Kcmn -Vesten. Naamkaartjes SC1UZI71KXSG F FRANS TIMMERMAN. Kerst- en Nieuwjaarskaarlen. J. KOPMELS. NIEUWE KERK ,,'T SPINNEWIEL" GEMENGD NIEUWS l« GfZöNOfN MMUira, Onzelfzuchti g. LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN Ds. TJEBBES, firma EBEBEH en W1UEHS. J. S1JPESTEIJN. Groote Spenen Kleine Spenen Spenen met ring Celuioid Bijtspenen Houten Spenen. Boekhandel en Drukkerij, Walstraat 85. DE BESTE f. LANDSMAN MT aan Regeeringsprijs 33 en 63 per K. O. Groote prijsvermindering in dezen oorlog pessimistisch waren geworden, doch alle soldaten verbon den zich plechtig den vijand, zoo lang hij niet tot rede komt, verder te blijven verslaan, zooals tot nu toe het geval is geweest, waar hij ook aanvalt en waar hij stand houdt. Ook de inwoners van het bezette gebied, in hoofdzaak grijs aards en vrouwen in rouwkleeren, wa ren zeer onder den indruk van het aanbod. Een oude dame, die 2 zoons aan het i'ront heeft, zeide zelfs Indien keizer Wilhelm werkelijk den vrede tot- stand brengt, dan zal ik als' eerste Fransche vrouw op de markt uitroepen Leve keizer Wilhelm, die de wereld een vre de en aan de weenende moeders haar arme zonen heeft weergegeven. DE PAUS EN DE CENTRALE MOGENDHEDEN. De correspondent van de „Gazette de Lausanne" te Rome constateert, dat de betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en de Centrale mogendheden een critieke periode doormaken. De weige ring van de Duitschers om kardinaal Mercier naar Rome te laten gaan, heeft den Paus ontstemd, die daarin een aan slag zag op de gewetensvrijheid van het Heilig College, een aanslag te stui tender, omdat het den Oostenrijkschen kardinaal Frühwirth toegestaan is te Rome te blijven. De Duitsche kardinaal Hartmann heeft verleden jaar onge moeid het Vaticaan kunnen bezoeken. DE VELDTOCHT IN ROEMENIE. Van Duitsche zijde Op 13 December werden gevangen genomen in Roemenië 28 officieren en 1700 man tevens werden 5 mitrailleurs en 4 spoortreinen buit gemaakt. Op den 14en werden wederom 1300 man ge vangen genomen. Tot 14 December waren 65.000 vierk. K.M. Roemeensch gebied, ongeveer de helft van geheel Roemenië, door ons bezet. HET ULTIMATUM DER GEALLIEERDEN AAN GRIEKENLAND Reuter verneemt, dat de termijn voor beantwoording van het ultimatum, door de geallieerden aan Griekenland ge steld, gisterenmiddag te 3 uur afliep. Uit ~de aanwijzingen blijkt, dat de gestelde condities waarschijnlijk zullen worden aangenomen, berichten daar omtrent ziju echter nog niet ontvangen. Het Havas-bericht meldt uit Athene De gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland te Athene hebben gis teren aan den minister van buitenland- sche zaken 'n nota overhandigd, waar in zij de Grieksche regeering verzoeken eenige verplaatsingen van troepen en materiaal te bewerkstelligen, -noodig voor de vrijheid'vhn! "liet leger van Sa- loniki. Deze verplaatsingen moeten binnen 24 uur beginnen. Een weigering zou beschouwd worden als een vijande lijke daad en de legaties der geallieer den zouden dan Athene verlaten JAPAN EN ENGELAND. •Graaf Toranghi, de Japansche minis ter-president, heeft in antwoord op een telegram hem de vorming van het ka- binet-Lloyd George, méldende o. m. geseind Japan vertrouwt dat Enge land onder leiding van Lloyd George, den oorlog, in samenwerking met zijn bondgenooten, met vastberadenheid zal voortzetten, teneinde een volkomen en duurzame overwinning te behalen. Het heeft mij grootc voldoening gege ven, te weten dat gij dit gevoelen deelt. OORLOGS VARIA. Het Zweedsche stoomschip „Vala" (2129 bruto reg. tons) uit Helsingborg, in ballast op reis van Malmü naar En geland, is Woensdagavond 69 mijlen ten Westen van Skagen op een mijn ge lpopen en gezonken. Een boot met den kapitein en acht personen der beman ning is te Chrlstiansund aangekomen. Een andere boot met 13 man wordt nog vermist. De Duitschers zouden plan hebben, na afloop van den Roemeenschen veld tocht, minstens 7 nieuwe divisies naar Macedonië te zenden. Prins Adelbert, de zoon van den Duitschen keizer, bij de Duitsche mari ne dienende, voert tegenwoordig 't be vel over een bataljon van een divisie matrozen aan het front van den Yzer. Onlangs werd hem het ijzeren kruis le kl. verleend. De vliegtuigen- en motorfabrick bij Monza (Italië), waar juist een lucht schip in aanbouw Was, is, volgens be richten uit Lugano, bijna geheel door een brand vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Opnieuw vermeldt de „Koln. Ztg." het gerucht, dat Portugeesche troepen naar Frankrijk zullen gezonden wor den. Dezer dagen zouden 40.000 man vertrekken, die... in Fransche unifor men zouden gestoken worden. De hoeveelheid vet. welke wekelijks aan de bewoners der Duitsche steden wordt verschaft, is verminderd van 90 tot 40 gram per hoofd. Voor arbeiders, die zwaren arbeid voor leger of vloot verrichten, is de hoeveelheid daaren tegen eenigszins verhoogd. Te Winterswijk is een 39-jarige Duitsche deserteur aangekomen, die in mijnen te.Gelsenkircken gearbeid had Vrouwen zijn vaak le Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoogpnnt is het onverstandig om eigen pijnen en kwa len te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpijn, onzuiver bloed, pijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en zenuwachtigheid behóoren tot de eerste keriteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschijnselen optreden, dient een vrouw haar gezondheid te bescher men door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te ver sterken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de urine-organen. Thee, koffie, alcohol, zware maaltijden of te veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om waterzucht, blaaskwalen, rheumatiek en ernstige nieraandoeningen te voorkomen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtijdige behandeling is altijd het best. Let op de eerste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Vlis- singen verkrijgbaar bij A. C. BEN1EST, Lepelstraat 13. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a {1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 41 en nu naar het front moest vertrekken. De man had zijn gezin meegenomen. Te Overdinkel, gemeente Losser, zijn vier Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Allen waren reeds gewond geweest en hadden nu bericht ontvan gen dat ze weer naar het front moesten vertrekken. Onder Sittard kwamen niet minder dan 6 Duitsche deserteurs over de grens. Te Maastricht kwamen gisternamiddag eerst acht en daarna nog drie ontvluchte Russen aan. De eersten hadden bij Nijs- willer en Simpelveld de grens over schreden en zagen er erg gehavend uit de laatsten kwamen uit Obbicht. Te Koewacht kwamen gisteren 5 Duitsche soldaten op Hollandsch gebied met het doel een verleden week uit België ontvluchten man te pakken en over de grens te brengen. Omstanders beletten de uitvoering van het plan. Omtrent de inbraak met moord aanslag te Winschoten meldt men nog, dat de dader verleden week vier vrien den trachtte te bewegen gezamenlijk een inval te doen in het kassierskantoor. Men zou dan met fietsen naar het kan toor rijden, dan met geladen revolvers op 't personeel richten, roepend „Han den omhoog 1" en dan de waarden ste len, om daarna per fiets te verdwijnen, altijd gemaskerd. De vrienden lachten er om en hadden in elk geval geen lust om mee te doen. Daarop had De Boer te kennen gegeven, zich dan bij de po litie te willen aanmelden, om zijn jaar gevangenisstraf uit te zitten. Dat was verleden Vrijdag. Toen vertrok De Boer, netjes gekleed. Waarheen, weet men niet. En zoo keerde hij dan Woensdag avond weer terug om zijn snoode plan nen uit te voeren. De vierde verwonde, de lieer Duit, ook klerk op het kassiers kantoor blijkt door den dader, hoewel niet ernstig, gebeten te zijn. Van den dader, die een kogel in het linkerboven been kreeg, is gisteren door den heer dr. van Olm in de gevangenis de kogel verwijderd. Hij moet thans, zoo verne men we, berouw hebben. Hij smokkelde in den laatsten tijd, verdiende veelgeld en dronk veel. Donderdagavond zes uur ontvingen de ouders van den ver wonden klerk ter Reegen een telegram uit Groningen, om direct over te komen. De toestand der beide gewonden was gisterenmiddag bevredigend. - Van den gisteren te IJmuiden aan gekomen Nederlandschen driemastschoe ner „Friso" is Woensdagmorgen op on geveer 60 mijlen van IJmuiden de kok overboord geslagen. Het gelukte hem zich aan dé leglijn vast te klemmen. Het bleek echter onmogelijk hem bin nen boord te krijgen, zoodat de onge huwde matroos C. Hartenhof zich liet zakken om hem te pakken en eveneens de loglijn beetpakte. Juist had men den kok binnenboord toen de edelmoedige redder, vermoedelijk door kramp, de lijn losliet en jammerlijk verdronk. Het had dezer dagen de aandacht vaii een officier getrokken, dat werk lieden, in de duinen bij het Pomp station te Scheveningen werkzaam, militaire kleeding droegen. Aangifte werd bij de politic gedaan. Deze stelde een onderzoek in en vond ten huize van twee opkoopers van wie één in mis- litairen dienst tal van militaire kle dingstukken, als kielen en broeken, zoo mede dekens, eveneens afkomstig uit de kazerne. Verdacht van diefstal van deze goederen zijn drie militairen aan gehouden en naar het Huis van Bewa ring overgebracht, terwijl eveneens de burger-.opkooper, verdacht van hefing ter beschikking van de justitie is gestéld. Door de bewoners van een perceel aan de Zandstraat te Amsterdam werd een agent van politie ter assistentie ge roepen, omdat luin zoon in de ouderlijke woning zoo woest te keer ging. Toen de agent in de woning was gekomen, trachtte bedoelde zoon, 19 jaren oud,*1 hem met een mes te steken, doch dit werd voorkomen. De agent werd echter twee malen met een klein houten trapje op liet hoofd geslagen, waarna hij, om den jongen vrees aan te jagen, twee schoten uit een revolver heeft gelost en hem een paar klappen met den gummi stok heeft gegeven, waarna de jongen overmeesterd en door twee agenten naar het bureau gebracht werd. De „Wijksche Courant" vertelt, hoe een schipper te Wijk bij Duurstede een haas bemachtigde. Er werd nl. op het dorp een drijfjacht op hazen ge houden. Op een uiterwaard brachten de drijvers een der langooren zoo in liet nauw dat het beestje in de Rijn sprong. De drijvers verwachtten niets anders dan dat het dier zijn graf in den stroom zou vinden. Tot hun verwondering echter bereikte het al zweriimende den overkant, niet ver van de haven te Wijk. Hier werd de arme vluchteling uit de Betuwe opgewacht door een schipper, wien het niet moeilijk viel, den zwemmer te pakken. TeNieuw-Weerdinge is een smokke laar terwijl hij op een fiets langs den weg reed, door hulpkommiezen neerge schoten, omdat hij aan den aanroep van halt te houden geen gevolg gaf. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Hij had een groote hoeveelheid garens bij zich. Gisterenmorgen werd onder Sus- teren zekeren Joseph Huisman, die bij sommatie niet bleef staan, door een soldaat-kommies doodgeschoten. Gisterenavond kwam het naar aan leiding hiervan in een herberg te Sus- teren tot een gevecht tusschen soldaten en smokkelaars, waarbij een soldaat door een smokkelaar met een mes in het hoofd gestoken werd. Zijn toestand is zeer ernstig. De soldaten begonnen toen te vuren. De sergeant Wehlen, die op het schieten was komen toeloopen, werd bij ongeluk door een zijner man schappen met een kogel in het hoofd getroffen. Hij was op slag dood. De marechaussee uit Sittard is met spoed naar Susteren vertrokken om de zaak te onderzoeken. De twee lijken zijn in het raadhuis neergelegd. Naar het „Hbl." verneemt, zal bij dfi nieuwe dienstregeling der spoorwegen na 1 Januari kolenbesparing niet alleen verkregen worden doör het uitschakelen van enkele treinen, maar ook en het blad meent haast in de eerste plaats door enkele treinen minder snel te doen loopen, waarmede een zeer veel zuiniger kolenverbruik per geloopen K.M. gepaard gaat. Z.oodat dus de zeer snelle treinen tot het verleden zullen behooren. Het zijn niet alleen stroopers in menschengedaante, die jacht maken op dë konijnen in onze duinen. De jacht opzieners klagen steen en been, dat in dezen tijd, nu dé konijnen zeer hoog in prijs zijn, een menigte hermelijnen zich in onze duinen ophouden, een on gedierte, dat nog gevaarlijker en wree- der vijand van het duinkonijn is dan de menschelijke stroopers zijn. Wel worden er vele vallen geplaatst om de herme lijnen te vangen, doch nog een groot aantal konijnen worden dagelijks slacht offers van deze slanke, zich snei voort bewegende dieren. In Duitschland zijn, met het doel om licht te sparen, van 15 dezer af alle soorten van lichtreclames verboden. Restauraties, koffiehuizen, schouwbur gen en bioscopen moeten algemeen om 10 uur sluiten, maar voor groote steden zijn uitzonderingen tot half twaalf toe gelaten. De verlichting van uitstalkasten, winkels, straten, pleinen, de inwendige verlichting van restauraties, schouw burgen en bioscopen, alsmede het ver keer op de electrische tramwegen en buurtspoorwegen moet zooveel mogelijk beperkt worden. Van 1 Januari is de winkelsluiting op 7 uur, inplaats van op 8 uur bepaald. Een anecdote van presi de n t S t e ij n De „Manchester Guardian" schrijft „Wijlen president Steyn ontmoette indertijd het meisje dat zijn vrouw zou worden onder zeer buitengewone om standigheden. Zij waren tezamen pas sagiers aan boord van een stoomschip op weg naar Europa. Zij was een Schot- sche en toen pas twaalf jaar oud. Tijdens hun verblijf op het schip werden zij dikke vrienden. Zes jaren later werd hij te Bloemfon tein aan een diner opnieuw aan haar voorgesteld en spoedig daarna waren zij verloofd. Zij waren toen te arm om te kunnen trouwen en daar hij veel moest reizen, I besloten zij elkander in het geheim aan hel adres van een zijner vrienden te schrijven. „Men" bemerkte spoedig-dat er een eigenaardige intimiteit tusschen het meisje en den bedoelden vriend was ontstaan en gedienstige zielen achtten het noodig den toekomstigen president te schrijven dat hij bedrogen werd. Hij keerde dus naar huis terug, waar hij tot de ontdekking kwam dat de „verrader" niemand anders dan hun „postillon i d'amour" was". Waardoor ontstaat ver koudheid. De geleerden zijn het nog steeds niet eens, .over de besmet telijkheid van verkoudheid. Door ver schillende Amerikaansche medici is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar ver koudheid en kouvatten in het algemeen. (n het „Journal of the American Hedical Associatiors" deelt dokter Moll mee, dat in warme vochtige lucht het slymvlies van de neus iets opzwelt, wordt het later afgekoeld dan blijft het toch gezwollen, maar het bloedgehaite is verminderd. Moll meent hieruit te kunnen conclu- deeren, dat het weerstandsvermogen van het bloed tegen ziektekiemen vermin derd is. In Amerika is een maatschappij werkzaam, die zich belast met het luch ten van gebouwen. In samenwerking daarmee werden onder leiding van ge- neesheeren uitgebreide experimenten ge daan betreffende tocht, snelle tempera tuurswisselingen enz. 150 mannen.wer den blootgesteld aan alle invloeden, die verkoudheid zouden kunnen veroorza ken, warmte en vochtigheid, overgangen van droge kou tot vochtige warmte enz. Hieruit bleek, dat de warmte bij den gemiddelden mensch tengevolge heeft een uitzetting van het neustusschenschot wat de luchtwegen iets vernauwd en leidt tot grootere vochtsafscheiding van het slijmvlies, terwijl koude juist een tegenovergestelde werking heeft. Bij menschen, die door hun arbeid, bijv. stokers, strijksters enz. aan die tempe ratuurswisselingen wennen, vindt men die symptonen niet meer. Voetbal. Morgen zal een gecom bineerd elftal der V. C. „Vlissingen" spelen tegen een militair elftal. Onze stadgenoot, de heer G. F. Noordhuizen, serg.-majoor-administra- teur, wordt met ingang van 18 Dec. a.S. tijdelijk overgeplaatst naar 's-Graven- hage, teneinde werkzaam te worden gesteld bij het Departement van Oorlog. Bij het dezer dagen gehouden examen voor telegrafist bij de staatsspoor slaagde de lieer C. Viseh te Souburg DEN HAAG. Naar wij vernemen is hedennacht brand uitgebroken in het rijks-telefoonkantoor. Dc telegraaf-af deeling staat geheel onder water. Alle telefonische en telegrafische verbinding met den Haag is verbroken. Telegram men moeten over Scheveningen. Nadere bijzonderheden ontbreken. RUSLAND ,EN DE VREDES VOORSTELLEN. PETROGRAD. De Doema heeft een motie aangenomen ten gunste van een besliste weigering bij de geallieerde regeeringen om onder de tegenwoor dige omstandigheden vredesonderhan delingen aan te knoopen. In de motie wordt gezegd dat de Duitsche voorstellen bewijzen van zwakheid zijn en een schijnheilige daad, waardoor getracht wordt de verant woordelijkheid voor den oorlog van zich af te schuiven. Een duurzame vrede is alleen moge lijk, indien de mititaire kracht van den vijand gebroken wordt en Duitschland voorgoed afziet van de verlangens die het voor den wereldoorlog verant woordelijk stelt. WEE R B E R 1 C H T. Verwachting tot den avond van 17 December Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke tot Oostelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkt. Wellicht eenige'neerslag. Aanvankelijk iets kou der W fSSE L K O E R SE N. 15 December. Londen 11.67 Berlijn cn Hamburg ƒ41.50 Parijs ƒ42.05; Weenen 26.05. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 17 December is de Apotheek geopend van den heer C. G. BAERT, Kleine Markt. Voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, betui gen wij onzen vriendelijken dank. Th. HOSTE. S. J. HOSTE—DE SITTER, en Kinderen. Zondag 17 December v. m. 10 uur van Middelburg. Magazijn van Dameshandwerkcn. Korte Delft A 84, MIDDELBURG. ONTVANGEN een prach>lge collectie Aanbevelend, Likdoornpillen,,MERftPl"ziin hef beste middel uoor lik doorns en eelt-knobbels. Be slist afdoend. Prijs per flacon 40 cent, Roode Huis. Groote Markt 6. LEPELSTRAAT Voor de levering van bevelen wij ons ten zeer ste aan. Onze prijzen zijn slechts weinig hooger dan vroeger. i e W geschikt voor elke hand, is wereldberoemd ais In minstens 15 soorten verkrijgbaar bij Zie Etalage Groenewoud ■V Reparatiën worden ook door ons tegen fabrieksprijzen uitgevoerd. Bij een reeds te Vlissingen bestaande Athietiek-vereen. kunnen nette leden, zoowel burgers als militairen, zich aan melden. ALG. VERGADERING a.s. Dinsdag 19 Dec. te 7.30 uur nam. in het „Con certgebouw" van den Heer BURGERS. Inlichtingen worden gaarne verstrekt, door den voorzitter T. KALIËN, a. b. Loodskotter „Prins Hendrik", Vlissingen. Algemeenc Boekhandel. ST. JACOBSTRAAT 16. Prachtcollectie KERSTKLOKJES. Zie Etalage. Zie Etalage. Aanbevelend, Schermlnkelstraat 10. REPARATIE SCHOENWERK. Er wordt uitsluitend met zuiver NOORD-BRABANT's zoolleer gerepareerd WALSTRAAT 96. AAI DflPCKT Let op het juiste adres. Aanbevelend, lrw

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 7