GEMENGD NIEUWS riGEZONDEN MEIEDEELINGEl ADVERTENTIES TgMormei Vlissingen. STOOM WASSGHEBIJ& BLEEKBBÏJ „DE ZOOM" DROSB en OPGEDANE WASSGHSN Ursula LQdekamp. jonnen zijn, zuilen jj|^ iade hulp voltooien, ■n de vijanden van West Noord tot Zuid in on- it. De hoop om ons ii itrijd te kunnen over- n zij sinds lang- begra- ig op resultaten van hur ligdigen als lafhartiger meenen zij nog te n. Hun plannen zuller en tegen den geest er, iet leger en het geheel? ie onwankelbaar zijnj endlge wijze mislukkei, est van plichtvervullinj rland tot den laatster den vasten wil om fc eden wij dan het nieuwe et God als beschermt, and, voor Duitschiand'; jven van presi- Poincaré. die de vloten der Entente tot het eind van 1915 in den corlog hebben ver loren. Hij komt tot deze slotsom: Engeland 8 linieschepen, 7 gepant serde kruisers (met de pas gezonken Natal 8) 7 kleine kruisers, 13 kanon- neerbooten, 23 torpedojagers en tor pedobooten, 15 duikbooten en 10 hulpkruiserstezamen 83 (84) ge- vecbtseenheden. Frankrijk 1 linieschip, 1 gepant serde kruiser, 1 kanonneerboot, 1 mljnschip, 7 torpedobooten, 6 duik booten en 1 huipkruisertezamen 18 gevechiseer.heden. Rusland 1 gepantserde kru ser, 1 kleine kruiser, 3 kanonneerboten, 3 nrynschepen, 2 torpedojager' en tor pedobooten, 1 duikboot er 1 hulp- schiptezamen 12gevechtse nheden. Japan 1 Kleine kruisers i 2 tor- pedojagers_en torpedoboctenrzamen 3 gevechtsèenheden. Italië 1 linieschip, 2 gepa itserde kruisers, 1 kleine kruiser, 5 to pedo- Mncaré richtte een lanJ }a?erie" de troepen, by gelegen- ueuwe jaar, waarin hij de ongeschokte een- land, dat besloot den zetten totdat de ein- mng zou behaald zijn, rerklaart dat geen over kijk is. Eik dubbelzinnig beteekent vernietiging, rwerping. Een oogen- e zou beteekenen on- in een daad van ver- het nageslacht. sch van Koning eorge, in Engeland heeft den iwensch aan president f de van het nieuwe' mijn beste wenschen doen toekomen, en de hoop uitdrukken, bezit der gezondheid nogen verheugen, die en stellen uw zware rvullen. Ons beider in het nastreven van en het is voor mij ankbaarheid, dat de samengeklonken zijn tezamen 12 gevechtseenheden, Alles bijeen 129 gevechtseenheden. Van een aantal schepen weet de schrijver niet den naam op te geven, maar vermeldt hij alleen, dat op een bepaalden datum een bodem van het aangeduide iype verloren Is gegaan. Van de ve:liezen der Duitschers, Oostenrijkersen Turken doet de schry- ver geen opgave. Hij zegt alleen, dat ze aanmerkeiyk kleiner zyn. Rede van den Deenschen koning. Ter gelegenheid van de wisseling van hei jaar had gisteren op het slot Amalienborg een feestmaal plaats, aangeboden door het koninktyk echt paar, waaraan de koninkiyke famillie, de ministers en de hoogste militaire en civiele autoriteiten deelnamen. De Koning stelde een dronk in op het vaderland en zeide o. a.„Terug ziende op het atgeioopen jaar, zijn wy alien dankbaar voor het behoud van den vrede in ons land. Ds on aangenaamheden, die wij hebben te verduren, zyn kleinigheden, vergeleken bij het lyden van anderen, voor wie wij van oprecht medelijden zijn ver vuld. de hMHhaV«;r" wy hopen, dat onze harten, by de gedachte aan wat ons is' dappere soldaten en reekbaar hebben ge il hartetyke wenschen ryk over aan het <J president zijt, en zekering van myn mg voor de schitte- vande strydkrachten e, die van zoo on- in den oorlog zy'n overwinning waar in Galicië, ag of een serie van aan het Zuid-Wes- De militaire mede- Russische bladen ïryk-Duifsche siryd- 'kensen en Pflanzer i front van de Pripet ensche grens staat, nan. Uzonderbeden wor- op van dezen strijd aar van bevoegde aard, dat de vyand eft gemaakt en dat geretireerd zijn en n de linie tot heden er Russen zyn ge- der Russen. ig van de militaire tste dagen zegt de op grond van be- rbare bron, dat be- van zeer hard- ande zijn op het 280 werst van het ripjet tot aan de n nog geen nadere ent deze 'operaties ifficieeie Duitsche echter af te leiden, troepen tot den aan op een zeer zy een krachtiger* et front van Bes- in den Dnjester, losten van Zales- verkiarèn zelf, ichtige aanvailen usschen Proeth en in de richting nowilsj. >en verscheidene )osten van Tser- 870 man ge van ter zee. kapitein (er z de Frankfur' van de schep ons is bespaard, troost zullen kunnen vinden, in het vertrouwen op God kunnen wy de toekomst tegemoet zienik vereen zelvig mij met alie Denen, wanneer ik den wensch uitspreek „God be hoede Denemarken." De indruk in Amerika. In Amerikaansche oificieele kringen heeit men met verbazing het bericht ontvangen van het torpedeeren van de „Persia", waarbij wellicht levens van Amerikanen verloren zyn gegaan. Het komt juist op het oogenblik, dat de regeling van de „Ancona"-aange legenheden dichtbij scheen en heeft een zeer onaangenamen indruk ge maakt. De ambtenaren op het ministerie van buiten landsche zaken schenen geneigd, de afwikkeling van de on derhandelingen met Oostenryk gun stig in te zien. Men weet, dat er een aanzieniyke tijd verstreken is, sinds de onderhandelingen tot een basis leidden/ten einde Oostenryk in staat te stelien, al zijn duikbooten last te geven, geen schepen te tor pedeeren, zonder de non-combattan ten van boord te halen. Men zal zich herinneren, dat, terwijl Wilson over den Duitschen „Lusita- nia"-moord onderhandelde, de „Ara bic" onder soortgeiyke omstandighe den tot zinken werd gebracht. Er bestaat weinig twyfel over, dat het laatste incident een nieuwe diploma tieke actie zal beteekenen. De Ver- eenigde Staten zullen er Oostenryk nogmaals op wijzen, dat het een on- veranderiyke politiek is, dat de wet'.en der naties en die der menschelijkheid in acht moet worden genomen. De Amerikaansche consul te Aiexan- drië heeit opdracht gekregen, onmid- dellyk alle beschikbare inlichtingen te verzamelen. Bij de politie te 's Qravenhage werd dezer dagen aangiite gedaan van een geval dat deed denken aan oplichting op groote schaal, waarby werd gespeculeerd op de haast on verklaarbare lightgeloovigheid welke by sommige menschen. nog steeds schijnt te bestaan. Eer. Indische dame kwam door tusschenkomst van een naaister, die bij haar werkzaamheden verrichtte, in aanraking met een vrouw die, door verschillende bijzonderheden uit het leven van die Indische dame mee te deelen, bij deze geloof en vertrouwen wekte in haar beweringen dat zy door bemiddeling van een geheimzinnig genootschap ook mededeelingen om trent de toekomst en omtrent het ai of niet in leven zyn in Indië van den echtgenoot var. bedoelde dame kon doen. Omtrent dat geheimzinnig ge nootschap deelde de vrouw made dat dit zetelde in een gebouw waarvan zij in haar kamer een afbeelding aan den wand had opgehangen, welke later bleek te zyn een gekleurde prent van het gebouw van den Hoogen Raad. Verder vertoonde de vrouw een zg. medaille, waardoor haar „ver diensten" op gebied van de waarzeg gerij heetten te zyn erkend en welke medaille bij nader onderzoek bleek te zijn een medaille van een nyver- heidstentoonstelling te 's-Hertogen- bosch. Voor haar waarzeggerijen nu heette het noodig te zijn dat zy ver schillende goederen een haarlok, maar ook gouden en andere waarde volle voorwerpen, benevens geld van de belanghebbenden (in dit geval de Indische dame) deponneerde by het „Geheim Genootschap." Zao zou deze „waarzegster" de Indische dame hebben bewogen tot afgifte van gou den armbanden, een gouden ring met diamant, een gouden broche, een gouden halsketting, een aantal diaman ten, alsmede achtereenvolgens op ve schillende tijdstippen sommen gelds tot een gezamenlyk bedrag van f 1200. ook een andere dame aldaar zou zich hebben laten verleiden tot afgifte aan de „waarzegster" van gelden, en wel tot een bedrag van f 85. Toen laier de zaak niet zoo erg vertrouwd meer toescheen werd door bemiddeling van eenige personen getracht het gegeven geld ei. goed terug te be komen en toen dit niet vlot gelukte stelde men de politie met een en ander in kennis. De „waarzegster" zou toen o. a. beweerd hebben dat de door haar ontvangen gelden en goederen eenvoudig geleend waren en de gouden voorwerpen door haar op verzoek van de Indische .dame weder bij een ander waren beieend. Deze voorwerpen, zoomede een ge deelte van het geld, werden intusschen teruggegeven, maar een belangryk gedeelte van het geld nog niet. Naar men verneemt is de zaak thans nog in onderzoek by de politie. Vrijdagavond is brand ontstaan in de rieimattenfabriek van Gebrs. Rysdorp, op den Trekweg te Apel doorn. in een ommezien was alles een gloeiende vuurmassa, waaruit hooge vlammen en dikke rook op sloegen. Aan biusschen viel niet te denken. De brandweer was spoedig ter plaatse maar bepaalde zich tot bescherming van de belendingen. De schade is zeer groot, maar alles is verzekerd. Zaterdagavond is op het Oost plein te Rotterdam een schutting om gewaaid en terecht gekomen cp een gepensionneerden politieagent. Met een gebroken been en kneuzingen in den rug is de man naar het zieken huis gebracht. Een tot nog toe onbekend man is vermoedt lijk door een rukwind in de Delfschevaart gevallen. Hy werd ge red, doch was bewusteloos. Man schappen van de reddingbrigade heb ben met een zuurstofapparaat de le vensgeesten by hem opgewekt, waarna hy naar het ziekenhuis is vervoerd. Aan de zyde van de Hofstraat is een schutting, staande om het terrein van het nieuwe postkantoor, over een lengte van 30 tot 40 meter omge waaid en op de straat in de Hofstraat terechtgekomen, waardoor het verkeer daar gestremd werd. Op de Schiekade, tegenover den Provenierssingel, is een man uit een armhuis, vermoedeiyk tengevolge van een rukwind, in de Schie geraakt en verdronken. De man werd op den wal gehaald, maar een dokter, wiens hulp ingeroepen werd, kon slechts den dood vaststellen. Kapitein J. Piscaer van het s.s. „Schotland", gisteren mei steenkolen van Engeland te Rotterdam aangeko men, ontmoette op zijn reis naar Rot terdam in den stormnacht van 31 De cember op 1 Januari den Deenschen schoener „Dana" met hout van Hel- singborg voor Engeland bestemd. Het schip was in het noodweer lek ge sprongen en dreef neg op de iading. Het was onraogeiyk om de booten uit te zetten ten einde iets te doen tot het redden der bemanning van het in nood verkeerende scheepje. Wel bleef de „Schotland" den geheeten nacht in de nacht in de nabyheid en nam in den ochtend een der opvarenden, die aan een toegeworpen lijn in zee was gesprongen, aan boord het was de scheepsjongen B. Rasmussen uit Elseneur, die z'Jn eerste reis maakte deze is de eenige, die te Rotterdam werd aangebracht en in afwachting van de opening van het Deensche consulaat op heden, in het Christelijk tehuis voor zeelieden werd opge nomen. Later werd van het in nood verkee rende schip niets meer gezien, zoo dat ook niets bekend is van de ove rige bemanning. Een smokkelaar, weduwnaar en vader van negen kinderen, is in den Oudejaarsnacht te Zevenaar, door militairen, na vruchielooze waarschu wing, neergeschoten. Twee van zyn kameraden werden aangeschoten en in een ziekenhuis opgenomen. Omtrent de ongeregeldheden in het kamp van Zeist, waar Belgen geïnterneerd zyn, meld! men van of- ticieele zyde aan de „Tel." Den 28en December werden drie Belgische soldaten voorloopig in hech tenis gesteld, wegens dronkenschap en het veroorzaken van ruzie en op stootjes in de cantine. Bij hun arrestatie was het verzet van de oms'anders zoo hevig, dat de dienstdoende sergeant genoodzaakt was van zyn wapens gebruik te maken. Na het lossen van eer, schot was de toestand wel eenigszins gewijzigd, maar vond hy het toch noodzakelijk een patrouille van de wacht, welke inmiddels gewaarschuwd was, nog eenigen tyd te iaten surveilleeren. Terwyi genoemde sergeant intus schen zijn revolver opborg en zich omdraaide, werd er naar hem gewor pen met een bierglas, dat op zeer korten afstand langs hem heen vloog. Zich direct omkeerende, kon hij er den dader niet uit ontdekken, daar hy zich te midden van eenige hon derden Belgen bevond, die daar wa ren saamgeschoold. Deze heeft hy daarna uiteengejaagd, waarna het nog wel rumoerig bleef, maar voor een oogenblik de toestand toch een kal mer aanzien had, tot om balfnegen n.m. allen weer samenstroomden, om welke oorzaak is hem onbekend. Op dit oogenblik trad juist de wacht meester der marechausees, vergezeld van 6 marechaussees de cantine bin nen, waarop gezamenlijk het gebouw ontruimd werd. Daarna werd den Belgen bevolen hun barakken binnen te gaan en kon den de sergeant en zijn manschappen inrukken op last van den wach: meester der marechaussees en de orde was hersteld. Ongeveer anderhalve week ge leden vervoegde zich by den heer P. te Halfweg een persoon, die hem verzocht zijn auto in diens schuur te mogen plaatsen, aangezien hij door het slechte weer tegen een paai ge reden was en de auto zoodanig be schadigd was, dat verder rijden on- mogeiyk was. De heer P. stond het verzoek toe, doch tot op heden heelt de eigenaar zich neg niet aangemeld om de auto terug te bekomen. Een bewoner van de Rozenstraat te Utrecht heeft gemeend, het nieuw- jaarsschieten door iets te moeten ver vangen, dat in dezen tyd van oorlog een meer artilleristische uitwerking heeit. Hy plaatste namelyk in den Oudejaarsnacht in die straat een pro jectiel op den grond, stak dit aan, waarna hy zich verwyderde. Een he vige knal volgde, waardoor een 40 tal ruiten in den omtrek sprongen. Voorwaar een effect, dat hy zeker niet gedacht had. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Naar de „Jewish World" meldt, zal de nalatenschap van Andrew Friedman tej New York, geschat op een 17 millioen gulden, na aftrek van enkele kleine legaten, strekken voor een ^inrichting voor behoeftige oude lieden, onverschillig van welke gdzindte. Bij een ontploffing van de American Linseed Oil Works" (Ver. Staten) zijn 8 menschen gedood en 20 gekwetst. Door den brand welke daarna ontstond, werd voor een waarde van 1 tot 2 millioen dollars schade aangericht. wordt door 21.000 a^sen erkend fels het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Den 31 Dec. 1915 overleed te Haarlem na een kot tstondige ziekte I onze geliefde Echtgenoote en j Moeder, SUZANNA PIETERNELLA GUILLAUME, in den ouderdom van 56 jaar. E. MiiLLER. C. C. H. MULLER. E. J. H. MULLER. K. F. MULLER. Den 30 December jl. ontvingen wy de treurige tijding dat onze innig geliefde jongste Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom CORNELIS MAL! PAART, in leven 3e Machinist K. N Stv. Mp., a/b ss. „Iris", in den jeug digen leehyd van ruim 21 jaar ie Deal (Engeland), plotseling is overleden. Uit ailer naam, C. MALIPAART. D. MALIPAART— Klaassen. Vlissingen, 3 Januari 1916, (Dykstraai 101.) Algemeene kennisgeving. De Burgemees'er van Vlissingen en Mevrouw VAN DOORN VAN KOUDEKERKE betuigen hun harte- lyken dank voor de bij de jaarswis seling ontvangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. Met wederkeerige heilwenschen be tuig ik myn vriendelijken dank voor de mij toegezonden gelukwen schen ter gelegenheid der jaarswlsse- ling. JOS. VAN RAALTE. Vlissingen, 3 Januari 1916. De Heer en Mevrouw VAN NIF- TRIK—Nortier betuigen hun harielijken dank voor de vele goede wenschen op Nieuwjaarsdag ontvan gen en bieden hierby wederkeerig hun gei uk wenschen aan. De Heer en Mevrouw STAVERMAN betuigen hun harielljken dank voor de talrijke gelukwenschen by de jaarswi&seling ontvangen en bieden wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevr. mr. J. SMIT Az. Coster zeggen vriendelyk dank voor de ontvangen gelukwen schen en bieden wederkeerig de hunne De Heer en Mevrouw Dr. DUYV1S betuigen met wederkeerigen heil- wensch hun haitelljken dank voor de betoonde belangstelling op 1 Januari. Onder aanbieding van wederkeeri gen gelukwensen betuigen de Heer en Mevrouw PAAP—Biesiot vriendelyk dank voor de belangstel ling, bij de jaarveiwisseling onder vonden. De Heer en Mevrouw BEIJERS— Vorster betuigen hun dank voor de ontvangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw A. J. DE KO NING bedanken voor de ontvan gen gelukwenschen en bieden we derkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw L. E. M. VAN RAALTE—van Raalte betuigen met wederkeerigen geiukwensch, hun nen hartelyken dank voor de vele blijken van belangstelling by de wis seling des jaars ontvangen. De Heer en Mevrouw BEIJERMAN— Clinge Doorenbos danken veer de ontvangen gelukwenschen en bie den wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw J. S1EGERS- Hessig zeggen, met wederkeeri gen geiukwensch, vriendelijk dank voor de belangstelling op 1 Januari ontvangen. Mevrouw de Wed. Dr. J. R. HES SIG—Snijders, zegt vriendelyk dank voor de ontvangen belangstel ling op 1 Januari. Wederkeerig wenscht zy allen geluk. Met wederkeerigen heilwenscb, zeg gen ondergeleekenden vriendelyk dank voor de belangstelling op 1 Ja nuari 1916, F. VAN DE VELDE en Familie. Met wederkeerigen heilwensch be tuigt ondergeteekende zijn har- teiijken dank voor de belangstelling op 1 Januari. J. S. THEUN1SSEN, Ontvanger der loodsgelden. Met wederkeerige gelukwenschen betuig ik mijn vriendeiyken dank voor de bewyzen van belangstelling op 1 Januari. De Gemeente-Bouwmeester, W. A. DE JONG. A/I et wederkeerigen heil wensch,vrien- deiyk dank voor by de jaarswis seling ontvangen blyken van belang stelling. H. J. KAREL. Commissaris der loodsen. Vlissingen, 3 Januari 1916. Onder dankbetuiging voor ontvangen gelukwenschen biedt ondergetee kende wederkeerig de zijne aan. De directeur der H (B.)S. J. COSTER. De Directeur van het Postkantoor biedt wederkeerig zijn beste wen schen voor 1916 aan en doet zuiks langs dezen weg teneinde het perso neel nog niet meer drukte te bezorgen. Met wederkeerigen heilwensch myn dank aan leerlingen, oud-leerlin gen en ouders voor de op 1 dezer ontvangen gelukwenschen. G. JURRY, Hoofd van school C en Directeur der R.N L. Vlissingen, 3 Januari 1916. De Heer en Mevrouw C. G. BAERT zeggen dank voor de belangsLi- ling en bieden wederkeerig hun beste wenschen aan. Aangesloten NO. 262 GEBRS. WEIJENS, Juweliers. Aan de rivier De Zoom Bergen-op-Zoom. Onovertroffen, inlichtingen enz., worden op aan vrage gratis verstrekt by onder- geteekenden. P. I. ASSELBERGS Co. Dit is de titel van hef aangrypend- mooi vervolgverhaal, dat in een der eerstvolgende nummers van het Ge ïllustreerd Zondagsblad der „Vlissingsche Courant" een aanvang neemt. Rechtvaardig maar zonder eer.ig mededoogen uit den ryken familiekring uitgestooten is Ursula's vader gestor- ver, haar moeder zonder middelen achterlatend. Tot laat in den nacht ligt Ursula als kind te luisteren r.aar het klapperen der schryfmachine, waarop de zorgvolle lieve moeder zonder zich byna eenige rust te gunnen zenuwhaastig voorttikt. Dikwijls doen oogen, rug en vingers haar pyn, maar dan kiemt zy de tanden op elkaar, zy wil, zij mag niet vermoeid zijn, zy moet zorgen voor haar kind, voor haar kleine Ursula. Het is reeds in de eerste jaren harer jeugd, dat in Ursula groeit dat stille heftige gevoel van afkeer voor de ryke verwanten van haar vader, hetwelk eerst later na veel strijd e.i lyden, zoo roerend mooi in het verhaal be schreven, in haar overwonnen wordt. Wie dezen roman heeft gelezen zal niet licht vergeten, de prachtige figuur van Ursula uit wier herinnering nooit in haar leven verdrongen wordt het beeld harer moeder, die zooveel ge leden heeft. Wy raden al onze abcnné's op het Geïllustreerd Zondagsblad „URSULA LUDEKAMP" te lezen, het is meeslee- pend en menschkundig geschreven en spannend van het begin t.ot het eind. Wie nog niet op het Geïllustreerd Zondagsblad geabonneerd mocht zijn, verzuime niet al was het alleen slechts om zich het genot van dezen prachtigen roman niet ie laten ontgaan zich aanstonds als abonné op te geven aan het bureau öer„Vlissingsche Courant", Kleine Markt 58. De abonnementsprijs welke slechts 37% cents per Kwartaal van 13 nummers bedraagt, (franco per post f 0.45) kan voor niemand een beletsel zijn. SW" Nummers ter kennismaking kunnen gratis aan ons bureau wor den afgehaald. WEERBERICHT. Verwachting tet den avond van 4 januari Matige tot krachtige, tydelijk storm achtige W. tot Z. wind. Betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijk opklaring. Regenbuien. Zejfde temperatuur. l

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 15