MAANDAG No. 298 54e Jaargang 1916 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon lolara. 10 Verschijnt dagolijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND ge"' FEUILLETON EEN EDEL VEO UWENLEVEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1:45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abenné's, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- fj F* ft gulden bij dood ftft ft gulden bij verlies <M ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- IIIII lange ongeschikt- ft 11 door <|l|l van een hand, Iftll van II III vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voorLA W w w heid tot werken l UU een ongeluk UUU voet of oog J.vU een duim 1UU wijsvinger mV anderen vinger Deze altkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam Bijeenhouden van de weermacht. Naar aanleiding van de zinspeling in de vergadering der Tweede Kanier van Vrijdag door den voorzitter gemaakt op een mogelijk nog voor het Kerstreces te houden comité-generaal der Kamer, in verband met eene bespreking over het bijeenhouden der weermacht, ver neemt jnen in particuliere kringen, dat liet hier slechts een zeer vaag plan tot het houden van zulk een besloten ver gadering betreft. De kwestie zit eigenlijk zoo, dat de voorzitter aanvankalijk, met het oog op het tijdgebrek, onder de bij het houden van het algemeen debat over de Staats- begrooting uit te schakelen onderwer pen, ook de bespreking van het vraag stuk der landsverdediging tot een Jater tijdstip wilde verschoven zien. Hiertegen werden echter uit de kringen der rech terzijde, o.a. door den heer Duymaer van Twist, en minder door den heer Snoeck Henkemans en diens politieke vrienden, zooals uit de woorden van den president zou zijn op te maken be zwaren kenbaar gemaakt,, welke den voorzitter op dit punt nader deden af zien van een voorstel tot uitschakeling ook van dit punt. Bij de besprekingen nu, die in verband met het boven staande plaats hadden, werd uiteraard de mogelijkheid geopperd van de even- tueele noodzakelijkheid van een cómité- generaa) bij of tijdens het defensie- debat. Maar, zooals gezegd, staat hier door het inderdaad plaats hebben van het comité-generaal allerminst vast. De Successiewet. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het nieuwe ontwerp-Suc- cessiewet is verschenen. Er blijkt uit, dat het besluit van den minister om zijn verzoek tot ontslag terug te nemen geen algemeene instem ming vond. Wel spraken „zeer vele leden" er hun voldoening over uit, maar „enkele andere leden" verklaarden, dat liet inconstitutioneel is om eerst de por tefeuille-kwestie te stellen en daarna toch aan te blijven. Blijkens eenige passages in het ver slag, werd door de leden van Rechts geklaagd, dat de aangebrachte wijzigin gen niet van veel belang zijn. Het zijn „uiterst geringe concessies." Leden die tegen het eerste ontwerp hadden ge stemd, verklaarden dat de wijzigingen hun bezwaren niet konden wegnemen. Enkele van hen behielden zich echter hun stem nog voor. Met nadruk werd gevraagd, hoeveel minder het ontwerp thans zou opbren- Broodrantsoenen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt In de bladen zijn uit liet „Handelsblad" mededeelingen overgenomen omtrent de op handen zijnde regeling der brood- rantsoeneering. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen is deze openbaarmaking even onbescheiden als voorbarig. 10.) —o— (Saint TErtoJei.) Een Csardas mejuffrouw. Het zat de heeren en dames verrassen, onzen lievelingsdans door eene Duifsche te hooren spelen. Elisabeth speet het, dezen wenscli niet te kunnen vervullen, daar zij geene muziek had voor dézen dans. O, die kan ik u verschaffen, riep de majoor levendig. Hij verwijderde ziph en kwam spoedig met een heelen bundel terug. Mijn vriend Geza speelt nok viool, cn hartstochtelijk graag, zei hij, terwijl hij gedienstig de muziek voor haar te- rechtiegde. Zij keek hem ongeloovig in het ge laat. Sedert heel den tijd had zij hem niet hooren spelen. Niet altoos, verklaarde hij, als be greep hij de uitdrukking in haar gelaat. Er zijn tijden, dat hij het instrument niet aanraakt en dagen en weken, dat hij er niet van kan scheiden. Er is lieelemaal veel ongeregelds en onklaars in uw vriend, kon zij niet nalaten te zeggen. Geloof mij ook menige goedé Het openbaar gemaakte stuk is een in onderdeelen van principieele be- teekenis nog onnauwkeurig geciteerd voorontwerp, dat ter geheime kennis neming werd toegezonden aan bepaalde categorieën van belanghebbenden bij de distributieregeling dit vóórontwerp was slechts in zooverre volledig als het van belang was voor die bepaalde groepen van belanghebbenden. Dat overigens een vóórontwerp nog voor wijzigingen, ook van principieelen aard vafbaar is, zal wel geen afzon derlijke vermelding behoeven. Reservekader onbereden korpsen. fn aansluiting met de mededeeiing van 16 November j.l. in de Staatscou rant van 14 November d. a. v., wordt ter kennis gebracht dat jongelieden, die vóór 16 December 1916 in het bezit waren van alle voor de verbintenis bij het reservekader benoodigde bescheiden met uitzondering evenwel van het ge tuigschrift model E. (mode] O), alsnog tot en met 30 December 1916 in de ge legenheid zullen worden gesteld om het examen af te leggen ter verkrijging van dat getuigschrift. Bij slagen van dat examen zal hun alsdan worden vergund zich bij het re servekader te verbinden onder de' gun stige bepalingen van L. O. 1915, B.K. 8. Regeeringszeep. De minister van landbouw heeft den burgemeesters medegedeeld, dat, in ver band met moeilijkheden in zake de ver krijging van de benoodigde grondstoffen met de beschikbaarstelling van regee ringszeep niet op 11 dezer is kunnen worden aangevangen. Het ligt thans in het voornemen, die beschikbaarstelling op 2 Januari a.s, een aanvang te doen nemen. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft in hotel „De Witte Brug" te 'sGravenhage haar 25e jaarvergade ring gehouden. De vergadering werd Zaterdagmiddag, in tegenwoordigheid van vele afgevaardigden met een rede van de presidente, dr. Aletta H. Jacobs, geopend. Spreekster uitte haar teleur stelling over de houding van den mi nister en van de Kamerleden. Breed voerig wees zij op den plicht der vrou wen om den strijd voor het kiesrecht met groote vasthoudendheid te blijven voeren. De presidente besloot meteen opwekking tot een taai volharden in den strijd en tot het brengen van nog grooter offers. Nadat door een dames comité het vereenigingslied ten gehoore was gebracht, wat door de vereeniging staande werd aangehoord, werd met de behandeling van den beschrijvingsbrief begonnen. Zakentelegrammen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat onder za kentelegrammen zullen worden geacht te behooren, de telegrammen, bevattende opgaaf van beurskoersen, orders tot of mededeeiing van koop of verkoop van schuldbrieven en daarmede in verband eigenschap ik ben zijn vriend en ken hem, antwoordde Endre met warmte en overtuiging. Zijn eenige voordeel zal wel zijn, dat de vriendschap zoo warm voor hem kan spreken, zei ze en legde de hand op de toetsen. Als aan een orgel ontsprongen de tonen onder hare vin gers, ats uitgelaten kobolden nu hier, dan daar springend, dan zich oplossend in enkele tonen ats druppels, dan in gesloten rijen, als een stroom voort bruisend, zooals de dans zelf zich veel vormig ontvouwde. Geza was bekend als goed danser en moest als heer des huizes zijne dame kiezen, hij deed dit eerst laat, toen... Endre bij Elisabeth wegging en zich tusschen de dansenden mengde. Hij verkeerde in eene zeldzame op winding, zijn gelaat was bleek, onder de dichte wenkbrauwen trok het heet en zwoel als opkomend onweer. Hij waagde niet, de plaats te naderen, waar Endre met Elisabeth sprak, maar een knagend gevoel van ijverzucht was in zijn hart en zoo dikwijls hij bij den dans langs haar stoet kwam, rust ten zijne donkere oogen op haar met een uitdrukking vol gloed. Nadat het gezélschap van het dan sen genoeg had, ging Elisabeth naar hare kamer om de viool te halen. Niet zonder ontroering nam zij ze in handen. Het was een erfstuk haars vaders. Hij staande inededeeiingen van staatkundige of andere gebeurtenissen, alsmede tele- grammer op den handel in het alge meen en op de scheepvaart betrekking hebbende. Telegrammen over loterij, aanbestedingen of het plaatsen van ad- vertentiën in dagbladen, alsmede tele grammen met de Nederlandsche Bank over geldverzendingen en dergelijken gewisseld, zijn eveneens als zakentele grammen te boeken. Onderofficieren in de koloniën. Het hoofdbestuur van den Algemee- nen Bond van Onderofficieren der Ko ninklijke Marine en h et korps mariniers heeft aan den minister van koloniën een adres gezonden, waarin verzocht wordt, de soldijen binnen de keerkringen van de onderofficieren der Kon. Marine en het korps mariniers zoodanig te ver- hoogen, dat de verhouding van hun soldij in Nederland dezelfde wordt als de tractementen der officieren binnen de keerkringen staan tot hun tracte menten in Nederland. De Ned. Anti-Oorlograad en het vredesvoorstel. Verschillende buitenlandsche bladen, met name de „Daily Mail", de „Berliner l^okalanz." en de „New-York World", hebben dezer dagen de meening van het bestuur van den Nederl. Anti Oorlog Raad gevraagd omtrent het Duitsche vredesaanbod. Het bestuur heeft het vol gende als zijn standpunt te kennen ge geven. Het vredesaanbod van den Duitschen keizer heeft in Nederland diepen indruk gemaakt en de algemeene overtuiging gewekt, dat daarmede inderdaad een ernstig aanbod is bedoeld. Het standpunt van den Nederl. Anti- Oorlog Raad is steeds dit geweest, dat het enkele feit, dat dëuorlogvoerenden over vredesmogelijkheden in onderhan- ling zouden treden, weldra tot vrede zou moeten leiden. Naar zijn overtui ging toch zal de integriteit der kleine staten en de wil om waarborgen te scheppen voor een duurzamen vrede, welke eischen van de zijde der Entente steeds als hoofddoel van den Strijd naar voren zijn gebracht, van de zijde der Midden-Staten geen wezenlijke bestrij ding vinden. Waar misschien innerlijke overeenstemming bestaat over deze hoofdpunten, zal het verschil zich kun nen beperken tot de bepaling hoe die beginselen zullen worden uitgewerkt. Indien wezenlijk bij beide groepen de ernstige wil voorzit, om bij bet vredes verdrag de beginselen van een nieuw volkenrecht, zooals die in het door alle pacifisten vrijwel algemeen aanvaard minimum-program zijn nedergelegd te erkennen, kan die uitwerking niet op blijvende verschillen afstuiten. In ieder geval mag worden verwacht, dat de regeeringen der Entente in het belang der menschheid niet de moge lijkheid van vredesgedachten thans bij voorbaat zullen afwijzen. Waar het oor deel van de geheele wereld uiteraard den ernstigen wil tot vrede van Duit sche zijde zal toetsen aan de gematigd heid der komende Duitsche voorwaar- was een kunstenaar op dit instrument geweest. Ook haar oom speelde en minde de viooi, hij had haar daarin les gegeven en beweerd, dat zij den kunstzin haars vaders had geërfd. Se dert zij op het slot was, had zij het dierbare instrument niet aangeroerd zij had. te weinig vrijen tijd voor zich zelf gehad, en 'zij had ook gevreesd, daarmee opzien te wekken, en daar voor vreesde haar schuwe, eenvoudige natuur. Nu was het iets anders, nu had men het gevraagd. Toen zij uit de deur van haar kamer kwam, stond graaf Geza voor haar. Het was geen toeval, hij had haar op gewacht. Juffrouw Werner, zei hij en kwam iróg eene schrede nader. Zijn donker, baardig gelaat was bleek van ontroe ring, terwijl eene uitdruking van de pijnlijkste verlegenheid in de krachtige, maar niet mooie (rekken lag. Juffrouw Werner... Het is vandaag mijn verjaar dag. Ieder heeft een wensch voor mij. slechts u.. niet. Ik zou niet weten, hoe ik daartoe komen zou mijnheer de graaf, ant woordde zij ijzig koel. En toch hebt u heden zooveel moeite voor mij gedaan. Voor u U vergist zich, heer graaf. Ik deed het, omdat ik uwe moe der den last wilde verlichten. Aan uw persoon heb ik daarbij waarlijk niet ge- den, mag immers worden verondersteld dat de inhoud dier voorwaarden zoo danig blijk geeft van erkenning van de evens onverzwakte macht der gealli eerden en hun rechtmatige eischen voor de door hen vertegenwoordigde groe pen, dat deze in ieder geval een reëele basis kunnen vormen voor onderhan deling. De weinig gelukkige toon, waarin het vredesaanbod van Duitsche zijde is aan gekondigd, zal bij de onzijdigen de hoop dat hiermede de kiem is gelegd van het gezamenlijk voortbrengen van een recht matiger! en duurzamen vrede, niet kun nen vernietigen. De ondergang van het stoomschip „Kediri". Te kwart voor zeven kwam Zaterdag avond te Rotterdam het stoomschip „Rindjani" aan het terrein van den Rot- terdamschen Lloyd met de bemanning van het stoomschip „Kediri". Zooals men zich herinnert, was dit vaartuig van dezelfde maatschappij, op Donder dag 30 November nabij Las Palmas door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Kapitein Smit, van het stoomschip „Kediri", weigerde pertinent inlichtingen te geven, over het gebeurde. Ook de 43 leden der bemanning hadden strenge orders gekregen, niets te zeggen. Wat opvarenden toch verteld hebben, komt volgens de „N. R. Ct." op het volgende neer: Den 30sten November 's morgens om streeks 8 uur was het stoomschip „Ke diri" van den Rotterdamschen Lloyd nog ongeveer 15 of 20 mijl van Las Palmas af. Zoowat een maand te voren had het schip, afgeladen met coprah, arak, peper, tin, kruidnagelen; enz. Padang verla ten; de deklast bestond onder meer uit kisten met gasoline. Dat er ook suiker onder de lading was, daarvan was onzen zegslieden niets bekend. Van Padang ging het rond Kaap de Goede Hoop naar Las Palmas, waar vruchten bijgeladen moesten worden. Heel de lading was bestemd voor Mar seille en van daar zou men na lossing in ballast naar Buenos Ayres stoomen om een lading regeeringsgraan te halen. De „Kediri" was niet van draadlooze telegrafie voorzien. Op bovengemeld uur kreeg het schip een schot voor langs den boeg. Dit schot viel yan een groote Duitsche duikboot, bewapend met twee kanonnen. De „Ke diri" draaide bij, en haar eerste officier begaf zich met vier matrozen naar de duikboot, van waar zij met een officier en drie manschappen van de duikboot terugkeerden. Aan boord van de „Kediri" werden de papieren onderzocht; er werd in de ruimen gekeken en na een korte bespreking kregen allen bevel in de booten te gaan. Er werd een kwartier tijd gegeven om de kleeding bijeen te zoeken. In vier reddingbooten verliet de be manning het schip. De duikboot sleepte deze booten tot op een afstand van ongeveer drie mijl van den vuurtoren van Punta de Mas Palomasvan daar roeide de bemanning naar den <wal. De dacht. Een donkere gloed vloog in zijn ge- laaf, daarna werd hij bleek, en toen zij hem voorbij wilde gaan, hief hij bijna smeekend de handen op. Waarom is u zoo hard tegen mij Mijn gedrag tegen u brandt brandt als vuur. Kan u niet vergeven Neen, antwoordde zij en het rood van schaamte steeg bij de herinnering weer in hare wangen Toen ging zij snel hem voorbij en de trap af. Zij was opgewonden, toen zij de zaal betrad, meer dan zij zichzelven beken nen wilde. Wat wilde hij van haar, de ruwe onbeschaamde man? Was liet opdringen onder het masker van be rouw, of had hij werkelijk spijt Hij zag er zoo opgewonden, zoo terneer geslagen uit. Gedurende den tijd, dien zij met hem in het slot was, had hij geen woord, nauwelijks een stommen groet gewaagd. Wat wilde hij thans? Zij was opgewonden, maar toen zij den strijkstok nam, en de eerste zachte streken over de snaren deed, verzonk alles voor en achter haar, als voor den reiziger de nevelbedekte diepten ver dwijnen, als hij naar de hoogten gaat, waarboven de lichtende zon opkomt. Zij speelde uit Mozart's Zauberflöte, en toovertonen waren het, die als gees ten over de snaren der viool trokken, nu machtig, een breeden stroom vor mend, voortbruisend, zich verheffend zee was kalm. Bij liet op het strand loopen stootte een der reddingbooten lek. 's Morgens ongeveer 11 uur had men de „Kediri" verlaten en 's namiddags ongeveer 3 uur had men land onder de voeten. Heel de bemanning kreeg op den vuurtoren,onderdak. Kapitein Sniit is toen vergezeld van een gids, op een ezel gereden naar een telefoonstation een tochtje van 4 uur van waar naar Las Palmas kon wor den getelefoneerd. Inmiddels was de „Rindjani" in liet zicht van de „Kediri" gekomen. Ook dit stoomschip werd door een Duitsche duikboot aangehouden. Er hielden zich daar ter plaatse toen drie duikbooten op. Het eerst, waarnaar de Duitschers op de „Rindjani", vroegen, -was, of men ook het stoomschip „Lombok" gezien bad, met contrabande op weg naar Londen. De „Kediri" is door de Duitschers in den grond geschoten eerst werd er aan stuurboord en toen aan bakboord op geschoten, wat van de „Rindjani" waar genomen werd. De „Ridjani" is daarop doorgestoomd naar Las Palmas, van waar een Spaansche sleepboot, met een van de officieren van de „Rindjani" aan boord, op zoek is gegaan naar de sche pelingen van de „Kediri". Den volgenden dag in den namiddag trof men dezen op den vuurtoren Punta de Mas Palomas aan, waar zij bijna 24 uren doorbrachten. Dienzelfden dag vervolgde de „Rind jani" de thuisreis. Den nacht voormen te Falmouth binnenliep, werden in de Golf van Biscaye nog twee sloepen op gepikt, waarin zich de uit 24 personen bestaande bemanning van het Sjaansche stoomschip „Gerona" bevond. Dit schip, dat voor Cardiff was bestemd, was ook door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De deklast van de „Gerona" bestond uit hout. De bemanning van de „Gerona" verliet te Falmouth de „Rind jani". Dure schoenen en leer. De besturen der Armenraden te Rot-" terdam, Delft, Groningen, Amsterdam, Utrecht en Arnhem hebben gezamenlijk aan den minister van landbouw, nijver heid en handel een adres gezonden, waarin zij verklaren het te betreuren dat in de lijst van artikelen, vastgesteld in gevolge de bepalingen der Distribu- tiewet, niet voorkomt liet artikel „schoenen" terwijl tot nu niet bekend geworden is, dat het in het voornemen ligt maatregelen te treffen ten aanzien van dit artikel. De prijs van schoenwerk is zóó bui tengewoon gestegen, zeggen zij verder, dat de aanschaffing er van voor velen hoogst bezwaarlijk is geworden. Dit wordt nog te sterker gevoeld, doordat tengevolge van de hooge lederprijzen, het in den rege! evenmin mogelijk is gebruikt schoenwerk zelf te herstellen, gelijk men in hier bedoelde kringen in vele gevallen pleegt te doen. De gevolgen van dezen toestand worden zeer pijnlijk gevoeld door de onvermogenden en dat wel alleen door die onvermogenden, welke behooren tot de geregeld ondersteunden van de in- tot hoogste vreugde in de huivering van den hartstocht, dan weer klagend zacht, als weenende mensehenstemmen in tranen en zuchten verstervend. Elke polsslag van het meisje scheen met de tonen samengeweven. Dit bleek meer en meer hoe geweldiger haar stok de melodieën te voorschijn tooverde, des te rijker bruisten zij om haar heen. Nu waren hare wangen wit als sneeuw, dan kleurden zij weer in het schoonste rood van kunstenaarsgeestdrift, terwijl hare groote, diepblauwe oogen dezelf de afwisseling van uitdrukking ver toonden. Diepe ademlooze stilte heerschte in de zaal. Elk oor luisterde ingespannen naar het zeldzaam schoone spel, elk oog hing geboeid aan de edele meis jesverschijning. Eenmaal had zij onder haar spel op gezien, maar daarna niet weer. Recht tegenover haar, tegen den marmeren schoorsteen geleund, stond graaf Geza en zag haar aan. Leek het haar zoo, of was zijn ge laat werkelijk zoo veranderd. Dé trek ken waren om zoo te zeggen veredeld, verdiept door de uitdrukking van smart, ontroering en verrukking, die er in lag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1