WOENSDAG 29 MAART CLEMENTINA. Sb firna F. VAH BE VELBE lr„ Kleine Harkt 58, ïlissingw. Miloos Inters. 10 Uitschijnt dapilijks, BliBizBBilifé up Mij w ilpiieg» irkmd» SirigMijki fiiatinia fiEMEENTEBESTö ÜR FEUILLETON Vrouwenkiesrecht. No. 7S54e «Bacftrjftaxig 1916 VLISSHNGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJSVoor VHssingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regel* f9.48 voos iedere regel meer I» ctus „e drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor Belg!? 2.20 Driemaal plaatten wordt tweemaal berekend. BH abonnement «peclaie prg* Voor overige landen der Post-ünie 3.35 AlzonderlIJke nummer* 3 cent $MÊÊjlËw&. Reclame* 20 ct. per regel Dien*taanbl«dingen en -aanvragen 5 ct. per regtc nfabonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- gulden bij dood A Af)gulden bij verliet^ ^Agulden bij verliet4 Agulden bij verlies 8«?guld«n bij verlies „„H, Zjin GRATIS verze- 1\ 111 II lange ongeschikt- II door 411|| van een hand, van vaneen Jr»% van eiken terd'tegenongelukken voor: UUUU heid tot werken i Uil een ongeluk WVV voet of oog IvU een duim JLU V wijsvinger iJXM anderen vinger. JtM „Hiieerlnssn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatibew|i, eee ongeluk bekomaa op troln, boot o! Iran. De eltkeering wordt gewaarborgd door de „Hoü. Aig. Verieb. Bank" te StfelBis INLEVERING BROODKAARTEN. Aan de bezitters van brood- en meelkaarten wordt te kennen gegeven, dal alle" kaarten, geldende voor de Hiaind HAART 1916, moeten worden ingeleverd ten stadhuize op VRIJDAG, 31 MAART as. van des voormiddags 9 nor tot des namiddags 5 uur. Zij die hunne oude kaarten hebben ingeleverd zullen eene kaart, geldende voer de maand APRIL 1916 ontvangen, welke na inlevering per post zal wor den toegezonden, terwijl zij die hunne oude kaarten niet op den h erbij be paalden tijd hebben ingeleverd zich bloot stellen aan het niet verkrijgen eener nieuwe kaart. De inlevering geschiedt door het werpen van de kaarten in de in den gang van het stadhuis staande hier voor bestemde mand. Zij, die geen regeeringsbrood of -meel meer wenschen te gebruiken, dienen op de .oude kaart de woorden ,NIET MEER" te vermelden, terwijl zij die verhuisd zijn, mede verplicht zijn hunne nieuwe woonplaats op de oude kaart mede te deelen. Op genoemden datum bestaat te vens voor hen, die nog geen regee ringsbrood of -meel hebben gebruikt, of dit opnieuw wenschen te gebruiken, gelegenheid om in de TROUWZAAL eene brood- ot meelkaart te bekomen. Vlissingen, 28 Maart 1916. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SINNENLAN® Verklaring van de Duitsche Regeering. Het departement van buitenlandsche zaken de.lt ons mede, dat de Duit sche regeering door haar gezant in Den Haag aan den minister van bui tenlandsche zaken het volgende heeft doen verklaren In de beginselen, die door de Kei zerlijke regeering voor het voeren van den duikbootenoorlog zijn aangeno men, is, afgezien van een duidelijker inkleeding van de voorschriften nopens de behandeling van de gewapende handelsschepen,welke aan de onzijdige regeeringen medegedeeld zijn, geener- lel wijziging gekomen. Met name hebben de Duitsche strijdkrachten ter zee nog steeds de strengste bevelen, zich volkomen te onthouden van eiken aanval op on zijdige schepen, tenzij deze zich door de vlucht aan een onderzoek trachten te onttrekken of zich verzetten. Tsbantia sn Palembang. In de 1.1. Zaterdag te 's Oravenhage gehouden bijeenkomst van de Vader- landsche Club zijn, naar men ons meldt, de rampen, aan de „Tubantia" (Naar het Engelsch.) 53.) —o— (Nairnk thMu.) In Godsnaam, wie z'jt gij riep de vorst. Dat vraag ik u ook, sprak Wo- |an volkomen kalm. Wogan De koningstamelde Wogan ontsteld. Onwillekeurig ging Wogan achteruit Toen stapte de koning de vestibu le in. Zoo, zeide hij toen eindelijk 2acht tot Wogan, men heeft mij dus n'el verkeerd ingelicht. Ik heb niet willen gelooven Ik ben uit Spanje hierheen gekomen om mij te over taken. En ziehier de waarheid O'i, in wien Ik al mijn vertrouwen Sesteld had 1 God, sta mij bij 1 Waar, Vraag ik, kan ik dan toch eer vinden Mier,Uwe Majesteitantwoord de Wogan beslist. Hier in deze ves tibule Boven, op de eerste verdie- Pmg! Maar neen, eigenlijk in den en de „Palembar.g" overkomen, het onderwerp der besprekingen geweest. Dringend achtte de vergadering het besef noodig, dat bij de omstandig heden, waaronder deze schepen te gronde gingen, in verband met de houding door de oorlogvoerende mo gendheden ten aanzien van vijande- lpe en neutrale handelsschepen aan genomen, alles wat den ondergang van deze schepen betreft, als eene na tionale zaak moet worden beschouwd, hetgeen wil zeggen lo. dat het onderzoek naar de oorzaken van de ramp en naar den schuldige in zijn vollen omvang plaats vinde onder de opperste leiding en verantwoordelijkheid onzer Re geering 2o. dat het Nederlandsche volk zoo spoedig mogelijk en bij voortdu ring worde op de hoogte gehouden van de uitkomsten van het onderzoek van de slappen, welke de Regeering naar aanleiding daarvan tegenover het buitenland doet en van de resul- laten, welke zij daardoor bereikt 3o. dat ook de Volksvertegenwoor diging in dezen ten spoedigste haar stem doe vernemen en de zaak een onderwerp van gedachtenwisseling blijve tusschen haar en de Regeering. In 't bijzonder wat dit laalstepunt betreft, is het algemeen verlangen, dat onze Volksvertegenwoordiging in tij den als deze den weerklank moge doen vernemen van wat in het volk omgaat. Terwijl geest en gemoed van het geheeie volk zijn vervuld van het geweldige wereldgebeuren om ons heen, en de door ons volk daarin aangenomen houding wellicht beslissend kan zijn voor zijne verdere toekomst, mag de natie verwachten, dat de Volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats niet onbetuigd late. De Volksvertegenwoordiging zij in omstandigheden als deze het leidend orgaan van het volksbewustzijn, en zorge door overleg met de Regeering, dat ook onze internationale verhou dingen zich in overeenstemming met dat bewustzijn ontwikkelen. Van de Regeering en de Kamers mag in deze dagen rustige en vast beraden kracht worden verwacht, waarbij zij zeker kunnen zqn, steun te vinden in de weldenkende open bare meening, zoodra zij bij haar versleiking willen zoeken. Tweede Kamer. De openbare vergadering van de Tweede Kamer die hedenmiddag ten half twee zou plaats hebben ter be handeling van de ouderdomsrentewet, is uitgesteld tot Dinsdag 4 April, 's morgens half twaalf. Beschamend. Onder dit opschrift bevat „De Tijd" een beschouwing naar aanleiding tuin Wogan had alles begrepen op het zelfde oogenblik toen hij den koning herkende en diens woorden hadden hem daarna geen twijfel gelaten. Nu begreep bij ook waarom hij, ondanks al zijn zoeken in Bologna, Wittington niet had kunnen vinden Harry Wittington was n»ar Spanje gereisd met eenige voor de konink lijke ooren bestemde kleine geschiede- nisjes. De koning lachte wreed en belee- digend en sprak Mijnheer, ik betwijfel de eer, die zulke schildwachts noodig heeft om beschermd te worden. Gij zijt hier, in dit huis, op dit uur, met een wacht voor de deur, verklaar mij dat! Ik had de eer Hare Hoogheid prinses Clementina een bezoekster te brengen, antwoordde Wogan, en wacht het eind van het onderhoud af Wat, weet gij geen beter voor wendsel te verzinnen Een bezoekster! Wij zullen aanstonds kennis gaan ma ken met uw bezoekster, heer Wogan I Als er boven tenminste niet nog een andere schildwacht staat om mij te- van het in de vaart brengen van de „Atlas" als reddingsboot. We ont- leenen er het volgende aan „Enkele kapiteins zullen den weg noordwaarts nemen om Schotland heen, maar de meeste reedeiijen en gezagvoerders zullen hun recht op de vrije zee demonstreeren en den weg kiezen door het Kanaal, den ge vaarlijken weg langs „Noordhinder" en „Galloper." Door de Regeering is, als maatregel van bescherming, een sterk gebouwd, met alle hulpmiddelen voorzien en bij uitstek zeewaardig schip naar de gevaarlijke plek gezonden. Aan boord bevindt zich nu een marine officier en behalve de Nederlandsche voeit de .Alias" ook een Oranje-vlag. Het feit, dat een neutrale mogend heid, die in vriendschap leeft en handelt met de oorlogvoerenden, welke haar als om strijd hun sym pathie betuigen voor haar houding, daaitoe verplicht wordt, is beschamend voor de hedendaagsche oorlogstactiek ter zee. De wereld heeft het nooit gehoord, wat Braakensiek zijn Hol- landschen matroos by het zien weg zinken van een schip met gebalde vuisten laat uitroepen „De lamme lingen. En ze zijn nog te beroerd, om er voor uit te komen, wie het gedaan heeft." De „Atlas" ligt daar nu in zee als een schande voor den schuldige, die een klein en rustig volk, dat in deze benarde tijden zijn plicht doet tegen over de strijdende partijen niet alleen maar ook tegenover duizenden en duizenden onschubiigen, aan wie het een schuilplaats vv'eent en die het broederlijk huisvest en voedt, tot zulk een maatregel dwingt. Op de „Atlas" waaien de nationale en de Oranjevlaggen samen uit. Men seine dit nu maar eens de wereld rond en begrijpe er de beteekenis van. De beleediging, onze natie aan gedaan door haar te dwingen tot maatregelen, als nu genomen moeten worden, raakt ons geheele volk, maar raakt ook de Koningin, de Oranje- vorstin. Zou men nu in het buitenland niet inzien, dat het tijd wordt, om aan deze soort oorlog een einde te maken De „Duiveland", Bij de directie van de Scheepvaart en Steenkolen-Maatschappij te Rotter dam is uit Londen nader bericht ont vangen, dat de „Duiveland" 12 mijlen uit de kust op een mijn is geloopen en in 7 minuten is gezonken. Alle opvarenden werden geredéén stoker is licht gewond. Regeeringsvarkans. Deze week zullen aan 750 ge meenten in totaal bijna 10.000 Regee- ringsvarkens worden verzonden. Op gen te houden En de koning zette zijn voet op de eerste trede van de trap. Ik verzoek Uwe Majesteit beleefd één enkel oogenblik naar mij te wil len luisteren, zeide Wogan op vasten toon. Uwe toespelingen kwetsen mij niet. Hier is slechts een onderdaan, die zijn vorstin lielheeft Of een man, die een vrouw liefheeft, en wel zoodanig dat hij zijn vrienden verlaat en alleen naar Peri.... Ha te Peri, dat dacht ik wel..., Zwijg beval de koning. Toen liep hij de trap op naar boven. Wogan waagde nog een laatsten gevaarlijken staphij volgde zijn heer, liep hem snel voorbij en versperde hem op het portaal opnieuw den weg. Majesteit, sprak hij dringend, ik smeek u mij aan te hooren U aanhooren zeide de koning, en met rug tegen den muur en de groote zwarte oogen verbaasd op Wogan gevestigd, vroeg hijWat, wilt gij dan volhouden? Uwe Majesteit zal er mij eens dank baar voor zijn, zeide Wogan. En een papier uit zijn portefeuille halend, vervolgde hij dezen voet zal nog geruimen tijd met leveringen kunnen worden voortge gaan. De leveringen zijn ongeveer even groot ais in het einde van De cember 1915 en geschieden tegen de toen geldende prijzen. Telegrafisch verkeer met Engeland verbroken. Van gisteravond acht uur af is het telegrafisch verkeer met Engeland verbroken. Sinds weken werd het verkeer al over de eenig overgebleven kabel ge leid. De andere waren reeds gebroken. Gisteravond om acht uur bleek plotseling, dat ook de laatste veroin- ding met Engeland het begeven had. Omtrent de oorzaak is niets bekend als het waarschijnlpste werd genoemd dat de kabel door een wrak beschadigd is. Het is absoluut niet te zeggen, hoe lang de storing duren kan. Onderhoud mitrailleurhonden. In verband met de omstandigheid dat de kosten van het onderhoud van mitrailleurhonden aanmerkelijk hooger zijn, bij verschillende regimenten, dan de daarvoor op de Oorlogsbegrooting uitgetrokken geiden, heeft de Opper bevelhebber bepaald dat, teneinde die kosten zooveel mogelijk te beperken, ter beschikking van de commandanten der mitrailleurspeletons moeten wor den gesteld: lo. het overgeschoten brood2o. de beenderen uit de sol- datenmenages 3o. groentenafval4o. het gebruikte ligstroo. In de zaal van de „Oude Vriend schap" had gisterenavond een goed bezette bijeenkomst plaats, waa'in als spreekster optrad mejuffrouw C.Groot, vroeger propagandiste derVereeniging. Mejuffrouw J. H. C Kelting opende de bijeenkomst met de mededeeiing dat de rede van raej. Groot door zang en muziek zou worden afgewisseld. De spreekster wees er op hoe ur gent het vraagstuk is, nu het een vraagstuk is geworden van practische politiek. Toen H. M. de Koningin in 1913 onverwijlde aan de ordestelling van grondwetsherziening aankondigde, po pelde het hart der vrouwen van bange verwachting. Want de grond wetsherziening is de sleutel voor het verwezenlijken van het lang verlangde vrouwenkiesrecht. Spreekster ging na hoe een grond wetsherziening tot stand komt en hoe vele Kamerleden bang zijn hun man daat ter beschikking van de kiezers te stellen. Spreekster gelooft dan ook niet, dat alleen vrouwenkiesrecht tot de her ziening zou hebben geleid, maar wel Te Peri, in Italië, werden wij aangevallen- door vijf mannen, door den gouverneur van Trente ons over de grenzen nagezonden. En wie ge leidde die vHf soldaten De vertrou weling die, Goddank, op dit oogen blik in den tuin op het grasveld staat. Hier is de bekentenis, door den ser geant van den troep geteekend, en ik verzoek Uwe Majesteit ze te lezen. Wogan reikte den koning het pa pier toe. Deze scheen eerst te aarzelen, maar greep toen plotseling het briefje en las het, en nogmaals, en zeide einde lijk, zich met de hand over het voor- hooid strijkend Maar op wien kan ik dan toch vertrouwen Welke zending had de eerbare Wittington in Peri te vervullen? merkte Wogan op. Opnieuw doorlas de vorst de ge schreven bekentenis. Maar Wittington is niet de eeni ge der mannen van Walpole die ons verraden heeft, vervolgde Wogan. An deren hebben hier in Bologne gewerkt. En in Spanje alleen is het gif niet bereid. Ik zeide straks dat ik heden- het gevoel van tal van mannen, die meenden dat ook op ander gebied de weiten zich niet meer aan de eischen van den tegenwoordlgen tijd aan passen, aismannenkiesrecht, onder wijs enz. Spreekster meent, dat er voor de mannen zeer kleine eischen bestaan om kiezer te worden, en zij zet die eischen van huurkiezer, loonkiezer, examenkiezer, spaarkiezer enz. uiteen. Bij den loonkiezer wijst spreekster erop, dat het loon van de vrouw, bij dat van den man mag worden opge teld. Bij de spaarkiezers gelooft spreekster, dat de vrouw veel meer spaart dan de man. Belasting betaalt de vrouw evenveel ais de man. Exa mens doen de vrouwen evengoed ais de mannen. In de tegenwoordige kieswet is geen enkele eisch, waaraan een vrouw niet kan voldoen. Spreekster zou haast willen zeggen, dat iedere man thans kiezer kan worden. Maar toch zijn er nog die het niet zijn, en wat heeft het reeds een strijd gekost om aan deze het kiesrecht te brengen. Wat is er dan niet te strijden voor vrouwenkiesrecht.Spreekster herinnert zich hoe in Vlissingen om vrouwen kiesrecht gelachen werd, maar thans is er niet meer aan te ontkomen. Spreekster is verheugd over de vele mannen, die opkwamen, want zij moe ten den wensch der vrouwen verwe zenlijken, en dit is ook in hun belang. De wetsvoorstellen tot grondwetsbe weging besprekende, wees mej. Groot er met vreugde op, dat daarin ook het passief kiesrecht voor vrouwen is vastgelegd. Iets nieuws in de electorale geschie denis is dat de vrouw wellicht we! lid mag zijn van een vertegenwoor digend lichaam, maar niet het kies- biljet mag hebben. Dit noemt spreek ster groote inconsequentie, en dat van mannen, die toch altijd logisch wer den genoemd, terwijl de vrouw de vertegenwoordiging der inconsequentie heet. Dat een vrouw gekozen kan worden gelooft spr. zeker, gezien ook de te verwachten evenredige verte genwoordiging. De minister erkent wel het recht van de vrouw op het stembiljet, mede omdat zij er al meer en meer om vraagt, maar hij wil wachten tot hij den invloed van het stembiljet op het huisgezin kent. Bij het algemeen kiesrecht voor mannen houdt de minister met tegen standers geen rekening, maar bij hef vrouwenkiesrecht wel. En dan nog wel met de meening, dat de vrouw in de toekomst hef moederschap niet meer zal willen aanvaardenmaar de vrouw vraagt juist het kiesrecht, om de natuurlijke functie des te beter te kunnen ver vullen. Juist in de landen waar het avond een bezoekster hier binnenge leid heb. Die bezoekster heb ik zelf uit Rome gehaald Uit Rome viel de koning in. Uit Rome hernam Wogan. En meteen wierp hij de deur van het vertrek, waar de beide prinsessen bjjeen waren, wijd open. Met forsche stem riep hij naar bin nen: De koning! Een scherpe gil was het antwoord. Het was niet Clementina, die hem uitte. Toen daalde Wogan de trap weer af en ging den tuin in. Hier in den tuin was hij noodig. Spoedig ontdekte hij op het grasperk een mannengestalte. Toen de koning een uur later op zijn beurt den tuin intrad, stond een man nog op dezelfde plaats. Wie is daar vroeg de koning. Het was Wogans stem die ant woord gaf. En Wittington vroeg de koning. (Wordt vervolgd')

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1