IA mt KEF. 200 :e 3 tab, 'E K OL." DINSDAG 28 NOVEMBER Gemeenteraad. van vier oophandei sdag 29 if, worden N ezers. as- No. 281 54e Jaargang 1916 best. al B ÜBIgilSËj anheden, nfen. 5TEIJN. orf-fusf. ÏKËRÜ" aar Maal. ENI8NCK. nsch jjïifiviFirmi F. VAH DE HEIDE jr., Heine Markt 58, Vlissingen. Tileioon Initrc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdegon GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON 1 ephoon 14!, DERLANt ;re Petroleum dan :omt de knecht U e voorzien. Vlissingen. ijstenmakerï H's Boekhandel. ve ontvingen een e. en billijk. ebodea Greote ort»Fust 1 aan DE ZEEUW dingen. en Bleekerij ?9P Bergen op Zoom offen. rden op aanvrage- idergeteekenden BERGS CO. Vlissingen. levelend, ssen en DAM NAAR MAAT werkzaamheden 1. 15 jaar. Eigen- 'en onder letters lurant." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel teabonné's, in 't bezit eener ft ft ft ft gu'den bij levens-r» r* Ck gulden bij dood ft ft ft gulden hij verlies A ^ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- /ftll door 41111 van een hand, Iftll van II III van een /ft van eiken tiri tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f Vu een ongeluk UUU voet of oog AwU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger («ze oRkeerlngen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeerlng wordt, gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" té Schiedam INLEVERING BROODKAARTEN. Aan de bezitters van broodkaarten wordt te kennen gegeven, dat alle kaarten, geldende voor de maand No vember 1916, moeten worden ingele verd ten stadhuize op Donderdag 30 November as., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4 uur. Zij, die hunne oude kaarten hebben ingeleverd, zullen eene kaart, geldende voor de maand December 1916 ont vangen, welke na inlevering per post zal worden toegezonden, terwijl zij, die liunne oude kaarten niet op den hierbij bepaalden tijd hebben ingeleverd, zich blootstellen aan het niet verkrijgen eener nieuwe kaart. De inlevering geschiedt door het werpen van de kaarten in de in den gang van het stadhuis staande hier voor bestemde mand. Zij, die geen regeeringsbrood meer wenschen te gebruiken, dienen op de oude kaart de woorden niet meer te vermelden, terwijl zij die.verhuisd zijn, mede verplicht zijn hunne nieuwe woonplaats op de oude kaart mede te deelen. Op genoemden datum bestaat tevens voor hen, die nog geen regeerings brood hebben gebruikt, gelegenheid om in de trouwzaal eene broodkaart te be komen. Niet nakoming dezer verplichting wordt ingevolge de „Distributiewet 1916" gestraft met eene hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Vlissingen, 28 November 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. Landstorm 1917. De minister van oorlog heeft nader aan de burgemeesters medegedeeld, dat met de indienststeliing van de land- stormplichtigen der jaarklasse 1917 ver moedelijk in het begin van Februari 1917 een aanvang zal worden gemaakt Het wegvoeren der Belgen. In verband met het onderhoud dat het lid der Tweede Kamer, de heer Buijs, met den minister van buitenland- sche zaken had, naar aanleiding van de door hem tot dien minister gerichte schriftelijke vragen betreffende de de portatie van Belgen, vernemen wij nader dat met de beantwoording dier vragen de meest mogelijke spoed zal worden gemaakt. De indruk bestaat, dat men tot dus ver nog niets gehoord heeft van even- fueele stappen door de Regeering in deze aangelegenheid gedaan, omdat uiteraard van regeeringswege eerst ter plaatse, welke daarvoor in aanmerking kwam, moest worden geïnformeerd of zich onder de uit het bezette gebied weggevoerden ook personen bevonden, door M. VAN DEN ENDE. 28.) o— 't Is een mooi voorstel, maar ik wil nu een eigen huis krijgen, waaruit ik niet verdreven kan worden Dat begrijp ik. Nico zal denk ik, wel naar een vrouw gaan uitzien Daarom wil ik je een ander voorstel doen ik wil je van mijn winkel tot aan den kastanjeboom op den hoek van den achterweg, die heele tap grond verkoopen. Je hebt er prachtig uitzicht en mijn stand verbetert er .door Daar heb ik wel ooren naar, maar wat vraagt u ervoor Oven krabde zich achter 't oor en rekende naar 't scheen, ofschoon hij den prijs precies bepaald had, voor hij op bezoek kwam. Toen hij 't bedrag noemde, deed' Mat alsof hij schrikte. 't Werd een eindeloos loven en bie den. Zij werden 't niet eens. Zelfs dreigde de goede verstandhouding ver broken te worden. Baas Oven, lid van den raad, en geboren koopman, stelde zelfs een ultimatum sla toe of 'k onttrek n;ij aan mijn belofte, je dochter te steunen Mat was er de die indertijd naar ons land waren uit geweken, maar later naar België terug keerden in verband met circulaires van den burgemeester van Rotterdam, den consul generaal te Antwerpen of stappen van andere officieele personen, waar door die uitgewekenen bewogen wer den naar België terug te keeren. Het antwoord van Duitschland op dat verzoek om inlichtingen, moet thans zijn ingekomen, zoodat eerst thans door de Regeering zullen kunnen worden over wogen de stappen welke in deze noodig mochten blijken. Duurtetoeslag onderofficieren. Op de vragen van den heer Koster betreffende toekenning van een duurte toeslag aan gehuwde, vrijwillig dienerfde onderofficieren heeft de minister van oorlog geantwoord „Indien wordt overgegaan tot uitbrei ding van de regelen naast welke thans duurtetoeslag wordt toegekend zal wor den overwogen in hoeverre de gehuwde onderofficieren, in verband met hetgeen door hen reeds boven hunne vredesin- komsten wordt genoten, daarin, b.v. door toekenning van kindertoeslag zul len kunnen worden betrokken. Tot het toekennen aan deze categorie van militairen van nog een termijn van den duurtetoeslag, over een gedeelte van het loopende dienstjaar, meent de mi nister niet te moeten overgaan." De post en het St. Nicolaasfeest De directeur-generaal der posterijen en teiegraphie maakt bekend, dat bij gelegenheid van het aanstaande St. Ni colaasfeest de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December wordt ingetrokken en der halve bij elk gedurende dit tijdvak ter yerzendipg aangeboden pakket eene adreskaart zal behooren tè worden ge voegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene'goede overkomst van de pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en bescha digen zijn gevrijwaard 2o. zooveel mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en waar op plakken of aanhechten van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig te be vestigen, dat voor het verloren gaan daarvan, gedurende het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede los adres te sluiten 4o. de pakketten bestemd voor mili tairen te voorzien van een adres, waarop de onderdeelen van het leger, waartoe de geadresseerde behoort, duidelijk en volledig zijn aangegeven en deze pak ketten ter bevordering van eene gere gelde verzending vóór 3 December ter post te' bezorgen. Ten slotte wordt de aandacht geves tigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor die, man echter niet naar, zich te laten dwingen. Heel kalm gaf hij ten ant woord Heel goed, buurman, dan zal ik 't mijne doen in andere richting Baas Oven verbleekte, 't Was niet zoo bedoeld, 't Zou hem leed doen, als een 100 verschil, oorzaak van ver wijdering en vijandschap moest vor men tusschen vrienden van jaren her. Dan gaf hij liever toe zonder beden king. Zoo werd de koop gesloten. Meester Mat was verheugd over zijn overwinning en verkeerde in de stellige overtuiging een voordeelige koopover eenkomst gesloten te hebben. Baas Oven had die 100 gaarne meer bedongen, doch ging overigens niet ontevreden over 't verloop van die affaire naar 'zijn winkel terug. Hij streek immers nog een zoet winstje op. De kosten van overdracht, waarover niet gerept was, zouden natuurlijk voor rekening van den kooper zijn. Die grónd was uitnemend geschikt voor bouwterrein. Met akkerbouw was er niets uit te halen. Beide partijen waren dus tevreden en de een meende den ander bij den neus genomen te hebben. De uitslag der benoemingen was nu niet twijfelachtig meer Een eigenaar dig verschijnsel deed 'zich hier voor. Als naar gewoonte kwamen zij, die op de lijst van candidaten stonden, zich bij de raadsleden presenteeren en hun belangen bepleiten. Alleen de beide no. welke kostbaarheden bevatten, is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken tijdens het vervoer, het volle bedtag der aangege ven waarde van de pakketten kan wor den vergoed. Terugkeer Fransche vrouwen. Men meldt dat de Fransche vrouwen die de vorige week uil het bezette ge bied van Frankrijk aankwamen, te Rot terdam zich heden zullen inschepen, om de reis naar Engeland te aanvaarden. Het weer in October. Het Meteorologisch Instituut geeft het volgende algemeen overzicht van het weer in October: In den loop van October werden be langrijke gebieden van hooge drukking van den 8 tot 14 boven Z. Frankrijk en Zwitserland, van 15 tot 26 in de om geving der Azoren cn van den 18 af boven Scandinavië en Finland aange troffen. West-Europa was onder den in vloed van eenige vrij diepe depressies, die in de eerste helft der maand over Scandinavië wegtrokken. H. t. 1. waren in de eerste dekade Z. W.-lijke, in de tweede Z. W.-lijke en W.-lijke en in de derde dekade Z. O.-Iijke en Z.-iijke win den veel talrijker dan gewoonlijk; de gemiddelde windkracht was steeds ver boven normaal, vooral bij winden uit Z. en Z. W. Gemiddeld over de geheele maand week de temperatuur weinig van de nor male af. In de eerste twee dekaden was de dageiijksche gang gering ten gevolge van betrekkelijk hooge minimum-tem peraturen; in de derde dekade waren zoowel maximum- als minirfium-tempe- raturen veelal beneden normaal. Van den 20 tot 22 daalde e temperatuur op verscheidene plaatsen vsneden het vries punt temperaturen Lu-. en 20 gr. kwa- meji niet voor. De neerslag was in Lim burg,; N.-Brabant, Gelderland en Utretht eën weinig boven den ormale maandsom, overigens bedroeg zij ongeveer drie vierden van de normale. In de eerste dekade was de regen over het alge meen gering. Onweders van eenige uit- breidheid kwamen den 7, 15 en 31 voor. Het aantal uren met zonneschijn, ge middeld over de vijf hoofdstations, be droeg 72 tegen 79 uren normaal in de maand. (Vervolg.) HOOFDELIJKE OMSLAG. Bij artikel 9 werd zeer breedvoerige discussie gevoerd over de quaestie dat alleen w e 11 e 1 ij k verplichte pensi oenen en fondsen mogen worden afge trokken. Ten slotte werd dienovereenkomstig besloten met algemeene stemmen, be halve die van de heeren Van Raalte en Van Hal. Hierna kwam het amendement-Hen- sel c.s. op art. 19 in stemming. Dit werd verworpen met 13 tegen 1 vertoonden zich niet. Van bevoegde zijde hadden zij een wenk gekregen, die kosten en moeite te sparen, daar men de personen in kwestie grondig kende. Een week later hadden Netje te Den Haag en Nico te Poelnesse bericht ont vangen van hun benoeming te Geest land. En zij verheugden zich beiden zeer Netje, omdat zij kon terugkeeren tot haar geliefd, vredig duindorp en daar te midden van haar familiebe trekkingen 't geluk dacht te vinden dat de menschen in de groote steden haar ontnomen hadden. Nico, omdat hij promotie maakte,-zoo, dat hij na ver loop van jaren meende nogmaals bij Netje aanzoek om haar hand te mogen doen en wel met meerdere kans van aangenomen te worden. Immers, zij was' vrij, en hij kon haar de ouderlijke woning aanbieden. Onderwijl zij voorbereidende maat regelen troffen tot het vertrek naar hun nieuwe standplaats, werd de bouw van 't huis voor de familie Mat aanbe steed, legde men met bekwamen spoed de fundeering, trok men deur- en ven sterkozijnen op en verrezen de muren der nieuwe woning, welke spoedig ge reed zou zijn. Dagelijks kwam Mat kijken. Dan ontmoette hij ook Oven. Wel was geen sprake meer van ver- trouwelijken omgang tusschen den een- voudigen meester Mat en den van trots zwellenden bakker, die zelf raadslid en 6 stemmen, dié van de heeren Lindeijer, Duijm, Hensel, P. G. Laernoes, Van Hal en De Meij. Het amendement-De Meij c.s! werd daarop in stemming gebracht en ver worpen met 12 tegen 7 stemmen, die van de heeren P. G. Laernoes, Van Hal, De Ateij, Anker, Lindeijer, Duijm en Hensel. Bij art. 28 stelde de heer Tichelman voor den controleur der belastingen, die secretaris der commissie voor de bezwaarschriften zal zijn, daarvoor een belooning van ƒ100 toe te kennen. De heer Staverman achtte een heno- reering zeker zeer billijk, doch zal de bepaling van het bedrag bij de begroo ting worden geregeld. De heer Van Hal bracht bij de behan deling der verordening ook nog ter sprake het adres van machinisten en stokers der Staatsspoor, tot aftrek der kosten voor verblijf buiten de stand plaats. Dit adres zal in een volgende ver gadering worden behandeld. De geheele verordening op den hoof- delijken omslag werd daarna .zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter bracht een woord van dank aan de commissie van aanslag voor het ontwerpen dezer verordening en in het bijzonder aan den voorzitter den wethouder van financiën en hij meende zulks namens den geheeien raad te doen. Ingediend waren de begrootingen voor 1917: lo van het gasthuis, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f39930, waaronder een subsidie uit de gemeentekas van f 28500 2o van 't Burger Weeshuis bedragende f 8496.40, w.o. een subsidie van de gemeente van f 6300 3o van het Burgerlijk Armbestuur met een bedrag van f 11126,60, w.o. 110.000 subsidie van de gemeente en 4o var. de Kamer van Koopharfdel, slui tende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 400, w.o. een toelage uit de gemeentekas van f220.10 De commissie voor de financiën ad viseerde tot goedkeuring der overgelegde begrootingen, onder opmerking, dat zij vertrouwt voor volgende jaren een betere regeling zal worden getroffen voor de subsidies aan het burgerlijk armbestuur en van het gasthuis. De heer Merckens vroeg of de pa tiënten in het gasthuis niet het recht hebben een eigen dokter te kiezen. De heer Vermaas merkte op dat het reglement van het gasthuis dit ver biedt, wanneer regenten daartegen be zwaren hebben en deze bezwaren be staan werkelijk, wat de heer Vermaas nader uiteenzette. De meening is ook van andere plaat sen gevraagd en daar wordt eenzelfde regeling gevolgd als hier. Het is werkelijk in het belang van een goede orde dat ook hier aan den bestaanden regel de hand wordt ge houden. De heer Merckens meende dat het reglement te dezer zake duidelijker moet uitspreken wat met het bewuste artikel van het reglement wordt be- wiens zoon schoolhoofd was, maar als bedaarde, bejaarde menschen gingen zij toch wijselijk verdraagzaam met el kander om. IX. Geweld. 't Ging den heer Adolf de Hamer wonderlijk goed in de wereld. Weldra had hij zich op 't kantoor van notaris Gulden grondig in diens uitgebereide zaken ingewerkt en werd hij diens rechterhand en een vraagbaak voor 't personeel bij voorkomende moeilijk heden. Daar hij bovendien aangenaam in den omgang was, duurde 't niet lang of hij was de huisvriend van de fami lie Gulden. De dames zagen hem gaar ne in de salons. Dina Gulden liet hem ten duidelijkste blijken, dat ze liefde voor hem had opgevat. En ofschoon zij wist, dat hij verloofd was, trachtte zij hem op allerhande manieren toch tot zich te trekken. 't Zijn sterke beenen, die de weelde 'dragen. Dina overlaadde hem met be wijzen van slaafsche aanhankelijkheid de moeder opende Dolf bedektelijk maar gestaag en systematisch het ver lokkende vooruitzicht van rijkdom en weelde, welke met het bezit der doch ter in zijn handen zou vallen. De notaris, verlangende naar rust, gaf te kennen, dat hij zijn practijk reeds lang zou hebben neergelegd, in dien hij een zoon of schoonzoon had, doeld. Dubbelzinnige uitlegging moet worden vermeden. De heer M. Laernoes meende dat reglements-wijziging niet bij de be grooting moet worden behandeld. De heer Staverman meende dat wel degelijk bij de begrooting van het gast huis het thans door den heer Merckens aan de orde gestelde punt kan worden ter sprake gebracht. Evenwel meende hij dat bij de in uitzicht gestelde alge meene reglements-wijziging deze zaak nader kan worden geregeld. De heer Vermaas zeide ook dat deze reglements-wijziging binnenkort aan den raad zal worden voorgelegd en meende /hij dat in verband daarmede verdere bespreking over dit punt ach terwege kan blijven. De verschillende begrootingen wer den daarna goedgekeurd. VERHOOGING JAARWEDDEN. Hierna kwam ter tafel het voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van de salaris-regeling van verschillende ambtenaren, beambten en bedienden in dienst der gemeente. Dit voorstel hebben wij reeds in zijn geheel gepubliceerd, alsmede de van het gevoelen van de meerderheid van het college van Burg. en Weth. afwijkende nota van den wethouder van financiën, den heer H. J. Tichelman. Eveneens is reeds bekend wat omtrent deze voorstellen in de afdeelingen van den raad is medegedeeld en het daarop door Burg. en Weth. gegeven antwoord. De commissie voor de financiën deelt mede dat het voorstel van Burg. en Weth. in een voltallige vergadering, aan leiding gegeven heeft tot uitvoerige ge- dachtenwisseling omtrent de vraag, of in de tegenwoordige tijdsomstandigheden met het oog op den financieeien toestand der gemeente overgegaan mocht worden tot een herziening van salaris-regelingen als in het voorste) yan Burg. en Weth. vervdt. Voorgesteld werd de volgendemotie: „Overwegende, dat «ie crisis, welke de gemeente doormaakt, door het Bel gisch loodswezen en de stoomvaart maatschappij „Zeeland", het onmogelijk maakt zich een beeld te vormen' van wat Vlissingen na den oorlog zal zijn dat gedurende de laatste drie jaren met aanzienlijke tekorten is gewerkt op de gewone uitgaven en geen andere bronnen dan de hoofdelijke omslag aan wezig zijn, om die tekorten te dekken dat het daarom niet raadzaam moet worden geacht nu beduidende salaris- regelingen vast te leggen voor een onze kere toekomst besluit te adviseeren de voorstellen van Burg. en Weth. tot nader aan te houden, den duurtetoeslag te bestendigen en desnoods uit te breiden, en gaat over tot de orde van den dag." Na uitvoerige discussies werd deze motie in stemming gebracht. Een lid stemde tegen, twee leden stemden vóór en twee leden wenschten zich hun stem nog voor te behouden. De heer AAanse stelde voor de be handeling van dit voorstel nog uit te stellen. Nadere bestudeering van het voorstel is dringend noodig om kennis op wien hij zijn ambt had kunnen over dragen, 't geen hem door de regeering wel vergund zou worden. Kortom, men bood hem dat alles aan, en... hij greep toe, niettegenstaande zijn wezenlijk vurige liefde voor Netje. Een jaar. nadat de verloving met Netje een einde nam, was hij reeds gehuwd met Dina Gulden. Nog twee jaar lang bleef hij candiaat-notaris bij zijn schoonvader. Toen trad hij in diens plaats. Van dat oogenblik begon een weelderig leven voor hem. Echter geluk scheen hij met geld samen niet machtig geworden te zijn. Voortdurend viel zijn vrouw hem lastig met heftige jaloersche uitvallen zij maakte scènes zij volgde hem overal, liet hem zelfs door dienstbode of kantoorpersoneel bespieden. Dina had een geweten, dat haar kwelde. Zij was zich scherp bewust, Dolf aan Netje ontstolen te hebben. Zij vreesde de straf voor die laakbare daad in den vorm van verraad zijner zijds. Spoedig bemerkte zij, dat haar man haar niet liefhad. Haar buien van wantrouwen brachten Dolf eer verder van haar af dan. nadèr tot haar. En al begreep zij dat, toch kon zij haar hou ding niet veranderen. Zij had hem lief en wilde hem binden aan zich, aan den huiselijken haard. Na verloop van tijd werd de verwijdering ai grooter, en eindelijk was de kloof niet meer te overbruggen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1