HER 'ELEF. 200 „Zgetea Inval" DONDERDAG 33 NOVEMBER gemeentebestuur feuilleton binnenland No. 377 54e Jaargang 1916 altooze bleek- >OIV, KKUMER fk\ TAAI, JNDE» ensch ersknecht Privaatles elsje. jjjtgavtfirma f. VAH DE VELDE lr„ Kleine Markt 58, Viissinp, Telsfosn latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdagen ÜMMEROVERZICHT. perkrUg- c. euwendijk. F. 1NTERC. 223 Zuivere. ING-ZOETE EN kosten nt per ons. als schrijfmappen, en, zakportefeuilles, tlood-etuis enz. is GH's Boekhandel. )orwerkzaamheden. Vliss. Courant.' eden de 17 jaar. ilacisstraat 115. letter R, bureau t". een net iSingsche Gourant." S in h<^t VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco, door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 V2 ct. per regel De abonné's, in't bezit eenerrt A gu'den bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verlies 1 P* 4* gulden bij verlies 1 |"fe P| gulden bij verlies r* gulden bij verlies «lis, zijn GRATIS verze- JB RB g| lange ongeschikt- Al 8 door 4|||l van een hand, lAIl van B I 81 B van een /h van eiken kerd tegen ongelukken voor: Uheid tot'werken VV een ongeluk (lUU voet of oog lull een duim 1UU wijsvinger UU anderen vinger |»za ultkeeringén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Algemeene Brandschouwing. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien art. 437 der algemeene veror dening van politie voor deze gemeente, waarbij voorgeschreven is, dat minstens eenmaal in het jaar door de brandspuit en onderbrandspuitmeesters, vergezeld van een politiebeambte, eene algemeene brandschouwing zal plaats hebben maken bekend dat "die algemeene brandschouwing voor dit jaar is bepaald op 27 Novem ber a.s. en de drie volgende dagen en ijoodigen de ingezetenen uit, om hen, die daarmede belast zijn, tot het noodige onderzoek in hunne woningen of gebouwen toe te laten, en zich te gedragen naar hunne aanwijzing ont kent het aanleggen, veranderen en ver beteren van stookplaatsen, schoorstee- nen of bergen van brandstoffen en pe troleum en in het algemeen overeen komstig de bepalingen voorkomende in genoemde verordening, teneinde zich te vrijwaren voor de toepassing der daar bij bedreigde straffen. Vlissingen, 23 November 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M.VAN DER BEKE CALLENFELS (l.s.) VERBOD UITVOER VAN BOONEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat slechts uit deze gemeente uit voer ntag plaats hebben'van paarden- boonen,wierboonen, schapenboonen, duivenboonen en Waalsche- of tuin- boonen, wanneer bij verzending uit den vrachtbrief of uit eenige verklaring door de betreffende broodcommissie, door de door voornoemden Minister met de verzameling of distributie belaste per sonen of door hem blijkt dat die boonen worden verzonden met een door of na mens meergenoemden Minister aan dat vervoer gegeven bestemming dat alle andere uitvoer van boonen uit deze gemeente verboden is. Vlissingen, 23 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN'DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. VAN DEN BERGE, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor perceel 32, gelegen aan de Badhuis straat dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebraclA bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 23 November 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M.VAN DER BEKE CALLENFELS (l.s.) door M. C. VAN DEN ENDE. 25.) o Ik weet zeker dat werken, ijverig werken* je voldoening en' rust zal schenken. Je hebt een taak, een schoone roeping jonge menschen op te voeden tot hoogstaande, goed zedelijke burgers 'u de maatschappij. Wek bij de kinde ren liefde tot het goede en afschuw van kwade trouw en laagtrartige hande lingen. Vorm karakters door woord en voorbeeld Zoo wist dë oude paedagoog zijn dochter aan te vuren. En de geest, die naar bezieltje, hielp haar over eigen 'eed heen. VUL Rust en Vrede. 'I Is eenige jaren later. Vrij eentonig er> kalm verliepen zij voor Netje. Stel— selmatig werkte zij hard en haar levens- wrjze was uiterst geregeld. Juist in me periode zonder schokkende geheim enissen, zonder buitengewone voorval st, zonder aangrijpende lotswisselin gen werd haar karakter gevormd. En ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekenddat op 23 en zoo noodig op 24 November van de kustbatterij te Heilevoetsluis schietoefeningen zullen worden gehou den. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 22 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. De discussie over de grondwetsher ziening werd weer voortgezet en wel met het onderwijsartikel. Het voorgestelde artikel 192 luidt 1Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid en bovendien voor zoover het algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het onder zoek naar de bekwaamheid en de zede lijkheid van den onderwijzer, het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen door de wet geregeld. 4. Overal in het Rijk wordt van over heidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. 5. De eischen van deugdelijkheid, aan het geheel of ten deele uit de openbare kas "te bekostigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inacht neming, voor zoover het het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. 6. Het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wét te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het open baar onderwijs uit de openbare kas be kostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het bijzonder alge meen vormend middelbaar en voorbe reidend liooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas worden verleend. 7. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten- Generaal verslag geven. Er waren tal van amendementen, die achtereenvolgens nader werden toege licht. Het eerste had niet de bedoeling om den geest van het voorstel te wijzi gen, doch juist om de bedoeling daar van duidelijker te doen uitkomen. De heer van Raalte wenschte het vierde lid te splitsen, „overal in het Rijk wordt van overheidswegetfVoIdoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs ge geven", aldus wil hij de algemeene be paling doen gelden daarnaast wensch te hij dan te bepalen dat op dien alge- meenen regel uitzonderingen kunnen worden toegelaten in dier voege, dat volgens regelen, van overheidswege de gelegenheid wordt gegeven tot het ont- de vastheid van wil kwam in haar ge laatstrekken tot uitdrukking. Evenwel zocht mén bij haar tevergeefs grijze haren, spitse, hoekige lijnen of oud- makende --rimpels, maar wel een ern- stigen trek om den mond, welke zich zelden tot gullen lach plooide. Bitterheid huisde niet in haar ziel een scherp oordeel velde zij over nie mand bitse, kwetsende woorden liet zij nimmer liooren. Zij leefde streng voor zich zelf. In haar hart bewaarde zij als een relequie in een stil heiligdom een zoete herinnering aan vroegere da gen. Die droeg ze met zich haalde ze in eenzame uren telkens weer te voor schijn, zonder dat iemand daarvan een flauw vermoeden had, want in dit op zicht schonk zij niemand haar vertrou wen, uit vrees voor ontheiliging. Toch werd Netje niet een sentimen- teele droomster en zocht ze niet in ziekelijk isolement zich aan haar plicht, om in de wereld, zooals die nu eenmaal is, te leven, te onttrekken. Met Kerstmis en Oudejaarsavond had Netje tot nog toe, en zij was reeds acht en twintig jaar, nooit in den hui- selijken kring haar oude plaats om de tafel onbezet gelaten. Ook nu was zij weer met vacantie thuis. Vader Mat'kon men 't aanzien, dat hij oud werd. Al zoovele jaren droeg hij zijn lustre schoolmeesters- vangen van voldoend openbaar alge meen onderwijs. Op die wijze meende de afgevaardigde dit te bereiken dat de tegenstanders van links gerustgesteld zullen zijn omdat voldoende gelegen heid om openbaar onderwijs te ontvan gen, verzekerd is, en daarnaast dat de rechterzijde zich er mee vereenigen kan. Aan de concessies die de rechterzijde doetj wenscht zijn voorstel niets toe te voegen. Het tw«de amendement was van de heeren Eerdmans en de Muralt. Ook dit wilde geen nieuwe gedaehte in het artikel leggen, doch bedoelde vast te stellen, dat bij het aangeven van de deugdelijkheid voor het geheele lager onderwijs het openbaar als norm zal dienen. De opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs mag daar bij dan echter niet worden geknot. Het vijfde lid van het voorstel achtte zij een sfynx-achtige alinea, die ten deele een herhaling is van hetgeen in het derde lid is gezegd, maar niet dui delijk zegt dat ook aan het openbaar onderwijs eischen van deugdelijkheid worden gesteld. De voorstellers van het amendement wilden daarom alinea 5 schrappen en in alinea 6 bepalen dat het bijzonder onderwijs naar denzelfden maatstaf zal worden bekostigd als het aan de eischen van deugdelijkheid en inlichting voldoet, voor het O. L. onder wijs bij de wet gesteld. „Eischen van deugdelijkheid" beteekent niet een eind examen naar de resultaten van het on derwijs, doch slechts uiterlijke kenmer kende kans op deugdelijkheid geven. De passage over de vrijheid van rich ting wijzigden de voorstellers zóó dat niet iedere richting ook die welke in strijd met 's lands belang is geld zal ontvangen voor de stichting van een school. De heer Otto heelt verschillende amendementen voorgesteld, waarvan het eerste weinig ingrijpend is. De woorden godsdienstige begrippen in het derde lid wil hij vervangen door gods dienstige gevoelens en leerstellige be grippen. In de tweede plaats-wilde hij het noodeloos oprichten van bijzondere scholen zooveel doenlijk voorkomen, in de derde plaats wilde hij waarborgen dat beide soorten van onderwijs van gelijke deugdelijkheid zullen zijn, zon der dat één van beide als rjOrm zal worden gesteld. De erkenning van de bijzondere school zal automatisch ge schieden nadat allerlei autoriteiten zijn gehoord en ook de meening der ouders is gehoord. Er zullen dan in zijn ge- dachtengang drie soorten scholen be staan, te weten de vrije school, die niet betaald wordt uit de openbare kas de officieele erkende bijzondere school, die volledige schadeloosstelling uit de Staatskas ontvangt en ten slotte de openbare school, zooals die nu bestaat. Het amendement Van wijlen den heer Tydeman, dat nu verdedigd werd door den heer Visser van IJzendoorn, stelt vóór-op dat overal voldoend openbaar onderwijs moet worden gegeven. Dit wilde hij onverzwakt handhaven als uitgangspunt. De Kroon kan van de jasje met eere. Maar lang zou dat niet meer duren, daar hij onrustbarend doof werd en aizoo ongeschikt voor de ver vulling zijner betrekking. Vaak sprak hij met zijn Netje erover, dat hij rust zou moeten nemen, daar de .leerlingen benadeeld werden door zijn gebrek. Dan opperde hij 't denkbeeld, zijn laatste levensdagen in Den Haag door te brengen. Want Netje was hem lief. Moeder had daar niets tegen, maar Netje zelf wel, al had zij 't niet gezegd. Zij was 't nog niet volkomen met zich zelf eens wat zij dan wel wilde. Om met haar gedachten alleen te zijn, was zij, 't noodweer trotseerend, uitge gaan naar de zee. Een gure wind gierde door de bladerlooze takken naargees tige geluiden klonken in 't geboomte achter de duinen. Naakt en doodsch als de kale velden waren, maakte de omgeving een som beren indruk op de eenzame wande laarster. Zware wolkenmassa's hingen met grauwe donkerte laag neer. Al na der vernam zij 't dof donderend, een tonig geklots der opgezweepte golven, die 't strand beukten. Maar 't hoogduin stond daar onbe wogen in de schemering als een reus, die" de woeste kracht der woedende elementen belacht. Bergenhooge, wit gekopte, schuimende baren rolden aan voortdurend, zonder iets te vermogen -tegen die stomme macht van millioe- -verptichting alleen ontheffing verleenen. Óver dat alles gaat de discussie mor gen voort. Wat is er met de Koningin Regen tes" gebeurd Het „Handelsblad" spreekt, na het geen omtrent de opbrenging en het houden van de mailboot der Mij. „Zeeland" door de Duitschers is bekend geworden, de meening uit, dat in deze maatregelen moeilijk iets anders te zien is dan een bewuste onvriendelijke han deling tegen Nederland. Het blad ver klaart aanleiding te hebben te gelooven, dat dit inderdaad het geval is en vraagt of de Regeering dit over haar kant mag laten gaan. Het komt de „N. Ct" hoogst onwaar schijnlijk voor dat de Regeering in de zen werkeloos zou zijn gebleven maar het land weet het alweer niet. Tien November is de „Koningin Regentes" opgebracht, vernomen werd dat eenige onzer marine-vaartuigen bij de aanhou ding aanwezig geweest zijn en daarbij een zekere, nog niet opgehelderde rol hebben vervuld en sedert is gebleken dat het schip niet, zooals na vroegere aanhoudingen geschiedde, wordt terug gegeven. Maar het eerste woord van regeerings-inlichting over een het na tionale gevoel zoo pijnlijk treffend con flict moet nog worden gehoord Terecht vraagt het „Hbl." ironisch, of het nu in elk geval geert tijd zou worden, dat wij te weten komen, welke reden de Duitschers meenen te hebben om ons de „Koningin-Regentes" eenvou dig af te nemen „Dan kunnen wij misschien tevens vernemen, wat de Re geering gedaan heeft om deze daad, die ons een daad van eenvoudige willekeur en onrecht schijnt, hersteld te krijgen." De kleine verbetering die enkele maan den geleden in de regeerings-publiciteit aangebracht en in het land hoopvol be groet was, schijnt reeds prijsgegeven te zijn. De inspanning die ertoe noodig was om haar in gang te brengen, heeft de bureaucratie blijkbaar uitgeput tot voortzetting is er geen kracht meer over. Lezing prof. Treub. Prof. mr. M. W. F. Treub, oud-minis ter van Financiën, hield voor de „Stü- dentenvereenigingvoor Sociale Lezingen" in het Groot auditorium van de Acade mie te Leiden een lezing over de tijdens den oorlog in Nederland genomen eco nomische noodmaatregelen en hun ver- moedelijken invloed op de toekomst. Deze avond was voornamelijk gewijd aan de gevolgen die deze maatregelen zullen hebben. Er zijn maatregelen geno men, zooals b.v. de uitvoerverboden en de prijszetting, die aangewezen zijn om na den oorlog weer te verdwijnen, al zal dat niet onmiddellijk kunnen ge= schieden. Daarentegen zullen andere maatregelen een meer blijvend karakter hebben. Spr. noemde daarvan de werkloozenverzeke- ring en de arbeidsbemiddeling met steun en medewerking van het Rijk. nen zandkorreltjes. Netje mocht gaarne 't geheimzinnig lied van de zee beluisteren, ook als er van strijd en ziedenden toorn' gezongen werd. Op 't hoogste duin geklauterd, staarde zij in de onmetelijke ruimte en dacht aan eigen leed en strijd. Weer leefde de herinnering op waaraan zij zich willens overgaf, zoodat zij niet de oplossing zocht van 't vraagstuk, dat de huisgenooten bezighield. Den volgenden morgen ging zij weer naar de zee, die haar steeds aantrok. Daar kon ze nadenken. De zee zou haar zeggen, welk besluit zij nemen moest. Zou 't ook voor haar niet be ter zijn, de plaats te verlaten, waar de trouwelooze Dolf woonde Wel zag ze hem zelden, doch zij ademde toch dezelfde lucht in en telkens kon een ontmoeting, zij 't ook vluchtig, plaats .grijpen Diep in gedachten verzonken staarde zij van den top der duinen in de ver te, droomerig gestemd door 't wee moedvol fluisteren der kalme zee, die nu geen schuimspattende branding, maar een effen vlak toonde, wijd uit, eindeloos, vriendelijk getint door de morgenzon, doch verbergend geheim- nisvolle, grondelooze diepten. Gedurende den nacht was de wind gaan liggen en de opgezwiepte baren waren tot rust gekomen. De maan gluurde door wolkenscheuren en ver- De Beurswet zal wel niet ongewijzigd gehandhaafd blijven, maar geheel ver dwijnen zal ze toch zeker niet. Na den oorlog zal de maatschappij georganiseerd en gesocialiseerd worden, waardoor het individualisme meer en meer op den achtergrond zal komen. Van de financieele liquidatie na den oorlog zal geen enkele econoom zich een juiste voorstelling kunnen maken, maar zeker is het dat er groote moei lijkheden zullen ontstaan en men ook in neutrale landen niet dan met moeite uit de impasse zal komen. Met dir. belas tingen alleen zal men er niet komen. De indirecte belastingen zullen de le vensmiddelen duur houden en de arbei ders zullen meer loon vragen, terwijl de werkgevers door zware lasten die op het bedrijf drukken deze zullen willen verminderen, wat een nieuwen klassen strijd tengevolge zal hebben. Over de internationale verhoudingen na den oorlog is prof. Treub evenmin gerust. Amerika en Japan hebben door dezen oorlog een grooten voorsprong gekregen. Zal dit niet leiden tot expan sie zucht en expansie noodzakelijkheid en hoe zullen wij als koloniale mogend heid daartegenover staan Is de toekomst dus niet rooskleurig, zij opent niettemin onbegrensde moge lijkheden en dit gaf spr. aanleiding zich aan het slot tot de jongeren onder zijn gehoor te richten met de opwekking zich te ontwikkelen en op grondige ken nis toe te leggen. Met doorzicht en energie zullen jonge Nederlanders, naar spr.'s meening zich ook in de toekomst een eervolle plagts in de maatschappij kunnen veroveren.' Een compromis in zake Art. 192 In parlementair kringen wordt met stelligheid beweerd, dat er alsnog een compromis-voorstel in zake art. 192 op komst is, een wijziging der redactie waarvan verwacht wordt dat ze alle partijen zal bevredigen. („Tel.'j Tijdelijke afwijking van de Kieswet. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot tijde lijke afwijking van de Kieswet verklaart de minister van binnenlandsche zaken te eerbiedigen de redenen, welke eenige leden leidden tot een protest tegen het stelsel, dat aan de achtereenvolgende Noodkieswetten ten grondslag ligt. Nu echter de wetgever tot twee maal toe in anderen zin besliste, kan hierin een authentieke uitlegging wor den gezien en het is dan ook begrijpe lijk dat de bedoelde leden geen poging zullen doen om het aanhangig voorstel te verwerpen, zegt de minister. Gereedelijk kan worden toegegeven, dat het. werken met een primitieve lijst en verschillende suppletoire lijsten in de practijk bezwaren oplevert. Intusschen verzet zich, gelijk meermalen door den minister is uiteengezet, artikel 80, derde lid, der Grondwet, tegen de vaststelling van een geheel nieuwe lijst. Immers in gevolge het daar bepaalde zouden zij, die bedeeld zijn in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling van de lichtte een landschap om Geestland heen, dat werd omgetooverd bij adent- Iooze stilte in de natuur tot een sprook- jesachtig-schoon tafereel. Netje wandelde langzaam terug, langzamer nog naarmate zij tot be wondering werd gedwongen van 't mooie om haar heen. O, wat was de wereld schoon, wat was Gods schep ping rein. Heel 't geliefde plekje grond, waar zij in eenvoud en stil geluk opgroeide, was in rijken feestdos gestoken. Fan tastisch deed de ochtendzon heel den omtrek, met rijp en ijzel getooid, schit teren. 't Gansche boseh prijkte met duizenden, glinsterende ijskegels als zoovele schitterende diamanten van 't zuiverste water. Kort daarachter stak de spitse punt van Geestland's slanken toren boveiï alles uit en daaromheen, half verscho len, zetten de rieten daken der hoeven en de roode dakpannen der huizen 't landschap buitengewone aantrekkelijk heid bij. Hier wil ik wonen, oud worden en begraven prevelde Netje. Zij wist nu, wat zij wilde en spoedde zich haas tig naar huis, om haar plan kenbaar te maken. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1