LOOM :-Bank GAS. VRIJDAG 8 DECEMBER )E VAATE No. 290 54e Jaargang ieven uit, jkken van 100-, de Firma ledkoop. IA. Iren. ïn. He tnK riE. üitgiviFirma F. VAN DE VELDE li., Kleine Markt 58, Vlissingen. Feilloos Interc. 18 Verschijn! degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen •EMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT- BINNENLAND Gemeenïeraad. Markt. nd met de pu- het sluitings- inkel, maak ik ibliek bekend, ok nk 8 uur fluitend uoor wordt beleefd ikoopen uóór 1916 oor ZEVEN- sn wanneer per maand It Magazijn mg. en.) >en. SSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het gehcele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35.Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Be abonné's, in't bezit eenerft A #Ï(T| gulden bij levens- ft r* gulden bij dood gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- f I RB 111 lange ongeschikt- door %||g| van een hand, kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk OUU voet of oog Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. M. gulden bij verlies A if| gulden bij verlies Ap gulden bij verlies van glgBI van een M*\ van eiken een duim iUU wijsvinger Lv anderen vinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat, waar blijkens eene circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de toevoer van steenkolen naar Nederland onvol doende is, het DRINGEND NOODZA KELIJK is, om de grootste zuinigheid Ie betrachten in het gebruik van brandt stoffen en van gas en electriciteit. Te dien einde zijn met ingang van 7 December jl, de volgende maatrege len ingevoerd De straatverlichting zal worden be perkt. Winkels en kramen inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons moeten gesloten worden des namid dags 8 ure en op Zaterdag des namid dags ten 10 ure en mogen niet geopend worden vóór des voormiddags ten 6 ure. Deze bepaling is niet toepasselijk op apotheken. Winkels, waar UITSLUITEND tabak en sigaren worden verkocht mo gen eiken weekdag open blijven tot des namiddags ten 10 ure in die winkels mag dan des namiddags van 8 tot 10 uur slechts één lichtpunt branden (ech ter NIET in de uitstalkasten.) HET GEBRUIK VAN KUNSTLICHT IN UITSTALKASTEN EN VOOR RE CLAMEDOELEINDEN IS VERBODEN. Burgemeester en Wethouders kunnen eene al of niet. voorwaardelijke ont heffing verleenen van de bepalingen omtrent het gesloten zijn ten aanzien van alle winkels voor enkele door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen. De koffiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke lokalen, benevens sociëteiten, zullen moefer. ge-' sloten worden des namiddags ten 11 ure, behoudens eene in bijzondere ge vallen door den Burgemeester verleen de ontheffing. Verder zal ter beperking van het ver bruik van gas en electrische stroom in ALLE perceelen aan de Directies der gasfabriek en der electrische centrale worden verzocht den prijs van gas en electrischen stroom voor VERL1CH- TINGSDOELEINDEN te verhoogen bo ven een zeker maximum verbruik en na eenen zekeren tijd van gebruik, en wel als volgt met 50 voor gas, geleverd over den muntmeter boven 50 kub. Meter per maand, en voor gas, geleverd over den gewonen nieter boven 100 kub. Meter per maand. met 100 voor elke hoeveelheid stroom, welke meer verbruikt wordt dan 70 van de door den betrokken verbruiker in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kalender jaar verbruikte hoeveelheid. Burgemeester -en Wethouders ver trouwen, dat alle ingezetenen zuilen medewerken aan de handhaving van bovengenoemde bepalingen. In die gevallen, waarin onverhoopt van geen goeden wil tot medewerking mocht blijken, zullen de Directies dei- gasfabriek en der electrische centrale verzocht worden over te gaan tot af sluiting der onwilligen. Bedoelde Di recties zullen in die gevallen geacht worden ontslagen te zijn van de ver lichting tot naleving van de betrekke lijke bepaling barer concessies om gas of electriciteit te leveren aan ieder, die zulks verlangt. Vlissingen, 8 December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, (get.) VAN DOORN .VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, (get.) J. P. v. ROSSUM Jr. Winkels, waar behalve tabak en sigaren ook nog andere waren wor den verkocht, vallen dus onder het sluitingsuur van 8 uur, respectievelijk des Zaterdags, van 10 uur. Vergadering van Donderdag. Hoe moeilijk het is zich de uitwer king van een bepaald artikel voor te stel len in het ingewikkelde stelsel der even redige vertegenwoordiging, bleek in den aanvang dezer vergadering zeer duide lijk. Terwijl de heer Drion een amen dement indient om te voorkomen dat „dwerg-partijen" in aanmerking kunnen komen voor een zetel, omdat zij door. diverse overschotten boven het kies- quotient komen, kwam de heer De Geer met tal van voorbeelden aantoonen, dat dit amendement niet alleen dat doel niet bereikt, doch zelfs het kwaad, waartegen het wil waken, in de hand kan werken. Belangrijker en in elk geval begrijpe lijker was het amendementAlberda ten aanzien van de verkiezing der gemeente raden. De regeering stelt voor dat in de gemeenten beneden 20000 zielen om de twee jaar een derde zal aftreden terwijl in de overige gemeenten om de zes jaar de geheele- raad zal aftreden. Hiertegen nu had de heer Alberda en de heer Van Berestijn steunde hem eenige bezwaren. De aftreding in de kleinere gemeenten zal bij het lot geregeld worden en het lot kan de evenredigheid wel eens leelijk in de war sturen. Bij den overgang van de ééne soort naar het andere zal ook een overgangstijdperk ontstaan dat daar mede in strijd is. Hij wenschte daarom voor de kleinere ook te doen gelden wat voor de grootere wordt voorgesteld. Zes jaar achtte hij ecliter te lang en hij wenschte dit in vier jaar te wijzigen. Natuurlijk dat in de groote gemeenten de verkiezing zeer omvangrijk zal zijn. Om daaraan tegemoet te komen, stelde de heer Van Beresteijn voor de groote gemeenten in drie kieskringen te deelen, die elk dus ten hoogste vijftien leden zullen verkiezen. De minister achtte deze amendementen inderdaad een ver betering alleen gevoelde hij minder voor de verkleining van den termijn van zes jaar tot vier jaar. Nieuwe leden moeten de gelegenheid hebben om zich in' de gemeente-zaken in te werken en als ze er dan na vier jaar weer uit moeten gaan, is de termijn veel te kort. Nadat ook het voordeel was ver dedigd o.a. door den heer Drion, die wenschte, dat de raad zich sneller kon aanpassen bij nieuwe stroomingen, nam de minister alle amendementen en sub amendementen over. De gemeenteraden zullen UUS om de vier jaar in hun geheel aftreden, doch gekozen worden op den zuiveren grond slag van evenredige vertegenwoordiging. Tot slot het amendement-v. d. Moien, dat nieta. anders bedoelt dan te bepa len dat binnen één jaar ria de totstand koming van de Grondwetsherziening voorstellen van wet moeten zijn inge diend die de wet op het L. O. zullen doen aanpassen aan het gewijzigde ar tikel 192 der Grondwet, is dat niet ge schied dan treedt toch in werking een salarisregeling voor de onderwijzers die door den heer v. d. Molen in haar ge- heel is voorgesteld als deel van de ad- ditioneele artikelen. De regeering stelt een termijn van drie jaar voor binnen welke herziening verplichtend is. De tijdsomstandigheden zijn voor de financiën zeer ongunstig en juist daarom wilde de heer v. d. Molen in de wet vastleggen dat het belangrijkste deel van de Grondwetsherziening in zake art. 192, de salarisregeling voor de onder wijzers, automatisch zal verbeterd wor den, indien de regeering nalaat binnen een jaar tijd de noodige wetsontwerpen in te dienen. De minister verklaarde het voorstel volstrekt onaannemelijk omdat het niet aangaat éen punt van het compromis los te maken van de anderen, omdat zoo'n uitgave niet gevoteerd kan worden zonder de middelen tot dekking aan te geven en ten derde omdat het een afzonderlijk wetsvoorstel is dat niet zonder advies van den Raad van State en zonder schriftelijke voorberei ding, een zoodanige salaristegeling om schrijvend, kan worden aangenomen. Uit ""de discussie kwam weer eens een motie-Ter Laan voort om uit te spreken dat het minimum der onder- wijssalarissen f 200 dient te worden verhoogd. Deze motie zal bij de be grooting voor binnenlandsche zaken worden behandeld. Op het laatste moment wekte een onhandige rede van den heer De Meester ongerustheid. Hij meende dat men niet kon zeggen of het mogelijk was in drie jaar de noodige gelden voor de uitvoe ring van art. 192 te vinden. De heeren Rutgers,Van Wijnbergen en Nolens gaven uiting aan deze ongerustheid. De heer v. d. Molen trok zijn amendement na tuurlijk in. De grondwetsherziening is hiermede afgeloopen. De heer Duys heeft het gevraagde verlof voor zijn interpellatie over het wegvoeren der Belgen, zonder eenig verzet gekregen. Op een nader te be palen dag zal ze plaats hebben. Tweede Kamerverkiezing Tiel. Bij de gisteren geiiouden stemming voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Tiel (vacature-mr. M. Tydeman Jr.) werden uitgebracht 5525 stemmen. Hiervan verwierven de heeren- jhr. J. Beelaerts van Bloklknd (A.R.) 1604, inr. H. C. Dresselhuys (lib.) 2800 en M. L. Hermans (S.D.) 1054 stemmen. Op Ridder van Rappard waren nog 67 stemmen uitgebracht. Gekozen is dus de heer mr. H. C. Dresselhuys. Kamerverkiezing Den Haag II. De „Nieuwe Haagsche Ct." meldt omtrent de Kamerverkiezing in district II o.m., dat aan het hoofdbestuur der Nieuwe Vrijz. Kiesvereeniging 's Graven- hage", namens de besturen der rechtsche kiesvereenigingen een schrijven is inge zonden van den volgenden inhoud „In "antwoord op uw schrijven d.d. 2 dezer hebben wij de eer u mede te deelen, dat de besturen der rechtsche kiesvereenigingen in principe niet on genegen zijn. aan hun kiesvereenigingen een voorstel te doen, om de verkiezing voor de vacature-Dolk zonder strijd te doen afloopen, echter onder het uitdruk kelijk voorbehoud, dat de door uw kiesvereeniging te stellen candidaat zich bij de periodieke verkiezingen in 1917 niet beschikbaar stelle voor het district ('s Gravenhage li.)" Vóór Maandag 11 dezer is op dit schrijven antwoord verzocht. Gelijk bekend heeft de S.D.A.P. op dezelfde voorwaarde zich bereid ver klaard, ditmaal van het stellen van een candidaat af te zien. Bij 't afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot afwij king van den regel gesteld bij artikel 241 der Gemeentewet omtrent plaatse lijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Hélder en Vlissingen, werd de opmerking gemaakt, dat de ver strekte gegevens, welke afwijking van den regel gesteld bij art. 241 der Ge meentewet moeten inotiveeren, thans niet afdoende kunnen worden geacht. Met name wees men er op, dat het per centage, in den hoofdelijken omslag ge heven, nog niet bewijst de noodzake lijkheid om tot die afwijking over te gaan. Meer waarde zouden sommige leden dan ook hechten aan mededeeling van het belastingplichtig inkomen waar voor in bedoelde gemeenten Rijksin komstenbelasting wordt geheven. Zij verzochten, zoo die gegevens beschik baar zijn, opgaaf van dat inkomen in beide gemeenten. De nieuwe successiewet. Naar het „Hbld." verneemt wijkt het nieuwe ontwerp op 3 punten af, van dat, 't welk door de Eerste Kamer is verworpen. Deze drie punten zouden zijn het successierecht in de rechte lijn voor weduwen met minderjarige kinde ren (ten aanzien van wie nog eenige tegemoetkoming zou worden getoond), het niet handhaven van een zoo strin gente bepaling als betreffende de kwijt schelding of vermindering is gemaakt ten aanzien van instellingen die uitslui tend het algemeen belang enz. ten doel hebben (dit is een punt dat door den heer Van Lanschot ter sprake was gebracht) en voorts nog eenige tege moetkoming in zake de schenkingen. Een vermindering van opbrengst van eenige beteekenis zou van deze wijzi gingen niet zijn te duchten. Zitting van Donderdag 7 December, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Duijm met kennisgeving. Het eerst werd aan de orde gesteld het voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een geldleening van 100.000 ter voorziening in de behoef te aan kasgeld voor den dienst 1917. De geldleening geschiedt onderhands tegen een rente niet hooger dan het promesse-disconto der Nederlandsche Bank. De aflossing dezer geldleening zal geschieden voor of uiterlijk op 31 December 1917. Dit voorstel werd goedgekeurd zon der hoofdelijke stemming. De begrooting van de gemeentelijke groente- en fruitveiling bedraagt in ontvang en uitgaaf f 2789.65. De bijdrage van de gemeente tot dekking van het tekort wordt geraamd op f895.15. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den administrateur, veilingmeester en klerk ieder met ƒ50 te verhoogen en voor de werklieden met 3 cent per uur. De heer Lindeijer had geen bezwaar tegen de voorgestelde verhoogingen. Het was evenwel beter geweest dat dit voorstel ook in de eerste afdeeling be handeld was geweest. Dit vond hij een verkeerde methode. De heer Tichelman gaf eenige inlich tingen. De heer Staverman vond de begroo ting van de groente- en fruitveiling te geflatteerd. Ten laste van dat bedrijf behoort ook te- komen de waarde van den grond, waarop 't gebouw is gezet. Ook enkele cijfers van de begrooting onderwierp hij aan critiek. De zaak wordt door Burg. en Weth. te gunstig voorgesteld, om te doen voorkomen, dat deze zaak floreert, wat inderdaad niet het geval is. Zoolang er met een tekort wordt ge werkt, vindt hij het niet gewenscht een post voor aflossing op de .begrooting te brengen. Ook had hij nog enkele an dere bezwaren van financieelen aard, welke hij nader toelichtte. De heer Tichelman gaf enkele inlich tingen. Hij gaf toe, dat de heer Staver man inderdaad gelijk had, doch hij hoopte dat de groente- en fruitveiling zoo in bloei mag toenemen, dat zij nog baten voor de gemeente mag afwerpen. De heer M. Laernoes zeide, dat de rente en aflossing voor de groente- en fruitveiling betaald moeten worden. Het is een kind van de gemeente en wij dienen haar te steunen," in de hoop dat den afgeworpen om de gemeente de ge dane voorschotten terug té geven. De heer Staverman maakte er een -voorstel van om een pro-memorie-post op de begrooting te brengen voor de rente van den grond en met de bedoe ling, dezen post het volgend jaar op de begrooting te brengen. De heer Van de Putte zeide dat de toestand van de groente- en fruitvei ling wel wat te donker wordt voorge steld. Hij wees er op, dat de ontvang sten in het geheel zeker voor de ge meente een ƒ350 meer zullen opbren gen. Ook het ledental is toegenomen. Het volgend jaar zal de veiling geheel zonder schade voor de gemeente kun nen werken. De memorie-post werd op de be grooting uitgetrokken. Daarna werd de begrooting goedge keurd. De begrooting der haven-exploitatie wordt geraamd op een bedrag van f 42309.41. De uitkeering aan de gemeen te wordt op 5000 geraamd. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den comptabel-ambtenaar met 200 en van den haven-controleur met 100 te verhoogen. De heer Van Hal stelde voor, de jaar wedden van beide ambtenaren met 100 te verhoogen, in afwachting van een definitieve regeling van de jaar wedden. De heer M. Laernoes is tegen een vaste regeling van de jaarwedde voor deze ambtenaren. De heer Tichelman zette uiteen, wel ke werkzaamheden de comptabel-amb tenaar te verrichten heeft, welke zeer omvangrijk zijn en daarom is de voor gestelde verhooging zeer billijk te noe men. Een jaarwedde van 1000 voor het door hem gepresteerde werk, is zeker niet te veel betaald. Hij is het eens niet den heer M. Laernoes, om - geen vaste regeling te maken voor de jaarwedde van dezen ambtenaar. Het kwam den heer van Hal voor, dat de werkzaamheden van den comptabel ambtenaar te veel worden opgeblazen. Het verwondert hem, dat Burg. en Weth. eerst 100 verhooging voorstel den en later met ƒ200 kwamen. Hij bleef aandringen op een vaste salaris-regeling wat hij veel beter vond dan voortdurend de jaarwedden met sprongen te verhoogen. De heer De Meij wees er op, dat in een der afdeelingen door een der wet houders is aangedrongen op een vaste regeling van de jaarwedde van den comptabel-ambtenaar. Hij vroeg verder wat er gebeurd is, dat Burg. en Weth. eerst 100 verhooging voorstelden en later ƒ200. De heer Tichelman zeide, dat de werkzaamheden van den comptabel ambtenaar wel degelijk van veel meer gewicht zijn dan van andere gemeente ambtenaren. Dat een nieuwe verhoo ging van 100 is voorgesteld, vindt hierin zijn oorzaak, dat de betrokken ambtenaar naar een andere betrek king zou solliciteeren, waarop de wet houder geantwoord heeft dat hij dan zou trachten zijn jaarwedde op 1000 te fixeeren. De heer Van Hal was door den wet houder niet overtuigd. Wij moeten ons niet laten bang maken door een be dreiging met solliciteeren voor derge lijke bangmakerij gevoelt hij niets. Hij wilde overigens geen voorstel maken van zijn opmerkingen, waarna de geheele begrooting met de voorge stelde verhoogingen van jaarwedden zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. De lieer Manse vroeg, of liet niet mogelijk was de resultaten van het ha venbedrijf nog me.er rendeerend te ma ken, door ieder in de gelegenheid te stellen, schepen met eigen volk te laten lossen. De lieer M. Laernoes zeide, dat er wel degelijk ernstige bezwaren aan verbonden zijn, ieder in de gelegenheid te stellen de schepen met eigen volk te laten lossen. De heer Manse vroeg of door het lossen met éigen volk toe te staan, liet aantal schepen niet belangrijk zou toe némen. De lieer Auer zeide, dat met liet oog op de stuwadoorswet,- hier in Vlissin gen alleen de gemeente mag lossen, omdat wij hier geen stuwadoors heb ben. Nadat de lieer M. Laernoes nog eeni ge inlichtingen had gegeven, werd de begrooting goedgekeurd. in behandeling kwam hierna de Gtmcciv i voor 1917. De begrooting is in ontvang en uitgaaf geraamd op een bedrag van f668.130.55' De cijfers van de verschillende hoofd stukken hebben we reeds vroeger gepu bliceerd evenals de nota door Burg. en Wethouders bij de begrooting gevoegd. Van de gelegenheid tot het voeren van algeineene beschouwingen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Merckens. Wanneer ik alléén te zeggen had dat ik voornemens ben straks tegen de be grooting te stemmen, dan had ik daar voor zeker niet 't woord gevraagd. Maar waar ik wil trachten er ook anderen toe te brengen daar zal ik mijn standpunt wei nader dienen uiteen te zetten., zeide de heer Merckens. Dat de post, voortvloeiende uit de aangenomen z.g.n. salaris-regeling der onderwijzers mijn instemming niet kan vinden, dat zou voor mij geen reden tot dit tegenstemmen zijn nu de beslis sing eenmaal gevallen is. Nog minder zou ik langs een omweg willen trachten over de zaak zelf nog te discussieeren. Toch moet ik ter verdediging van mijn voorgenomen ©handelwijze even wijzen op de zwakke plaats van de algemeen gevolgde wijze van amendementen en voorstellen te behandelen wanneer 't op stemmen aankomt. De steeds weer opkomende strijd over den voorrang bij de stemming die we zagen, toonde wel dat ieder voorsteller van amendementen beseft dat van dien voorrang 't aannemen kan afhangen. Elk houdt zijn voorstel voor 't beste, dat spreekt. Maar houdt hij ook voor op één na 't beste, dat voorstel wat aangenomen blijkt, nadat successievelijk ieder amendement de verbeteringen om zeep heeft helpen brengen die door een ander werden voorgesteld. Gelooft men b.v. dat 't voorstel B. en W. ware aan genomen. Immers neen. Ware men voor deze begrooting reeds gekomen met den post waartoe men in 1920 zal komen, het cijfer zou zoo hoog geweest zijn, dat het geen meerderheid zou vinden. Wanneer daarna toch nog is aange nomen een voorstel dat niet de meening der meerderheid aangeeft dan is dat zeker niet te wijten aan gemis aan open hartigheid van de zijde der voorstanders Toch heeft het aangenomen voorstel van B. en W. één bezwaar, en dat is een bezwaar van zoo principieele betee kenis dat ik mij niet gerechtigd acht te stemmen vóór die begrooting. Dat de Gemeenteraad van 1919 nu reeds door ons moet gebonden worden om eindelijk op hun begrooting te plaat sen de groote som die wij voteerden, maar waarvoor wij de verantwoording niet durven dragen, dat schijnt mij zóó

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1