m, n rlu mtQK GAS. VRIJDAG No. 296 54e Jaargang eren. iten. ng. :tie. weeg- lburg. sdkoop. tiitgmFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen iEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. KAMEROVERZICHT. 1916 edie) voon ixtra INTERC. 223 jcédé) sor ZEVEN ^S. d wanneer per maand Magazijn v. VELDE. luders van Viis- ten op voor 3 derwijzeres in VERKEN aan er G. JURRY). :ot aanbeveling. ;t f 50—f 80 (in ren) voor twee aan den Bur- mber a.s. IM A. E. EDEL- VLISSiNOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 '\'*ar overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft000 gulden bij levens- gulden bij dood A A gulden bij verlies J gulden bij verlies A gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS vërze- jjl||§ lange ongeschikt- •'111 door 411B I van een hand, van ||||B van een van eiken kerd tegen ongelukken voor&J U Uw held tot werken t UiJ een ongeluk CJUU voet of oog een duim JIUU wijsvinger anderen vinger Beze uitkeerir.gén worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uiikeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /tig. Verzek. Bank" tê Schiedam BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat het gebruik van kunstlicht in uitstalkasten en voor re clame-doeleinden !S TOEGESTAAN OP ZATERDAG TOT DES NAMID DAGS lö UUR. Vlissingen, 14 December 1916. Burg. en Wéth. voornoemd, (get.) VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, (get.) J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat op 20, 21 en 22 December a.s. ALLE winkels en kramen geopend mogen blijven tot des namid dags 10 uur, terwijl tevens op dié da gen het gebruik van kunstlicht in uit stalkasten en voor reclamedoeleinden tot des namiddags 10 uur is toegestaan. Vlissingen, 14 December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, (get.) VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, (get.) J. P. v. ROSSUM Jr. De financieele positie der ambtenaren en onderwijzers. In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting, deelt de regeering mede, dat zij de nood zakelijkheid erkent, om, wanneer na afloop van de crisis de duurte van de levensmiddelen blijft voortbestaan, te overwegen, of een salarisverhooging voer vele ambtenaren en beambten alsmede voor onderwijzers, mogelijk is. Reeds thqns is zij er op bedacht om daarvoor gelden te reserveeren. Op dit oogenblik echter kan de re geering tot zulk een algemeene salaris verhooging niet overgaan. Zij is van meening, dat aan de moeilijkheden voor de lagere ambtenaren moet worden tege moet gekomen, doorhet .andermaal toekennen van een duurtetoeslag, zij het dan ook op belangrijk ruimere schaal, dan in het loopendejaar. Wets ontwerpen daartoe hebben de departe menten reeds verlaten. Broodrantsoen. 'Verschillende berichten, in den laat- sten tijd door de pers verspreid, wijzen er op, dat onze regeering er ernstig aan denkt maatregelen te nemen, die het brood- en meelverbruik zullen beperken. Dit voornemen viel reeds af te leiden uit het plan een commissie naar Berlijn te zenden om daar een onderzoek in te stellen naar de distributie van brood het bericht, dat de minister van land bouw, nijverheid en handel tegen 20 December a.s. opgave verlangt van de voorraden meel bij meelhandelaren, bak kers en grutters duidt er eveneens op. 8.) —o— (Kaftrnk remote.) Nu scheen het echter voor Geza ge noeg te zijn, geheel zijn wilde natuur brak los. Hoe ik mij tegenover haar ge draag riep hij met van toorn onder drukte stem, terwijl zijne oogen vlam den en zijn donker, baardig geiaat bleek werd van opwinding. Hoe kan ik mij dan gedragen. Zie jij de- tafel daar, den stoel Zooveel ben ik-in haar oogen, zooveel opmerkzaamheid schenkl zij mij, misschien nog minder... Je hebt haar ook doodelijk belee- digd, Geza. Herinner mij daar niet aan, riep de jonge graaf heftig. Wist ik dan, dat zij zoo was... zoo Ik geloofde, dat alle vrouwen gelijk waren, ik geloofde, ze alle te kennen, alle. Vooral de alleen reizenden, de zelfstandigen, die geen bescherming noodig hebben, en ge droeg mij, zooals ik gewoon was. Geza had dit half afgebroken gezegd, als ware het Tot eigen verqntschuldi- ging, diep ademend voer hij voort ik zou haar immers zoo gaarne om verontschuldiging vragen, werke Mocht het wegens schaarschte van graan en meel noodig worden de be volking op rantsoen te stellen wat het gebruik van brood betreft, dan mag als zeker worden verwacht, dat bij de uit voering der desbetreffende voorschriften de inschrijving in het bevolkingsregister als grondslag zal worden genomen voor de controle op de aanvragen ter ver krijging var. een broodkaart. Hieruit volgt vanzelf, dat ieder er een bijzonder belang bij zal hebben, dat zijn inschrijving in liet Bevolkingsregis ter- in orde is. Wie. voor zichzelf of voor de leden van zijn gezin niet ge heel gerust is, dat van alle veranderin gen door vestiging, vertrek of verhuizing wel behoorlijk kennis is gegeven, zal dus voorzichtig handelen, wanneer hij alsnog ten spoedigste mondeling of schriftelijk aan het bevolkiugsbureau de opgaven verstrekt, die noodig zijn, om de inschrijving in 't Bevolkingsregis ter te doen kloppen met den werkelijke» toestand. Verkiezingen Juni 1917. Naar „de Tel." verneemt wordt liet al is daaromtrent uiteraard nog geen enkel bepaald besluit genomen in parlementaire kringen hoogstwaarschijn lijk geacht, dat de gewone verkiezingen voor de Tweede Kamer in Juni 1917 niet zuilen plaats hebben. Aangezien deze verkiezing zal samenvallen met die, welke noodig wordt door de ontbinding van de Kamers nadat de nieuwe Grond wet in eerste lezing is aangenomen, stelt men zich voor, dat de partijen on derling zullen afspreken, om de zittende leden zonder strijd te herkiezen bij en kele candidaatsteliing. De eigenlijke stombusstrijd zal dan eerst plaats hebben bij de verkiezing tot samenstelling van de nieuwe Kamers, welke binnen een jaar na de afkondiging der nieuwe Grondwet moet plaats hebben. Die ver kiezing geschiedt dan op den grondslag van algemeen kiesrecht, stemplicht en evenredige vertegenwoordiging en zal vermoedelijk in de eerste helft van 1918 gehouden worden. Reeds vroeger hebben over deze aangelegenheid geruchten ge- ioopen, maar thans wordt het zoo goed als zeker geacht, dat er in Juli 1917 geen verkiezingsstrijd zal zijn. De samenstelling van het Parlement. Met bijzondere belangsteliingverneemt „de Tel." dat reeds thanswoorbereidin- gen worden getroffen, om, de eerste maal dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging zullen plaats hebben te trachten een aantal bekende en knappe, doch buiten de partijen staande mannen in het parlement te brengen. Men wil daartoe een comité vormen, dat in verschillende plaatsen en kies kringen zijn vertegenwoordigers zal be zitten en overal een lijst zal inleveren met de namen van bekende figuren, wier aanwezigheid in het parlement van belang moet worden geacht, doch die, om welke reden dan ook, geen kans hebben door de partijbesturen can- didaat te worden gesteld. Tal van lijk, dat zou ik. Zij laat het echter daar toe niet komen. Als -zij mij aanziet met de groote blauwe oogen, waarin voor mij zooveel ligt, dan weigert mij de tong. Endre keek den vriend met groote verbazing aan. Geza, neem je in acht. Je zult liet toch je voorvader Benta niet nadoen Wat zou dat? riep graaf Csillagi met heesche stem, maar hij kon niet verhinderen, dat hem het bloed heet naar het gelaat steeg. Vergeef de scherts, zei Endre ver goelijkend. Jou blooheid heeft mij ge troffen, zij ligt anders niet in je natuur, zooals je zelf weet. Wat het meisje aangaat, zij is eene schoonheid. Er ligt echter nog grooter adel in hare ver schijning, dan zij schoon is, en dat is iets, dat ieder man van eer weet te eer biedigen, voegde de majoor er met edele uitdrukking aan toe. De avond kwant en het slot straalde in een zee van licht. Beneden in de [eestzalen ging het levendig en rumoe rig toe, boven zat Elisabeth in haar kamer. Zij had aan de feesttafel niet deelgenomen, daardoor wérd haar im mers 'n zekere gelijkgerechtigheid in geruimd, wat geheel niet in de bedoe ling van de gravin kon. liggen. En het meisje verlangde er ook niet naar, zij was op hare manier veel te trotsch daarvoor zij voelde, hoe geheel kiezers zullen op dergelijke mannen en op een dergelijke lijst hun stem willen uitbrengen en nu zal het .te vormen comité trachten daarbij leiding te geven. Dit is het doel. Binnenkort kan het blad misschien al wat naders over dit plan meedeelen. Stagnatie in het scheepvaartbedrijf. Nadat de Bond van machinisten ter koopvaardij herhaalde pogingen heeft gedaan, om met de scheepvaartvereeni- ging een regeling te .treffen in zake de wenschen der machinisten, die de Bond in de tegenwoordige moeilijke en ge vaarlijke tijdsomstandigheden billijk acht, heeft de Bond besloten om niet te mon steren als niet aan die wenschen wordt voldaan. Wel heeft de scheepvaartvereeniging voorstellen gedaan om de gageregeling te veranderen, maar omtrent de hoofd punten van geschil, n.l. een premie voor de hoofdmachinisten ten bedrage van pCt. van de brutovracht en c.q. pa- sagegelden en betaling van overwerk aan ondergeschikte machinisten is men tot geen resultaat kunnen komen. Het is niet den wil van den Bond van machinisten ter koopvaardij om stag natie in het scheepvaartbedrijf te ver wekken, doch nu verscheidene conferen ties zijn aangevraagd die tot geen vol doende resultaat hebben geleid, is het te vreezen dat die stagnatie onvermijde lijk wordt. Reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het eerstvolgende examen van hen, die wen schen te worden toegelaten tot de ver bintenis als vrijwilliger van het reser vekader bij de infanterie of de vesting artillerie, zal plaats hebben op 13 Fe bruari 1917 en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen. Het toelatings examen wordt gehouden te 's-Graven- hage. (Voor bijzonderheden zie men de St.ct. no. 293.) Kilometerkaarten. De directie der Staatsspoor maakt het volgende aan het personeel bekend Het blijkt, dat men met het oog op dé a.s. prijsverhooging poogt op uitge breide schaal kilometerkaarten op te kooi-en. O"1 dit te voorkomen wordt hierbij bepaald, dat tot en met 31 De cember 1916 een kilometerkaart slechts mag worden afgegeven, indien gelijk tijdig de eerste coupon of beide coupons worden ingevuld en afgestempeld voor eene reis, af te leggen op den dag der afgifte. Gedurende de maand December 1916 moeten dus niet meer worden af gegeven kilometerkaarten, welker beide coupons oningevuld en onafgestempeld zijn. De Nederlandsche Anti-Oorlograad met Kerstmis en Nieuwjaar. Naar „De Toekomstige Vrede", het orgaan van den N. A. O. R. reeds heeft medegedeeld zijn de plannen, door het bestuur gemaakt om met a.s. Kerstmis en Nieuwjaar een hernieuwde propa ganda ten bate van het streven en de vreemd, hoe geheel verschillend zij in hare denkwijze en opvatting stond te genover dezen adellijken kring. Zij had eenige brieven te schrijven en was blij dat zij eenige uren voor zichzelven had. Zij had tot heden slechts korte berichten naar hare vrien den kunnen zenden. De kamer was zoo licht en vriendetijk, zoo behagelijk ver warmd, dat zij een prettig huiselijk ge voel had. Zij maakte haar schrijfge reedschap in orde en nam de pen om te beginnen. Met de herinnering aan lieve, dier bare gestalten verdween de werkelijk heid en dook het verleden op. Zij zag zich als klein meisje met goudblonde lokken-in een mooi huis, dat midden in een tuin lag, waar eene grpote rivier voorbijstroomde. Elisabeth zag het zachte gelaat der moeder en het ernstige gezicht van den vader, die hun eenige lieveling veraf goodden. Doch maar al te kort duur den deze lichtherinneringen zwarte, sombere beelden verdrongen ze. Zij zag donkere vreemde gestalten in het huis, waar tot zoo lang slechts licht1 en vreugde was geweest. Zij zag de moe der in de lijkkist met verstarde trekken en de milde oogen gesloten, en den va der met treurig gelaat voor zich zitten en iederen troost afwijzen. Daarna kwam de dag, waarop de lijkkist het huis werd uitgedragen, en zij aan de beginselen van den Raad door geheel het land tot uiting te brengen, thans gereed. Deze propaganda bestaat voor namelijk daarin, dat briefkaarten wor den verspreid, die den gebruikelijken gelukwensch bevatten, 'zoowel met Kerstmis als met Nieuwjaar. De kaar ten zijn van de hand van de heeren Berndsen en Hahn, beiden te Amster dam. Zij brengen in het algemeen in beeld de gedachte dat 1917 ons den vrede, het einde van den gruwelijken oorlog zal mogen brengen en zij geven daarnevens weer, de ellende, waarin de wereld thans is gedompeld. De kaarten zijn in kleurendruk. Door de zorgen van het bestuur van. den N. A. O. R., en de plaatselijke groe pen door het geheele land, zullen deze kaarten in een reusachtige oplage wor den verspreid en verkocht. In sommige plaatsen zal dit op de openbare straat geschieden, tenzij door verkoop langs de huizen, tenzij door den gewonen straatverkoop, in andere plaatsen daar entegen bepaalt men zich met het oog op dg onzekerheid van het wintersei zoen tot verkoop binnenshuis, speciaal in gebouwen, Waar men in deze feest dagen veel bijeenkomt en in de boek winkels. Reeds nu mag worden vastgesteld dat het bestuur van den N. A. O. R., door velerlei medewerking zich op nieuw kan overtuigen hoezeer zijne be ginselen bij het overgroote deel van het Nederlandsche volk instemming onder vinden. De H. IJ. S. M. staat reclame voor den verkoop toe op al hare groote en kleine stations het meerendeel van de directies der talrijke stoomtrammen, eiectrische trammen en bootdiensten, die in verschillende provinciën in ons land bestaan, brengt welwillend biljet ten in de wagons en de wachtkamers aan, teneinde den verkoop onder ieders aandacht te brengen en staat voor een deel zelfs het personeel toe aan dien verkoop mede te werken. Tal van bios copen maken op haar doek reclame voor dien verkoop, terwijl in veie ho tels, schouwburgen, concertzalen en winkels van coöperatieve vereenigin- gen, kartons met de zes verschillende kaarten zullen worden opgehangen, teneinde ieders belangstelling voor de kaarten te vragen en ieder tot koopen op te wekken. Naast dezen kaartenverkoop staat de propaganda door geschrift en door het woord, in een groot aantal plaatsen des lands worden in de Kerstweek ver gaderingen gehouden, terwijl in over leg met den N. A. O. R. door de Neder landsche afdeeling voor den Wereld bond der Kerken een bijna onnoodig te achten wenk is gegeven aan de bedie naren van den godsdienst van alle ge zindten hoezeer juist de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar zich leenen tot woorden' ten bate van het vredesbe- ginsel. Uit een en ander blijkt reeds voldoen de dat voorzooverre daartoe mogelijk heid bestaat, ook in de komende dagen de beteekenis van den N. A. O. R. aan ieder Nederlander opnieuw duidelijk zal worden gemaakt en ieder, die nog niet door zijn toetreden een kleinen steun heeft gegeven, dien hij persoon hand van den gebogen vader volgde. En weer kwam een uur, waar zich dat tooneel herhaalde, en zij vader- en moederloos was. Toen zag zij zich in de pastorie onder de lindeboomen in Thi'iringen, waar de waardige man woonde, die haar oom was, en die in zijn eenvoudige grootheid eerder een wijze van ouden tijd leek, dan een kind van deze moderne eeuw. En welke in drukken fva'd die man in hare ziel ge plant. Hoe haar zin eenvoudig hare ziel rein behouden, haar wil verhelderd en versterkt had. Hoe had hij haar ge leerd, het schoone warm te gevoelen, 't goede met heel haar hart te minnen en het ware te zoeken met alle kracht. Spelend had hij het beste van zijn den ken en weten op haar overgedragen. Neem drie dingen ter harte, was hij gewoon dikwijls te zeggen, want in die drie bestaat alle moed, alle kracht des levens. 'Wees waar tegen jezelf, tegen anderen. Vlied onwaardige ver houdingen, en zoek nooit een doel te bereiken, al schijnt het je nog zoo ge- wenscht, indien het door een onrecht te winnen is. En deze drie spreuken had hij haar Joij het vaarwel toegeroepen, toen zij, nog geen achttien jaar oud, zelfstandig de wereld inging, want zelfstandig, dat moest zij vroeg worden, dat was het doel, waarnaar hij steeds streefde. Ik ben een oud man en kan dage- lijk vermag, daartoe nogmaals zak wor den aangezocht. Kolenschaarschte. Het „U. D." heeft van den directeur- generaal der Staatsspoorwegen de vol gende inlichtingen ontvangen Sedert liet uitbreken van den oorlog werd bij de „Staatsspoor het aantal trei nen met ongeveer 25 pet. verminderd, ais een gevolg van het mindere mate riaal waarover beschikt kon worden, Bleef dus 75 pet. van den normalen treindienst gehandhaafd. Op die 75 pet zal, te beginnen met 8Januari, wederom 25 pet. worden bezuinigd wat het aan tal treinen aangaat, thans evenwel als een noodzakelijk gevolg van den kolen- nood. Men heeft den laatsten tijd wel eens eenigermate wantrouwend ge vraagd, of de kolennood nu inderdaad al zóó nijpend was te beschouwen, dat een dusdanig ingrijpende maatregel op dW spoorwegdienst onvermijdelijk was. Het antwoord op die vraag moet in den meest .steiligen zin geheel bevesti gend luiden de directies varyie spoor wegmaatschappijen zien de n toestand ten opzichte van de kolenvoorziening met groote bezorgdheid in. Een enkel cijfer, in normale tijden heeft de Staats spoor een kolenvoorraad, toereikend voor een maand of driedie voorraad is nu reeds geslonken tot enkele weken, is dus zeer bedenkelijk ingekrompen. Wat aan kolen wordt aangevoerd, is ten eenenmale onvoldoende en de prijs er van is ruim diemaal zoo hoog geworden als vóór den oorlog. De voorloopige oplossing is op verschillende manieren gevonden van het aantal treinen over het geheele net en tempering van het spoorwegvervoer door verhooging van de tarieven. Als het resultaat niet aan de verwachting beantwoordt, zullen maatregelen van nog verdere strekking genomen moeten worden. De Staatsspoor kon over de maand November slechts de helft van de hoe veelheid kolen krijgen, die voor het ge bruik bij den treindienst beschikbaar moet wezen, waardoor liet noodig werd den voorraad aan te spreken. Aan beperking van den dienst der goederentreinen kan bij de Staatsspoor niet worden gedacht. Eerder zou in de tegenwoordige omstandigheden aan uit breiding van dien dienst moeten worden gedacht. Mocht onverwacTit in de kolenvoor ziening een wending ten goede komen, dan zullen de spoorwegen ten spoe digste den ouden toestand herstellen, maar ter officieele plaatse ziet men den komenden tijd met het oog op den kolennooci met groote bezorgdheid tege moet. Vergadering van Donderdag. Allereerst was aan de orde de aan vrage om. een nieuw buitengewoon kre diet voor de Marine,- ten bedrage van 21/2 millioen. Bij deze gelegenheid kwam de heer Troelstra er nog eens aan herinneren, dat het den socialisten hoe langer hoe moeilijker wordt den iijks worden opgeroepen, het mag je niet verrassen mijne dochter, had hij gezegd. Zeven jaar was zij als onderwijzeres in eene school in Leipzig werkzaam ge weest, en had het flinke, gezonde van hare opvoeding uitstekend eer aange daan. En de gulden spreuken van den oom hadden haar goeden dienst bewe zen, hoewel tot héden -zij slechts de eerste in daad had kunnen omzetten Wees waar tegenover jezelf, tegenover anderen. Dat was zij steeds geweest, en dat ^iad tot heden de reinheid en goedheid van haar wezen behouden want waar zijn is ook voorzichtig zijn, doordat het elke daad terugbrengt tot de omstandigheden, die er aan te gron de liggen, en daarom steeds alle harde veroordeeling uitsluit. En voorzichtig heid is ook weer het ware, gouden licht, dat alle oneffens effent en alle leelijks verschoont. Ziekte en ouderdom gaven juffrouw Schmidt aanleidipg hare school op te heffen en Elisabeth nam de betrekking aan, die haar door juffrouws bemiddeling werd aangebo den. Nu zat zij op een Karpathenslot, in eene nieuwe, vreemde omgeving, vreemd in elk opzicht, hare intrede reeds van zonderlinge omstandigheden vergezeld... Zij schreef haar brief niet ten einde. Er werd geklopt en de datka trad binnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1