r VRIJDAG 54e «Jaargang Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fiEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws l^o. 248 1916 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent H mi ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel nê abonné's, in 't bezit eener ft |"h polis, zijn GRATIS verze /111111 f j nnrrplttvtpri vnnr il lil I gulden bij levens- n P* f| gulden bij dood Q AA gulden bij verlies J gulden bij verlies A f"| A gulden bij verlies a r gulden bij verlies lange ongeschikt- •^11 door ^1111 van een hand, van ||l|l vaneen van eiken kërd'tegen ongelukken voor:£JUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog ÏÜU een duim 1UU wijsvinger £j%j anderen vinger Beie ultkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek, Bank" të Schiedam "kaNTOOR KEURMEESTER VAN SLACHTVEE enz. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat het kantoor van den keurmeester van het slachtvee enz. met ingang van Maandag 23 October a s. is verplaatst van den Peperdijk naar het Baterplein. Vlissingen, 19 October 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM JR. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 24 en zoo noodig op 25 October a.s. te IJmuiden schietoefeningen zullen worden gehouden, De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 19 Ocober 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKEKKE. Tweede Kamer. Het wetsvoorstel om een wettelijke regeling tot bescherming van'mijnarbei ders, thans vastgelegd in het Mijnregle ment, alsnog uit te stellen tot 1 Novem ber 1921, werd in de gisteren gehouden zitling aangenomen, na verwerping van 41 tegen 20 stemmen van het amende ment Albarda om slechts tot i Nov. 1818 uitstel te verleenen. Aan de orde kwam daarna de grond wetsherziening. De heer Troelstra zette zijn rede voort. Hij betoogde dat het zou getuigen van groote politieke kortzichtigheid, te be weren, dat de volkswil zich niet zou hebben uitgesproken, voor het algemeen kiesrecht. Spr. hield verder een uitvoe rig betoog om aan te toonen dat de nood zakelijkheid van algemeen kiesrecht voortvloeit uit de historische materialis tische opvatting der geschiedenis. Vrou wenkiesrecht is niet allereerst een sexe- zaak, doch een arbeiderszaak, daar de vrouw nog sterker door het kapitalisme wordt uitgeput dan de man en een wa pen moet hebben om te strijden voor de verbeteringstoesfanden. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen is, betoogt Troelstra verder, de eisch van de consequente toepassing der beginselen van de S. D. A. P. en moet in de grondwet worden vastgelegd. Spr. waarschuwt ecther tegen den eisch van alles of niets. De wegneming van de beletselen tegen vrouwen kiesrecht is niet gering te achten. De gehuwde vrouw mag niet worden uitgesloten. We heb ben noodig de normale vrouw uit liet gezin en niet alleen de vrouwen, die door allerlei omstandigheden van den normalen weg der vrouw zijn afgeweken. Spr. is voorstander van evenredig kies «5.) (Hatnt TuUim Hartrop ging weg en Dora bleef weer geheel alleln. Wat beteekenden alle emoties van de laatste weken bij hetgeen ze nu onder vond Nauwelijks was de man, dien ze hefhad, aan den dood ontsnapt, of hij scheen weer te moeten ten onder gaan. Hartrop bleef heel tang weg, tenmin ste heel lang in Dora's oogen. Toen hij eindelijk terugkwam, had hij een be- dr"kt gezicht ■.God zij hun genadig," riep hij uit. dJe bergraad en de vijf mannen, die hij i z'c.h had, zijn zonder twijfel verlo f-Zij zullen door het mijngas stikken e" het is onmogelijk, hun hulp te bren gen, al wilde men ook nog zoo graag. "c arn,e bergraad Hij was zoo'n goed n nobel mensch, voor ons allen had altijd een vriendelijk woord." Hartrop veegde met de leege linker- ouw van zijn jas langs zijn oogen. u, °ra za§ Get en merkte er zelfs het komische van op. ze schreeuwde het niet uit, ze huilde "dunde niet, ofschoon deze man, die recht. Opneming van stemplicht in de grondwet zou inopportuun zijn met het oog op latere invoering van vrouwen kiesrecht. Spr. wit daarom facultatief- stelling. Met het door de regeering voor gestelde onderwijsartikel kan spr. zich niet vereenigen al is hij bereid mede te werken tot een regeling, die onedele concurrentie kan voorkomen. Hij is evenwel verbaasd over het relletje, op gezet door hen, die doen alsof de open bare school het uiterste gevaar loopt. De heer De Meester acht de oppor tuniteit der voorstellen boven twijfel. De consequentie van het standpunt van den minister brengt ook liet algemeen vrouwenkiesrecht mee. Spr. zou daar aan willen meewerken als de herzie ning daardoor niet in gevaar zou wor den gebrachtbovendien is wat gebo den wordt, niet gering en wordt aan het concentratieprogram ten volle vol daan. Spr. is voorstander van even redige vertegenwoordiging en wenscht niet te tornen aan het door de regee ring voorgestelde stelsel. Ook wenscht hij stemplicht als complement van even redige vertegenwoordiging. Wat het onderwijs betreft, staat de Liberale Unie nog op het standpunt dat de openbare schooi de beste iszij wil evenwel rekening houden met het feit, dat zeer velen de openbare school niet willen, waardoor we komen tot den strijd, die alleen door geestelijke midde len kan worden gestreden en waardoor we logisch komen tot financieele gelijk stelling. Mr. Tydeman acht het tijdstip voor de behandeling eigenlijk niet gunstig, maar heeft toch ook niet veel beden king tegen bespreking op dit oogenblik gezien, doch komt er tegen op, dat de regeering het verband tusschen het kiesrecht en het onderwijs heeft aan vaard. De Rijksmiddeien. Het maandelijksch overzicht van de opbrengst van 's Rijks middelen geeft voor de maand September weer een be vredigend resultaat. De meeste inkom sten vertoonen hooger cijfers dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, waardoor de totaal-opbrengst is gestegen van f 11,223,604.16 in Septem ber 1915 tot f 13.087,878.24 in Septem ber van dit jaar. Beide maanden met elkander verge leken, vindt men een stijging van de opbrengst der personeele belasting van f 77,000, der inkomstenbelasting van f 844,000, het recht op de mijnen van f 23,000, de invoerrechten van f 184,000, de suiker f416,000, de accijnzen op het zout en het geslacht respect, f 11,000 en f27,000, de gouden en zilveren werken f13,000, de zegelrechten f47,000, de registratierechten f 315,000, de hypotheek rechten f 40,000, de successierechten f 192,000 en de domeinen f 119,000. Een mindere opbrengst moet gecon stateerd worden bij de grondbelasting van f81.000, de bedrijfs- en vermogens belastingen van f 172.000 en f 125.000, de accijnzen op wijn, gedistilleerd en bier van f4000, f32.000 en f24.000 en de loodsgelden van f6000. Uit een afzonderlijken staat blijkt dat blijkbaar goed ingelicht was, reeds den doode betreurde. Het was alles koud en stil in haar geworden, slechts in haar hoofd brandde het, alsof daar een vonk gloeide, die steeds yerder in haar her sens vrat. Weer werd de deur opengerukt en opzichter Oswald stortte naar binnen, gevolgd door twee man. „Het rookmasker riep hij Hartrop toe. „Waar is het „Daarboven in de voorraadkamer riep Hartrop. Opzichter Oswald ging naar Dora en meldde haar officieel „Graaf Klinter wil met het rookmas ker aan in het mijnveld gaan, waar de mijngassen zijn, hoewel mijnheer Ker sten het niet wil toestaan. Het is een voudig een zelfmoord van graaf Klin ter, want de bergraad en degenen die bij hem waren, zijn al lang dood. Maar graaf Klinter wil liet niet opgeven. Daar buiten werd het nacht. De elec- trische booglampen flitsten aan. De wolken rook, die nu langs het venster vlogen, waren zwart. Maar met de re gelmatigheid van een uurwerk en niet tegen te houden, evenals het vreeselijk noodlot daar beneden, kwamen ze steeds weer voorbij. Waarom bfeef Dora hier Waarom zette ze zich niet in haar auto en reed heen Ze wist het ze was niet in staat, van haar plaats op te staan. Haar voe- het voordeelig verschil bij de posterijen bedraagt f78.000 en bij de telefonie f64.000, terwijl de telegrafie een klein bedrag minder opleverde. De opeenten geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914 hebben geza menlijk f 1.612.568.50'/! in September opgeleverd, waardoor het totaal over de eerste negen maanden van dit iaar steeg tot f20.668.535.45. Voor de eerste maal is opgenomen een staat van de opbrengst der belas tingen in verband met de buitengewone omstandigheden. Daaruit blijkt dat de Verdedigingsbelasting la in September f 181.106.83 in 's rijks schatkist heeft gebracht. Het totaal van de opbrengst over de eerste negen maanden van dit jaar is f 147.396.386.52Y2, tegen f 117.852.455.96 in 1913. Rekent men hierbij de ont vang sten van posterijen, telegrafie, tele- fonie en verdedigingsbelasting ia, dan komt men tot een bedrag voor de eerste negen maanden van dit jaar van f 168.511,111.35'4, tegen f 136.112.307.97 in gelijk tijdperk van f915. („N. Ct.") Vereeniging van hooger personeel bij de posterijen en telegrafie. Wij vernemen dat de directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie aan de vijf vereenigir.gen van hooger perso neel bij de posterijen en telegrafie een missieve heeft gericht, waarin hij zegt niet weerzin kennis te hebben genomen van de motie, door de besturen dezer vereenigingen openbaar gemaakt en het zijn plicht te achten zijn ernstige afkeu ring te kennen te geven over inhoud en toon der in de vergadering te Utrecht op 15 October aangenomen en daarna aan de pers, den Ministerraad, de Ka merleden en hem toegezonden motie. De directeur-generaal zegt in zijn missieve van de zü je der in bonden vereenigde 110 directeuren en commie zen, die een beheer voeren of leidende betrekking bekleeden, te hebben ver wacht, dat op betamelijke wijze actie zou worden gevoerd vóór salarisver- hooging en dat niet in een taal, die niet aan ambtenaren past. Het moreel verantwoordelijk stellen van de Regeering voor die gevallen, waarin een tot het uiterst gedreven ambtenaar zich vergrijpt aan Staatsgel den is een denkbeeld, dat slechts kan opkomen in het brein van een ontoe rekenbare. Vrouwenk iesrecht. Het dagelijksch bestuur van „De Neu trale", Vereeniging voor Vrouwenkies recht, betoogt, ten aanzien van de Grond wetsvoorstellen, in een adres aan de Tweede Kamer dat, waar genoemde voorstellen het mannenkiesrecht vastleggen in de Grond wet en dit in de Additionneele Artikelen regelen tot in de kleinste bijzonderhe den, de invoering van vrouwenkiesreeht daarentegen overgelaten wordt aan den gewonen wetgever, „indien" deze te eeniger tijd noodig oordeelt, dat vrou wenkiesrecht worde ingevoerd dat door deze tweeërlei opvatting om trent het grondwettig recht van man en ten waren als verlamd, en in haar her sens brandde het steeds heviger Een geschreeuw uit honderden kelen klonk plotseling van buiten enkele hoera-kreten klonken er tusschen. 'De oude Hartrop zette zijn muts op, die naast hem op de bank lag en ging weer naar buiten. Na korten tijd kwam hij terug. „Er is een telefonische verbinding met de afgesneden colonne. Ze konden eerst niet bij het toestel komen. Ze mel den nu, dat er honderdtwintig man zijn en zich in goeden welstand bevinden. Ze hebben voldoende lucht, en het is alleen erg koud. Ze zullen allen gered worden." Het schreeuwen daarbuiten hield aan. Zoo gaf de menigte aan haar opwinding en vreugde lucht. Onder in de mijn, niet ver van de iift, zat geheimraad Kersten op een blok steenkool en gaf zijn bevelen. De krach ten van den ouden man waren niet evenredig aan zijn wil zijn beenen weigerden hun dienst door schrik, op winding en lichamelijke inspanning. Graaf Klinter was sedert een half uur weg en sindsdien had hij geen teeken van leven meer van hem vernomen. Het was krankzinnig van hem, om het oude veld, waar het mijngas zich bevond, binnen te dringen maar een braaf, dapper mensch was hij. „Ik ken het oude veld als mijn zak," vrouw wordt gehandhaafd en verscherpt de door den Minister van Binneniand- sche Zaken in Zijne Memorie van Toe lichting (pag. 3) zoo juist onder woorden gebrachte toestand: „uitsluitingvan een deel der burgers van het kiesrecht splitst de natie in twee deelen, het eene me debevelend, het andere alleen gehoor zamend" dat, waar zelfs bedeelden, wanbeta lers van belasting, verkwisters, dronk aards en soutaneurs niet van het kiesrecht worden uitgesloten, het zeker niet aangaat aan de vrouwen het kies recht te onthouden en haar dus te dwin gen te gehoorzamen aan wetten, mede door den invloed van bovengenoem- den tot stand gekomen dat door aanneming dezer voorstellen het onrecht tegenover de vrouw wordt verscherpt, een onrecht, dat nog des te grooter is in dezen tijd, die de vrouw tot plicht stelt zich te bemoeien met 's lands zaken, die ook zijn de zaken van haar en haar kinderen. Het Bestuur dringt er op aan de voor stellen ter gedeeltelijke wijziging der Grondwet slechts dan aan te nemen, indien deze zóó worden gewijzigd, dat gelijk kiesrecht voor man en vrouw bij de Grondwet gewaarborgd wordt. Duitsche versterkingen bij de Neder- lanasche grens. Op verschillende plaatsen langs de Oostgrens worden door de Duitschers thans loopgraven gemaakt en hier en daar kanonnen geplaatst. in Tüddern, nabij de gemeente Broek Sittard, zijn een paar honderd Duitsche soldaten gearriveerd en aldaar inge kwartierd. Dicht bij de Nederlandsche grens zijn zij bezig met het aanleggen van loop graven. Aankoop van Groenten. Aangezien de groenten, welke uit de opgerichte militaire groentenöepots zul len worden verstrekt, vermoedelijk slechts de helft zuilen kosten van den prijs, die daarvoor zal moeten worden betaald worden bij aanschaffing uit den vrijen handel, en in plaatsen, waar geen groen- tendepot is gevestigd, de prijzen nog aanmerkelijk hooger zullen zijn, is door den Opperbevelhebber bepaald, dat door kleine troepenafdeelingen de groen ten als regel moeten worden betrokken uit het naastbijzijnd groentendepot en het verleenen van machtiging tot aan koop uit den vrijen handel tot de uit zonderingen moet behooren.j Noodrations. Ten einde het beheer en de verant woording van de noodrations gehakt en beschuit zooveel mogelijk te vereenvou digen is door den hoofdintendant be paald, dat bij ieder onderdeel (compag nie, eskadron, batterijen), waarbij het personeel van noodrations voorzien moet zijn, steeds een aantal noodrations voor handen zal wezen, gelijk aan de orga nische oorlogssterkte of zooveel meer als de werkelijke sterkte de organische oorlogssterkte overtreft. Bij overgang van personeel van het eene onderdeel naar het andere worden had hij gezegd. „Ik weet, waaraan het ligt, dat de gassen niet weg kunnen. De luchttoevoer is door een zware deur afgesloten en die moet geopend worden. Als mij dat gelukt, dringt de versche lucht van boven af in het veld en ver dringt de gassen." De werklieden hadden kleine, draag bare telefoonleidingen gelegd tot waar Kersten zat. Er was een verbinding tot aan de plaats, waar de dam gelegd was, die nu geheel gereed was én de pompmachines volkomen beschermde. De tweede geleiding ging tot de plek, waar gewerkt werd om de opgeslotenen te bevrijden en de derde verbinding liep tot in het oude mijnveld, voor zoo ver men zich daar zonder gevaar kon ophouden. Daar was opzichter Oswald met twee voormannen en een aantal mijnwerkers opgesteld en bewaakte de deur, die het verder dringen der gassen verhinderde en waarachter graat Klin ter verdwenen was, toen hij zijn verme tele reddingspoging begon. Hoe dikwijls reeds had Oswald in de laatste tien minuten met ingehouden adem aan die deur geluisterd. Doch men vernam niets dan het regelmatig getik van de druppels die van de zoldering omlaag vielen. „Het is hem niet gelukt," zei hij tot de beide werklui, die naast hem ston den, „de graaf is ook verloren. Jammer van hem Maar het was toch ook roe- dan ook geen noodrations meer mede gegeven.- Landstorm 1911b. Naar „de Avondp," verneemt, zullen omstreeks 10 November de landstorm- plichttigen der jaarkiasse 1911b van de infanteriedepots overgaan naar de veldtroepen. Afschaffing van het ambulantisme. Door het dagelijksch bestuur der ge meente Zaandam is, naar „het Volk" meldt, besloten tot afschaffing van het ambulantisme over te gaan. Het denkt hiermee te beginnen op school A, waarvan kort geleden het schoolhoofd is gestorven en waarvoor dus een nieuw hoofd zou moeten worden be noemd. Het voornemen zal natuurlijk nog door den gemeenteraad moeten worden be krachtigd. Luitenant Mallinckrodt. Luitenant Mallinckrodt, die als Oos- tenrijksch officier bij een Honvedregi- ment nabij Kronstadt tegen de Roeme- niërs meestrijdt, moet daar, naar aan het „Vad." bericht werd, door een granaat splinter aan den voet licht zijn gewond. VLISSINGEN, 20 OCTOBER. „De Nicht." In den schouwburg „de Oude Vriend schap" werd gisterenavond een feest- voorsteling gegeven ter eere van me vrouw W. CoelinghVorderman, vóór haar vertrek naar Indië. En als we dan in d.e allereerste plaats haar noe men, is dat niet om te zeggen, dat de overigen niet zeer goed waren, want elke rol was goed bezet. Maar mevr. CoelinghVorderman vervulde de hoofdrol. Om haar draaide alles. Zij was de vertrouwde van het geheele gezin, van de geheele omgeving. Alle liefdesge heimen werden haar toevertrouwd, met het vriendelijk verzoek te helpen, als hulp noodig was. Die taak was zwaar. Geheimen aanhooren, dat ging wel, maar die alle bewaren, dat was soms haar te machtig. Bij zooveel vertrouwen liep haar hoofd om en dat gaf aanlei ding tot allervermakelijkste' vergissin gen. Over gebrek aan sympathie heeft het gezelschap dan ook niet te klagen gehad. Houding, gebaren, uitspraak, dat ai- les was uitstekend, en wie de voorstel ling heeft bijgewoond, heeft genoten van het heerlijke spel. Als geheel was de uitvoering kostelijk, alle onderdeelen zonder onderscheid waren uitnemend verzorgd. Na elk bedrijf een hartelijk applaus. Na het laatste bedrijf steeg het applaus tot een ovatie. Het stoomschip „Buitenzorg" ge bouwd op de werf der Kon. Maatsch., „de Schelde" alhier, dat gisteren naar Rotterdam is vertrokken, heeft bij den keloos van hem, om daar in te gaan..." Weer verliep er een uur. Buiten reden verscheidene wagens aan. De deur van het mijnhuis werd opengerukt en een aantal mannen, met witte banden en een rood kruis om den arm traden bin nen. Het was de vrijwillige Roode- Kruis-colonne van het bergwerk, die gealarmeerd geworden was. Bedden werden opgeslagen en in de groote zaai gezet. Doctoren kwamen binnen, groet ten Dora stilzwijgend en begonnen hun geweldige medicijn- en verbandkisten uit te pakken. De oude Hartrop wist niet hoe gauw hij alle bevelen moest nakomen. Men verlangde emmers, om water gereed te hebben men stelde alle mogelijke vragen aan hem, die hij onmogelijk be antwoorden kon. Daarna snelden ze weer naar buiten en sloegen een tent op de plaats op. De oude Hartrop kwam terug en zei opgewonden tot Dora „Het is toch alles voor niets. De berg raad is dood en de vijf man en Klinter ook. Die is niet teruggekomen. Ze kun nen gerust al hun bullen inpakken de lui onder in de mijn hebben hun hulp niet noodig, want, naar men zegt, zijn ze binnen twee a drie uur bereikt." (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1