DONDERDAG lö NOVEMBER iyao bode fcefirma F. VAN PE VELDE Ir, Kleine Markt 58, Viissingen. Telefoon luiere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur FEUILLETON ^MEROVERZICHT. BINNENLAND WO. 271 d4e ofctorgai VEN en de eerste HOUDING. Br. net Bur. „Vltss. Ctt;" cr NAAISTER vraagt LSTELWERK ireau „Vliss. Crt." tegenwoordige, an Dishoekstr. 20. >or dag en nacht, iss. Courant." VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt ftveemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel peabonné's, in 't bezit eener CJg"| gulden bij levens- n fl"| gulden bij dood gulden bij verlies gulden bij verlies A rt gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /|||Bj!| lange ongeschikt- i 11 door 4||ll van een hand, van 8||B| van een van eiken kerd tegen ongelukken voorfaf v v heid tot werken fl vU een ongeluk ()vU voet of oog lUv een duim JUJU wijsvinger MV anderen vinger Deze uitkeeringên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam maximum prijzen brood. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat blijkens mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de vastgestelde broodprijzen zoodanig moeten worden opgevat", dat in deze prijzen liet bezorgloon is be grepen. zoodat liet den bakkers verbo den is daarboven iets te berekenen voor ihuisbezorgen. Vlissingen, lö^November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE LANDSTORM. KEURING. Jaarklasse 1908. De Burgemeester der gemeente Vlis singen brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1908 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt le Vlissingen op Maandag 4 December 1916, des voormiddags 10 uur ten raad- huize. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keu ring aanmelden, o. a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden ge zonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studiebelangen. Onder werpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij vol doende van ongeschiktheid, dan wor den zij van den dienstplicht bij dén landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werkelijken dienst Ie worden geroepen. Wenseht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onder zoek te ondergaan, dan kan de voorzit ter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestem ming verleenen. De landstormplichtige, die meent on geschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienstplicht te vragen met overlegging van een door twee ge neeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk getee- kend door één geneeskundige. Van deze gelegenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keurings raad geschikt is verklaard. De handteekening van den genees kundige op de verklaring moet gelega liseerd zijn door den burgemeester der gemeente, waar de geneeskundige woonplaats heeft. Is de landstormplich tige in het buitenland gevestigd dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uit oefening van de geneeskunde in het rijk, waar hij gevestigd is. De verkla ring moet evenzeer behoorlijk gelegali seerd zijn. De tijd, waarop de landstormplichti- door M. C. VAN DEN ENDE. 20.) o Netje kwam tot bezinning. Zij kreeg kaar kalmte van geest terug. Zij stond ploseling op met een Laat ons gaan, Dolf Hij begreep en was niet boos. En onderlinge hoogachting is 't hechtste fundament voor blijvende liefde. Zwijgend daalden zij landwaarts af. De betoovering was gebroken. Zij kwa men weer meer onder de menschen. Verder verwijderd klonk nog na 't dof fer golfgeklots, tot ook dat hun oor "iet meer bereikte. Bij 't vallen van den avond waren de geheven weer teruggekeerd tot hun uitgangspunt. Op haar kamertje zat 's avonds Iaat in 't donker voor 't raam Netje, droomend van haar geluk. Achterover leunend, de gevouwen handen over een knie geslagen, liet ze gelukkig glimlachend de gebeurtenissen van den "ag aan haar geest voorbijgaan. Al de toneeltjes passeerden de revue als een 'dm, helder en getrouw. gen van jaarklasse 1908 in werkelijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Vlissingen, 16 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VERMALING AARDAPPELEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat blijkens mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het verbod tot vermaling en verwerking van aardappelen, dat tot dusver beperkt was tot de geelvleezige soorten ook over de witvleezige soor ten is uitgebreid. Vlissingen, 16 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LEVENSMIDDELEN UITSLUITEND VOOR MENSCHELIJK VOEDSEL. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat krachtens artikel 6, le lid der Distributiewet 1916 door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is verboden dat zonder zijne schrifte lijke toestemming rijst, gort en haver mout anders mag worden gebruikt dan voor menschelijk voedsel. Vlissingen, 16 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PLUIMVEEBESLUIT 1916. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het pluimveebe- sluit 1916 is gewijzigd als volgt Artikel 5 wordt gelezen Voor de maand December 1916 die nen de winkeliers bij het veevoeder bureau hunner woonplaats uiterlijk Donderdag 23 November a.s. in a. eene aanvrage volgens formulier, verkrijgbaar bij elk veevoederbureau b. eene gelijke verklaring als ver-: plichtend was gesteld voor de maand November 1916 van het Gemeentebe stuur hunner woonplaats, houdende opgaven van de hoeveelheid pluimvee voeder, welke door de winkeliers uit de distributie betrokken kan worden 5bis. Voor de maanden Januari 1917 en volgende dienen de winkeliers bij het veevoederbureau hunner woon plaats uiterlijk den I5den van elke voorafgaande maand in a. eene verklaring van of vanwege het Gemeentebestuur hunner woon plaats, dat zij aangewezen zijn als be doeld onder artikel 3 b. bons, bij hen tot dien datum inge leverd, vermeldende eene gelijke hoe veelheid veevoeder als in hun aanvraag vermeid. Vlissingen, 16 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Zuiver links tegen rechts, 44 tegen 36 is het amendement-Troelstra, dat ieder De naastbijzijnde torenklok liet dof- klinkend elf zware slagen hooren. Zij schrikte. Nu voelde zij de kilheid en de stilte van den nacht. En snel maak te zij aanstalten, om haar bed op te zoeken. Met de gedachte aan haar ouders op 't stille, vredige duindorpje kroop zij onder de dekens, .Nog moest zij dénken. Wat zouden vader en moeder opzien bij 't bericht. Met welk ver langen zag zij 't groote oogenblik te gemoet, waarop zij haar Dolf de ouder lijke woning binnenleiden zou. Na en kele dagen, met Pinksteren reeds zou den zij deel hebben aan haar geluk. Met gesloten oogen zag ze, hoe zij aan den arm van haar knappen Dolf van 'sGravenkerke naar Geestland wan delde langs de welbekende, zonnige wegen, slingerend door bloeiende geu rige velden in voorjaarsdos. Zoo sliep ze in en met eenige teleur stelling werd ze wakker. Haar droom was zoo schoon geweest, haar toe komstdroom. En nu kwam ze tot de werkelijkheid terug Zij was niet in Geestland, maar in Den Haag, waar nu geen tijd was voor liefdesaangele genheden 'op 't moment. Haar plicht, haar taak, riep haar, haar roeping!... Haar roeping O, volijverig, met toe wijding ging ze op in haar werk. Maar zij gevoelde, dat haar roeping sedert gisteren in andere baan, in andere kiezer slechts één stem zal uitbrengen, aangenomen. Hét amendement-de Geer was daarmede vanzelf van de baan. Deze partijbeslissing is de eerste bij deze discussies. Ze heeft de stemming in de Kamer er een oogenblik niet beter op gemaakt. Het wederzijdsch vertrou wen is er even door geschokt, omdat men links ongerust was over de be doeling van rechts en men rechts een onaangenaam gevoel .had, dat men ter linkerzijde alle deuren, voor afwijking van het algemeen kiesrecht wilde sluiten. Het heeft ten slotte niets afgedaan aan de broederlijke eensgezindheid, want zonder hoofdelijke stemming werd artikel 80 goedgekeurd, nadat de heer Van der Voort van Zijp nog had ver klaard dat zijn partij niettegenstaande haar principieele bezwaren tegen het individualistische kiesrecht, tegen de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht en tegen stemplicht, toch haar stem gaf aan het artikel om de grondwetsherzie ning niet onmogelijk te maken. Zoo is dan' het eerste belangrijke punt, het kiesrecht afgedaan. Met bra- vo's werd de eindbeslissing van de Ka mer begroet. Het amendement-Hugenholtz om in bijzondere gevallen aan alle miitairen bet kiesrecht te kunnen ontnemen bij noodwet werd verworpen. Aangenomen werd het amendement—Duymaer van Twist, dat de Kroon deze macht geeft, maar dan ook voor alle militairen ge lijkelijk. Na art. 80, art, 81 het evenredig kies recht, waarbij de heer Rink een lange rede hield om de groote voordeelen van dat stelsel nog eens in het licht te zet ten. Alsof nog nooit iemand iets daar van had gehoord, heeft hij tot in fines ses met veel paedagogisch talent, ge- leeraard. 't Was alleen jammer dat het allemaal oude koek was. Alleen de heer Albarda hoorde dat altes waarschijnlijk voor het eerst, want bijhtoemde de rede belangrijk en bij vertelde daarna nog eens precies hetzelfde met een beetje andere woorden. Natuurlijk wees de Minister het amendement-Eerdmans om de evenre dige vertegenwoordiging facultatief te stellen af. Dit instituut maakt een zeer belangrijk deel uit van het geheele kiesrecht-stelsel. Het is een correctief van het algemeen kiesrecht en tevens een complement daarvan. Als men de evenredige vertegenwoordiging er uit licht wordt het geheele stelsel ver minkt. Daarom moet het in de Grond wet worden vastgelegd. Thans kan men als objectief oordee- len over de evenredige vertegenwoor diging. Het is een beginsel van alge meene politiek en niet van partijpoli tiek. Het is daarnaast een kwestie van recht, is eenmaal een stelsel ingevoerd, dan zal het altijd vrijwel onmogelijk zijn er op terug te komen. Daarom wees hij de facultatiefstelling beslist af. De heer Eerdmans'trok het amen dement natuurlijk in. Art. 81 werd goedgekeurd. Daarna fulmineerde de heer Schaper tegen de Eerste Kamer, doch hij moest er zich bij neerleggen. richting liep. Voor haar zag ze een ander pers pectief een leven van getrouwde vrouw, die haar man met liefde om ringt, en in verder verschiet doemde op het beeld eener zorgende moeder, haar eigen kinderen in plaats van vreemden opvoedend met hart en ziel. Vervuld met schoone gedachten en plannen ging ze naar school, waar zij voor 't eerst onverantwoordelijk sterk afgetrokken was. Niet ten onrechte be schuldigde zij zich, niet onverdeeld haar aandacht bij het werk te hebben. 's Middags vond ze op haar kamer een bouquet en een brief, welke haar gemoedsstemming hoogst aangenaam maakte. Dienzelfden dag schreef ze naar huis een langen brief, waarop zij met onbe- dwingelijk ongeduld antwoord tege moet zag. Niet lang liet dat op zich wachten. Haar ouders schrijven ais kalme be zadigde menschen, die niet blind ple- ven voor de schaduwzijden van een huwelijk. Met zeer gemengde gevoelens, kind, hebben je moeder en ik kennis genomen van je bericht. Wij geven je onze toestemming, als je voelt, zon der hem niet gelukkig te kunnen zijn. In dien geest schreef ik ook aan uw beminden Adolf de Hamer, wiens ge waardeerd aanzoek één post later be Nederland en Duitschland. De Haagsche correspondent van de „Frankfurter Ztg." meent, dat het auto matische gevolg van de handelsovereen komst tusschen Nederland en Engeland zal zijn, dat een dergelijke overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland wordt gesloten. De „Kreuzzeitung" zegt over deze overeenkomst Dergelijke overeenkomsten van Neder land met Engeland plegen ten koste van Duitschland te worden gesloten. Men zal nauwkeurig moeten onderzoeken of zij niet de Neder!, onzijdigheidspiichten schenden. De „Köln. Volksz." doet een aanval op Holland naar aanleiding van de tusschen de Britsche regeering en Nederland ge sloten nieuwe handelsovereenkomst. Vol gens het blad geeft dit handelsverdrag bewijs van Holland's hernieuwde toe gevendheid tegenover Engeland's wen schen. Er volgt dan een lang requisitoir met allerlei punten. Een kras voorbeeld, hoe Holland zijn onzijdigheid omvat wordt k.v. genoemdde overeenkomst van de N. O. T. met Hollandsche vee- men. Deze verplichten zich aan de N. O. T. alle ophelderingen te geven over de door hen opgeslagen goederen. Daar door werd het Engeland mogelijk, ken nis te krijgen van alle voor Duitsche rekening gekochte, maar in Holland ach tergehouden waren. De veemen moesten zelfs hun zaakgeheimen ten behoeve van Engeland prijsgeven. Op dezelfde wijze als bij het goederenverkeer, heeft Hol land langzamerhand zijn geheele post en passagiersverkeer, zijn bank- en geld verkeer, onder Engeland's controle laten stellen. Holland, zoo heet het tenslotte, zal zich nog meer tot Engeland's huig laten maken, maar eenmaal zal toch het oogen blik moeten komen, waarop de Duitsche regeering aan den onzijdigen staat het „Halt" zal moeten toeroepen, er daarbij op wijzend, dat Holland voor tal van artikelen op Duitschland is aangewezen. Waarom maakt Duitschland niet ein delijk gebruik van zijn machtsmiddelen tegenover Holland, als dit zich in dienst stelt van den Engelschen uithongerings- oorlog? Hoe lang zullen wij nog het overweldigen toelaten van onzijdige mo gendheden De Noorscbe nota heeft ge toond, waarheen toegevendheid leidt. De „Nieuwe Ct." merkt naar aanlei ding hiervan het volgende op Het verwondert ons allerminst, dat uit het economisch benarde Duitschland stemmen als deze komen. Maar tegen over Nederlandsche lezers behoeft niet te worden betoogd, dat Duitschland niet verlangen kan, dat onze regeering te zijnen behoeve ingrijpt in de regelingen waaraan de Nederlandsche handel zich meent te moeten onderwerpen tot be houd van den overzeeschen toevoer en van andere dan deDuitsche afzetmarkten. Stellig kunnen beide oorlogvoerende partijen ons economisch geducht in het nauw brengen, dat weten wij maar al te goed. Doen zij dat, dan spreekt het zorgd werd. We zullen je beiden wach ten. En ik zie 't bezoek met zeker on geduld tegemoet, omdat persoonlijke kennismaking mij zooveel leert. Zon der zelfverheffing mag ik mijn Netje zeggen dat mijn leeftijd rijkdom bracht aan ervaring en menschenkennis. De oogen, de kleeding, de stem en de taal van iemand stellen me vaak spoedig in staat bij een eerste ontmoeting een vrij juisten blik in diens ziel te wer pen. Wel vertrouw ik, dat je stoffelijke be langen bij hem uit hoofde van zijn positie gewaarborgd zijn, doch dat wa ren ze immers toch reeds door je be trekking Maar voor je geluk is meer noodig, en 't is dat voornamelijk, wat mij en je moeder bezighoudt. Niet dat we eraan twijfelen, hoor, dat de heer de Hamer je gelukkig zal maken we hopen het zeer Zoo ging vader Mat voort, met de gereserveerdheid, zijner jaren eigen. Netje zag er in woorden, die opwel den uit een warm, haar toegenegen hart, dat niet dan na veel wikken en wegen een schat aan een derde toe vertrouwd Pinksteren Wijd en zijd had de lachende zon geurige, kleurrijke bloe men te voorschijn geroepen en Geest land en omgeving als in een toover- land herschapen. Sprookjesachtig schoon lag 't lieve dorpje aan den vanzelf, dat men poogt door besprekin gen dien druk tot een minimum te redu- ceeren. Gelukt dat niet, dan zijn er slechts twee mogelijkheden óf onder protest berusten, óf deelnemen aan den oorlog. Landstorm jaarklasse 1909. Het Kamerlid Duymaer van Twist iieeft tot den minister van oorlog de volgende vraag gericht „Ts de minister bereid om eerst de militieplichtigen van de lichting 1917, voor zooverre deze in gewone omstan digheden niet tot de najaarsploeg zouden behooren, en voorts ook den landstorm van de jaarklasse van dit jaar voor in lijving aan te wijzen, alvorens den land storm van de jaarklasse 1909 onder de wapenen ie roepen? Zoo deze vraag ontkennend moet be antwoord worden, wil de minister dan de redenen mededeelen, welke hem tot die gedragslijn leidden De „Batavier VI." Naar men van bevoegde zijde aan de „N. R. Ct." meedeelt, had de „Batavier VI" niet alleen geen levensmiddelen, maar ook in het geheel geen contra bande aan boord. Het overgroote deel van de lading bestond uit artikelen, welke volgens uitspraak van het Hamburgsche prijzen- hof, indertijd voor de „Batavier V" ge geven, waren vrij gegeven. Gebrek aan aardappelen. Naar wij vernemen, zullen in de eerst volgende maanden door het geheele land lezingen gehouden worden over volksvoeding. Het doel van deze lezingen is om meer en meer in verschillende kringen de gedachte te doen doordringen, dat er behalve aardappelen nog ander en zelfs beter volksvoedsel bestaat. De minister van landbouw, handel en nijverheid, de heer Posthuma, moet daarvoor het initiatief genomen hebben. Enkele conferenties hebben met bestu ren van vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen, aan zijn departement plaats gehad. Het gevolg is geweest, dat zich een commissie heeft gevormd, die het denk beeld zal uitwerken. Broodprijzen. De minister van landbouw heeft tot de burgemeeesters een circulaire ge richt, waarin wordt medegedeeld dat in afwijking van de circulaires van 20 Juni en 25 Oct. jl., de door den minister vastgestelde broodprijzen zoo danig moeten worden opgevat, dat in deze prijzen het bezorgloon is begre pen, zoodat, overeenkomstig de circu laire van 28 Sept. ji. het den bakkers verboden is daarboven iets te bereke nen voor thuisbezorgen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December: lo. aan den hoofdofficier machinist der 2e klasse titulair A. H. de Bats op zijn verzoek wegens lang- durigen dienst eervol ontslag uit den voet der blauw-gele duinen. De heer de Hamer smaakte onge kend genot de stedeling, gewoon aan fabrieksrook en handelsdrukte, aan duffe, muffe kantoorlucht, aan beperkt uitzicht op grijze steengevaarten, hij wist niet, hoe hij 't bad, toen hij op 't nette, eenvoudige, primitief gemeu bileerde zolderkamertje reeds vroeg ontwaakte door 't gesjiip der vo gels onder de dakpannen, waar zij nestelden in menigte. Overigens luis terde hij naar 't hem vreemde rui- schen der zee, dat hem als zachte, melodieuse muziek in de ooren klonk en mijmerend over zijn liefste bracht in een toestand tusschen waken en droomen. Eindelijk brak 't klokgelui, dat de dorpers opriep, om tempelwaarts te gaan en in devotie de Pinksterfeestre de aan te hooren, de vredige stilte. Vlug sprong hij uit bed, maakte snel toilet en bevond zich in de huiska- me, aan 't ontbijt, toen 't geluid van 't psalmgezang met orgelbegeleiding tot hem doordrong. Overigens was 't buiten doodstil. Netje en Jacoba bedienden en plaag den den langslaper om strijd. Vader en moeder waren naar de kerk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1