MAANDAG 16 OCTOBER binnenland feuilleton r 54e Jaargang firma F. VAN BE VELBE Ir., Kleins Markt 58, Vlissingen. Teleloon Inters. 10 Versehijiit dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdages Stads- en Provincienieuws No. 244 1916 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Veor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel I gulden bij levens- WpA gulden bij dood ft A A gülden bij verlies A r* gulden bij verliest gulden bij verlies gulden bij verlies lange ongeschikt- II door <l||| van een hand, I I van II lil vaneen van eiken jtérd tegen ongelukken voor: LUUU heici tot werken C#U een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim lUU wijsvinger £jV anderen vinger p,;e uitkeerlngen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam O» abonné's, in 't bezit eener Qftflfl I zijn'GRATIS verze- /III III Enquête-commissie Regeeringsgraan- bedrijf. Naar het Hbi. verneemt zal op uit nodiging van Minister Posthuma bin- ,en enkele dagen een enquête-commis sie voor het regeeringsgraanbedrijf wor- j£i, in het leven geroepen. Deze com missie zal een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek instellen naar de graanaan- koopen die sedert de oprichting van het Rijksgraanbureau voor rekening der Re- teering werden gedaan, de onkosten, jjie in verband daarmede werden in re kening gebracht voor opslaan enz., de de boekhouderij, kortom naar alles wat net de financieele uitkomsten van het bedrijf samenhangt. Zijn de verstrekte inlichtingen juist, dan hebben de heeren E. P. Monchy Rzn., voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, en S. P. van Eeg- ken, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, zich bereid ver klaard in de commissie zitting te nemen. Geestelijke bijstand. Dt heer Juten heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van oorlog is het Uwe Excellentie bekend, dat (enige malen bij militaire avond- of nachtoefeningen persoonlijke ongeluk ken Ie betreuren waren, dus eindigden met den dood van den betrokken mili tair? Is het Uwe Excellentie bekend, dat aan deze ongelukkigen in hunne laatste oogenblikken geen geestelijke bijstand kon worden verleendin het bijzonder niet aan dengenen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week om het leven kwam bij de oefening der 2e brigade Acht Uwe Exceiientie het niet wen- sclielijk en noodzakelijk te bevorderen, dat bij dergelijke oefeningen op meer uitgebreide schaal, de hulpaalmoezeniers, die aan de onderdeelen van het leger toegevoegd, den troep vergezellen zoo wel om onmiddellijk geestelijken bijstand te kunnen verleenen, als om hun gele genheid te geven zich vertrouwd te maken met de taak, die op hunne schou ders gelegd kan worden. De minister van oorlog heeft hierop 't volgende geantwoord Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer u Hoogedelgestrenge mede te deelen, dat ik de eerste en tweede vraag van het lid der Kamer den heer Juten bevestig en de derde vraag ontkennend beantwoord. Het denkbeeld om bij oefeningen op meer uitgebreide schaal de geestelijke verzorgers den troep te doen vergezel len komt mij practisch niet wel uitvoer baar voor in verband met het in den regel zeer verspreid zijn van den troep. Hierdoor zou ook aan kleine afdee- lingen een aalmoezenier of veldprediker toegevoegd moeien worden, wat niet mogelijk is. Wat betreft de voorbereiding van de geestelijke verzorgers' van hun oorlogs last, die taak zal wel in hoofdzaak op 61.) -o(Sain* Y8tloJhi) Nu vielen Dora de schellen van de oogen. Ze begreep, waarom tante Schottelius Werner zoo vijandig ge zind was. Hij bracht haar plannen in de warzij werd overbodig, als hij met met Dora trouwde. Dora schaamde zich °ver haar onzelfstandigheid, over de gemakkelijkheid, waarmee ze zich had laten beïnvloeden door de intriges van haar tante. Ze had toch altijd geweten, dat haar 'ante boosaardig en kwaadsprekerig was en trots, dat had ze zich zoo laten ompraten. Ze dacht eraan, hoe ze voor weinige weken, in Berchtesgaden, op haar mor genwandeling zich zeiven beloofd had, baar overtuiging getrouw te blijven ze bad dit moeten doen, ook nadat ze bij baar terugkeer in het hotel dien hevigen kreeg, dien de brief van juffrouw wulf veroorzaakte. Ze had misschien wel mogen twijfelen, echter geenszins ze Werner mogen veroordeelen, al vorens beter op de hoogte der zaken 'e zijn. Ja, ze moest het weer goedmaken o moest Werner dwingen, haar vergif- de verbandplaatsen vervuld moeten wor den, zoodat het volgen van den troep ten deze van geen nut schijnt. Geschiedt bij een oefening een onge luk, dan ligt het op den weg van den betrokken commandant, die dat zeker niet zal nalaten, om zoo spoedig mo gelijk geestelijken bijstand toe te laten. In het door den heer Juten bedoelde geval behoefde daarvan echter geen sprake te zijn, wegens het onverwacht intreden van d.n dood. Verlofregeling. Verschenen is een legerorder, welke zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 1 No vember a. s.. van kracfit zal zijn en de onderscheiding der verloven regelt. De verloven van anderen aard, dan groot verlof, onbepaald (klein) verlof, verlof tot herstel van gezondheid, ver lof in afwachting van vrijstelling van den militairen dienst of verlof in afwach ting van ontslag uit den dienst, worden tijdens den verderen duur van den mo bilisatietoestand, onderscheiden, in alge- meene bijzondere en uitzonderingsver loven. Zij gelden voor Land- en Zeemacht De nieuwe Legerorder regelt ook de Militaire inkomsten, het vervoer voor rijksrekening en de vergoedingen voor beroeps- en niet-beroepsmilitai- ren, en bepaalt ook de medewer king van burgemeesters en belasting ambtenaren in verband met de vergoe dingen. Evenzeer zijn bepalingen gemaakt om trent de uitsluiting, intrekking en schor sing der verloven. De commandanten zijn gehouden, al hun ondergeschikten in kennis te bren gen met den inhoud van bedoelde order en zorg te dagen, dat bovendien af drukken van de gewijzigde L. O. B. 131, welke zullen worden nagezonden, op de kamers, in de cantines, in de kan- tonnementen, in de barakken, enz. wor den opgehangen. Duurtetoeslag. De voorzitter en de secretaris van de Centrale van vereenigingen van ambte naren en beambten in 's rijks dienst, zijn Zaterdag door den minister van finan ciën in audiëntie ontvangen, in verband met het adres, den 3den dezer door de Centrale tot den ministerraad gericht, waarbij o.a. verzocht werd, opnieuw een duurtetoeslag te verleenen en de loon grenzen met f 1300 te verhoogen. Omtrent het onderhoud wordt mee gedeeld, dat de minister zeide, dat hij weer een voorstel betreffende het ver leenen van een duurtetoeslag aanhangig zal maken, waarbij de loongrenzen hoo- ger zallen worden gesteld dan bij de eerste desbetreffende regeling, ook na de daaraan laatstelijk gegeven uitbrei ding van f 1200 tot f 1500. Verder deelde de minister mede, dat het in zijn be doeling ligt, ook het percentage te ver hoogen. Valt het christelijk verbond uiteen De „Standaard" verwacht, dat de komende Depufatenvergadering, die ge lenis te schenken. Alle beminnelijkheid, waarover een vrouw beschikt, wilde ze in het werk stellen om den beleedigden man te ver zoenen. Vroeger zou ze zich zelf een dergelijke taak niet hebben toever trouwd nu echter wist ze, dat haar liefde ook deze hinderpalen zou kun nen overwinnen. De brief dien ze van geheimraad Ker sten ontving, was heel onaangenaam en beschamend, maar hij was ook een gevolg van haar handelwijze en dus moest ze dit ook maar verdragen. Het sprak vanzelf, dat oom Kersten later ook wel weer anders over haar zou gaan denken. Nog had zij vier maanden den tijd, nog had~zij zooveel gelegenheid met Werner samen te ko men" en hem te toonen, hoe ze werke lijk over hem dacht, dat zij wel hoopte, het weer in orde te kunnen maken Werner hield toch van haar en wie lief heeft, vergeeft gaarne. Zeker zou hij nu verdriet hebben, evengoed als ook zij geleden had en als ze gedaan had naar haar eigen wil, zonder te letten op gewoonten en welvoeglijkheid, dan zou ze door het berkenboschje naar zijn huis zijn gesneld, hem om den hals zijn misdreven heb." „Mijn lieve Werner ik ben een zot tin geweest en heb je verdriet gedaan. Hier ben ik om je te zeggen ik wil je vrouw zijn en alles goed maken, wat ik misdreven ehb." Hij had haar lief en daarom zou hij gedreigd had met een da capo van 1894 te bevriezen, eer integendeel heel wat op zal ruimen, wat 't stof had opge jaagd, en sterken zal voor de toekomst. Zij voorspelt een grooten ommekeer: het verbond inet Rome gaat verdwijnen. Niet slechts in de leidende kringen, maar ook omlaag begint men gewaar te worden, dat we een geheel gewijzigden staat van zaken tegemoet gaat. Ons samengaan met de Roomsche Staats partij is door de keuze, die deze partij deed, reeds verzwakt, en zal straks, na invoering van de Evenredige Vertegen woordiging, schier geheel vervallen. Maar dan ook kon er een suprematie van links in aantocht zijn, die weer harde dagen voorspellen zou. Dit maakt eendracht binnen-in de anti-revolutionnaire partij thans drin gend noodig; 't gaat trouwens in den laatsten tijd erg goed. Van de sterke luchtzuiging van voor twee, drie jaar, toen gedurig de ramen kletterden, rinkelden en dreunden en 't genot van het stille lenteleven weg was, merkt ge nu niets meer. Het is al pais en vree. Mede hierdoor zou het blad het zoo gewenscht achten, als ook het dusge naamde vijf-heeren-conflict vóór de a.s. Deputatenvergadering tot algeheele op lossing kon geraken. Naar aan de „Stand." ter oore kwam, is althans dr. Kuyper bereid, voor zoo veel het aan hem ligt, hiertoe door tastend en met spoed mee te werken. Bond van Vrije Liberalen. De Bond van Vrije liberalen hield Zaterdag te Amsterdam zijn jaarverga dering onder voorzitterschap van mr. M. Tydeman Jr., in „Parkzicht". De voorzitter wees er op, dat op dt vergadering aan de orde zou komen de bespreking van h.,t belangrijke artikel 192 in de Grondwet. Ook de verdedi ging van Ned.-Ir.dië, een ontwerp, dat veei beroering heeft gewekt, komt ter sprake. Al duurt de oorlogstoestand voort, onze politieke partij werkt voort. Den wetgevenden arbeid beschouwt spr. als een vredeswerk het is een gezond ver schijnsel van het nationaal leven, dat wij daarom kunnen en mogen voortar- beiden. De politieke partijen moeten in deze tijden hun kruit droog houden. De politieke hemel is met onbewolkt. Onze partij kan voor moeilijke beslissingen komen te staan. Het kan zijn, dat onze belangen tijdelijk ondergeschikt moe ten worden gesteld aan hoogere belan gen. Spr. hoopte, dat men dan daarvoor niet zou terugschrikken en dat men eens gezind zal blijven (Applaus). Door het hoofdbestuur waren de vol gende conclusies voorgesteld lo. dat het voorstel tot wijziging van art. 192 der Grondwet op zich zelf moet worden beschouwd. 2o. dat in art. 192 der Grondwet het beginsel moet worden vooropgesteld blijven, dat overal in het Rijk van over heidswege voldoend openbaar lager on derwijs wordt gegeven. 3o. dat als grondslag van een alge meen bevredigende oplossing van het op den duur niet boos kunnen blijven op haar, als hij zag, hoe het eigenlijk met haar gevoelens stond. Dora was zoo veranderd, zoo rustig, zoo vrootijk, dat mevrouw Schottelius haar hoofdschuddend aanzag. Van Werner's ontslag wist zij niets af. Deze kalmte en vroolijkheid van Dora kwam haar echter verdacht voor. Een nieuw gevaar kwam aansluipen. Dora had zich vol verontwaardiging van Werner afgekeerd, toen ze meende, dat hij een ander liefhad. Nu echter hadden de verhoudingen zich geheel anders ge manifesteerd, Mevrouw Glover had zich met Lothar Kersten verloofd, Werner scheen geheel onschuldig aan de ge heele duelzaak en in ieder geval was hij geen aanbidder van mevrouw Glover geweest. Dit moest Dora gemerkt heb ben en daarom zeker was zij zoo kalm en gelukkig. Nu was het zaak tegen dien afschuwelijken Spalding nieuwe aanslagen voor te bereiden en mevrouw Schottelius was daar in het geheel niet afkeerig van. De vlaggen wapperden op alle wer ken, de Theresia-werken waren geheel in vlaggendos, zelfs de villa van den bergrand was getooid met de zwart- wit-roode banier. De Justinus-mijn vlagde, in Dorotheenhof stonden eere poorten en alle huizen van de groote arbeiderskolonie waren versierd. Toen Dora, begeleid door mevrouw Schottelius, in haar automobiel arri- schoolvraagstuk de financieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder on derwijs, dat aan dezelfde eischen van deugdelijkheid als het openbaar onder wijs voldoet, kan worden aanvaard. De conclusies van het hoofdbestuur werden na eenige discussies aangeno men met toevoeging van het woord grondwettelijk vóór grondslag. Art. 192 en de Bond van Ned. Onderwijzers. De Bond van Ned. Onderwijzers te Utrecht, in algemeene vergadering bij een, verwierp gisteren met 132 tegen 96 stemmen een voorstel-Groningen, dat Inhield zich te verklaren tegen de wij ziging van art. 192 en aanvaardde met groote meerderheid van stemmen de ge wijzigde hoofdbestuursmotie, waarin de bond zich, hoewel noode, uitspreekt voor gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs met waarborgen voor deugdelijkheid in de Grondwet. De vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin dezen wordt verzocht met den minister van oorlog in overleg te treden inzake diens circulaire over te veel uitbetaalde vergoedingsbedragen. Verzocht wordt, de opgave» bij te adviseeren dienstbrief aan de burge meesters toe te zenden, dan wel bij elke opgave een ontvangbewijs in te sluiten, vermeldende de namen van de dienst plichtigen in de opgave genoemd en welk ontvangbewijs onverwijld door den burgemeester aan de militaire autoriteit, die de opgave verzond, wordt terugge zonden. De Nationale Vrouwenraad en Vrouwenkiesrecht. Het Dageliiksch Bestuur van den Na- tionalen Vrouwenraaa in Nederland heelt een schrijven gericht aan de kamer- ciubs van de vrij-liberalen, de unie liberalen en aan de roomsch-katholieke, de anti-revolutionnaire en christelijk- historische kamerclubs. In opdracht van de leden verzoekt het bestuur aan iedere club een harer sprekers, die de invoering van vrou wenkiesrecht ongewenscht acht, af te vaardigen naar een openbare vergade ring. In het schrijven lezen we verder Het is geen enkele vrouw gegeven in de Volksvertegenwoordiging voor hare overtuiging op te komenzij kan er sleshts tegenwoordig zijn en zwijgend aanhooren wat er over dit volksbelang voor en tegen gezegd en beslist wordt. 'Anderzijds werd nog nimmer in ver gaderingen waarde zaak van het vrou wenkiesrecht door de vrouwen werd bepleit, de stem gehoord van vertegen woordigers der Staatspartijen bij wie, volgens de Memorie van Antwoord, „de toekenning van het vrouwenkiesrecht weinig instemming vindt" en aan wie de minister meent eenige concessie te moeten doen om de Grondwetsherzie ning niet in gevaar te brengen. Het komt het bestuur voor, dat de Nationale Vrouwenraad van Nederland veerde, kraakten de saluutschoten en de muziek zette fanfares in. De inwijding van de door Dora gestichte meisjes school had heden plaats. In een bemin nelijk schrijven had ze Werner ver zocht, de leiding van het inwijdings feest op zich te nemen, daar het aan zijn ijverige bemoeiingen te danken was, dat de school nu al gereed was gekomen. Werner had haar brief als een dienstorder beschouwd en had de maatregelen voor het feest zoo goed als hij kon getroffen. Aan den ingang van het terrein, waarop de school zich bevond, stonden mijnwerkers in hun beste pakjes op wacht en vormden een haag tot aan de toegangspoort. Voor de poort werd de eigenares der werken opgewacht door de leeraren en leeraressen, de verzorg sters van het kinderhuis, den architect en een aantal van de hoogere beamb ten, waaronder ook Spalding. De muziek speelde een koraal en iedereen ontblootte het hoofd. Voor de eerste maal stond Dora weer voor Werner. Ze zag aan zijn rechter slaap de breede roode streep die tot in zijn haren toe liep. Voor haar had hij zijn bloed vergoten, voor haar had hij 'zijn leven gewaagd. Als deze man toch eens had kunnen gis sen, wat er in dit oogenblik in Dora's binnenste omging, als hij had kunnen vermoeden, wat zij voor hem voelde, dan had hij steliig niet zoo ijzig koel voor zich kunnen kijken en een zoo ge- het recht heeft te vragen, dat aan de Nederlandschevrouwen althans éénmaal, vóór bij de Grondwetsherziening het Vrouwenkiesrecht aan de orde komt, de gelegenheid worde gegeven, in het openbaar tegenover de bestrijders van dat kiesrecht hare meening te verdedi gen, zooals dat in de vergadering van de Staten-Generaa! zou geschieden, als zij daar gehoord konden worden. Het bestuur verzoekt zoo mogelijk vóór 18 October antwoord te ontvan gen. Daarna zal de datum voor de vergadering worden bepaald. VLISSINGEN, 16 OCTOBER. Lezing Esperanto. Nadat de voorzitter van de Vlissing- sche Esperantisten-club „La Verda stelo" de heer A. de Munck, de aanwe zigen had welkom gelieeten, hield de heer P. Zegelaar van Souburg zijn aan gekondigde lezing over Esperanto. De spreker legde er den nadruk op, dat Esperanto geen der bestaande talen wil verdringen, zooals nog wel eens gemeend wordt. Door het steeds uitge breide en sneller wereldverkeer is taal studie een noodzakelijkheid geworden. De studie der vele talen is moeilijk, wat werd aangetoond door voorbeelden, ontleend aan ondervindingen van ver schillende personen op internationale congressen. Men streefde naar het ge bruik van een internationale taal. Een der oude of moderne talen bleken daar toe ongeschikt en men kwam tot de vorming van verschillende kunsttalen, waarvan het Esperanto zich thans over de geheele aarde heeft verspreid. Spre ker schetste naar aanleiding van een particulier schrijven van den uitvinder, Dr. Zumènhof, liet omstaan en de be doeling van de taai. Veel misverstand moest worden weggenomen, het nieuwe had een grooten strijd te strijden tegen het oude, het bestaande, maar op Es- peranto-gebied valt thans een groote vooruitgang te constateeren. In 1888 bestond er één Esperanto-groep, in 1912 waren er 2000. In 1889 waren er 29 Esperanto-werken, in 1912 beston den er 1500. In 1889 werd er één Es- peranto-orgaan uitgegeven, in 1909 was het aantal gestegen tot 106. Sedert 1905 worden jaarlijks inter nationale Esperanto-congressen gehou den, waar door personen uit verschillen de landen de wereldtaal met goed ge volg gebruikt wordt. Hij besprak verder, hoe door ver schillende voormannen en wereldver- eenigingen op godsdienstig gebied, het gebruik van Esperanto wordt aanbevo len. Mannen van wetenschap zijn door het Esperanto internationaal georgani seerd. Hij besprak het gebruik van de wereldtaal door het Roode Kruis, door den Esperanto-wereldbond met 1100 delegiloj op alle deelen der aarde, die reeds duizenden diensten heeft bewezen op het gebied van toerisme, handel, enz. Ook in ons land bestaan reeds een drie tal Esperanto-vereenigingen, ieder met reserveerde houding bewaren. De muziek zweeg. Werner trad naar voren met den sleutel der school in zijn hand. „Hooggeachte juffrouw Buchwald," begon hij zijn toespraak. „De arbeid, dien ge bevolen hebt, is voltooid. De nieuwe meisjesschool is ingericht en kan heden geopend worden. Tot heil der menschen hier, voor het welzijn van de kinderen onzer arbeiders, hebt ge deze onderwijs-inrichting opgericht. Moge Gods zegen op dit werk rusten en moge het vrucht dragen, in die mate, als ge verwacht. Ik geef u hierbij den sleutel over, opdat ge eigenhandig en officieel uw stichting kunt openen." Dora nam den sleutel aan en ant woordde kort „Ik dank u voor uw vriendelijke woorden, mijnheer Spal ding, ik houd het echter voor mijn plicht, u mijn bijzonderen dank te be tuigen voor uw ijverige bemoeiingen, waardoor de bouw zoo kort heeft ge duurd en de opening nu reeds mogelijk geworden is. Ik dank u hierbij in het openbaar zooals ik het reeds tevoren aan u alleen mocht zeggen." Daarna nam Dora den sleutel, stak hem in het slot en ontsloot de deur met de woorden „Ter eere van God en tot heil onzer arbeiders." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1