4 DECEMBER !B- No. 286 54e Jaargang 1916 MAANDAG Uitgavefirma F. VAN Of VELDE Jr., Kleine Markt 58, Viissingen. leleieon Interc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel Be abonné's, in 't bezit eener ft f|fï O gulden bij levens- gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies A f* ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /gg|||Q lange ongeschikt- ft11 door <g||H van een hand, 1 11 van |g||| van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: LuUU heid tot werken i UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger UV anderen vinger Deze ultkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam De „Koningin Regentes". De toelichting, door liet Wolff-bu- reau gegeven bij zijn officieuze mede- deeling van de vrijlating der mailboot „Koningin Regentes", geeft onze pers nog aanleiding, tot eenige opmerkingen, waarvan wij de volgende vermeiden De „N. R. Ct." vestigt er de aan dacht op dat, indien wij uit de toelich ting moeten opmaken, dat het in draad- looze verbinding treden van een Ne- derlandsch schip met de Nederlandsche marine als een (culpose) ondersteuning van de (aan Duitschland) vijandelijke oorlogvoering 'ter zee kan worden be schouwd, dit zou beteekenen dat indi rect het recht van Nederlandsche sche- pen zou worden ontkend, zicii met Ne derlandsche autoriteiten draadloos in verbinding te stellen, omdat toevalli gerwijs ook een der oorlogvoerende partijen zulk een telegram zou kunnen opvangen. Dit is onaannemelijk. De draadiooze telegrafie is geen monopolie der oorlogvoerenden, en Nederlandsche schepen hebben het recht iangs den weg der daadlooze verbinding ineMiun autoriteiten te spreken. Geheel dienovereenkomstig geeft het „Handelsblad" de hoop te kennen, dat de Nederlandsche regeering het allen commandanten van onze handelssche pen zal duidelijk maken, dat het hun plicht is, zoo zij door duikbooten wor den aangehouden, alles te doen wat mogelijk is om door hun waarschu wingsdienst de hulp van schepen, die in de buurt kunnen zijn voor hun, wel licht spoedig gedebavqueerde beman ning in te roepen en dat bij de Duit- sche regeering dit goede recht, dat de gevaren van den" duikbootenoorlog voor onze schepelingen iets vermindert, zal verdedigd worden. Hetzelfde blad vraagt wat aan de Duitsche overheid het rechi geeft de drie Nederlandsche schepelingen, die beschuldigd worden een zak met brie ven van de Engelsche legatie onder de gewone mailzakken te hebben helpen verstoppen, te houden en voor den krijgsraad te brengen. Volgens welke bepalingen vraagt het blad. Een Ne- deriandsch schip is Nederlandsch grondgebied. Volgens bepaalde voor schriften kan dat in beslag genomen worden. Maar volgens welke regelen kunnen deze menschen vervolgd wor den in het „Vaderland" ontkent inr. E. Fokker, president-commissaris van de Mij. „Zeeland", dat de drie leden der bemanning tot hun vasthouding zelf aanleiding hebben gegeven, zonder evenwel thans de gronden voor die meening in het publiek mede te deelen het lot der drie vastgehoudenen, schrijft hij, gaat mij te na aan het hart. Lijkdienst voor Keizer Franz Joseph. In de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat te 'sGravenhage is Zaterdag een zeer plechtige dienst gehouden voor door M. C. VAN DEN ENDE. 33.) o Telkens wanneer hij haar bijna greep ontglipte ze hem behendig, of schoof een bank tusschen hem in. Hij hijgde van drift, haar brak 't angstzweet uit. Even keek zij om naar de deur, alsof ze van dien kant redding verwachtte. Van dit ondeelbaar oogenblik maakte hij gebruik, sprong over een bank en had haar bij den arm. Nu zou ze verloren zijn. Als een ver twijfelde greep ze naar wat haar in handen viel. Een inktpot slingerde ze hem met kracht in 't gezicht. Toen liet hij haar ineens los. Ze was vrij en stormde naar de deur, waar ze, voor ze wegstoof, omzag of hij haar nog vervolgde. Tóen klonk een schrille nerveuze lach, veel overeenkomend met een snik. Nico Oven stond daar als een mo- riaan, zoo zwart, en ai zijn poetsen en vegen baatte niet. Zijn wit kraagje was onkenbaar. Van verkropte woede fon kelden zijn oogen. Zoo vond hem de timmerman, die met zijn knecht binnentad, om di rect met 't begin der vacantie de hem de zielerust van wijlen Keizer Frans Joseph. De Requiem-Mis werd gecelebreerd door Mgr. Callier, bisschop van Haar lem, daarin bijgestaan door deken P. C. Wijtenburg en de hoofdaalmoezeniers T. J. H. Evers en rector Hageraats en de pastoors Vermeulen en v. d. Berg. Behalve de gezant van Oostenrijk- Hongarije te 'sGravenhage, baron von Giskra met zijn echtgenoote, vergezeld van alle leden van het Oostenrijksch- Hongaarsche gezantschap en alle con sulaire vertegenwoordigers van de mo narchie te 's Gravenhage of elders, waren aanwezig vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin- Moeder en van Z. K. H. den Prins, respectievelijk luit.-generaal Graaf Du- monceau, jhr. mr. R. E. W. van Weede en le luit. jhr. Backer. De plechtigheid werd bijgewoond door den tijdelijken voorzitter van den minis terraad, mr. Cort van der Linden den minister van buitenlandsche zaken, jhr. dr. Loudon van marine, kapt. ter zee Rambonnetvan justitie, mr. Ortvan waterstaat, dr. Lely en van koloniën, mr. Pleyte. Tevens waren nog tal van hoogwaar- digheidsbekleeders uit het Koninklijk Huis, diplomalieke kringen, leger en rë- geering tègenwoordig. Gezongen werd door het kerkkoor de vierstemmige Requiem-Mis (opus 16) van j. Schweitzer en het „Dies irae" van Peros. Nadat de dienst geëindigd was, deed baron von Giskra den vertegenwoordi gers der koninklijke familie uitgeleide en verzocht hun zijn diepgevoeiden dank te willen overbrengen voor de deelne ming, betoond ter gelegenheid van den dood van zijn souverein. Het jongste Kamerlid. „De Nederlander" geeft de volgende bijzonderheden over het Kamerlid voor Haarlemmermeer De heer mr. J. B. Bomans, hel nieuw gekozen Tweede Kamerlid voor Haar lemmermeer, werd in 1885 te Amster dam geboren, bezocht de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Rolduc, behaalde daarna door aanvullings-studiën een gymnasiaal diploma, was eenigen tijd in den handel werkzaam, ging nadat hij reeds was gehuwd te Leiden in de rechten studeeren en promoveerde daar in den tijd van twee jaar. In 1913 ves tigde hij zich in Haarlem ais advocaat, waar hij zich met mr. Hagemeijer as socieerde. Verleden jaar werd mr. Bo mans, die luitenant bij de landweer is, tot lid van den Raad van Haarlem ge kozen. De Distributiewet. Naar wordt gemeld is in den minis terraad besloten, het '/m gedeelte der kosten, dat, ingevolge de Distributiewet 1916, ten laste der gemeenten komt, onder anderen vorm weder ten laste van de begrooting van het departement van oorlog te brengen, voor vooveel dat "1(J gedeelte geacht moet worden ten koste dier gemeenten op de uitga opgedragen herstellingen te gaan ver richten. Baas en knecht gierden van pret. Dat spel verloor je, meester Ja, tegen een vrouw is men nooit opgewas sen zei hij, eindelijk in staat tot spre ken. Hij begreep dat zij door meester was gemolesteerd en zich had verdedigd. Nico wist niet verstandiger te doen dan mee te lachten en 't geval als een grapje te doen beschouwen. Zoo gaat het, baas. Bij 't geven van vacantie, deden we, welbeschouwd als groote kinderen Hij ging zich aan 't kraantje reini gen. De timmerman begon met zijn knecht, die zweeg, maar glunder lach te, zijn arbeid. Netje was verdwenen. Zij wist niet hoe ze thuis kwam. Op haar kamertje lag ze lang onbedaarlijk te snikken. Zij was diep geschokt. Zoo kon 't niet langer. Daarin moest verandering ko men. Aan tafel hield zij zich voor haar vader zoo goed mogelijk. Hij maakte de opmerking, dat zij wonderlijk stil was, terwijl hij vroolijkheid verwacht te, nu zij vacantie had. Zij dwong zich daarop tot schertsen, ofschoon 't niet van harte ging. Reeds vroegtijdig trok ze zich des avonds op haar kamer terug. Zij ge voelde zich ziek, doodziek. In den loop van den volgenden mor gen kwam Jacoba een hevige scène ven voor de aanschaffingen ten behoeve van de landmacht en de interneering te zijn bespaard. De gemeenten, die op grond van deze beslissing van den ministerraad aan spraak meenen te hebben op een tege moetkoming ten laste van het departe ment van oorlog, zullen tot staving van die aanspraak de noodige gegevens moeten verstrekken, door inzending van gewaarmerkte opgaven, voor het eerst over 1916, van de ingevolge de Distri butiewet 1916 beschikbaar gestelde ver- plegingsmiddelen, waarvan de aanschaf fing ten behoeve van binnen de ge meente verblijf houdende militairen en geïnterneerden heeft plaats gehad. Landstorm 1910 en 1916. Door den opperbevelhebber is bepaald, dat de landstormplichtigen der jaarklas sen 1916 en 1910, die tegelijk omstreeks 17 Augustus bij de depot-bataljons on der de wapenen kwamen, op Donderdag 12 December e.k. naar het veldleger en de reserve-bataljons zullen overgaan. Begrafenis vice-admiraal Ellis. Onder buitengewoon groote belang stelling is op de algemeene begraaf plaats te 's Gravenhage begraven de gep. vice-admiraal Ellis, buitengewoon adjudant van de Koningin en oud minister van marine. De Koningin werd vertegenwoordigd door den vice-admi raal jhr. Roëll, die in een galakoets het stoffelijk overschot volgde. Op de be graafplaats was aanwezig de Prins en als vertegenwoordiger van de Koningin- Moeder de kamerheer jhr. mr. Schiin- melpenninck; voorts de minister van marine met tai van hoofdambtenaren van zijn departement, deputaties, o.a. van „Onze Vloot", van „Het Ned. Krijgskundig Archief" ,en van de Ko ninklijke Marine-Jachtclubverder tal van gepensioneerde en actief dienende vlag-, opper-, hoofd- en andere officie ren van zee- en landmacht. Er waren veel bloemen. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Zilverbons. De minister van financiën brengt in de „Staatscourant" in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zil verbons a 1 en 2.50 van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons waarop de handteekening van den minister Bertling voorkomt) nog slechts open staat tot 1 januari 1917. Het publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voor koming van geldelijk nadeel, noodig is de zooeven bedoelde zilverbons vóór of uiterlijk op 30 December 1916 in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de zilverbons waarop de handteekeningen „Treub" of „Ant. van Gijn" voorkomen. Deze blijven gangbaar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij het agent schap van het ministerie van financiën maken, 't Was schande, dat 't heele dorp over die verhouding den mond vol had. 't Gebeurde van gisteren dischte ze vader Mat, die 't in versla genheid aanhoorde, in geuren en kleu ren op. Eindelijk werd ze door voort durend zwijgen van Netje zoo woedend dat zij haar haat en minnenijd niet meer meester was. Zij stond op om heen te gaan en gaf bij wijze van groet haar zus een hevigen slag in 'f ge zicht. Netje had geen levenslust meer. Zij had zich alles te zamen zeer aan getrokken. Dagen en weken lag zij zwaar ziek te bed. De oude dokter be proefde al 't mogelijke om haar te ge nezen. Hij had altijd een slecht oog op Nico Oven gehad, en kon de ge dachte niet verdragen, dat zijn on schuldige patiënte de dupe van dien laaghartige zou worden. Spoedig was aan den laster op het dom een eind gemaakt en had hij haar eer gered. Maar bovenal baarde de toestand van de zieke hem en haar vader zorg. Zij werkt niet mee. De middelen werken niet uit, wat ik er van. ver wachtte, omdat Netje niet wil gene zen zei hij. Hij schreef verandering van lucht voor, zoodra haar krachten toelieten, dat zij werd vervoerd. Daar scheen Netje ooren naar te hebben. Tenmin ste, er trad wonder snel verbetering in. te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3.) De bons kunnen ook per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Postzegels en briefkaarten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 4 December in gebruik zul len blijven of worden gesteld postzegels van >/2, 1, 2, 2</2, 3, 5, 71/2, 10, 121/2, 15, 20, 25 en 30 cent, 1, ƒ2.50 en 10 poslzegelboekjes postzegelrollen postbladen, voorzien van een zegel- afdruk van 3, 5 of 12/2 cent briefomslagen, voorzien van een ze- gelafdruk van 5 of \2]/2 cent enkele en dubbele briefkaarten, elke kaart voorzien van een zegeiafdruk van 2, 3 of 5 cent postbewijsformulieren, voorzien van een zegeiafdruk van 2i/2 cent andere noodige formulieren. De prijs van de postzegels, postze gelboekjes, postzegelrollen, postbladen, gezegelde briefomslagen en briefkaar ten is gelijk aan de geldswaarde door het zegel uitgedrukt, wat de postzegel- boekjes en postzegelrollen betreft, ge lijk aan de totale geldswaarde van de zich daarin bevindende, zegels, bene vens, postzegels, en briefkaarten uitge zonderd, zoodanig bedrag als door den minister van waterstaat, rekening hou dende met de kosten van aanmaak, vastgesteld wordt. De in omloop zijnde postzegels van 17!/2, 221/2 en 50 cent en van 5 worden buiten gebruik gesteld met in gang van een door den minister van waterstaat vast te stellen tijdstip. Voorschotten voor woningbouw. De regeering heeft, naar „Het Volk" verneemt, besloten, dat de rente van voorschotten voor woningbouw in den vervolge niet meer zal worden berekend cp een voet van 4'pCt., maar van 41/4 pCt. Deze verlaging van den rentevoet is geschied, 0111 het bouwen van arbeiders- waningen te bevorderen. Het wegvoeren van Belgen naar Duitschland. in een te Rotterdam gehouden druk bezochte vergadering van de S. D. A. P. om te protesteeren tegen het wegvoe ren der Belgen uit hun land naar Duitsch land, werd, nadat de heerenj. E. W. Duys en Camille Huysmans het on recht, dat thans in België geschiedt, in schrille kleuren hadden geschilderd, de volgende motie aangenomen De vergadering enz., protesteert krach tig tegen het wegvoeren van de non combattanten uit België en doet een beroep op de regeering van alle volken en op de socialistische partijen van alle landen ook die der centralejnogend- heden, dat zij bij de Duitsche regee ring protesteeren tegen de schending van de nienschenrechten zooals ze zelf Met haar vader zou ze eenigen tijd bij haar vriendin Barbara gqan logee- ren. Van daaruit namen zij zich voor. uitstapjes in den omtrek te doen. Na een paar weken kon men er ernst van maken. Goed ingepakt werd ze in een rijtuig gezet en naar den trein gereden. Die komt niet meer terug dach ten velen, met leedwezen vervuld, dat zij op deze wijze moest vertrekken. En de publieke opinie was algemeen tegen Nico Oven gekeerd, die 't verstandig oordeelde naar een andere plaats te solliciteeren. 't Scheen echter, dat kwade geruch ten, hun invloed krachtig deden gel den zijn pogingen bleven zonder gun stig resultaat. Oom Louw en Barbara Vogt had den alles voor de ontvangst der gas ten in orde gebracht. Hun verwonde ring was groot, toen zij bericht ont vingen, dat Geestland tot herstellings oord voor Netje ongeschikt bleek. Bar bara nam zich voor haar vriendin met goede zorgen te omringen en brandde van verlangen, uit haar mond te ver nemen, welke de eigenlijke oorzaak harer ongesteldheid mocht zijn. Verder verheugde 00111 Louw zich in. stilte met het schoone vooruitzicht kennis te maken met een zedelijk hoog staand man ais Mat. Hij stelde zich voor den eenvoudigen man, ongeveer van zijn jaren, in zijn woonplaats rond te leiden, hem de bezienswaardighe door Duitschiend is onderschreven, vol gens de bepalingen van de Haagsche conventie. Vervanging van geëmployeerden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, met het oog op liet eer lang met verlof zenden van de oudere inilitieplichtigen, bepaald, dat alle dienst plichtigen der militielichtingen 1910, 1911, 1912 en 1913, die langer dan 6 maanden, zoowel in ais buiten het eigen troependeel, werkzaam zijn in functiën, waardoar zij onttrokken worden aan den practischen troependienst, daarin door anderen tot jongere militielichtin gen of landstormjaarklassen behooren den, moeten worden vervangen. Een uitzondering wordt gemaakt voor personeel, dat blijvend ongeschikt is voor den dienst te velde, zoomede voor personeel, hetwelk, hoewel tot eenig troependeel behoorende, overgegaan is naar een bijzonderen werkkring, als b.v. motordienst, verlichtingspark, luchtvaart- afdeeling, compagnie admistratietroepen, enz., dan wel een der werkliedenfunctiën vervullen, die in de oorlogsorganisatie met name zijn aangeduid, en wei omdat deze personen bij tweede mobilisatie in den regel dien werkkring zullen her vatten. Bond van Christen Socialisten. Bij referendum heeft de Bond van Christen Socialisten besloten nader over leg te plegen met de S. D. A. P. in zake het steiien van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezingen. Vergadering locomotief-personeel. Gisteren is te 's Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van locomotief-personeel van de Nederland sche spoorwegen, ter bespreking van de noodzakelijkheid van een loonsher- ziening. Aanleiding tot deze vergadering was volgens den voorzitter de voortdurende klachten die bij de verschillende orga nisaties zijn ingekomen, over het dienst doen op de treinen van. ongeschoold personeel, de onvoldoende loonen en om aan de regeering te doen bekend maken, dat men met het bestaande premiestelsel geen genoegen meer kan nemen en men gaarne zou zien dat het personeel daarvan ontlast werd. Na nog irT korte trekken gewezen te hebben op verschillende misstanden onder het personeel, gaf spr. het woord aan den heer Sleebe, voorzitter van de vakgroep Amsterdam. Spr. spoorde aan om den drang tot loonactie onder het personeel krachtig op te wekken en gaande te houden. Hierna was aan het woord het lid van de Tweede Kamer, de heerKleere- kooper, die o.m. betoogde, dat de ar beidsregeling en de salarieering van het locomotiefpersoneel, inderdaad naar niets lijken en stelde daarbij in het licht, dat het in deze niet alleen gaat am vakbe langen, maar om de veiligheid van het verkeer en dus van de burgerij. Spr. betoogde verder de noodzake lijkheid van de instelling van een staats- den van Rotterdam te toonen, hem met overvloedige bewijzen van vriend schap aan zich te binden. Oom Louw gevoelde behoefte aan een vriend, waarmee hij gezellig kon redeneeren. Mat en zijn dochter waren dus zeer welkom. Dat deed hun goed. Evenwel Netje bleef er lijdend uit zien en was opmerkelijk stil en terug getrokken. In de dagen, die volgden, wandel den de twee oude heeren vaak rond. Oom Louw vond er groot genoegen in zijn gast de levendige drukte en be drijvigheid der handelsstad, waarop hij trotsch was, te laten zien. Onder wijl vertelde hij van zijn gejaagd le ven van vroeger jaren Dan weer luis terde hij naar Mat, die op zijn beurt schetste, hoe hij van jongs af tot op den avond van zijn leven gestaag door gearbeid had te midden zijne dorpers. En 't kwam oom Louw voor, dat dé beminnelijke grijsaard een rein hart als zijn kleine leerlingen had bewaard. 't Grootsteedsche had nimmer slech te invloeden op hem kunnen uitoefenen, hij had reiner lucht ingeademd en als een kalm, rustig vlietend stroompje legde hij zijn levensweg af. Mat was dit laatste "niet geheel met hem eens. Wel beaamde hij, dat de verleiding er niet zoo sterk was, om af te wijken van den rechten weg, maar in ieder menschenhart sluimerde toch dezelfde booze drift. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1