iELEK RKEN EDEH WOENSDAG 3-4-e Jaargang 1916 cht 277. 030.000 genoem- genomen rc. 10. ;iv, diende iensfiiode lister UitpeFirma F. VAN DE VELIE Jr.. Kleine ierkt 58, Viissiipi. Telefosn Interc. 10 Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke .feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETQN EEN EDEL VROUWENLEVEN. BINNENLAND Mo. VLISSINGSCHE COURANT 000.000 0- - Aandeden in aandeelhouders, 916» middags. van hare Agent- ïge, Groningen, ilburg, Utrecht baar zijn en de het laatst afge- •9 eeniging 'ethoudersvarr tIJDAG 22 DE- iddags ten 2 uur, meente in het rschillende ge- n en zulks over en vanaf heden -Secretarie (Bu- JR IER met Alkoof bevragen bur. DEROOE. n. ng inBoek- M. O. /l.O. Mod. dels-corr. Steno- op aanvrage, osp. gratis. neden de 17 jaar IN, Nieuwstraat. plaats voor een n goede familie ijvende. Eigen citaties worden T Bureau „Viis- iari. eheldestraat 24. dagen per week twintig jaar. 3ur.„Vliss. Crt." ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 Jó et. per regel Be abonné's, in 't bezit eener (ft gulden bij 'evens~ Cf f*t| gulden bij dood O gulden bij verlies J, gulden bij verlies A ft A gulden bij verlies gulden bij verlies palis, zijn GRATIS verze^ /|l|||§ lange ongeschikt-•^11 door *11111 van een hand, van 1 8 81 van een /H van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken IS een ongeluk vUSJ voet of oog een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Deze uifkearingen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge- eieente Vlissingen Gelet op het verzoek, onder dagtee- kening van 27 October jl. ingediend door de Nederlandsche Petroleum en Asphalt- maatschappij te Vlissingen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van eens inrichting voor het verwerken van asphaftboudende aardoliën en residuen, het reinigen van de verschillende producten uit aardolie en residuen verkregen en het verwer ken van steenkolenteer op liet perceel Sectie C. no. 1484; Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in art. 8. eerste lid, der Hinderwet, op grond dat de administratieve behandeling der zaak nog niet haar beslag heeft verkregen Gelet op art. 8, tweede lid, der Hin derwet BesluitenDe beslissing voormeld te verdagen. Afschrift van dit besluit zal aan de verzoekster worden uitgereikt. Vlissingen, 11 December 1916. Burg. en Wethi voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. V. ROSSUM JR. Vergadering van Dinsdag. Voor de derde maai had de Tweede Kamer een enorm bedrag te leenen. Thans was het weer honderd-vijf-en- twintig millioen gulden. En daarmede zullen wij er in de gunstigste omstan digheden nog niet komen. Waarlijk be hoefde de heer Visser van Yzendoorn ons dat niet meer voor te rekenen. Nie mand vleit zich met de illusie dat zelfs wanneer de oorlogstoestand binnen een of twee maanden zal ophouden te be staan, dit bedrag voldoende zal zijn om alle gaten te. stoppen. Het is onbekend hoe hoog de crisis-uitgaven zijn, hoe hoog liet tekort op den gewonen dienst 1915 en 1916 is, hoe hoog de kosten der distributie-wet zullen zijn.-En daar tegenover weet niemand wat de oor- logswinslbelasting en de heffing-in eens zullen opbrengen. Dat alles hield de afgevaardigde ons voor en op grond daarvan concludeerde hij, dat het beter was een hooger bedrag te leenen. Hij vreesde ni. dat als de vrede er is, het geld veel duurder zal zijn en stellig 6 procent geboden zal moeten worden. Daarom wilde hij nu 3 procent bieden met een twee procents-gedwongen lee ning achter de deur, indien het gaat om het slagen. Maar voor het prestige van het crediet acht hij op dit oogen blik vier procent te laag. Koersdaling is te wachten. Lijnrecht daarmede in strijd was de meening van den heer Patijn, die ge sterkt door het succes van de vorige ieeningen, zeer optimistisch was. Het publiek heeft vertrouwen in staatslee- 6.) —o— (ïainiK Terfiotten.) in het slot heerschte strenge regel. De gravin verkeerde met eigenlijk nie mand het was eene gebeurtenis, als zij in de naburige kasteeien op bezoek verscheen, en toch werd zij niet 'ge meden, integendeel, men ontving haar met den eerbied, die slechts degenen te beurt valt, dieeen groot noodlot heeft gewijd Graaf Geza was gewoon onaange meld met verlof „te'komen, want hij wist dat, als zijn moeder van zijne aan komst was onderricht, zij eenige voor zorgsmaatregelen nam, die hem niet behaagden. Ook liet'strenge, bijna eentonige le ven, waarin ieder en alles zijn plicht deed, en de eene dag den anderen ge leek als twee droppels water, was niet naar zijn smaak, en zoo kwam gewoon lijk met zijn bezoek een levendige, ru moerige.. geest binnen. Jachtpartijen, drinkgelagen, zij wisselden elkaar af en er verging nauwelijks een dag in de week dat het slot geen gasten zag. Hoe onaangenaam, ja pijnlijk de gravin die bonte afwisseling oók was, zij zocht ze ningen en daardoor handhaaft de koers zicli gemakkelijk. Juist ook met liet oog op deze voor liefde achtten de heer Patijn en de Mi nister het veel beter twee kleine leenin gen te sluiten dan één groote. De voor zichtigheid gebiedt dit ook. Het gaat niet aan maar luk-raak een hoog be drag te ieenen, terwijl de toekomst zeer onzeker is. Zonder eenige discussie van beteeke- njs werd het wetsontwerp goedge keurd, zooals te verwachten was. Kreeg Vrijdag de haven van Amster dam een verbetering, doordat besloten werd .een nieuwe schutsluis te bouwen bij [Jmuiden, thans was Rotterdam aan de beurt om een bedrag van 10 millioen. te ontvangen voor verbetering van den Waterweg naar zee. In liet geheel zal deze 14y2 millioen kosten, waarvan Rotterdam echter 4'A millioen betalen mag. Tegen dit ontwerp werden wel eeni ge bedenkingen geopperd. Door het uit diepen van den Waterweg wordt de vloed steeds hooger en deze brengt schade aan andere gedeelten langs den Waterweg aan. De lieer Van Doorn was er lang niet gerust op dat daaraan zal worden tegemoetgekomen, terwijl de lieer Gerretson ook liever nog eenig uitstel wenschte omdat Rotterdam nog eens de voor- en nadeelen .van deze verbetering wil overwegen. Rotterdam heeft bezwaren van allerlei soort en schijnt het nog eens een poosje te wil len probeeren 'met den bestaanden Wa terweg, hetgeen de heer Spiekman weer ontkende. Geen geheime overeenkomst. In verschillende Duitsche bladen wordt overgenomen een Jjericht van de New- Yorker „Financial Chronicle", volgens hetwelk tusschen Nederland en Enge land een geheim verdrag gesloten zou zijn voor de levering van voedingsmid delen aan Engeland. Voor de Duitsche bladen die het be richt te goeder trouw hébben overge nomen, willen we wel even vertellen zegt het „Hbl.", hoe dit praatje waar schijnlijk in de wereld gekomen is. Men weet dat tal van artikelen die vroeger naar Engeland werden uitge voerd, thans hun weg vonden naar Duitschland. Dat verdroot Engeland en het verlangde van de landbouwers, in- dustrieeien en handelaren, dat de uit voer naar Engeland op ongeveer het vroegere niveau zou worden gebracht. In de particuliere vereenigingen van den landbouw, handel en de industrie is men aan dit verlangen tegemoet ge komen. Het nadeelige verschil tusschen den Engelschen marktprijs en den Duit- schen marktprijs wordt gedeeltelijk door Engeland en gedeeltelijk door onze par ticuliere vereenigingen gedragen. Ziedaar alles! Wat de betaling in schatkistbiljetten betreft, daarop zal men in Duitschland zeker niets aan te mer ken hebben, want op dit oogenblik is men juist gereed gekomen met een overeenkomst volgens welke dit land door geen afkeurend woord te beper ken. Wilde zij den zoon zijn verlof niet vergallen, of wist zij, dat den jongen man geene grenzen te stellen waren De bedienden verheugden vzich steeds over de veranderde levenswijze. Dan gaf het fooien in overvloed. De straffe teugels der huishouding werden veet losser aangehaald en hoewel zij dik wijls kennis maakten met de rijzweep van hun genadigen heer, toch deed dit niets af aan hun gevoelens voor hem hij was vrijgevig tot in het buitenspo rige en vergold rijkelijk iederen slag van zijne hand maar niet alleen de bedienden, ook de boeren van het goed waren hun wilden, dollen graaf, zoöals hij algemeen genoemd werd, goed ge zind, want zoo oploopend en lichtzin nig tot in het uiterste als hij was, zoo bijna onbegrensd was ook zijne vrij gevigheid. Dezen keer was met den jongen graaf niet zijn wilde geest aangekomen. Eenige bevriende officieren, waaronder Palsy, waren in de eerste dagen ver schenen, om Geza te begroeten, maar geene verdere uitnoodigingen voor de jacht of feesten volgden vooreerst. De gravin, op het aangenaamst door deze plotselinge verandering verrast, wist niet, waaraan zij dit moest toeschrijven. Was hij ernstiger geworden en zich zijne bete.ekenis als laatste van een der oudste, rijkste en beroemdste geslach- via een bankiersconsortium, tot een be drag van circa 40 millioen gulden op dezelfde wijze de voedingsmiddelen die het ontvangt met zijn credietpapier dekt. Zoo is de zaak tot haar juiste pro porties teruggebrackt. Er is geen ver drag en er is niets geheims, terwijl de Nederlandsche regeering buiten het ge ding staat. Frankrijk en Nederland. Te 's Gravenhage, Koninginnegracht 17, heeft zich gevestigd het „Office Francais des Pays-Bas." Het doel van dit Bureau is, om de intellectueele, artistieke en economische betrekkingen tusschen Frankrijk en Ne derland te vergemakkelijken en. te ont wikkelen. Het „Office Francais des Bays-Bas" stelt zich voor, om de banden van vriendschap nauwer toe te halen, die reeds tusschen de twee landen bestaan, en die hun oorsprong hebben in het gebied der ideeën en in het domein van de kunst en de literatuur, waarin de twee landen altijd eene bewondering en een hoogachting voor eikaar hebben gevoeld, even oud als de geschiedenis. Het „Office Francais" zal zijn best doen om Frankrijk in Nederland nog meer bekend te maken dan thans reeds het geval is, vooral het Frankrijk van heden en, tegelijk, zal het al het moge lijke doen om Nederland meer bekend te maken in Frankrijk. Het „Office" zal zich in 't bijzonder interesseeren voor sociale en commer- cieele kwestieshet zal de Fransche producenten helpen om hun producten in Nederland te doen kennen, en het zal trachten, de fabrikanten en han delslieden der twee landen met elkaar in verbinding te stellen, en het zal ook pogen, de Fransche publiciteit in Neder land te ontwikkelen. In de salons van het „Office Francais" zal een leeszaal worden ingericht, kos teloos toegankelijk voor het publiek, en tevens zullen periodieke tentoonstellingen van stalen en monsters worden georga niseerd, tot de bezichtiging waarvan alle geïnteresseerden zullen worden-uitge- noodigd. Aanslagbiljetten der Inkomsten belasting. Naar aanleiding van de door velen geuite klacht dat zij nog steeds niet hun aanslagbiljetten voor de inkomstenbe lasting, loopenden dienst, hebben ont vangen, wordt ons verzocht het vol gende onder de aandacht van het pu bliek te brengen De invoering eener belasting als de inkomstenbelasting, brengt voorde eerste jaren een werk van buitengewonen om vang mede, dat niet spoedig zou kun nen afloopen ook al konden de amb tenaren zich geheel daaraan wijden. Dit nu is niet het geval. De inspecteurs der directe belastingen zijn, op weinige uit zonderingen na, tevens inspecteur der invoerrechten en accijnzen, en in deze hoedanigheid hebben zij hun tijd voor een goed deel te besteden aan werk zaamheden in het belang van het in- ten eindelijk bewust Het werd ook tijd daarvoor, hij was zeven-en-twintig jaar, en op hem rustte de glans, het voortbestaan der familie. En hij be hoefde slechts te willen, zijn naam was van zoo'n ouden, edelen klank, dat geene vorstendochter hem hare hand zou hebben geweigerd. Zoo waande de trotsche zin der gra vin gevonden te hebben, wat zij zocht, wat haar hart zoo vurig begeerde. Dat de reden ergens anders lag, vermoedde zij niet, dat schuwheid jegens het vreemde meisje, dat onbewust ontzag voor haar den zoon zoo deed handelen wist zij niet. Zij was ook geschrokken bij het zien van hare gezelschapsdame, maar in anderen zin. Zij kende te goed het licht ontvlambare gemoed van haar zoon, zijne lichtzinnigheid en zijne bru taliteit bij dergelijke aangelegenheden. Zij was ontsteld, want zij had een ouder meisje een „uitgediend exem plaar", zooals lachend de officieren hadden gezegd, verwacht in plaats daarvan trad' haar eene bijna schitte rende verschijning tegemoet. Doch dit maal was al hare vrees ongegrond. Geza gedroeg zich zoo, als het zijn stand én positie betaamde, hij nam niet de minste notitie van het meisje, ja, zijn niet bemerken ging zoo ver, dat hij bijna de wetten der hoffelijkheid schond, dat haar wilde, lichtzinnige zoon geen blik, nauwelijks een gr.oet ternationaal goederenverkeer of tot be strijding der uitvoerfraudewerkzaam heden die, in gewone tijden niet voor komende, een uitvloeisel zijn van den oorlogstoestand. Ten slotte moeten zij de wet op de oorlogswinstbelasting uit voeren. De inspecteurs zijn dientengevolge met werk overladen en worden dan nog in hun arbeid belemmerd door be zoeken die zij tot het geven van allerlei inlichtingen moeten ontvangen. Er zijn inspecteurs die zoo velen te woord moe ten staan, dat voor hun werk niet veel meer dan de avonduren overblijft. Het publiek zal dus tot bespoediging van de uitreiking der aanslagbiljetten kunnen medewerken door het vragen van inlichtingen tot het strikt noodige te beperken. Duurtetoeslag aan rijkspersoneel. Naar „de Tel." verneemt, zal over eenige dagen een wetsontwerp tot het verleenen van duurtetoeslag aan rijks personeel over 1917 wordert ingediend. De bedoeling moet zijn in het algemeen den toeslag te bepalen op 12 pet. van het inkomen, met een loongrens van ten hoogste f 1800. Over het loopende jaar bedroeg de toeslag 8 pet., met een loongrens van f 1200, die later tot f 1500 is uitgebreid. Er wordt echter ook thans een maxi mum bedrag vastgesteld, waarboven de toeslag niet mag gaan. Ook in den kin dertoeslag wordt eenige verandering ge bracht. De verhooging der spoorwegtarieven. De „Telegr.aaf" deelt mede, dat de verhooging der spoorwegtarieven met 20 pet. in hoofdzaak berekend zal wor den door een verhooging der bestaande afstanden. Ook de maximum-afstand van 200 K.M. voor de kilometerboekjes wordt (tot 240 K.M.) verhoogd. Zoowel biljetten .enkele reis en baga- geprijzen als de prijs van retourkaarten voor buurtverkeer, gezelschapsbiljetten van elke soort, iandverhuizersbiljetten, trajectkaarten, scholierkaarten, am- bachtsschoolkaarten. cursuskaarten, werkmanskaarten, mijnwerkerskaarten en hondenkaarten worden verhoogd. Van de tienrittenboekjes voor buurt verkeer, de kilometerkaarten, de kilo meterboekjes voor vaste reizen, de al- gemeene abonnementskaarten en groe- penkaarten, worden de nieuwe (ver hoogde) prijzen aangegeven in een af zonderlijke lijst, waarin mede worden opgenomen de enkele reis- en bagage- prijzen voor afstanden van 441 tot er. niet 520 K.M., de prijzen van landver- huizerskaarten en gezelschapsbiljetten voor afstanden van 441 tot en met 520 K.M., de prijzen van retourkaarten voor buurtverkeer voor afstanden van 171 tot en met 205 K.M., de prijzen I1I-1V kl. voor het verkeer met Emmerik, de prijzen van ambachtsschoolkaarten. cursuskaarten, werkmanskaarten en mijnwerkerskaarten. Voor de algemeene abonnements kaarten en groepenkaarten, de traject- kaarten, scholierkaarten en cursuskaar ten wordt de prijsverhooging reeds in gevoerd op 15 December 1916 voor naar het meisje waagde te richten, dat wist zij niet, evenmin, waar zij de re den hiervoor moest zoeken. Dat in Eli sabeth's wez^n eene ongenaakbaarheid lag, in hare reine, kuische verschijning een adel, die op de ruwste kracht niet zonder uitdrukking kon blijven, kwam bij de gravin wel zoo nu en dan tot be wustzijn en vervulde haar met werke lijke achting voor hare gezelschaps dame, maar zij was in hare hoog-aris- tocratische wereldbeschouwing er verre van, haar de ware beteekenis toe te kennen. Op zekeren dag kwam de gravin ge durende het onderwijs in de kinderka mer. Elisabeth had de kleine Irma op den schoot, die hare armpjes om den hals hield geslagen en die zij trachtte gerust te stellen, terwijl Tisza met een stille, bijna ernstige uitdrukking op het levendige gelaat rustig aan de voeten van het meisje zat. U hebt ze stellig een sprookje ver teld, zei de gravin, anders zou Tisza niet zoo rustig op zijne plaats blijven. Maar de kleine Irma is heel opgewon den, zij schreit immers, Irma, wat scheelt je Ik heb-aan mijne arme mama ge dacht, die ook pestorven is, zooals de mama van de kleine prinses, antwoord de het kind zacht, ernstig schreiend, en zij was zoo lief en goed. Door onbekendheid was ik niet de ambachtsschoolkaarten, werkmans kaarten en alle andere soorten van plaatsbewijzen benevens bagage echter eerst op 1 Januari 1917. Ongewijzigd blijven de militaire rei zigers- en bagageprijzen, de plaatsbe wijzen voor het verkeer met stations van buitenlandsche spoorwegen, de rij- wielkaarten, de D-treintoeslag en de minimum-afstand van 25 K.M. voor ge zelschapsbiljetten voor eene enkele reis. Rondreisbiljetten, uitsluitend bevat tende coupons voor trajecten van Ne- delandsche spoorwegen, mogen van 1 Januari 1917 af niet meer door de rond- reisbureaux van de Nederlandsche Spoorweg-maatschappijen worden af gegeven. Voor kaderreservisten. Naar aanleiding van klachten Over vermeend onrecht door het legerbe stuur aan adspirant-kaderreservisten aangedaan heeft „de Avondp." zich voor inlichtingen tot het departement van oorlog gewend, waar het volgende werd medegedeeld ln den zomer van 1915 werd gelegen heid geboden om bij de- onbereden korpsen een verbintenis voor het reser ve-kader te sluiten en gelijktijdig uit stel van opkomst onder de wapenen te krijgen tot 23-jarigen leeftijd, hetgeen toen geen bezwaar had. Nu de oorlog echter blijft voortduren en steeds meer lichtingen worden inge lijfd, zou kaderstof en wel van de beste soort komen te ontbreken, weshalve deze gunstige bepaling werd ingetrok ken, doch zonder terugwerkende kracht. Het besluit hiertoe liet eenige speel ruimte in tijd, ten behoeve van enkele jongelieden, die feitelijk al toegetreden waren maar die nog eenige formalitei ten hadden te vervullen om tot het slui ten der verbintenis toegelaten te wor den. Deze speelruimte had echter geens zins de bedoeling om door de nog niet geheel gesloten deur een 'stroom van jongelieden binnen te halen, die nog van de oude vrijgevige bepaling wilden gebruik maken. Daar althans voor de toelating tot de onbereden korpsen een diploma van lichamelijke ge schiktheid behaald moet worden, waar toe éénmaal 's maands bij de korpsen gelegenheid wordt gegeven, was er geen enkele reden om deze jongelieden hiertoe exoresselijk in staat te stellen om zich aldus onder omstandigheden dat het leger hen noodig heeft, voor veie jaren aan andere diensten te kun nen onttrekken. lntussehen, ook nu nog kan, voor zoover de belangen van het leger dit toelaten, met hunne studiebelangen eenigszins rekening gehouden worden. Eerstens vangt de opleiding niet on middellijk aan (omtrent de vermoede lijke tijdstippen van aanvang kunnen door den hoofdofficier voor het reser ve-kader inlichtingen gegeven worden) en voorts kan de minister van oorlog maar slechts voor bijzondere en dringende omstandigheden eenige maanden uitstel verleenen. gelukkig in de keuze van het sprookje verontschuldigde zich Elisabeth met ernstig leedwezen, de herinnering zai wellicht nog te versch.. Zij heeft de moeder heelemaal niet gekendzij was pas vijf maanden oud, toen zij ze verloor, sprak de gravin op korten afgebroken toon, die hare stem ruw deed klinken. Ik weet, wie het kind onnoodig zoo opwindt, voegde zij er kort en toornig aan toe, die onverstan dige, oude, die zich aan geen verbod stoort Zij tilde de kleine van Elisabeth's schoot en zocht haar te kalmeeren, maar er lag zoo'n haast, bijna ongeduld in, dat het Elisabeth leek, alsof er in de gravin meer aan gelegen lag een eind aan de verklaring te maken, dan om de smart van het kind te stillen. En daar de kleine in tegenwoordigheid van de grootmoeder steeds vreesachtig was, hield zij ook terstond op, en men kon aan het trekken van haar gezichtje opmerken, hoe zij zich inspande om kalm te worden. Elisabeth vermoedde, dat eene diepe wondeplek was aangeroerd. Zij had nog met geen woord hooren gewagen van de moeder van het kind, niet van de moeder, noch van den vader, geen herinnering scheen uiterlijk meer aan beiden te bestaan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1