DINSDAG 18 JANUARI 54e Jaargang igg?i: Finns F. VAK BE VEIBE lf," Kleine Maffei 58, VlissingBii. TtMoos Inlarc. IB 's: 9nnn750 a°°a Qftn«a«i en—inn—6' BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. «es NO. 14 VLISSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels f 8.4# j voor Iedere regel meer IS cerq Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bj abonnement speciale prft Reclames 28 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel VirscEiijfii Mks, aitgszssdird op Mn m oipiiifs srlinds Cbilstolijks hntfcgfi ierd tegen ongelukken voor: U UilU held tot werken f JU een ongeluk "Jtjif voet of ooé 1011 lm IS ill J31» een JK van eiken ongeluk brtc., op ei WD. «,W,BgZr« j.!~ "d J 'ZS Belangrijke gift van H.M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin heeft gisteravond den heer S. P. van Eeg- hen ten paleize te Amsterdam ont vangen, in zijn quaiiteit van voorzitter van Administrateuren der Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood, tenein de van den heer Van Eeghen eenige inlichtingen te verkrijgen omirent de werkwijze der commissie. Het heef! H. M. de Koningin be haagd den heer Van Eeghen mede te deeien, dat Zij bereid is met een gift van f 10,000 de iijst (e openen, met dien verstande, dat wanneer mocht blijken, dat later meer noodig is dan de dan ingekomen giften mochten bedragen, Hare Majesteit het voorne men heeft een tweede gift le laten volgen. De „N. R. Ct." heeft den eersten dag f94.000 aan giften ontvangen, w.o. een van f 15000, twee van f 10000 en voorts f5000, f3000, f 1000 enz. Duitsche vlieger. Twee Duitsche vliegers, luitenant Proznek en viiegmeester Riedel, die op 12 dezer gered werden van een defect vliegtuig door de bemanning van het lichtschip Noord Hinder en aldaar aan boord werden gebracht, zijn overgebracht naar Viissingen. Thans heeft de regeering beslist, dat zij naar Duitschland kunnen te- rugkeeren. Engeland en de Nederl. mail. Het stoomschip „Oranje* van de Stoom vaaltmaatschappij Nederland is Zondagavond Amsterdam binnenge komen, doch zonder mail. Deze is, met de postpakketten, bij Dulns door de Engelsche autoriteiten van boord gehaald. („Hbld.*) JBe internationale financieels toestand. Door den „Nieuwen Financier en Kapitalist" wordt er op gewezen, dat gedurende den oorlog de financieele wereld geleidelijk ingeslapen is op een vulkaan. Wie zou vroeger hebben durven beweren, dat de financieele wereld eiken dag een emissie van 200.000.000 gulden zou kunnen absorbeeren En tcch doet zij dit, reeds maanden lang; want de oorlog kost ongeveer eiken dag tweehonderd millioen en „het geld" wordt dan toch maar ge vonden. En omdat dit zoo glad gaat, is de wereld gaan gelooven, dat er ergens in de voorspellingen een flater schuilde, dat de experts niet wisten, hoe rijk de wereld eigenlijk wel was en hoeveel zij zou kunnen opbrengen als zij er zich eens ernstig voorspande. door J". 97.) o— (Nadruk tgMu.) „ik werkte mij op, tot ik een eer volle plaats innam onder de hoofden, maar ik was niet dichter bij mijn vrijheid. Mijn wijsheid was van te groote waarde voor hen, om mij te laten vettrekkenDe oude Pi-Une was een groot opperhoofd, en er werd bevolen, dat ik met z'n dochter Ils- wunga zou trouwen. Ilswunga was een vuil schepsel. Zij wilde zich niet wasschen, en haar manleren waren weerzinwekkendIk trouwde met Ilswunga, maar zij was slechts in naam mijn vrouw. Toen beklaagde zij zich bij haar vader, den ouden Pi-Une, en hij was zeer boos. En oneenigheid werd er gezaaid onder de stammen maar eindetijk werd ik machtiger dan ooit, gedeeltelijk door mijn slimheid, gedeeltelijk door mijn kennisen Ilswunga beklaagde zich niet meer, Maar hoeveel milliarden ook schijn baar zonder moeite te voorschijn worden getooverd, een milliard is nog altijd precies dezelfde realiteit geble ven, dat het voorheen was. En de wereld brengt dan ook inderdaad geen milliarden te voorschijn, maar eenvoudig promessen voor milliarden en in ruil voor die promessen geeft zij onder den invloed van vaderlands liefde, offervaardigheid, of dwang, haar kapitaal, dat door dien oorlog wordt vernield zonder eenig ander spoor achter te laten dan misère. Of die promessen den vorm nemen van bankpapier dan wel van staats- obligatiën, is in menig opzicht hat zelfde vervallen zullen beide eenmaal, zij het dan ook in het eene geval wat later dan in htt andere. De fictie van landen die „zich zelf bedruipen" en dus tot in het oneindige door oorlog zullen kunnen voeren, zonder in finan- cieelen nood te geraken, houdt geen steek. Aile landen zullen voor dezelfde keus komen te staan zij moeten door middel van verlammende belastingen voor rente en aflossing hunner schul den zorgen en op de een of andere manier aan goudgeld zien te komen om hun papieren geld in te wisselen of zij moeten failliet gaan en hun papiergeld gedeprecieerd zien. Het overtollige papiergeld uit de wereld helpen door er staatsschuld voor in de plaats te stellen zal bezwaarlijk gaan en weinig helpen. Wanneer men nu ziet op weike reusachtige schaal aile landen, uitge zonderd Engeland, papiergeld uitge ven, terwijl hun goud reserves krim pen of stationnair blijven, dan zal men spoedig beseffen, dat hun capaciteit hun geldwezen na den ooi log spoe dig weder op 'n gezonde basis te brengen ernstig in twijfel mag worden getrokken. „Die rehabilitatie Immers is alleen mogelijk door invoer van goud uit het buitenland en die kan op zijn beurt alleen voortkomen uit een voor- deelige handelsbalans van leeningen, die natuurlijk ook goud kunnen bren gen, behoeven wij niet te spreken. Maar een voordeelige handelsbalans eischt buitenlandsche klanten die kunnen en willen koopen en waar moeten die klanten vandaan komen, nu de geheele wereld bezig is haar beste klanten af te maken en te ruï- neeren Na den oorlog züllen ook onze rijkste landen verarmd zijnen daarom kan het economisch herstel nooit anders dan langzaam zijn, zelfs in de meest gunstige gevallen. Boven dien zullen de verzwakte landen, zooals alle verzwakte gestellen bij zonder yatbaar zijn voor kwalen en infecties politieke zoowel als eco nomische. Stooien die anders weinig zouden beduiden, zullen groote beteekenis want ik leerde haar spelletjes met kaarten, die zij alleen kon spelen, en nog vele andere dingen „Is dat genoeg vroeg Courbertin. „Ja, dat is voldoende," antwoordde Bill Brown. „Maar een oogenblik alsjeblieft. Noem nog eens den datum, wanneer dat boek is uitgegeven." „1807, in Warschau." „Wacht even, baron," sprak Del Bishop. „Nu u er toch is, heb ik u een paar vragen te doen." Hij wendde zich tot de vergadering: „Heeren, u hebt allen wel iets gehoord van de avonturen van den gevangene in Si berië. U hebt de merkwaardige ge lijkheid gehoord tusschen deze avon turen en die, welke ongeveer honderd jaar geleden door Vader Yakoutsk openbaar zijn gemaakt. En daaruit hebt u kunnen besluiten, dat er aar dige letterdieverij heeft plaats gehad. Ik zal u bewijzen, dat het meer is dan onschuldige letterdieverij. De ge vangene heelt me bedrogen in '88 aan de Rendier-rivier. Met den val van '88 was hij te St. Michaël op weg naar Siberië. '89 en '90 was hij volgens zijn zeggen aan het grappen- maken in Siberië. In '91 kwam hij krijgen. Het economisch herstel, en bijgevolg sok het herstel der wissel koersen, zal zeer langzaam in zijn werk gaan." Voor ons land trekt het blad uit den toestand deze slotsom „Ons land, dat zijn onverhoopten oorlogsspoed geniet, zal wel doen zich voor te bereiden op de reactie, welke wis en zeker van buiten zal komen. Te meer omdat onze dood bloedende buien relatief weinig recu peratie vermogen zullen blijken te hebben. Wanneer men bedenk», dat Amerika met zijn vruchtbaren, goed- koopen bodem e:i zijn onmisbare katoen tien a twintig jaren noodig had om zijn burgeroorlog en zijn ge- depricieerd geld te boven te komen, dan is het vooruitzicht voor ons geteisterd werelddeel, dat geen groote natuurlijke, sluimerende hulpbronnen meer heeft, weinig bemoedigend, om niet te zeggen, angstwekkend. En, ook al hebben wij hei geluk gehad ons kapitaal intact te houden, onze „earning power" moet daar voorzeker den terugslag van ondervinden. Laat ons dus, in de eerste plaats, sparenen, in de tweede plaats, al het mogelijke doen om zooveel mo gelijk op eigen wieken te drijven. Dat laatste zal het besté geschieden door naast onzen landbouw een nijverheid te plaatsen, die ons in staat stelt tegen behoeften uit eigen producten te dekken en zoo weinig mogelijk tol te betalen aan den vreemden arbeider en den buitenlandschen kapitalist". Ds Ecuador. Zondagnacht is het stoomschip „Ecu ador" van den Koninklijken West-In- dischen Maildienst, dat op zijn eerste reis van Zuid-Amerika naar Amster dam in htt Engelsche Kanaal opeen mijn stiet, behouden in IJmuiden aan gekomen onder begeleiding van de in Rotterdam thulsbehoorende sleep boot „Noordzee", die het schip van Londen naar IJmuiden moest vergezellen, voor het geval de nood- reparatie, welke het schip in Londen had ondergaan, zich op zee begaf. Op den laatsten dag van het oude jaar passeerden wij des morgens bij het opgaan van de zon Folkestone vertelde een der opvarenden aan een berichtgever te IJmuiden toen wij een zwaren schok voelden en velen van or,s door de hevigheid daarvan tegen de verschansing wer den geworpen. Wij hadden in Bue- nos-Ayres graan geladen, doch geen passagiers voor Amsterdam ingeno men, en hadden bij het inloopen van het Engelsche Kanaal nog gehoopt den Oudejaarsavond in den huiselij- ken kring door te brengen. Toen men van den eersten schrik bekomen was, nam ieder zijn plaats bij de booten in en wachtte siechts terug in de wereld, en speelde de held in Frisco. Laat ons nu eens zien, of de Franschman ons wijzer kan maken. „Je bent in Japan geweest vroeg hij. Courbertin, die de datums gevolgd had, maakte een vlugge berekening en kon slechts met moeite zijn ver bazing verbergen. Hij keek als om hulp naar Frona, maar zij hielp hem niet. „Ja," zei hij eindelijk. „En je hebt den gevangene daar ontmoet „Ja." „Welk jaar was dat?" Er was een algemeen rekken der halzen, om het antwoord te hooren. „1889," kwam het onwillig van Courbertin's lippen. „Nu, hoe kan dal, baron vroeg Bishop spottend. „Da gevangene was in dien tijg in Siberië. Courbertin haalde de schouders op, als om te kennen te geven, dat het hem niet aanging en ging naar zijn plaats. Er werd veel gefluisterd in de zaal en met de hoofden geschud. „Het is alles een leugen," fluisterde St. Vincent Frona in, maar zij hoorde pp het schip te verlaten. Alles ging volmaakt kalm en ordelijk. Bij het peilen van de ruimen bleek in het voorruim water te staan, dat door een bijna acht voet groot gat onder het bakboordsvoorschip naar binnen was gestroomd en de lading graan had doen verdwijnen. Het schip kreeg daardoor slagzijde over stuur boord en manoeuvreerde niet zo»- handig meer. Er werd door verschillende kotters, die in dienst van de Engelsche Ad miraliteit slonden, hulp geboden, doch deze werd dankend geweigerd, omdat er geen dadelijk gevaar dreigde. Van de zandbank, waarop men het schip, zooals vroeger gemeld, voor de veiligheid had gezet, kwam het met eigen kracht vlot en zette de reis naar Londen voort om een voorloo- pige reparatie te ondergaan. Na een verblijf van twee weken in Londen kwam men daarmede gereed en werd de reis naar Amsterdam aan vaard, om daar te lossen en de schade geheel te doen herstellen. Philips' Gloeilampenfabriek. De directie van Philip's Gloeilam penfabriek verzoekt ons opname van het volgende Waar wij in de eerste helft van 1915 groote moeilijkheden ondervon den met den aanvoer van glas uit het buitenland, doordat uitvoerverbo den den uitvoer naar Holland afsne den, werd op 15 Augustus jl. begon nen met den bouw van een glasfabriek, die op 17 Januari in bedrijf kwam. Daardoor zijn wij wat het glas be treft, geheel van het buitenland on afhankelijk geworden, daar wij met de nieuwe glasfabriek onze geheele behoefte, voorloopig voor de toekomst kunnen dekken. Op het oogenblik zijn er een 100 menschen te werk gesteld, terwijl binnenkort dit getal tot een 250tal Nederlandsche arbeiders en arbeid sters zal aangroeien. De glasfabriek Is geplaatst aan het eind van Philipsdorp bij Eindhoven langs de spoorlijn Eindhoven- Boxtel en met een spooraansluiting hiermede ver bonden, terwijl wij ten behoeve der glasblazers op 15 Augustus begonnen zijn met den bouw van 90 arbeiders woningen in Philipsdorp, waarvan de vorige week reeds een 40tal werd betrokkenhet andere 50tal zal in een maand ter bewoning gereed zijn. Vlissingen, 18 Januari. Een hier ter stede wonende Belg, de 65jarige heer G. de B., bevond zich gisterenmiddag in de Badhuis straat, toen hij zich plotseling onwel gevoelde. Hij ging daarop een café binnen alwaar de man in eikaar zakte. Dr. Merckens, wiens hulp werd het niet. „De schijn is tegen me, maar ik kan alles ophelderen." Maar zij bewoog zich niet en hij werd voor de tafel van den voorzitter geroepen. Zij wendde zich tot haar vader en de tranen kwamen haar in de oogen, toen hij zijn hand op de hare legde. „Wil je liever heengaan?" vroeg hij na een oogenblik van aarzelen. Zij schudde het hoofd en St. Vin cent begon te spreken. Het was hetzelfde verhaal, dat hij haar gedaan had, ofschoon nu wat vollediger verteld, en het was nu ook in 't geheel niet in strijd met de ge tuigenis van La Flitche en John. Hij stemde 't incident met de waschtobbe toe, zooals hij zei alleen veroorzaakt uit hoffelijkheid van zijn kant en de onredelijke drift van John Borg. Hij moest ook toegeven, dat Bella gedood was door zijn eigen pistool, maar constateerde, dat 't pistool eenige dagen tevoren door Borg geleend was en niet teruggegeven. Betreffende Bel la's beschuldiging kon hij niets Jzeg- gen. Hij kon niet begrijpen, waarom zij met een leugen op de lippen zou ingeroepen, kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk van den man werd naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd- Door den storm der laatste dagen zijn op Walcheren weder verschillende mijnen aangespoeld, o.a. te Koude- kerke(Dishoek), Westkapelle er, Veere. Hedenmiddag zou te Middelburg voor de Belgische „Eendracht" als spreker optreden de heer L. Mokveld, oorlogscoi respondent, met eene rede over „De overweldiging van Belgie en de franc tireurs". Deze vergadering is echter door de militaire overheid verboden. In de gehouden vergadering van aandeelhouders der suikerfabriek te Sluis zijn ruim 300 aandeelen van f500 overgegaan r.aar de te stichten suikerfabriek te Middelburg. Hierdoor is deze stichting verzekerd. Heden vereenigde zich de co mmis sie tot het aanbieden van een hulde blijk aan den heer I. G. J, Kakebeeke, rijkslandbouwlèc-raar in Zeeland en benoemd tot inspecteur van den land bouw, in een der lokalen van de land- bouwwinterschool te Goes. Bij monde van den heer H. O. Dominicus, voorzitter der huldigings commissie en van de Zeeuwsch Land- bouwmaatschappij, werd den heer Kakebeeke een geschenk toegezegd, dat in overleg met hem te 's Graven- hage zal worden gekocht om in over eenstemming te zijn met zijn overige meubelen. Tevens werd hem aangeboden een album met de namen van de leden van het hoofdbestuur der Z. L. M., van de eere leden der maatschappij, van de leden der huldigingscommissie en van hen die hebben bijgedragen aan het huldeblijk, laatstbedoelde gerangschikt naar de aideelingen der maatschappij, waar in zij wonen en in alphabetische volgorde. Het album is vervaardigd in blauw kalfsleer, eenvoudig doch deftig, van buiten voorzien van het wapen van Zeeland en de initialen der Maatschappij, Z. L. M. Van binnen is de omslag voorzien van een ge- stilleerde rand in goud, terwijl de schutbladen van blauw moiré zijde zijn. Op het eerste blad staat bovenaan „Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland* en midden op de typographische op dracht „Namen van hen, die hebben bijge dragen aan het huldeblijk den heer I. G. J. Kakebeeke, Rijkslanribouwleeraar voor Zeeland, bij zijn vertrek uit de Provincie aangeboden, januari 1916." Het album doet den vervaardiger, den heer C. W. D'huij te Middelburg, alle eer aan. sterven. Hij had nooit in het minst haar misnoegen opgewekt, dus een wraakoefening was buitengesloten. Het was onverklaarbaar. Wat de ge tuigenis van Bishop betrof, hij zou geen moeite doen, die te weerleggen. Het was een handig weefsel van leu gen en waarheid. Hel was waarheid, dat de man in 1888 met hem in Alaska was geweest, maar zijn lezing van de dingen, die daar gebeurd wa ren, was boosaardig en leugenachtig. Betreffende den turns, dat was alles. Bill Brown verzocht den gevangene een vraag te mogen doen, wat hem werd toegestaan. Die vraag bracht wel eenige verwondering teweeg. Volgens het verhaal van den ge vangene had hij een zwaren strijd ge had met de twee geheimzinnige man nen. „Als," zoo vroeg Brown, „dit het geval geweest is, hoe kun je dan het feit verklaren, dat je geheel onge deerd uit den strijd te voorschijn kwaamt? Bij onderzoek van het lijk van Borg zijn vele kneuzingen en kwetsuren ontdekt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1