Tweede Blad Zaterdag II Maart 1916, No. 60. IjSEÉNTEBESTUUR Vervolg Binnenland. DE OORLOG. VAN DE VAN drankwet. Burgemeester en Wethouders van VIGelefop art. 37 der Drankwet doen te weten dat bii hen is ingekomen een ver wek van JANNETIE BODE Weduwe van Johannes Van De Kreke om verlof tot verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in perceel Lepel straat no. 18; dat vanaf beden gedurende veertien dasen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleerren van hef gevraagde verlof kunnen worden ingeoracht bij Burg en Weth. voornoemd. Vlissiogen, 11 Maart 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, M. van der BEKE CALLENFELS, L.S. Os beschieting van de „Bandoeng". Wolff's Bureau meldt uit Berlijn dat het te bevoegder plaatse de vol gende lezing van de beschieting van de Bandoeng" ontving: De „Ban doeng" kreeg op grooten afstand door een vlagsignaal bevel te stoppen. In plaats dit bevel op !e volgen kwam de „Bandoeng" direct met volle vaart op de onderzeeboot af. De comman dantvan den onderzeeër leidde daaruit af dat hij een, onder Nederlandsche vlag varend, Er.gelscli schip vóór zich had, dal tot een aanval overging. Hij nam het vaartuig daarop onder vuur. Later heeft de „Banooeng" toen ge stopt, en toen werden de scheepspa pieren afgezonden. Bij die gelegenheid verklaarde een officier van de „Ban doeng" dat zijn kapitein slechts ter bekorting van formaliteiten op den on derzeeër afgevaren was. De comman dant van den onderzeeër was tot het vermoeden, dat hij een, onder valsche vlag varend Engelsch schip voor zich had te méér gerechtigd, daar, als be kend, Engelschen de Nederlandsche vlag misbruiken. Watersnood eereteeken. De Koningin heeft aan hen, die bij gelegenheid van den jongsten waters nood door ijver, moed, beleid en zelfopoffering het meest hebben uit gemunt een blp van haar goed keuring en tevredenheid willende ver- leenen bepaald, dat ter erkenning van uitstekende daden bij den jong sten watersnood verricht, eene eere teeken wordt ingesteld. Dit eereteeken bestaat in een me daille In zilver of in brons. De medaille wordt door de Koningin verleend aan hen die zich bij den jongsten watersnood bijzonder hebben onderscheiden, om aan een oranjelint op de linkerborst te worden gedragen, De barret wordt tosgekend aan hen, die reeds vroeger met de medailles ingesteld bij de Kon. besluiten van 31 Maart 1855, 24 Maart 1861 en van 5 April 1876 of met de barret ingesteld bij de twee laatstvermelde besluiten, zijn begifiigd en zich opnieuw bij den jongsten watersnood loffelijk hebben onderscheiden. Vervroegde winkelsluiting. De gemeenteraad te Uirecht heeft met 26 tegen 8 stemmen besloten de vervroegde winkelsluiting in te voe ren. Artikel 1 van de nieuwe veror dening bepaalt, dat de winkels om 9 uur 's avonds gesloten moeten wor den. Kwart over negenen mag voorts geen personeel meer in de winkels aanwezig zfln. De vereeniging „Gemeen schappelijk Belang." Donderdagavond werd de jaarver gadering gehouden van de winkellers- vereeniging „Gemeenschappelijk Be- 'aog' ender voorzilterschap van den «eer T. Manse. Aan het uitgebracht jaarverslag ont kenen wij het volgendeDe toestand «et vereeniging geeft alle reden tot tevredenheid. In ledental ging de ver eniging sterk veoruit. Bedroeg het aantal- leden ultimo 1914-105, einde h,'5 "let minder dan 131, zoodat Ina alle middenstanders zich bij de rganisatie hebben aangesloten. In het bezoeken der vergadering viel bekerschap te bespeuren. Door het bestuur werd aan den minister van binnenlandsche zaken een verzoek gericht cm de behoeftige vluchtelingen hier te doen blijven. Veel succes beeft dit verzoek niet ge had. Eene ingrijpende quaestie n.l. „de Schelde'-quaestle, werd door de ver eeniging in samenwerking met de plaatselijke vakvereenigingen van win keliers en het hoofdbestuur van den Middenstandsbond behandeld, la hoofdzaak kwam ze hierop neer dat de directie van de maatschappij de maatsch. „de Schelde" voor hare werklieden en ambtenaren een hoogere korting dan de gewone verlangde. Een vereeniging zou door haar war den opgericht, welke garantie voor contante betaling zou waarborgen. Het bestuur besloot in overleg met het hoofdbestuur van den Midden standsbond en zijne adviseurs en ge zien de rapporten der respectieve vakvereenigingen, aan het verzoek van de directie van „de Schelde" geen gevolg te geven. Besloten werd den coöp. inkoop va'i levensbe- behoeften ter hand te nemen en deze te bevorderen. Als gevolg hiervan trad in een openbare vergadering de heer Fideidy Dop,_ lid van het hoofdbe stuur op, die overInkoops coöpe ratie sprak. Afgewacht moet worden of de verschillende vakgroepen hiertoe zullen overgaan. Door den heer G. Mannoury alhier werd in een reeks van 4 een 2tal onder werpen, betreffende boekhouding en bedrijfsleer behandeld, nl' „Waar het van komen moet" en „De Facturen map." Doel van deze voordrachten is om later speciaal boekhouders cursussen voor de winkeliers Ie be ginnen. In het bestuur nam zitting de heer J. Polderman. Naar het congres werden de heeren T. Manse en P. G. Laernoes Jr. af gevaardigd. Verder memoreert het verslag het afsterven van den Bondsvoorzitter, den heer Meusen, wat voor de Midden standsbeweging een groot verlies is. Het Informatie-Bureau bewees in afgeloopen jaar uitstekende diensten. Het ten dienste staand materiaal stelde het in staat een 70 tal schrif telijke en mondelinge informatiën te geven. De genomen maatregel in zake slechte betalers, om de leden zoo veèl mogelijk tegen financieele schade le vrijwaren, bleek algemeen toege juicht te worden..Getracht zal worden den maatregel uit te breiden, ge dachtig aan het spreekwoord „Voor komen is beter dan genezen." Het Incasso-Bureau kon, de om standigheden in aanmerking nemende, op een goed resultaat bogen. Geïnd werd f555.05 of ongeveer 30 pet. van de aangeboden vorderingen. Van de winst werd f 3C in de kas der ver eeniging gestort. De omzet van de Spaarkas bedroeg ongeveer f2400. Uit het verslag van den penning meester bleek dat ontvangen was f553,43, uitgegeven f413,82i. De vergadering besloot f 10 toe te slaan als bijdrage voor het op te richten gedenkteeken op het graf van den overleden bondsvoorzitter. De heer Koppel werd als tijdelijk voorzitter van den Middenstandsbond gekozen. In zake de „Schelde"-kwestie werd algemeen in afkeurenden zin gespro ken over de handelingen van eenige kruideniers, die zich voorloopig heb ben laten vinden om op de voorstel len en plannen van de directie In te gaan, niettegenstaande de vereeniging en de respectieve vakvereenigingen besloten hadden zulks niet te doen. Aangedrongen werd op solidariteit, waar het blijkbaar de bedoeling is de organisaties uit te schakelen en verder geen handelingen meer te doen dan in overleg met de vereeniging, welke de leiding dezer zaak in handen heeft. Het hoofdbestuur is met het een en ander in kennis gesteld. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Hanewlnkel en Polderman en als commissarissen de heeren Hou- baer, v. d. Sande en v. Breen. Viiasingsn, 11 Maart. In de kleine zaal van het Concert gebouw zal Donderdag 23 Maart een lezing worden gehouden door mevr. S. van Beuge-Balsem uit Nijmegen, die beschouwingen zal houden over het modern spiritisme. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeen te Sas van Gent, de heer E. Geir- naerdt, ter vervanging van den heer J. Valenteijn Ooie, die overleden is. Aan het verslag betreffende het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie bren- ged van een spoorweg van Breskens over Cadzand en Retranchemert naar Sluis met zijlijnen van Cadzand naar de haven van Cadzand en van Re- tranchement naar de Belgische grens in de richting van Knocke, wordt ontleend, dat dit ontwerp algemeene instemming vond. Men keurde het goed, dat juist in dezen tijd voor deze streek iets wordt gedaan. Intusschen waren sommige leden van oordeel, dat het niet wenschelljk is voor de zijlijn van Relranchement naar de Belgische grens een renteloos voor schot te verleenen, zoolang niet vast staat, dat de verbinding met Knocke tot stand zal komen. Voorts wenschte men te vernemen welke bedragen door onmiddellijk belanghebbenden worden gegeven. «sis»- in Ger. Kerken. Beroepen te Grams- bergen ds. F. W. H. Brasser te Hein- kenszand. Ds. R. Torenbeek, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht, vierde Donderdag zijn zilveren ambtsjubi leum. Een deputatie uit de gemeente bood met gelukwenschen een gouden hor loge en een fraaien stoel aan. Zijn collega's offreerden 'n inktstel. Ouder lingen en diakenen gaven een schil- Otiij met het interieur der Groote Ktrk. Leerlingen en oud-leerlingen schonken een collectie studieboeken. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een openbare school te Amsterdam komt o.a. voor de heer I. D. Verhage alhier. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg Door het Kantongerecht te Mid-, delburg zijn Donderdag veroordeeltr wegensovertr. der melkverotd. van VlissingenT. D., hvr. van J. de V.,- Vlissingen, f 15 b. s. 15 d. h.overtr. art. 431 Swb.L. V., Middelburg f15 b. s. 10 d. h.fietsen zonder licht en het opgeven van een valschen naam: S. de H., Oostkapelle, f2 en f 10 b. s. 2 en 10 d. b.straatschen derijH. W. T., Vlissingen, 2m. f4 b. s. 2 m. 2 w. t.ovettr. art. 473 Swb.: J. B. D'h. J. Jan., J, O., beiden Terneuzen, ieder flG.b. s. 10 d. b, overtr. DrankwetM. A. H., hvr. van P. de K., Vlissingen, 2 m. f3 b s. 2 m. 3 d. h.oveitr. Motor- en Rij- wielwetJ. Z Goes, 2 m. f2 b. s. 2 m. 3 d. h.overtr. Trekhondenwet A. R., Middelburg, 3 m. f 1 b. s. 3 m. 2 d. b.zich tegen het goedvin den van een bewoner van een huis op een daarvoor gelegen stoep op houden A. H., Middelburg, W. Th., Kcudekerke, ieder f 3 b. s. 5 d. b. overtr. JachtwetP. S., J. G., beiden Oostkapelle, ieder f 3 b. s. 5 d. h. overtr. eener verord. der wet van 23 Mei 1899 (S. 128) B. M.. Oostkapelle, f 0.50 b. s. 1 d. h.een beschermden vogel vervoeren J. A. S., J. j. van H„ beiden Middelburg, ieder tot te ruggave aan oudersop verboden tijd een vloermat uitkloppen M. L. G., hvr. van H. D., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h.op straat vuilnis werpen J. M., hvr. van C. de N., Atr.emuiden, f 1 b. s. 1 d. h.op een rijwiel 2 personen vervoeren P. B., Middel burg, tot teruggave aar. oudersals geleider van een hondenkar de honden niet voorzien van een muilkorfA. G., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d h.de openbare wegen in verboden richting berijdenA. L. J, G., J. van O., bei den Middelburg, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h„ I. P. M., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 w. t.wateren buiten de bakken B. C. M., Vlissingen, f0.50 b. s. 1 d. h.J. P. S., Breskens, G., Mid delburg, ieder f 1 b. s. 1 d. h.J. P. W., Vlissingen, f3 b. s. 3 d. h. overtr. art. 427 Swb.J. S Ritthem, f 2 b. s. 2 d. h.rijden met een wa gen zonder lichtC. F. D., Middel burg, teruggave aar. ouders fietsen zonder licht: C. P. A. van H., Big- gekerke, E. L. R., H. A. de B., beide Vlissingen, J. M. T., Grijpskerke, J. de L., Koudekerke, leder tot f2 b s. 2 d. h.P. G„ Koudekerke, J. T., Mid delburg, ieder f 1 b. s. 1 w. t.dron kenschap C. H. J., Middelburg, f 10 b. s. 3d. h.; A. de H., B. A., P. V., allen Vlissingen, M, K., zwervend, allen f2 b. s. 2 d. b.J. P. van H., Vlissingen, H. J. van H., Middelburg, ieder tot f 5 b. s. 3 d. b.j. Mid delburg, L. de R., Vlissingen, ieder f 15 b. s. 5 d. It.; G. van S., Vlis singen, 14 d. h.P. P. de K., Mid delburg, tot 3 w. h.vrijgesproken zijn C. van de K., Vlissingen, aan geklaagd wegens overtr. der Drank wet; A. C. hvr. van J. de H., C. S., beiden Arnemuiden, aangeklaagd we gens politleovertreding. Balasdiging van minister Posfhuma. De vijfde kanrer der rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen de heeren J. C. Schroder, destijds hoofdredac teur van de Telegraaf, en E. Polak, redacteur van Het Volk, die terecht gestaan hebben wegens beleediging van den minister van Landbouw, den heer V. E. Posthuma, resp. in de Te legraaf van 13 en in Het Volk van 12 November 1915, in artikelen, ge titeld „Het Melkschandaal." Het O. M. had tegen den heer Schtöder geëischt f 100 boete of 20 dagen hechtenis en tegen den heer Poiak f300 boete of 60 dagen hech tenis. De rechtbank verklaarde ieder der beklaagden schuldig aan eenvou dige beleeding van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner be diening er, veroordeelde den heer Schroder tot f25 boete of 25 dagen hechtenis en den heer Polak tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De toestand. Hei bericht van de verovering van het foit Vaux en het gelijknamige dorp, dat Donderdag uit net Duitsche hoofdkwartier gezonden werd, was zeker wel In staat on de gespannen verwachtingen in Duitschland te be vredigen. Daar waS dan tenminste het tweede foit van de vesting Verdun gevallen en al geschiedde dit twaalf dagen na den val van het eerste dus heel anders dan bij Antwerpen of Maubeuge het was dan toch maar een feit dat hei front albrokkelf eik Verdun benaderd wordt. Nu wordt evénwel door de Fransche telegram men de verovering van fort en dorp Vaux „door den generaal der infanterie von Gureritsky" stellig ontkend. D. w. z, erkend wordt dat de Duitschers een oogenb!ik.i%4j£t dorp Vaux zijn geureest, maar dat een Fransche tegen aanval hen eruit verwijderde, en voorts wordt bevestigd, dat de Duitschers massale aanvallen hebberj.gedaah op dé heffingen, die beferoölid worden door het fort Vaux, maar daar wordt bijgevoegd, dat die aanvallen met zware verliezen voor de Duitschers afgeslagen zijn door het Fransche trommelvuur. Dat de Fransche lezing de juiste is, wordt bevestigd door het Duitsche communiqué, waarin gemeld wordt dat het den vijand tengevolge van actieve tegenaanvallen gelukte vasten voet in het pantserfort te krijgen. Er zal vermoedelijk aog eenige tijd moeten veiloopen voordat een behoorlijk gedocumenteerd overzicht van den strijd bij Verdun zal ver schijnen. Uit de tot dusver gepubli ceerde fragmentarische vei halen kan alleen overduidelijk blijken dat er met afwisselend geluk allerzwaarst gevoch ten wordt, zonder dat in de posities van beide partijen zeer groote ver anderingen komen. Van de andere gevechtsterreinen zijn te vermelden het Russische be richt «ver de overschrijding van de Kalopotamos, die vijftig kilometer ten oosten van Trebizonde in de Zwarte Zee stroomt, waaruit derhalve volgt, dat de Russen, die eergisteren Rize bezetten, weer twintig kilometer dichter bij de belangrijke Turksch Armeensche haven staan. Voorts is er uit Londen voor 't eerst sedert langen tijd weer eens bericht gekomen over de gebeurtenissen in Mesopotamië: generaal Aylmer heeft nu gepoogd door op te rukken langs den oostelijken Tigris oever in plaats van den westelijken, zijn wapenbroe der Townshend bij Koet el Amara te verlossen en hij is inderdaad op zeven mijlen ten oosten van Koet kunnen komen. Maar de Turken waren ook aan dien kant sterk en zij hebben den Engelschen generaal op nieuw kunnen tegenhouden. Towns hend houdt het intusschen in zijn belegerd kamp uit en hij schijnt geen behoefte aan mond- of schietvoorraad te hebben. De ontvangst van den Australlschen premier in Londen en de artikelen der pers wijzen erop, hoever de compagne reeds gevorderd is om Engeland voorgoed van zijn vrije handelspoli tiek te berooven en het in verbinding met zijn koloniën tot een op zich zelf staande volkerengroep te maken. Zouden de liberalen in het Vereenigd Koninkrijk volkomen machteloos ge worden zijn Van het Westelijk front Van Fransche zijde In de Argon- nen beschoot de Fransche artillerie de Duitsche convooien op den weg van Mont-faucon en Avancouit. Ten oosten en ten westen van de Maas is de toestand gedurende den nacht niet gewijzigd. De Duitschers deden geen enkelen infanterie-aanval op de Fransche stel lingen. De beschieting duurde over het geheele Fransche front voort. Het vuur was hevig aan beide Maaso-vers en in Woeuvre nu en dan afgebroken. In den Elzas vernielden de Fransche batterijen de Duitsche loopgraven op heuvel 425 ten oosten van Thaun. Van Duitsche zijde Op den westelijken Maasoever werden bij de zuivering van het Ra- venbosch en de vijandelpe loopgra ven bij Bélhincourt 6 officieren en 681 man gevangen genomen en 11 kanonnen buitgemaakt. Het Ablaingbosch en de bergrug ten westen van Douaumont werden den vijand na een hardnekkigen kamp ontnomen. In Woevre schoven wij onze linies door gedeelten bosch tan zuidoosten van Damloup vooruit. Tegen ons nieuw front ten westen en zuiden van dat dorp, alsmede bij de vesting Vaux deden dt Franschen htfiige tegenaanvallen. In het verloop daarvan gelukte het dsn vijand in de pantservesting zelf weer vasten voet te krijgen. Overigens werden de aanvallen met zware verliezen afgeslagen. De strtyd om Verdun. Het Havas bureau meldt De vijand tracht tevergeefs, ondanks zijn enorme verspilling van munitie, 't geringe succes van eergister te ver beteren. Sedeit Woensdag nacht wer den twee zeer krachtige aanvallen gedaan op het dorp Béthincourt en in de streek tusschen Douaumont en Vaux. Nergens werden de Fransche linies Ut wankelen gebracht, dank zij haar stevige georganiseerde weerstands kracht. Op den linker Maasoever hebben wij enzen vooruitgang van gister uit gebreid en bezetten nu bijna geheel f^et Bais des Corbeaux. Een bijzonder hardnekkige strijd werd rechts van de Maas geleverd, waar tusschen de dorpen Douaumont en Vaux ons artillerie- en infanterie- vuur de massieve kolonnes des vijands aan de plaats vastnagelden. Aan het eind van den dag werd een aanval op onze loopgraven aan den voet der helling van het fort Vaux eveneens afgeslagen. De sneeuw veitraagde des avonds de krijgsoperaties. De vijand deed alle aanvallen met verbijsterende hardnekkigheid, maar ondanks de verschrikkelijke menschen- verwoesting won hij geen duim terrein. De Patijsche correspondent van het „Hbl." meidt: Meer nog dan over de uitnemende resultaten van den kritieken dag van gisteren, waarop niettegenstaande hun verwoede aanvallen, de Duitschers nergens konden vooruitkomen, ver heugt Parijs zich, bij het vaststellen der duidelijke leugens, welke een nota van de Fransche regeering aan toont in de laatste Duitsche legerbe- richten. Hieruit blijkt hoezeer de Duitsche regeering behoefte had aan een overwinning en teleurgesteld is er geen te kunnen meiden, daar zij er verzint. De „Petit Parisien" veronderstelt, dat de Duitschers, na een geweldigen artillerie- en infanterieaanval voorbe reid te hebben als bij Douaumont, niet twijfelden aan het succes en van te voren de huid van den beer ver kocht hebben. Daarentegen is de al gemeene meening, dat Dultschland, overwinningen noodig hebbende voor de nieuwe leening en de bijeenkomst van den Rijksdag, overwinningen ver meldt en zal blijven vermelden, zelfs zonder daartoe grond te hebben. Maar de Duitschers hadden geen beter middel kunnen vinden om het moieel van het Fransche volk le sterken, dat constateert, dat na achttien dagen voortdurende aanvallen, de vijand zich genoodzaakt ziet tot zulke praktijken zjjn toevlucht te nemen. De Duitsche verliezen, welke men tot vóór vier dagen schatte op 125.000 man, zijn nog in geweldige mate toegenomen. In vergelijking zijn de Fransche ver liezen zwak als gevolg van den stel regel van het Fransche opperbevel, om slechts weinig troepen in de ge bombardeerd wordende loopgraven te laten en de reserves goed verdekt opgesteld te houden, terwijl de Duit schers hun troepen in massa deden oprukken onder het moordend vuur. De bladen betreuren het, dat zij de cijfers van de Fransche verliezen niet mogen geven, welke zouden aantoo- nen, dat geen vergelijking mogelp is. Duitschland in oorlog met Portugal. De geheele Berlpsche pers ver- klaait met nadruk, dat de oorlogsver klaring aan Portugal volstrekt niet onverwacht is gekomen. Aan de zaak

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 5