Eerste Blad. BiliiyiraBr bestaal uit 2 hladeii. CLEMENTINA. £S FEUILLETON Brieven uitroe Hofstad IVO. VLIS5IINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren I.SO pe drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.5®. Voor België 2.20 Voor overige ianden der Post-Unie /3.3S Afzonderlijke nummers, S cent Firn» F. Mi DE VELDE Ir., Eteina Markt 38, Ylissiip?. Tiiste inters. !8 a 1 ■A.I^F&OLd ADVERTENTIEPRIJS Vaa 5 —4 regel» ®.4«voor iedere regel saeer S® eens Driemaal plaatten wordt tweemaal berekend. Bf tbontsemeni «peeisi® prfs Reclame» 26 ct. per regel Dienstaanbiedingen ess -aanvragen 8 ct. per regel Vsrschijnt digilijks, DltgizsiM op Zondag ib ilguBBis irlBsÉ iniisiis IsirÉpi STTbönnS,in 'tbezit eener Af|f|ftgulden bij levens-rrpfli gulden bij dood Af"|tfïgulden b? verlie* gulden bij verlies J Jf| fV «oll» "«n ORATIS verze- /IIIIII lange ongeschikt- Kil door •Mill van een hand, II van |||ll kerd'tegenongelukken voor: heid tot werken S JU een ongeluk UUv voet of oog JUU een duim JLUU i ollkeerlngan worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien «en geldig pl»Ubew(i, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. gulden bij verlies df gj» ft gulden bff verliet' van |1 |S| van een een duim JLUU wijsvinger Da eltkeerlng wordt gewaarfewgd door de „Roti. nig. Verzck, en b§ verliet van eiken anderen vlngsr. Bank" t» 5cki«a« i VERJONGING Wij schrijven thans Grasmaand, de tijd waarin ons alles spreekt,van jong leven, van dartele jeugd, van nauwe lijks begonnen ontluiking langs beemd en wegen, op wei en veld de maand waarin natuur zich voorbereidt tot haar schoonsten tooi, tot haar bloeien de Mei-dracht. Mensch en dier, en niet minder het plantenrijk leeft nu te midden eener altoos wonderbaar lijke gedaante-verwisseling, die de koesterende zonnestralen weten te tooveren uit de grauwe omsluiering, waarin de koude maanden al wat leeft zoo langen tijd ontwikkeld hiel den. Waar gisteren de kale boom takken nog onbewogen hemelwaarts reikten, daar schijnt reeds heden een nieuw leven zich baan te willen bre ken, en het kennersoog ontwaart den heimeiijken groei van het nog voor elk ander verborgen loofstraks zal de weide tot speelplaats worden van de dartele lammeren, zal ook jong leven ontspruiten aan het gedierte des velds en zullen vogelen-koren den lof van den komenden zomer verkonden. Het aardrijk tooit zich aanstonds met zijn schoonste kleed en de lentewind zal zijn blijde tonen doen hoorer.. En geen mensch is er zoo ongevoelig, geen hart zóo ver stokt, of de jeugd van het jaar zal met haar lichten lach den ouderen opbeuring kunnen brengen, als neer slachtigheid hen drukt, en haar lied van verwachting en hope zal weer klank vinden in het gemoed der jon geren. Zóó althans is de gewone loop der dingen in het menschen-leven, dat door de jaarkringen geteld en afge bakend wordtzóo behoorde ook thans het hart der menschheid zich vrijelijk te kunnen neigen naar de koesterende geneugten van het schoon ste jaargetijdezóo zou het ook nu zijn, indien niet zware rouw en die pe zorgen een floers van nameloos leed over onze samenleving hadden uitgespreid indien niet smart om het heden, angst om het toekomende ge heele volkeren in bange bekommering geprangd hield. Ook wij hebben aan deze allerwege zich gelden latende onrust en zorg in den iaatsten tijd wederom maar al te zeer ons deel gehad vooral nu Nederland zich in zijn aloude rechten (Naar het Engelsch.) 55.) o—(Naflnik vuMn.) Wat ik zeggen wil viel O'Toole Item in de rede, blijkbaar om het gesprek een anderen wending te ge ven, ik heb goed nieuws van de moe der der prinses en van Jenny. De paus heeft in haar voordeel gesproken en de keizer heeft haar op zijn ver zoek in vrpeid gesteld. Maar nu zou ie nog wel iets willen vragen Ga je gang, zeide Wogan. Welnu, vroeg O'Toole, hoe komt die slijk cp je kleeren De ■jacht was toch helder en de grond droog. O, antwoordde Wogan met een vreemden glimlach, sliik op mijn klee- ia> een grafdelver draagt al- 'M een of ander teeken van zijn am bacht. HOOFDSTUK XXI. Er bestaat een geschrift, dat de hu welijksplechtigheid verhaalt.welke den volgenden morgen ten paleize van tdinaal Origo plaats had. van een vrij zeevarend volk bedreigd ziet door heimelijke lagen of open lijke tegenkanting van de zijde van hen, die niet moede worden te ver klaren, dat zij het goed met ons voorhebben en dat zij ons bestaans recht als neutrale natie erkennen en beschermen. Tot dusverre evenwel is ons hun erkenning en bescherming nog steeds duur té stade gekomen en de voor teekenen zijn er helaas niet naar dat hun „vriendschap" ons nog niet groo- ter nadeel zal berokkenen, dan zij nu reeds uitrichtte. Van daar dat te midden der lioog- opgaande zeeën van vijandschap, ge lijk er nu tusschen zoovele volkeren rijzen, en waaronder ook het neu- traalste rijk der wereld bedolven kan geraken, te onzent vele stemmen op gaan, die er op aandringen, dat wij onze innerlijke kracht nog meer ver sterken zullen, willen wij naar het uiterlijk meer ontzag inboezemen. Zij wenschen en willen, dat wij voor alles ons als nationale eenheid sterker or- ganiseeren, dat de nationale geest tot grooter bewustheid zal worden ge bracht, van datgene hetwelk hij ver mag en waard is, en dat de volks aard, die in zoovele opzichten soms beneden hetgene blijft, wat hij zou kunnen bereiken, gehard en geoefend, geleid en voorgegaan worde, ten bate van 's lands levensbelangen. Wij kunnen,mits met oordeel te werk gaande, deze vaderlandslievende be weging van harte bijstemmen. Inder daad toont zich vaak een deel van ons volk maar al te zeer, door traag heid of verwerpelijke laksheid geleid, en nu eens anti- dan onnationale richting, zonder dat degenen, die daar aan mededoen beseffen, hoe weinig zulks in overeenstemming is met den waren aard van het Nederlandsche volk. De geschiedenis is daar, om er ons aan te herinneren, dat meer dan eens datzelfde volk den grond der vaderen, waarlijk niet alleen aan de golven wist te betwisten. Dat zelfde volk leeft ook nu nog binnen onze landspalen voort men heeft er ons kloeke leger, men heeft er onze stoere zeelieden maar op aan te zien, om te kunnen constateeren dat zij in geen enkel opzicht ten ach terstaan bij hen, die de levende kracht der buitenlandsche legers en vloten uitmaken. Slechts een volk, dat aan zich zelve twijfelt is bestemd een wisse prooi der omstandigheden te worden gelijk ook geen volk ter wereld behoeft onder te gaan, dat de omstandigheden zich tot leering nemend, beraad aan kracht, beleid aan kunnen weet te huwen, dan ook zal, als de wereld- stormen, die thans helaas nog onver- In dat geschrift wordt gezegd dat de huweljjksplech.igheid zoo eenvou dig mogelijk was, Muray, Misset en diens vrouw, benevens Maria Viltoria van Caprara vormden het publiek. Wogan vertegenwoordigde Jacques Stuart en de markies De Monte Bou- lorois trad op namens Jacques Sobies- ki, de vader van de bruid. Zooals men geieoven kan, speelden biuiden bruidegom hun rol uitstekend. De geschiedschrijver spreekt van de gra tie en bescheidenheid van hun hou ding. Clementina droeg een witte ja pon en als eenig sieraad een lint in het haar en witte paarlen om den hals. Zoo was zij naar de San Dominico- kerk gegaan om te biechten. Daarna had zij zich naar het paleis van den kardinaal begeven. Kardinaa! Origo, met een Engelschen priester aan zijn rechterzijde, wachtte haar in de Far- nèse zaal. Wogan las de volmacht van den paus voor, welke hem zoo veel maanden geleden de zoo haas tige reis naar Rome deed maken. Daarna sprak hjj de toestemming uit van den koning, z|» meester. Kardi naal Origo vroeg de prinses of zij ook hare toestemming gaf. En niets in de wijze, waarop zij het „ja" uit sprak, verried de tragische grootsch- minderd loeien, zich eenmaal zullen hebben nedergelegd, een door eigen kracht verjongd, door eigen inzicht gerijpt, door eigen inspanningversterkt Nederland, zijn bescheiden, maar in de rij der vrije natiën ontziene plaats gehandhaafd zien. Een der vele onverwachte gevolgen van dezen wereldworstelstrijd zal onge twijfeld de verjonging van meer dan één volk kunnen zijn inzonderheid zijn het de kleinere, de neutrale vol ken, die uit den krijg een leering kunnen putten, die met de zorgen en lasten hun daarbij opgelegd, wellicht niet te duur betaald zijn. Verjongd, en als het ware herboren zullen daarbij tot dusver sluimerende volkskrachten tot uiting komen en hun werking kunnen doen. Aldus beschouwd paart zich de jeugd van het jaar, waarin wij ons thans bevinden, niet ongelijk aan dien ver- jongingstijd, die thans elk volk, dat buiten den oorlog blijvend en tot rijper inzicht van eigen vermogens komend, doormaakt. Moge dan ook, wanneer andermaal Grasmaand zich komt aanmelden, de zorgen en ang sten, die nu nog zoovelen weerhouden om met vollen hartelust van het wonderbaarlijk schoone in de ontlui kende natuur te genieten, voor goed zijn weggevallen. Hoeveel schooner zou die Aprilmaand er niet voor ons allen uitzien, die ons nevens haar oogen-tooi van ontluikenden groei, ook den zieien-tooj van een in vrede herwonnen mensctiheid kon toonen Overheidszorg. Een verdienstelijk ambtenaar. De overheidszorg gaat hoe lan ger hoe verder en dringt steeds dieper in het maatschappelijk en zelfs het huiselijk leven in. De eigenaardige gevolgen daarvan worden nu en dan op merkwaardige wijze gedemonstreerd en zij strekken tot veler leering. In de residentie deed zich een geval voor, dat opvallend genoeg is om het even aan onze vrienden in Vlissingen mede te deelen. Evenals in alle gemeenten het lichtgas met een muntmeter wordt verstrekt, verschaft de gemeentelijke electrische centrale sinds eenigen tijd ook stroom per muntmeter. Het systeem is geheel hetzelfde, alleen gaat het niet per twee en een halve cent doch per kwartje. De bedoeling is voor namelijk geweest om de kleine win keliers in de gelegenheid te stellen zich aan te sluiten aan het electrische net. Van het een komt het ander en zoo bleek op 'n goeden dag dat de stroomverbruikers gaarne kleine heid van deze toesteming. Dat was alles. Na afloop van de huwelijksplech tigheid hernam Hare KoninklpeHoog- heid den weg naar de villa en reis de nog dienzelfden dag af naar Rome. Prinses Maria Vitloria steeg eenige uren later voor het hotel „De Pel grim" in een groole reiskoets, met dezelfde plaats van bestemming. Wogan groette haar aan het portier Maria Vittoria bekeek hem nieuws gierig van top tot teen en voegde hem met een door hartstocht veran derde stem toe Waarom hebt gij te Peri het u aangeboden geluk niet met beide han den aangegrepen? Dat weet gij zeer goed, ant woordde hij eenvoudig. Maar snel voegde zij hem nu toe Ik zal het u nooit vergeven Toen lachte zij gemaakt: Ik veronderstel dat gij voldaan zijt? Doch met bitterheid in haar stem vervolgde zij Nu zijt gij aan het eind. Twee levens tegen hun zin verbonden en twee andere eeuwig gescheiden Gij hebt vier schepselen ongelukkig gemaaktEén troost is het echter motoren wilden huren voor het drijven van eenvoudige instrumenten, naaima chines voor een schoenmaker, worst machines in den winkel van den slager, diverse soort molens bij den kruidenier. Deze motoren werden in huur ver strekt op dezelfde wijze als bij de muntgasmeters wel kookstellen werden geleverd. Nog verder ging het met de over heidszorg en zelfs werd gevraagd strijkijzers voor electrischen stroom beschikbaar te stellen. Het gemeente bestuur had alweer een willig oor en werd bereid gevonden deze instru menten op afbetaling te leveren. De particuliere nijverheid kwam hiertegen op. Wat bleek echter De gemeente kon de ijzers leveren tegen drie gul den, terwijl de particulieren er f 4.75 of zelfs Sgulden voor vroegen.Nauwelijks was het voorstel van het dagelijksch bestuur verschenen of de particulieren sloegen den prijs af tot f2.75. Deze eigenaardige afslag had een zonderling gevolg nl. dit, dat velen die vroeger eigenlijk geen voorstander waren van gemeentelijke bemoeiing op dit gebied omdat zij de overheid wilden laten optreden daar waar de nood drong en de particuliere industrie te kort schoot, thans inzagen dat die overheidszorg een zeer nuttig effect had, omdat nu eens aan den dag kwam welk een ongehoorde winst op dergelijke een voudige artikelen werd gemaakt. De beslissing is nog niet gevallen, doch het komt ons voor, dat de ge meenteraad wel veel neiging zal ver- toonen om dit soort zorg van de overheid door te zetten. In de oorlogsjaren wordt op allerlei gebied veel ervaring opgedaan, die van vèr strekkende beteekenis zal blijken bij de oplossing van het vraag stuk hoever de overheidszorg wel dient te gaan. De regeering van stad en land heeft zich met vele aange legenheden ingelaten waar ze vroeger geheel en al buiten stond. Dat de gemeente groenten en varkens zou verhandelen, wie had het drie jaar geleden durven droomen Eén merkwaardigheid doet zich algemeen voor en juist deze zal bij velen de liefde voor het instituut der overheidszorg wel zeer bekoeld heb ben: het is de ontzaglijke tegenwerking en de enorme smokkelarij waartegen de overheid heeft te kampen. ja, indien de overheid overal de medewerking ondervond, die zij on misbaar noodig heeft voor het wel slagen harer bemoeiing, wanneer ieder inplaats van te zoeken naar de maas in de bepaling welke de gelegenheid biedt om door de wet heen te glippen, zijn krachten inspande om de bepa lingen strikt en naar de goede be- voor mij dat gijzelf één van die vier zijt De wereld, antwoordde Wogan, zal mij behandelen, zooals bet haar behagen zal, en ik zal mijn best doen mij er niet te veel van aan te trekken. Helaasriep de prinsas nog uit, zij zal u beter behandelen dan een van ons. T jen zette de reiskoets zich in be weging en viel Maria Vittoria terug in de kussens. NASCHRIFT. „Gij hebt vier schepselen ongeluk kig gemaakt", had Maria Vittoria tot Cbarles Wogan gezegd. De gebeurtenissen bevestigden haar woorden. Want de geschiedenis leert ons dat het onfortuinlijke paar spoedig van elkaar scheidde en dat Clementina haar toevlucht in een klooster zocht. Wogan werd later benoemd tot gouverneur van La Manche, in Spanje, en leefde daar nog verscheidene jaren. Hij maakte Latijnsche gedichten en correspondeerde met de voornaamste Engelsche geleerden over verschil lende vragen der wetenschap. Maar dvragen der liefde verwaarloosde hij echter geheel en hij weigerde doeling uit te voeren, ja, dan zou de overheidszorg in deze jaren een schitterend succes geweest zijn. Al zullen wij niet zeggen dat ze thans fiasco heeft gemaakt, aan den anderen kant valt niet te ontkennen, dat de leemten die gebleken zijn en de moeilijkheid die rees voor de onont koombare toepassing, maar matig doen verlangen naar bestendiging van de thans bestaande verhoudingen. In de groote steden is de gelegen heid tot ontduiking steeds zeer groot, omdat hier de eigenaardige soort controle op elkanders doen en laten ontbreekt, die op het platteland en in de beperkte samenleving der kleine steden nu eenmaal een zeer goed merkbare preventieve werking uit oefent. Hoewel de taak der gemeentebe sturen door de voortdurende werk zaamheid, een goeden invloed heeft gehad op het aanpassingsvermogen van deze besturen, waardoor zij veel gemakkelijker in staat werden om vangrijke werkzaamheden op zich te nemen, is het toch nog verre van ideaal, de wijze waarop verschillende zaken worden ondernomen. Het hangt vaak af van de energie der ambtenaren. Zoo verloor dezer dagen den Haag een zijner hoofdambtenaren, die zeer veel verdienstelijk werk heeft verricht. Het hoofd van den burgerlijken stand voor zoover dit het bevolkingsregister betreft, is in de afgeloopen week over leden. Hij bezat de noodige capaci teiten om deze voor een groote stad zoo belangrijken tak van dienst tot groote volmaking -op te-voeren. Sinds eenige jaren is hier ter stede het kaartenstelsel ingevoerd, dat gebleken is het eenige goede systeem te zijn. Iedere bewoner en iedere woning heeft zijn kaart. Op die van de eerste staat zijn levensloop, voor zoover het zijn woonplaats betreft, duidelijk is aangegevenop die van de tweede wordt een overzicht gegeven van de bewoners die een bepaalde woning in den loop der jaren hadden.De nauw keurigheid waarmede dit stelsel is ingericht, is zeer grooteen voort durende controle langs de huizen zorgt er voor dat die nauwkeurigheid blijft bestaan. Het ware alleen te wenschen dat dit stelsel voor het geheele land verplichtend werd gesteld, aangezien de meeste onnauwkeurigheden, die in het systeem insluipen, vanuit andere gemeenten kwamen, waar de registers niet zoo volmaakt in orde zijn. Voor den Haag komt de eer dezer inrichting toe aan den thans overleden heer Wenckebach, wiens verdiensten door de gemeente op zeer hoogen prijs werden gesteld en wiens naam aan de wijze van indeeling van het steeds zich daarmee te bemoeien. Nooit heeft dan ook een vrouw, gezeten op zijn zwart paard, haar intocht gedaan in de „stad zijner droomen," want hij stierf ongehuwd. De herinnering ech ter aan de week, waarin hij de prin ses bevrijd en meegevoerd had, bleef hem tot aan zijn einde voor den geest. De duizelingwekkende vaart van de reiskoets langs de Tyroolsche berg hellingen, de vonken door de hoeven der paarden uit de steenen geslagen, de zachtzingende stem vanClementina, de wandeling onder den sterrenhemel van Alia, het aanbreken van den dag in het jachthuis, al die herinneringen deden hem menigen avond peinzend doorbrengen. Op éen punt kwam de voorspel ling van Maria Vittoria echter niet uit, want zij had gesproken van twee wezens, die nooit zouden huwen en waarvan zij er éen was, doch zij tiouwde vijf jaren later. EINDE

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1