DONDERDAG 54e Jaargang UiigsvsFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Harkt SS, Vlissingen. Teleiocn Inters. 19 Versshijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. HAMERQVERZKHT. BINNENLAND No. 289 1916 VUSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Be abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- F7r*f\ gulden bij dood gulden bij verlies J gulden bij verlies 4 gulden bij verlies I* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jpg||||| lange ongeschikt-I door -Cglll van een hand, I^ll van |||l| van een van eiken kerd tegen ongelukken voorLd U V U heid tot werken B een ongeluk UUU voet of oog IdlJ een duim 1HU wijsvinger anderen vinger Oeze ultkeerir.gen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Big. Verzek. Bank" tê Schiedam LANDSTORM KEURING. Jaarklasse 1917. De Burgemeester der gemeente Vlis singen brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1917 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Vlissingen op Donderdag 28 Decem ber 1916, des. voormiddags 9.30 uur ten Raadhuize, vooT de ingeschrevenen on der de nos. 140, des namiddags 1.30 uur de overigen. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keu ring aanmelden, o.a. omdat zij, in geval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kun nen ondervinden ten aanzien van huii maatschappelijke- of studiebelangen. Onderwerpen zij zich aap een onder zoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werkelij ken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onder zoek te ondergaan, dan kan de voorzit ter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestem ming verleenen. De landstormplichtige, die meent on geschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien aan den Minister van Oorlog .ontslag van den dienstplicht te vragen met overlegging van een door twee ge neeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk getee- kend door één geneeskundige. Van de ze gelegenheid kan ook gébruik maken degene, die reeds door den keurings raad geschikt is verklaard. De handteekening van den genees kundige' op de verklaring moet gelega liseerd zijn door den Burgemeester der gemeente, waar de geneeskundige woonplaats heeft. Is de landstormplich tige in het buitenland gevestigd dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uit oefening van de geneeskunde in het Rijk, waar hij gevestigd is. De verkla ring moet evenzeer behoorlijk gelega liseerd zijn. De tijd, waarop de landstormplich tigen van jaarklasse 1917 in werkelij ken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Vlissingen, 7 December 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. (Door het verkeerd plaatsen der ko lommetjes, is het feuilleton gisteren onleesbaar geworden. Wij zullen het daarom heden, doch thans verbeterd, herplaatsen.) 1.) —o— (Mntt Tertioaes.) HOOFDSTUK I. Het was een eenzaam, somber plaatsje, het station van de Pressburger paardetram. Op den achtergrond een dicht bosch, eigenlijk een boschachtig park, achter welks hooge boomkruinen de huizenzee van de West-Hongarij- sche stad Pressburg geheel verdween naar alle kanten verder niets dan vlak land, waardoor de slecht onderhouden straatweg liep en welks uiterste einde gevormd werd door geweldige berg kegels, die als reuzenwallen den hori zon omzoomden. Het was op een kouden December avond in wilde, korte stooten blies de.wind uit het Noorden, daarna dwar relden de vlokken bont door elkander om het kleine wachthuisje, met sneeuw bedekt, en de in lood gevatte ruitjes, waar helder licht door straalde. Voor het huisje hield een rijtuig stil, waaruit een dame stapte. Toen zij den drempel zou overschrijden, bleef haar v®et aarzelend staan. Gezang, ge schreeuw, een woest getier klonk haar tegen. OPGAVE VOORRAAD KLEI- AARDAPPELEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van houders van kleiaardappelen, waaronder worden verstaan, zoowel verbouwers als hande laars dat zij verplicht zijn vóór 10 Decem ber a.s. ter gemeente-secretarie (bu reau griffie) schriftelijk aangifte te doen van de grootte hunner voorraad kleiaardappelen, gespecificeerd naar de soorten, aanwezig op 5 December 1916, met uitzondering van plantaardappelen en van aardappelen, benoodigd voor verbruik door den houder zelf of zijn gezin dat het niet voldoen aan deze vorde ring, alsmede het opzettelijk doen van onjuiste opgaven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden dat indien het niet voldoen aan deze vordering of het doen van eene onjuiste opgave,'aan schuld te wijten is, een. straf wordt opgelegd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden dat de goederen, met betrekking tot welke het feit is gepleegd, voor zoover zij den schuldige toebehooren, met hunne verpakking kunnen worden ver beurd verklaard. Vlissingen, December 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. REGEERINGSUIEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de prijs van regeermgsuien voor den kleinhandel is vastgesteld op 8 cent per K.G., 0.25 per 5 kop en |0.05'/2 per kop. Vlissingen, 6. December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. REGEER1NGSEIEREN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dab de maximium prijs voor regee- ringseieren door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voor den kleinhandel is vastgesteld op 11 cent per stuk, de maximum grossiers prijs voor kalkeieren op 0.06 per stuk en m&ximumkleinhandelprijs voor kalk eieren op 0.07 per stuk. Vlissingen, 7 December 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Aan het begin van de vergadering werd officieel mededeeling gedaan van een schrijven van den Minister van Binr.enlandsche Zaken, meldende dat Minister van Gijn aan het verzoek van H. M. de Koningin om in 's lands be lang zijn ontslag-aanvrage terug te ne men, heeft voldaan. O, het is niets juffrouw, zei de koetsier, die den angst op haar gelaat gelezen had, in slecht, gebroken Duitsch, het zijn boeren en soldaten, die ook mee willen reizen. Dan blijf ik buiten, antwoordde zij in kort beraad. Dat kan de juffrouw niet, de wind blaast u om. Er zijn twee kamers daar binnen het heerenkamertje is alleen voor voorname lui bestemd. Ik zal de juffrouw den weg wel wijzen. De goedmoedige koetsier ging voor aan en de dame volgde zwijgend, want een hevige windstoot vloog om haar hoofd en' had haar bijna den kleinen reishoed van het hoofd gescheurd. De kamers, waarvan de koetsier had ge sproken, waren dicht bij elkaar en de deuren van beide stonden wijd open. In de eerste zaten de boeren en solda ten, drinkend, lawaai makend en twis tend. Rook, walm en brandewijnreuk vulden de ruimte, bij de deur was een tapkast uit ruwe planken eti daarin stonden de waard en de waardin met Toode gezichten, onophoudelijk de drin kers weder inschenkende. Eene rilling ging door de hooge ge stalte der dame, zij wendde zich snel af en ging naar de andere kamer. Vijf of zes officieren zaten in druk gesprek om een tafel. Er bleef haar geen keuze. Een rijkelijk drinkgeld loonde den koet- sierj daarna betrad zij de kamer en zette zich in den uitersten hoek, plaid De discussie over de additioneele ar tikelen van de Grondwet werd daarna weer voortgezet. Deze was blijven ste ken in de behandeling van het amende- ment-Drion, dat bedoelde het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, zóódanig te wijzigen dat de kiezers wat meer invloed zullen krijgen op de aan wijzing van de personen der afgevaar digden. De Minister ontried natuurlijk dit amendement. Slechte weinig kiezers zullen gebruik maken van de gelegen heid om zelf de volgorde van de can didates vast te stellen. Maar door het openen van die gelegenheid wordt te vens de deur geopend voor verwarring en abuizen. Het doel wordt dan zeker niet bereikt. Bovendien acht de Minister het uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk dat zelfs ontwikkelde kiezers over zóó veel gegevens beschikken zullen als noodig zijn om een volgorde aan te geven. Ten slotte komt daar nog bij, dat er zooveel verscheidenheid van volgorde zal zijn dat de ééne volgorde de andere geheel zal neutraliseeren. Niettegenstaande dat het amende ment zijn kans' had verloren, ging de heer van Idsinga nog eens uitvoerig het voorstel van de regeering bestrijden. Niet onaardig in zijn rede was alleen deze opmerking toen het over het al gemeen kiesrecht ging, werd hoog op gegeven van de bekwaamheden van de kiezers nu liet er om gaat om de can- didaten te beoordeelen, worden de kie zers voor stumperds uitgemaakt. Overigens waren zijn opmerkingen herhalingen van zijn vroegere rede te gen de evenredige vertegenwoordiging in het algemeen. Hij-verviel daarbij in dezelfde fout waarin hij vroeger ver vallen is. Wil men de beteekenis en de goede en slechte eigenschappen van de evenredige vertegenwoordiging, beoor- déelen, dan dient men te beginnen met een vergelijk te maken tusschen dit stelsel en het bestaand.' meerderheids stelsel. Men dient die swlsels tegen el kaar af te wegen. Het gaat niet aan alle nadeeien van de evenredige vertegen woordiging op te sommen, zonder ze te vergelijken met de nadeeien van het bestaande stelsel. Deze vergelijking laat de heer van Idsinga na te maken en daarom is hij voortdurend onbillijk in zijn oordeel en begaat hij een groote onrechtvaardigheid tegenover het nieu- de stelsel. Het was maar verstandig dat de heer Drion zijn amendement introk. Hij zag in dat het geen kans van slagen had. Er had daarna een debatje plaats over de technische détails van het stel sel, waarbij de stelsels d'Hont en van Koetsveld tegenover elkaar werden ge steld. Volgens den heer Bongaerts ver dient het tweede de voorkeur, omdat het billijker, eenvoudiger en begrijpelij ker is. De Minister meende dat nu de Staatscommissie deze zaak nauwgezet heeft onderzocht, het beter ware dat een praktisch experiment werd ge waagd. Het stelsel der grootste resten, gelijk de regeering dit voorstelt, achtte de Minister wei het begrijpelijkst. De discussie werd tijdelijk opgeschort op dat de heeren den tijd zullen hebben en reistasch voor zich op een klein ta feltje plaatsend. Haar binnentreden stoorde natuurlijk de jongelieden niet in hun gesprek, zij keken naar haar en fluisterden elkander zacht hunne opmerkingen toe. Of zij mooi of leelijk was konden zij welis waar niet weten, omdat een grijze sluier haar gelaat bedekte. Dat zij jong was toonden de slanke, lenige vormen, het bekoorlijke van hare verschijning. De kellner kwam en vroeg haar eerst in het Hongaarsch, en daarna, omdat zij dit niet verstond, in het Duitsch naar haar verlangen. Zij bestelde thee. Daar liare stem helder en welluidend klonk, keerden de officieren zich naar haar om en keken haar aan. Het duurde lang, vóór de kleine kell ner de thee bracht, intusschen zat de vreemde dame zwijgend bij het kleine venster met looden ruitjes en staarde in de duisternis naar buiten, waar ondoor dringbare schaduwen op.bosch en vlak te lagen. Aan de deur klonk sabelge- kletter en er trad nog een officier bin nen, die door de anderen met luid ge roep werd begroet. De binnentredende was een groote, sterke, breedgeschouderde jonge man, met een groot hoofd, dat met korte, kroeze haren bedekt was, de trekken van het niet mooie gelaat waren hard, bijna ruw in hunne onregelmatige, krachtige teekening. Achter dichte wenkbrauwen flikkerden de oogen vu- oni een amendement te construeeren. De technische kwesties schenen i' leden ook niet duidelijk. Een ingewik kelde discussie had plaats waarvan menigeen wel niets begrepen zal heb ben. In den laten namiddag hield de heer van Groenendaal zijn maiden-speech, zijnde de toelichting tot een amende- ni'ent om het proportioneele stelsel ook voor de Eerste Kamer mogelijk te ma ken. Hij had weinig succes want de Minister ontried het ernstig, 't Was ook' wel wat te ingrijpend. Hij trok het dus maar in. De heer Duijs heeft verlof gevraagd om aan den minister van Buitenland- sche Zaken vragen te mogen stellen naar aanleiding van de houding der regeering inzake het wegvoeren van Belgen uit hun land. Morgen wordt over dit verzoek beslist. Landstorm-jaarklassen 1907 en 1906. De minister van oorlog brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis dat nog niet kan worden bepaald, wanneer de in 1887 en 1886 geboren personen, die tot den landstorm behooren of daar toe op of na 30 December 1916 komen te behooren, in werkelijken dienst wor den gesteld. Behoudens onvoorziene om standigheden zal hun opkomst niet in de eerstkomende maanden moeten plaats hebben. Zoodra de tijd van indienststeliing zal zijn bepaald, zal nadere "bekendma king volgen. De keuring voor bedoelde landstorm plichtigen zal vermoedelijk worden ge houden in Januari en Februari 1917. Verhooging van mobilisatie-toelage. Bij ministerieele beschikking is be paald dat te rekenen van en met den dag, waarop een lichting met onbe paald (klein) verlof vertrekt, voor de dienstplichtigen van bedoelde lichting, die dat verlof niet genieten voor zooveel zij behooren tot een bereden korps, tot het korps pantserfort-artillerie of tot het korps torpedisten de mo bilisatietoelage wordt verhoogd met f0.15 per dag. Onderofficieren, die geen mobilisatie toelage genieten, doch overigens voor de bedoelde verhooging in aanmerking zouden komen, treden in het genot van een mobilisatietoelage tot gelijk bedrag van f 0.15. Het vorenstaande geldt eveneens voor dienstplichtigen van genoemde korpsen, die vrijwillig van deze gelegenheid geen gebruik maken maken, óf vrijwillig van onbepaald (klein) verlof zijn terugge keerd. Indien het niet genieten van onbe paald (klein) verlof een gevolg is van opgelegde straf of van een onderzoek omtrent een strafbaar feit, waarvan de dienstplichtige verdacht wordt, wordt, zoolang dit geval aanwezig is, de ver hooging niet genoten. Dienstplichtigen, die ten gevolge van rig, bijna brutaal. De drommel hale zoo'n honde- weer, zei hij met luide stem en schudde zich zoo onstuimig dat de sneeuw van zijn rujtermantel vloog. Goeden avond Endre, hoe kom jij hier zoo richtte hij zich daarna tot een jong, slank man met een mooi vriende lijk gezicht, wien hij hartelijker dan de anderen begroette. Ik ben met verlof thuis, Geza, ant woordde majoor graaf Endre Palsy. En ik kóm met verlof, antwoordde Geza. En de andere heeren hier richtte hij zich daarna vragend tot deze. Wij waren op manoeuvres in Pressburg. j En moeten allen met die ellendige paardetram naar huis rijden, zei Geza. Daartoe moét men zich vooraf met een of ander sterken. De kameraden drin ken bier, ik zal me wat warms bestel len. Hé Julko riep hij met 'n stem, die. als zachten donder door de kamer rol de. Een paar flesschen grog en schoone glazen er bij, en alles in tien minuten op tafel. Je kent mij, ik behoor niet tot de. geduldigen, en niet tot de zachten. Dat hij niet tot de laatsten behoorde, toonde de beweging, waarmee hij plaats nam, dreunend en breed en wel zoo, dat hij de vreemde dame den rug toekeerde, zonder haar de minste aan dacht te schenken hij had haar blijk baar niet opgemerkt, Hoe is het mgt moeder, Endre Je genoten uitstel van eerste-oefening of •m eenige andere reden later dan den gewonen tijd hun dienstplicht zullen hebben volbracht, worden voor de toe passing van deze beschikking gerekend te behooren tot de lichting, waarmee zij tegelijk zullen worden ontslagen. De verhooging wordt niet genoten voor verblijf onder de wapenen vóór 1 De cember jl. Deze beschikking geldt niet ten aan zien van buitengewone militaire kom miezen. Eereteeken aan Prins Hendrik. Aan den prins, luitenant-generaal a la suite van de landmacht, luitenant- generaal a la suite van het leger ;n Nederlandsch-lndië is verleend het eere teeken voor langduriger! Nederlandscher, dienst als officier met het cijfer XV. Gister heeft de minister van oorlog, die vergezeld was door zijn adjudant, den kapitein van den generalen staf jhr. W. Roëll, dit eereteeken met bijbe- hoorend brevet ten Koninklijke Paleize aan den Prins uitgereikt. Vluchtelingenkampen. In zijn desbetreffend antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer geeft de minister van binnenlandsche zaken de verzekering, dat, voor zooveel de eigenaardige toestanden het gedoo- gen, in de vluchtelingenkampen zooveel doenlijk wordt bevorderd de behartiging ook van anderen dan de materieele be langen der vluchtelingen. Het betrachten van gepaste zuinig heid heeft steeds op den voorgrond ge staan en voortdurend is de minister er op bedacht geweest de metterdaad hooge kosten welke de vluchtoorden vorderen, te verminderen. Ernstig is dan ook de opheffing van een der kampen in over weging geweestzelfs was reeds met den minister van oorlog overeenstem ming verkregen over de bestemming van het vluchtoord te Ede voor huisvesting van militairen Juist echter kwam toen het Kon. Nat. Steuncomité met aan drang plaatsruimte vragen voor veie Hollandsche gezinnen die hun woon plaats in Duitschland hadden gevestigd, maar om verschillende redenen zich genoopt zagen naar het vaderland terug te keeren. Daar inderdaad bleek dat zeer vele dergelijke gezinnen niet elders onderdak konden vinden, meende de minister van de voorgenomen opheffing voorshands te moeten afzien en zoowel te Ede als te Uden zijn thans onder scheidene Hollandsche families onder gebracht. Intusschen blijft de minister deze aangelegenheid in het oog houden en zoodra de omstandigheden het zul len gedoogen, zal tot opheffing van een der vluchtoorden worden overgegaan. Hetzelfde streven naar zuinigheid heeft inderdaad ook geleid tot opheffing van het afzonderlijk regeeringscommissariaat te Ede. Nu de zaken reeds geruimen tijd op gang zijn kan met een regee- ringscommissaris worden volstaan voor Nunspeet en Ede. Deze samenkrimping zal al aanstonds, afgezien nog van be sparing op bezoldiging leiden kunnen tot samenstelling en vereenvoudiging van' sommige diensten. Maar dit nog waart zeker op het slot. Met uwe moeder gaat het, de zwakte harer oogen niet meegeteld, heel goed, ik sprak haar gisteren nog. Dat jij verwacht werd, Geza, daar wist ik niets van, uwe moeder zei er tenmin ste geen woord over. Ik word ook niet verwacht, ik kom, als gewoonlijk, zoo uit de lucht vallen. Daarentegen werd in het slot Csillagi eene heel andere persoon ver wacht. Heeft je moeder daar niets over geschreven Geza keek den majoor aan. Eene gouvernante voor Tisza en Irma, heel T. en omstreken spreken er van. En waarom dat Het is een Duitsche, uit Leipzig, geloof ik. Heeft je moeder jou daar werkelijk niets over geschreven Eene gouvernante, ook een ge wichtig onderwerp, om het mij mee te deelen, zei Geza op geringschattenden toon. Sedert wanneer ben jij zoo kies keurig vroeg Endre plagend. Als zij jong en mooi is, zal zij jou zeker niet zoo onbeteekenend zijn. Mooi en jong. dat is het juist, rie pen de andere heeren lachend in koor. De ritmeester weet al te goed, dat mevrouw de gravin geene jonge en mooie op het slot zal nemen, daar is haar het regiment van den graaf toch

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1