DINSDAG V7 OCTOBER No» 54e Jaargang 1916 Firms F. VAH DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 16 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur "niïitnenünd~ FEUILLETON Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 V»or overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent till ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel peabonné's, in 't bezit eener ftftftft gulden bij levens- ^^ft gulden bij dood ftft ft gulden bij verlies .J f Aguldffl bij verlies ft ft gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- |l| lange ongeschikt- ft 11 door B11R van een hanci> §®"S|| van I 1111 van een Ft van elken Iterd tegen ongelukken voorW iJ V V heid tot werken t %3 U? een ongeluk vUU voet of oog .E.VV een duim JLUIJ wijsvinger IU%3 anderen vinger je2e ultkeeringên worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam AARDAPPELEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat er in deze gemeente regeerings- aardappeien verkrijgbaar zijn, en dat de prijs dezer aardappelen, t.w. Eigen heimers, Groninger kronen, Roode Stars van zand- en veengrond en daarmede nelijk te stellen soorten door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del voor verbruikers is bepaald op ƒ3.10 per H.L., /1.62>/2 per >/2 H.L., 0.20 per 5 kop en ƒ0.04'/, per kop. Vlissingen, 17 October 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Langer in dienst houden. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend om den termijn in de wetten omtrent het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer en in de wet tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm nader te wijzigen van 31 December 1916 in 31 Juli 1917. Tegen huuropdrijving. Het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen tegen het opdrijven der woninghuren, is bij de Tweede Kamer ingekomenj Brandstoffen. Door de Vereeniging van Nedeiiand- sche gemeenten is aan de-n minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ver zocht ook steenkolen en anthraciet voor den huisbrand tegen i'ageren prijs be schikbaar testellen, aangezien turfslechts in eenige streken van het land daarvoor wordt gebruikt, goedkooper cokes slechts in steden met een gasfabriek beschik baar kon worden gesteld en een groot deel van het publiek dus steenkolen en anthraciet voor den huisbrand moet bezigen, waarvan de prijs voor de meeste gezinnen te drukkend is. Vooral wanneer de winterkoude komt moet vuur in de woningen zeker tot de eerste levensbehoeften gerekend worden en zullen de hooge kosten van brand stoffen het gereedmaken van warm eten in de gezinnen ten zeerste bemoeilijken zoo niet beletten. Duurtetoeslag voor rijksambtenaren. Door een aantal ambtenaarsvereeni- gingen, den 15 October te Utrecht in vergadering bijeen, en vertegenwoordi gende inspecteurs en ontvangers der directe belastingen, directeuren-commie zen der posterijen en telegrafie, electro- technische ambtenaren der telegrafie, ijkers en landmeters van het kadaster, werd besloten zich te wenden tot den ministerraad met het verzoek, aan alle rijksambtenaren een duurtetoeslag te verleenen ten bedrage van 15 pet. over j (ïairnï TetDti(i) Dan trad ze het huis binnen, gevolgd door de personen die haar opgewacht hadden een koor van meisjesstemmen klonk haar tegemoet. Leeraressen en leerlingen der school stonden in de ves tibule en begroetten de oprichtster hun ner school met gezang. Nu volgde een rondgang door het huis. De architect gaf nog eenige ver klaringen. Daarna begaf men zich naar de eetzaal, die naast de keuken gelegen was en waarin de vrouwelijke beamb- 'en der omliggende werken voortaan een goed en smakelijk middagmaal zou den vinden. Hier stond een lunch gereed en Dora dankte, voor men zich aan 'hiel zette, nog eens allen, die meege werkt hadden en in 't bijzonder berg pad Spalding. Deze stond naast haar met dezelfde bedaarde, koude gelaatsuitdrukking als "En nu aan tafel," sprak Dora. „Ik "°°P, mijnheer Spalding, dat u hier 'lede blijft lunchen." ■uk hoop, dat u mij wilt verontschul- ga' Spalding ten antwoord, „het hiuj onmogelijk te blijven. Ik moet be de eerste f 1000 salaris, 10 pet. over de tweede f 1000 salaris en 5 pet. over de derde f 1000 salaris, zoodat de maximum toeslag, voor salarissen boven f 3000 zou bedragen f 300 per jaar. Art?" 192. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft de Partijraad van de S. D. A. P. de vol gende motie aangenomen „overwegende dat het Regeeringsvoor- stel tot wijziging van art. 192 der grond wet het middel kan zijn, om te komen tot eene verhouding tusschen het open baar en het bizonder lager onderwijs in den geest der Groninger Schoolmotie, en dus in zijn algemeene strekking dient te worden aanvaard; „dat echter dat voorstel wél de finan- cieele gelijkstelling der bizondere school met de openbare, onder den waarborg van vrijheid van richting bevat doch de waarborg van materieele gelijkwaar digheid daarin niet uitdrukkelijk is op genomen „verwacht, dat de soc. dem. Kamer fractie zai medewerken, om dezen waar borg in het artikel opgenomen te krijgen, „en geeft het P. B. in overweging, omtrent de voorstellen der bevredigings commissie tot uitwerking van het nieuwe grondwetsartikel, getoetst aan de ver schillende eischen der Groninger School motie, tijdens een uitspraak der Partij uit te lokken". Benoemingen. Tot inspecteur van de vestingartillerie, als opvolger van den generaal-rnajoor L. J. Scheitema, is benoemd de kolonel J. E. Fabius, commandant van het 3e reg. vesting-artillerie. De nieuwe verlofsregeling. De opperbevelhebber van land en zeemacht heeft de militaire autoriteiten gemachtigd de dietisiptichtige-ofKteFeffi- ren, korporaals en manschappen der landweerlichting 1916 in stede van op 24 dezer reeds op 20 dezer in het ge not vanonbepaald (klein)verlof te stellen. Voor niet-deskundigen is het misschien niet zonder belang, dat even wordt aan geduid, waarin het verschil bestaat tus schen de oude en de nieuwe verlofs regeling. In de eerste plaats maakt de nieuwe regeling het mogelijk, dat de onmiddellijke chefs langdurige verloven verleenen aan een stuk, zonder dat de verplichting bestaat om telkens vóór het verleenen van een nieuw verlof weder eenigen tijd onder de wapenen te ko men. In de tweede plaats wordt aan chefs de bevoegdheid gegeven studie verlof te verleenen. Dit is een zeer groote vooruitgang op administratief gebied, aangezien de aanvragen om studieverlof zoo talrijk waren in den laatsten tijd dat een degelijk onderzoek naar de gronden van ieder request vrij wel tot de onmogelijkheden behoorde. hl de derde plaats zullen nu reques- ten, op bepaalde gevallen betrekking hebbende, zoo zij ongunstig zijn gead viseerd door den onmiddellijken chef, niet meer langs den hiërarchieken weg het ministerie bereiken, doch onmiddel paald zelf op het Justinus-werk zijn van middag." Hij boog voor Dora, die hem de hand toestak. Zag hij de hand niet, of Wilde hij die niet zien Hij nam haar niet aan, boog echter nogmaals en ging stilzwijgend heen. Dora was bloedrood geworden en zette zich verward aan tafel. Doch bin nen eenige oogenblikken had ze het bit tere gevoel, dat in haar opgestegen was overwonnen. Hij was de beleedigde en hij had door zijn weigering van haar handdruk te kennen gegeven, dat hij niet met zich liet spelen. Nu had hij haar gekrenkt, doch had inderdaad het recht daartoe. De lunch duurde niet al te lang. Daarna stegen Dora en haar tante weer in de auto, om naar huis te gaan. Nau welijks had de wagen zich in beweging gezet, of mevrouw Schottelius begon „Ben je heusch van plan, je deze on beschaamdheid te laten aanleunen Die brutale Spalding neemt niet eens de hand aan, die je hem bood „Hij zal hef niet gezien hebben," gaf Dora rustig ten antwoord. „Niet gezien Meen je dat heusch hoonde mevrouw Schottelius. „Je hebt den trek op zijn gezicht zeker niet ge zien, den spottenden, boosaardigen blik, je hebt zeker niet gezien, dat hij zijn handen terugtrok, als vreesde hij door jouw hand vergiftigd of geschand vlekt te worden. Niet gezien, zeg je lijk naar hef departement van oorlog worden gezonden, wat een spoedige afhandeling ten zeerste in de hand zal werken. Ook is in sommige gevallen de mili tair hiërarchieke weg wat verkort door het uitschakelen van den commandant van het veldleger. Kadervorming. De opperbevelhebber heeft, naar de „Avp." meldt, bepaald, dat de militie lichtingen der landstormjaarklassen, waarin de dienstplichtigen hun eerste oefening van 8VZ maand hebben vol bracht, in den vervolge voor wat de opleiding betreft als oudere lichtin gen zullen worden beschouwd, waar door bedoelde landstorm- en militie- plichtigen ook in aanmerking kunnen komen voor bevordering van korporaal of sergeant. VLISSINGEN, 17 OCTOBER. Stedelijk Museum. Dezer dagen werd mij voor het Ste delijk Museum te koop aangeboden een medaillonachtig voorwerp, geschikt om aan den wand te hangen, ter grootte van een miniatuurtje. Het vertoonde een halfbolvormigen oranjekleurigen steen, gevat in een verguldkoperen rand. Wanneer men dezen „steen" verwarmt, wordt hij doorzichtig, men ziet en re- liefde beeltenis van Prins Willem V en zijn gemalin, waartusschen een Oranje boom in tobbe, een leeuw met een zwaard en een genius met een vaantje. Er werd bij verteld, dat de koningin ook een dergelijk voorwerp bezat en dit exemplaar getoond was aan het Hof. Ik wendde a mij tot Professor Dr. F. J L. Kramer, Directeur van het Koninklijk Huisarchief, die zoo welwil lend was, mij de hem bekende gegevens te verschaffen. Het is een z.g.n. „bedriegertje" of „verklikkertje" en wel afkomstig uit den Patriottentijd, ongeveer 1780-1795. Ze zijn zoo genoemd, omdat zij de staatkundige gezindheid van den bezit ter bedriegelijk verborgen of door ver warming aan den dag brachten. Zij komen niet veel meer voor. In „De Na- vorscher" van 1889 en 1890 kan men het een en ander erover vinden. Het bedeksel is zoogenaamd vloeiend agaat. De voorstellingen zijn van geplet dun zilver, het geheel is gehecht op zwart fluweel. In het vervolg op Van Loon, „Neder-!. Historiepenningen" (Zesde- Tiende Stuk 1766-1806) worden ver schillende draagteekens genoemd en afgebeeld, die een tegenhanger waren van de Orangistische voorsteling en dus het dierbaar kleinood der Keezen of Patriotten. (Zie bijv. pl. LXV (C) be schreven blz. 316). Men kan ook in de volgende pagina's uitvoerig beschreven vinden, welke krasse besluiten werden uitgevaardigd tegen het in bezit hebben of dragen van een dergelijk schibboieth. Blijkbaar wa Nu, ik kan je dan zeggen, dat hij je hand wel degelijk heeft gezien, hij keek er zelfs voortdurend naar. Hij wilde je openlijk voor alle menschen, die daar waren, beleedigen en je geeft hem maar al te zeer gelegenheid daartoe. Je ver oorlooft hem, van dag tot dag driester te worden en ik geloof, dat je hem dan nog verdedigt ook. je verdedigt alles, waf die man zegt en doef." Mevrouw Schottelius was zoo ver ontwaardigd, dat ze zweeg, totdat de auto het voorplein te Saarkirchen op reed. In de vestibule nam de knecht de mantels van de dames aan en mevrouw Schottelius wilde juist naar haar ka mers gaan, toen Dora zeide „Ik moet u nog even spreken, tante." Ze ging met haar tante naar den sa lon, ging eenige malen op en neer en sprak dan „Ik kan het niet langer met mijn geweten overeenbrengen, lieve tante, dat u de nadeelen van het klimaat hier zoudt verdragen. U hebt juist van morgen nog erover geklaagd, dat u 's nacht weer zoo hoest en u bent voort durend in een slecht humeur. Dat komt natuurlijk alleen door het klimaat, dat hier niet voor li deugt. Het is hier een ruw, onherbergzaam land ook mijn moeder heeft zeer onder dit kli maat geleden. Het zou heusch een ten hemel schreiende onrechtvaardigheid van mij zijn, als ik u nog langer hier vasthield. U hebt mij vele diensten be wezen, in den tijd dat u, sedert mijn ren deze curiositeiten uit Frankrijk her komstig en deden ze daar in den tijd, voorafgaande aan de Revolutie, als „dessins-a-secret" overeenkomstige diensten. Wel eigenaardig dat in de litteratuur (voor zoover mij bekend) van dien tijd geen gewag wordt gemaakt van deze preciosa. Zoo dit wel het geval mocht zijn, dan houd ik mij zeer voor nadere opgave aanbevolen. Met dankbaarheid gedenk ik de wel willende vrienden, die door geldelijke offers den aankoop mogelijk (en dus tot een geschenk) maakten van een 18e eeuwsch voorwerp, dat ons verplaatst naar den tijd, toen ons land aan zulke heftige partijwoelingen bloot stond. In het museum eener stad, waar met zoo'n vurige geestdrift Prins Willem V ge huldigd werd mocht dit niet ontbreken. Echter mag ik onpartijdigheidshalve niet verzwijgen, dat een Keezentegen- hanger eveneens in ons museum op zijn plaats zou zijn, daarvan kan de plaat selijke geschiedenis niet minder ge tuigen. H. G. VAN GROL, Secret.-Penn. Sted. Museum. Vlg. daarveor o.a. J. W. tfl Water, Plech tige Inhuldiging van Willem den Vijfden enz. als erfheer van Vlissingen, op den XXXen van Bloei maand MDCCLXVI. Middelburg 1767 blz. 59 en vlgg- Lezing Vrijz. Dem. Kiesvereeniging. Voor een goed bezette zaal werden gisterenavond, in de zaal van „De Oude Vriendschap", de aangekondigde lezin gen gehouden, uitgeschreven door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier. De voorzitter, de heer A, W. Smits, opende de vergadering, riep de aanwezigen het welkom toe, en zei, dat niet alleen hier, maar in meer dan 100 plaatsen in ons land betoogingen worden gehouden voor het Alg. Kiesrecht voor mannen en vrouwen. Hierna verkreeg dè heer dr. A. v. Raalfe uit Dordrecht liet woord. De spreker begon het kiesrecht na te gaan van 1848 af. !n 1848 was men overtuigd, dat de verkiezingen niet het goede inzicht gaven van het gevoe len der massa, vandaar dat werd inge voerd de rechtstreeksche verkiezingen voor de Tweede Kamer. In de Grondwet werd geschreven, dat alleen zij kiezer zouden zijn, die een zeker bedrag be taalden in de plaatselijke belastingen. Twee procent van de mannelijke bevol king kreeg nu het kiesrecht, een be paalde groep werd tot de stembus toe gelaten, de elite uit de burgerij, aange wezen door het geld. Herhaaldelijk zijn later pogingen gedaan om te breken met het motief, dat liet kiesrecht zou afhankelijk gesteld worden van het be zitten van geld, zoo in 1869 en in 1877 door minister van Houten, maar geen enkel voorstel heeft het tot wet kunnen brengen. In 1887 kwam onder het mi nisterie Heemskerk Sr. de Grondwets herziening tot stand, waarbij volgens artikel 80 als eisch gesteld werd 'ken- teekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand. Het aantal kie zers steeg nu van 2 tot 4 van de mannelijke bevolking. Later is o.a. door moeders dood, mij gechaperonneerd hebt. Maar uw opoffering is nu niet meer noodig. Ik heb reeds voor een andere gezelschapsdame gezorgd, een oude, voorname vrouw, die vanmiddag hier komt. Ik heb uw diensten niet meer noodig, lieve tante, doch ik zal u na tuurlijk altijd dankbaar blijven voor wat ge voor mij gedaan hebt. Ik wilde u nu voorstellen, tot herstel van uw gezond heid dadelijk naar Egypte te gaan, iets, waarvan ik natuurlijk alle kosten op mij neem en daarna weer naar uw ge boorteplaats terug te gaan, of, als u dat beter schikt, dit eerst te doen. Ik stel u verder een rente ter beschikking, die u zal veroorloven, niet alleen zon der zqrg, doch ook zeer ruim te leven. U moest echter, als het u schikt, de drie kamers, die u hier op het oogenblik ge bruikt, zien in te ruimen, daar ze voor de nieuwe gezelschapsdame in orde ge bracht dienen te worden. Voorloopig zal ze de logeerkamer gebruiken, doch op den duur kan ze natuurlijk daar niet blijven. Aan tafel wilt u me misschien wel uw besluiten mededeelen." Dora ging de kamer uit en tante Schottelius bleef zoo verbluft en totaal terneergeslagen zitten, dat ze niet eens kracht vond, in verwenschingen tegen Dora ging de kamer uit en tante VEERTIENDE HOOFDSTUK. Een triestige, mistige Novemberdag 1 De ijle nevel hulde alles in een voch tig waas en het geheele landschap bood Tak van Poortvliet gezegd, dat het on mogelijk was kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken wel stand als basis voor het kiesrecht te nemen, vandaar dat hij voorstelde, al len tot de stembus toe te laten, die schrijven konden, In 1894 werd toen de Kamer ontbonden, de nieuwe verkie zingen brachten voor de voorstanders van dat nieuwe artikel de nederlaag, het ministerie van Houten kwam met een nieuwe kieswet, die we nu nog hebben. Het goede van deze wet is, dat het aan tal kiezers zeer toenam, maar de gebre ken zijn zoo groot, dat cle groote massa van het volk er afkeérig van is. De praktijk heeft geleerd, dat de Staten- Generaal niet het geheele volk verte genwoordigen, maar alleen dat deel, dat kiezer is. De sociale wetten, door zoo'n Sta- ten-Generaal tot stand gebracht, kun nen dus nooit het geheele volk bevre digen. Ze zullen pas bevredigen, als het geheele volk tot de stembus is toegela ten. In 1901 stelde Troelstra een motie voor, ten gunste van het Alg. Kiesrecht, en al mogen de sociaal-democraten zich er op beroemen veel voor het Alg, Kies recht te hebben gedaan, de strijd voor Alg. Kiesrecht werd door de links-libe rale groepen reeds gevoerd, toen er in ons land nog van geen soc.-dem. propa ganda sprake was. De motie Troelstra werd verworpen en het gelukte niet in de Liberaie-Unie daarvoor een meerder heid te vinden, wel waren er een massa voor, maar met het oog op het behou den van het ministerie Pierson-Borge- sius heeft men niet willen besluiten tot de urgentie van dat kiesrecht. De scheuring kwam, de Vrijz.-Dem. Bond ontstond, die in haar statuten het Alg. Kiesrecht voorop stelde, er steeds voor gestreden heeft in de hoop, dat het nu de laatste maal zijn zal, dat voor het Algemeen Kiesrecht zal worden be toogd. Hij besprak verder de regeling van het kiesrecht, voorgesteld door het ministerie Heemskerk Jr. Dit ministerie wilde hef gezinshoof den-kiesrecht, waarbij de R. K, geeste lijke tot de stembus zou worden toege laten, als zijnde hoofd eener onvolledige gezinsformatie, een regeling, die de rechterzijde in haar geheel niet bevredi gen kon. Op het oogenblik zijn dan ook vele rechtsche leden blij, dat aan de linkerzijde opgedragen is het kiesrecht te regelen. En nu is het Alg. Kiesrecht op komst. En de a.-r. „Rotterdammer" schreef nog onlangs, dat de vrees ijdel is, dat alleen een bepaalde groep bij het Alg. Kiesrecht het beste varen zal. Dit ministerie staat op dit standpunt, dat zij het beste het algemeen belang dienen kan, als zij de wenschen kent van het geheele volk. Het regeeringsvoorstel schrijft voor algemeen kiesrecht voor mannen met de mogelijkheid van algemeen kies recht voor vrouwen. En zeker zullen er amendementen zijn, die reeds nu het algemeen vrouwenkiesrecht in de grondwet zullen trachten vast te leggen. Nu is 60 van de mannelijke bevol king boven 25 jaar kiezer, en de vrouw is nog geheel uitgesloten. Wil de minis- een grijzen aanblik. De mooie dagen waren nu voorgoed voorbij. Werner was thuisgekomen, had ge geten en was daarna de couranten gaan lezen. Het gelukte hem echter niet, eenige zinnen achter elkaar goed in zich op te nemen. Hij las halve kolommen zonder eigenlijk te begrijpen wat hij las. Hij wierp de courant neer en begon de ka mer op en neer te loopen. Hij was ontevreden op zichzelf. Hij had de demonstratie tegen Dora achter wege moeten laten. Hij had zich onbe leefd gedragen en daar was geen en kele verontschuldiging voor. Zeker, ze had hem beleedigd en gekwetst, maar ze was 'n dame en hij mocht dus tegen over haar geen kwaad met kwaad "ver gelden. Hij had haar hand gerust kun nen aannemen, hij had die niet vriend schappelijk behoeven te schudden of vertrouwelijk te drukken. Maar hij was verontwaarbigd ge weest over haar grilligheid. Nu op eens weer zoo beminnelijk tegen hem te zijn Hij kwam zichzelf voor als een schoothondje, dat men eerst tuchtigt en dan weer klontjes geeft. Neen, hier zou hij onmogelijk kunnen blijven al be loofde men hem gouden bergen, dan nog zou hij weggaan, ja, als hij kans had gehad op dat groote geluk, "als er vooruitzicht geweest was, dat hij Do- ra's hand had kunnen verwerven, dan zou hij misschien gezwicht zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1