EN LEF. 200 losser, Mo. 287 54e Jaargang 1916=5 en f100. R. C. Nieuw, ïgen. i, INI tansweert. HEM Meisje fbode. bode DINSD4G Uitgave: Firma E. VAD DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleieon latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke teestdagen BINNENLAND FEUILLETON f toren waarvan IW, V 0 0 r z'i 11 er liigiug, te Huttmhan. I Amsterdam, 8 t-cre- I////. Mr. l'.DROOU- f Hypotheekbank, te Ir der Staten-Qgiierajil I der Provincie Zuid- Bn Ilandelsvereeniging |rdam, te Itotterdam Winnipeg. op DAG DE CRKES ïn een ïkende n, een 3 Kleedgeld f20. luurtetoeslag. Ns >en en weduwen- olgens de bepa- Iden bij den Di- Vlissingen. it- en loopwerk. „Vliss. Courant". dagen, niet be- bur. „Vliss. Crt." E—van Mare.v Boulevard Ban- lagt. wegens hu- ige, met 1 Febr. ari een nette iddags vrij., ïgsche Courant." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent De abonné's, in 't bezit eener O (ffe jffc fill gulden bij levens- rj Pf Jij gulden bij dood A gulden bij verlies A gulden bij verlies A A A gulden bij verlies f\ gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- yilllll lange ongeschikt-•^11 door van een hand, |*1|I van 11111 vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorLd U Uheid tot werken B Ov een ongeluk UUU voet of oog IvU een duim lUU wijsvinger £J%J anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de Verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hoil. Big. Verzek. Bank" të Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 et. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% cKper regel De „Koningin Regentes." Naar aanleiding van de Wolff-berich- ten omtrent het aanhouden van het Nederlandsche stoomschip „Koningin Regentes," vragen de Zwitsersche bla den zich naar het Havas-bureau meldt af, hoe de Nederlandsche regeering kon toegeven, dat het zich in verbinding stellen van een Nederlandsch stoom schip, in volle zee met een Nederlandsch oorlogsschip, in de oogen derDuitsche admiraliteit een vergrijp kon zijn. Deze beschuldiging van de Duitschers toont duidelijk aan, wat Duitschland verstaat onder een vrije zee. Uitstel opkomst militie. Officieel wordt gemeld Voor de op komst van militieplichtigen, die ter inlijving zouden moeten opkomen in het tijdvak van 16—20 December e.k., is wegens nieuw opgekomen bijzondere omstandigheden nader aangewezen het tijdvak van 36 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienstplichtigen van de militieiicliting 1917, die zijn toegewezen aan het te bataljon vaneen der regimenten infanterie of aan de wielrijders. In verband hiermee zullen de dienst plichtigen van een vorige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening, tegelijk met bedoelde ploeg moeten opkomen, zich op 3Janu- ari 1917 onder de wapenen moeten be geven. De wegvoering van Belgische burgers. De heer Duijs heeft, zooais bekend aan den minister van buitenlandsche zaken verschillende vragen gesteld naar aanleiding van de wegvoering van Belgen. Op de vierde vraag luidende „Welke stappen heeft de regeering gedaan of denkt zij te doen naar aanleiding van deze zaaK V" heeft de minister van bui tenlandsche zaken geantwoord dat hij een schriftelijk vertoog tot de Duitsche regeering heeft gericht, houdende, dat de Nederlandsche regeering de weg voering van de bevolking van een bezet gebied naar het land van de bezettende macht, in strijd acht met de bepalingen en den geest van het volkenrecht, zoo als dit laatstelijk uitdrukking heeft ge vonden in de vierde Haagsche Convpn- tie van 1907, dat zij evenwel, getrouw aan de sedert het begin van den oorlog door haar gevolgde gedragslijn zich van bijzondere stappen te dezer zake onthouden zou hebben, ware het niet, dat de bovenomschreven feiten een besliste verantwoordelijkheid op de Nederlandsche regeering gelegd hadden tegenover diegenen onder de thans weg gevoerde Belgen die, aanvankelijk naar Nederlandsch gebied uitgeweken, later naar België teruggekeerd waren, ver trouwende op de waarborgen, o.a. van niet-wegvoering naar Duitschland, welke hun door de hoogste Duitsche overheid door M. C. VAN DEN ENDE. 34.) o— Daarmee kwam 't gesprek vanzelf op Nico Oven, die zijn beide dochters in 't ongeluk stortte. En hij verheelde niet, dat hij de toekomst van Netje vooral donker inzag. Zij was zoo teer gevoelig, waar 't haar etr en goeden naam gold. Hoe zou 't gaan, als ze een maal terugkeerde tot haar werkkring O, had zij Rotterdam of Den Haag maar niet verlaten Wat al ellende en zorg zou ons bespaard gebleven zijn, misschien zuchtte hij. De gezondheidstoestand van Netje maakte uiterst langzame vorderingen. Reeds veertien dagen waren zij te Rot terdam. Barbara verpleegde haar met liefde, en niets ontbrak de zieke. Maar de op gewektheid en levenslust ontbrak. Net je had Barbara getrouw verslag ge daan van 't voorgevallene, deze InU haar met raadgevingen overstelpt. Zij zou Nico wel op zijn plaats zet ten en hem die grappen wet verleerei Zij zou dit, zij zou dat altemaal door tasten® maatregelen Netje glimlach te flauwtjes, als zij haar vriendin niet haar krachtige termèn hoorde scher men. In 't laatst van September waren te Antwerpen, met medewerking der Nederlandsche regeering, uitdrukkelijk waren gegeven. Op dezen grond heeft de Nederlandsche regeering ten slotte de verwachting uit gesproken, dat diegenen onder de naar Duitschland weggevoerde Belgen, welke in liet voormeld geval mochten verkee- ren, zouden worden teruggezonden naar hun haardsteden. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn In de Nederlandsche parlementaire kringen en pers is beweerd, dat het overbrengen van Belgische arbeiders naar Duitschland in tegenspraak is met de officieele Duitsche toezeggingen, dat de Duitsche autoriteiten oppassende jongelieden niet gevangen nemen en naar Duitschland zouden brengen. De Nordd. Allg. Zeitung ontkent, dat hier een tegenspraak zou bestaan. De toenmalige belofte gold slechts de be zorgdheid, dat uit Nederland terugkee- rende Belgen, indien lichamelijk geschikt, in het Duitsche leger konden worden ingelijfd of bij lichamelijke ongeschikt heid naar Duitschland zouden worden gebracht. Deze belofte is volkomen gehouden thans worden slechts mannen, die sinds twee jaar werkeloos zijn en openbare ondersteuning genieten, om sociale re denen naar Duitschland gebracht. Ten gevolge van de Engelsche blokkade krijgt de Belgische industrie haar on ontbeerlijke grondstoffen niet, met het gevolg, dat honderdduizenden werkloos werden, ondersteuning noodig hadden, leegloopers werden, degenereerden en gedeeltelijk hun arbeidsgeschiktlieid ver loren. Verstandige Belgen zelf wezen op dit ook de Belgische industrie in de toekomst bedreigende gevaar, leder wie zonder voldoenden grond arbeid in over eenstemming met zijn bekwaamheden weigert en openbare ondersteuning ge niet, wordt naar Duitschland gebracht. Elke bepaling van het volkenrecht wordt uitdrukkelijk erkend. Het vervoer van Belgische arbeiders heeft op de meest zachte en verschoonende wijze plaats, hetgeen iij talrijke brieven, ook van Belgische zijde, wordt erkend. Inkomstenbelasting. Het komt meermalen voor, dat na de vaststelling van een aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen blijkt, dat de aanslag tot een te laag bedrag is tot stand gekomen Soms is dan de belastingplichtige, wan neer hem daarop wordt gewezen, be reid, de te weinig geheven belasting vrijwillig in de gemeentekas te storten, doch ook dikwijls is hij daartoe niet geneigd en werd in dit geval tot nog toe in het nadeel, hetwelk de gemeente daardoor lijdt berust. Dat te lage aanslag vrij veelvuldig voorkomt,'behoeft niet te bevreemden, omdat de ambtenaren, die met de voor bereiding van den aanslag zijn belast, hoezeer zij zich ook inspannen, om hun taak zoo goed mogelijk te verrichten, de dagen uitnemend schoon. Netje gaf den wensch te kennen, de zee te zien. Daar verlangde zij naar. En men be ijverde zich die begeerte direct te be vredigen, verheugd met dit gunstige teeken, dat zij weer ergens belang in begon te stellen. Want allen in haar omgeving koes terden sterk de vrees, dat zij neiging gevoelde door één vreeselijke daad een einde aan haar leven te maken. Afleidingprettige omgeving, mu ziek, zonneschijn, bloemen, niets wek te haar belangstelling. En zie... zij verheugde zich de zee te zien. De hoop herleefde de geheime vrees bekroop hen nief meer. Reeds den volgenden morgen gingen zij met hun vieren per spoor naar Den Haag en van daar per tram naar Sclie- vëningen. Voor Netje was 't, in gedachten, als of zij, bij 't weerzien van al die be kende plekjes, niet weg geweest was. Zij verzonk in gepeins en sprak met haar reisgenooten geen enkel woord. 'f Scheen dat zij niet eens hoorde, wat tot haar gezegd werd. Een eigen aardige glans verhelderde haar gelaat. Zij leefde met haar herinneringen. Daaruit putte zij nu, ats uit een won derdoende bron Oom Louw, en Barbara en vader Mat sloegen haar tersluiks gade, doch wil den haar niet ruw wekken uit dien geestestoestand. Toen de tram stilhield, kwam ze tot helder bewustzijn, 't Speet haar, dat ihé^schoone beeld uit het verleden haar «ielkmeer voor oogen stond. het werk binnen een betrekkelijk kort tijdvak moeten afdoen en daarbij alleen te rade kunnen gaan, met de hun dan bekende gegevens. Het is daarom voor een goede belastingheffing noodig, dat de na het vaststellen van den primitie ven aanslag ter kennis gekomen feiten, waaruit blijkt, dat te einig belasting is geheven, aanleiding kunnen geven tot suppletoiren aanslag. Bij den gemeenteraad van Amster dam is daaromtrent een voorstel vatt Burg. en Weth. ingekomen. Anti-militairistische propaganda. De opperbevelhebber heeft uitgege ven de navolgende order voor de land macht Aangezien mij gebleken is, dat meer malen aan militairen brieven worden gezonden, gesloten in enveloppen met opschriften, die ten doel hebben propa ganda te maken voor dienstweigering, acht ik het noodig eenige algemeene regelen tegen anti-militairistische pro paganda 'te stellen, en bepaal ik het volgende to. Het is aan alle militairen verbo den schrifturen of gedrukten, waarbij tot dienstweigering aangespoord of die gezagsondermijning ten doel hebben, in bezit'te hebben, ten toon te stellen, of te verspreiden. 2o. Onder bedoelde schrifturen of ge- drukten moeten ook worden begrepen open of gesloten enveloppen met op schriften, die evenbedoelde strekking hebben. 3o. Stukken, als bedoeld onder lo. en 2o. mogen ter uitreiking aan de mili tairen niet in de kazerne of andere troe- penverbtijven worden toegelaten. 4o. De militaire facteurs of de mili tairen, die als zoodanig dienst doen, mogen geen stukken, 'als onder lo. en 2o. bedoeld, ten postkantore in ont vangst nenten. 5o. Indien mocht worden bemerkt, dat een dergelijk stuk niettemin toch door een militairen facteur of als zoo danig dienstdoende, onder de ontvan gen poststukken zij 't bij vergissing werd medegenomen, moet dit stuk onverwijld wederom aan het postkan toor worden terugbezorgd, onder me- dedeeling, dat het niet kon worden uit gereikt 6o. Voot het geval door de post stuk ken als onder lo. en 2o. bedoeld, aan de kazerne of andere troepenverblijven worden bezorgd, behooren ze te wor den geweigerd indien zulke stukken worden aangetroffen onder de post stukken, die in een bij de -kazerne of ander troepenverblijf geplaatste brie venbus zijn gestoken, zullen ze weder om aan het postkantoor worden terug bezorgd. Het bovenstaande geldt uit den aard der zaak, mede ten aanzien van militai ren, die zich in arrest bevinden. Belgische kinderen. Naar de „Maasbode" verneemt, zal Maar zij begreep, dat die zonderlin ge afgetrokkenheid gedurende de reis, de aandacht van 't gezelschap op haar moest gevestigd hebben, en dat wilde zij niet. Daarom zei ze 'k Heb zoo'n beetje zitten soe zen, hé, half wakend, half slapend 1 Toclt wilde ze liefst alleen zijn in de duinen, ten minste, luisterend naar 't lied van de zee, stil aan eigen ge dachten overgelaten worden, zonder in de gesprekken gemengd te worden. Weldra zetten zij zich aan 't strand neer en Netje klaagde over vermoeid heid, over een zwaar, drukkend gevoel in 't hoofd. Men liet haar volkomen met rust 1 Lang zat ze droomerig voor zich te kijken, de oogen doelloos gericht op de eindelooze watervlakte, die haar met geheime en onweerstaanbare macht boeide en tot zich trok. Met wilskracht verzette Netje zich ertegen. Zij streed tegen 't ziekelijk verschijnsel en keerde zich van de zee af, om op 't strand 't druk beweeg der badgasten gade te slaan. Toen schrikte zij. Als vurige kolen ■zag ze onafgebroken een paar oogen op zich gericht, van... Dolf, niet van den woesten wellusteling, maar van haar Dolf, zooals zij hem eens heel kort kende en liefhad. Ja, zoo beminde ze dien Dolf nog altijd. Netje zag alleen die oogen, welke haar vergiffenis schenen af te smeeken, voor aangedaan leed, die oogen, welke haar vertelden, hoe dierbaar ze hem bleef, ook al had berekening hem van haar gescheiden, al had stofvergoding het voorgenomen transport van Belgi sche kinderen naar boeren in Denemar ken voorloopig niet doorgaan. Et is echter in voorbereiding een centralisa tie der in Nederland gevestigde comi- té's, die voor de Belgische kinderen werkzaam zijn. Deze centralisatie zal tot stand komen in gemeenschappelijk overleg met de overheden in het bezet te-, het etappe- en het operatie-gebied en zich belasten met het plaatsen van kinderen in Nederland zoowel voor den duur van den oorlog als vacantiekin- deren. Enkele afgevaardigden van dit cen trale lichaam zouden dan vrijheid ont vangen om naar verkiezing de grenzen te overschrijden en de transporten te regelen. Ook verneemt het blad, dat in voor bereiding is een zoogenaamd controle comité, dat in samenwerking met de Belgische regeering zalhagaan de om standigheden, waaronder hier in Ne derland de Belgische kinderen ge plaatst zijn. Reeds vernam het blad, dat tot dit comité zullen worden uitgenoo- digd de Hoogeerw. Kanifnnik Bruijn- seels, afgevaardigde van Kardinaal Mercier, een afgevaardigde van de Bel gische regeering, benevens de beide directeuren van de hier te lande be staande Nederl. Comité's voor Belgi sche kinderen, de heeren notaris Brands te Amsterdam en A. Kellenaers, te Lei den. Vooral de. centralisatie der verschil lende comité's wordt sympathiek, zoo wel door de Belgische als de Duitsche overheid, ontvangen. Een nieuw mineraal „surrogaat" van meel. In het „Maandblad tegen de Verval- sehingen" schrijft dr. Van Hamel Roos het volgende Wij hadden dezer dagen gelegenheid te constateeren, dat hier te lande een soort „vormmeel" uit het buitenland af komstig voor de bakkerij en suiker werk-industrie aangeboden wordt het welk bij ons onderzoek bleek te bestaan uit koolzure kalk (fijn gepoederd on zuiver krijt). Het is duidelijk dat een dergelijk artikel op onze muren en schoolborden, doch niet in onze magen thuis behoort intusschen levert deze brutale knoeierij weder een doorslaand bewijs op, dat 'men het in dezen nood- lottigen oorlogstijd niet te nauw neemt met de zuiverheid der aangeboden wa ren en ergo met die van de moraliteit op handelsgebied. RECHTSZAKEN. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens het niet te rugroepen van zijn hónd ais deze op een rnensch aanschiet :J. V. Koudekerke, f 2 b. s. 2 d. h. overtr. jachtwetC. J., Aagtekerke, f 5 b. s. 3 d. h. en ver nieling geweerH. T., Serooskerke, f 2 b. s. 2 d. h. J. F., Nieuwland, f 20 b. hem betooverd. Dc man zelf zag ze niet, zooals hij was, alfeen zijn oogen, zijn ziel. En een weemoedig lachje speelde om de lippen, toen zij door een handbewe ging van hem tot de werkelijkheid werd teruggebracht. Nu zag ze hem, oud en vervallen grijs en gebogen. Zij had van Barbara gehoord, dat hij weduwnaar was geworden. Had zij er een bedoeling mee gehad, haar daar omtrent in te lichten Was 't ook op zettelijk, dat zij veel goeds van hem vertelde Zou 't ook niet aan 't toe val toe te schrijven zijn, dat hij heden hier was, maar met voorkennis van Barbaia Netje dacht scherp na. Haar vriendin had met haar de beste bedoelingen, ongetwijfeld. Zij glimlachte toen ze Barbara haat blik zag volgen en hem ook ontdekte tusschen de menigte. Zij wist vast dat ze 't geheele plan doorzien had. Meer om eens alteen te zijn en on gestoord over dat nieuwe, dat in haar leven zou konten, na te denken en de hoop op een groot geluk te voelen was sen, ontdeed zij zich van schoenen en kousen en begaf zich te water. Barbara gevoelde, weinig lust, haar voorbeeld te volgen. Ook zij liet haar gedachten den vrijen loop. Dolf, wiens huwelijk een misrekening bleek, zqcht na den dood zijner vrouw, ofschoon hij een afgeleefd man was, voor zijn tijd, de achting, kon het, de liefde van Net je te herwinnen. Barbara wilde hem wel in de gelegenheid stellen tiaar te ontmoeten. En hier waren zij nu. Maar s. 15 d. h. vernieling lantaarn en terug gave van het geweerovertreding vis- scherijwetA. van S., Vlissingen, f 2 b. s. 2 d. h., verbeurd vveües overtr. leerplichtwetN. J. M., Souburg, f 2 b. s. 2 d. h.M. G., St Laurens B. W., Gapinge J. G., Nieuwland, allen f 3 b. s. 3 d. h. K. S., J.-de N„ J. J. allen Arnemuiden, alien f 5 b. s. 5 d. h. melk vervoeren zonder opschrift P.J., hvr. van B. F., Koudekerke, f 0.50 b. s. 1 d. It. met den rug tegen winkelramen staan: j. C. M. de K., Vlissingen, terug gave aan ouders een trekdier los en onbeheerd laten staan C. K., Middel burg, f 2 b. s. 2 d. h. M. P. de V., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h, wateren buiten de bakkenJ. de R., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h. een waakhond laten losloopen. E. A. S. A. M. L., hvr. van P. J. W. M. Th. T. L., hvr. van L. P. E. van U., allen Vlissingen, allen f 1 b. s. d. h. fietsen zonder lichtA. J. van O., Vlissingen H. P. van N., Mid delburg, allen f0.50 b. s. 1 w. t. W. van den B., Mariekerke J. F. de B., Vlissingen D. A., KoudekerkeA. B., Middelburg, allen f I b. s. I d. h.rijden met een wagen zonder lichtM. W., Souburg, f 1 b. s. 1 d. h.G. N., AAid- delburg, f 0.50 b. s. 1 d. h. dronken schap C. v. G., Vught W. K., Middel burg J. van Z. K. D. A. van O., allen Vlissingen, ieder f 2 b. s. 2d. h. L. O., 's Heerenhoek Th. R., Middelburg, ieder f 5 b. s. 5 d. h. J. de K., Middel burg J. G., Vlissingen, ieder t 10 b. s. 5 d. h. J. W. H,. Middelburg, 14 d. h. j. d. W., Middelburg, 3 weken hechtenis overtr. jachtwet: J. K., Domburg, vrij gesproken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens plegen van onzedelijke handelingen L. B. E., 22 jaar, fabrieksarbeider te Sas van Gent, 14 dagen gevangenisstr. diefstal met braak: K. S., 33 jaar, metaalslijper, gedetineerd te Middelburg, een maand gevangenisstraf diefstal: M. V., 53 jaar, veldarbeider te 's Heer Arendskerke f 15 b. s. 15 da gen hechtenis; mishandeling: A. N., 21 jaar, A. C. N., 47 jaar, landbouwers, beiden te Koe wacht, ieder f 10 b. s. 10 d. h.Th. S. V.. 27 jaar, veldarbeider te St. Kruis f7 b.-s. 10 d. h.; wederspannigheidL. V., 37 jaar, werkman te Goes, f 15 b. s. 15 d. li. beleediging van een ambtenaarR. D., 61 jaar, expediteur te Terneuzen f 10 b. s. 10 d. h. overtreding distributiewetN. M. de L., 35 jaar, winkelierster te Waarde f 25 b. s. 25 d. h. overtreding motor- en rijwielwetA. J., koopman te Middelburg, met vernie tiging van het vonnis waarvan beroep, veroordeeld tot f 100 b. s. 20 d. h. vrijgesproken A. v. D., 72 jaar, huis vrouw V. M., te Graauw en A. v. d. V., 35 jaar, huisvrouw G. L. B., te St. Jan- steen, beklaagd van mishandeling. zij verwachtte dat Netje, hoewel zij door omstandigheden 't schoolleven moe was, toch niet zou over te halen zijn tot een huwelijk met dien gebogen man, waarin haar Dolf van vroeger bijna niet meer te herkennen viel. De gedachtengang van Netje lag in dezelfde lijn. Zij ook overwoog of me delijden met hent en de herinnering aan vroeger dagen haar zou kunnen doen besluiten haar lot aan 't zijne te ver binden voor de laatste levensjaren. Peinzend liep ze in de zee, terwijl de golfjes om en tegen haar spoelden in dartel spel. Ongemerkt waagde zij zich wat ver. Een golfje maakte haar klee ding nat. Zij schrikte op en wilde snel terugkeeren. Doch zij gevoelde met ontzetting, hoe de bodem onder haar wegzonk. Een gil en zij verdween, terwijl 't watervlak even kplkend golf de. Eén man had het direct gezien, daar hij haar onafgewend had nageoogd. Hij liep gekleed 'naar de plek des onheils, zwom, dook. twee driemaal, verder. Toen hield hij met één hand de drenke linge omvat. Hij was echter te uitgeput om zijn reddingswerk te voltooien. De bodemverschuiving had haar in den stroom te ver meegesleurd. Samen gin gen ze in den dood De oude Mat leed ondragelijk zwaar verlies in zijn meestgeliefde dochter. Hij wilde niet getroost worden. Haar lijk werd naar Geestland vervoerd. Tegen den voet der duinen rust zij in vrede. Korten tijd daarna werd ook Mat daarheen gedragen. EINDE.

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1