2000 DONDERDAG ftïo. 253 54e Jaargang 1916 Firma F. VAN OE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 26 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel npabonne s, in t bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens- FJF O gu!den N dood gulden bij verlies A ^ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft p* gulden bij verlies lange ongeschikt- /ftll door %|l|| van een hand, 1*^11 van ||l|l van een van eiken □legen ongelukken voorLJUUU heid tot werken f UU een ongeluk (JUU voet of oog JLvU een duim JLUU wijsvinger LÜ anderen vinger jjtzt „itkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam BEKENDMAKING. Regeeringsaardappelen. De Burgemeester van Vlissingen her innert a"e grossiers en handelaars in aardappelen alhier, dat er geene aardap pelen mogen verkocht worden aan leur ders-niet ingezetenen dezer gemeente. Daar de gemeente in de kosten der reeeeringsaardappelen moet bijdragen, moeten zij ook uitsluitend bestemd blij ven voor de ingezetenen, waarom ieder wordt verzocht mede te werken, dat «een uitvoer plaats heeft. Klachten daarover te richten aan de ^Vlissingen, 26 October 1916. De Burgemeester vooruoernd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 27 October a.s. en zoo noodig opvolgende dagen van het fort aan den Hoek van Holland schietoefeningen zul len worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang- hebbenden ter Secretarie dezer gemeen te ten inzage. Vlissingen, 25 October 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de grondwetsherziening werden voort gezet. De heer Van der Molen bracht hulde aan de regeering, omdat zij naast de herziening van art. 80, ook de herzie ning van art. 192 aan de orde stelde. Spr. en de zijnen zullen gaarne mede werken de herziening van art. 192, dat «oor hen zeer urgent is, tot een goed einde te brengen. Spr. betoogt, dat bij allen de zucht naar vrijheid heeft voor gezeten en nu eenmaal het artikel is voorgesteld, zal niemand de vrijheid meer kunnen tegenhouden. In de eerste plaats hebben de ouders, in de tweede plaats de overheid belang tij het onderwijs. Het onderwijs is in zijn algemeenheid een overheidszaak. Hij vindt 't niet noodig, dat bij eerste behandeling in art. 192 verandering wordt aangebracht. Spr. trad vervol gens in een historische beschouwing van de ontwikkeling van het schoolwe zen en wijst er op, dat in 1915 42 pet. der leerlingen de bijzondere school be zochten. Men kan dus niet meer vol staan inet dezen een handvol gouds toe leslaan. Spr. trachtte in zijn betoog aan le toonen, dat het thans gaat om de deedoor vrijheid tot eenheid, en is »an meening, dat de overheid in de «penbare school bitter weinig te zeggen beeft. Hij betoogde dat de openbare sehool meer en meer onder den invloed door M. C. VAN DEN ENDE. 2) o Zijne stille, goed-burgerlijke welvaart ™e hem in staat, zich en zijn ge rm nu en dan eenige luxe te veroor- hven. Daarom bestond er geen over wegend financieel bezwaar tegen de aanschaffing van een fluweelen jurkje »or zijn lieve lieveling. En hij eindig- met toegeven. Maar meester Mat zoo gaarne zijn spaarduitjes lang- nnn ?nd vermeerderen. Niet dan °ue besloot hij er iets af te nemen i M niet-strikt-noodzakelijke behoef- n. Met 't stijgen der jaren werd hij m f'J'H'gor, al spaarzamer en onge- w«'geslagenZiin d6Ugd t0t gieriRheid srhri-6' wat eigenlijk daaraan toe te ,el iyen was, werd echter geboekt op rung van zijn bekende eenvoud jasie ^et ziJn gliromend lustre flen maan en zijn langen gouwenaar in n '°"b kon men hem schilderen, net v deed h'i na de schooluren donr J,ouw..en kinderen een wandeling deiamM- beboschte omstreken, of m»ie zette zich aan 't strand neder, komt van de onderwijzers, waardoor hij voor die school gaat vreezen. Ze zal meer en meer van haar roeping gaan afwijken. De 50 pet. die nog op de openbare school gaan, gaan ook ons aan zegt spr. Wij moeten zorgen, dat het onderwijs op die school zoo goed mogelijk is. De linkerzijde zegt, wij willen waar borgen. Ook wij willen die zeide spr. De overheid inag haar handen niet van de openbare school aftrekken. Wij willen, zeide spr. geen suprematie van de openbare, noch een voogdij over de bijzondere school. Daartegen zullen we ons verzetten. Spr. zeide te wach ten op een man van de overzijde, die de leiding zal nemen om het verlossende woord te spreken. Hij drong ten slotte aan op de aan neming van een bepaling, in een addi tioneel artikel, waardoor een zoo spoe dig mogelijke behandeling verzekerd zij. Uitstel zou hij in 't belang van 't onderwijs betreuren. Spr. zou ten zeer ste wenschen, dat de regeering alsnog een dergelijk artikel indiende. De heer Ter Laan (Den Haag), sprak over het streven naar verzoening bij het lager onderwijs. Een compromis kon niet uitblijven. Het groote voordeel van 't systeem der bevredigingscommis sie is, dat wat voor de eene school gedaan wordt, ook automatisch voor de andere school gedaan moet worden. Dat is 't nieuwe in 't systeem, dat gebaseerd is op 't belang van 't kind. De vrienden van 't openbaar onder wijs ais „Volksonderwijs", „Onderwij zersbond" etc., denken zich volgens spr. niet in den nieuwen toestand in. Spr. betoogde dat ook de vrijzinnigen meermalen hun plicht ten opzichte van het onderwijs verwaarloosd hebben, in gemeentebesturen waar zij de meerder heid hadden. Het gevolg van de nieuwe regeling zal zijn dat zij die beter on derwijs voor kinderen van de armen willen, van links en rechts te zamen zullen komen. Ook de schoolgeldrege ling is een verbetering. Spr. voelt dat de eischen van 1902 door de S. D. A. P. gesteld thans zijn verkregen. De voor gestelde wijzigingen worden daarom zoo gaarne door ons geaccepteerd be sloot spr. omdat ze in 't belang zijn van de arbeidende klasse. De heer Van Doorn had de Grond wetsvoorstellen gaarne uitgebreider ge zien, o.a. met de troonopvolging. Hij kwam op tegen 't verwijt van absentis me, door den Minister, waarmee de Ka mer haar plicht zou hebben verzaakt. Spr. zou de evenredige vertegenwoor diging facultatief willen maken. Hij wenscht er eerst een proef mee te ne men. Spr. verklaart zich voorts voor 't nieuwe art. 192, wat betreft alle kosten voor Rijksrekening te nemen. Spr. heeft in een pacificatie geen vertrouwen. Daarin kan hij niet gelooven ook na de financieele gelijkstelling. Het verschil van levensbeschouwing zal z. i. den strijd nooit doen ophouden. Spr. vreesde dat een gevolg van het nieuwe art. zal zijn dat de Staat zich van een gebied zal laten terugdringen, waarvan hij zich niet mag laten terug dringen. Spr. wil de 100 pet. geven genietend van wat hun kosteloos aan natuurschoon geboden werd. Voor arbeidzame menschen, die een werkzaam leven leiden is de tijd ge vleugeld. Voor de Mafs stapelden de dagen zich reusachtig snel tot weken op en de weken tot maanden. 'f Kleine zusje, Jacoba, kon sedert lang lachen, begon zelfs reeds gelui den uit te stooten als verstandige men schen, ja, leerde, onder vallen en op staan, zich alleen voortbewegen. Op zekeren prachtigen zomeravond, toen de gouden zon aan den gezichtein der, purper-tintend 't effen watervlak, statig in zee zonk, bevond de familie zich weer aan den voet der duinen, 't Kraaien van Jacoba en de zilveren lach van Netje onttrok de ouders aan de stille bewondering der majestueuse natuurpracht. Met innig welgevallen zagen zij toe, hoe leuk Netje met zusje omsprong en beurtelings maakte de een den ander opmerkzaam op de vor deringen van Jacoba. Nu is onze kleine meid weer al een jaar oud. Waar blijft de tijd, man Mat knikte zijn Truitje toe en zei met de oogen op Netje gericht Nog een poosje, en wij dienen voor deze een beroepskeuze te doen I Truitje sloeg bij die gedachte de handen ineen van verwondering. De meester en zijn vrouw kwamen weer op hun thema. Zij hield staande, dat een meisje ais maar eischt waarborgen voor 't onder wijs. De heer Beunier had eveneens gaarne een meer uitgebreide Grondwetsherzie ning gezien o.a. met de troonopvolging en het Xte hoofdstuk. Herziening van 't kiesrecht had hij willen uitbreiden tot Prov. Staten en Gemeenteraad. Spr. achtte de motiveering voor de toelating van de vrouw tot het passieve vrouwen kiesrecht niet voldoende. Eveneens achtte spr. de motiveering onvoldoende voor stemplicht, evenredige vertegen woordiging en uitbreiding van de ver kiesbaarheid der Eerste Kamer. Wat het algemeen kiesrecht betreft acht spr. de theoriën van den Minister gevaarlijker dan de uitbreiding van het kiezerstal. Hij betoogde dat de hoofdquaestie bij 't kiesrecht ligt bij de uitsluitingen, die volgens hem niet ver genoeg gaan. De Melk-distributie. De minister van landbouw heeft krachtens art. 2 en 8 derDistributiewet o. m. het volgende bepaald nopens de consumptie-melkvoorziening Degenen, hetzij dit natuurlijke of rechtspersonen zijn, die in vorige jaren gedurende den winter gewoon waren melk voor de consumptie te ieveren naar bepaalde gemeenten, behooren dit ook thans te doen naar dezelfde gemeenten, op dezelfde wijze en althans voor ten hoogste in dezelfde hoeveelheden als zij zulks gewoon waren. Zij zijn echter niet gehouden om te leveren aan denzelfden persoon of aan dezelfde melkinrichting. De prijs, die aan de verbruikers van consumtiemelk in rekening mag worden gebracht is de winterconsumtieprijs 1915/16, zonder eenige verhoogingof de winterconsumtieprijs 1914/16, ver hoogd met het bedrag, waarmee in laatstgemelde periode de productieprijs is verhoogd geworden. D.e wintercon sumtieprijs 1916/17 jarf^yn van den winter 1914/15 met geen nooger bedrag dan 2 ets. mogen overschrijden. Mocht er, naar de meening der be trokkengemeentebesturen, aanleiding be staan de winstmarge voor de door melk inrichtingen geleverde melk te bepalen op een voor de desbetreffende gemeente noodig geacht hooger bedrag, zoo is de minister van Landbouw bereid een daar mee overeenkomenden bijzonderen ma ximum-prijs voor bedoelde melk in die gemeente vast te stellen. De winterlevering en de winterprijzen worden geacht in te gaan op 1 October. Aan de leveranciers van consumtie melk zal een toeslag van 21/, cent per liter worden uitgekeerd boven den win- terproductieprijs 1915/16. Aan de melkslijters en melkinrichtin gen zal ter beoordeeling van het be trokken gemeentebestuur een toeslag van Va cent per liter kunnen worden uitgekeerd boven den winter consum- tieprijs 1915/16 of den met ten hoogste 2 cent verhoogden winterconsumtieprijs 1915/15. Brandstoffenvoorziening. Naar het „Vad." verneemt, heeft het Tweede-Kamerlid prof. mr. Heeres de Netje, met een lang niet alledaagsch gezichtje (ze had gelukkig veel in de trekken van haar moeder weg) niet be hoefde te studeeren. 't Verdiende over weging, hoe er 't beste een flinke huis houdster van kon worden gevormd. Tot ze eenmaal trouwde, en dat zou misschien verrassend vroeg zijn, had Truitje goede hulp tot verlichting van de drukte in 't gezin nu er weer een kleintje meer was en ook moest nien zijn voordeel inzien. Bovendien, als 't kind later haar be stemming volgt, wat heeft ze dan aan al die geleerdheid, die ze als ballast over boord werpt En waarvoor zijn dan al die kosten gemaakt Dan staan ten overvloede de handen niet meer naar veger en naald, en braadpan Dit en nog veel meer redeneerde zij over de zaak op gemoedelijken toon. Bij haar advies speculeerde zij telkens heel handig op de beurs van haar man, zooveel overredingskracht er anders toe noodig was om die te openen, zoo sterk spande zij zich nu in, om die gesloten te houden. Tot haar verrassing baatte alles niets. Hij had een geheel anderen kijk op de dingen. Netje was een zachtzin nige meid en ze hield van kinderen. En daar zij een helder verstand had, kwam 't hem 't beste voor, ze naar de normaallessen te 's Gravenkerke te zenden, teneinde ze te doen oplei den voor onderwijzeres. Ingeval Netje volgende vragen tot den minister van Landbouw gericht 1. Zijn van den minister maatregelen op grond der Distributiewet 1916 te verwachten ter zake van de voorziening met brandstoffen buiten die, welke Z.Exc. reeds heeft genomen ten aanzien van turf? 2. Zoo ja, kan de ministers thans reeds mededeelen, welke de maatregelen zullen zijn 3. Indien de minister vraag 1, ontkennend beantwoord, welke zijn duervoor zijn beweegredenen 4. Is de minister in dit geval bereid, het daarheen te leiden, dat die gemeen ten, welke voor de voorziening met brandstoffen uit eigen beweging maat regelen treffen, van rijkswege in de kos ten daarvoor kunnen worden tegemoet gekomen, bijv. op den voet van art. 3 Distributiewet 1916? Bruinbroodkaarten. De reden, waarom men voor alle bruinbood, ook wanneer het geen regee- ringsbrood is, een kaart moet hebben of aanvragen en voor wittebrood niet, is, volgens het „Hbld.", deze sedert het vervallen van elke onderscheiding van den welstand is het gebruik van regee- ringsbrood, dat uitsluitend op broodkaart kon worden verkregen, natuurlijk zeer toegenomen. Er bleet echter nog altijd een zeker aantal personen, dat bruin- brood gebruikte, hetwelk geen regee- ringsbrood was. Daar dit aantal gering was in verhouding tot het totaal der bruinbroodconsumenten, heeft men be sloten ook deze personen in het brood kaartenstelsel te betrekken, om zoodoen de een volkomen overzicht van de ge heele consumptie te verkrijgen. Men heeft uitsluitend te doen met een con trole-maatregel. Rijksdistributiebureau van ijzer en staal. Naar wij vernemen is ingesteld een Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal, waarvan voorzitter is de heer Wenckebach oud-directeur generaal der Staatsmijnen in Limburg, oud-direc teur dergouvernementsbedrijven in indië, en onder-voorzitter ridder van der Does de Bije, oud-hoofdinspecteur van de scheepvaart in Indië, beiden te 's Hage. Voorts bestaat zij uit 18 leden en plaats vervangende leden, terwijl de Rijksnij- verheidconsulenten te 's Gravenhage, Tilburg en Deventer, als adviseerende leden er pas zijn toegevoegd. Opleiding tot verlofsofficier. De hoofdofficier voor het reserveka der brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat zij, die in aan merking wenschen te komen voor een verbintenis bij het reservekader, dan we! voor een toelating tot de opleiding tot reserve-officier, herkomstig uit de militie of landstormofficier, moeten voldoen aan een examen. Vrijstelling van het bedoeld examen wordt verleend aan hen, die houder zijn van een einddiploma H. B. S. met 5- of 3-jarigen cursus, alsmede aan hen, die leerling zijn of geweest zijn van de 4e of van een hoogere klasse van een Rijkskweekschool voor onderwijzers, van dan later eens niet in 't huwelijk trad, kon ze een onafhankelijke positie in de maatschappij innemen en goed in haar eigen levensonderhoud voorzien. Komt er wel een serieus vrijer opzet ten, die een aanval op haar hart met succes bekroond ziet, tien tegen een, dat het dan een ontwikkeld mensch is uit den gegoeden burgerstand, 't Ligt immers voor de hand, dat een boeren jongen niet de oogen slaat op een juf fertje met blanke handjes evenmin kiest een heer een grove boerendeerne. Zoo zette hij zijn zienswijze uiteen en hij bleef bij zijn meening. In be ginsel was hiermee besloten over de toekomst van Netje zij zou leeren. Vrouw Mat had dien avond tiaar man van een geheel nieuwe zijde lee ren kennen. Daar school onder 't lustre jasje een eerzuchtig hart. Kalm beraden ontwik kelde hij plannen. En hij zou ze ook ten uitvoer leggen, dat wist ze. De rossige tinten bij 't scheem'rig halfduister zette de omgeving in fan- tastischen gloed. Niet recht duidelijk waren de gelaatstrekken meer te on derscheiden. Steelsgewijze beschouw de Truitje haar man van ter zijde, als of zij iets nieuws aan hem zag. Zij dacht eraan, hoe 't mogelijk was, dat ze na ruim twaalf jaar lief en leed met hem gedeeld te heben, haar echt vriend nog niet in alle opzichten kende. Onder dit alles had Netje weer een een H. B. S. of van een gymnasium dan wel van een inrichting van onder wijs, die met een van vorenbedoelde ia- richtingen overeenkomt. Het ongeluk van de „Fortuna." De Londensche correspondent van de „Tel." meldt d.d. 24 dezer: De tien geredden van de bemanning der „Fortuna" zijn hier van Newhaven aangekomen, en hebben heden voor den consul-generaal hun verklaringen afge legd. De liergast Klop vertelde mij het vol gende Om ongeveer éen uur Zaterdagnacht, toen de „Fortuna" ongeveer zes mijl van de kust was, werd het vaartuig door een zware ontploffing midscheeps aan stuurboord heen en weer geschut. Een minuut later ging het schip de diepte in. ledereen aan dek geraakte te water. Het schip zonk onder hun voeten weg. De leen en 3e officier en Klop slaag den er in zich zwemmend boven water te houden en een reddingboot te be reiken. De ramp geschiedde zóó snel, dat het onmogelijk was de booten neer te laten, die gereed buiten boord hingen. Door een wonder werden de zeven anderen gered. Zij lagen, evenals de overigen, beneden te slapen, toen de ontploffing plaats had. Zij stormden ongekleed naar dek, waar ook zij door de golven werden weggespoeld. Het personeel van de machinekamer had geen kans meer het leven te redden, en ging met het schip de diepte in. De geredden vonden elkander door om hulp te roepen. De reddingboot had slechts éen roeiriem over. Gedurende tien uren zwalkten de geredden, door en door nat, over de zee, toen een Engel- sche boot verscheen en hen aan boord nam. De bemanning weet niet zeker of het schip door een mijn of door een torpedo ten onder ging. Zij weet slechts, dat de ontploffing zeer hevig was. Verlof naar het buitenland. Aangezien gebleken is dat de tijdige terugkeer van verlof van militairen, aan wie verlof naar Duitschiand was ver leend, door de Duitsche overheid over heid werd vertraagd of verhinderd, hoe wel de buitenlandsche pas in orde was, is bepaald, dat wanneer andermaal mocht blijken, dat aan verlofgangers door de plaatselijke Duitsche autori teiten moeilijkheden in den weg worden gelegd betreffende tijdigen terugkeer van verlof, naar die plaatsen geen ver lof meer zal worden verleend. Staatsspoor en H. IJ. S. M. In de laatste tijden zijn herhaaldelijk berichten vermeld omtrent een fusie tusschen de beide groote spoorweg schappijen die tot stand zou komen. Van een eigenlijke fusie schijnt echter moeilijk gesproken te kunnen worden omdat de Maatschappijen, die elk met de regeering een overeenkomst van 1890 hebben, ieder rechtens een zelfstandig bestaan moeten voeren. Intusschen ligt het in de bedoeling dat eerlang tusschen de beide Maat- proeve van bekwaamheid afgelegd in de kunst, om met Jacoba te spelen en tegelijk onopgemerkt de woorden van haar ouders op te vangen. Bij 't weer naar huis gaan overdacht zij ze en ook nog, toen zij te bed lag. Zij zou dagelijks in de stad 's Gravenkerke komen en er de drukte en de mooie winkels zien. Alle dagen zou zij ook netjes gekleed gaan en later, als ze groot was, als een echte stadsjuffer met opgestoken haar en lange rokken bekijks hebben op het dorp. En dan zou men den hoed voor haar lichten, omdat zij schooljuffrouw was. Dat al zag ze in haar verbeelding al gebeu ren, en 't meisje lachte voor zichzelve stilletjes van geluk, om 't mooie leven, dat ze in 't vooruitzicht had. Heel flauw op den achtergrond zag ze ook wel stapels boeken en schriften en strenge leermeesters. Maar 't waren geen schrikbeelden voor haar. Netje wilde gaarne leeren, heele dagen. Dan doemde voor haar geest op een klasse met kleine kleuters in een vroo- lijk, zonnig lokaal waarvan de wan den volbehangen waren met kleurige platen en zij stond vooraan, ja, 't besluit van haar vader was naar haar hartje. Zij sliep in op haar zolderka mertje, waarin de maan haar vredig- flauw schijnsel wierp, droomend van een schoone toekomst. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1