QEM'ENQD NIEUWS IN6EZBHDEH MEBtDEEUSSEH. Wat is de oorzaak ■r,s.sr.' LAATSTE BI zelve hecht men geen militaire be- teekeals. De .Lokal Anz." zegt, dat bij de groote eindafrekening ook Por tugal zonder mededoogen zal worden behandeld. De „Voss. Ztg." zegtMen vraagt zich or.willekeurg af, hoe bet eigenlijk mogelijk is, dat een staat voortdurend op een dergelijke wijze tegen Duitschland heeft kunnen op treden, zonder dat reeds lang de di plomatieke betrekkingen zijn afgebro ken. Het „Berl. Tageblatt" juicht het toe, dat Duitschland de zaak niet op de lange baan heeft geschoven door een overbodig ultimatum. Engeland had toch aan Portugal niet toegestaan de wenschen van Duitschland in te willigen. Voor een land, dat zichzelf respecteert was in dit geval de oor logsverklaring het eenige mogeipe. De „Kreuzztg" vindt het geval van Portugal identiek aan dat van Grie kenland. Beide staten hebben eigenlijk met den wereldoorlog weinig te maken maar worden er door Engeland in betrokken om zooveel mogelijk be langen te kunnen hebben bij even- tueele vredesonderhandelingen. De Portugeesche koloniën zouden moge lijk b| wijze van schadeloosstelling kunnen worden gebruikt en op deze wijze zou Engeland op eens anders kosten een vergoeding kunnen aan bieden. Fransche tegenspraak. De bewering van het officieele Duit- sche telegram over de verovering stor menderhand van het fort Vaux en talrijke naburige forten, is onjuist op alle punten. Op het oogenblik, dar deze telegrammen werden openbaar gemaakt, was het fort Vaux niet aan gevallen. Ook de volgende beweringen zijn onjuist: ten eerste dat de Duit- schers het Ravenbosch (Bois des Cor- beaux) van de daar nog aanwezige Fransche afdeellngen zuiveren, ten tweede dat de Duitschers stormender hand het dorp Vaux hebben genomen. In waarheid houden de Duitschers op het oogenblik alleen het oostelijk uit einde van het Ravenbosch bezet, waar van wij, niettegenstaande tegenaanval len der Duitschers, het grootste deel bezet houden. Voor^het overige is opgemerkt, dat de officieele Duiische telegrammen sedert het gebrek aan succes van bet Duitsche offensief tegen Verdun, on juiste beweringen bevatten. Zoo heb ben de Duitschers bijvoorbeeld be weerd, dat zij bij de inneming van Fresnes 700 gevangenen maakten, ter wijl de bezetting van dat dorp, die minder dan dat aanial beliep, zich terug kon trekken. De bezettingen van Ferges en Regneville telden in het geheel 600 man, terwijl de Duitschers beweren in deze plaatsen en het Ra venbosch 58 niet gewonde officieren en 3277 niet gewonde soldaten te hebben gevangen gemaakt. De Duit sche telegrammen, die het gewoonlijk met de waarheid niet nauw nemen, hebben nog nimmer zulke grove leu gens bevat als tegenwoordig. De duikboot- en mUnoorlog. Ltoyds meldt, dat de Fransche vier- mastbark „Vllle du Havre", die in ballast voer, is gezonken. Van de bemanning zijn twee verdronken. Oisterennacht hebben duikbooten het Fransche stoomschip „Louisiane" en den Nootschen bark „Sirius" in den grond geboord. Er zijn 4 dooden, twee gewonden, een vermiste. Britsche torpedojager en duikboot gezonken. De Engelsche torpedojager «Co quette* en de onderzeeboot no. 11 zijn aan de oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken 4 officieren en 41 man verdronken. Duitschland en Amerika. Graaf Bernstorff heeft in opdracht der Duitsche regeering aan minister Lansing een mededeeling gedaan, waarin Duitschland tot de volgende conclusies komt I. Een met het volkenrecht strijdige blokkade belet reeds een jaar lang iederen neutralen handel op Duitsche havens en maakt Dui schiand eenigen uitvoer onmogelijk. If. De eveneens met het volkenrecht strijdige verscherpingen der bepalingen betreffende contrabande, sluiten sinds anderhalf jaar ieder verkeer ter zee van Duitschland of daarvoor in aan merking komende neutrale naburen, buiten. III. Er zijn, eveneens tegen het volkenrecht indruischende, in het postwezen ingrijpende maatregelen genomen, die ten doel hebben de verbinding van Duitschland met het buitenland af te snijden. IV. Om de uithongerings blokkade der vreedszame bevolking in de landen der centralen volkomen te maken, wordt het verkeer met Duitschland over land door ee« stelselmatig ver krachten van de rechten der neutralen onder het devies „kracht beven recht" belemmerd. V. Duitschers, combattanten of non-combattanten, die door vijanden op zee worden aangetroffen, worden van hun vrijheid beroofd. VI. Onze vijand bewapent zijn koopvaarders voor hef doen van aan vallen daardoor is het gebruik der duikboot volgens de bepalingen der verklaring van Londen onmogelijk geworden. De keizerlijke regeering meent te mogen hopen, dat gedachtig aan de vriendschappelijke betrekkingen, die honderd jaar lang iusschen beide volkeren hebben bestaan, bet hier toegelichte standpunt, ondanks de pogingen die onze vijanden hebben gedaan om tusschen de beide volkeren geschillen te doen rijzen, door het Amerikaansche volk naar waarde zal worden beoordeeld. De Australische premier over Duitschland. In het Lagerhuis werd gisteren een lunch aangeboden aan den eersten minister van Australië, Hughe?, die thans te Londen vertoeft. Minister Bonar Law presideerde. Hij verklaarde dar er geen grooter verrassing voor den vijand was geweest, dan de ont dekking van de aanvallende kracht, die de Britsche dominions hadden ge geven aan de strijdkrachten van de kroon. De dominions hadden leven en geld gegeven zonder aarzeling. Wij hadden ons bereid getoond de domi nions in onzen raad toe te laten, maar de dominions hebben zooveel gegeven, dat de positie na den oorlog niet kan blijven zooais zij was. Wij hopen na dezen vreeselijken oorlog een rijk te winnen, een in bouw veor altijd. Bonar Law zeide vervolgens, dat waar hij meende, de toekomst afhing van de actie der dominions, omdat het moe derland elk schema door hen goedge keurd, zou verwelkomen. Dingen die voor den oorlog onmogelijk waren, zouden gemakkelijk zijn na den oor log en een flinke slap zou volstrekt niet bezwaarlijker zijn dan een kleine. Minlsler Hughes, die te voren door den Koning was ontvangen en die den kabinetsraad had bijgewoond,werd met een grooie ovatie begroet. Hij zeideWij zijn met hart en ziei bij dezen coriog. Niets zal een volkomen overwinning in den weg staan. Spr. weidde uit over Duitschlands over wicht op de metaalmarkt van de we reld en legde er den nadruk op, dat het een politiek van nationalen zelf moord zou zijn ons zelf te binden aan den Dultschen octopus. Wij Austra liërs hebben iets gedaan om het Duitsche gezwel uit te snijden. Wij hebber, alle Duitsche contracten ver nietigd, schorsten de handelsmerken, verdreven de Duitsche aandeelhouders. Wij zouden erger dan dwaas zijn, indien wij niet iets hadden geleerd van de wijze waarop we door Duitsch land verraden zijn. Duitschland heeft zijn rechten verbeurd. Wij moeten trachten ten koste van alles om den Duitschen handel te vernietigen en dus Duitschland een siag toe te bren gen, die gelijk staat met overwinnin gen te land. Hughes eindigde Wat ook de uitslag van den oorlog zal zijn, Duitschlands begeerte naar han- delsdeminions is voor altijd vernietigd. De Ruasen op weg naar Bagdad. Volgens de laatste berichten is door de Russen niet alleen de stad Kernansjah in zuid-westeiyk Perzië bezet, maar ook de ten westen daar van gelegen bergpas, «ver het grens gebergte dat uit de laagvlakte van Mesopotamia verrijst. Over dien pas loopt de weg naar Bagdad, van welke stad de Russen in rechte lijn nog slechts 100 K.M. verwijderd staan. De Engelsche vloot. De „New-York Times" brengt in warme bewoordihgen hulde aan de Engelsche vloot, en uit zich vol be wondering over hetgeen deze vloot in dezen oorlog beteekent. Zonder de Engelsche vloot, zegt het blad, zou Frankrijk zijn koloniën hebben verloren, Italië had niet aan den oorlog kunnen deelnemen, de Middeiiandsche Zee zou een Duitsch- Oostenrijksch meer zijn geworden. De Duitsche soldaten, zoo vervolgt het blad, worden nutteloos geslacht bij het najagen van het grootsche megalomane Duiische droombeeld. De zwijgend wakende, drijvende, stalen bolwerken der Engelsche vloot vormen den muur, die de wereld tegen Duitschland beschermt. Dat moge prachtige en zeer kostbare overwin ningen behalen en zich zelf, al win nende, aldus uitputten zijn werke- lijke vijaud, zijn noodlottige tegen stander blijlt beslaan. Duitschland is van den Oceaan afgesneden, tegen den muur gedrongen. Zijn wereldhandel in ingekrompen tri den handel met Skandinavië en Ne derland. Nelson was de man, die het gebouw van het Napoleontische super-keizer rijk vernielde. Tenzij Duitschland de Engelsche zeemacht verplettert, zal zijn worsteling om de zegepraal vruch teloos blijven. De houding van Roemenie Het Budapester blad „Az Est* meldt, dat het Roeraeensche blad „Boeka rest! Steagoel" een uiting publiceert van minister-president Bratianu, die deze in een vriendenkrimg zou hebben gedaan en waarin hij zeide, dat de Roemeensche politiek onveranderd neutraal bleef, en dat zij, die gevoig- trtkklngen maakten uit bet niet ver sterken van den Proethoever niet wis ten, dat de Roemeensche verdedigings linie tegen Rusland Eocani en Qalitz is. Slechts onwetenden konden van de noodzakelijkheid van de versterking van den Proelh-oever spreken. De „Boekaresti Steagoel" spreekt den wensch uit, dat de minister-pre- dent deze uitlatingen ook in het open baar zal herbalen. Turkije en de geallieerden. In Engeische officieele kringen is nog geen bepaald bericht ontvangen omtrent vredesvoorstellen van Turkije aan Rusland, zooats herhaaldelijk is beweerd. Het zou geenszins te ver wonderen zijn, dat de ernstige tegen slagen, die Turkije heeit ondervonden, het land naar vrede doen verlangen, de aandacht dient er echter op ge vestigd, dat de geallieerden een ver drag hebben aangegaan, dat het on mogelijk maakt, dat één mogendheid een afzonderlijken vrede zou sluiten. Wanneer dergelijke voorstellen van Turksche zijde succes wilden hebben, dan meesten zij aan de geallieerden als één geheel gericht worden. Bij gebreke aan betrouwbare me- dedeelingen wordt hier geen waarde gehecht aan berichten omtrent aan slagen op Enver pasja of diens dood. Onjuiste Duitsche staf- berichten. Van Fransche zijde wordt gemeld Men heelt door de Duitsche draad- looze telegrammen, waarin de ver overing van het dorp en het fort Vaux werd gemeld, die nimmer wer den bezet, kunnen zien tot welk een inbreuk maken op de waarheid het officieele Duitschland in siaai is. Wij vernemen heden dat Duitsch land zich zelf voorbijstreeft in het melden van onjuistheden. Thans heeft het een nieuwe uitvinding gedaan de Franschen zouden voor Verdun tot het offensief zijn overgegaan. Waarom zouden zij dit doen Met het doel om Verdun te veroveren, dat hun toebehoort I De Keizer zelf neemt heden deel aan deze campagne door een dubbel zinnig telegram, dat hij tot het Par lement der provincie Hannover heett gericht en waarin hij zegt„ik dank u voor de gtlukwenschen, die ge mij hebt toegezonden en uw uiting van vertrouwen in den afloop van den veldslag waarin wij zijn gewik keld en waarin het vaderland ge noodzaakt is zijn eer en zijn vrijheid te verdedigen tegen de vernietigings plannen van zijn vijanden." Indien er nog bewijzen noodig zijn om te verklaren dat de Duitsche be velhebbers voor Verdun den indruk hebben gekregen van een geweldig militair échec, zoo vindt men dat in deze nieuwe campagne, bestemd om te doen gelooven dat Duitschland is aangevallen, dat het den slag bij Verdun niet heeft ingeleid en dat het in 1914 den oorlog niet heeft verklaard. In het onbewoonde doch geheel gemeubileerde huis van mevrouw de wed. Musley, te Voorburg, staande aan den Waleaburgerweg te Rotter dam is ingebroken. De daders, resp, 19 en 17 jaar, hebben zich van" den Schieweg af over een weiland toegang verschaft tot de achterzijde van den tuin, waarin zij kwamen na een plank over de sloot te hebben gelegd en aver een heining geklommen te zijn. Met behulp van een koevoet zijn zij in het huis gekomen, waar zij hebben gestolen een koperen badkachel met toebehooren, verschillende ko peren kranen, stukken lood enz. als mede een byouteriedoosje met lijfsie raden van geen groote waarde. De inbrekers veilieten het huis aan de voorzijde, hetgeen door een aan den Waterburgerweg wonenden winkelier De meesten onzer houden van ver- poozing, maar offeren dikwijls hun geld, nachtrust, spijsvertering en kracht eraan op. Het is niet alttfd goed om medicijnen te gebruiken bij het eerste tee ken van kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zijn. Houdt daar mede op en gij voorkomt dikwijls den oorspreng. Als uw maag, ingewanden, geest of zenuwen om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van me dianen. Maar als gtj u dof, slaperig en ze nuwachtig blijft voelen, als gij lfldt aan hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn en waterstoornissen, vragen uw nieren •m hulp en dienen zij behandeld te worden met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieetmeer rust, slaap en voldoende lichaamsoefening, en door het vermijden van te veel Inspanning, zorgen cn buitensporigheden, kunt gij spoedig uw normale gezondheid her krijgen, en hebt gij minder behoeile aan medicijnen. Het is nitt moeilijk om zich aan een geneesmiddel te wennen, maar Fos ter's Pillen werken spoedig en het is niet noodig om baar altijd te blijven gebruiken. Te Vlissingen verkrijgb. bij A.C. Be- niest, Lepelstr. 13. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel A fl.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. 45. werd gezien. Hij zag hen, ieder met een gevulden zak op den rug, op een motorwagen van lijn 6 stappen en waarschuwde de politie, die de beide jeugdige inbrekers op het Hofplein, in het bezit van het gestolene, aan hield, toen de tram daar stopte. Het Vlaardingsche Comité ter besnijding van den rook- en snoeplust onder de schoolgaande jeugd heeft van 25 plaatselijke vereenigingen toe zegging van steun gekregen. Door een pakkende reclameplaat en door het verspreiden van attesten van ver schillende doctoren tracht het Comité tot hel gemoed der ouders te spreken. Gisterenmorgen is de sigaren fabriek der firma Boom Co. te Strjjp bij Eindhoven afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Schootdinge (N. B.) is een boer derij met inboedel en klein vee totaal afgebrand. Verzekering dekt de schade. Vermoed wordt brandstichting, gezien de veelvuldige branden in den jong- sten tijd, waarvan men eveneens ver moedt, dat ze aan kwaadwilligheid te w|ten zijn. Wegens gebrek aan grondstoffen die niet worden vrijgegeven door de N. O. T., zal Rademaker's chocolade- fabiiek te 's Gravenhage over 14 da gen geheel moeten worden stopgezet, waardoor 300 personen van bel fabriekspersoneei zonder werk komen. Ook de chocoladefabriek „Kwatta" heeft om dezelfde reden 75 personen ontslag aangezegd. Massa's wrakhout drijven op de watervlakte in Waterland rond, waar door de vaart naar de verschillende dorpen als Oostzaan, Landsmeer, Wa tergang, Zunderdorp en Ransdorp gevaarlijk wordt gemaakt. Aan den Schellingwouder IJdijk dreven stuk ken van woningen en schuren aan, afkomstig uit Waterging en Schouw. De telegraafpalen naar Broek in Wa terland en Monnikendam staan geheel scheef en enkele zijn reeds omgeval len. Zoowel deze als de bruggen heb ben veel te lijden van de lange slee pen van zandbakken, die naar de gaien worden vervoerd. De kerk te Ransdoip zal opnieuw door^ de militaire wacht betrokken worden. Uitdam en Hoiysloot worden bewaakt door de militairen uit Dur- gerdam, alwaar nu 9 soldaten en eeni ge rijksveldwachters gestalionneerd zijn, die een drietal motorbooten ter huuner beschikking hebben. Wethou der Dekker vertoeft nog steeds met een 45 tal bewoners te Ransdorp. Het is thans gelukt, den dam in de Zuidervesting in zoover dicht te maken, dat de machines de grachten op peil kunnen houden. De gasfabriek te Monnikendam is weer in werking gesteld. Ter beschikking der justitie zijn gisteren naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht de kan- toorlooper A. F. W., verdacht door middel van een vaische kwitanij». daar ter stede gevestigde bankt», firma voor f 45C0 te hebben on? licht en een koopman, een vle»»!»' houwersknecht en een loopjone. verdacht van heling van het doot lichting verkregen geld. Een varen." gezel en een courantenventer, even, i eens ais verdacht van heling aans houden, zijn na opgemaakt ptJT 1 verbaal op vrfle voeten gelaten. I Naar aanleiding van een bericht omtrent „Lucifers en de oorlog" d" wel eenigszins den Indruk kon m'ake» dat Nederland voor lucifers afhanke lijk is van den aanvoer uit Zweden I wijst men ons erop, dat de drie bi» te lande bestaande lucifers fabrieken tot nu toe zonder bezwaar aan de vraag hebben kunnen voldoen en da' zij, ofschoon de aanvoer van grond' stoffen met groote moeilijkheden paard gaat, ook wel zullen kunnen blijven leveren, terwfll hun gezatnt lijk productievermogen groot genoe» is, om ook zonder aanvoer uit hei buitenland aan de consumptie van lucifers in ons land te voldoen, zei|, onder de tegenwoordige omstandit. heden. Te Schiedam had gisterenmorgen I een ontploffing plaats in een lak en vernisfabiek aan den Noordwestsingel Een ketel, gevuld met hars en bruin steen, ontplofte. De helm van den ketel werd tegen het dak geworpen dat ontzet werd. De directeur en een werkman werden door de harsspattea ernstig aan hoofd en handen gewond. In de gemeente Tietjerksteradeel kreeg een vrouw van de militaire autoriteit een telegram, dat haarman ernstig ziek was en haar overkom» gewenscht. Zij reisde direct naar rijn garnizoensplaats, waar ze haar man, I gezond als een viscb, aan het exer' ceeren vond. Het telegram was aan I een verkeerd adres verzonden De» kelljke zieke mliitair was reeds over leden, die zelis uit een andere ge meente kwam. Terwijl bij het maken van een vliegkamp op Texel een baggerma- chiene werkzaam was, stonden de werktuigerfeensklaps stil. Bij onder zoek bleek dat op een met steenko len geladen scheepswrak was gesto ten. Van de herkomst is niets bekend, I maar stellig moet het wrak daar reeds zeer vele jaren in den bodem bedol ven zijn geweest. Bij een veehouder te Eakhulzen doet zich een raadselachtige ziekte voor bij de koeien. Reeds zijn 2Ï stuks afgemaakt mueten worden we gens dolheid. Door welke ooizaken I deze hersenvliesontsteking ontstaat, kon door den veearts nog niet uitge maakt worden. Een monster van hit voeder is ter onderzoek opgezonden, Ook beeft men eenige dieren bloed afgetapt ter bacteriologisch onderzoek Te Oostetbeck heeft zich mede deze (besmettelijke ziekte voorgedaan. Een verpleegde te Veenhuizen I geraakte in het kanaal. Hoewel hij spoedig daaruit gehaald werd waren de levensgeesten reeds geweken. - T e Nieuw-Weerdinge (Dr.) vermaakten zich eenige kinderen met het heen en weer schuiven van een tramwagen, beladen metsteenen. Een knaapje ge raakte er onder en werd ©ogenblik kelijk gedood. Een vierjarig knaapje I Ie Lunteren dronk uit een ketel met kokend water, ten gevolge waarvan de kleine is overleden. Het lijk van een sedert 16 Februari vermisten landweersoidaat uit Tilburg, is in een der kanalen onder Werkendam gevon den. Te Amsterdam is gisteren op het Spui een werkman, doerdat het I hijschtouw afbrak, uit de derde vet- dieping gevallen. De directie der Werf Conrad te Haarlem heeft aan haar personeel een schrijven gezonden, waarin het wordt aangemaand groote zuinigheid te be trachten. Daarbij wordt onder de aandacht gebracht, dat er thans wel werk Is, doch werk, waarop de fabriek eigen lijk niet is ingericht. De mogelijkheid I bestaat, dat aan dit tijdelijke werken ook door gebrek aan aanvoer van materialen een eind komt en dan zou de directie misschien genoodzaakt zijn de fabriek stop te zetten. Dat voor oogen houdend, wordt dt waarschuwing gegeven. Een lastig verhoor. -1 Het zou gebeurd zijn in een Neder- landsche stad voor den rechter, die een getuigenverklaring moest afnemen in een zaak, wegens poging tot om- kooping. De rechter vraagt: „Kan degei# ons medcdeelen hoe de zaak zie111 toedroeg De getuige: „Hij zeide, hij zou u vijf gulden geven, als ik niet tegi" I hem getuigde." De rechter: „Hij zeide toch niet, J dat hij u vijf gulden zou geven?" kos tele De getuige: „Ja. Z6De rechter: „Hij I gezegd hebben, hij niet h den derden pi »<bbe"?', Ne De getuige„Ne derde persoon bij, v tweeën." De rechter: „Luis Hü kan t och niet ge Z0U u vijf gulden gezegd hebben: „Ik „even De getuige„Neei tieelemaal niet gespr Hoe de rechter b gelijk heeft gemaakt, is niet gebleken. Da verbaal- Uiterst droef is de slachtoffers, we de Duitschers bezett glë en Frankrijk, c oorlogstuig van het den bondgenoet, we In Februari 1916 dood: 8 mannen, 17 deren, totaal 40ge\ 36 vrouwen en 21 77 te zamen dus Januari 1916 133 pe Daar in den lijd 1915 tot December heel 793 inwoners gi werden, blijkt dus, den tijds aan het Franschen en Engel gische en Franschi offer vielen. Wegens de zw onder de couranten gaan, heeft de gemee sen besloten, alle telegrammen en plaatselijke courant de opneming van de makingen ten veile Volgens een tel hebber, ernstige plaats gehad te Cart werklieden trachtten nen ie dringen, doe door militairen ver opslootjes die daar werden zes stakers stakers en acht so Tentoonstel schildet in de kleine zaal gebouw werd hede toonstelling van schi uitgaande van de B eeniging, welke ten van heden tot 25 houden. De expositie bev 70 nummers, w.o. Belgische schilders, Jacobs, Bossitrs, Po, Gouweloos, terwijl v schilders hun kunstp geëxposeerd. Afzonde verdienen wel de inz Belgischen lpedsleer alhier, die slechts geleden de schilde: beoefenen onder h Antwerpschen mees heer Pyckevet heeft t dankbaar leerling te „omgevallen mand leven, welke twee s geëxposeerd, zijn voc zoo kort het penseei tig afgewerkt. Het zou ons te verschillende stukkei in het kort te ga ■eenen wij te kuni de met de mededei toonstelling een b waard is. Er is v< zien en de Belgen terecht beroemde sc eere hoog gehouden Van onze landg slechts vier schilderij ingezonden en wel Gerretsen, L. Hetjnu ellen alhier en de be W. J. Schütz, te Mi: Deze Nederlansch °P deze tentoonstell eervolle plaats in. De Belgische bee nelis uit Qent heeft zijn beeldhouwkunst Jet beeld „Chrisiu neerschend". Wü wekken gaarn aan de tentoonstellir toegang vrij is mag dat daarvan door i worden gemaakt. De expositie werd toespraak van den Be

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 6