ELEF. 200 É-Bié VRIJDAG gemeentebestuur feuilleton binnenland 54e Jaargang 1916 stan- MING Ie!» Nieu- ke niet tot nits zij niet e worden, n. i. rieven uit, ukken van 100.-. ij de Firma NO Kesi- >rama SMAN, ensch srskntchf jjjigaveFirma F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 24 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. RAPPORT No. 278 'Brieven met opgaaf iano" bureau „Vlis- Boekhandel. TRAAT 16. keuze eisjes-Boekeny )oekeu, er en Cartes, trdewerk uders, Vulpenhouders, ls, 'albums, met Cachet, npels, nders, mxe Kalender^ len enz. iLAAS-ÉTALAGE. lorwerkzaamheden Vliss. Courant." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 .per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft flft f| gulden bij levens- rt Cfl êulden dood ftgulden bij verlies A F* gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /||f||| lange ongeschikt- ft 11 door <|l|| van een hand, jftll van lllll van een M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor£j\3 vfvP hei'd tot werken B een ongeluk voet of oog Aww een duim lvU - wijsvinger uV anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uifkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam LANDSTORM. Inlijving Jaarklasse 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt ingevolge aanschrijving van den Commissaris der Koningin irv Zeeland bekend aan belanghebbenden, dat de indienststeliing der landstormklasse 1909 in December 1916 niet doorgaat. Vlissingen, 23 November 1916. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Donderdag. Toen ,aan de orde was de regeling vari werkzaamheden ter zake van de urondwetsherziening werd reeds gewe zen op mogelijkheid dat bij de behande ling van artikel 192 een goed deel der algemeene beschouwingen zich zou her halen. Zij die dit vreesden, hebben ge lijk gekregen. De discussie herhaalt zich en de Voorzitter heeft al guitig herin nerd aan het woord van Schaepman dat iets herhaald wordt wat reeds goed gezegd is, is niet zoo erg dat echter herhaald wor.dt, wat reeds goed... her haald is, gaat te''ver. Hij zeide dit na de rede van den heer Gerhard, die in derdaad wat al te veel was teruggetre den in de algemeene beschouwingen. Uit zijn rede halen wij twee punten naar voren, die alleen de moeite waard zijn. Hij verklaarde zich sterk tegen een so cialistische school, omdat hij het een aanslag acht op het recht van het kind, dat men het wil dwingen naar een be paald model. Het tweede punt is dit hij achtte het een negotie-politiek, dat men bij het verleenen van -financieele gelijkstelling sprak van gelijke eischen voor goed onderwijs. Dat alle onder- vijs goed is, moet z. i. zoo zeker zijn, dat daarover niet meer mag gesproken worden. Hoogstens mag men spreken van gelijke einddeugdelijkheid, doch bij het streven daarnaar dient veel vrijheid gelaten te worden, omdat het onderwijs lenig is en zich gemakkelijk kan aan passen. in de rede van den heer van Idsinga, den tweeden spreker, kwam weer eens duidelijk aan den dag, hoe die afgevaar digde zeer ouderwetsch is in zijn be ginselen. Hij voelt ten aanzien van alle subsidies eigenlijk het meest voor het standpunt van de oude anti-revolution- nairen, die afkeerig waren van allen gel- delijken steun, omdat zij inzagen steeds een deel van hun vrijheid daardoor te zouden inboeten. Hij aanvaardde intus- schen de financieele gelijkstelling gretig omdat daardoor nu eens duidelijk de gelijkwaardigheid van het openbaar en het bijzonder onderwijs wordt aange geven. De gelijkstelling is vrijzinnig in den gunstigen zin des woords, het ar tikel wordt niet verdedigd met één der beide leuzen, ,.de vrije school voor heel de natie" of „de bijzondere school regel, de openbare aanvulling". Veeleer dien de men boven het artikel, „elck wat wils" te schrijven. Wanneer het er toe leidt, dat aok revoiutionnaire scholen door M. C. VAN DEN ENDE. 26.) o Met hun vieren zaten ze om de kof- lietafel geschaard de familie was vol tallig. Jacoba, ook reeds achttien jaar, was haar moeder een flinke hulp in de huishouding. Sterk, goed ontwik- beul, lichamelijk, blozend en met oogen, welke straalden van levenslust, zag zij er een heerlijke verschijning uit. Men bon zonder «eel risico wedden, dat zij binnen enkele jaren getrouwd zou zijn. Hoe geheel anders was toch haar aantrekkelijkheid dan die van haar zus ier. Netje toonde meer educatie, meer gratie zij was in één woord bekoor lik. Jacoba leefde een ander leven dan Netje. Zij was niet geestig, maar kern gezond en vroolijk van nature. De jon gens uit den omtrek konden de oogen "iet van haar afhouden. Stille vrijages, liefdesverklaringen, en aanzoeken bleven dan ook.niet uit. 1" 't oog van Jacoba was Netje reeds een oude vrijster. Volgens haar 20u zij het ook blijven, omdat ze te geleerd was voor een eenvoudig man, worden opgericht, dan legt de heer van Idsinga zich daarbij zelfs neer. Uitvoerig en met zijn bekende rad heid verdedigde de heer de Muralt nog eens het amendement-Eerdmans. In het contract waar honderd procent gegeven wordt, wordt een „waarde" daartegen over gesteld. Die waarde moet bestaan in eischen van deugdelijkheid voor het bijzonder onderwijs. Hij wenschte daarom goedkeuring van het leerplan en het lesrooster door het schooltoezicht. Deze beide zullen evenveel vakken en lesuren moeten be vatten als die van de openbare school. Eerst als dergelijke kwesties zijn afge handeld kan over de -bevrediging wor den gesproken. Ten slotte de heer de Jong met geen nieuws. Het geval van de „Koningin Regentes." De „Nieuwe Ct." verneemt langs een omweg het moet wel, nu de Re geering het publiek van de geringste verklaring der feiten of van de ro! door onze marine daarbij'gespeeld, verstoken laat omtrent de aanhouding en in beslagneming der „Koningin Regentes" het volgende De reden der aanhouding zou vooral in de overbrenging door het schip, van berichten en documenten, officieele en andere, ten bate van de Engelsche regeering gelegen zijn. Tot zulk een aanhouding en visitatie van een neutraal schip, bezit de vijandelijke strijdmacht onbetwistbaar recht. Echter schijnt de Duitsche duikboot commandant (gelijk dat ook een vorige maal met een mailboot van de „Zee land" geschied is) den kapitein van de „Koningin Regentes" bevel te hebben gegeven ter vergemakkelijking van' het onderzoek naar Zeebrugge te koersen. Hiertegen moeten de aanwezige Neder landsche torpedobooten zich verzet hebben, op grond dat de Duitsche com mandant volkenrechtelijk wel bevoegd was tot het instellen, wegens de door hem opgegeven reden, van een visitatie aan boord ter plaatse, maar niet om het schip te dwingen zich daartoe naar Zeebrugge te begeven. Tenzij dan dat de commandant het schip prijs ver klaarde en opbracht, in welk geval aan de daartoe vereischte formaliteiten met name liet ter hand stellen van een protocol aan den kapitein, het brengen van een prijsbemanning aan boord en het hijschen van de Duitsche oorlogs- vlag behoorde te worden voldaan. De" schout-bij-nacht, commandant in Zeeland, die te dezer zake draadlooze correspondentie voerde met de aanwe zige Nederlandsche torpedobooten, zou op het voldoen aan deze formaliteiten gestaan hebben, terwijl de Duitsche commandant bezwaar maakte wegens het daaruit voortvloeiende tijdverlies en het gevaar inmiddels door een vijande lijk schip te worden verrast. Dit verklaart den langen duur van de onderhandelingen tusschen het Duitsche en de Nederlandsche oorlogsvaartuigen, omdat ze ook te veel verdiende voor een burger. Jacoba had ook al levens wijsheid opgedaan. Ik beklaag het groote aantal on derwijzeressen zeide ze. Ze krij gen nooit een man, omdat ze verwend zijn, niet kunnen werken en geen ver stand van huishouden hebben. Daar geld, geld zoekt, komt een bemiddeld man nooit om een arme schooljuffrouw en een gewoon burger ziet er hoog te gen op en durft geen aanzoek te doen of de onderwijzeressen zien er laag op neer Daar is veel waars, in wat je zegt! antwoordde Netje maar er zijn ook veel onderwijzeressen, die; zooals ik, niet verlangen naar een huwelijk. Juist omdat zij een zelfstandige positie heb ben en zelf in haar onderhoud kunnen voorzien, verkiezen zij haar vrijheid niet aan banden te leggen En niet vrij van jaloezie zei jacoba daarop Je wil maar zeggen, Net, dat voor ons, onontwikkelde deerns, het jagen naar een huwelijk beteekent, het grij pen van ons eenig plechtanker Dat gewis niet, zus integendeel. Zij die trouwen volgen hun bestem ming, volgen den meest natuurlijken weg en vinden eerder 't geluk Zij vinden voldoening in haar gezin, en haar zorg voor echtgenoot en kinde ren Voor mij is dat niet weggelegd Ik zal altijd schooljuffer blijven waarvan in de berichten omtrent de aanhouding reeds dadelijk melding werd gemaakt. De Duitsche commandant moet ten slotte aan den eisch van onze marine hebben toegegeven. Men herinnert zich het bericht, dat de „Koningin Regentes" met de Duitsche oorlogsvlag (naast de Nederlandsche vlag) in top in de lijven van Zeebrugge werd binnengebracht. De vraag blijft nu over of de Duitsche commandant (zooals door den schout bij nacht blijkbaar werd aangenomen) tot de opbrenging en prijsverklaring van de mailboot gerechtigd was. Op grond van het vervoer van contrabande kon dit niet het gevat zijn de Maatschappij „Zeeland" vervoert in het geheel geen goederen met haar schepen. Het moest dus zijn op grond van een der gevallen van „Neutralitatswidrige Unterstützing", welke men in de vierde afdeeling der Duitsche „Prisenordnung" van 30 Sept. 1909 (niet gelijkluidend aan, maar toch vastgesteld in overeenstemming met de Londensche Zeerecht-Declaratie van dat jaar) opgenoemd vindt. Onder de „leichtere Falie" van zoo danige met de neutraliteit strijdige hulp aan den vijand vinden wij daar, in art. 48a, dat een neutraal schip aan opbren ging en prijsverklaring blootstaat, wan neer het „de betrokken reis onder afwijking van het gewone gebruik waartoe het schip bestemd is, bijzonderlijk tot het doel van het overbrengen van op zich zelf staande tot de vijandelijke strijd macht behoorende personen of tot het overbrengen van berichten in het be lang van den yijand voltrekt." Art. 50 voegt daaraan toe dat onder „Nachrichtenbeförderung" elke overbren ging van berichten is te verstaan hetzij dat deze schriftelijk of mondeling dan wel door signalen of draadloos geschiedt. Het komt ons zeer waarschijnlijk voor dat deze „Nachrichtéi&eförderung" als grond voor de prijsverklaring moet wor den aangenomen.' Alle nadere berichten omtrent het onderzoek naar zich aan boord bevindende koerierszakken en pa- ketten en ook het nog steeds vasthouden van drie leden der bemanning nadat de overige in vrijheid waren gesteld, wijzen daarop. Ten zeerste blijft het intusschen de vraag of de hier aangehaalde bewoor dingen de prijsverklaring van het schip wettigendeze vraag zal door den (Duitscben) prijsrechter worden beslist. De opbrenging toch door de duikboot is slechts een voorloopige handeling, waardoor de prijsmaker zich de feite lijke macht over het schip verschaft, de prijsverklaring waarbij de eigendom van het schip overgaat, kan slechts door den prijsrechter geschieden. De „N. Ct." teekent ten slotte hierbij aan, dat het opbrengen van een neutraal schip, onder vervulling van de voorge schreven formaliteiten, geen vijandelijke daad maar een rechtshandeling is. Men moet aannemen, dat de Nederlandsche vlagofficier die opvatting heeft gehul digd, toen hij zich, nadat de formali teiten vervuld waren, tegen de opbren ging niet heeft verzet en dat hij des wege aan onze torpedo-booten niet bevolen heeft zich als convooi van de Vader en moeder hadden dit gesprek stil aangehoord en dronken hun koffie met kleine teugjes. De oude Mat kon een glimlach niet weerhouden. Hoe oud ben je, Netje Weet je wel, dat je leeftijd is als de voorzomer van 't leven Wat praat je nu al, beste meid, van een mislukt leven. Schuif die zwartgalligheid van je af O, maar ik ben niet levensmoe, vader. Alleen in dit opzicht ben ik vrij' van optimisme, en dat niet zonder re den niet waar Voor mijn toekomst heb ik zelf een prachtig plan in elkaar gezet, terwijl ik op de wandeling was. Als dat lukt, zouden we hier op ons lief dorpje alten bij elkaar kunnen blij ven wonen, ook als vader zijn voorne men uitvoert, ontslag vraagt en rustige rust wil genieten Daar ben ik benieuwd naar zei Mat in gespannen aandacht, want de gedachte, Geestland niet te moeten ver laten, was hem zeer aangenaam. Al menigmaal heeft de schoolop ziener en het gemeentebestuur den wensch te kennen gegeven, aan uw school een leerkracht meer te verbin den, omdat het onderwijs van een een- mansschool uit den aard der zaak veel tegen heeft. Zoodra ge uw pensioen aanvraagt, zal men daartoe overgaan, nietwaar Dat spreekt vanzelf beaamde „Koningin Regentes te stellen." Met dat al, is de „Zeeland", daar de prijsprocedure van langdurigen aard pleegt te zijij, hoe deze ook moge afloopen, voor een onbepaalden tijd haar mailboot kwijt enblijft het onbegrijpelijk waarom onze Regeering het aan onze pers en publiek weken lang overlaat zich in allerlei gissingen te verdiepen omtrent een voorval dat alleszins geschikt is om de openbare meening te verontrusten en dit dan ook ruimschoots heeft gedaan. Nieuwe Zilverbons. Een wetsontwerp is ingediend, strek kende om het bedrag waarvoor munt- papier onder de benaming van zilver bons wordt uitgegeven, te verhoogen met 15 millioen gulden, en alzoo vast te stellen op het maximum van 40 mil lioen gulden. De minister van financiën wijst in de memorie van toelichting op het feit, dat de ervaring leert dat, zooals het publiek moeilijkheden van internationalen aard vreest, deze vrees ieidt tot het op groote schaal opvragen van kleine ruilmiddelen. Voorts blijft de vraag naar betaalmiddelen van geringer bedrag dan f 10 gestadig aanhouden. De minister is van oordeel dat de noo- dige voorziening niet moet bestaan in het hervatten op groote schaal van de gul densaanmunting. Hierbij komt, dat de aanmaak van guldens niet tot het beoogde doel zou leiden. Het lijdt toch wel geen twijfel, dat nog steeds in niet geringe mate zilveren munt door het publiek wordt vastgehouden. Nieuwe guldens zouden aanstonds voor verre het grootste deel mede opgepot en mitsdien tijdelijk aan hun bestemming onttrokken worden. Het Kamerlid Dolk. Naar he.t „Vad." meldt, heeft de heer mr. W. Dolk ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. De heer Dolk had zitting voor 's Gravenhage II, zoo dat voor dat district in een vacature te voorzien valt. Het hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging 's Gravenhage is in verband daarmede bijeengeroepen voor een spoedverga dering. De bemanning van de „Midsland" en de „Batavier VI." Gisterenmorgen te half twaalf is de bemanning van de „Midsland" en de „Batavier VI", te zamen 39 man te Rotterdam gearriveerd. Zooals men zich herinnert, waren beide vaartuigen door de Duitschers naar Zeebrugge opge bracht. Berichten over de bemanning lieten nog al lang op zich wachten, zoodat er reeds in menig gezin groote ongerustheid heerschte over het lot van de opvarenden. De slapte in het sigarenbedrijf. De oorzaken dat in de tabaks- en sigaren-industrie bedenkelijke slapte heerscht, zijn tweeërlei. Nederland fa briceert jaarlijks 1680 millioen sigaren. Hiervan gaan er pl.m. 280 millioen naar vader. Welnu, dan kom ik hier als on derwijzeres in functie. Men zal de doch ter van een man, zoo geëerd en. geliefd als u, vast benoemen Daar twijfel ik geen oógenblik aan, mijn kind. Maar wou jij je in ernst hier gaan begraven Wie komt er ooit toe, uit plaatsen als Rotterdam en Den Haag te solliciteeren naar zoo'n nietig dorpje in een uithoek van 't land. En verlies toch niet je carrière uit het oog Voor mij zelf verdien ik hier ge noeg. ik verlang naar mijn dorpje en kwam liefst nooit meer in de groote steden. Hier ben ik thuis bij mijn ouders, tusschen betere menschen, te midden van de schoone natuur. Waarom zou ik daarin mijn zin niet volgen Nog lang werd 't pro en contra over wogen. Moeder Truitje was er ten slot te evenzeer mee ingenomen als vader Mat. Alleen Jacoba vond het een on zinnig plan. Zij begreep niet, hoe Netje zoo dom kon doen, terwijl ze zoo veel verstand had. Als elk dorpsmeisje dat twee, driemaal per jaar hoogstens, eens een stad kon bezoeken, beschouwde zij de bewoners der groote handelsplaat sen als wezens van hoogere orde. O, als zij maar de kans zag er haar tenten op te slaan De kogel was door de kerk. De oüde doove Mat had zijn ontslagaanvrage ingediend op grond van lichaamsgebre liet buitenland, terwijl de overige 1400 millioen docronsHollandsch-rookpubliek worden verbruikt. Maar van deze 1400 millioen zijn bijna 1000 millioen sigaren beneden en tot den prijs van 3 cents detailverkoop. De steeds duurder wordende grond stoffen hebben het voor den fabrikant moreel onmogelijk gemaakt, de volkssi garen van 2, 2V» en 3 cent nog langer te fabriceeren met een redelijke winst. Prijsverhooging was noodzakelijk. Ten gevolge van deze prijsverhooging en de steeds duurder wordende levensbehoef ten is het binnenlandsch verbruik van sigaren volgens de officieele gegevens enorm verminderd. Een tweede oorzaak van de thans be staande en voortdurend meer dreigende slapte is de buitenlandsche uitvoer, die geheel stopgezet is. Engeland heeft zijn havens voor tabaks-fabrikaten gesloten Duitschland evenzoo, terwijl laatstge noemd land bovendien den doorvoer van tabaksfabrikaten naar de Scandina vische landen heeft afgesneden. van Burg. en Weth. naar aanleiding van de rapporten der door de afdeelin- gen van den Raad gehouden besprekin gen over de gemeente-begrooting voor 1917. Algemeene beschouwingen. In ant woord op de aanmerking van verschil lende leden, dat dezerzijds zoo weinig bij de regeering is aangedrongen, om bijzondere crisisuitkeeringen uit 's rijks kas te bekomen, zij verwezen naar het slot van het schrijven van ons college voor uwe leden ter inzage nedergelegd, waarbij door ons ook voor de gemeente Vlissingen een uitkeering gevraagd wordt. Aan het slot van dat schrijven verzochten wij in de gelegenheid te worden gesteld den Minister nader mondeling toe te lichten de financieele positie van onze gemeente, hetgeen wij verklaarden dringend noodig te achten. Voorts zij in dit verband nog opge merkt, dat van eene toezegging aan" verschillende gemeenten van beduiden de sommen slechts in zooverre sprake kan zijn, dat de Minister aan die ge meenten toegezegd heeft te zullen be vorderen, dat bij het ontwerp van wet, die eventueel de uitkeering aan gemeen ten uit de opbrengst van de oorlogs winstbelasting zal regelen, bedoelde gemeenten#niet vergeten zullen worden. Toezeggen, dat die gemeenten de be doelde sommen inderdaad ook uitge keerd zuilen krijgen, kan de Minister natuurlijk niet, waar de wetgever de be slissing in deze zal hebben. (Zie paragr. 5 van de Memorie van Antwoord om trent het wetsontwerp op de oorlogs winstbelasting.) Ten slotte verwijzen wij U nog naar het mede voor uwe le den ter inzage neergelegde afschrift van een schrijven van den Minister van Financiën in zake deze aangelegenheid aan het bestuur van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Opgemerkt wordt, dat ten aanzien van de antwoorden, hieronder gegeven, en ten aanzien van ae hieronder volgen de nieuwe voorstellen, dezelfde minder- ken. Tegen 1 April was zijn betrekking vacant. Door jonger werkkracht zou deze worden vervuld. Tevens werd, zooals te voorzien was, een onderwij zeres opgeroepen. Het oude schoolhoofd had nooit hulp begeerd. Hij was zoo gewoon alleen te zijn, dat hij 't denkbeeld niet verdra gen kon een jonge onderwijskracht van moderner richting en ideeën naast zich te hebben, 't Ging immers zoo goed, en waarom dan verandering Wel zou 't zeer voordeelig geweest zijn, als zijn Netje hem ter zijde had gestaan, maar men was al jaren bekend met zijn af keer "van een-hulp. Bovendien zou dat, volgens zijn opinie niet goed kunnen gaan, omdat zijn begrippen en de hare over schoolaangelegenheden te ver uit eenliepen. Men had Mat ontzien en stil afge wacht tot zijn rusttijd daar was. Niet alleen kwam 't nieuw te benoemen schoolhoofd nu in beter condities bij gedeeltelijke ontlasting van zijn werk en arbeidsverdeling, maar ook niet weinig zou 't den leerlingen ten goede komen. 't Aantal sollicitanten was niet groot. Men had keuze uit vier sollicitanten. Ook voor onderwijzeres werd gelijktij dig een oproeping geplaatst. Daarvoor meldden zich een zevental (Wordt vcrvcrlgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1