neven rleo. I 25 L&K m. EF. 200 Co.. WOENSDAG Mo. 3S8 54e Jaargang 1916 00.-, gestort. "G igen. weeg- lburg. •heden fen. EN SJE MEISJE >ode, Uiigavefirma F. VAN SE VELDE Jr Klsine Markt 58, Vlissingen. Teieloon latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. BINNENLAND L. Bank, te rdam, Voorzitter. >che Onder-Voorzitter. rdam, Secretaris, te Amsterdam. iciën en Directeur Camer der Staten- aten der Provincie dndëlsvereeniging botterdam. Czn., te Winnipeg f100.-, ieze Pandbrieven lotheekbank, op van inschrijving tar en tevens ten otterdam. rs der NE- IE HYPO- t het over* acédé) l •heen 141, ERLAN© en loopwerk. Wiss. Courant". ;enuren. Adres lagen, niet be- mr. „Vliss Crt." van Maren Boulevard Ban- gt wegens hu- e, niet 1 Febr. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driejnaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft ft ft O gulden bij 'evens-P7rf ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies J F* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft J* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- ƒ111 IE 9 lange ongeschikt- 9 I door a 1111 van een hand' I fill van II III van een ft van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken B een ongeluk UllU voet of oog IvU een duim lUU wijsvinger fa/U anderen vinger Deze uiikeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat, waar blijkens eene circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de toevoer van steenkolen naar Nederland onvol doende is, het DRINGEND-NOODZA KELIJK is, om de grootste zuinigheid te betrachten in het gebruik van brand stoffen en van gas en electriciteit. Të dien einde zullen met ingang van Donderdag 7 December a.s. de volgen de maatregelen worden ingevoerd De straatverlichting zal worden be perkt. Winkels en kramen inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons moeten gesloten worden des namid dags 8 ure en op Zaterdag des namid dags ten 10 ure en mogen niet geopend worden vóór des voormiddags ten 6 ure. Deze bepaling is niet toepasselijk op apotheken. Winkeis, waar UITSLUITEND tabak en sigaren worden verkocht mo gen eïken weekdag open blijven tot des namiddags ten 10 ure in die winkels mag dan des namiddags van 8 tot 10 uur slechts één lichtpunt branden (ech ter NIET in de uitstalkasten). Het gebruik van kunstlicht in uit stalkasten en voor reclamedoeleinden is verboden. Burgemeester en Wethouders kunnen eene al of niet voorwaardelijke, ont heffing verleenen van de bepalingen omtrent het gesloten zijn ten aanzien van alle winkels voor enkele door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen. De koffiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke lokalen, benevens sociëteiten, zullen moeten ge sloten worden des namiddags ten 11 ure, behoudens eene in bijzondere ge vallen door den Burgemeester verleen de ontheffing. Veder zal ter beperking van het ver bruik van gas en electrischen stroom in ALLE perceeien aan de Directies der gasfabriek en der electrische centrale worden verzocht den prijs van gas en electrischen stroom voor VERLICH- T1NGSDOELE1NDEN te verhoogen bo ven een zeker maximum verbruik en na eenen zekeren tijd van gebruik, en wel als volgt met 50 voor gas, geleverd over den muntmeter boven 50 kab. Meter per maand, en voor gas, geleverd over den gewonen meter boven 100 kub. Meter per maand. met 100 voor elke hoeveelheid stroom, welke meer verbruikt wordt dan 70 van de door den betrokken verbruiker in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kalender jaar verbruikte hoeveelheid. Burgemeester en Wethouders ver- Winkels, waar behalve tabak en sigaren ook nog andere waren wor den verkocht, vallen dus onder het sluitingsuur van 8 uur, respectievelijk des Zaterdags, van 10 uur. i.) i -ó— (MM; vsrtalenf) HOOFDSTUK I. Het was een eenzaam, somber plaatsje, het station van de Pressburger paardetram. Op den achtergrond een dicht bosch, eigenlijk een boschachtig park, achter welks hooge boomkruinen de huizenzee van de West-Hongarij- sche stad Pressburg geheel verdween naar alle kanten verder niets dan vlak land, waardoor de slecht onderhouden straatweg liep en welks uiterste einde gevormd werd door geweldige berg kegels, die als reuzenwailen den hori zon omzoomden. Het was op een kouden December avond in wilde, korte stooten blies de wind uit hét Noorden, daarna dwar relden de vlokken bont door elkander om het kleine wachthuisje, met sneeuw bedekt, en de in lood gevatte ruitjes, waar helder licht door straalde. Voor het huisje hield een rijtuig stil, waaruit een dame stapte. Toen zij den drempel zou overschrijden, bleef haar voet aarzelend staan. Gezang, ge schreeuw, een woest getier klonk haar tegen. trouwen, dat alle ingezetenen zullen medewerken aan de handhaving van bovengenoemde bepalingen. In die gevallen, waarin onverhoopt van geen goeden wil tot medewerking mocht blijken, zullen de Directies der gasfabriek en der electrische centrale verzocht worden over te gaan tot af sluiting der onwilligèn. Bedoelde Di recties zullen in die gevallen geacht worden ontslagen te zijn van de ver plichting tot naleving van de betrekke lijke bepaling harer concessies om gas of electriciteit te leveren aan ieder, die zulks verlangt. Vlissingen, 5 December 1916. Burg. en \Veth. voornoemd, (get.) VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, (get.) J. P. v, ROSSUM Jr. MAXIMUMPRIJZEN AARDAPPELEN. Burg. en Weth. yan Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de prijzen der Regeeringsaard- appelen voor den kleinhandel zijn vast gesteld als volgt Eigenheimers,' Groninger kronen, Roode stars van zand- en veengrond en daarmede gelijk te stellen soorten ƒ3.10 per H.L. 1.62j/2 per /2 H.L ƒ0.20 per 5 kop J0.Ó4'/2 per kop. dat de prijzen der gewone aardappe len vobr den kleinhandel zijn vastge steld als volgt Burgers of Eigenhei mers van kleigrond ƒ0.30 per 5 kop. Vlissingen, 6 December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. MILITIE. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ingevolge aanschrijving van den Commissaris der Koningin in Zee land ter kennis van belanghebbenden, dat. de inlijving van..^dienstplichtigen b.ehoorende tot de eerste bataljons in fanterie en wielrijders, lichting 1917, niet op 19 December 1916, doch in het tijdvak van 3 tot en met 6Januari 19)7 zal plaats hebben. Juiste -datum zal nader worden be kend gemaakt. 'Vlissingen, 6 December 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Minister Van Gijn blijft. Met zekerheid kan thans worden me degedeeld, dat de minister van finan ciën, mr. dr. Ant. van Gijn, zijn ver zoek om ontslag aan H. M. de Koningin heeft ingetrokken. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Groningen heb ben gisteren met 23 van de 44 stemmen gekozen tot lid der Eerste Kamer den lieer J. B. Westerdijk (vrijz. dem), voor zitter van den Groningschen Landbouw- O, het is niets juffrouw, zei de koetsier; die den angst op haar ge.laat gelezen had, in slecht, gebroken Duitsch, het zijn boeren en soldaten, die ook mee willen reizen. Dan blijf ik buiten, antwoordde zij in kort beraad. Dat kan de juffrouw niet, de wind hiaast u om. Er zijn twee kamers daar binnen het heerenkamertje is alleen voor voorname lui bestemd, ik zal de juffrouw den weg wet wijzen. De goedmoedige koetsier ging voor aan en de dame volgde'zwijgend, want een hevige windstoot vloog om haar hoofd en had haar bijna den kleinen reishoed van het hoofd gescheurd. De kamers, waarvan de koetsier had ge sproken, waren dicht bij elkaar en de deuren van beide stonden wijd open. In de eerste zaten de boeren en solda ten, drinkend, lawaai makend en twis tend. Rook, walm en brandewijnreuk vulden de ruimte, bij de deur was een tapkast uit ruwe planken en daarin stonden de waard en de waardin met roode gezichten, onophoudelijk de drin kers weder inschenkende. Eene rilling ging door de hooge ge stalte der dame, zij wendde zich snel af en ging naar de andere kamer. Vijf of zes officieren zaten in druk gesprek om een tafel. Er bleef haar geen keuze. Een rijkelijk drinkgeld loonde den koet sier, daarna betrad zij de kamer en zette zich in den uitersten hoek, plaid bond, oud-lid van Gedeputeerden teUit- huizermeden. De deportaties til België. De „Haagsche Ct." schrijft het vol gende Wij hebben, temidden van de vrijwel algemeene verontwaardiging over het wegvoeren van een groot aantal Belgen uit hun bezette vaderland naar Duitsch- land, afgewacht welke feitelijke en door hun onpartijdigheid betrouwbare gege vens in dit opzicht zouden worden ver strekt door onze regeering, die daar naar gevraagd tot spoedige verstrek king van die gegevens zich' had bereid verklaard. Het antwoord, op de desbetreffende vragen van den heer Duijs door minis ter Loudon gegeven, laat geen twijfel ot hier is inderdaad aanleiding te over voor alle rechtschapen neutralen om een ernstig woord van protest te doen liooren. De nieuwe bezoeking, welke het reeds zwaar bezochte België thans door zijn overheerschers is opgelegd, is ai, bijzonder stuitendduizenden mannen worden van hun gezin en fa milie losgerukt, tegen hun wil uit hun vaderland weggevoerd naar het land van hun vijanden, om daar tot werken te worden gedwongen. Zoo dwingt men hen tot hel steunen van hun vijanden, want ook ai strekt hun werk niet direkt tot bevordering van oorlogsdoeleinden, indirekt heeft het toch zeer beslist die uitwerking. In het protest der Belgische bisschoppen wordt terecht gezegddat elke Belg, die in Duitschland aan 't werk wordt gezet, een Dnitschen werk man vrij maakt voor het leger. Al wat van Duitsche zijde wordt verteld over het kwaad der werkloosheid in België en den algemeenen econoinischen toe stand in dat land, (wie is voor dien toestand verantwoordelijk neemt de naakte waarheid niet weg. Die waarheid is, dat de deportaties niet alleen buiten gewoon wreed zijn, Mihar óók in strijd met dé-bepalingen én met: den geest •van hët volkenrecht. Uitdrukkelijk wordt dit geconstateerd in het ondubbelzinnige protest, door onze regeering aan de Duitsche gericht. Onpartijdiger en be trouwbaarder oordeel kan men toch niet verlangen. Wij verheugen er ons over, dat onze regeering, evenals andere neutralen, in zoo duidelijke bewoordingen tegen deze volkeiirechtschennis heeft geprotesteerd en voegen gaarne voor ons bescheiden deel het protest der Nederlandschepers, en daarmee van een groot deel van het Nederlandsche volk, daarbij. Hetgeen voor Nederland deze zaak bijzonder pijnlijk en voor onze regee ring van zeer direct belang maakt, is de woordbreuk, waaraan Duitschland zich tegenover ons land schuldig maakt. Op gezag immers van de Duitsche au toriteiten in België heeft indertijd onze regeering aan de hier gevluchte Belgen de verzekering doen geven, dat zij,.naar hun land terugkeerend, o.a. niet naar Duitschland zouden worden gevoerd. Nu gebeurt dat tóch. Men mag daarvan onze regeering natuurlijk geen verwijt maken niet z ij wenkbrauwen flikkerden de oogen vu rig, bijna brutaal. De drommel hale zoo'n honde- weer, zei hij met luide stem en schudde zich zoo onstuimig dat de sneeuw van zijn ruitermantel vloog. Goeden avond Endre, hoe kom jij hier zoo richtte hij zich daarna tot een jong, slank man met een mooi vriende lijk gezicht, wien hij hartelijker dan de anderen begroette. Ik ben met verlof thuis, Geza, ant woordde majoor graaf Endre Palsy. En ik kom met verlof, antwoordde Geza. En de andere heeren hier richtte hij zicli daarna vragend tot deze. Wij waTen op manoeuvres in Pressburg. En moeten alien met die ellendige paardetram naar huis rijden, zei Geza. Daartoe moet men zich vooraf met een of ander sterken. De kameraden drin- kërfbier, ik zal me wat warms bestet ien. Hé julko liep hij met 'n stem, die als zachten donder door de kamer rol de. Een paar flesschen grog en schoone glazen er bij, en alles in tien minuten op tafel. Je kent mij, ik behoor niet tot de gédtildigen, en niet tot de zachten. Dat hij niet tot de laatsten behoorde, toonde de beweging, waarmee hij plaats nam, dreunend en breed en wel zoo, dat hij de vreemde dame den rug toekeerde, zonder haar de minste aan dacht te schenken hij had haar blijk en reistasch voor zich op een klein ta- breekt haar woord, maar zij is zelf slachtoffer van haar destijds zeker allerminst gerechtvaardigd goed ver trouwen in het woord van Duitschland. Onze regeering kan voor 't oogenblik niet méér doen dan ze hééft gedaan uiting geven aan haar verontwaardiging, met klem protesteeren, en de.verwach ting uitspreken, dat de woordbreuk on gedaan zal worden gemaakt voor de Belgen, die in goed vertrouwen óók op onze regeering, naar hun land destijds zijn gerepatrieerd en thans zijn wegge voerd, zoo spoedig mcfgelijk naar hun land terug te brengen. Ons dunkt, dat" Duitschland, terwille van zijn eigen waardigheid, dit niet zal kunnen, weigeren. Militair vaardigheids-diploma. De opperbevelhebber heeft ter kennis van de autoriteiten der landmacht ge bracht dat aan ongeveer 2100 officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen het „militair vaardigheidsdiploma" is uitgereikt, welk resultaat bevredigend kan worden genoemd. Aangezien bij meerdere deelneming aan lichaamsoefeningen nog beter resul taten kunnen worden verkregen en het van groot belang wordt geacht om de opgewektheid tot deelneming aan die oefeningen te blijven beVorderen is be paald, 'dat bij voortduring van de mo bilisatie, in 1917 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven üm het diploma te verwerven, nl. in Mei en Sept. Alle militairen die een militair vaar digheidsdiploma verwerven, krijgen een extra verlof van vier dagen, waaraan vrij vervoer per spoor enz. wordt ver bonden en rekening zal worden gehou den met dje wenschen van belangheb benden. Voor officieren die zich aan het on derzoek tot verkrijging van het diploma onderwerpen is het reisbesftiit 1916 van toepassing. Middenstand. Dóór den middenstandsbond is het volgende telegram verzonden aan deri minister van landbouw „Van verschillende zijden wordt ge vraagd of naast de regeeringsartikelen ook dezelfde artikelen mogen verkocht worden van dezelfde kwaliteit b.v. mag naast Bassein- en Rangoorrijst, door de regeering verschaft, ook ande re Bassein- en Rangoonrijst verkocht worden Het komt ons wenschelijk voor, ter voorkoming van fraude, dit te verbieden. Gaarne een spoedige be slissing wachtend, ook voor de andere artikelen." Het antwoord van den minister luidt ais volgt „Naast regeeringsartikelen mogen, voor zoover in gemeenten geen afzonderlijke verordeningen daarom trent getroffen zijn, goederen uit den vrijen handel verkregen, verkocht wor den. Betreft de verkoop artikelen waar voor alleen, ingevolge art. 2 der Distri- butiewet, maximumprijzen zijn vast gesteld, zoo geldt voor de vrije artike len de maximumprijs niet. Is evenwel ook ingevolge artikel 8 maximumprijs vastgesteld zoo geldt deze algemeen. feitje plaatsend. Haar binnentreden stoorde natuurlijk de jongelieden niet in hun gesprek, zij keken naar haar en fluisterden elkander zacht hunne opmerkingen toe. Ot' zij mooi of leelijk was konden zij welis waar niet weten, omdat een grijze sluier haar gelaat bedekte. Dat zij jong was toonden de slanke, lenige vormen, het bekoorlijke van hare verschijning. De kellner kwam en vroeg haar eerst in het Hongaarsch, en daarna, omdat zij dit niet verstond, in het Duitsch naar haar verlangen. Zij bestelde thee. Daar hare stem helder en wefluidend klonk, keerden de officieren zich naar haar om en keken haar aan. Het duurde lang, vóór de kleine kell ner de thee bracht, intusschen zat de vreemde dame zwijgend bij het kleine venster met looden ruitjes en staarde in de duisternis naar buiten, waar ondoor dringbare schaduwen op bosch en vlak te" lagen. Aan de deur klonk sabelge- kletter en er trad nog een officier bin nen, die door de anderen met luid ge roep werd begroet. De binnentredende was een groote, sterke, breedgeschouderde jonge man, met een groot hoofd, dat met korte, kroeze haren bedekt \yas, de trekken van het niet' mooie gelaat waren hard, bijna ruw in hunne onregelmatige, krachtige teekening. Achter dichte baar niet opgemerkt. Hoe is het met moeder, Endre-? Je De door li bedoelde in vrijen handel verkregen Bassein- ot Rangoonrijst mag derhalve niet tegen hoogere prij zen verkocht worden dan regeerings- Bassein- of Rangoonrijst. De nieuwe beperking van den spoorwegdienst. Naar het „N. v. d. D." van welinge lichte zijde verneemt, zal de nieuwe beperking in» de dienstregeling dei- spoorwegen van zeer ingrijpenden aard zijn. De Nederlandsche spoorwegdirec ties hebben namelijk van de ter zake bevoegde autoriteiten opdracht gekre gen een regeling te ontwerpen, waar door het mogelijk zal zijn, den dienst der personentreinen niet circa 25 pet. te verminderen, in verband met den steenkolennood. De directies der spoorwegmaat schappijen hebben na een nauwgezette studie van de tegenwoordige dienstre geling deze 'aanmerkelijke beperking in 't aantal personentreinen aangebracht, zoodat men gereed is, de nieuwe rege ling in te voeren op ons spoorwegnet. Of dit reeds zal geschieden met l 'jan. of later, is nog niet met zekerheid mee te deelen. Getracht is het aantal treinen, dat bij de nieuwe regeling zal loopen, zooveel mogelijk over den geheeien dag te ver- deelen. Een moeilijkheid is het natuur lijk, dat er altijd treinen uitvallen, waarvan een bepaalde, soms kleine groep reizigers hinder zullen ondervin den, en deze gróep zal dan denken, dat er juist andere treinen hadden kun nen vervallen. De directies ontveinzen dan ook niet, dat het gevolg van den maatregel zal zijn, dat er bij het publiek de meening zal postvatten, dat er met deze of gene belangen geen rekening is gehouden. Toch is er zorg gedragen, dat het economisch leven een minimum overlast van de beperking ondervindt. Er zijn immers treinen, welke groote categoriën mertschen noodig hebben vóórhurt "Bestaan. De tremen b!vl, wiar-,0 mee menschen uit den omtrek naar de groote stéden op-en-necr rijden vóór hun dagelijksche werkzaamheden, de treinen, die rijden op de schooltijden, zullen zooveel mogelijk behouden blij ven. Het gros van het publiek zal intus schen het bezwaar gevoelen op ver schillende tijdstippen' van den dag op minder snelle wijze vervoerd te worden, dan tot dusverre het geval is. De oude briefkaarten. De nog aanwezige briefkaarten met zegelopdrukken van 1 'L en 2' cent zijn in zwart overdrukt met resp. „2 cent" en „3 cent" en daardoor gelijkwaardig aan de nieuwe briefkaarten van 2 en 3 cent. Deze overdrukken zullen voor de andere briefkaarten aan de postkantoren worden verkocht. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Zondagavond nam dr. O. Norel, we gens vertrek naar Vlissingen, na een 4- jarig verblijf afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Burg (op Texel.) De-tekst waart zeker op het slot. Met uwe moeder gaat het, de zwakte harer oogen niet meegeteld, heel goed, ik sprak haar gisteren nog. Dat jij verwacht werd, Geza, daar wist ik niets van, uwe moeder zei er tenmin ste geen woord over. Ik word ook niet verwacht, ik kom, als gewoonlijk, zoo uit de lucht vallen. Daarentegen werd in het slot Csillagi eene heel andere persoon ver wacht. Heeft je moeder daar niets over geschreven Geza keek den majoor aan. Eene gouvernante voor Tisza en Irma, heel T. en omstreken spreken er van. En waarom dat - Het is een Duitsche, uit Leipzig, geloof ik. Heeft je moeder jou daar werkelijk niets over geschrevèn Eene gouvernante, ook een ge wichtig onderwerp, om liet 'mij mee te deelen, zei Geza op geringschattenden toon. Sedert wanneer ben jij zoo kies keurig vroeg Endre plagend. Als zij jong en mooi is, zal zij jou zeker niet zoo onbeteekenend zijn. Mooi en jong, dat is het juist, rie pen de andere heeren lachend in koor. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1