:en lil 25 BANK. touder lisfonds ELEF, 20U MAANDAG NOVEMBER 34e Jaargang HDER. KKEN, sen - EN 4. LOURENS.-%» MERMAN beweeg- delburg. jBöfgens. AGE. ismg. - ten kan te Vlissingen, 8D Slaapkamers ster 318JÊ bode, Hp?6firma F. VAN BE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ^BINNENLAND FEUILLETON NO. 263 1916 VLISSINGSCHE COURANT n en alle binnen- Patentgeneesmid- aal en voordeelig8j 150, Den Haag Vra*9< prilt, ftf INGEN. dres: bureau „Vlis- gevestigde rijwiel- nd, te Middelburg Ie positie, o. V. H. 3081, aai au A. DE LA MAR voor den verkoop uwzaden en vrucht der tuinzaden be- Opgave waar te en, huize „Maria- JGGEN CATE. entschap ■stond te aanvaar- visie. ter A, bureau „Vlls- ikomend nbieding na 8 uur. ihuisstraat. ;h gaarne geplaatst even letters C. E.„ Courant." :er wordt gevraagd fC25.waschgeid. Houtkade ld ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Veir overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ét\- ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Beab*nn4's, in 't bezit eener f| gulden bij levens-gulden bij dood AA gulden bij verlies A P*|"| gulden bij verlies M r| gulden bij verlies gulden bij verlies palis, zijn GRATIS verze- M\ |l III lange ongeschikt- I door "wi H11 V3n een hand, 11 van 1111 B van een van eiken kerdtegen ongelukken voorSJlUU tl heid tot werken f UU een ongeluk voet of oog iuU een duim 1.1JU wijsvinger tU%3 anderen vinger pezt uiikeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oljtram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. (Mg. Verzek. Bank" tê Schiedam Mr. M. Tydeman Jr. f Zooals wij Zaterdagavond nog hebben «cbulietineerd is de heer mr. M. Tyde man |r. lid der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal tc Breda, Zaterdagnamid dag onder Hilvarenbeek, met eenige heeren op jacht zijnde, plotseling over leden, waarschijnlijk aan hartverlamming. jVlr.' Tydeman werd den 6 Maart 1854 Ie Tie! geboren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij in 1880 promoveerde tot doctor m de rechtswetenschap op een disser tatie: Bijdrage tot de geschiedenis der bodemerij. Na zijn promotie vestigde hij zicb als advocaat en procureur te Breda. In 1883 werd de heer Tydeman be noemd tot schoolopziener in het district Zevenbergen, welke betrekking hij tot in 1894 bekleedde, in Breda werd hij eerst kantonrechter-piaatsvervanger, la ter rechter-plaatsvervanger. In December 1891 werd hij in het kiesdistrict Tiel als opvolger van mr. H. j. Dijckmeester, tot lid der Tweede Ka mer gekozen. Het district vernieuwde telkens zijn mandaat, zoodat het in De cember a.s. vijf en twintig jaren zou zijn •eleden sinds hij in 's Lands Volksver tegenwoordiging zitting nam. De heer Tydeman was secretaris van de Nederlandsche groep der interparle mentaire Unie en leidde in 1913 te 's Gravenhage de Interparlementaire con ferentie. Voorts was hij voorzitter van Nederlandsche afdeeiing der Neder- lanösch-Belgische commissie, voorzitter van de Vrij Liberale partij en van haar Tweede Kamer-fractie. Als commissaris der Nederlandsche Heide-Maatschappij en ook in privé hield hij zich met ontginning en bosch- cultuur bezig. Verder was hij nog voorzitter der Raden van Beroep voor de personeele en vermogensbelasting, lid va» het col lege voor de zeevisscherijen, lid der Staatscommissie van de jacht en van die voor de electriciteit. De Regeering erkende de verdiensten van den heer Tydeman door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De tijding, dat mr. M. Tydeman plot seling overleden is, heeft te Tiel, waar men zich opmaakte zijn zilveren jubileum als Kamerlid luisterrijk te vieren, diepen indruk gemaakt. De burgerij, bij wie Tydeman steeds „onze Tydeman" bleef, al woonde hij sedert jaren elders, is diep onder den indruk van zijn ver scheiden, juist in een tijdsgewricht, waarin van zijn helder oordeel, zijn scher pen blik en zijn groote liefde voor land en volk zooveel gehoopt en verwacht mocht worden. Het stoffelijk overschot van den heer Tydeman zal aanst. Woensdagmiddag te 2 uur in den familiegrafkelder te Tiel worden bijgezet. H. M. de Koning-Moeder aan een gevaar ontsnapt. Door den sterken wind knakte om streeks halfeen Zondagmiddag in het Haagsche Bosch op een gedeelte gele gen in het verlengde van de Laan van door M. C. VAN DEN ENDE. 11.) 0 IV. Zelfstandig. Vader Mat had onder zijn collega's wel vrienden. Daardoor was de kans voor Netje schoon, 0111 tot onderwij zeres benoemd te worden. Weldra zag z|j haar solliciteeren met den besten uitslag bekroond. Haar flink optreden N proefles, haar gepaste houding en bekoorlijke verschijning maakten goe den indruk. Te Poppenwijk werd zij aangesteld op 500 's jaars. Daar deze gemeente slechts twee jlur gaans van Geestland verwijderd a& zou Netje van 's Vrijdagsavonds ot 's Maandagsmorgens in de ouder- 'jke woning kunnen vertoeven. Hehalve 't aangename van 't zich j te voelen, moest liet ook voor delig voor haar zijn. Ioorzij in functie trad, kreeg zij l '5, brieven, met aanbiedingen de ma 1' de herbergier en 't schoolhoofd aakten haar om strijd liet zoeken Nieuw-Oost-lndië, een zware boom af en kwam het vallende deel met donde rend geweld op den grond neer. Een ondeelbaar oogenblik te voren was liet rijtuig, waarin H. M. de Ko ningin-Moeder gezeten was, de plaats van het gebeurde gepasseerd, zoodat H. M. op gelukkige wijze aan een drei gend gevaar is ontsnapt. De „K 1" beschoten. Naar de „Toekomst" meldt, zijn de Nederlandsche onderzeeboot „K i" en de sleepboot „Witte Zee" op hun tocht naar Nederlandsch-Indië beschoten eerst aan de Fransche kust door een Fransch patrouille-vaartuig, later bij Gibraltar van Engelsche zijde. Ofschoon de beide vaartuigen door de vlag die zij voerden duidelijk her kenbaar waren, heeft men én aan de Fransche westkust door een Fransch patrouille-vaartuig, èn bij Gibraltar van Engelsche zijde, zonder verder onder zoek op onze marine-vaartuigen ge schoten. De granaten vielen op korten afstand in zee. Na eenigen tijd zag men blijkbaar de fout in en liet vuren hield op. De betrokken Fransche en Engelsche commandanten hebben het echter, vol gens de „Toekomst," niet noodig ge vonden, excuses aan te bieden en zich op de hoogte te stellen of de Neder landsche schepen misschien getroffen, resp. beschadigd waren en of huil, bij de voortzetting der reis, missciiien ge vaar dreigde. De „N. R. Ct." noemt de beschieting der „K I" zeer pijnlijk. Het vertrek van de beide booten was in de „Staatscourant" bekend gemaakt en geregeld zijn er in dat blad en in de Nederlandschepers berichten verschenen omtrent den tocht. De beide schepen zijn meer dan eens van de Engelsche kust gesignaleerd. Alle zeevarenden konden dus van dezen tocht, in de ongewone -o 'tbinatie van een sleepboot en een duikboot, op de hoogte zijn. Niettemin is er, ondanks de schepeft.de Nederlandsche vlag duidelijk vertoonden, op los geschoten. En toen eerst aan de Fransche kust de fout was begaan, is Zij bij Gibraltar herhaald. Dit alles wijst, bij de commandanten der schuldige schepen, op eene roekelooze onverschil ligheid, die met sommige kapiteins van Duitsche duikbooten op één lijn mag worden gesteld. Onze regeering heeft, naar „De Toe komst" meldt, over deze gebeurtenis aan de Fransche en Engelsche regeering opheldering verzocht, en die zal wel worden verkregen. Maar men mag toch verbaasd zijn, dat geen der beide mo gendheden er van haar kant prijs op gesteld heeft, eene vraag van onze regeering te voorkomen. Distributiewet 1916. in antwoord op een verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten om inlichtingen over uitkeerin- gen aan de gemeenten uit de oorlogs winstbelasting, heeft de directie van den minister van financiën afschrift ontvangen van een brief van Zijn Excel lentie aan gemeentebesturen, die hem gemelde uitkeering verzochten. naar een kosthuis gemakkelijk. Netje liet de keuze geheel aan haar vader over. En die stapte op een goe den Zaterdag met het oog daarop naar Poppenwijk. Rechtstreeks begaf hij zich naar zijn collega, den toekomsti- gen patroon zijner dochter, waarmee hij een accoord maakte. De vorige onderwijzeres was daar ook geweest. Dan Netje moest haar chef te vriend houden. Met blijmoedigheid aanvaardde zij haar betrekking." Zij rekende zich de gelukkigste onder de stervelingen, zelfstandig verdiende zij haar brood de 500 zouden voor de helft aan kost geld besteed worden. De rest zou meer dan voldoende zijn voor kleeding. Ja, zij zag kans elk jaar wel 100 te be sparen. Dat verheugde haar. Vervolgens kreeg zij een zit- en slaapkamer, onge kende weelde voor haar tot nog toe. En in dat zitkamertje, dat uitzicht gaf op den tuin, zou zij zich te midden van haar boekenschat recht genoegelijk be vinden. Al wat Netje zag, bezat voor haar de aantrekkelijkheid van 't nieuwe. Ook de werkkring zou niet tegenval len. Reeds na den eersten dag hield zij zich overtuigd, dat zij op Poppen wijk een schoone taak met hart en ziel vervullen zou. Met jeugdig vuur bezield, meende 't wel-belezen meisje In dit schrijven zegt de minister Vooropgesteld zij, dat omtrent de te verwachten opbrengst van dé ooriogs- winstbelasting ook slechts eenigszins betrouwbare gegevens niet beschikbaar zijn, zoodat ook niet bij benadering is te ramen welk bedrag eventueel voor het verleenen van steun aan de daar voor in aanmerking komende gemeen ten zal bestemd kunnen worden. In de tweede plaats ga de opmer king vooraf, dat de toekenning van be dragen aan de gemeenten uit het daar voor ten hoogste beschikbare bedrag, te zijner tijd bij de wet zal moeten ge schieden. Reeds op grond van een en ander kan op dit oogenblik geenerlei bindende toezegging door mij worden gedaan. Doch ook afgescheiden van het vo renstaande zou een zoodanige toezeg ging niet mogelijk zijn, aangezien de vraag, naar welken maatstaf de hierbe- doeide steunverleening zou moeten ge schieden, nog in onderzoek is. Wel ben ik bereid hieronder mede te deelen op welke wijze, afgescheiden van de kosten der uitvoering van de Distributiewet, naar mijn aanvankelijke meening te dezer zake zou zijn te werk te gaan. Hierbij valt te onderscheiden tus- schen derving van inkomsten als gevolg van de crisis en stijging van uitgaven uit dezelfde oorzaak. Wat de eerste betreft, ben ik van ooideel dat hier de vergoeding zich in ieder geva! zou moeten beperken tot den achteruitgang van de opbrengst van rechten en loonen en andere gel den, in artikel 238 der Gemeentewet bedoeld, ter zake van het gebruik of genot van openbare werken en inrich tingen, die strekken ten dienste van het verkeer, daaronder niet begrepen in richtingen en werken, uitsluitend ten dienste van het verkeer binnen de ge meente. Achteruitgangvan andere in komsten der gemeente behoort naar het mij voorkomt te worden gedekt door belasting of tariefverhooging. Slechts in gevallen waarin van de in komstenbelasting een zeer belangrijk deel mocht gedorven zijn door de crisis, ware ook daarvoor eenige tegemoet koming denkbaar. Wat de vorenbedoelde stijging van uitgaven aangaat, ben ik van oordeel, dat de vergoeding uit dezen hoofde zou kunnen bestaan in het verleenen van een tegemoetkoming aan die gemeen ten waarvan blijkt, dat de kosten van het armwezen sedert het uitbreken van den oorlog sterk zijn gestegen en een beduidend grooter percentage vormen van de gewone uitgaven dier gemeenten dan in gewone tijden. In elk bijzonder geval zal intusschen nader zijn te beslissen in hoeverre de stand der financiën in de betrokken ge meenten en de mogelijkheid haar in komsten te versterken, termen opleve ren de tegemoetkoming niet te verlee nen of tot een lager bedrag te beper ken dan anders zou zijn te verleenen. Ik teeken te dezer plaatse nog aan, dat met name voor de buitengewone uitkeeringen aan werkloozenkassen, waarvan het Rijk reeds de helft te zij nen laste nam, voor duurtetoeslagen op school heel wat recht te zetten. Zij zou trachten de nieuwere iedeeën op onderwijsgebied ingang te doen vin den, en te breken met de oude me thode, die gevolgd werd. Al wat zij op de schooi van den heer Smal vond, was uitermate ouderwetsch. En 't deed haar eigenlijk genoegen, daar er wat op te knappen viel. Evenwel, zij had niet gerekend op 't stug conservatisme van den heer Smal en zijn onderwijzer Zant, die even oud was, en ook even ouderwetsche begrippen huldigde als zijn patroon. Rustig hoorden zij haar aan, welwillend glimlachend bij haar betoog, waardee- rend haar ijver, zoodat Netje aanvan kelijk meende, dat zij terrein won. Verwonderd keek ze dan ook op, toen Smal eindelijk zijn pijp uit den mond nam en begon te spreken over de nieuwere richting bij het onderwijs in ongunstigen zin. Er is voor mij een tijd geweest, juffrouw zei hij, dat ik even jong als u mijn intrede in de schoolwereld deed, dat ik eveneens met een massa theorie kwam, 0111 die practisch toe te passen, 't Staat u goed. Maar geloof me, veeljarige ervaring stelt me in staat u wegwijs te maken. Veel ge leerdheid kunt u hier overboord wer pen. Voor de eenvoudige kinderen van mijn dorpje is uitsluitend noodig goed lézen en schrijven te leeren. Ook aan personeel en voor de kosten van tijdelijke werkkrachten ter vervanging van gemobiliseerde ambtenaren en werklieden geen vergoeding zal ver leend kunnen worden, tenzij dan in bij zondere gevallen, waarin de werkloos heid buitengewoon groot was, in ver band met bepaalde alleen in de betrok ken gemeente geldende omstandighe den. Mocht uw college het wenschelijk achten reeds thans nadere gegevens voor uw gemeente te verstrekken om trent de factoren, welke volgens de hierboven weergegeven, aanvankelijke meening te zijner tijd bij de bepaling der vergoeding in aanmerking zouden te nemen zijn, dan zal ik die gaarne ontvangen. Geen wittebroodverbod. Het „Hbl." heeft aan het Rijksgraan- bureau geinformeerd naar de juistheid van het aan „De Maasbode" ontleende bericht omtrent een te verwachten ver bod tot het bakken van wittebrood. Het bleek dat bij de directie van dat bureau van zoodanig voornemen niets bekend'is. Regeerïngsaardappelen. Volgens ds distributiewet worden aan de gemeenten door de regeering alleen aardappelen geleverd tegen den beken den lagen prijs, ais er minstens 10.000 K.G. (d. i. ongeveer 143 H.L.) besteld wordt. Nu zijn er kleine gemeenten, waar dit getal niet bereikt wordt. Zij kunnen volgens genoemde wet dan met naburige gemeenten samenwerken. De ondervinding heeft echter geleerd, dat op de medewerking van deze niet al tijd te rekenen valt, zoodat er alle kans bestaat, dat de ingezetenen van kleine gemeenten van regeerïngsaardappelen verstoken blijven, 't geen toch zeker niet de bedoeling is van den minister. Onze scheepvaart. Hei departement vair Alarine deelt mede, dat in verband met het dooreen groot deel van de scheepvaart volgen van de route benoorden Schotland eerst daags het licht van Eierland weder zal worden ontstoken, met dien verstande, dat hierop niet in alle gevallen vast mag worden gerekend, omdat de mili taire autoriteit gemachtigd is in drin gende omstandigheden het licht te doo- ven zonder voorafgaande waarschuwing. De datum zal nader worden bekend ge maakt. Met verlof. Thans is definitief bepaald, dat de dienstplichtigen der militielichting 1909 op 17 Nov. in het genot van onbepaald klein verlof zullen worden gesteld. Zij, die, vrijwillig onder de wapenen blijven en' niet bij den landstorm zijn in gedeeld, zullen één maand voor den datum waarop zij met klein verlof wen- schen te gaan, moeten worden overge plaatst bij de landweer. Inlijving militielichting 1917. In het tijdvak van 16—20 December 1916, zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan het eerste bataljon van een der regi- aan rekenen wordt veel gedaan. Met wat aardrijkskunde en geschiedenis daarbij vind ik 't al welletjes. Natuur lijk mag zang niet vergeten worden. Voor taal en rekenen, waarvoor ik dezelfde boekjes als uw vader gebruik, zal ik, evenmin als hij, te bewegen zijn, om van methode te veranderen. En omdat op mijn leeftijd mijn hoofd niet meer staat naar al die nieuwig- heidjes, èn omdat ik er de voortreffe lijkheid niet van inzie!... Bovendien, vulde meester Zant aan, vanwaar zouden we 't geld er voor halen Netje wist nu genoeg. Bij die eene poging liet zij het. En ze dommelde spoedig in, evenals Smal en Zant. Haar vader gaf haar den raad, niet alleen zich in elk geval naar haar hoofd te schikken, maar ook om van alle verdere studieplannen af te zien. Netje had immers nu een zelfstandige positie in de maatschappij. Eervol kon zij voor zichzelf zorgen. Wat kon zij meer wen- schen Voor een meisje achtte hij 't geheel onnoodig geleerd te zijn. Een onder wijzeres was uitmuntend geschikt voor een lagere klasse. Met de kleine kleu ters kon Netje lief omspringen. En zij veroverde aller hart in Poppenwijk daardoor voelde zij zich op haar gemak. Als om 4 uur 't jonge volkje de schooldeur als een troep losgelaten ge- menten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infanterie 2. de dienstplichtigen toegewezen aan de compagnieën wielrijders. In deze inlijving zuilen niet worden begrepen de dienstplichtigen die in het bezit zijn van het in art. 70 der Mili- tiewet bedoelde bewijs van voorgeoe fendheid deze zullen twee maanden later worden ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen - waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden ver leend indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (on- gezegeld) verzoekschrift aan den minis ter van oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijs stuk emtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te wor den vermeld de gemeente, voor welke de dienstplichtige is ingeschreven, als mede het korps en korpsonderdeel, waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter re kening moeten houden met de moge lijkheid, dat het uitstel wordt ingetrok ken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. De typhusgevallen in het leger. Hoewel reeds door verschillende auto riteiten de aandacht gevestigd is op de wenscheiijkheid geen rauwe melk aan dén troep te verstrekken, heeft de op perbevelhebber van land- en zeemacht in het feit, dat zich thans bij een der onderdeelen meerdere typhus-gevallen voordoen tengevolge van het gebruik van ongekookte melk, aanleiding ge vonden den autoriteiten der landmacht te verzoeken de noodige maatregelen te doen nemen, teneinde liet gebruik van rauwe melk tegen te gaan. In het bij zonder zal moeten worden zorg gedra gen, dat de melk in de militaire keu kens, canfines en tehuizen niet anders dan gekookt of gepasteuriseerd in con sumptie komt. Wordt gepasteuriseerde fabrieksmelk verstrekt, dan zullen de officieren van gezondheid geregeld in de fabriek moe ten controleeren, of de pasteurisatie op de juiste wijze geschiedt. Beschikken de cantines niet over materieel om de melk te koken, dan zal dit, zoo noodig, uit het cantinefonds aangeschaft moeten worden. Telegraaf en Telefoon. De Bond van Rijksteiefonisten heeft in een adres aan den minister van wa terstaat meegedeeld, dat hij erkentelijk is voor de voorgestelde verhooging van haar maximum salaris, hetwelk sinds 1902 geen verbetering heeft ondergaan (de 50 pCf. verhooging van 1916 uitge zonderd), maar dat hij echter betreurt, dat geen vrijheid is gevonden, het ver schil der salarieering tusschen telegraaf- en telefoon-ambtenaren geheel op te heffen. Adressant verzoekt daarom dringend voor telefoon en telegraaf één zelfde of ficieel examen te willen vaststellen met algeheele gelijke salarieering. vangenen uitvloog onder groote luid ruchtigheid, dan kon zij soms de aan vechting niet onderdrukken, om mee te gaan dollen. Bijtijds bedacht ze zich dan nog, dat ze moest toonen, den ernst des levens begrepen te hebben, of schoon zij jong was. Heel deftig stapte zij met den heer Smal naar huis, dronk koffie en begaf zich een half uur later naar haar ge zellig kamertje, waar zij zich eens recht op haar gemak neerzette, om uit te rusten. Want vermoeidheid gevoelde ze 11a eiken schooltijd uit kracht der onge woonte. Tijdens de lessen gaf zij zich zoo volkomen aan haar taak, dat zij zich geen oogwenk rust gunde. Na die inspanning werkte de stilte en 't rustig zitje, alsmede de afleiding welke een interressant boek haar ver schafte, weldadig. Voor 't avondeten maakte Netje ge regeld een flinke wandeling bij elke weersgesteldheid. Daar kon zij niet buiten. Vervolgens hield zij zich onle dig met het kweeken van bloemen en 't verzorgen van kippen en duiven. Zoo marcheerden de dagen in groo te regelmatigheid, wel eentonig weder keerend dezelfde bezigheden en de zelfde vermaken, evenwel zonder haar verveling te bezorgen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1