s. II Hen, JANK. 1916 to SLS, jstuums, lterijen, tNG iengenre letoon 17. mg. - fSCH BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN - i\70. 280 54e Jaargang at 28. :liees. >LAAS. - 99 uir ING. LAN. lelbur|. Effecten. Vreemd Geld Incasso's, theken vanaf It. lGE. fa, ten kan* Vlissingen. IÖW1 illVBMBI mfoor. hheden. Zij, die fcrkzaam zijn ge- lorkeur. Brieven 1 „Vliss. Crt." insch Jrwerkzaamheden |iss. Courant." wsfbode geen wasch. fLNSEDamAVH. ietsje beinber. Adres: |rdt een iisje werken. Adres VLISSIiNGSCHE COURANT MAANDAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Veor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent SiipnFirma f. VAN HE VfLOE JÏ. Kleins Markt 58, Vlissingen. Teiefoen latere. 18 2.T NOVEMBER ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6]4 ct. per regel Verschijnt dagelijks, yitgezonderd op Zondag en alssmggn erkende Christelijke faestdacsn 9e abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens-R7Cfï Su,cien bil dood <5 ft ft gulden bij verlies 4 F' gulden bij verlies A gulden bij verlies f* gulden bij verlies p»lis, zijn GRATIS verze- It II11 g lange ongeschikt- j door -flgSI van een hand, geïgg van i 1 g g g van een van elken kerd tegen ongelukken vooruUwV heid tot werken OU een ongeluk UUU voet of oog IUU een duim 1.UU wijsvinger Li%3 anderen vinger Seze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. /tig. Verzek. Bank" te Schiedam Kustverdediging. Eenige leden kwamen bij het onder zoek in de afdeeiingen der Tweede Ka nier van de begrooting van het fonds Ier verbetering van de kustverdediging terug op de quaestie, te vorigen jare bij de behandeling der vestingbegroo- ting ter sprake gebracht, of het nl. wel aanbeveling verdient, voort te gaan, zoowel bij de land- als bij kustverster- kir.gen, met het aanbrengen van beton en metaalpantseringen, en of het niet beter ware tot een ander stelsel van versterkingen over te gaan. Huns inziens bewijst de ervaring, in dezen •oriog opgedaan, steeds duidelijker, dat pantserforten hun tijd hebben gehad. Het ligt zoo voor de hand, dat in afwachting van de definitieve lessen van den oorlog, de vesting- en fortenbouw op de oude wijze worde gestaakt en zoodoende w.rde vermeden, dat schatten gelds on- noodig worden uitgegeven, dat verschei dene leden verklaarden niet te kunnen begrijpen, waarom de regeering zich niet op dit standpunt wil stellen. Zij drongen daarop nogmaals krachtig aan. De steenkolenschaarschte. De minister van landbouw heeft in een nadere circulaire aan de burge meesters er op gewezen, dat het ter verkrijging van de volstrekt noodzake lijke besparing van brandstoffen noodig is, dat de te treffen maatregelen uiterlijk 7 December in werking treden. Als doel treffende besparingsbepalingen komen volgens den minister inzonderheid in aanmerking: ten eerste verhooging van den gas- en electriciteitsprijs met zeer aanmerkelijke belasting van verbruik boven een vast te stellen minimamten tweede het stellen van dwingende re gelen, waardoor gas- en eiectrische ver lichting van winkels, koffiehuizen, ho tels enz. bij voortduring zeer beperkt en na een bepaald uur verboden wordt. Vervroegde winkelsluiting. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Albarda, heeft 17 dezer betreffende indiening van een wetsontwerp tot tij delijke regeling van een algemeene ver vroegde winkelsluiting gevraagd Is de minister bereid, om met het oog op de mogelijkheid van nijpend gebrek aan steenkolen, spoedig een wetsont werp in te dienen tot tijdelijke regeling van eene algemeene vervroegde winkel sluiting? De heer Posthuma, minister van land bouw, nijverheid en handel, antwoord de 24 dezer De vraag, waf gedaan moet worden bij vermindering van aan voer van steenkolen, maakt reeds eeni- gen tijd een punt van bijzondere over weging uit. Naar buiten is hiervan o.a. gebleken door het rondschrijven aan de gemeentebesturen van 15 November 1916. Onder de maatregelen, die over wogen worden, komt ook voor eene vroegere stuiting der winkels ter bespa ring van gas of electrisch licht. Om zoo danige sluiting, indien noodig, te ver krijgen, wordt echter vooralsnog een wettelijke regeling niet noodzakelijk ge- acht. Begrafenis Keizer Frans Jozef. Bij de teraardbestelling van wijlen l. M. Keizer Frans Jozef zai H. M. de Koningin zich doen vertegenwoordigen door eene buitengewone missie, bestaan de uit Haar onderhofmaarschalk mr. W. Graaf van Bylandt, den gep. generaal-ma- joor Tonnet, adjudant i. b. d., en den le-luit. van Heyden, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Verdere inkrimping van der, treinenloop. Met ingang van 2 Januari a.s. zal, naar de „Tel." verneemt op de speor- wegen de dienstregeling opnieuw, en wel vrij aanzienlijk, worden inge krompen. De fusie der spoorwegen. Zoowel de aandeelhouders der Staats spoor als die der H. IJ. S. M. hebben besloten tot het aangaan van de statu tenwijzigingen welke de fusie van de beide partijen mogelijk maken. De samensmelting zal 1 Jan aanvangen. De graanbouw. Het Kamerlid Schaper heeft aan den minister van landbouw een vraag ge steld omtrent te nemen maatregelen in bet belang van een doelmatige bebou wing van den grond, met het oog op 'e behoeften aan voedingsmiddelen in het volgend jaar, in 't bizonder aan broodkoren. VLISSINGEN, 27 NOVEMBER. De spionnage-zaak. Bij onderzoek is ons, voor zoover mogelijk, mogen gelukken te weten te komen, dat de Belgische onderdanen, die wegens spionnage door de politie alhier zijn aangehouaen, zich in geene deele hebben schuldig gemaakt aan spionnage tegen ons landzij moeten slechts een organisatie hebben gevormd om gegevens'te bekomen, welke zij, als goede compatriotten hebben gemeend ten dienste van hun vaderland te kun nen gebruiken. Op de Duitsche zwarte lijst komt on der rubriek A (degenen, die van elke materiaal-levering uit Duitschland zijn buitengesloten) voor de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier. De harmonie „Ons Genoegen" gaf Zaterdagavond een uitvoering in het Concertgebouw. Die uitvoering mag als goedgeslaagd beschouwd wor den. Voor een stampvolle zaal werden de verschillende muzieknummers met aandacht gevolgd en de geestige voor drachten vielen zeer in den smaak. „Ons Genoegen" heeft met deze uit voering bewezen over goede krachten te beschikken. Tevens komt den vol- ijverigen directeur, den heer C. G. Go- vaerts, een woord van lof toe voor zijn leiding. Met het oog op de werkzaamheden aan de Keersluisbrug zal de dienst der Eiectrische tram (stad-station) geen stag natie ondervinden. Aiioon „Jio- de reizigers moeten overstappen, daar van net station tot aan de brug een tram zal rijden en van de Keersluis naar dé stad ?en andere. Ter beperking van het steenkolen- verbruik zullen ingaande heden bij de S.S., H.S.M. en N.C.S., een aantal treinen worden opgeheven. In verband hier mede zullen eenige treinen op andere stations stoppen, dan de officieele dienstregeling aangeeft. Aan het station alhier zijn kosteloos wijzigings biljetten van de Dienstregeling van 1 October 1916 verkrijgbaar. Op de Zeeuwsche lijn valt geen enkele trein uit en heeft ook geen wijziging in den treinenloop plaats. De directies maken nog bekend, dat bij strenge koude de verwarming van lange reizigerstreinen zal moeten beperkt blijven tot een deel der rijtuigen. (Dit is dus het voorste of wel het gedeelte dat het dichtst bij de machine staat. Men wordt dus aangeraden zoo mogelijk, voor in den trein plaats te nemen. Te Middelburg is gisteren avond zekere j. uit Vlissingen op de Markt gearresteerd wegens dronkenschap. Di rect begon hij zich tegen zijn arrestatie te verzetten, maar dit verzet werd op de politiewacht op het stadhuis zoohevig, dat eenige politiemannen langen tijd noodig hadden om hem in arrest te 'en' Voor het kantongerecht te Middelburg verklaarde Zaterdagmorgen de gemeente veldwachter van Arnemuiden in een drietal zaken betreffende overtreding der leerplichtwet, dat het thuis houden van kinderen uit school, niet armoede tot oorzaak kan hebben, want er wordt thans in Arnemuiden geen armoede ge leden, vooral dank zij de garnalenvangst en het inmaken van de garnalen. Bij het op 25 November j.l. te Am sterdam gehouden examen voor steno grafie systeem. „Groote" slaagde Mej. M. J. H. Ross te Oost-en West-Soubug. Tusschen Oostburg en Zuidzande is Zaterdag door het schfikken van het paard de wagen door de goederentram aangereden met het gevolg, dat de daarin zittende vrouw van J. C. teCad- zand en een aldaar vertoevende Belgi sche vluchteling uit den wagen geworpen werden. De vrouw werd op slag gedood, terwijl de man met ernstige hoofdwon den werd opgenomen. VOETBAL. Zuidelijke afdeeling. Ie klasse. MiddelburgWilhclmina 5—1. Gisteren werd te Middelburg de wed strijd Middelburg—Wilhelmina voor de zuidelijke eerste klasse competitie ge speeld. Bij de ontmoeting tusschen deze twee elftallen te 's Hertogenbosch won Middelburg met 51 en deze wedstrijd eindigde met dezelfde verhouding. Ditmaal was de verhouding in kracht en spel tusschen de beide vereenigingen met deze cijfer wel wat te geflatteerd voor Middelburg weergegeven De Bosschenaren hebben ook goed spel te zier gegeven en had den veel pech, door de gladheid van het terrein. Ook zij deden meermalen goede aanvallen op het doel van Mid delburg. Twee punten werden door Mid- delburggemaakt door dat de Brabantsche doelverdediger te ver uit het doel liep en daarbij mistrapte zoodat de midden voor van Middelburg alleen voor het doel stond met de bal. Deze speler maakte nog twee andere punten terwijl deiinksbinnen een goed door de rechtsch half back opgebrachte bal in het net wist te brengen. Middelburg was volle dig, den Bosch had twee invallers. On danks de hevige regenbui even voor den aanvang van den wedstrijd en de groote drassigheid van het terrein, ook op de plaats van de toeschouwers, waren deze in groote getale opgekomen, wel een bewijs dat er te Middelburg voor deze eerste klasse wedstrijden groote belangstelling is. Middelburg heeft nu Wilhelmina van de derde plaats op het ranglijstje verdrongen en zich zelf van vier naar drie gebracht. MaastrichtM.V.V.—M.S.V. 1—0 PrPrIn l O ic 2e klasse. A. Bergen-op Zoom Dosko— Vlissingen 5—1 Breda: N.A.C. II—Velocitas II 1O 3e klasse. B. MaastrichtM.S.V. IIPhilip's S.V. 3-1 Fortuna heeft gisteren „Vlissingen" niet bevoordeeld. De Vlissingers verloren tegen Dosko in Bergen op Zoom met 5—1. Stand bij de rust was 2—1. Het tegenpunt voor Vlissingen werd nog gemaakt door Dosko zelf, zoodat Vlissingen waarlijk „pech" heeft gehad. De vriendschappelijke match „Vlissin gen" 11—militair elftal kon wegens de slechtheid van het terrein niet doorgaan. Van protesteeren door „Vlissingen" omtrent de wijze waarop „Dosko II" verleden week uitkwam, was geen sprake volgens berichten die we inwonnen. De match „Vlissingsn" 11—„Middel burg" III, die Zondag 5 November ge speeld werd en eenige minuten voor 't einde met 2—0 voor Vlissingen afliep, zal overgespeeld moeten worden. Kuiten verantwoordelijkheid der redactlo De ctpie wordt ni«*er tcratfe£evei SALARIËRING HOOFDEN EN ONDERWIJZERS. Mijnheer de Redakteur Sta ons toe naar aanleiding van het stuk van „Motor" enkele opmerkingen te maken, al is de kans ook zeer groot, dat de beslissing inzake de salarië ring van hoofden en onderwijzers reeds gevallen zal zijn. Enkele scheve voorstellingen van deze zaak dienen o. i. voor het publiek recht gezet te worden. Vooraf laten we het standpunt in zake salariëring van hoofden en on derwijzers gaan van het Algemeen salariskomitee en de Bevredigings kommissie. Het algemeen salariskomitee, be staande uit hoofdenvereniging, N. O. G., en verschillende katholieke en kvistelike onderwijsverentgingen, eist één salarisregeling voor hoofden en onderwijzers met een ekstra toelage voor het hoofdschap van ƒ300. Naar het oordeel van de hoofden zelf dus, verenigd in hoofdeneer, en N. O. G. mag het verschil in salariëring tussen hoofden en onderwijzers niet meer dan 300 bedragen. Standpunt van de Bevredigings kommissie Eén salarisregeting voor hoofden en onderwijzers met een toe lage voor het hoofdschap variërende van ƒ200 tot ƒ600. Voor een gemeente van de 4e klasse, waartoe Vlissingen' behoort is het bedrag gesteld op ƒ400 of 500. De onderwijsspecialiteiten uit de Bevredigingskommissie achten dus voor deze gemeente een verschil van 500 voldoende, zodat deze kommis sie voor Vlissingen tot een maximum salaris voor een hoofd van 1750 oOO 2250 gekomen is. En volgens het voorstel van B. en W. krijgen deze heren als maximum-salaris ƒ1900 350 woninghuur ƒ2250. We zullen nu enkele voorbeelden van „Mofor" beter belichten. Allereerst begint hij mee te delen dat het kan voorkomen, dat een onderwijzer aan salaris -f tegemoetkoming huishuur -f z.g. kindertoeslag 1650 kan verdie nen, terwijl het gehuwde hoofd 1400 vrije woning geniet. Nu moet o. i. bij de beschouwing van deze zaak de rijkstoeslag niet in aanmerking komen, dit is een uitkering waar de gemeente helemaal buiten staat. Het geval is dus zo, dat een on derwijzer met 16 en meer dienstjaren aan salaris ontvangt 1500 -j- 1Ö0 1600 en een hoofd met minder dan 5 dienstjaren 1400. ƒ350 ƒ1750. Is het nu een „ernstig gevaar voor het onderwijs", dat een jong hoofd 150 meer verdient, dan een in den dienst, we zouden bijna zeggen ver grijsd onderwijzer, in elk geval iemand mef tenminste een kleine 20 dienst jaren Evenmin is de voorstelling juist dat een gehuwde Ie onderwijzer tot ƒ1900 kan gaan en daardoor 500 boven de bezoldiging van zijn nieuwe chef gaat. Die ƒ1900 moet ƒ1850 worden (af 50 rijkstoeslag) maar „Motor" ver geef bij het aanvangssalaris van hef hoofd ƒ350 woninghuur te voegen, zodat hef hoofd met minder dan 5 ƒ500, doch slecfits ƒ100 minder vér- dient, dan de le onderwijzer. En alweer vragen we, is het nu een „ernstig gevaar voor het onderwijs", dat een jong hoofd enige jaren (hoog stens 5) 100 minder verdient, dan zijn gelijkbevoegde kollega met bijna of nog meer dan 20 dienstjaren En de opmerking dat zo'n le onder wijzer bij hoofd worden ƒ500 in salaris zou achteruitgaan en als compensatie slechts een grote woning zou krijgen, die hem tot meerdere uitgaven dwingt, is evenmin helemaal juist. De zaak is zo die le onderwijzer wordt hoofd en krijgt behalve zijn 1400 nog 2 verhogingen van 100, 'want 10 dienstjaren als onderwijzer tellen mee bij zijn salarisberekening. Zijn salaris wordt dus 1600 ƒ350 voor vrije woning is 1950. Als le on derwijzer verdiende hij ƒ1850, niet achteruit, maar vooruit gaat hij dus. En alweer vragen we is dit nu „een ernstig gevaar voor het onderwijs En'nu een enkel woord over Rotter dam. 't Is meer dan schande, zoals daar de onderwijzers bezoldigd wor den. We noemen alleen het aanvangs salaris 600, het ongemotiveerde ver schil tussen de bezoldiging van onder wijzers met en zonder hoofdakte en de nog tergender ongelijkheid in sala riëring tussen onderwijzers en onder wijzeressen. Of deze stad een voorbeeld mag heten op onderwijsgebied en dan tneer in 't biezonder op 't gebied van sala riëring In Mei deed de Bond een onderzoek in verband met de voorgestelde duurte- toeslag van minister Cort. v. d. Linden. Resultaat Onderzoek liep over ruim 500 gemeenten en gold voor 2527 hooiden, 7291 onderwijzer? en 5871 onderwijzeressen. En nu bleek, dat hiervan 2 hoofden en 156 onderwij zers in de termen voor toeslag vieien en daarvan kwamen voor rekening van Rotterdam 40 onderwijzers. Wei een schitterend voorbeeld 't ts dan ook een stad die op geen miljoenen ziet, waar het betreft verbe tering van havens en wat daarmee samenhangt, maar, wat het onderwijs betreft, de onderwijzers en onderwij zeressen met schandelik lage trakte menten bezoldigt. Het Bestuur v. d. B. v. N. O. aid. „Vlissingen". Bij deze beschouwing zijn we even als „Motor" uitgegaan van het oor- spronkelike voorstel van B. en W. voor de hoofden. Na de wijziging van het voorstel wordt de toestand voor hen nog veel gunstiger. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik voor onderstaand een klein plaatsje Met een beetje goeden wil had „Aio- tor" nog best de verandering, die hij na kennisname van de nadere voor steilen van B. en W. inzake de salaris- verhooging voor de hoofden van scho len, in zijn stuk had willen aanbrengen, tijdig aan uwe redactie kunnen opge ven. De tijd daarvoor was er nog wel dat zult u zelf wel toegeven. Dat Motor het niet deed en er zich met een onderschriftje afmaakte, is misschien het gevolg van zijn zucht naar behoud van vooral „pakkende" cijfers. Had hij de noodig geworden verandering aangebracht, dan zou het slot van dezen zin 't Kan namelijk gebeuren, dat een gehuwd onderwijzer aan een der scholen A, B, D of F, met geen an dere bevoegdheid dan die hij op achttienjarigen leeftijd verkreeg, aan salaris -f- tegemoetkoming huishuur z.g. kindertoeslag 1650 verdient, terwijl het gehuwde hoofd 1400 vrije woning geniet, geluid hebben:„terwijl het ge huwde hoofd ƒ1700, ƒ1800 of ƒ1900 -f vrije woning geniet." Dat is niet 250 minder, zooals hij nu doet voorkomen, maar 50 tot 250 meer, om van de vrije woning dan nog niet eens te spreken. Schatten we die op 350, dan is de belooning voor bewe zen diensten van een hoofd eener school in 1920 (het jaar, dat de rege ling in volle werking js) ƒ400 tot ƒ600 in e e.r dan van een onderwijzer. Me dunkt, dat het welletjes is. Mijn dank voor de plaatsing bij voorbaat EEN GEÏNTERESSEERDE. A e» m ftflwi1» g» sa/I Zitting van Maandag 27 November, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Merckens. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedge keurd. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van ge nomen raadsbesluiten en van een dank betuiging van de vereeniging Zeevaart school alhier, voor het raadsbesluit tot waarborging van een door het bestuur van genoemde vereeniging met het Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren te slui ten geldleening van ƒ36000. De Nationale Woningraad heeft een afschrift gezonden van een aan de mi nisters van binnenlandsche zaken en financiën gezonden adres, waarin ver zocht wordt het bouwen door de wo- ningbouwvereenigingen te vergemak kelijken. In het aares wordt uiteengezet dat hulp dringend noodig is. De voorzitter stelt voor adhaesie aan dit verzoek te verleenen. Dit werd goedgevonden. Het bestuur der Coöperatieve ver eeniging „Eigen Hulp" verzoekt een verordening in het leven te roepen om, evenals dit in andere gemeenten, o.a. te Amsterdam, het geval is, de bakkers le verplichten brooden van bepaald ge wicht en gehalte af te leveren natuur lijk behoudens enkele speling voor uit drogen enz. De voorzitter deelde mede, dat des tijds reeds een desbetreffend voorstel is verworpen. De heer Duijm meende, dat invoering van een dergelijke verordening toch wel wenschelijk is, omdat het brood meermalen slechts 8>/2 ons weegt. De voorzitter stelde dan voor het adres in handen van Burg. en Weth. te stellen om advies. De heeren Manse en Lindeijer merk ten op, dat door de regeering de prijs van het brood wel degelijk per K G. bepaald is. De heer De Meij zeide, dat er wel degelijk maatregelen genomen dienen te worden dat liet brood een behoorlijk gewicht heeft. Dit nu dient in een veror dening vastgelegd te worden, anders helpen te nemen maatregelen toch niet. Hij meent dat er alle aanleiding is, deze zaak nog eens onder het oog te zien. De voorzitter zeide namens Burg. en Weth. daartoe bereid te zijrt en een voorstel aan den raad te doen. Door F. G. Lemmers te Arnhem, die met ingang van 1 Januari a.s. in functie

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1