DINSDAG 25 JANUARI Watersnood. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. No. 20 54© Jaargang I9I6 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Hg»!Firn» F. Kill DE VILDE if., Kteinc tiaili 58, yiissingsn. TiIbIodb Inlets. 10 m ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.401 voor Iedere regel meer 10 eest Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. B* abonnement speciale prgs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel dtgsüjks, aiteizeedird op hëq ia ilgnaiee irkinds fSIStiigÜ Oe abonnés, in 't bezit eener ftftflft gulden bij levens-ft gulden bij dood 4) A ftgulden bij verlies J pft gulden bij verliest ftft gulden bij verlies ft ff gulden by verliet polis, zijn GRATIS verze- II gl g lange ongeschikt- gg door <|9|| van een hand, Hjl I van bb||| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: (JvuU heid tót werken s een ongeluk vUlf voet of oog Ivv een duim jK.(#W wijsvinger £jtJf anderen vlngstv asre ullkeerlngen worden VERDOBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatebewje, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Do ultkeerlng wordt geweerborgd door de .,Hol1, Alg, Verzek. Bank" te Sckledast In dank ontvingen wij voor den watersnood getroffenen Vorige opgave Van K Collecte gehouden in 't Belgisch Athenaeum alhier A. Z J- Vs P- S J L M. H N. N J M W. S Collecte gehouden on der de leeringen er. het personeel der Christ, school, Kasteelstraat A. J. B M. C. B.-G. O. D J- P. K v. S K. M de door 136.68 20.— 22.57 10.— 2.— 1.— 10.— 1.80 2.50 2.50 2.50 57.61' 1.— 0.50 5.— 1.— 2.50 2 50 Samen ƒ281.66' N.B. Na 's nam. 2 uur ingekomen giften worden in een volgend nummer verantwoord. Gisteren droegen wij de eerste f 100 af aan den penningmeester van het Provinciaal Watersnood comité in Zeeland, den heer mr. J. F. van Deinse te Middelburg. BRANDWEZEN. VERANDERING IN HET PERSONEEL DER BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 1 Februari 1916 door hun College zijn benoemdtot f sten onderbrandspuitmeester aan spuit D de heer L. BACK, tot 2den onderbrandspuitmeester aan spuit D de heer W. STROO, tot 2den onderbrandspuitmeester aan spuit A de heer U. AUER. Vlissingen, 25 Januari 1916. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM [R. Arbeidstoestanden aan „Da Telegraaf. Zaterdagavond had te Amsterdam een druk bezochte joumaiisten-ver gadering plaats, uitgaande van het bestuur van de Amsterdamsche Pers, ter bespreking van de arbeidstoestan den aan „de Telegraaf." In deze vergadering welke tot ruim half één 's nachts geduurd heeft, werd zeer door J. I*. J03—o— (KairuX Tsrïoiiii.) „Omdatomdat „Nu?" „Omdat ik geholpen kon hebben." Hierop was er nog meer gelach, en Bill Brown keerde zich van hem af. Toen sprak hij de menigte aan „Heeren, u allen hebt dit fantastisch verhaal gehoord. Het is nog fantas tischer dan zijn eerste sprookje. Wat denkt u van hem Leugen op leugen heeft hij ons gegevenhij heeft be wezen, een chronisch leugenaar te zijnmoeten wij dezen laaisten en vreeselijk onmogelpen leugen ge- looven? Heeren, ik kan slechts vra gen, dat u uw vonnis opnieuw be vestigt. En voor hen, die aan zijn leugenachtigheid mogen twijfelen zeker, dat zijn er slechts weinigen iaat mij constateeren, dat als zijn verhaal waar is,; als hij de gastvrij- uitvoerig door daartoe bevoegde per sonen uiteenzetting gedaan van de wantoestanden, welke aan het dag blad „de Telegraaf" heerschen. Zoo werd o.m. medegedeeld, dat de heer O. Simons, vroeger Berlijnsch correspondent van bedoeld blad, zich bij 't begin van den oorlog, vergezeld van twee ambtenaren, werkzaam bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, naar Amsterdam had begeven, om op het redactiebureau van „de Telegraaf" een voorstel te doen tot het plaatsen van artikelen of mededeelingen, waarin het Duit- sche standpnnt zou worden uiteenge zet. De heer M. C. H. Holdert, groot-aandeelhouder van „de Tel." ging hier destijds niet op in, waarna de heer Simons weer naar Berlijn vertrok. In den zomer van 1915 kwam ge noemde heer Simons met vacantie te Amsterdam en deze die, naar de heer Holdert indertijd aan zijn redactieleden mededeelde, als onbetrouwbaar en ge vaarlijk moest worden beschouwd, werd nu als chef binnenland aan „de Telegraaf" verbonden. Er werden toen drie redactieleden van de aldeeling financiën ontslagen en drie leden van de redactie binnenland en sport. Inmiddels had de heer M. C. H. Holdert een particulier anti-smokkel- bureau opgericht waarbij hij raenschen in zijn dienst nam, o.a. een gewezen spion in Dultschen dienst, een En- gelsehman en een Belg en eenige Hollanders van minder allooi. Som migen gaven zich uit als inspecteur van de N. O. T. enz. Zelfs werd door eenigen niet ontzien om met vervalschte documenten te werken, om toch maar resultaten te bereiken. Ook aan verschillende redactieleden werd gevraagd en er werd bij hen op aangedrongen, zich tot dezen dienst te leenen. Omtrent dit bureau werd verder medegedeeld, dat het materi aal, door zijn speurders verzameld, werd opgezonden naar de Fransche en Britsche lagatie te 's Oravenhage. Buiten medeweten der verantwoorde lijke redactie werden bedoelde rap porten herhaaldelijk in berichtvorm in „de Telegraaf" gepubliceerd. De heer O. Simons trad herhaaldelijk in rechten als hoofdredacteur op. De heer Schröfer wilde op 1 December niet langer verantwoordelijk zijn voor den inhoud van dit blad, waarop de heer Holdert hem als hoofdredacteur ontsloeg. Evenwel bleef de heer Schroder zijn gewone werk verrich ten. Op 4 December volgde de arrestatie. Het ontslag uit de voor- loopige hechtenis op 21 December was gegrond ep het feit, dat uit den ontslagbrief van 2 Dec. was gebleken, dat de heer Schroder niet meer de verantwoordelijke redacteur was. Ook thans bleek, dai de positie van den heid genoot van dezen man, John Borg, en onder zijn dekens lag, ter wijl de moord bedreven werd als hij onbewogen de stem hoorde van den man, die hem om hulp riepals hij daar lag en die slachting kon aan zien, zonder dat htj tusschenbeiden kwam laat mij constateeren, heeren, zeg ik, dat hij evengoed verdient te hangen. Wij kunnen geen vergissing begaan. Wat zal het zijn „De dood!" „Knoop hem op!' „Hang hem waren de kreten. Maar de menigte wijdde plotseling al haar aandacht aan de rivier. Een groot vlot, aan beide einden door een riem voortbewogen, gleed om den hoek van Split-up-eiland, dicht bij den oever. Toen het vlak bij hen was, werd een touw aan wal geworpen, en eenige keeren om den boom geslagen, waaronder St. Vincent stond. Een lading van elandsvleesch, rood en rauw, in stukken gesneden, kwam te voorschijn van onder een koele bedekking van dennentakken. En de twee mannen van het vlot waren trotsch op hun lading en een van hen. riep den mannen aan den oever toe heer Schroder niet die van een onaf hankelijk hoofdredacteur zou zijn. De heer Holdert belette den heer Schöder, toen op 23 December in de „N. R. Ct" een hoofdartikel, „De zlt- redacteur," verscheen, hierop te ant woorden. De.heer Holdert gaf, blijkens ter vergadering medegedeelde feiten, blijk, naijverig te zijn op de sympa thie en de populariteit, die den heer Schtöder waren ten deel gevallen. Eindelijk eischte de heer Schtöder toekenning van zijn volle bevoegd heden als hoofdredacteur en de heer Holdert deed hem een toezegging in dien zin, welke evenwel niet werd uilgevoerd, want de heer Simons bleef de lakens uifdeelen. Dit gaf aanleiding tot conflicten tusschen de oudere krachten, die gepasseerd wer den en den heer Simons en bij ge legenheid van den watersnood vroeg mej. van Maekeren, vervolgens ook andere medewerkers, ontslag. De heer Coucke kreeg zonder opgaaf van re denen twee dagen later eveneens ont slag. De stappen, door den heer Schroder gedaan, om de ontslagen ingetrokken te krijgen, hadden geen voldoende resultaat. De vergadering, gehoord al deze feiten, besloot met algemeene stemmen om door een commissie uit de ver gadering een relaas te doen vastleggen en te publiceeren en een beroep te doen op alle Nederlandsche journalis ten, om de plaatsen der ontslagenen niet in te nemen en aanbiedingen daartoe onverbiddelijk van de hand te wijzen. Treub's belastingplannen. In den tweeden brief van de nieuwe serie onderwerpt mr. S. van Houten de plannen van minister Treub be treffende de wijziging van de grond belasting aan critiek. Hij besluit als volgt Ik hoop ten zeerste, dat de moeilijke financieeie crisis, waarin ons land verkeert en die zoo dringend spoedige voorziening eischt, voor de Tweede Kamer aanleiding worde, zich niet in de tallooze quaesties te begeven, welke Treub's ontwerpen doen op rijzen en waarvan het op den voor grond brengen dit doel slechts kan bemoeilijken. Een herschatting enkel der ongebouwde eigendommen naar de beginselen der bestaande en welover- wogene wetten te dezen aanzien, zoo veel mogelijk vereenvoudigd en zoo spoedig mogelijk, is het eenige wat op dit gebied in 's lands belang noo- dig is. En als middel om dadelijk in deze richting een bijdrage voor de schat kist te krijgen, beveel ik hierbij nog aan een verhoogd overgangsrecht te heffen bij verkrijging door koop of erfopvolging van vaste goederen over „Wij probeeren er Dawson mee te bereiken, de zon is al zoo gloeiend, wij moeten wat voortmaken." „Neen," sprak zijn kameraad, ais antwoord op een vraag van den wal, „wij willen hier niet handelen. Het is ginds anderhalven dollar het pond waard en we hebben haast, daar te komen, voor de hitte erger wordt. Maar wij hebben een doodzieken man aan boord, dien we graag hier zouden achterlaten." Hij keerde zich om en wees op een lossen hoop de kens, waaronder duidelijk de vorm van een man zichtbaar was. „Wij hebben hem vanmorgen opgenomen ongeveer 3 mijl de rivier op." „Hij heeft verpleging noodig," sprak de andere man, „en het vleesch be derft en wij hebben nergens tijd voor. De arme kerel heeft niets te zeggen. W|j verstaan zijn taal niet. Hij schijnt in het gevecht geweest te zijn, of zooiets, heelemaal gewond en lam geslagen. Inwendig ook gekneusd, schijnt het wel. Waar wil je hem hebben Frona, die naast St. Vincent stond, zag den gewonden man den oever opdragen door de dichte menigte. het bedrag, waarmede de koopprijs of de voor de successie geschatte waarde een by de wet vast te stellen veelvoud der voor de belasting ge schatte waarde overtreft, voorzoover de betrokkenen niet aantoonen, dai de vermeerderde waarde het gevolg is van kapitaalsaanwending bij aan- of bijbouw, ontginning, nivelleering enz. of van vermeerderde waarde van hout gewas. Laatstgenoemde uitzondering is noodig, omdat houtgewas de over tientallen jaren rijpende vrucht Is van het terrein, dat het object der grond belasting uitmaakt. Hulp aalmoezeniers. Bij Kon. besluit is de minister van oorlog gemachtigd, voor den tijd van oorlog bij het leger te velde 24 hulp- aaimoezeniers aan te stellen, die in rang gelijk worden gesteld onderschei denlijk met kapitein en eerste luite nant, naar gelang zij al dan niet pas toor zijn. De hulpaalmoezeniers dragen een uniformpet van het mode! als voor officieren is voorgeschreven,van zwar te stofde band van blauwe kleur en om den band boven en beneden een bies van gouddraadde bol der pet is blauw gebiesd; de band aan de voorzijde voorzien van een gebor- duurden gouden krans. Het onder- scheidingsteeken van den rang wordt gedragen op den kraag van de jas en van de overjas. Voor het overige kan de kleeding door belanghebbenden zelf worden bepaald in overeenstemming met hun waardigheid of bediening. Ter tegemoetkoming in de kosten van noodzakelijke uitrusting wordt aan ieder hunner toegekend een bedrag van f250. Onze schepen. Naar wordt gemeld zijn eerstdaags van hooger hand maatregelen te ver wachten, waardoor zal worden be reikt, dat Nederlandsche schepen uitsluitend naar Nederlandsche ha vens zullen moeten worden bevracht. Tevens zal in 't algemeen geen toe slemming meer tot vervreemding van Nederlandsche schepen worden ver leend. Opgebrachte schepen. Het Hamburgsche Prijzenhof behan delde Zaterdag de quaestle betreffende de opgebrachte Nederlandsche vis- schersvaartuigen „Balder Anna Josi- na", „Zaanstroom" en „Oceaan 3" verdacht van een met de onzijdigheid strijdenden steun te hebben verleend en wegens het bezit van onduidelijke scheepspapieren. De naar het Prijzenhof verwezen schepen zijn na onderzoek vrijgelaten. De eischen tot schadevergoeding, die door de eigenaars waren inge steld werden afgewezen. Een gebronsde hand hing slap neer en een gebronsd gezicht kwam tus- schen de dekens te voorschijn. De dragers hielden halt vlak bij hen, terwijl er een beslissing genomen kon worden, waar hij zou heenge bracht worden. Frona voelde plotse ling haar arm vast omklemd. „Ziel Ziel" St. Vincent leunde voorover; de zieke man keek op en een grijnslach van herkenning mis vormde zijn gelaat. „Hij is hetHij is hetzei St. Vincent, bevende van opgewonden heid, tot de menigte. „Ik roep jullie allen tot getuigen. Dat is de man, die John Borg doodde." Oeen gelach begroe't: ditmaal zijn woorden, want er was een vreeseiyke ernst in zijn manier van spreken. Bill Brown en de voorzitter trachtten den Indiaan aan het .spreken te krijgen, doch het gelukte niet. Een mijnwer ker van Britsch Columbia werd naar voren geschoven, maar zijn Chinook- taal maakte niet den minsten indruk op den armen man. Toen werd La Flitche geroepen. De mooie kleurling boog zich over den man heen en sprak klanken uit, zijn moeders erf- Storm en Overstroomden. Gisterenmiddag fe 12.10 uur arri veerde de Koningin in eigen auto te Nijkerk. Op het gemeentehuis werd H. M. ontvangen door den Commis saris der Koningin en het dagelijksch bestuur. Na inlichtingen door den burgemeester ontvangen te hebben over den omvang van de ramp, be zocht H. M. te voet de gezinnen Mosterd, Vedder en Hofman achter den Steenpolder, waar het water 1.30 in de huizen stond. H. M. informeerde zeer belangstellend naar de geleden schade en hoe de menschen zich ge houden hadden onder de ramp. Hierna vertrok H. Mdoor een groete me nigte toegejuicht, per auto naar de sluis, vergezeld door den commissaris en den burgemeester. Het water te Purmerend is thans eenige c.M. gevallen. Den geheeien nacht is aan de versterking van den dijk doorgewerkt, zoodat het werk goed vordert. Van verschillende zijden komen koppels koeien aan, die door het buitenland gekocht zijn. Het vee heeft erg geleden door het water, vervoer en door de ongeregelde voeding. Hoewel de star.d van het water te Monnikendam Zondagavond zeer hoog was is deze gisterenmorgen sterk ge daald. Een groot aantal werklieden is bezig met het aanleggen van dam men rondom de gasfabriek, opdat de fabriek weer spoedig zal kunnen wer ken. De verlichting in Monnikendam geschiedt thans met kaarsen en pe troleum. Te Volendam moeten vele huizen gestut worden omdat deze dreigen in te storten. Door het gemeentebestuur is een tweede ambulance opgericht. In Edam is men bezig met een am bulance voor besmettelijke ziekten. De matrassen worden door het Oranje Kruis geleverd. Zoowel het Oranje Kruis als het Roode Kruis hebben krachtdadigen steun verleend. Met het herstellen van de dijken in Eemsiand langs de zee en de Eem, is verleden week zoo spoedig mogelijk aangevangen. Daar zijn ongeveer 1000 M. van den dijk vernield. De herstelling is begrijpelijkerwijze een noodvoorziening tegen eventueele nieuwe overstroomingen bij verande ring van windrichting en daarmee ge paard gaanden was van het zeewater. De werkzaamheden voor het hoog heemraadschap „de Bunschoter Veen- en Veldendljk", worden verricht door genietroepen. Met het dichten van den zeedijk en van den rivierdijk bij Eem- brug is het eerst een aanvang gemaakt. In deze streek hebben de boeren van Eembrug het zwaarste veeverlies te deel, die niemand kon verstaan. Het klonk bijna alles eender, toch was het duidelijk, dat hij vele tongvallen pro beerde. Maar hij kreeg geen antwoord en ontmoedigd zweeg hij. Alsof h|j zich plotseling iets herinnerde, deed hij nog een poging. Dadelijk kwam er een trek van begrijpen op het gelaat van den Indiaan en dezelfde klanken en geluiden hoorde men van zijn be vende lippen. Toen, met saamgetrokken wenk brauwen en oogenblikken van aar zeling, als hij naar lang vergeten woorden zocht, deed hij den man allerlei vragen. Voor het overige was het als een pantomine de onbe grijpelijke geluiden, het zwaaien van armen en op de gezichten de afwis selende uitdrukkingen van verbijs tering, verwondering en begrijpen. Soms was er hartstocht op het ge laal van den Indiaan en sympathie op dat van La Flitche. Dan weer keek men naarSt. Vincent of wees op hem en eens zelfs verscheen er een lichte glimlach op hun gelaat, maar het was een glimlach zonder vroo- lijkheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1