fkaartei. Jfl mm 2000 fewilletoi No. 331 34e Jaargang 1916 Ie beweeg. Middelburg. mll.B uur 's morgens C n tijd LL LD, EKERING. ïinastraai jjj RSKHECHT ROUW. en aan Huis. L Firma F. VAK DE VEIDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intern, 10 Verschijnt dagelijks, nitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Zomer's Afscheid. BINNENLAND 3 S IN GEN. >rocédé) R'S r Yt pond, walstraatI t.= 132. Volledig Dames-Orkest. - lissingen. acturen 6" s-confectie. VLISS1NGEN. ïgen hoog salaris Ito „Juffrouw", wf lourant." v'E vraagt „Vlissingsclie Coj* I ESSEUNK, Koning*! n I November een nt I istbod^, ijdlen?tbo4 og loon, Zondags vfll >bstraat 27. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.50. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel I gulden bij levens- n F* gulden bij dood Q flrt gulden bij verlies A f*[\ gulden bij verlies A f|f| gulden bij verlies gulden bij verlies 'an!=e ongeschikt- *H| 11 door *1 III van een hand, I van II III van een M'1 van eiken üerd tegen ongelukken vooriU V Uheid tot werken f uU een ongeluk WUw voet of oog iÜU een duim 1UU wijsvinger tU%3 anderen vinger peie uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam Be abonné's, in 't bezit eener polis, zij" GRATIS verze- li deze Cement kibwrt een lijiugsil. De kalender aan den wand zegt het ons reeds sedert eenige dagen, dat de I herfsttijd daér is ook de regeering zet beden een 'streep onder haar „zomer- «"-rekening en vanaf morgen is onze jlok weder accoord met de zon. Zoo wijst alles er op, dat het schoone tijd perk van zonne-zomerkoestering een einde nam en dat wij ons hebben voor Ie bereiden op een anderen staat van zaken in de natuur. Het scheiden wordt ons niet gemakkelijk gemaakt het is alsof Natuur zich nog eens voor het laatst met haar zomerdos tooien wil, alsof zij voor het laatst alvorens den langen somberen wintertijd in te gaan nog eens ai bare gaven van kleuren pracht en licht-schittering ten tooi wil spreiden, een reeks wonderschoone dagen schonk zij ons deze week. Toch, toe koesterend en weldadig mensch en dier en plant zich daarbij gevoelden, den waren, den onnavolgbaren zomer tooi schenkt ons de zon thans niet meerwei ligt over velden en wegen haar gouden schijn, maar het is niet langer het verblindend heldere stralen- gamma, waarin des zomers het aard rijk baadt. Het goud is geler nu, de helderheid is ietwat verdofd, de kracht getemperd. En als straks de al meer en meer verzwakte najaars-zonnekracht niet meer vermag het dampig wolken- tapeet uiteen te scheuren, dan treden de grauwe kleurlooze dagen op, en doet ook de naderende sombere wintertijd [,zijr. donkere komst voorgevoelen. Nóg tooien zich onze gaarden en I parken met de flora-kinderen van den herfst, nóg blinken in onze tuinen de paarsche, gele en roode najaarsbloe- men, nóg is er kleurenweelde en oogen- lust genoeg maar hef is alles van kor ten stond en slechts een voorbö van den winterslaap. Voor het menschdom is de zomer heengegaan zonder de vurige wenschen naar een beteren tijd te hebben ver vuld steeds donderde het geschut op al de oude fronten en zelfs is er een nieuw oorlogsfront, dat van Rumenië, bijgekomen in de zomermaanden van dit jaar. Er heerscht nog alom leed en kommer in de oorlogvoerende landen, alom zorg nog in de neutrale rijken. De zomer mag dan rijkdom en vreugde in de natuur verspreid hebben, in de men- scheiijke samenleving bracht hij grooter leed, dieper smart, en deed den kommer toenemen. Want elke dag ziet den we reld-rijkdom minder worden, ziet de voorraden tot onderhoud en verzorging dienende afnemen, zonder dat in vol doende mate het gebruikte wordt aan gevuld immers van eiken dag worden de volle vier-en-twintig uur misbruikt °m tot vernietiging van menschen, tot vernieling van have en goed, tot ver- —o— (nadruk Terboien) Om half vijf kwam graaf Klinter, die met hem een kop koffie dronk. De graaf aide zijn paard bij Werner in den stal l S'n8 met dezen naar het berken- betrof a'SOf 'let een wandeüngetje niw boschie. was> daar bet nog zoo h- st vroeg in den morgen was, ge wit £esjorven. Geen levend wezen piïw'r 1 zi?n' 'n de nabijheid van den klein J1ru'nen beuk bevond zich een nlaaf tusschen twee heuvels. Deze praat in onderling overleg door als i m'er en luitenant von Altenberg als kampplaats vastgesteld, eieren Kersten met de beide offi- voor ter|-llenen een Paar minuten bum „f 1 waren te voet van Das- bnriÜtlkoa?en- Alle drie droegen zij zondhevf^ Een off'cier van ge- Kani! unifo"ii begeleidde hen. afstanri e'"e Berger mat de tien schreden Kenovf,-Un en,sfelde beide partijen te- de oistni der. Hierop laadde hij zelf Mndanten"' re'l<te ze aan de beid* se" "danten over, die ze op hun beurt minking van het edelste, dat de menschheid kent, te dienen. Wat van dat alles het sombere einde zal zijn, wie vermag het zich in vollen omvang voor oogen te stellen Wat er worden moet van een samenleving, die zich zelf verscheurt, die de bronnen harer welvaart voor een lange reeks van jaren vergiftigt, die roekeloos hare beste levenssappen verkwist, men kan het zich nauwelijks indenken En toch moet het einde eenmaal komen, het einde van een wereldkrijg, die mogelijk zelfs nu nog niet tot zijn grootsten om vang is gekomen, en in.wiens vernie lenden kring na Rumenië, na Grieken land, wellicht nóg meer neutrale landen zullen getrokken worden. Het is alsof het woord neutraal door de strijdenden niet meer gekend wordt het is alsof onzijdig te zijn en te blijven niet meer bestaanbaar wordt geacht in een we reld, die slechts óf bondgenoot öf vij and kent, en die van geen werkelooze toekijkers meer weten wil. Naar mate de oorlog voortgang heeft, naar mate de krijgsbedrijven telkens heviger oplaaien en uitbarsten na een korte spanne tijds van betrekkelijken stilstand, naar die mate ook wordt de „zuiging" van den oorlog sterker, en worden aan de onzijdigen steeds zwaar dere eischen gesteld om niet te worden medegesleept in den razenden maal stroom van deze verdwaasde wereld. Veel grootere verantwoordelijkheid dan ooit, rust thans op de schouders van hen, die als hoofd van staat, de teugels van het bewind voeren en van wier beleid en doorzicht het wel en wee afhangt van het aan hun staatsmans wijsheid toevertrouwde pand maar ook verantwoordelijker dan ooit voor elk zijner daden moet ieder volk zich gevoelen, dat buiten den wereldstrijd gebleven, daar buiten blijven wil. De scherpe blikken van gansch een kam pende wereld, van alle tot het uiterste hunner krachten strijdende volken zijn gericht op de nog neutraal-geblevenen deze blikken speuren en tasten naar gegevens waaruit de berekening kan worden opgebouwd omtrent de waarde dezer onzijdigen, hetzij als bondgenoot, hetzij als vijand. Eenmaal deze rekening vaststaande, is er nog maar een luttele aanleiding noodig om zulk een volk naar deze of naar gene zijde van de scheidingslijn te drijven. Geen ander verweermiddel blijft hier bij den neutralen over, dan de eigen kracht. Maar die eigen kracht, ontwik keld en opgevoerd tot een hoogte voor al niet geringer dan waartoe het ge heele volk in staat is geen sluimerende krachten mogen daarbij ongebruikt blijven geen verslappende Jan Salie- geest mag heerschen, waar de tijden daden van Jan Kordaat eischen. Want indien iets in dë laatste maan den tot leering kan strekken voor de nog maar weinig in aantal overgeble ven Europeesche neutrale volken, dan aan de tegenstanders ter hand stelden. Volgens wet en voorschriften ben ik verplicht te vragen of nog een verzoe ning mogelijk is en of een van de beide partijen nog een verklaring heeft af te leggen." Beide tegenstanders zwegen. „Dan verzoek ik de heeren hun plaats in te nemen, ik tel langzaam een, twee, drie, op den eersten tel worden de pistolen omhoog geheven met den mond naar boven, op den tweeden tel wordt op den tegenstander aangelegd en op den derden tel wordt geschoten. Zijn de heeren klaar Op het „ja" van de secondanten, die zich terzijde hadden teruggetrokken, riep Berger luid „Geef acht, een twee drie Beide schoten vielen gelijktijdig. Werner viel voorover en bleef roer loos ligen. Kapitein Kersten was onge deerd. ELFDE HOOFDSTUK. Zondagstilte, Zondagsrust In den vroegen morgen was Dora van haar hotel uit door de Berghof- strasse naar boven gegaan tot bij het oude districtshospitaal, waar rechts de weg naar den Lockstein afslaat. Daar aangekomen wandelde zij in het heer lijke beukenbosch, waarvan de stam men en het gebladerte als de zuilen en bogen van een domkerk haar over- is het wel het drijven door de Entente- groep naar den oorlog, eerst van Ru menië, nu welhaast van Griekenland indien iets deze zomermaanden den on zijdigen heeft geleerd, dan moet het wel dit zijn zich niet op het glibberig ter rein der politieke infrige te begeven, waardoor het Rumeensche Boekarest een broeinest van kuipende staatslieden kon worden, en waardoor het Griek- sche Athene ten prooi viel aan den wil lekeur van buitenlandsche gezanten en hunne regeeringen, met als gevolg een beklagenswaardig land en een nog be klagenswaardiger koning. Aldus dan neemt de zomer van ons afscheid met een zelfs nog droeviger einde, dan zijn begin was want een nog uitgebreider oorlogsveld, een nog grooter aantal oorlogsfronten, met nog omvangrijker vernieling en verdelging Iaat hij ons na. En de wereld is inmid dels aan leed alweder zooveel rijker, aan geluk alweder zooveel armer ge worden Grondwetsherziening. De Tweede Kamer heeft besloten de kiesrecht- en onderwijsvoorstellen inzake Grondwetsherziening Dinsdag 17 Octo ber a.s. in openbare behandeling te ne men. De algemeene beschouwingen over beide voorstellen zullen gelijktijdig plaats hebben. Kamerverkiezing Dordrecht. De vrijz. kiesvereeniging „Dordrecht" heeft besloten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing (vacature Schim van der Loeff) opnieuw den heer van der Loeff candidaat te stellen. De besturen der drie rechtsche cen trale kiesvereeniging'.n hebben de vol gende groslijst gemaaktH. C. Hoger- zeil, AmsterdamA. W. F. Idenburg Den HaagJ. W. Mekking, Gorcum Z. van Schelt, Dordrecht en mr. J. A. de Wilde, Den Haag. Twee Nederlandsche sleepbooten opgebracht. Twee Nederlandsche sleepbooten de „Gouwzee" en „Zuiderzee" zijn door de Duitschersnaar Zeebrugge opgebracht. De „Gouwzee" is Woensdagavond om 7.50 uur, en de „Zuiderzee" om 9.25 uur uit den Nieuwen Waterweg vertrokken. Beide hadden twee Belgische lichters op sleeptouw en waren op weg naar Londen. De booten zijn eigendom van L. Smit en Co's Sleepdienst te Rot terdam. De bemanning is vrijgelaten. Zang-propagandisten bij het leger. Te 's Gravenhage zullen van 30 Oct. tot 11 November en van 1325 Novem ber cursussen worden gehouden tot vor ming van zangerpropagandisten bij het leger. Tot het volgen van een dezer cursus sen zullen officieren niet in aanmerking komen, doch bij voorkeur onderofficie ren die eenige muzikale ontwikkeling bezitten en in staat zijn de militairen welfden. Langzaam en diep in gedachten ver zonken, schreed zij door het bosch, voorbij het restaurant, waar nog geen gast zich vertoonde. Aan den zoom van het woud, waar een bank den wande laar in de gelegenheid stelde van het heerlijke uitzicht te genieten, vlijde Dora zich neder. Hoe vaak had zij de laatste drie we ken van deze piek af naar beneden ge schouwd en het wonderbare panorama van bergen en dalen in zich opgeno men Heden scheen alles plechtiger, schooner en verhevener te zijn dan ooit. De boomen prijkten in de meest ver schillende kleuren van het helste geel tot het donkerste groen. Recht tegen over haar bevond zich de Watzmann- berg met de diepe inzinking aan zijn top rechts de hooge spits, de „Watz- mann",- links de lagere spits, de „Watz- frau", en daar tusschen zag men voor een gedeelte de spitsen van de zooge naamde „Kinder". Donkerblauw was het onderste gedeelte van den berg maar boven uit de inzinking straalde het blauwachtige wit van de eeuwige sneeuw, van de zoogenaamde Watz- mann-gletscher. Beneden lag het dal in lichten nevel gehuld, wat aan het ge heele landschap iets geheimzinnigs, iets wonderbaarlijks gaf. De klokken van de Kloosterkerk in het da! begonnen te luiden, de klokken tot zingen op te wekken. Voorts zullen deze deelnemers niet mogen behooren tot hen die, tengevolge van speciale betrekkingen, aan den gewonen dienst zijn onttrokken of behooren tot oudere lichtingen die weldra met verlof huis waarts kunnen gaan. VLISSINGEN, 30 SEPTEMBER. Morgen, Zondag 1 October, wordt weder de normale tijd ingevoerd. Alle uurwerken dienen dus hedenavond bij het naar bed gaan één uur achteruit te worden gezet. Zooals wij gisteren meldden werd de mailboot „Koningin Regentes" te half acht verwacht, het was echter 9 uur toen de boot op de haven kwam. De oorzaak was, dat de boot wat later als anders, namelijk te half acht vertrokken was en des middags door slecht weder was overvallen. Er waren 35 passagiers aan boord en verder 710 zakken mail. Een groot aantal zakken moest in Engeland achter worden gela ten, daar er geen tijd meer was voor het inladen. De mailboot „Koningin Regentes" is hedenmoigen wegens storm op zee niet vertrokken. Nu zal morgenochtend bij gunstig weer, de boot van hier vertrekken. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" zijn gedurende de maand September vervoerd 1510 reizigers tegen 5924 gedurende dezelfde maand van 1915. De Belgische kinderen, die hier wat op verhaal zijn gekomen, zijn heden morgen naar België teruggekeerd. Zij werden uitgeleide gedaan door familie betrekkingen of vrienden en verklaar den allen zeer voldaan te zijn over hun verblijf te dezer stede. Vanaf 15 October zal de Badhuis straat electrisch worden verlicht door 16 booglampen, ieder van 400 kaarsen. De lampen hebben bij wijze van proef reeds gebrand en voldoen zeer goed. De luitenant ter zee 2e klasse N. A. Rost van Tonningen is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. „Hydra" te Vlis singen. Bij Kon. besluit is in zijn rang over geplaatst bij het regiment grenadiers de majoor E. J. van Bel van het 3e reg. infanterie. Verder is aan mr. M. J. de Witt Ha mer op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Polder Walcheren. In de heden te Middelburg gehouden vergadering van het bestuur van den polder Walcheren werd de rekening over 1915 goedgekeurd, welke aanwijst in ontvang f408.001.771/,, en in uitgaaf f379.666.54Vj, alzoo een goed slot van f28.335,32. De gewone werken kostten voor de Noordwatering (waarin de Westkapelsche zeedijk) f 79.500.42, Oostwatering f 16.604.48 Zuidwatering van de Parochiekerk vielen in en daar na volgden de klokken van de Francis- kanerkerk. Het liefelijk geluid steeg van uit de diepte tot Dora omhoog. Het was zoo verheven, zoo plechtig, zoo won derlijk mooi, dat Dora onwillekeurig de handen vouwde. Een gebed kwam haar op de lippen. Ze wilde zoo graag ge- looven, dat er waarheid en liefde in de wereld was, dat er ook voor haar een toekomst van geluk was. Het was, alsof de nevel meer en meer optrok en steeds schitterender wierp de zon haar stralen in het dal. Midden in het grootsche panorama aan haar voe ten zag Dora het kerkhof van de Fran- ciscanerkerk. Ze kon de rijen graven, de onduidelijke omtrekken van de grootere graftomben onderscheiden. Die daar rustten, die hadden 't goed zij hadden voor eeuwig rust gevonden en hun hart sloeg niet meer in verlangen en twijfel. Doch Dora leefde Dora had aan spraken op geluk en had plichten je gens het leven en jegens zichzelf. Het was werkelijk een genot voor Dora, dat zij hier boven zoo rustig al leen kon zitten, omdat tante Schotte- lius naar de kerk gegaan was. Alleen, alleen met gelukkige ge dachten, met wenschen, die niet onver vulbaar schenen. Graaf Klinter had geschreven, dat hij dikwijls 's morgens vroeg met mevrouw f8.843.80, en Westwatering f12,929. De buitengewone werken vorderden voor de Noordwatering f 17.147.83. Het herstel van stormschade bedroeg voor de vier wateringen respectievelijk f 9.735.97, voor de Noord, niets voor de Oost, f 197.40 voor de Zuid-, en f300.12 voor de Westwatering. Vastgesteld werd het dijkgeschot voor 1917 en wei op f 17 per H.A. schotbaar en f8,80 per H.A. vrijland. Uit de raming van ontvang en uitgaaf over 1917 in verband met die vaststel ling, blijkt dat voor de werken aan de vier wateringen te samen f 150.750 is uitgetrokken, tegen f106.000 in 1915 en f 112.650 voor 1916. Ter verdediging van extra-uitgaven van f38000 is door den ingenieur van den polder een rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat verschillende dijksge- deelten van de west en zuidwatering verhooging en verbreeding noodig heb ben, gezien de gevolgen van den storm vloed van 13 Januari van dit jaar. De schuldenlast van den polder zal 1 Janu ari 1917 bedragen f 825.700, waarvan in dat jaar f43250 zal worden afgelost. O.a. zal de dijk achter het eiland te Vlissingen verbeterd worden. Aan L. Goedbloed te Vlissingen zal ontheffing van pacht voor het weghalen van zand in de Westersluis te Vlissin gen vanaf 1 Juli 1916 worden verleend. Aan J. J. de Veij te Vlissingen werd het vischwater van den Spuiboezem te Vlissingen verpacht voor f 160 per jaar. Aan de weduwe W. Stroo te Vlissin gen werd voor 1917 wederom f 162.50 toegekend. Aan het Dag. Bestuur werd opgedra gen met bekwamen spoed plannen te maken voor bemaling van het eiland, zulks in verband met het verslag uitge bracht door de commissie tot verbetering van de waterafvoer op Walcheren. Heden is van Middelburg vertrokken de Ned. motorschoener „Geziena" naar Dordrecht na een lading gezaagd hout gelost te hebben voor de naamlooze vennootschap houthandel voorheen G. Alberts Lzn. <S Co. Men schrijft ons uit Middelburg: Donderdagavond vervoegde zich bij de politie een 18jarige jongen die me dedeelde, dat hij door een onbekend manspersoon was aangesproken, die hem vroeg of hij veel geld wilde ver dienen. Op het bevestigend antwoord noodigde de man den jongen uit mede te gaan naar den Kouüekerkschen weg en wees hem daar een boerenwoning aan, waarvan de eigenaar volgens zijn zeggen onder de wapenen is. De vrouw zou pas een koe hebben verkocht en nu was een bedrag van f 1000 in de bovenste Iade van een kast de jongen moest nu gisterenmiddag om 4 uur als de vrouw was gaan melken, door het openschuiven van een raam in de woning binnen gaan, de kast met een beitel openbreken en def 1000 mede nemen. Deze moest hij om 8 uur aan den Watertoren brengen en zou hij dan met den man deelen en nog f5 voor de moeite krijgenbeiden waren dan voor den winter geborgen. Als de vrouw hem soms betrapte moest hij haar desnoods de hersens inslaan. Glover den bergraad afhaalde, om te gaan rijden. Zoodoende wilde ze den man, die ongetwijfeld overwerkt was, eenige ontspanning bezorgen. Hij was erg droefgeestig, de beste kerel of dit echter alleen door zijn vermoeidheid kwam, kon Klinter niet zeggen hij ge voelde zich ook niet gerechtigd, Wer ner daarnaar te vragen. De babbelzucht had haar dus weer eens verkeerd ingelicht. Spalding reed dus niet, zooals tante Schottelius ver teld had, met mevrouw Gtover alleen, doch Klinter was er altijd bij en deze tochten hadden een goede bedoeling, namelijk hem eenigermate te ver strooien. Waarom was hij echter melancho liek Miste hij iets of iemand, verlang de hij naar den een of ander Dora voelde, dat zij gloeiend rood werd. Zij had de helft van haar vermogen willen geven, als hij in dit oogenblik vóór haar gestaan had, in dit oogenblik, waarin alle twijfel van haar geweken was, waarin van beneden de klokken- tonen klonken en in haar deden zingen „geloof, geloof en vertrouw Als hij nu voor haar gestaan had en zijn armen naar haar had uitgebreid, zij zou zich jubelend aan zijn borst gewor pen hebben en hem gezegd hebben „ja, ik geloof in jou en in je liefde (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1