letleven ran Netje Mat WOENSDAG 25 OCTOBER kameroverzicht. ljÜ7 Firma f. VAH Pt VELBE Ir, Kleine Marlt 58, tfiissiagan. Telefoon toe. 10 FEUILLETON BINNENLAND Stads=en Provincienieuws f^O» 54e Jaargang i 1916 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 ptr drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.66. Voor België 2.20 Voer overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tiveemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Boni's in t béziteeneri r OflOll ®ulden b'j levens-gulden bij dood ff* g"| gulden bij verlies A gulden bij verlies A O O gulden bij verlies ff* gulden bij verlies «lis zijn GRATIS verze- #111 lil lange ongeschikt- 11 door "Cl III van een hand, I I van |||l| van een M*\ van eiken Lttgen ongelukken voor heid tot werken ff UU een ongeluk UUll voet of oog 1UU een duim IUU wijsvinger anderen vinger altkeerlngen warden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlog wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Dinsdag. Hel nieuwgekozén lid voor Dordrecht. (I, p j. de Kanter, legde de vereischte zeden af en nam zitting. Het wetsontwerp tot het instellen van Volksraad" voor Ned.-lndië wordt .onder hoofdelijke stemming door de Kanier'goedgekeurd^ De leider der anti-revolutionnaire Lelie, de heer v. d. Voort v. Zijp, was (tijdag in den opzet van zijn rede blij- ven steken. Sindsdien is in „De Stan dard" een driestar verschenen, waarin de „groote" leider bezig is bij te draai- a Dit maakte 't den heer v'. d. Voort t Zijp gemakkelijk een vervolg op zijn itdt samen te stellen. Inmiddels bleek ttt thans alleen zijn bedoeling om de zekerheid tot de uitwerking der paci fistische oplossing nog iets grooter te naken. In de kringen der vrij-liberalen in der Unie-liberalen blijkt geregeld iog een krachtige minderheid te be slaan, die slechts met tegenzin aan de bevrediging deelneemt. Reeds werd ge- zegd dat, wanneer links aan het bewind blijft, de uitwerking zal geschieden overeenkomstig de vrijzinnige gedach te. Maar wat beteekent dat Op de vergadering van de Liberale te heeft de heer van Raalte ver haard, dat de rechterzijde het maxi mum gaf van wat ze geven kon. Waar om vraagt men dan meer en waarom steigert men 't additioneele artikel dat Je termijn bevat vóór welke de uitwer- king in de onderwijswetten moet tot stand gekomen zijn. Dat was dan het eenige wat hij rnschte. Bij het algemeen kiesrecht legde deze afgevaardigde zich neer als het vrou- «enkiesrecht moet komen, moeten de 'huwde vrouwen het eerst aan de komen, meende hij, omdat deze «ouwen pas in den waren zin des words vrouwen zijn. De eerste rede van katholieke zijde, r den heer Loeff gehouden, bevatte ge merkwaardige punten, in de eer ie plaats dit, dat hij onomwonden den ruilhandel van de artt. 80 en 192 toegaf. Dt kiesrecht-kwestie toch was voor km geen principieele vraag ze was tt slechts één van politiek beleid en opportuniteit. De onderwijs-kwestie daarentegen was een kwestie van recht. Vandaar dat het hem niet zwaar viel lie te geven ten aanzien van het kies recht, wanneer hij daarbij en daardoor kt recht in de onderwijs-kwestie kon bevorderen. Aangezien het kiesrecht km weinig waard is, mist hij gaarne daarvan iets als hij er voor het meer waardige iets belangrijks mee bereikt. Bij bracht den Minister hulde, dat hij openlijk en onomwonden had erkend dat de onderwijs-kwestie er één van wbt is. Na Thorbecke was Cort van 'et Linden de eerste Minister die dit achter de groene tafel erkende. Met 's minister's motiveering van het %meen kiesrecht ging hij niet mede j sloot zich te dien aanzien bij den «er Lohman aan. Liever had hij het door M. G. VAN DEN ENDE. I) o I. Jeugd, ueestland ligt aan den binnenkant ■er hooge duingevaarten, waartegen de «blauwe golven der eindeiooze zee Wsen en beuken, dan wijken en met ™r, onbezweken kracht weder en tevergeefs, hun woeste aanvallen (,"an slapen de Geestlanders rustig vj>sL als zij de zware, hijgende ion van strijdende monster 'enzij voelen zich veilig achter zandbergen. bono00!t begeven z'j zich op de nm H ''"'"'oppen of aan 't strand, if[.:'00mer'ig te luisteren naar 't ftuis- kahü„rWeek aanruischen der blanke, Jt»„ i e golfjes, die vleiend-lekken, (Wh" van 'l duin- Wf d I'S' vriendelijk tusschen f»L'xj.rn'e; Zij, die er geboren en op- kiste 2lin> noemen het dorpje het D» en, schoonste plekje op aarde, (ld,.,, Reinigen, die op later leeftijd n"n middel van bestaan vinden, huismanskiesrecht gehad als grond slag, al is het dan niet ais uitsluitenden grondslag. Wanneer hij toch meegaat met het voorstel van den Minister, is het omdat de leer der kenteekenen on voldoende is en omdat hij de historische noodzakelijkheid van kiesrecht-uitbrei ding erkent. Bovendien wilde hij liever meegaan niet hen, die vertrouwen stel len in het volk dan met hen, die wan trouwen hebben. Het passieve vrouwenkiesrecht aan vaardde hij omdat dit het actieve zal corrigeeren. Wanneer aan het verlan gen is voldaan om vrouwen de gelegen heid tot meespreken te geven, is reeds aan een groot deel van de vrouwen te gemoet gekomen. Het actieve vrouwen kiesrecht was z. i. niet aan de orde om dat alleen de gelegenheid zal worden geopend om de zaak aan de orde te stellen. De openstelling van die gele genheid achtte hij vóór alles aan te be velen, omdat z. i. vragen van den dag niet in de grondwet moeten vastliggen en niet door de grondwet in hun oplos sing moeten worden belemmerd. Was hij dus vóór openstelling, dat beteeken- de niet, dat hij vóór vrouwenkiesrecht is. Integendeel op dit oogenblik zou hij zijn stem er niet aan geven. Het zal van de ontwikkeling van het staatkun dige leven afhangen of hij er vroeg of laat toe zal overgaan. Met evenredige vertegenwoordiging zoowel als met stemplicht kon deze af gevaardigde zich ten volle vereenigen. Met art. 192 gaat hij mede, mits er niets aan het regeeringsvoorstel wordt ver anderd. Alleen wenschte hij evenals de heer van der Voort van Zijp de termijn bepaling. Z. i. is er wel degelijk onge rustheid verwekt, o. a. door den heer de Murait, op de vergadering van Volksonderwijs. Die afgevaardigde ver klaarde, dat om financieele redenen er de eerste tien jaar van de uitwer king van art. 192 niets zou komen. Die ongerustheid moet worden weggeno men en de heer Loeff hoopte, dat de Minister uit eigen beweging bereid zou zijn de gevraagde bepaling op te nemen, opdat de rechterzijde met volle gerust heid haar stem kan geven aan de voor stellen van de regeering. Na den heer Loeff was er een der be strijders van het voorstel aan het woord, de heer de Murait. Deze afge vaardigde gaat noode met de voorstel len mede en hij hoopt dat het alsnog zal gelukken eenige meerdere waarbor gen te krijgen. Z. i. is de oppositie tegen de voorstellen ontstaan bij hen, die ver plicht zullen zijn hun kinderen naar de confessioneele school te zenden. Het toenemen van het aantal confessioneele scholen zal het kwaad der confessio neele onverdraagzaamheid doen toene men, den godsdienststrijd niet beëindi gen, de onderlinge waardeering niet bevorderen. Na de waarschuwing van den heer Troelstra tot de utopisten onder de kiesrecht-vrouwen, zag hij in, dat een poging ont alsnog het vrouwenkiesrecht in de grondwet vast te leggen, zoude mislukken. Met zeer vele cijfers toonde de heer van Leeuwen aan, dat de gehuwde worden soms overvallen door een on- bedwingelijk heimwee. En ais zij na jaren en jaren 't verlangen kunnen be vredigen, vinden ze bij 't weerzien al les zoo veranderd, dat ze genezen zijn van heimwee. Zij keeren terug naar hun nieuw tehuis en naar hun werk kring, met de ervaring, dat het stille dorpje voor hén niet meer is wat het was. Trots de helmbeplanting verstoven geleidelijk de duinen tot vlak tegen 't dorp, waardoor oude, bekende plekjes uit de herinnering der jeugd verdwe nen waren. Maar bovenal was 't voor hen niet meer 't Geestland van voor heen, doordat zij er vreemde gezichten zagen. Ouden van dagen waren heengegaan naar hun laatste rustplaats. En even als dunne rijsjes opschoten tot statig geboomte, ging 't met de menschen- kinderen. Ook ten huize van schoolmeester Mat was de invloed van den tijd merk baar. Hij en Truitje, zijn trouwe vrouw, leefden echter steeds als kinde ren met elkander reine liefde, vreemd aan neerhalende bijbedoelingen, had ze in hun jongejaren vereenigd onaf scheidelijk snoerde wederzijdsche ach ting, gedeelde vreugd en gedeelde smart de schakels tot een duurzamen echtelijken band. Dientengevolge kon, bij eenige verstandige leiding, zich de moreel gunstige invloed niet dan krach vrouw reeds voor een groot deei andere werkzaamheden verricht dan die van het huisgezin. Op grond daarvan pro testeerde hij er tegen, dat men 't vrou wenkiesrecht verwerpt omdat het de vrouwen aan haar roeping zou onttrek ken. Het was juist de kapitalistische maatschappij die de vrouwen aan haar roeping heeft onttrokken en het kies recht is een middel voor de vrouwen om zich daartegen te verzetten. Het betoog was lang, interessant maar zeer bekend. Het Scheldevraagstuk. Het „Nieuws van den Dag" vangt een artikel „Vlaanderen, België en wij" aldus aan Van alie internationale quaestiën, die de oorlog nu reeds binnen zijn sfeer ge trokken heeft, en die dus bij den toe- komstigen vrede, zoo goed of kwaad als het gaan zal, een oplossing vereischen, zullen wellicht de beide West-Europee- sehedie van den Élzas en die van België het moeilijkst tot een bevredi gende schikking te brengen zijn, en zeker gaat de Belgische ons, Nederlanders, het meest rechtstreeks aan. En wij zullen van geluk mogen spre ken, indien het zóó loopt, dat de ver wikkelingen van den vrede voor ons eigen land niet nog gevaarlijker worden dan de verwikkelingen van den oorlog, waaraan het ons tot dusver gelukt is te ontsnappen. De Belgische quaestie dan is in de eerste plaats een militaire. Bij een z.g. beslissende overwinning van een der partijen zou deze partij den overwon nene de wet kunnen voorschrijven, en een der eerste artikelen moet dan België betreffen. De Geallieerden zouden na tuurlijk het volledige herstel van den Belgischen staat eischen, benevens scha deloosstelling voor de geleden verliezen, en wellichtwaarborgen tegen een nieuwe overrompeling van België door Duitschland in de toekomstwaarborgen, hetzij van enkele strategischen aard, of samengaande met vergrooting van het Belgische grondgebied. Wat een „verpletterende" overwin ning der Centralen betreft, een gevolg daarvan zo« ongetwijfeld zijn, dat aan België evenzeer „waarborgen" werden opgelegdde heer v. Bethmann-Holiweg heeft ze al vagelijk aangeduid, zonder ze ooit te noemen. Keuring jaarklasse 1908 landstorm. De keuring van de jaarklasse 1908 van den landstorm zal plaats hebben in December en eindigen op den 22en dier maand. De inschrijving moet 1 November be slag hebben gekregen. Ontduiking oorlogswinstbelasting. Een fabrikant in het oosten van ons land heeft voorde oorlogswinstbelasting een onjuiste aangifte gedaan, en, ten einde bij een eventueel onderzoek te zijnen kantore gedekt te zijn, had hij tevens gezorgd voor een valsche balans, tig doen geiden, waar het betrof de ontwikkeling van hun Netje, de opvoe ding van hun dochtertje. 't Aanvallige, schrandere meisje ge noot een gelukkige jeugd, die voordee- lig op haar groei werkte. Al hadden meester Mat en vrouw maar één kind, zij streefden er naar het goed op te kweeken in goeden zin, en zij hadden 't er druk om. Toen zij tien jaar oud was, kreeg Netje een ro zig zusje, waarmee zij, o, zoo rijk was. Met moederlijke zorg omringde zij 't kleine wichtje. Dat was anders dan zoo'n dooie pop. Hier zat leven in al les was nu heusche werkelijkheid. Netje voelde er iets van, dat haar jong leven nu voller was de eentonig heid was gebroken. Glimlachend toon den de ouders zich verheugd, nu Netje zich niet jaloersch, maar gelukkig voelde. Met zekere voorbarigheid kon den Mat en zijn vrouw toekomstplan nen voor hun oudste dochter in elkan der zetten. Meestal zat het meisje daarbij stil te luisteren vaak had het allen schijn alsof zij 't zoo volhan- dig had met het in-slaap-wiegen van zusje, dat de ouders in de vaste mee ning verkeerden, dat Netje van de ge sprekken ongeveer niets opving of er geen belang in stelde. In werkelijkheid ontging haar geen woord. De zorg voor haar deed naar goed, en daar zij steeds ondervond, dat men 't beste mét haar voorhad, voeg- waarin zijn goederenvoorraad met een te lage waarde voorkwam. Een fictieve staat van dien voorraad moest tot verder bewijs dienen. Een onderzoek als waarop de fabri kant had gerekend, heeft dezer dagen werkelijk plaats gevonden, waarbij de vaischheid aan het licht is gebracht, en daarmede vanzelf ook de onjuistheid der gedane aangifte. Op beide feiten staat uitsluitend gevangenisstraf. De zaak is in handen der justitie. Voorloopig geen Rijksbriefkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voors hands geen gelegenheid zal bestaan, tot het verkrijgen van rijksbriefkaarten en gezegelde briefomslagen voorzien Van naam en adres van den afzender. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder toepassing van het op 16 October 1916 in werking getreden tarief het gebruik van particuliere briefkaarten, welke voldoen aan de bestaande voor waarden en gefrankeerd met 2, 3 resp. 5 cent, gehandhaafd blijft. Bond van neutrale landen. Het dageiijksch bestuur der afdeeling Nederland van den Bond van neutrale landen, kennis genomen hebbend van de aan staandeopening eener Vlaamsche Hooge- school te Gent, opgericht door het Duitsch militair bewind, waaraan België, tengevolge eener misdadige schending der internationale verdragen, voor het oogenblik is onderworpen, van oordeel, dat de oprichting dier Hoogeschool op geen volkenrechtelijken grond berust, met name, dat aan het op de tweede Haagsche Vredesconferentie aangenomen „Reglementen nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te lande" geen besluit van wettigverklaring in deze materie kan worden ontleend, diep betreurend, dat de Duitsche re geering nadat zij door ruw geweld den tieren geest der Belgische natie niet heeft kunnen verzwakken, noch er door officieelen laster in geslaagd is de Belgische regeering voor het oog der neutralen als verzaakster van door haar onderteekende verdragen aan de kaak te stellen sedert dien arglistige po gingen in het werk is gaan stellen, om door vleierij en bevoorrechting van en kele ultra-flamingante elementen de na tionale gezindheid der Belgen te onder mijnen, als een van welke pogingen de oprichting van genoemde Hoogeschool moet worden beschouwd, dit alles, terwijl de stem van het Belgische volk zieh niet kan doen hooren, hulde brengend aan den moed van mannen als de hoogleeraren Paul Fre- dericq en Pirenne, die hun verzet tegen dergelijke practijken met hun martelaarschap hebben bezegeld, ten volle overtuigd, dat de ware be langen der Vlamingen, ook in zake het hooger onderwijs, na den oorlog zullen blaken bij de Belgische regeering en de volksvertegenwoordiging in goede han den te zijn, spreekt er bij dezen zijn diepe droef heid over uit, dat ook enkele Neder- de zij zich, meegaand van karakter, ge heel naar den wil en de wenschen van vader en moeder. Niet altijd echter kwamen de ouders eenswillend tot een besluit. Moeder Mat, behagen scheppend in 't bekoorlijk kind, had lust het eens te tooien met een fluweeien jurkje. Netje dat was waar, had voor den Zondag een nieuw kleedje noodig. En nu vond moeder, dat haar brunette met die vol le, blozende wangen, beeldig, snoezig staan zou met blauw fluweel, daarbij gevoegd een schotsch-geruite ceintuur en voltooid met een eenvoudig zwart- kastoren hoedje, zonder verder sieraad. Mat had evenwel steeds een afkeer van grootdoenerij en verkwisting. Hij knipoogde Truitje toe, maakte een schuivende vingerbeweging, alsof hij geld telde en zei „Ja, ja, vrouwtje, je weet het wel, smaak ontbreekt je niet, maar daar is meer voor noodig, hé I" Maar Truitje redeneerde heni bijna een gat in 't hoofd voor haar betoog en vooral voor haar volubiliteit moest hij zwichten. Een goedkoop stofje in een sterk concurreerenden lapjeswin kel uit de naaste stad, 's Gravenkerke, kon de duurte niet maken immers. En veertien dagen later had Netje een fluweeien jurkje, dat haar inder daad keurig stond. Dat zag 't kind zelf in den spiegel, en ook aan de bewon derende of afgunstige blikken der buur- landers zich de opdracht van een pro fessoraat aan genoemde Hoogeschool hebben laten welgevallen en aldus in het buitenland afbreuk hebben gedaan aan de reputatie van eerlijke neutraliteit, die het Nederlandsche volk toekomt. Vrijdom van briefport. Bij Kon. besluit is tot nadere beschik king vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling van de gemeente-be sturen met de compagnies-comman danten. Duurtetoestag. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de categoriëen van personen welke reeds duurtetoesiag genoten worden uit gebreid met de categoriëen van amb tenaren, beambten en werklieden wier jaarloon, vermeerderd met het gelds waardig bedrag van voordeden wegens genot van vrije woning, vrij vuur en licht en dergelijks op 1 Januari jl. niet grooter was dan f1500 voor de gemeenten der lekl. f 1450 voor de gemeenten der 2e kt. f 1400 voor de gemeenten der 3e kl. f1350 voor de gemeenten der 4e kl. f 1300 voor de gemeenten der 5e kl. f 1250 voor de overige gemeenten. De duurte-(kinder)toeslag bedraagt aan gehuwden en weduwnaars die 1 jan. 1916 een of meer kinderen beneden den leeftijd 16 jaar te hunnen laste heb ben een duurtetoesiag van f 25. en een kindertoeslag van f 2.33 voor elk kind, aan ongehuwden en kindefiooze weduwnaars f 12.50. VLISSINGEN, 25 OCTOBER. De mailboot „Koningin Regentes" wordt hier hedenmiddag half zes ver wacht. De sociaal-democratische raadsfractie verzoekt ons enkele foutjes te herstellen, welke zij gemaakt heeft in de kolom met voorbeelden betreffende de heffing van hoofdelijken omslag volgens de tegenwoordige heffing volgens het voor stel der sociaal-democraten en volgens het voorstel van Burg. en Weth. Bij de 42e klasse is het bedrag Van Burg. en Weth. niet f 146,68 maar f 146.11 Bij de 102e klasse bedraagt de heffing volgens het voorstel der sociaal-demo craten f 1509.84 en volgens het veorste! van Burg. en Weth. f 1408.32. Door „Vlissing's Mannenkoor" zal op Woensdag 22 November e. k. een con cert worden gegeven bestaande uit lie deren van Mendelssohn, Beethoven, We ber, Kreutzer, Astholz en Becker, bene vens het feestlied „Piet Hein" van de Vliegh Solisten zullen een aangename afwisseling bij de uitvoering geven. BELGISCHE VAKVEREENIGING. Het Avondfeest van Vrijdag a.s. Waar blijft de tabak van Vlissingen, zoo werd er van 't Belgisch front her haaldelijk geschreven. meisjes. Haar moedët legde er alle eer mee in. Zij zorgde steeds voor de lichame lijke behoeften der huisgenooten het verstrekken van voeding en kleeding behoorde tot de taak der zuinige huis moeder, dis voor zichzelf de spaar zaamheid zelve was. De hoofdleiding had meester Mat echter in zijn handen berustte 't finan cieel beheer, en de wetgevende macht en de taak der opvoeding, welke hij ook op zich nam, voor 'n groot deel der jonge bevolking van Geestland. Algemeen achtte men hem een man van kennis en wijsheid. De Geestian- ders bezagen hem door een sterk ver grootglas. in hun oog wist en kon hij alles. In alle moeilijke gevallen was hij de vraagbaak. En daar hij behalve bovenmeester oog nog klokluider, voor zanger, kerkelijk-ontvanger en amb tenaar van den burgerlijken stand was, bezat hij niet te onderschatten invloed en groot overwicht op de brave dor pers. Voor 't opmaken van requesfen, huurcontracten en dergelijke was hij onmisbaar. Menigmaal viel hem als executeur-testamentair een zoet winst je ten deel. Alles welberekend kon hij dus van zijn inkomen zeer goed rond komen ja meer dan dat, zelfs wat terzij leggen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1