neu trale staten de verzekering had gekre gen dat schepen, die alleen ter verde diging gewapend zijn, in de havens zou den worden toegelaten. Slechts de Ne- derlandsche regeering heeft tot nu toe geweigerd. Dit heeft een onaangenamen indruk gemaakt, te meer, zoo merkte Lord Robert Cecil op, daar de Neder- zij was aangedaan. Geza voelde iets als toorn tegen de gravin, dat zij dit onderwerp had aan geroerd. Waarom haar smart veroor zaken Daarbij gevoelde hij iets als smartelijke spijt, dat hij haar niet vroe ger gekend had, niet destijds, toen de groote smart van haar leven haar na derde, niet gekend had al die jaren, waarin zij alleen en verweesd was ge weest... Mijn lief kind zij de gravin na eene pauze, wie heeft op aarde geen verlies te betreuren Wat gelooven wij niet al, dat we niet zullen kunnen overleven, en wat verdragen wij niet al. Wij zijn reuzen en dwergen, zwak en onvernie tigbaar, zoo zwak, dat een afvallende steen ons dooden, en zoo sterk, dat een berg van jammer en smart ons niet verdrukken kan... Vele ouders, die ze gen zouden kunnen beleven uit hun kinderen... beleven 't niet, en vele... overleven zelfs smaad en ellende. Zij brak korf af, als verschrikt over zichzelve, en Elisabeth zag vol deelne ming in haar gelaat, dat in dit oogen blik door verdriet geteisterd leek. De rimpels hadden zich verdiept en gaven de trotsche trekken iets zeer hards en droefs, dat in vereeniging met de sneeuwwitte haren haar zeer oud deed schijnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1