VEN :ert r efjes ELEF. 200 AKERIJ ihuis DINSDAG 21 NOVEMBER NO. 275 54e Jaargang 1916 3 en f100. 22 Nov. IIIIC K, Sopraan ISSE, Violist. Naar Maat EIEIIBKCK. gevraagd )RNUIS. NTBIJT-SE1VIES Rrivaafles ar. ÜÜgaveFirma f. VAH BE VELDE lr„ Kleins Markt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagen BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws lank, te Amsterdam otterdamsche Bank- id der Firma Jonas. )RT, Lid der Firma RTUYN, Wethouder 's-Gravenhage. Mr ier Staten-Generaal auteerde Staten der ur der Internationale A. R. ZIMMERMAN. te Winnipeg. Co., Nieuwstraaf, momenteel 97 van Mechelen. Entrée f 0.75. van 12—1 uur. Vlissinoen. anbtveiènd, njassen en Damet en NAAR MAAT 3REDER00E. rdam. eiding inBoek en M. O. n M.O. Mod. Handels-corr. M.O. Steno- sen op aanvrage. Prosp. gratis. n Tijdschriften en oefportefeuilles en AGH's Boekhandel. E HUUR tegen I tNieuwendijk 21. bbelpaard of Oud- res: bur.„Vliss.Crt.u" bur. „Vliss. Crt.' ngeboden aan den 16 stuks. Br. lett. singsche Courant.1' i „Cleopatra" bevat apier en 50 couverts, cleurd papier, raat, dus GEEN oging van 1 Juli. lGH's Boekhandel. letter R, bureatr t". VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel pe abonné's, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- n F ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies i pft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- ft 11 door n B 1B 1 van een hand> I gil van II III van een van «'ken kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken f Uv een ongeluk UUU voet of oog ÏVU een duim lUU wijsvinger [j%3 anderen vinger Deze uitkeerfngén worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam Staatsbegrooting 1917. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk Financiën vingen eenige leden de bespreking der begrooting aan met een betuiging van hunne ingenomenheid met het optreden van den Minister en met de wijze waarop hij tot dusverre zijn taak vervult. De voortvarendheid, waarmede hij ernaar gestreefd heeft, aan de financieele lasten welke de oorlog ons oplegt, zooveel mogelijk het hoofd te bieden, vond waardeering, evenals de openhartigheid, welke zijne uiteenzettingen van den toestand tot dusverre heeft gekenmerkt, en de zorg waarmede hij voor de be langen der schatkist pleegt te werken, intusschen spraken, met betrekking tot dit laatste punt eenige leden den wensch uit, dat de Minister zich toch niet moge verzetten tegen de dringend noodige verbetering van de positie van het amb- tenarenpersoneel op haast elk gebied van den Staatsdienst. Naar aanleiding van vernomen klach ten over de wijze waarop de wet op de Rijksinkomstenbelasting wordt uit gevoerd, wenschtën de leden die dit punt ter sprake brachten, dat de Minister tegen een te fiscaal optreden der admi nistratie maatregelen zou nemen. Eenige leden wenschten aan te drin gen op maatregelen van regeeringswege die geregelde publicatie verzekeren van door denHoogen Raad gedane uitspraken in belastingszaken, in de bekende ver zameling „Beslissingen in Belasting zaken" ontbreken beslissingen. Deze zijn alle in het nadeel van den fiscus, die daarbij requirant van cassatie was, en betreffen, althans voor een deel, be langrijke vragen. Voor afschaffing van de Staatsloterij oordeelden eenige leden de tegenwoor dige omstandigheden.bij. uitstek.geschikt, wijl, in verband met onze zeer hooge crisisuitgaven, het stelsel van dekking der staatsuitgaven grondig moet worden herzien een arbeid die reeds is aan gevangen en bij zulk een groote financieele hervorming het vraagstuk, hoe te voorzien in het verlies der in komsten uit de Staatsloterij, betrekkelijk gemakkelijk mede tot oplossing zal kunnen worden gebracht. Andere leden verklaarden zich daaren tegen op de bekende gronden voor be houd der loterij, en bestreden boven staand argument. Men drong aan op spoed inzake het aanhangig wetsontwerp betreffende pen sioenen van weduwen v?n onderwijzers voor 1915 overleden of gepensioneerd. Door sommige leden werd de billijk heid bepleit van een duurtetoeslag voor degenen, die een Rijkspensioen ge nieten beneden zekere grens. Dat een gedeeltelijke inpoldering van den Braakman tot stand zal komen, juichten verscheidene leden toe. Echter werd er op aangedrongen, dat tegelijk met de inpoldering de quaestie van een verbinding tusschen West- en Oost- Zeeuwsch Vlaanderen in den vorm van een verharden rijweg tot een bevredi gende oplossing zou worden gebracht. door M. C. VAN DEN ENDE. 23.) o Zij eindigde met hem vergiffenis te vragen. En met iets van den ouden gloed werd de vrede bezegeld. Niette min keerde haar onrust en twijlfel spoe dig terug, toen zij hen weer samen ont moette. Zij reden Haar voorbij. Hij groette zeer vriendelijk. Blijkbaar achtte hij zich tegenover Netje volkomen ge rechtvaardigd. Of hij oordeelde elke verontschuldiging verder overbodig. Twee dagen voor de vacantie kwam Barbara eens over. Met weinig moeite gelukte 't haar vriendin Netje tot een zeer vertrouwelijk gesprek te verlokken. Eigenlijk had Netje behoefte confiden tieel te zijn met haar. Uit de briefwisse- lng bleek 't Barbara reeds duidelijk, oe de vork in den steel zat. verwonderd was Barbara in zeer geringe mate. Troost en bemoediging schenken kon ze in dezen niet 't ge schokt vertrouwen in Dolf trachten e herstellen, zonder goede gronden, wam haar als misleiding, geheel ver eerd voor. Eerder gevoelde zij neiging, Mail uit de „Koningin Regentes." De mail, die 14 dagen geleden ver zonden is met de „Koningin Regentes", is, naar het „Hbl." meldt, Zondag via Zevenaar door de Duitsche postadmi nistratie téruggezonden. De meeste mailzakken waren bestemd voor New- York. Die zullen dus met de eerste gelegenheid weder worden verzonden. Nederland en de deportaties uit België. Een Havas-telegram uit Parijs zegt, dat volgens de „Matin" de krachtige protesten in Nederland tegen de depor tatie van Belgen naar Duitschland het bewijs leveren, dat algemeen in de netrale staten de stem wordt gehoord, die te Berlijn zal weerklinken als een kreet van verontwaardiging tegen de onverdraagzaamheid en de schending van het volkenrecht, Steenkolen. Naar het „Hbl." verneemt heeft onze Regeering, om in den dreigenden steen- kolennood te voorzien, een belangrijke hoeveelheid Engelsche steenkolen aan gekocht, die zoo snel mogelijk met verschillende schepen naar ons land zullen worden verscheept. Een Vredesweek. De Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad is voornemens, tushchen Kerstmis en Nieuwjaar een vredesweek te organisee- ren, waaraan, naar de Raad hoopt, alle afdeeiingen in den lande zullen deel nemen. Er zullen in deze week zooVeel mogelijk openbare vergaderingen worden belegd, waarin over het vredeswerk en in het bijzonder het munimumprogram- ma van den N. A. O. R. zal worden ge sproken. Afdeelingsbesturen wordt voorts in overweging gegeven, zich te wenden tot de bioscopen tesplaatse met het verzoek de vredesweek ook in de bioscoop te herdenken dóór het vertoonen van films, in het bijzonder op dë vredesbeweging betrekking hebbende. Eindelijk stelt het hoofdbestuur voor de groepen ter beschikking verschillen de vredeskaarten, twee Kerstmis- en vier Nieuwjaarskaarten. De afdeeiingen moeten dan voor den verkoop zorgen. Melktekort. Het „Ned. Tijdschrift voor Melkhygië ne" schrijft Wat we voorzien hebben, wordt thans voltrokken er is allerwege een groot tekort aan melk. Het lange achterwege blijven der melkregeiing voor den winter 1916/1917 had de zoetboeren al doen besluiten hun bedrijf zooveel mogelijk in te richten op niet-produceeren de ten slotte tol stand gekomen regeling deed ook hen, die zulks nog niet gedaan hadden, eveneens besluiten tot inkrim pen der melkproductie. En den enkelen goedwillige, die zijn best zou wenschen te doen om veel melk te leveren, wordt dit onmogelijk gemaakt omdat hij bij de verdeeling van veevoeder niet den voor rang heeft en bovendien het gekozen rantsoen de duidelijkste blijken vertoont, dat de samensteller niet het minste be- om Netje later grooter teleurstelling te besparen, te beproeven haar van hem los te maken, het engagement te ver breken. Peinzend over de geschikste wijze, ont Netje daartoe te doen besluiten, en haar te doen gevoelen, dat haar eer en waardigheid zwaarder moesten wegen dan haar miskende, versmade liefde,, wandelde zij zwijgend langs stille straten naar haar vriendin, die eveneens den vrijen loop aan haar droeve gedachten liet. Plotseling greep Barbara Netje beet en trok haar verschrikte vriendin te rug tot dicht bij 't struikgewas. Zij bevonden zich in 't donker van het plantsoen en konden van hun plaats duidelijk waarnemen, wat aan de straatzijde bij 't licht van een lantaarn voorviel. Zie fluisterde Barbara haar vriendin aan 't oor, terwijl zij een man aanwees, die in de duisternis voort sloop, kennelijk met de bedoeling door niemand gezien, tenminste niet her kend te worden. Na omzichtig rondge keken te hebben, verdween hij snel in een huis, waar late bezoekers steeds welkom zijn. Netje had in dien man haar Dolf herkend. Een bittere trek vertoonde zich om haar mond. Zij zag zeer bleek maar schreien deed ze niet en ze sprak geen woord. grip heeft van de hoeveelheid kracht voeder, die de zoetboeren plegen te ver voederen. Eindelijk is,men door schier dagelijks de prijzen v?n het veevoeder te verhoogen, constant bezig de door de maximumprijzen toch I reeds verbolgen zoetboeren nog meer fian reeds het ge val is tegen zich in hét harnas te jagen. En nu is Leiden in Tast. Geen plaats of er is een tekort aan melk. De fabrie ken van melkproducten doen hun best zooveel mogelijk bij te leveren de vol ijverige inspecteur van het zuivelwezen laat van allen kant melktreinen loopen, maar het gat is niet Lte stoppenmen heeft gemeend buiten 'de zoetboeren te kunnen en het slot van de geschiedenis zal nog zijn, dat zoowat alle melk, die geproduceerd wordt, noodig is om aan de behoeften voor cpnsumptiemelk te voorzien. Kaasexport en export van ge condenseerde melk staan dan stil, met het resultaat, dat het niets ontvangende buitenland ook geen andere waren te ruglevert en er groote schaarschte aan tal van andere broodnoodige artikelen ontstaat. In hoeverre er nog iets te verhelpen valt, zal wel niemand weten het groote kwaad is nu eenmaal geschied en mop peren baat niet. Toch is er, gelooven we, ook in dit stadium nog wel aan leiding om deskundigen te raadplegen over hetgeen gedaan kan worden voor de bevordering van de melkproductie. De „Commissie van advies", waarom onze afd. Melkverzorging van de N. M. V. gevraagd heeft, zou, werd ze inge steld, zelfs nu nog nuttig werk kunnen doen. Waar blijft de actie van de directie van den Landbouw in deze? Al heeft ze zich vroeger nooit met het vraagstuk der consumptie-melk-voorziening be moeid, zoo is dat toch geen reden ont ook nu maar in het oude dribbelgan getje voort te gaan. Onlusten in Djambi. (Officieel.) Bij het departentant van Koloniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië De politieke toestand in de Batang- Aseisstreek is gunstig de houding van hoofden en bevolking is uitmuntend. Aan de Boven-Tjenako (rechterzijoever van de Kwantanrivier in Indragiri, ten Noorden var. Djambi) had een ontmoe ting plaats tusschen een patrouille onder sergeant Westbroek en opstandelingen wier aanvoerder Imam Setail met twee volgelingen sneuvelden. Een gewonde volgeling ontkwam. Onzerzijds werden sergeant Westbroek en drie inlandsche soldaten licht ge wond. De telefonische gemeenschap tusschen Padang en Moeara Tobo is hersteld. Verlof naar Duitschland. in verband met de moeilijkheden welke dienstplichtigen, die hun verlof in Duitschland doorbrachten, ondervon den hebben, en die een gevolg zijn van de in Duitschland ingevoerde controle maatregelen is thans bepaald, dat we der verlof naar die plaatsen in Duitsch- Iets schoons en heiligs verloor ze in dit oogenblik iets in haar hart was gebroken. Netje gevoelde koude. Zij had be hoefte alleen te zijn, a/leen, om ge regeld te kunben denken, en te ver geten. Snel liep ze naar huis. Barbara erg corpulent, kon haar bijna niet vol gen. Hijgend liet zij zich in een stoel neervallen. Ook zij had weinig te zeg gen. 't Feit was welsprekend genoeg. Den volgenden morgen vertrok zij weer, na een stil, maar innig afscheid. 't Is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwhald, Net De tijd zal je wel over je verdriet heenhelpen. Te midden van je familie op je heer lijk dorpje, zal je kalmte en vrede wel weer terugkeeren Nog één dag en Netje zou haar huis gaan met vacantie. Zij besloot echter nog dienzelfden avond te vertrekken en den nacht te Rotterdam bij haar vriendin door te brengen, want de Haagsche grond, waar de trouwelooze zich bevond, brandde haar onder de voeten. 't Was intusschen over haar beslo ten, dat nog meerdere emoties haar arm hart zouden beroeren. Een brief van Dolf werd haar bezorgd. Zenuwachtig brak ze hem met be vende hand ppen en las Lieve Nettie Morgen gaat ge op reis, om de Kerst- land mag worden verleend, waarheen eerst geen verlof mocht worden toege staan.' De terugkeer van verlof uit Duitschland zal zonder stoornis kunnen geschieden, indien de verlofganger te voren zorg draagt aan de Duitsche con- trolebepaiingen te voldoen. Daarom zal geen militair met verlof mogen vertrek ken alvorens zijn pas met toebehooren- in orde is, waarvan de commandanten zich moeten overtuigen. VLISSINGEN, 21 NOVEMBER. Waarom wij ijveren voor geheel onthouding. Gisteren trad de heer J. Huizinga, burgemeester te Ter Neuzen op voor de afdeeling der Nationale Christen Geheelonthouders-vereeniging, in het lokaal Noordstraat 34 alhier. Na de gewone opening door den voorzitter, den heer Hensel, verkreeg de spreker het woord voor het houden van zijne rede „Waarom wij ijveren voor geheelonthouding'" Spreker begon met te zeggen dat in zekere gemeente het bestuur bij el kaar werd geroepen, omdat het ge bleken was dat door de waterleiding loodvergiftiging had plaats gegrepen. En na ruime bespreking werd natuur lijk besloten alle middelen aan te wen den om dit kwaad te stremmen en te gen te gaan. Elk weldenkend mensch zal natuurlijk moeten zeggen dat dit gemeentebestuur wijs deed met zulke middelen aan te wenden. En vooral in dezen tijd, den tijd van zooveel ellende, zal iedereen hef op prijs stellen dat alle ellende en kwaad zooveel mogelijk ge weerd worden. En zoo ook met de al coholellende. Geen ellendé, zelfs de oor logsellende niet, is zoo groot als het leed door den alcohol gesricht. Spreker acht het overbodig hiervoor een bezoek te brengen aan de kroegen. De ellende is den bezoekers dezer inrichtingen te over bekend. Spreker besprak nu de alcoholische dranken. Wijn, rde echte en nage maakte dagteekenen al van de vroeg ste tijden. In 1280 is men tot de ont dekking van de distilleerkunst geko men en van toen is men aan het maken van brandewijn en jenever begonnen. En van dien tijd af heeft hij al heel wat leed gesticht. Dat er in het drinken ook van bier bedrog zit bewijst spre ker, door te zeggen, dat er 4 alco hol en 6 mout in zit. Men zou dus 1100 liter bier moeten drinken oml'/2 brood aan voedingswaarde te hebben. In alcoholgebruik zit dus bedrog. Alcohol versteent het bloed en werkt daardoor den bloedsomloop tegen. Hij werkt ook de tuberculose in de hand. Er sterven jaarlijks'in ons land 10.000 menschen aan tuberculose. Bij 5000 is drankgebruik daarvan de oorzaak. Door gebruik ontstaat gevaar dat tot naden ken moet brengen. Het drankgebruik maakt ons voik ook arm, 116 millioen gulden wordt jaarlijks uitgegeven aan alcoholische dranken, in een normaal gezin van 5 a dagen in uw familiekring door te bren gen. Ik zal niet daarbij tegenwoordig zijn tot mijn leedwezen. Ook acht ik 't beter, dat we elkande.r niet meer zien voor uw vertrek, 'k Ben heilig overtuigd, dat ge me een groote, on baatzuchtige, reine liefde toedraagt. Maar ik weet ook, dat ge uw hart aan een onwaardige schonkt. Ik ben u niet waardig en wil u niet langer mislei den. 't is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Later zou ik u on herstelbaar in 't ongeluk gestort heb ben. Onze karakters loopen zoo sterk uiteen, dat botsingen later niet zouden kunnen uitblijven. Behalve karakter verschil is er nog iets ik durf niet na laten bij dit afscheid openhartig te biechten. Mijn armoedige afkomst heeft gouddorst bij mij verwekt. Met een be koorlijke vrouw zonder vermogen, zal 't mij nimmer gelukken ntij financieel krachtig te ontwikkelen. Met opzet ver toonde ik mij in al mijn trouweloosheid aan u, in stilte hopend mijn woord terug te krijgen. Uw machtige liefde voor mij, zeer vereerend, wist echter alles, zelfs 't ergste vergrijp zoo niet te veront schuldigen, dan toch te bemantelen. Dat mag niet langer Voor u mag ik niet meer bestaan. Uw jeugd, uw buitenge wone schoonheid en reinheid van ziel zijn beter lot waardig, dan een materia list, een egoist als ik u ooit zou bezor gen. Ge ziet, Netje, ik ben niet blind 6 personen wordt jaarlijks uitgegeven aan brood ƒ105, aan melk ƒ44, aan suiker 39, aan aardappelen 39, aan rijst ƒ11, aan alcoholische dranken 87.47. Aan onderstand voor armen wordt jaarlijks uitgegeven 20 millioen gulden. Er wordt ook heel wat meer verdron ken dan de geheele sociale wetgeving kost. En wat gaat er niet aan levens kracht, geestvermogen en energie ver loren, dit kan toch moeilijk in cijfers worden omgezet. Ook het kinderlijden is zoo ontzettend. Alcohol verwoest niet alleen den gebruiker maar ook zijn ge zin en geslacht. Spreker lichtte dit met verschillende feiten toe, die allen in ons land zijn voorgevallen. De heer Huizinga kwam daarna tot de middelen om dit tegen te gaan. En dan is elk van meening dat het alcohol gebruik verminderd moet worden, het moet getemperd worden en men wil er ook wel wat voor doen. Maar het middel om het tegen te gaan, daar aan wii men nog niet. De maat kende men niet bij sommige gevallen van dronkenschap, zegt menigeen en men gaat niet verder. Maar matigheid leidt tot malligheid. In ons land zijn 410964 inrichtingen waar alcoholische dranken worden verkocht. Hiertegenover staan 5600 kerken die het evangelie verkondi gen. En dit schijnt nog niet radikaa! genoeg. Tegenover een radicaal kwaad moet een radicaal middel gezet worden, en dat is geheelonthouding. Dronkaards komen voort uit matigheidsmannen,'niet uit geheelonthouders. Wij menschen vragen naar voorbeelden, zegt spreker, wij mogen niet als korrels zand naast kpar leven. Spreker haalde een voor- elkaar leven. Spreker haalde een voor met een metselaar. Deze man werkte vlak bij het huis van ds. Hunning, maar de metselaar kon onmogelijk bij het naar huis gaan een kroeg voorbij gaan. Ds. Hunning bracht dezen man van huis naar zijn "werk en omgekeerd, en dat was van dit gevolg, dat deze man ge heel en al ophield met drinken. Dit toch was het voorbeeld geven. Na nog te hebben stil gestaan hoe wonderlijk het met de persoonlijke vrij heid kan gaan, vraagt spreker aan de ouders hoe zij staan tegenover hunne kinderen, aan de onderwijzers hoe zij staan tegenover hunne leerlingen, aan de predikanten hoe zij staan tegenover hun gemeente. Elkeen heeft een roeping te vervullen. Welnu laten wij daar dan gebruik van maken. Daarna haalt spreker nog een woord van dr. Kuyper aan, wat deze in „De Heraut" schreef. Dr. Kuyper 'schreef in een artikeltje over geheelonthouding o.m. dat een vader, wiens kind dronk, zich terwille van dit kind moest aan sluiten bij een geheelonthouders-orga nisatie. Ten slotte wekte spreker nog de niet- georganiseerde geheelonthouders op, zich bij de georganiseerden aan te slui ten, om daardoor deze organisatie ster ker te maken. De heer Huizinga wekte ook de ma tigen op, zich aan te sluiten. voor mijn vele, groote gebreken, die mij aankleven maar ik ben niet sterk ge noeg ze met vrucht te bestrijden in tegendeel, ik voed ze en dien ze slaafs, waarvan deze mijn opoffering van mijn vereerd meisje wel een afdoend staaltje is. Bij dezen geef ik u de vrijheid terug. Uw verachting verdien ik ten volle. Van ganscher harte hoop ik, dat ge u vol komen moogt troosten, en 't geluk, 't ware geluk moogt vinden, dat u rech tens toekomt VergeefAdolf de Hamer. Schijnbaar onbewogen bleef ze een poosje zitten. Toen herlas ze 't schrij ven nogmaals langzaam en aandachtig, vouwde den brief dicht en legde hem in een lade van haar schrijftafel Weg, zorgvuldig achier slot. r Zonder iets te gebruiken begaf ze zich naar school. Zij had nergens be hoefte aan. Dien laatsten schooldag van 't jaar werd eigenlijk bitter weinig onderwijs gegeven. Boeken, schriften enz. wer den opgehaald en evenals wandplaten en landkaarten opgeborgen, zoodat de kale muren een naargeestigen aanblik gaven. En toch... de indruk was pret tig. 't Begon er vacaritieachtig uit te zien. In de klasse was 't rumoeriger dan gewoonlijk. Er werd geteekend, gezongen, verteld, gespeeld. Een dag van pret en jool tot besluit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1