M4ANDAG gemeentebestuur "binnenland feuilleton :\'o» 336 54e Jaargang -1916 firma F. VIN 6E VELSE Ir., Kleine Marki 58, Vlissingen. Telefoon loterc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen OericSit De aanhouding van de „prins Hendrik". VLISSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Qf| fl ft gulden bij levens- n f* ft gulden bij dood rtftft gulden bij verlies J ^ft gulden bij verlies 4 f% gulden bij verlies f* gulden bij verlies polis, zij» GRATIS verze- M11g IB I lange ongeschikt- 11 door 4IIII van een hand, |*tl| van B 11B I van een /h van eiken kerd tegen ongelukken voor£j U heid tot werken I %J\JI een ongeluk wW voet of oog JLVw een duim Xww wijsvinger anderen vinger peze uitkeeringen «orden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam Zij die zich met 1 October op de dagelijks uerschijrtende „VLIS- SINGSCHE COURANT" abon neren, cntuangen de Courant tot dien datum GRATIS. Tengevolge van de voortdurende stijging der prijzen van het courant papier, zijn wij verplicht, met ingang van 1 October a. s., den abonnements prijs der „Vlissingsche Courant" met één cent per week te verhoogen, en dus te brengen op 11 cent. Per 3 maanden 1.45. Franco per post ƒ1.60. Als men nagaat, dat de prijzen sinds den oorlog thans nagenoeg 150 pet. zijn gestegen, zal een ieder inzien, dat deze maatregel bij lange na niet vol doende is om het evenwicht eenigszins te herstellen. Dientengevolge zal ook de prijs der advertentiën een kleine verhooging on dergaan. Deze wordt, in plaats van 10 ct. 12 ct. per gewonen regel. Dienstaanbiedin- jen 6'/2 ct. per regel. Loopende contracten worden met 20 pet. verhoogd. Deze maatregel is slechts tijdelijk. Zoodra de paplerprijzen weer normaal zijn, wordt alles op den ouden voet teruggebracht. DE DIRECTIE. REGEERINGSEfEREN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat de verkoopprijs der regeerings- eieren door hem is bepaald op f0,08 per stuk. dat op alle regeeringseieren een roode ring is gestempeld. Vlissingen, 25 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Koningin en de kiesrechtdames. Naar wij vernemen, mochten de dames, die uit naam van eenige Nederlandsche vrouwen aan H. M. de Koningin op den dag van de opening der Staten-Generaal een bloemenhulde zonden in de vrou- wenkiesrecht-kleuren, voor deze hulde van H. M. een dankbetuiging ontvangen. De „Tubantia". (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede Daar de zienswijze der Nederlandsche regeering nopens de oorzaak van den on dergang van het stoomschip „Tubantia", zooals bekend is, niet overeenstemde met de meening der Duitsche regeering en de door de beide regeeringen daar over voortgezette gedachtenwisseling geen afdoend resultaat opleverde, heeft de Nederlandsche regeering aan de Duit sche voorgesteld het incident van de „Tubantia" te onderwerpen aan een in ternationale commissie van enquête, overeenkomstig de bepalingen van 't te 's Gravenhage op 18 October 1907 ge sloten verdrag voor de vredelievende beslechting van internationale geschillen. De Duitsche regeering heeft dat voorstel aanvaard, doch acht het niet mogelijk het internationaal onderzoek te doen plaats hebben voordat de vrede is ge sloten. Met het denkbeeld dat na het sluiten van den vrede tot de bedoelde enquête worde overgegaan, heeft de Ne derlandsche regeering zich vereenigd. 46.) —o— (Nulmlr TeiïoM) Zij werd meer en meer zelfstandig en leerde het af, een anderen wil naast n baren te duiden. Daarom had zij er °ok nimmer over gedacht, weer te trou wen. Er was ook eigenlijk niemand, voor wien zij veel gevoelde, en zoo '1.aar "iet zwaar, de vele aan raders die haar naderden, een blattw- i 'je te laten loopen. i ,n n.u verscheen plotseling in haar Weer d'e nlan' d'e 'iaai' 'n mart en ellende had liefgehad en die „I r waarschijnlijk nog beminde. Een tnü med?liic,en doorstroomde Barbara, mi,m Zl' Gtthar Kersten dien Zondag middag voor zich zag. amJ Za^ 'n den b'ik' waarmee hij haar m a#' de oude hartstocht, zij ver- e" gCYoelde dat deze man haar teneliiu r-s liefllad en zij vermoedde wachtte6' 1 de" Strijd' die haar (lan??1 was llaar niet onverschillig, Mair Renuman' die een vouw liefhad, ze ,rabara was nu in de dertig en aevoelde zich werkelijk als een oude Vier lichters in den grond geboord. De Zaterdagavond 5 uur van Hoek van Holland vertrokken sleepbooten „Gouwzee" en „Lauwerzee" met de Belgische lichters „Marie", „Rosalie", „Licht tevreden" en nog een vierden lichter op sleeptouw, keerden zonder deze in den Waterweg terug. De vier lichters waren door den Duitschen on derzeeër „UB 6" buiten het vuurschip „Maas" met bommen en handgranaten tot zinken gebracht. De „Colchester." Naar de „N. R. Ct." verneemt, had de „Colchester", van de Great Eastern, die naar Zeebrugge is opgebracht, niets anders aan boord dan de gewone pakket- post en drukwerk voor de Engelsche geïnterneerden. Na hetgeen er met kapitein Fryatt van de „Brussels" is gebeurd, zijn de kapiteins van de op ons land varende booten der Maatschappij vervangen door andere. Rangen bij den Vrijw. landstorm. Aangezien er in vroegere bepalingen, omtrent den overgang van gegradueer den van den landstorm naar het leger en omgekeerd, niet steeds duidelijk was bepaald hoe er gehandeld moest worden en het 'voorkwam, dat een korporaal van den landstorm, die voldaan had aan het examen voor sergeant, als sergeant in het leger kwam is er thans door den opperbevelhebber gelast, dat bij over gang naar het leger of naar den ver plichten landstorm van een vrijwilligen landstormer, het beginsel moet worden gehandhaafd, dat de man overgaat in den rang welken hij bij den vrijwilligen landstorm heeft bekleed, zonder rechten te kunnen doen gelden op het behaald hebben van de geschiktheid voor een hoogeren rang. Dr. D. Bos-fonds. Onder leiding van mr. J. Limburg, heeft te 's Gravenhage de vergadering plaats gehad van afgevaardigden van verschillende bonden, vereenigingen, in stellingen, maatschappijen enz. op allerlei gebied, waarin dr. Bos tijdens zijn leven heeft gearbeid. Zij had plaats op initia tief van een comité uit den Vrijz. Dem. Bond, en zou het plan tot vorming van een dr. Bos-fonds bespreken. Er is zeer uitvoerig gedebatteerd, verschillende plannen zijn ontvouwd, en ten slotte werden, naar de „Tel." meldt, twee vrouw, die er niet aan denken kon, een man, die niet eens ouder was dan zij, haar hand te schenken. Zij was gewend aan zelfstandigheid en vrijheid. Ze moest wel goed overleggen met zich zelf, of zij deze vrijheid zoo zonder meer zou opgeven, want 't stond vast, dat zij zulks zou moeten doen, indien zij met Lothar Kersten ging trouwen. Echter scheen haar genegenheid ook deze bedenkingen overwonnen te heb ben en zij geloofde zelf wel dat zij op den duur Lothars aanzoek niet zou kun nen blijven afwijzen. Maar de manier waarop hij haar zijn liefde opnieuw verklaarde en haar om een antwoord smeekte, krenkte haar, stootte haar af en was oorzaak dat zij haast geen gehoor aan zijn smeekbeden kon schenken. Weliswaar was hij ziek, werd door koorts verteerd en was hij dus niet ge heel toerekenbaar. Hij was buiten zich zelf, en was zoo gedeprimeerd naar lichaam en ziel, dat het leven geen waarde meer voor hem had, indien de toekomst hem niet het geluk beloofde, het geluk, dat hij alleen van Barbara verwachtte. Neen, neen, dit was zeker niet de ma nier, waarop men naar haar hand kon dingen. Zoo liet zij zich niet overrom pelen, zoo liet zij zich haar gevoelens geen geweld aandoenEn toch, ze had medelijden met den ongelukkige. plannen nader op den voorgrond ge bracht. Prof. Kohnstamm wilde het op te rich ten fonds voornamelijk bestemmen voor het uitreiken van studiebeurzen op eik gebied van onderwijs en volksontwikke ling, Dit plan werd van verschillende kanten met kracht ondersteund en van de zijde der Middenstanders werd daarbij speciaal de aandacht gevestigd op beur zen voor het handels- en vak-onder- wijs. Het Kamerlid Koster meende, dat het fonds geen eenzijdig karakter mocht dragen en niet voor éen enkel middel moest worden bestemd, te meer niet, waar men al een bijzonder groote som gelds bijeen zou moeten krijgen, wilde men geregeld studiebeurzen op eenigs zins ruime schaal'voor het geheele volk beschikbaar stellen. Bos is een univer seel man geweest, dus moest het fonds een universeel karakter dragen. Spr. zou daarom willen stichten een „dr. Bos- fonds ten bate van de volksontwikke ling." Dit fonds zou dan beheerd moe ten worden door een bestuur en dit be stuur zou elk jaar moeten beslissen voor welk doel de rente dat jaar besteed zou worden, leder jaar kon dan een ander werk op het gebied der volksontwikke ling worden gesteund en in dit plan zouden ook de studiebeurzen niet ver geten worden. Dit comité zal beide plannen nader overwegen. smokkelaar van zijn vuurwapen gebruik, dan beslaat er alle kans, dat kogels op vreemd gebied terecht komen. Daar dit aanleiding geeft tot grens incidenten, is het streng verboden, in de nabijheid der grens een zoodanig gebruik te maken van vuurwapenen, dat de kogels op vreemd gebied terecht kunnen komen. De opstand in Djambi. Naar de part. correspondent van de „Tel." meldt, breiden de onlusten zich uit. Vooral in de bovenlanden zouden zij een steeds ernstiger karakter aanne men. Het aantal opstandelingen groeit bij den dag aan en zij treden steeds driester op. Daar de beschikbare troepen onvoldoende zijn, moet de meest nood zakelijke eiroeditie^ naar het gebied van de rivier Toengkal worden uitgesteld. De resident heeft een bataljon verster kingstroepen aangevraagd. Aan de „Locomotief" wordt geseind, dat de stad Djambi Vrijdagavond in rep en roer werd gebracht door het gerucht, dat de opstandelingen in den omtrek waren gesignaleerd. Er brak een paniek uit onder de Europeanen, die de vlucht namen op de rivierschepen onder be scherming van het fort. De Chineezen sloten hun winkels. Onze troepen rukten onmiddellijk de stad binrvjn en bezetten de openbare gebouwen en voornaamste wegen. De nacht verliep rustig, zonder dat een aanval plaats had. Gebruik van vuurwapenen. Door het legerbestuur zijn verschil lende bepalingen betreffende de buiten gewone militaire kommiezen getroffen, waaraan wij, omtrent het gebruik van vuurwapenen, het volgende ontieenen Bij het betrappen van smokkelaarsin de nabijheid der grens, komt het meer malen voor dat deze, ondanks herhaalde sommatiën om halt te houden, trachten zich door een snelle vlucht over de grens in veiligheid te brengen. Maakt de kommies in een dergelijk geval tegenover den wegvluchtenden Als Lothar maar niet de dwaasheid beging, werkelijk zelf te komen, om haar tot een besluit te willen dwingen. Ze kon nog niet beslissen, ze kon hem nog geen antwoord geven, dat hem zou bevredigen, omdat ze zelf nog niet in het reine was met haar gevoelens. Ze had medelijden met hem, meer dan me delijden maar of dat liefde was, liefde die ook tot offers bereid is, al was het dan ook maar het opgeven van eigen wil en zelfstandigheid, dat wist ze niet en daarom kon ze hem nog niet ant woorden. Ze wist niet, of ze waarheid sprak, wanneer ze zei, dat ze hem lief had evenmin was ze daar zeker van als ze het tegendeel verklaarde. Maar zij was aan een geweldige ontroering ten prooi zij voelde haar gansche in nerlijk door elkaar geworpen, als een watermassa die door den storm woe dend gezweept en tegen den oever ge slingerd wordt. Ze wist, dat de ongelukkige een re volver zou grijpen en de hand aan zich zelf slaan, wanneer ze met koele woor den zijn aanzoek afwees. Dat wilde zij hem noch zijn ouden vader aandoen en evenmin zichzelf zij gevoelde, hoe diep ongelukkig haar dat zou maken. Een luide woordenwisseling in de vestibule deed Barbara opschrikken. Anders was zij niet zenuwachtig en menschen noch dieren konden haar in- timideeren, hoe heftig ze ook waren. Terugkeer in dienst. Aan de verschillende korpsen melden zich weder meerdere militairen, die in het genot van klein verlof waren ge steld, tot terugkeer in den militairen dienst aanhunne gezinnen vallen dan weder in de termen voor vergoeding. Vluchtoord Ede. Naar wordt gemeld is voorioopig af gezien van de opheffing van het Vlucht oord te Ede en overdracht aan het de partement van oorlog voor huisvesting van militairen. Vooreerst toch zullen de kosten om de vluchtoorden te Nunspeet en te Uden in te richten voor de ont vangst van de thans in Ede verblijvende vluchtelingen buitengewoon hoog zijn, ten gevolge van de abnormale duurte van verschillende materialen, speciaal van het hout. in de tweede plaats wordt in steeds toenemende mate opneming in een vluchtoord verzocht voor armlastige, uit het buitenland komende Nederlanders. Het laat zich aanzien, dat voor dit doel meer ruimte beschikbaar zal gesteld moeten worden dan in twee vluchtoor den mogelijk is. Van Duitsche zijde wordt officieel gemeld De Nederiandsche mailboot „Prins Hendrik" van de lijn VlissingenLonden werd den 23sten dezer, 's morgens om 8 uur, op weg naar de monding der Theems, door onze strijdkrachten ter zee voor de Vlaamsche kust aangehou den en doorzocht. Een groot aantal Russische en Fransche krijgsgevangenen, die uit Duitsche kampen voor krijgsge vangenen waren ontvlucht, alsmede En gelsche soldaten, die in Holland geïn terneerd waren geweest en waarschijnlijk met verlof gingen, werden gevangen ge nomen. Om twaalf uur des middags werd het schip met alle neutrale passagiers, vrouwen en kinderen en zijn mail, weder vrijgelaten en door een onzer torpedo booten uitgeleid. Bij het uitvaren van het schip werd de Duitsche torpedoboot, die het begeleidde, door drie vijandelijke vliegtuigen met bommen bestookt. De mailboot werd daardoor licht beschadigd en drie lieden der bemanning van de „Prins Hendrik" werden verwond. De torpedoboot bleef onbeschadigd. De mail boot zette haar reis voort. De correspondent van „de Tel." te Londen seint omtrent de aanhouding van de „Prins Hendrik" het volgende De „Prins Hendrik" kwam gisteren morgen te 10 uur 50 aan te Gravesend. Doch in dezen onrustigen toestand was het verklaarbaar, dat" haar een rilling doorschokte. Ze ging naar de deur en bleef met ingehouden adem luisteren. Buiten was het echter weer rustig geworden. Barbara trad op het venster toe en hoorde een rijtuig wegrijden. Ze schelde den knecht en vroeg wat er gaande was. „Kapitein Kersten was hier", zei deze. „Ik heb hem gezegd, dat mevrouw zich niet goed gevoelt en niemand ont vangen kan. Desondanks wilde hij toch binnengaan en met moeite heb ik hem dat kunnen beletten. Hij beweerde, dat hij u beslist moest spreken doch ik heb hem verzocht, terug te willen komen, omdat u op 't oogenblik voor ieder be let had gegeven. ,,'t is goed", zei Barbara en de knecht verliet de kamer. Ze stond voor een catastrofe. Ze werd gedwongen tot een beslissing, die waarschijnlijk haar zelf en anderen leed zou aanbrengen. TIENDE HOOFDSTUK. Werner had de gedachte aan een an deren werkkring opgegeven. Het stond vast, dat zoowel Kersten als Dora het merken zouden, als hij naar een ande re betrekking solliciteerde. Het valt al tijd moeilijk, iets geheim te houden en wel in het bijzonder als het gaat om een betrekking. Waarom ook zou hij deze Er waren slechts 31 passagiers aan boord voornamelijk Fransche en Belgische da mes. Onder de passagiers bevonden zich dr. Van Dijk, en vier Nederlandsche ver pleegsters, van de Nederlandsche ambu lance naar Serviëde heer Hoover, van het American comittee of relief, een Hollander, de heer Mooy, vertegenwoor diger der Philips-gloeilampenfabriek, een Belgisch heer van middelbaren leeftijd met zijn vrouw, voorts een jong Fransch- man van achttien jaar, die er in ge slaagd was den Duitschers te ontsnap pen, doordat hij zich in een pijp had ver borgen. In het geheel zijn 67 mannelijke pas sagiers in Zeebrugge aangehouden, waar onder tien Engelsche geïnterneerden uit Groningen, die met toestemming van de Nederlandsche regeering hun betrek kingen in Engeland zouden bezoeken. De aanhouding dezer geïnterneerden heeft een storm van verontwaardiging gewekt. Eenige Engelsche geïnterneerden uit Groningen, die de komst van de boot afwachtten en van plan waren naar Ne derland terug te keeren, waren vooral verontwaardigd, omdat ze, daar ze hun woord gegeven hadden, terug moesten, en nu moesten ervaren, dat de Duit schers hun kameraden, die met toe stemming der Nederiandsche regeering reisden, gevangen hielden. De passagiers deden belangwekken de verhalen omtrent het gebeurde. Sommigen, die op dek waren toen te 7 uur 30 de „Prins Hendrik" de territo riale wateren verliet, merkten zes Duit sche torpedojagers op, die snel het schip omringden en het signaal gaven te stoppen. Vijftien Duitsche zeeofficie ren en ongeveer twintig man kwanten aan boord. De officieren namen het commando over en gaven allen het be vel in de hutten te gaan, voor elk waar van een gewapend man werd geplaatst. Den passagiers werd zelfs verboden door de luiken van de hutten te kijken. Gedinende de bijna twee uur die de reis naar Zeebrugge duurde, spoorden de Duitsche zeeofficieren voortdurend tot de grootst mogelijke snelheid aan en zij maakten onophoudelijk gebruik van hun verrekijkers, omdat ze bang waren voor de Britsche patrouille-vaar- tuigen. Op ongeveer twee mijl van Zee brugge moest het schip stoppen. De marinecommandant kwam aan boord, wien door de Duitsche officieren ge meld werd, dat het schip geen lading aan boord had. Genoemde comman dant zei „Schade". De vrouwelijke pasagiers werden van de mannelijke gescheiden gehouden. Deze laatste, behalve de paar, reeds genoemd, werden meegenomen. De Duitschers hielden ook aan een jongen Zwitser, een Nederlander, die op een Amerikaansch paspoort reisde, en een vertegenwoordiger van de vischcon- trole. Tijdens het onderzoek door de Duit sche officieren, vlogen vier Duitsche watervliegtuigen boven het schip. Eens klaps hoorden de passagiers een hevi- gen knal, waarschijnlijk doordat een Duitsch kanon werd afgeschoten op een Franseh vliegtuig, dat plotseling ver betrekking opgeven Hij had ervaren dat Dora deed, alsof er niets voorgeval len was. Als hij nu wegging, was dat een bewijs, dat hij zijn geweten be zwaard gevoelde. Bovendien zou Ker sten net zoolang bij hem aandringen, totdat hij zou moeten bekennen ,,!k heb een domheid begaan, die ik vrijwil lig boet." Hij kon nog altijd weggaan, als de zaken ongunstiger voor hem gin gen staan, en de termijn van den afloop van zijn contract naderde. Wanneer hij wegging, zou hij niet in de buurt kun nen blijven. Het zou hem al te pijnlijk zijn, Dora steeds weer te ontmoeten. Neen, dan wilde hij maar liever het va derland verlaten en weer naar het bui tenland gaan. Zijn financieele gesteldheid liet hem daarbij toe, niet onmiddellijk werk van een betrekking te maken, doch nog eenigen tijd zich aan de studie te wij den. In Noord-Amerika zou men hem dan weer met open armen ontvangen, vooral in Pittsburg. Als hij van uit zijn betrekking bij de Buchwald-werken weer naar het buitenland ging, zou dat ook een beteren indruk maken. Men zou zeggen de man heeft zijn betrekking- opgegeven, om verder te studeeren en omdat hij nog steeds niet gevonden heeft wat hij zocht. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1