Ups: Firm F. VAK SE VELDE Ir., Kising iarkt S8, ïlissinp. TbIsFcor Intarc. 10 VirscSijnt dagilijks, êymM op Zondag is sigiesies afkinds Cbrlsülijii hillmi DE ZIEKENKAMER CLEMENTINA. 1916 FEUILLETON BINNENLAND COURANT rt |1 gulden by levens- PyF*f\ gulden by dood jf) A tf|i gulden by verlies gulden by verliet J gulden by verliet jfg gulden by verliet „„lis zijn ukaiio verze- Jl||]|| lange ongeschikt- *|Sg door j*|||| van een hand, hps van §|Jgg vaneen Mv\ van eiken ketd'tegenongelukken voor: tl W heid tot werken S f,J een ongeluk voet ot oog JLtltl een duim JLtlU' wysvinger &i%g anderen vinger. u:itceerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op ireln, boot ol tram. Da oltkeering wordt gewcurbsrgd door de „Hotl. fltg. Verzak. Bank" te beklede» ne abonnés, in 't bezit eener zijn ORATIS verze- Gewoonlijk is voor een zieke, zoo wel van den hoogsten als laagsten rang, de kamer, waarin hy in gezonde dagen zyn nachtrust geniet, ook zyn ziekenkamer. Is een patiënt lang ziek en ziet het er naar uit, dat het ook nog lang zal duren, dan zullen misschien de huis- genooten van een enkelen bevoor rechte een aparte kamer voor hem inrichten, doch dal dit vaak zal voor komen, is twyfelachtigen dat de dokter in de gelegenheid gesteld zal worden, om uit de verschillende ver trekken een keus te doen voor den ïyder, het is haast ondenkbaareen geleerde zal zich niet gemakkelijk uit zyn studeervertrek en een jonge dame zich niet uit haar boudoir laten jagen, alleen omdat bet juist de kamer is op het zuiden. Er is echter niets op tegen, dat men de slaapkamer als zie kenvertrek inricht, als dit vertrek dan maar geheel voor den zieke bestemd wordt. En dat is nu meestal niet het geva), de gezonden blijven dikwyis in hetzelfde vertrek slapen, ja vaak nog in 't zelfde bed. Vaak nemen de ouders een ziek kind by zich, deels uit gemakzucht, deels uit overtuiging om het kind hiermee n voordeel te zyn. In plaats echter dat het kind rustig kan slapen en zuivere lucht inademen, wordt 't getracteerd op de uitgeademde lucht van vader en moeder. Soms wordt de zieke in de huiskamer verpleegd, om hem zoo genaamd niet zoo alleen te laten liggen, gewooniyk echter uit luiheid. Het is onbegrypelijk, dat niet gevoeld wordt, hoe verderfeiyk dit is voor de beide party en, de gezonden zoowel als de zieken, want terwyi de zieke geplaagd wordt door 't leven, aat door de gezonden wordt gemaakt en van 't stof en eetlucht de noodige portie kry'gt, moeten de gezonde huisgenooten de ziekenlucht slikken en hun neus laten genieten van de walgelijke geur der ziekelijke afschei dingsproducten. Deze toestand wordt ook menigmaal in 't lever, geroepen door de gewoonte om er een .mooie kamer" op na te houden, een ge woonte die niet genoeg afgekeurd kan worden. Immers, wat is onzin niger, dan éen vertrek van het ge wooniyk al niet groote huis totaal ongebruikt te laten en in te richten ais een museum van een rommel sma- kelooze meubelen en schilderijen, terwyi men opeengehoopt in een ander vertrek moet zitten. Daar men dus, practisch gesproken, geen keus heeft in de kamer voor den patiënt, moet men toch minstens daar heen zien te sturen, dat hi) niet in het woonvertrek ligt, en zoo mogelijk in een ruimte, uitsluitend voor hem (Naar het Engelsch.) 15.) —o— (nadruk wrludsi.) Daar opeens zag hy echter de zwarte vlek grooter worden en naast de vlek een loodrechte witte streep ontstaan. Die streep, zoo dacht Wogan, was 2°ker het kozyn van de deur en de zwarte plek de duisternis van den corridor. Biykbaar opende iemand voorzich tig de deur, die hij Wogan ver geten had te grendelen Hy stak zyn hand onder het kus sen en haalde het mes uit de scheede om op alle gebeurteiykheden voorbe reid te zyn. De zwarte plek werd nu niet groo ter meer, doch de vloer kraakte zacht, alsof iemand op handen en voeten er over kroop. Blijkbaar, zoo dacht Wogan, kruipt de spion nu op handen en voeten naar het hoofdeinde van het bed, waar mijn kleeren liggen en denkt hy afgestaan. Zyn we zoover, dan kan aan heel wat meer andere punten de aandacht gewijd worden, b.v. aan een goede temperatuur, reinheid, frissche lucht en rust. En last not least aan het bed. Een zieke behoort in een ledikant te liggen. De bedstede is voor gezonde menschen al zoo na- deeüg wegens de slechte ventilatie, voor een zieke is zy de slechtst denk bare rustplaats. De zieke moet veel luchtverversching hebben en niet 't gevoel, als in een cel opgesloten te zijn. Het bed zelf moet zoodanig zijn, dat het lichaam er boven op blijft liggen, en niet inzakt. Veeren bedden zyn daarom te vermyden. Doordat 't lichaam er inzakt, kan 't niet voldoende uitwasemen. Ook de dekens moeten niet te zwaar zyn, anders drukken zy te veel op 't lichaam van den patiënt. Het laken, waarop de patiënt ligt, moet glad zyn. Zijn er plooien, dan doet dit pyn op den duur, en maakt het liggen tot een vreeselijke marte ling. Qordynen, zoo als vroeger rond de ledikanten hingen, zyn niet alleen overbodig, maar zelfs verwerpeiyk, omdat ze het ledikant weer breagen in de conditie van een bedstede. Moe ten zeiltjes, impermeables etc gebruikt worden, dan moeten ze onder 't laken gelegd worden, daar het onaan genaam is, indien de bloote huid voort durend met dergelijke stoffen in aan raking is. Een goede verlichting van het zie kenvertrek is ook noodzakeiyk. Het is geen hersenschim, dat een vroolijk schijnend zonnetje gunstig werkt op den algemeenen toestand van eea zie ke. Waarschyniyk zelfs heeft het direct uitwerkende zonlicht een ge nezende kracht op sommige ziekten. Hinderlijk echter is sterk licht voor zwakke patiënten en by hoofdpijn men tempere het dan door gordynen des daags, en door lampenkappen 'savonds. Bij ziekten als oogaandoe ningen is het licht vaak schadeiyk en dan moet de kamer in 't duister gebracht worden. Over zindelijkheid meet men eigeniyk niet behoeven te praten, ware het niet dat de onder vinding niet zoo buitengewoon droevig was. Óver 't algemeen heerscht nog de meening onder 't groote publiek, dat een zieke niet verschoond mag worden. Ze moeten maar in hun on dergoed blijven liggen, tot ze beter zyn, want 't is zoo gevaarlijk een patiënt van lytgoed te laten verwis selen. Niets is dommer dan dat. Zieken hebben juist nog meer behoefte aan afwassching en schoon ondergoed dan gezonden. Ea ook de kamer moet iederen dag schoon gemaakt worden, stof mag er absoluut niet zy'n. Stof fige meubelen moeten dus in de eerste plaats verwyderd worden, ter wijl bij de schoonmaak alle opwaaien daarin een zeker belangrijk papier te vinden. Wogan vergiste zich echter, want hy bemerkte al spoedig een zwarte schaduw, die zich op zyn deken zette en langzaam vooruit kwam. De schaduw bestond uit vier vin gers en een duim en richtte zich biykbaar naar het hoofdkussen. Wogan bespiedde de hand door zyn half geopende oogleden, doch hy zag spoedig dat hy zich wéér ver gist had, want de hand ging niet naar het kussen, -naar tot zyn ver wondering voelde hy ze zacht op zyn borst en begreep hy toen dat ze zyn keel zocht Wogan maakte toen een plotselinge beweging, zooais iemand dikwyis in zyn slaap doet, waarna de hand ver dween. Toen liet hy zyn linkerarm langs het ledikant hangen en voelde daar het uithangbord, dat hij daar straks had neergezet en dat juist op *n afge gleden punt van zijn deken slond. Aanstonds had hy een idee. Met een luiden, diepen zucht wend de hy zich op zyn linkerzyde en heesch zoo het bord half op zijn bed. van stof dient vermeden te worden. Eerst het stof vari vloer en meubelen afnemen met een vochtigen doek, daarna den vloer dweilen. Verder moet gezorgd worden voor goede ventilatie. Tocht moet vermeden worden, frissche lucht is noodzake iyk. Hoe men deze kwestie het ge- makkelykst en 't meest practisch op lost, hangt geheel af van den bouw van de kamer, 's Zomers late men de ramen voortdurend open, dag en nacht. Des winters Is het natuuriyk moeiiyker de lucht zuiver te houden en tegelyk warmdes te meer aan dacht moet er gewijd worden aan de schadelijkheden, die te vermyden zijn. Daarom dulde men niet, dat er veel menschen in de kamer komen, of dat er gerookt wordt. Sterk geurende bloemen moeten verwijderd worden, terwyi zoo weinig mogelyk gasvlammen wor den gebrand. Deze trekken veel zuurstof uit de lacht en brengen ver brandingsproducten in de kamer atmosfeer, die niet geschikt zyn voor de ademhaling. Geeft de ziekte aan leiding tot minder welriekende geuren, dan is het luchten dikwyis niet vol doende en is men gedwongen wat carbol onder 't bed te plaatsen of wat naphthalinepoeder tusschen de dekens te strooien. Des winters is men de baas over de temperatuur. Voor bed legerige patienlen is de karoerwarmte voor zoover mogelijk op ongeveer 18® celsius te houden; herstellenden, die reeds wat kunnen opzitten, vin den het aangenamer indien het wat warmer isme» moet dit dus zien te regelen door 't openen van ramen, en 't harder of zachter laten branden van de kachel. Voor dit laatste mag echter nooit de sleutel van de kachel pijp gebruikt worden de sleutel moet altijd gebeel openstaangebeurt dit niet, dan heeft de verbranding van kolen gebrekkig plaats en wordt een zeer vergiftig gas gevormd, dat uiterst schadelijk is voor den mensch. Gas- en petroleumkacheltjes zonder afvoer naar buiten zijn eveneens afkeurens waard. Al heeft men 't zomets nu niet zoo geheel in de hand, om de tempera tuur te regelen, we kunnen toch wel wat doen, bv. de ramen wyd openen en er natte lakens voor hangen, dan wordt de kamerlucht toch wel met 4° a 5° celsius afgekoeld. Uit vorenstaande biykt voldoende, dat er nog al aardig wat komt kyken wil men in eigen huls voor een zieke de kamer zoo geschikt mogelijk maken. En tevens dat de inrichting toch nog gebrekkig zal biyven, omdat een ge woon huis nu eenmaal niet gebouwd is om zieken te herbergen. Toch is voor een lyder alle zorg volstrekt noodzakelijk en noodig, en zou 't dus 't best zijn, de menschen steeds in Blykbaar kon hy echter op zyn lin kerzij ook niet slapen, want hij keer de zich plotseling op de rechterzy, door zy snellen draai lakens, dekens en uithanbord meetrekkend. Het bord lag nu rechts op het bed, tusschen hem en zijn aanvaller die gehurkt op den vloer zat. Wogan zuchtte tevreden, stak zyn hand onder het hoofdkussen, en wel dra klonk zyn rustige regelmatige ademhaling door de kamer. Opnieuw verscheen de hand op het bed, juist op het bord, waar ze een oogenblik besluiteloos bleef liggen. Daar had Wogan op gerekend. Vlug haalde hy' den dolk van onder het kussen vandaan en met een for- schen stoot nagelde hy de hand op het bord vast. Toen sprong hy op, wikkelde zyn lakens om den mond van den nach- teiyken aanrander en bond hem met de bedgordynen stevig vast. Dal alles was bliksemsnel in zijn werk gegaan. En de aanvaller lag nu gebonden op Wogans plaats in het bed. Snel schoot Wogan eeni^e kieeding- stukken aan en deed een stap naar ziekenhuizen te brengen, om daar verpleegd te worden, zooals de ziekte het elscht. Zoo ver zijn we echter nog lar.g niet, ten eerste omdat in de meeste plaatsen nog geen ziekenin- richtingen bestaan en ten tweede, om dat onder de menschheid nog een ver keerde sentimentaliteit bestaat, om zijn „eigen bloed" thuis te willen houden. Wat men vaak hooit, isik kan alles geven en doen, wat noodig is. Men vergeet, dat alleen groote zelfzucht zoo doet spreken. Het spreekt echter van zelf, dat men niet voor de een of andere lichte ongesteldheid naar 't ziekenhuis moet gaan, dat is ook de bedoeling niet. Daar dus in heel veel gevallen ziekenhuisverpleging onmogelijk bleek heeft men ingezien, dat men toch wat er op moest verzinnen, om de lyders zoo goed mogelyk te helpen. En we moeten zeggen, men heeft een wer- kelyk goed plan uitgevoerd, wat niet genoeg gewaardeerd kan worden, n.I. de wykverpleging. Het werk, dat de wijkzusters in overleg met den geneesheer verrichten is werkeiyk een groote zegen voor zieken zoowel als gezonden. Ieder, die in de noodzakeiykheid is geweest, van hare diensten gebruik te maken, zal dat erkennen. Niet alleen, dat hierdoor de behoefte aan't ziekenhuis wat minder wordt gevoeld, maar ook heeft deze wqkverpleging 't voordeel dat het publiek telkens en telkens ziet wat nuttig en noodig is voor zieken, waardoor heel wat verkeerde gewoonten afgewend en heel veel domme meeningen overboord ge gooid worden. A. Eerste Kamer. Het antwoord der regeering op het afdeeiin jsverslag der Eerste Kamer nopens de aigemeene beschouwingen der staatsbegrooling wordt heden verwacht. Het schynt zeker, dat de Regeering tegen een comité-generaal, ook in de Eerste Kamer geen bezwaar zal maken. Daar er nog tal van door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen zyn, waaronder spoedeischende, die voor afdeelingsonderzoek door de Eerste Kamer reeds thans in aanmer king komen, is het hoogstwaarschijn- ltjk dat de Eerste Kamer, die morgen avond ter hervatting der werkzaam heden byeenkomt, a s. Woensdag nog geen openbare vergadering zal houden doch dien dag zal bestemmen voor sectie-onderzoek. Hat interview van oud-minister Staal. Het interview, dat het Eerste Ka- metlid, generaal Staal, aan een cor respondent van de Vossische Zeitung de deur. Het huis was stil en geheel donker. Zachtjes sloot hij de deur. Hy zag dat in het slot geen sleutel stak. Toen keerde hij terug naar het bed en boog zich over zyn aanvaller. Diens gelaat was geheel van pyn ver wrongen en de oogen puilden uit de kassen. Doch Wogan heikende den waard. Een oogenblik dacht hy na. Het huis was niet veilig. De man, die hem hier gebracht had, zag er ver dacht uit. Een tweede individu was uit de keuken gevlucht, toen hy er in kwam. Dan was er nog de vrouw van den herbergier en misschien wel meer nog Wogan opende het venster van de kamer. De hoogte boven den weg was niet groot. Bovendien verkortten de haken van het uithangbord den af stand aanmerkelijk. Hy kleedde zich verder aan, wierp zyn reistasch naar beneden, stak den kostbaren brief in zyn borstzak en maakte zich daarna gereed naar buiten te klimmen. Op 't laatste oogenblik dacht hy nog aan zyn jachtmes, dat hij niet gaarne mis sen wilde. Hy trok het dus uit de plank, waardoor de hand die hem verleende, heeft ook de aandacht van verschuilende correspondenten vanEn- gelsche bladen in Nederland getrokken Ópenllik wordt gesproken van den „pro German" generaal Staal. De Am- sterdamsche correspondent van de Daily Express herinnert er o.a. aan, dat generaal Staal minister van oor log was, toen Holland tot het ver sterker. van de Schelde besloot. De Engelsche pers wyst er op, dat de uitlatingen van generaal Staal in Ne derland ernstige ontstemming hebben gewekt. Vliegongeluk in Indië. Luitenant-generaal Michielsen, com mandant van het Nederiandsch Indisch leger die naby Krawang als passagier in een aeroplane met den luitenant- aviateur Terpoorten was opgestegen, werden beide door een val van de machine gedood. Sergeanten. De minister van oorlog heeft be paald, dat voortaan niemand meer bevorderd mag woiden tot sergeant, zonder daarvoor eerst voor een com missie te hebben voldaan aan de ge stelde eischen voor dien rang. By de depóts der infanterie brigaden mogen geen reserve sergeanten, of milicien-sergeanten bestemd tot reser ve-officier, herkomstig uit de militie, bevorderd worden tot kroonsergeant. Stemming maken tegen Nederland. De „Daily Mail" publiceert een ar tikel van een bïjzonde ren berichtgever die pas uit Nederland is teruggekeerd en die op grond van officleele cyfers beweert, dat de pogingen van Enge land om te voorkomen dat goederen ia Duitschland ingevoerd worden, mis lukt zyn. Het „N. v. d. D." schrytt naar aan leiding hiervan De „Daily Mail" heeft, naar men zich herinneren zal nog onlangs een geweldig échec geleden, doordat ze met veel ophef cijfers betreffende den invoer uit Denemerken naar Duitsch land publiceerde, die hetzelfde moes ten bewijzen als nu ten aanzien van ons land bewezen zou zyn. De En gelsche regeering heeft echter zonder eenige moeite aangetoond dat de Deensche cyfers van de „Daily Mail" hoegenaamd niets bewezen. Vermoe delijk poogt het jingoblad nu de re geering van zyn land opnieuw aan te vallen en gebruikt daarvoor als wapen cijfers die ten onzent door een „spe- cialen berichtgever" verzameld zijn. Zoo was het ook in Denemarken ge schied en de speciale berichtgever, die daar de niets bewyzende cijfers verzameld had, was een zekere heer Basil Clark, een journalist, die ook te Amsterdam gedurende eenigen tyd voor de „Daily Mail" werkzaam is had willen worgen, vrijkwam. Vlug legde Wogan een verband om de hand van zyn aanrander. En zich daarna over den ongelukkige buigen de, fluisterde hij hem in 't oor: „|e moet hier tot morgen biyven liggen, vrind. Maar je hebt toch een troost, want de naam dien je zocht, heb ik op dit uithangbord geschreven„De Herberg van de Bloedende Hand", en dat zat je geen windeieren leggen, want van alle kanten zullen de men schen toestroomen om van u de ver klaring te hooren van een zoo zeld zaam opschrift," Daatna verdween Wogan door het venster. Hy raapte zyn tasch op en liep naar den stal, welks deur hy open vond. Hy ging naar binnen en zag op een bos stroo een man liggen. Wogan vond het niet noodig hem wakker te maken. Hy za delde zelf zyn paard en verwyderde zich toen zachtjes, blyde dat hij on gedeerd de herberg had kunnen ver laten. Hij had zich handig uit dit avon tuur gered. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1