DONDERDAG ÏO FEBRUARI jtemeentebestuur kameroverzicht. feuilleton CLEMENTINA. 'binnenland No. 34 34e Jaargang tterzetfer? KSTEK BltgiTi: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Kleini Markt 58, Yüssinp. Telefoon latere. 18 Verschijnt degelijks, nltgizonderd op Mag en algemeen erkende Christelijke teistduii 1916 -9 Febr. 1916, :n vertrouwd eerlijk j jaar en van goede jrzien. Brieven molto lu „Vliss. Courant." van de firma H. A. e Schiedam kunnen ten. AanDiedingen zijn van afschriften i ;n en opgave van .is wordt terstond in de week. Ziek de Binnenmoeder. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f £.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels #.401 voor iedere regel raser 1® een. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B| abonnement speciale pr$s Reclames 2® ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel 4) gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies M ptfft gulden bij verlies 4 if|f| gulden bij verlies F*gulden bij verlies nnlte ziin UKrti.o verzc- S11111 E lange ongeschikt- g1 door ^«1H 9 1 van een hand, 1*1 Hl van 1 B11 i vaneen 3*\ van eiken 'tegenongeiukken voor:U W heid tot werken g een ongeluk v V V voet ol oog 1(IU een duim 1.MUF wijsvinger L4%9 anderen vinger, peeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien nn geldig pl>itsbew$s, een ongelok bekomen op trein, boot at tram. Do oltkeerlng wordt gewaarborgd door da „Heli. Alg. Verzak. Bank" ta Scklada- De abonnés, in 't bezit eener zijn ORATIS verze- BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vüssingen brengen ter openbare kennis, dat bB Koninklijk Besluit dd. 12 Januari il no. 94 is goedgekeurd de Veror dening, regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het innemen, afsluiten, of op andere wijze gebruik maken van, of het hebben van bijzon dere werken in, op of boven openbaran Gemeentegrond of water in de Gemeente Vlissingen, vastgesteld door den Raad dier Gemeente, bij zijn besluit van 2 Juli 1915 no. 4a en gewijzigd bij zijn besluit van 6 Augsutus d.a.v. en dat gemelde verordening, alsme de die op de invordering van genoemde belasting, in het gemeenteblad zullen worden opgenomen en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld. Vlissingen, 8 Februari 1916. iBurg. en Weth. voornoemd, VANv DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Woensdag. Twee belangrijke mededeeiiagen gingen aan de verdere discussie over de kosten van de bestrijding van het mond- en klauwzeer voorafingeko men was het koninklijk besluit waarbij mr. M. W. F. Treub is ontslagenen mr. dr. A. van Gijn, benoemd tot Minister van Financiën en in de tweede plaats was het adres van de heeren van Aalst c.s. ingekomen. Over dit laatste laten sommige leden bun licht schijnen. Zij knoopen dit vast aan de houding van den Minister van Landbouw, die tracht de Kamer te doen terugkomen op hetgeen met de motie-Teenstra is beslist. De Ka mer kan dit niet doen, evenmin als zij kan gevolg geven aan het adres van Aalst, aldus meende de heer Teenstra, die dit adres eer een toast op een afscheidsrede vond dan een adres van politieke beteekenis. Ove rigens was deze afgevaardigde het geheel eens met den heer de Wijker- slooth, die zich op het standpunt stelt, dat de Minister niet mag voort gaan met het afmaaksysteem, nadat üe bekende motie is aangenomen. Precies hetzelfde beweerde de heer Van der Velde, die -naar niet kon be grijpen hoe de Minister nu nog met het afmaaksysteem kan voortgaan, nadat de overstroomingen in ons land reeds zóo veel vee afmaakten. De eenige verdediger van het af maaksysteem is de heer Van Nispen tot Sevenaer, die herinnerde aan de (Naar het Engelsch.) 12.) —o— (Nadrak verboden.) Hij herinnerde zich echter plotse ling dat zij getracht had hem op te houden en hij begreep ineens waar om een van haar snaren aangedraaid moest wordenzij wist dus dat er iemand in zijn kamer was en wilde, door Wogan op te houden, voorko men dat die persoon door Wogan in zijn eigen kamer overvallen werd. Daar hoorde hij een zacht geritsel in zijn kamer. Hij wist toen dat de persoon nog In zijn kamer was. Hij brandde van verlangen te we len wie de spion was, doch hij wilde ook met alle geweld voorkomen dat men hem herkende. Even later was zijn besluit geno men. Zachtjes liep hij een eindje terug 'n de gang en liep toen, met opzet veel leven makend, naar zijn kamer toe. Daarna vertraagde hij zijn gang, om den spion tijd te neven den brief beslissing van den Qelderschen Boe renbond, die met algemeene stemmen verklaarde dat het afmaaksysteem het eenig mogelijke is, terwijl de Oel- dersch—Overijselsche Maatschappij van Landbouw wel verklaarde tegen het afmaaksysteem te zijn, doch tevens verklaarde een bestrijding der ziekte onmogelijk te achten. Een geluid dat hoogst zelden in de Kamer klinkt, verraste ons na de rede van den heer van Nispen. De heer Beckers, deed zijn licht schijnen, en hij sloot zich bij den Minister aan. Zoolang geen beter en doeltreffender middel is gevonden, moet de Minister aan het afmaaksysteem vasthouden. Dat andere middel, dat er nog niet is, en dat er misschien nooit zal ko men, wil de heer van Nispen doen opsporen. Hooge prijzen wil hij uit loven voor den ontdekker. Ook een manier I en nog niet zoo'n kwaad denkbeeld. Het kost wel zooveel mil- lloenen, dat wij er best eens ééniga kunnen wagen om te trachten een middel te vinden dat ons ontslaat van de noodzakelijkheid om die vele mil- lioenen uit te geven. Om de kwestie eigenlijk goed te kunnen behandelen, zou noodig zijn, aldus meende de heer Bolssevain, dat de Minister het toegezegde ontwerp in zake de financieele regeling aan de Kamer voorlegde. Immers de motie- Teenstra wenschte dat naar een goed- koopere beslrijdingsmethode zou ge zocht worden, en de Minister zegde toe een voorstel te zullen indienen waardoor de betrokkenen ook ver plicht zouden zijn In de kosten bij te dragen. Eerst wanneer deze aangele genheid is afgedaan, kan de definitieve beslissing over de bestrijdingsmethode worden genomen. De uiteenzetting van den Minister was voor alle leden vrij onverwacht. Dadelijk na aanneming der motie- Teenstra, zette de Minister zich er toe om het verlangde uit te voeren. Om dat te kunnen had hij de mede werking van de militaire macht noo dig, voor de isoleering van het zieke vee. Toen de Minister van Oorlog die hulp niet kon verleenen, stond de Mi nister van Landbouw machteloos. Was nu ingetreden de toestand, dat de minister te doen had met het bij zonder geval, waarin hij het recht heeft het afmaaksysteem toe te pas sen Hij meende van wel. En daarom diende hij onmiddellijk het thans aan de orde zijnde wetsontwerp in. Het doel daarvan was dus juist om overleg te plegen met de Kamer. De minister toch had den indruk dat de Kamer een bestrijding van de ziekte wilde en moest dus voor het uitzieken zijn. De vraag of de landbouworgani saties konden zorgen voor debestrlj- want hij had begrepen dat het om dezen ging weer op zijn plaats te leggen en zich te verbergen. Tegen rijn gewoonte in stak hij geen kaars ep toen hij zijn kamer een oogen blikje later binnentrad. Het vertrek scheen geheel verlaten. Zonder links of rechts te kijken liep Wogan direct naar zijn schrijftafel, waar de brief op dezelfde plaats lag, waar hij hem neergelegd had. Het schaven leek, zelfs voor een kenner van het schrift, een onschuldig briefje van een vriend aan een vriend ter gelegenheid van het Kerstfeest. Om zijn zekerheid te toonen en te laten zien dat hf! niet vermoedde dat er iemand in zijn kamer was, stapte hij met den brief in de hand naar het venster, en aanstonds ontdekte hij de schuilplaats van den spion. Aan zijn rechterkant, ter hoogte van zijn elleboog, vertoonde het ter zij de geschoven venstergordijn een duidelijke bolle plek. Wogan liet, als bij ongeluk, den brief vallen en bukte zich toen om hem weder op te rapen. Hij zag toen, dat van onder het gordijn een kleine schoen stak, ver sierd met een gouden gesp met dia manten, zeer waarschijnlijk een vrou- ding werd door 14 van de 20 ont kennend beantwoord. Het isoleerlng- stelsel was dus onmogelijk gebleken. De stand der ziekte is op het oogenblik zeer rustig langs de gren zen neemt ze sterk af en de ver wachting is dientengevolge zeer goed. Ten slofte stelde de minister dit vastVerwerpt de Kamer de aan vrage, dan beteekent dit, dat niet meer geld voor de bestrijding zal worden uitgegeven dan op de be grooting staat. Hij zal dan de me thode die de Kamer wil, volgen, doch hij wijst de verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. Intusschen was de minister bereid alsnog overleg te plegen met den minister van oorlog. Gelukt het hem genoeg huip te krijgen, dan zal hij het isoleerstelsel trachten toe te passen gelukt het niet dan gaat hij door met het afmaakstelsel. De stemmen staakten 32—32 over art. 1. Morgen voortzetting. De minister-wisssling H. M. de Koningin heeft gisteren ochtend te kwartier vóór tienen den nieuwbenoemden minister van finan ciën, mr. dr. Anton van Gijn, terbe- eediging ontvangen. Nadat minister Treub in den loop van den ochtend van de chefs der afdeelingen van zijn departement had afscheid genomen, droeg hij des middags omstreeks 12 uur het beheer van het departement aan zijn opvolger over. Bij het Koninklijk besluit, waarbij mr. dr. van Gijn Fenoemd wordt tot minister van financiën, is, naar wij vernemen, aan mr. M. W. F. Treub op diens verzoek een eervol ontslag verleend als minister van financiën, met dankbetuiging voor de vele en zeldzaam belangrijke diensten, den lande in deze moeilijke tijden be wezen. Op goede gronden mag worden aangenomen, dat de door minister Treub ingediende belastingontwerpen in hoofdzaak door zijn ambtsopvoiger zullen worden gehandhaafd. Met name schijnt het ontwerp-pensioen-belasting niet te zuilen worden ingetrokken, zij het ook, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het tarief van heffing wijziging zal ondergaan. Ter aanvulling van de levensbe schrijving van minister Van Gijn, kan nog gemeld worden, dat hij deel heeft uitgemaakt van een aantal staatscom missies, alsde telefooncommissie, de spoorwegcommissie, de Suriname- commissie, de vlootcommissie en dat hij laatstelijk benoemd werd tot lid van de intendance-commissie. Verder is hij vice-voorzitter van de commissie in zake kredietverleening aan den wenschoen, daar ze veel te klein was voor een mannenvoet. Alsof hij niets gezien had las Wogan verder, zoo 't leek. Doch in plaats var. te lezen vroeg hq zichzelven af wie die vrouw kon zijn. Met opzet, om de al te nieuwsgierige Eva te straffen, bleef hij lang bij het venster staan, aldoor lezende, naar *t scheen, en noodzaak te aldus de onvoorzichtige bezoek ster met wie hij elleboog aan elleboog stond, zoo onbewegelijk te blijven staan, terwijl hij haar door verschil lende bewegingen steeds angstiger trachtte te maken. Eindelijk verliet Wogan het venster en deed een pas naar het midden der kamer. Plotse ling bleef hij staan, een rilling voer hem door de leden, want tusschen de donkere plooien van het gordijn had zijn oog het lemmet van een langen dolk zien schitteren. Dat maak te hem woedend. Hij nam nog aan dat deze vrouw zich het recht aan matigde zijn papieren te doorsnuffe len, want daarvoor was men op voet van oorlog, maar dat zij zich ver beeldde dat zij hem met een dolk overwinnen zou Zijn opwinding, sterker dan zijn voorzichtigheid, deed hem een zonderlinge fout begaan. kleinen middenstand, in verband met de oorlogscrisis. Naar verluidt komt mr. L. A. Trip, referendaris aan de administratie der generale thesaurie zeer in aan merking ais opvolger van mi nister Van Gijn als thesaurier-gene raal aan het departement van finan ciën. De bedoeling moet zijn deze vacature zeer spoedig te vervullen. Minister Cort van der Linden. De Minister van Staat mr. Cort van der Linden, Minister van Binnenland- sche Zaken en tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, hoopt 14 Mei e.k. den 70jarigen teeltijd te bereiken. Or „Artemis" getorpedeerd. Het ministerie van buitenlandsche Zaken deelt ons mede dat inzake de torpedeering der „Artemis" het zeer ernstig vertoog door tusschenkomst van deu Neder landschep gezant te Berlijn tot de Dultsche regeering ge richt, onder overlegging van het amb telijk proces-verbaal der getuigenver klaringen, zich gekruist heelt met eene demarche van de Duitsche Re geering. Deze heeft door tusschen komst van haren gezant alhier aan den Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld dat zij. na onderzoek van het gebeurde, waartoe zij ook de Nederlandsche getuigenverklaringen tegemoet zag, eventueel bereid zou wezen, tot genoegdoening en schade- deloosstelling en dat zfl reeds voor- loopig haar leedwezen over het voor gevallene betuigde. Gebruik van de Rijks-telefeen. De commandeerende officieren zijn door den opperbevelhebber van land en zeemacht uitgenoodigd er voor te waken dat hun onderhebbend perso neel van de rijkstelefoon uitsluitend gebruik maakt voor militaire aange legenheden in die gevallen, waarin het noodig is voor het beoogde doel, en dii door gebruik te maken van de post of de telegraaf niet zou worden bereikt, en voorts dat bij het voeren van militaire gesprekken steeds de meest mogelijke kortheid moet wor den betracht. Daardoor zullen tevens de militaire belangen worden gediend, aangezien het thans dikwijls voorkomt, dat de bespreking van inderdaad spoedeischende militaire aangelegen heden vertraagd wordt doordat de telefoon voor niet spoedeischende besprekingen in beslag is genomen. Da Belgische geïnterneerden. De Belgische luitenant-generaal F. Dossin, heeft aan de in Nederland geïnterneerde Belgische officieren, on- der-olficieren en soldaten de volgende circulaire gezonden Hij legde zich op een knie en kuste de schitterende gesp, die onder het gordijn uitstak. Hij voelde dat de spieren van den kleinen voet zich sa mentrokken, maar de voet werd niet teruggehaald. Het gordijn golfde, doch geen enkel geluid werd gehoord, en weldra hing de draperie bewegingloos als eerst. Toen verliet Wogan weder de ka mer. En bracht den brief aan Sobieski. De gravin speelde nog steeds op de harp en scheen zijn terugkomst niet op te merken. De vorst nam den hem overhan digden brief aan en ging er mee naar zijn particuliere vertrekken. Onderwijl zette Wogan zich naast de gravin neder, en een blik door den salon werpende, zeide hij Ik heb lady Festherstone van avond nog niet gezien 1 Waarlijk niet vroeg de gravin op den natuurlijksten toon van de wereld. Nu was Wogan volkomen zeker van zijn zaak. Haar afwezigheid verklaarde hem èn haar haastige reis naar Bologne èn haar verblijf hier te Ohlau. Met veel genoegen laat ik u weten dat mijnheer de Minister van oorlog mij heeft gelast, aan u allen, in z^n naam het volgende aan te kondigen De handelwijze van diegenen welke de troepen die na de overgave van Antwerpen in Nederland kwamen, verdacht houden, is onaannemelijk en niemand heeft het recht het geringste oneunstige oordeel daarover te uiten. Behoudens een overtuigend tegen strijdig bewijs, neemt de heer minister ook niet aan dat Belgische troepen zich hadden laten interneeren indien zij anders hadden kunnen doen. Mijnheer de Minister acht de uit drukking van berisping daarover, in de tegenwoordige omstandigheden, als eene lichtzinnige handeling en eene kwade daad. Vlissingan, 10 Februari. En torpedo ontploft. Het treurig ongeluk, dat gisteren met de onderzeeboot no V aan onze haven heeft plaats gehad en waarvan wij reeds een en ander mededeelden, is, gezien de omstandigheden waar onder het gebeurde, nog goed afge- loopen. Ten eerste dient te worden vermeld, dat op de ponton juist een troep matrozen en mariniers stond te wachten om met sloepen naar boord te worden gebracht en zich in de om geving toch altijd veel menschen be vinden. De stukkep ijzer zijn tot ver op het eiland gevonden. Maar in ieder geval is er een menschenleven te be treuren en het afschuwelijke verminkte, lijk van den korporaal stoker het hoofd was bijna geheel van den romp gescheiden werd des middags naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats gebracht. De ruïne aan de ponton is groot, gisterenavond was de getroffen punt een heel eind gezakt en met een brand spuit, trachtte men al pompende de ponton drijvende te houden, wat dan ook gelukte. De stoombrandspult der gemeente heeft ook nog diensten be wezen. De korporaal-machinedrijver J. Ha- vers uit den Helder werd door een stuk van de torpedo in den hals getroffen en was onmiddellijk dood, terwijl den sergt - majoor mactiinedrij- ver Beets, van hier, een gedeelte van een been werd afgeslagen. De pijper van het detachement schepelingen kreeg ook een kwetsuur aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder den hals en op andere plaatsen in de omgeving getroffen en bloedend ver wond werden door glasscherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direct in zinkenden toestand, nam de ponton van de provinciale boot gedeeltelijk Daarop verscheen de lady met veel beweging in den salon. Zij had dus besloten hem te bra- veeren. Wogan bemerkte echter met eenige voldoening dat zij zich voor de eerste maal gedurende zijn verbluf alhier geblanket had. HOOFDSTUK V. De Kerstweek liep ten einde en de le |anuari brak aan. Wogan kon niet zien dat hij een stap gevorderd was gedurende den tijd van zijn verblijf te Ohlau. Hij was dan ook zeer terneerge slagen. Dien morgen van den len Ja nuari was hij nog aan zijn toilet bezig toen de secretaris des konings bescheiden aan zijn deur klopte en hem kwam zeggen dat zijn meester hem had opgedragen Wogan te vra gen dit kostbaar kleinood te willen aannemen, als blijk van zijn toege negenheid, bij die woorden Wogan een etui toestekende, waarin een gou den snuifdoos met kostbaren edelsteen schitterde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1