DINSDAG 7 NOVEMBER 34e Jaargang Firma F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoen Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondeg en algemeen erkende Christelijke leestdagen 6EMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ^-]VO. 263 1916 erkoop dagelijks i„ rilt onder schriftelijke )ok de nieuwste en :rs haar inkoopen te richtigen. Alles voor van 7—9 uur, Hotel ramkosten vergoed.) egt aiies, warneer Imnchlnes zijn een Fabrikaat, dat zich halve eeuw voor en industrieel werk aafd heeft. en in al onze nen aan DIT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 V#»r overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent VI -Tv - 9 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel I gulden bij levens-gulden bij dood gulden bij verlies A f*gulden bij verlies A gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies lange ongeschikt- 11 door *C||I| van een hand, van II III vaneen van eiken kerdtegen ongelukken voorZdUUU beid tot werken t O IJ een ongeluk vvw voet of oog JLvU een duim AUU wijsvinger anderen vinger j!ze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ofjjtram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam ■c ab»nné's, in t bezit eener ffc 1 bekendmaking. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dal een bakker te dezer stede gedu rende het tijdvak 6 November 1910 tot en met 5 Februari 1917 geen regee- ringsmeel zal kunnen verkrijgen wegens het" aanteekenen op de broodkaarten zijner klanten van eene grootere hoe veelheid brood, dan door hen werkelijk was verbruikt. Vlissingen, 6 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN V.AN KOUDEKERKE. De dood van mr. M. Tydeman. De „Nieuwe Courant" verklaart, dat het vroegtijdig heengaan van mr. Ty deman voor de vrij-liberale partij en voor de Kamergroep, welker voorzitter hij was, een verlies is, waarvan de zwaarte op dit oogenblik nauwelijks valt te beseffen. Maar dat verlies zal, op staatkundig terrein, ook buiten die partjj ernstig war den gevoeld onder de vrijzinnigen van alle schakeering, in het geheele parlement, dat zoo kort na de nobele figuur van Bos zich van deze uitnemende persoonlijkheid beroofd ziet. in dankbaarheid gedenken wij hem hij heeft het land en de liberale begin selen waardig en trouw gediend met alle gaven die hem waren geschonken. Het vrij-lib. orgaan herinnert aan de kans, die er in 1913 geweest is dat mr. Tydeman op den minister-zetel had plaats genomen. Maar in de Kamer heeft hij meer dan eens een rol vervuld, die voor het mi nisterschap in belangrijkheid niet on derdoet. Hij was bij uitnemendheid de man die uitkómst wist uit de moeilijkste situaties ivië herinnert zich niet zijn optreden in „den nacht van Staal" die er nooit tegen opzag aan moeilijkheden het hoofd te bieden men denke aan zijn moedig isolement in de Bevredi- gmgscómmissie waaraan een inwendige strijd is voorafgegaan als slechts zeer weinigen hebben vermoed. Zijn geoe fende blik op personen, zijn scherp in zicht in toestanden, deden hem den weg speuren en vir.den waar de ervarendsten het spoor bijster waren geraakt. Meni- gen Gordiaanschen knoop heeft hij ont bonden, maar niet met het zwaard. Het „Vaderland" bespeurt een diepe tragiek in het feit, dat voor de Bevre diging op Onderwijsgebied haar beslag krijgt, zoowel dr. Bos de warme voor stander daarvan, als mr. Tydeman, die haar met zoo sceptisch oog opzag, zijn weggenomen. Wie Tydeman objectief beschouwen wil, zal twee zaken moeten erkennen, en wel dat hij staatsman was in den besten zin des woords, en tevens dat 'I vrijzinnige beginsel, zooals hij dat zag, bijzonder hoog door hem is gehouden. Het eerste heeft gemaakt, dat hij, hoe wel hij meer dan eens daarvoor in de gelegenheid is geweest, nooit een minis- 12.) ioor M. C. VAN DEN ENDE. 't Kwam haar voor, dat de Vrijdag zoo snel na den Maandag daar was pas was zij thuis geweest in eigen kring, waar ouderliefde haar koesterde om eenige dagen te vertoeven te mid den van menschen die haar blijken van waardeering en hoogachting ruim schoots gaven, en weer kwam zij thuis verrast, dat de dagen zich zoo ras tot weken opstapelden. Als Netje 's Vrijdags huiswaarts keerde, halverwege tegemoet geloopen jioor haar vader en zusje, was zij biij, terwijl zij zonder eenige teleurstelling s Maandagsmorgens moedig naar Pop- Penwijk stapte, vaak een eindweegs uit geleide genietend van vader. Ja, 't ging Soed, den ganschen zomer door. Heer- "ik vond ze 't, als ze na verloop van ?en kwartaal haar eigen verdiende loon ln blinkende, klinkende munt in handen kreeg. noe prettig gevoelde zij zich dan, als '1 t kostgeld betaald had en in haar amertje nog eens uittelde, wat ze erhieid. Dat kunnen beschikken over terieele portefeuille heeft aanvaard, om dat hij naar zijne meening als minister niet kon bereiken wat hij wilde, geen persoonlijke eerzucht bij hem zwaarder woog dan de zaak, die hij voorstond. Het tweede is oorzaak geweest, dat hij andere vrijzinnigen vaak van zich heeft vervreemd, omdat hij het niet onuitge sproken liet, als dezen de toepassing van de liberale beginselen anders uitleg den dan hij zelf. Wat alles niet wegneemt, dat zijn op treden in de Kamer eerbied afdwong en dat hij daar tot de groote en invloed rijke figuren kon gerekend worden. Het „Vaderland" acht zijn heengaan niet alleen voor zijn eigen partij een verlies, maar tevens voor de samenwer king der vrijzinnigen op elk gebied. En als wij zijne nagedachtenis eer biedige hulde brengen, is het niet alleen omdat met hem heen ging een man van onvervalscht vrijzinnigen aanleg, maar omdat wij de overtuiging met ons om dragen, op samenwerking met hem in het Hoofdbestuur der Concentratie ge grond, dat al zijn doen in de eerste plaats beheerscht werd door de liefde voor de vrijzinnige beginselen. Wie, zoo vraagt het „Handelsblad", moet nu de oppositie leiden Waar is de stevige maar bedaarde en behoed zame hand, die voor de openbare school nog redden zal wat er te redden valt Midden in den strijd voor de openbare schooi is de veldheer gevallen, en er is geen ander die zijns gelijke kan heeten onder de lijfwacht der conscientie-vrij- heid. De „N. R. Ct." doet uitkomen, dat niet slechts de vrij liberale partij, doch het gansche land een gevoelig verlies heeft geleden Mr. Tydeman was vóór alles een man van onwrikbare overtuiging. Dit verklaart de groote positie, die hij allengs in ons staatsleven was komen in te nemen, en den steeds wassenden invloed, dien hij iri 'hejt pariepiept, ook al wSs^hjj .daar soriis maar door weinigen van zijn naaste geestverwanten omringd, op het bestel van 's lands zaken verkreeg. Zijn politiek ook wie hem veraf stonden konden dit grif erkennen had karakter. Het was de politiek van de rechte lijn, waarin voor schipperen geen plaats was, en die van geen zijpaden weten wilde. Zoo weinig, dat een van zijn felste tegenstanders eenige jaren geleden van hem getuigen konAan mr. Tydeman weet men altijd wat men heeft een uitlating, die ondanks den vlijmenden uitval, die daarop volgde, voor den staatsman, die bestreden werd, den hoogsten iof inhield. Onplooibaar was hij. Ook maakte hij soms den indruk hooghartig te zijn. Een volksman, zooals de politiek er tot ont wikkeling brengt, is hij nimmer gewor den, ofschoon hij in het district (Tiel), dat hem een kwart eeuw lang trouw en steeds met flinke meerderheid in de Kamer bracht, groote populariteit genoot. Evenmin als mr. Tydeman zichzelf zocht in zijn publieke bezigheid, drong hij naar volksgunst. Ware hij wat toeschietelijker geweest, de partij, wier leider hij was, en waarvan hij den pas aangaf, zou waarschijnlijk in uiterlijken omvang geld, waarvoor zij ijverig had gewerkt, het maakte 't meisje zuinig. Zij reken de na, wat te besteden was voor nood zakelijk aan te schaffen kleeding, wat zij kon uitgeven voor luxe-artikelen, hoeveel zij ten slotte besparen kon. En die langzaam, maar gestadig aan groeiende som aan spaarpenningen oefende zooveel bekoring uit, dat zij voor luxe geen duit meer afzonderde. Vooral werd zij daartoe aangespoord door een plan, dat zij gevormd had. Netje koesterde in stilte een wensch welke slechts verwezenlijkt kon wor den, indien zij, naar schatting 500 ter zijde had gelegd. Zij wist, dat ze daarvoor jaren noodig zou hebben, doch de gedachte eraan liet zij niet los eenmaal zou zij haar doel berei ken, nl. zelf een huisje fe huren, dat te meubileeren en er als meesteresse te leven in absolute onafhankelijkheid. Wel had ze dan een drukker leven in 't vooruitzicht, want geld voor een dienstbode zou ze niet hebben. Alleen voor 't grof werk, schuren, schrobben en wasschen, dacht ze twee maal per week een werkvrouw te ne men. Al 't overige zou Netje voor eigen rekening nemen. Maar behalve 't voor deel, dat aan haar bleef, wat derden aan haar verdienden, zou zij tenmin ste kunnen klaarmaken wat haar maag begeerde. Haar kostjuffrouw, die in de eerste dagen van haar verblijf in haar huis gemerkt had, dat „groene grooter geworden zijn, dan zij gebleven is. Doch mr. Tydeman gaf niet om den schijn, dien een groot stemmengetal opwekteen kleine, doch door homo gene overtuiging gedragen falanx was hem liever dan een talrijke, maar hetero gene groep. Dit was het idealisme van zijn politiekhet vaste geloof, dat be ginselvastheid en de imponeerende in vloed daarvan op den duur de stuw kracht sfhenken, die de publieke zaak uit den boezem van het volk toekomen moet, om haar voort te brengen. Van daar, dat er in zijn politiek voor schok ken, voor onverwachte stuurwendingen geen gelegenheid was zijn streven was er een naar geleidelijk doordringen van beginselen, en dus van gematigdheid. De „K I" beschoten. (Officieel). Hr. Ms. onderzeeboot K. i, gesleept door de Witte Zee, onder be vel van den luitenant ter zee le klasse jhr. Schorer, is op de reis naar indië, in de nabijheid van het eiland Ouessant beschoten door een Fransch patrouille vaartuig, ondanks de gevoerde vlaggen en oorlogswimpel. Eenzelfde Incident deed zich voor in de Middellandsche Zee, waar de Engel- sche hulpkruiser „Mongolia", volgens ingekomen rapport, eenige schoten op de gesleepte onderzeeboot „K I" loste. Door een ter plaatse aanwezig Fransch patrouillevaartuig gewaarschuwd heeft de Britsche hulpkruiser de beschieting gestaakt, in geen der beide gevallen zijn de Nederlandsche schepen getroffen. De regeering, .die tijdig aan de oor logvoerende regeeringen kennis had ge geven van den tocht van de Witte Zee met de „K I" op sleeper, heeft van de voormelde rapporten mededeeling ge daan aan de Fransclie en de Britsche regeeringen en daaromtrent opheldering gevraagd. Opkomst landstorm.- (Officieel.) Zooals reeds is bekend gemaakt, zullen in het tijdvak van 16 tot 20 December worden ingelijfd de dienstplichtigen van de militie-lichting 1917, bestemd voor het eerste bataljon infanterie. Tegelijk met die ploeg zal ook een groep landstormplichtigen van de jaarkiasse 1909 in dienst worden gesteld. Tot deze groep zullen behooren de voor de infanterie bestemde land stormplichtigen, wier geslachtsnamen be gingen met een der eerste letters van het alfabet. Waarschijnlijk zullen het de letters A tot G zijn, die voor opkomst in December in aanmerking komen. De rest van de jaarklasse 1909 zal voor het grootste deel in de eerste dagen van Februari 1917 moeten opkomen. De opvolger van dr. Kuyper. Het feit, dat prof. dr. H. Visscher, die onlangs heeft bedankt als lid van het Centraaleomité der Anti-Rev. Partij de gehouden Deputatenvergadering niet bij woonde, heeft onder de broederen nogal wat opzien gebaard, aldus de „Tel." Te meer omdat het langen tijd in die kringen reeds vaststond, dat „de man met den geuzenkop" zooals dr. Kuy- kaas" wel in den smaak viel bij Netje, gaf haar bij ontbijt en avondmaal zon der onderbreking, regelmatig door „groene kaas". Menigmaal had Netje, die er geen op- of aanmerking over durfde maken, thuis gezegd, dat zij groene kaas voort aan zien noch ruiken kon, dat zij er tegenzin in had gekregen, dat ze in de ouderlijke woning opknapte bij de ver andering van spijs, doch vader meen de, dat Netje zich moest leeren voe gen naar de gebruiken van anderen, vooral in dit geval, waar zij te doen had met haar schoolhoofd. Hem kon en zou ze eenmaal noodig hebben en moest zij te vriend houden. Bovendien gold het hier immers een zeer onder geschikt belang. Eet jij maar groene kaas, zij 't dan ook met tegenzin, alleen, om hem te believen en geen aanstoot te geven Alzoo haar vader en Netje zweeg, ais gehoorzame dochter, doch nam zich vast voor, later haar eigen potje te koken. Moeder Truitje gaf Netje in- tusschen elke week wat smakelijker teerkost mee uit haar provisiekast, om dat zij zich beter den toestand kon in denken. Te Poppenwijk wist iedereen van de vorige onderwijzeres, dat ten huize van den heer Smal steeds groene kaas, zoo niet werd verorberd, dan toch steeds werd opgedischt. Netje klaagde echter daarover bij niemand. Maar de per prof. Visscher noemde, de opvolger van dr. Kuyper zou worden. Dit wegblijven van de Deputatenver gadering moet zijn oorzaak vinden in het feit dat tusschen dr. Kuyper en prof. Visscher een breuk is ontstaan. Vandaar ook zijn bedanken als lid van het Cen traaleomité. In anti-rev. kringen heerscht de mee ning dat oud-gouverneur-generaal Iden- burg, thans dr. Kuyper's opvolger za! worden. Is de rechterzijde pro-Duitsch? in „De Standaard" bespreekt dr. Kuy per in een driestar het artikel van den heer A. J. M. Stumpff jr., in „Van Onzen Tijd", die de vrees had uitgesproken, dat een eventueel rechts kabinet, ons land in pro-Duitsche richting zou drij ven, onder suggestie van dr. Kuyper. Hierop antwoordt dr. Kuyper Hoe staan hiertegenover nu de feiten. Zonder aarzeling heeft ook ons blad de internationale houding, door het thans zittend kabinet aangenomen, ge prezen. Zonder eenigen slag om den arm heeft ons blad er voor gepleit, dat Nederland in de nu geldende neutraliteit stiptelijk volharden zou. En wat wel het sterkst spreekt, onder alle rechtsche bladen heeft juist „De Standaard" 't sterkst de stelling verde digd, dat er ditmaal in 1917 liefst niet op kabinetswisseling moet worden aan gestuurd, juist om ons internationaal niet in moeilijkheden te doen geraken. Kan het nu erger, dan dat men, na deze niet te loochenen feiten, juist dr. Kuyper gaat aanwijzeu ais den man, die 't juist andersom zou bedoelen Duurtetoeslag. Zeven en twintig ambtenaars-vereeni- gingen, vertegenwoordigende bijna alle takken van staatsambtenaren, Imbben zich gemeenscfiappelijk tot de regeering gewend niét 'nef verzöeft, aariWieJrijks- ambtenaren een duurtetoeslag toe te kennen ten bedrage van 15 pet. over de eerste, 10 pet. over de tweede en 5 pet. over de derde f 1000 salaris. Voor amb tenaren met salarissen van f 3000 en meer zou alzoo de maximumtoeslag f 300 per jaar bedragen. Met het oog op de hooge uitgaven in het najaar voor winter-voorraden enz., is verzocht dezen toeslag te doen ingaan op 1 October jl. Mijnen. Gedurende October zijn 145 mijnen, waarvan 121 Engelsche, 13 Duitscheen II van onbekenden oorsprong op de Nederlandsche kusten aangespoeld. Het totaal aantal mijnen dat tot 1 No vember op onze kusten is aangespoeld bedraagt 1553, nl. 926 van Engelschen, 63 van Franschen, 251 van Duitschen en 313 van onbekenden oorsprong. Zijn er meer zoo? Onze schatkist heeft een goeden dag gehad. De minister van financiën maakt in de Staatscourant bekend dat te haren behoeve is ontvangen de som van zes enzestig duizend twee honderd zevenen timmerman en de smid en de bakker hadden haar <och al eens bij wijze van grap gevraagd, hoeveel „groene kaas jes" zij al verbruikt had. Men scheen 't algemeen te weten op 't dorpje. De verhouding met de familie Smal was niet slecht, doch evenmin goed. Netje werd er nimmer intiem. Zij was een stil meisje, van zeer verdraagzaam karakter en gelijk matig humeur. Op school en in den huiselijken kring was zij officieel. Tus schen de wanden van haar lief kamer tje was ze zich-zelve, evenals thuis. Doch langzamerhand was zij er vaak liever dan bij haar ouders. De open winter met zijn regen- en sneeuwvla gen, met mist en nevel en donkerheid was gekomen. Netje maakte met tegen zin de wandelingen naar en van huis door de kale velden met drassige we gen, en 't naargeestig doodsche in de natuur met den aschgrauwen hemel bood weinig opbeurends. Met spijtig gevoel verliet zij haar geliefd vertrekje, waar de open haard een gezelligen aanblik bood en de warmte haar weldadig aandeed, waar het theelichtje flikkerde en 't kleine klokje eentonig tikkend de stilte, de vredige stilte in kleine stukken deelde. Tusschen kachel en tafel in, zat Netje daar 's avonds uren aaneen brei end en lezend. Vaak lag 't breiwerk stil in haar schoot, als haar lectuur boeiend was. Gedurende haar dienst dertig gulden twintig cents, wegens te Weinig betaalde bedrijfsbelasting. Uit Duitschland gezet. Een paar kadetten der Kon. Militaire Akademie, die de grenzen waren over gegaan met de bedoeling om dienst te nemen bij het Oostenrijksche leger, zijn door de Duitsche autoriteiten aange bonden en als vreemdelingen zonder middel van bestaan over onze grenzen weer teruggebracht. De jongelui waren, naar men zegt, samen nog geen daalder rijk, toen zij hun avontuur ondernamen. Zij zitten nu te Breda in arrest, meldt het „Vad." RECHTSZAKEN. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. visscherijwet W. V., Souburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. te paard in draf rijden J. H., Nieuwdorp, tot 1 b. s. 1 d. h. rijden over wandelwegen J. L., Mid delburg, tot teruggave aan ouders F. B., Middelburg, tot i b. s. 1 d. h. de wegen in verboden richting berijden A. J., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h. J. A., St. Laurens, tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h.; op rijwiel 2 personen vervoeren J. J. S„ Middelburg, tot 2 X ƒ0.50 b. s. 2 X 1 w. t. Th. J. van A., Middelburg, tot 1 b, s. 1 w. t. W. H. van S., Middel burg, B. B., Souburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. Th. C. D., Vlissingen, tot terug gave aan ouders overtr. art. 460 Swb.: T. I. W„ Souburg, M. V., J. J. B„ J. M., H. van A., L. van R., A. R., K. H. K., J. J. S., C. S., J. van der H., allen te Vlissingen, allen tot I b. s. 1 d. h. J. W. M., Vlissingen, tot 2 b. s. 2 d. h. fietsen zonder licht: M. T., Oostkapelle, P. B., M. A. de W., J. W., allen te Mid delburg, J. R., Arnemuiden, L. W. K., Vlissingen, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. H. C. D., Middelburg, tot teruggave aan ouders P. A. B., Vlissingen, J. de P., .Kopftekerke, A- .L. M F. p., Nijmegen, 'altén tot 1 b. s. 1 w. t. -fietsen zonder bei J. van S., Vlissingen, tot 1 b. s. t d. h. W. J. van der H., Middelburg, C. G., Oostkapelle, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 w. t. rijden met een wagen zonder licht S. V., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h. rijden over klinkerpaden J. Tj., Middelburg, tot 0.50 b. s. 1 w. t. wateren buiten de bakken J. C. van der G., Middelburg, A. K., Terneuzen, leder tot 1 b. s. 1 d. h. rijden over een wandelweg E. T., Vlissingen, tot 0.50 b. s. I d. h. in de provincie Zee land fotografeeren F. W. R. van L. ter M„ 's Hage, H. F. T., Amsterdam, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h. overtr. art. 431 Swb. J. V., Vlissingen, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. boter van te laag gewicht ver- koopen P. W., huisvr. van J. H,, Hoo- gelande, tot 2 b. s. 2 d. h. op straat schreeuwen en het opgeven eener val- schen naam M. C., Middelburg, tot 2 X 5 b. s. 2 X 5 d. h. overtr. brand weerverordening Biggekerke L. Z., Biggekerke, tot 1 b. s. 1 d. h. A. de F., Biggekerke, tot ƒ3 b. s. 3 d. li. melk vervoeren in ander dan stofdicht gesloten vaatwerk J. P. D., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 w. t. straatschenderij: G. van de K„ Arnemuiden, tot ƒ5 b. s. uren en in de huiskamer bij de maaltij den was haar houding uiterst-correct, doch gelukkig pas, gevoelde zij zich als na volbrachte dagtaak zij in haar cel zich kon overgeven aan haar liefheb berij. Vrij en onbespied las zij in losse, nonchalante kleeding, half zittend, half liggend boek na boek. Om haar leeslust te bevredigen, kocht ze van tijd tot tijd nieuwe, vaak se- cond-handsche bij bundels, of liet er aanrukken uit een publieke leesinrich- ting. De vrachtrijder bezorgde menig pakje voor haar uit den boekhandel van 's Gravenkerke. De goede man zag de juffrouw voor een wonder van ge leerdheid aan, en begreep niet, hoe zij er zoo gezond bij kon blijven uitzien. Hij meende dat Netje zich suf studeerde. Netje iiet hem stil in dien waan, om dat het hem niet aanging, dat zij haar ontspanning en uitspanning en vermaak vond in 't verslinden van vele en veler lei romantische werken. Voor zich zelf kon zij echter soms moeilijke oogenblikken hebben. Zij ge voelde, hoe de zedenbedervende, zin nenprikkelende lectuur langzamerhand haar reine ziel vergiftigde. En toch was zij te zwak, om verstandige keuze uit de collectie boeken te doen of het lezen van een slecht werk te staken. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1