Iiehst riEB I :bank. Co. MAANDAG MERMAN AGE. Using. - HILST. FKES. rerker kwerkers. DOPER istbode liulp 54e Jaargang Firma F. VAK IE VELDE Jr., KFeine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. !3 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondeg en algemeen erkende Christelijke feestdagen (GEMEENTEBESTUUR SnLEVERING BROODKAARTEN. FEUILLETON BINNENLAND PMW tingspleln 11 CI71/ V' 12 10 |raat 19, iSINGEN. P*nd. VALSTRAAT ten kan- te Vlissingen. SSINGEN. ON, EF. 1NTERC. 223» gehuwd en <n, tegen goed zoning, uerwar- shting. Zonder hriften zich niet Brieuen onder tu „Vliss. Crt." :kwaam I loon. AdresJ. A. n Scheepssmederij. ssingen. wekelijksche bus. Te Vliss. Courant." Bureau „Vliss. Crt* ice Bureau „Vliss. Crt" _E MEISJE anbieden tusscheri 7 ids. Walstraat 82, I^O. 256 1916 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 V»or overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel kgbönné's, in 't bezit eener gulden bij levens-g"| gulden bij dood gulden bij vérlies J gulden bij verlies A gulden bij verlies gulden bij verlies 'ljS zjjn GRATIS verze- M1g11g1 lange ongeschikt- door <|i|| van een hand, B 11 van I B IB van een Fm van elken [efd 'tegen ongelukken voor: uUUv heid tot werken E l/U een ongeluk voet of oog lUU een duim ÏUU wijsvinger uV anderen vinger peze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „hoil. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam Aan de bezitters van broodkaarten „órdt te kennen gegeven, dat alle kaar- ug aeltlende voor de maand OCTO- «FRB1916, moeten worden ingeleverd stadhuize op DINSDAG 31 OCTO BER a. s., van des voormiddags 8 uur Ui des namiddags 4 uur. Zij die hunne oude kaarten hebben ingeleverd zullen eene kaart, geldende voorde maand NOVEMBER 1916 ont vangen, welke na inlevering per post jai worden toegezonden, terwijl zij die ianne oude kaarten niet op den hierbij bepaalden tijd hebben ingeleverd zich bloot stellen aan het niet verkrijgen tener nieuwe kaart. De inlevering geschiedt door het wer pen van de kaarten in de in den gang van het stadhuis staande hiervoor be- slemde mand. Zij, die geen regeeringsbrood meer vvensclien te gebruiken, dienen op de oude kaart de woorden „NIET MEER" ie vermelden, terwijl zij die verhuisd jjn, mede verplicht zijn hunne nieuwe woonplaats op de oude kaart mede te itelen. genoemde datum bestaat tevens voor hen, die nog geen regeeringsbrood lebben gebruikt, of dit opnieuw wen- selten te gebruiken, gelegenheid om in ie TROUWZAAL eene broodkaart te bekomen. Niet nakoming dezer verplichting wordt ingevolge de Distributiewet 1916 gestraft met eene hechtenis van ten ste eene maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Vlissingen, 28 October 1916. Burg. en Wetli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hin- ierwet Geven bij deze kennis bat bij hen is ingekomen een verzoek van de Nederlandsche petroleum en asphalt-maatschappij te Vlissingen, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor het verwerken van as- phalthoudende aardoliën en residuen, hel reinigen van de verschillende pro ducten uit aardolie en residuen verkre- gen en het verwerken van steenkolen- teer op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie C. no. 1484 aan den Koningsweg, aangezien de ver filming voor de oprichting van eene asphaltfabriek, verleend bij besinit van 4 Juli 1915, ingevolge art. 13 der Hin derwet vervallen is dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 30 October op de Gemeente-Secretarie ter visie jelegd worden en dat den veertien- dag na dien, zijnde den 13 Novem- 1916 ten Raadhuize, des namiddags tn 3 ure, gelegenheid zal gegeven wor- om bezwaren tegen het oprichten d»or M. C. VAN DEN ENDE. o Van dien dag af kwam er groote ver kering in 't leven van Netje. Niet langer werd zij thuis behan- ™d als jong kind zij zag zich be bouwd als oudste dochter, die 't oog vc op haar doel, op haar toekomst vestigt. Dagelijks maakte zij een flinke wan- „:llng naar de stad en na de lessen «eer terug. n haar schooltasch droeg ze, be- (mk haar boeken en schriften, ook bundeltje boterhammen mee. Moe- stak daar steelsgewijze ook nog K «ens een versnapering tusschen. iiitrV'' 's avor,ds thuis, dan werkte ven i meer' '-)e 'essen werden gege- schni heeren, die aan gewone dag- «ren ver')on<ien waren, zoodat de den rtVOor de normaalschool laat op - flag aanvingen, 's Woensdags en gs alleen werd vroeger be- oni halt' 1">an v'el zo°' d01 Netje 'ebt 1 de deur u''g'n8 ,0* 's avonds r- Daardoor verliep zij 'f mid- aan der inriehting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 der Hin derwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis kan genomen worden. Vlissingen, den 28 October 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Het jongste Zeppelin-bezoek. Wij lezen in het „N. v. d. D." Officieel is nu vastgesteld, dat Zon dagavond 22 October een Zeppelin van het Zuiden naar bet Noorden .en van West naar Oost over ons land heeft gedreven, waarbij een bezoek gebracht werd aan punten van onze Waterlinie, en voorwerpen uitgeworpen (of „ver loren") werden, die ontploffingen ver oorzaakten. Toen het luchtschip de Limburgsche grens overschreed, was het zes uur, dus nog licht genoeg om niet te verdwalen. Niettemin doorkruiste de Zeppelin ge heel Nederland, daarbij (volgens de bladen) nu en dan zeer laag vliegend en met zoeklichten werkend. Deze bij zonderheden zijn niet te vinden in het officieele bericht (dat veel te laat komt en zeer onvolledig is). Wel wordt of ficieel beweerd, dat het schip „op ver scheiden plaatsen beschoten is" (waar mee en men is er bijzonder op ge steld, ons gerust te stellen dat door de Duitschers geen spring- of brandpro- jectiel is uitgeworpen. Indien er nu naast deze angstvalligheid om ons niet te veel kwaads van den vreemdeling te laten denken, ook maar een krachtig optreden tegen dien vreemdeling staat Immers, het is onmogelijk, dit geval anders op te vatten dan als een opzette lijke schending van ons grondgebied. Wij zijn er benieuwd naar, welke houding de Duitsche regeering, die nog aan 't overleggen is in zake de „Blom- mersdijk", zal aannemen tegenover dit staaltje van de aan ons vijandige eigen dunkelijkheid harer officieren. Storen deze heeren zich nog aan Berlijn De vraag komt bij ons op, of het „ernstige vertoog" van ons ministerie van buitenlandsche zaken voor deze schending wel op zijn plaats was. Ware een eenvoudige kennisgeving van wat wij voortaan ter afwering zuilen doen, niet geschikter De journalisten hebben immers pas mogen zien hoe enorm er vanwege het ministerie van oorlog aan x-materiaal wordt gewerkt in IJ. en Z., welnu, eenige van die afweerkanonnen, vliegtuigen, enz. zouden dan toch wel eens in actie kunnen komen, zoodra uit Valkenswaard of van liet fort bij Wer kendam een nieuwe schending van ons gebied wordt gesignaleerd. Tegenover bet buitenland zal het meer beteekenis hebben, den schender uit de lucht te ha len, dan er „van verscheidene plaatsen" op te schieten. dagmaal, waarop zij zoo zeer gesteld was Overigens zag zij in den nieuwen toestand louter lichtzijden, tenminste geduiende de zomermaanden. Toen echter de dagen begonnen te korten, de avonden telkens vroeger invielen en Netje eindelijk bij gaslicht de lessen bijwoonde, kreeg ze een erg benepen gevoel op haar terugtocht, zoodra ze de laatste brug over was en de laat ste straatlantaarn haar bijgelicht had. Met bevend hart en kloppende slapen, verdween het meisje alleen in den stik- donkeren nacht, zoekend den weg naar 't afgelegen zeedorpje. Zij leerde in het duister zien en on derscheiden als een kat. Haar gehoor won in scherpte door de oefening. De tijd ging voort. De winter kwam, een open winter met vette mist en koude regens, die fel in 't gelaat sloe gen en den grond doorweekten. Zoodra 's avonds om zeven uur de avondschool op Geestland eindigde stapte Mat den weg in flinke passen op om zijn dochter af te halen. De vrees deed liet kind soms zoo dralen voor ze te 's Gravenkerke van wal stak, dat hij haar pas op korten af stand van de stad ontmoette. Dan kwam een groote rust over haar, voelde zij zich veilig, en warm en wei. Samen, arm in arm, stapten zij dan voort, zij babbelend over de De reorganisatie der anti-revolutionaire partij. Naar aanleiding van de bij het Cen traal Comité ingekomen voorstellen en opmerkingen inzake de concept-wijzi ging van* „Ons Program" en de con cept-statuten, heeft het Centraal Comi té, naar „de Stand." meldt, besloten nog eenige veranderingen aan te bren gen. Het kiesrechtartikel luidt, in ontwerp, thans „Opdat de Staten-Generaal in de natie wortelen en het volk niet slechts in naam vertegenwoordigen, zal het kiesrecht organisch zijn in te richten en wel met toepassing van het gezins hoofdenkiesrecht en van de evenredige vertegenwoordiging voor de Tweede Kamer, en daarnaast van het recht der verschillende maatschapelijke groepen, om zich door eigen gemachtigden in een andere Kamer te doen vertegen woordigen. Krachtens beginsel ver werpt de partij stemdwang en wraakt zij een staatkundig vrouwenkiesrecht. Het kiesrecht der weduwen volgt van zelf uit 't kiesrecht der gezinshoofden." Aan het onderwiis-ariikel is toege voegd „Voorts behoort het beginsel van vrijheid ook bij liet middelbaar- en booger onderwijs tot verdere ontwikke ling te komen." Aan dat over de koloniën ,,ln de West-Indische koloniën zij het beleid gericht op financieele zelfstan digheid bij de voorziening in de huis houdelijke behoeften en op economische verheffing van de bevolking. Hierbij worde aan liet vrije onderwijs de voor lang gelaten." Witbroodkaarten. Naar de „N. Ct." verneemt zal bij de broodkaarten voor wittebrood een an dere regeling worden getroffen dan thans voor bruinbrood liet geval is. De bruinbroodkaarten zijn zoo ingericht, dat slechts van één bakker brood kan worden betrokken. Voor het witte brood zal de kaart bestaan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één, die door den bakker moeten worden afgescheurd en ingeleverd. Zoodoende zal een broodverbruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voorkomen, dat tal van bakkers schade lijden. Er zijn toch tal van ver bruikers, die er meer dan éen bakker op nahouden. Winteraardappelen. (Officieel.) In verband met het on langs gepubliceerde officieele commu- qué inzake winteraardappelen wordt, in antwoord op de tot den minister van landbouw, nijverheid en handel gerichte vraag, welke soorten nu wel en welke niet vervoerd mogen worden, het vol gende medegedeeld Vervoer naar buiten de gemeente is verboden van alle kleiaardappelen. Ter wijl dit vervoerbod zich aanvankelijk bepaalde tot de meest duurzame soor ten Bravo's, Blauwen, Bontblauwen, Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industrie, is het thans uitgestrekt tot alle kleiaardappelen, dus ook tot de op school, hij luisterend, nu en dan met een kort woord een blijk van belang stelling gevend. Maar inderdaad kwelde hem de gedachte, dat hij verkeerd deed, z'n meisje, een kind nog, bij zulk bar weer naar 's Gravenkerke te zenden. Hij vroeg haar niet, of ze ook wel bang was en waarvoor, omdat hij dat eigenlijk wel begreep. Netje zelf voel de zich te groot, nimmer zou zij dat bekennen, 't Gebeurde, dat ze wei twintig minuten achtereen den looppas beoefende soms wierp zij zich op den grond, en luisterde of in de verte niet de bekende voetstap van haar vader was waar te nemen. Meermalen ver school zij zich bij naderend geluid van stemmen en voetstappen achter struiken of boomen langs den weg. Waren de voetgangers gepasseerd, zoo zette zij baar tocht weer haastig voort, gejaagd als een haas, steeds be vreesd voor gevaar, voor listen en lagen van slechte i'nenschen. Meer rustig, neen, minder onrustig gevoel had zij bij zwarten hemel dan bij 't spookachtig zilverschijnsel der vriendelijke maan, die lange schadu wen tooverde en die tevens bewerkte, dat zij zich bij echt of vermeend ge vaar, niet verschuilen kon. Tegen 't eind van Januari begon met het merkbaar lengen der dagen haar moed en hoop op prettiger leven te klei verbouwde Eigenheimers enBorgers. De aardappelen van zand- en veen grond mogen alle worden vervoerd. Voor de consumenten komen hiervoor vooral in aanmerking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op den slechten oogst van consumptie-aardappelen op de klei gronden wordt het publiek nogmaals opgewekt, om, ter voorkoming van aardappel-schaarschte in het aanstaande voorjaar, voor de eerstvolgende maan den vooral aardappelen van zand- eu veengrond op te slaan. Doet het publiek zulks niet, maar volgt het den dezer dagen door den directeur eener coöperatieve vereeniging te Rotterdam gegeven raad, om in plaats van de goedkoopere regeeringsaardap- pelen te nemen, liever iets meer te be talen, dan kan men voor het bezwaar komen te staan, dat er in Mei 1917 hier te lande geen aardappelen meer te krijgen zullen zijn. Actie der onderwijzers in zake Art. 192. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers, het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap en de Vereeniging van Hoofden van Scholen, hoewel in onder deden verschillend staande tegenover de voorgestelde wijzigingen in zake art. 192 der Grondwet, hebben besloten tot samenwerking voor zooverre betreft de actie tegen de onveranderde aanneming van het voorgestelde artikel. Gezamen lijk zullen zij zich richten tot afdeelingen en leden hunner vereenigingen, om in de pers en op nog te beleggen verga deringen krachtig tegen het ontwerp te ageeren en alle belanghebbenden en be langstellenden bij goed volksonderwijs wakker te schudden. Het Comité wordt gevormd door de voorzitters der drie vereenigingen, de heeren F. L. Ossen- dorp, Th. Lancée en C. F. A. Zernike. Ouderdomsrenten. Het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionneering heeft een Open Brief gericht aan de Eerste Kamer, waarin gewezen wordt op het feit, dat tienduizenden oude menschen, arme oude mannen, arme oude vrouwen, zijn afgewezen bij hun aanvraag tot het be komen van een rente krachtens de artt. 369 en 370 Invaliditeitswet. Een goede regeling ziet adr. in het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op het verleenen van ouderdomsrenten, welk ontwerp thans bij de Eerste Kamer aanhangig is. Gevraagd wordt, zoodra het wetsont werp in behandeling kan worden ge nomen, dit ontwerp aan te nemen. De militielichting 1909. Bijzondere omstandigheden buitenge sloten zullen de dienstplichtigen der landweerlichting 1916 a (militielichting 1909) zeer waarschijnlijk reeds 20 Nov. a.s. met onbepaald (klein) verlof wor den gezonden. Landstorm jaarklasse 1913. De landstormplichtigen der jaarklasse 1913, ingedeeld bij de landweer der stellingen, zullen op 7 en 8 Nov. a.s. worden overgeplaatst bij het veldleger. groeien. Evenwel kwamen er nog vele don kere avonden. Op één daarvan versper de een dronken man haar den weg. De adem stokte haar in de keel, toen hij met wankele schreden onder vloeken en vuil gezwets op haar afkwam. Met een angstkreet vloog zij terug. Hoorde 't meisje, na lang toeven niets meer, zoo keerde zij weer zij moest toch naar huis 1 Toevallig kwam vader nu juist later hij werd een minuut of tien opgehouden. Een paar honderd meter voorbij „de Weel" gekomen zijnde, hoorde hij iemand zingen, een heesche stem galmde een kermisbed. Groote angst maakte zich nu van hem meester, angst, niet voor nu, want hij was ter plaatse, maar voor de ge varen, waarin Netje zoo van dag tot dag kon geraken. Met een luid „goeden avond wil de hij voorbijgaan, doch de beschonke- ne, in wien hij nu den slager van 't dorp herkende, greep hern in 't voorbij gaan nog bij zijn jaspand en hield hem staande. Mat moest den man tegen wif en dank aanhooren. De slager raaskalde aldoor over een meid, die hem ontloo- pen was, terwijl hij onder vele vloeken staande hield, dat hij een nette jongen was met geld in de beurs. Mat trachtte, zoo bedaard mogelijk, zich van hem te bevrijden. Toen hem Het blijft onbetamelijk. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie is het volgende ant woord verzonden aan „De samenwer kende Vereenigingen voor Hooger Per- soneeel bij Posterijen en Telegrafie" „Uw uitvoerig schrijven van 25 dezer brengt geen verandering in mijn oordeel over de wijze waarop de actie der sa larisregeling door het hoogere perso neel wordt gevoerd. ik blijf die onbetamelijk achten. Het verwondert mij, dat door de be sturen der betrokken vereenigingen niet wordt ingezien, dat de motie be hoort te worden ingetrokken." Ver. van Ned. Gemeenten. Te 's Gravenhage is ten stadhuize eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarop o.m. besloten is tot de oprichting van een Technisch Bureau om door samenwer king van gemeenten op het onderhoud van verharde wegen te besparen en over den aanleg en verbetering van wegen te adviseeren. Zomertijd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Nijmegen, door het gemeente bestuur uitgenoodigd te adviseeren om trent de bekende aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken in zake wettelijke tijdregeling, heeft geant woord, dat naar haar oordeel de proef dezen zomer met de vervroeging van den wettelijken tijd genomen geslaagd mag heetendat met de besparing van kunstlicht schier de geheele gemeenschap was gebaatdat, wat handel en nijver heid betreft, de maatregel ook in andere opzichten ten goede kwam, zoowel aan werknemers als aan werkgeversdat tegen deze vcerdeelen niet opwegen de nadeelen, welke voor enkele bedrijven in meerdere of meerdere mate aan de tijdsvervroeging waren verbondendat de Kamer dan ook meent, dat er alles zins termen zijn voor invoering van den zoinertijd, op den voet der wet van 27 April j.l. (Stbl. 172) als blijvenden maat regel en dat zij het zelfs wenschelijk zou achten, dat deze tijd reeds aanving met April. Vrij vervoer. Naar wij vernemen, zal de inspecteur der infantie voorstellen doer, aan den minister van oorlog, teneinde aan het administratief en instructie-kader bij de depots, alsmede aan het kader dat be last is met opleidingen tot een hoogeren rang en dat daardoor alleen op den Zondag en een aansluitenden werkdag met verlof gaat, als tegemoetkoming in hun zwaren dienst meer dan eenmaal per maand vrij vervoer naar hun gezin te verleenen. Een nieuwe Gentsche hoogleeraar over België. Men schrijft aan „de Tijd" De bladen hebben het bericht gebracht, dat tot gewoon hoogleeraar in natuurrecht en moraalphilosophie aan de Gentsche hoogeschooi benoemd is de Hollander dit gelukt was, ontsnapte hij verder en vervolgde zijn weg. Een poosje later, toen alles stil was meende hij voor zich uit iets te hooren wegloopen. Netje, Netje riep hij in spanning. Onmiddellijk kwam een juichkreet tot antwoord, en in minder dan geen tijd vloog ze in zijn armen. Meenend, dat die verschrikkelijke man haar ach terna zat, vluchtte zij voor haar vader. Toen de spanning week, begon ze te snikken. Mat troostte zijn kind, zoo goed hij kon. Op zij van den weg lag de slager zijn roes uit te slapen, toen zij terug kwamen. Telkens moest Netje nog eens omzien. Zij vertrouwde het nog maar half. Moeder Truitje had in hevige onge rustheid de kamer op en neer geloopen. 't Werd zoo laat, voor zij terugkwa men, wel een half uur over tijd. Dat niet te verduwen angstgevoel, dat van dag tot dag zich pijnigen door onrust, deed wondere uitwerking op 't gedweeë, volgzame vrouwtje. Zij zag haar moedig kind, dat steeds tegen die avondwandeling na de lessen opzag met vrees, doch nimmer daarover een klacht uitte, wijl zij zichzelf van kinder achtigheid beschuldigde, vaak met mee warige blikken aan. In stilte bewonder de zij zelfs haar durf en haar wilskracht. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1