DONDERDAG No. 307 53e Jaargang 1935 igniFirma F. VAN BE VEIBF Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefosn lolara. 19 Yirscfiijni dagaiijks, uiigezendfri ep Zossfsg in sigemsin srhiidi Cbriitsiijki Insidtp Sm® altkeerlngen Morden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plutsbewfi, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trim. De alikeerlitg Mordt geunrborgd door de „Heil, Alg. Verrek. Bink" te Sckietiesr GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1,50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Ünie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.4® voor iedere regel meer 18 ceej Driemaal plaatsen wordt ftwmaal berekend. B? abonnement speciale pr$s Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in'tbezit eener jf\rtf|jf^gulden bij levens- n gulden bij dood AA A gulden bij verlies Pfiftjgulden bij verlies J 4% n gulden bij verlies Q ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 3181Ijl lange ongeschikt- /*%g| door «g I van een hand, §*%j§ van gigaR van een 3*\ van elkeri kerd tegen ongelukken voor: ftdUUU heid tot werken 4#U een ongeluk Ut|l| voet of oog JLvU een duim A W U> wijsvinger anderen vinger. KENNISGEVING. Keuring Landstorm. Jaarklasse 1916. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de landstorm- plichtigen van de jaarklasse 1916, dat in deze gemeente ten Raadhuize eene keuring zal gehouden worden voor hen die dit verkiezen en wel op': Vrijdag 21 Januari a.s. ten 10 ure voormiddags. Tevens wordt daarbij bekend ge maakt dat nader zal worden bepaald wanneer zij in werkelijken dienst moe ten komen. Vlissingen, 29 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat by hen zijn ingekomen I. een verzoek van GERR1T LIEVEN - SE om verlof tot verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in per ceel 18 Lepelstraat. II. idem van JOANNES JOSEPHUS PLOUViER om idem in perceel 8 Bellamypark. dat van af heden gedurende veer tien dagen tegen het verleenen van de gevraagde verloven bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 29 December 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE: De Secretaris, J. P. VAN ROSSUM Jr. Vergadering van Woensdag. Met nog zeer vele citaten zette de Minister zijn verdediging voo t. Waar schijnlijk was deze rede zeer door wrocht, doch sprong de Minister wat al te veel van den hak op den tak, met gevolg, dat wij geen helder over zicht verkregen. Vele plannen zijn in den loop der tijden al voor het heil van de kolonie Suriname ge maakt het plan-Fock, het plan Iden- burg, het plan van de wdvaartscom missie. Hoe goed elk van dezep'an- nen wellicht ook moge zijn, de uit voering stuit meesi af op de gebrek kige bestuursorganisatie, het vicieuse besfuurstelselen de gestie van het bestuur is van het grootste gewicht voor het crediet der kolonie. In Brltsch Guyana is ten slolte een gron dige verbetering gelukt door een re organisatie van het bestuur. Hoe het komt dat het Hollandsche bestuurs stelsel zoo slecht is en waarom het door J. Iv. SI.) —o— (Nadruk vertuin.) „Ik kan geen riemslag doen, zon der dat mijn rug bijna den bodem der boot aanraakt. Wat sturen betreft •wel, deskundigen zeggen, dat er twee- en-deriig windstreken zijn, maar als ik begin, zijn et tenminste dertig meer. iEn zoo zeker als de appels aan de boomen groeien, even zeker heb ik niet het minste verstand van een pa gaai. Elke kano, waar ik ooit den voet ingezet heb, is nog door mijn toedoen omgeslagen. Van twee ervan ben ik door den bodem gezakt, ik ben in de Canyon over boord gegaan en beneden het Witte Paard pas uit het water getrokken. Ik kan slechts slag houden met éen man en die man is ondergeteekende. Maar, heeren, als de uitroeping komt, zal ik mijn plaats innemen in La Bijou en haar zoo noodig naar de hei brengen, als zij niet met voortvarendheid kan worden gereorganiseerd is ons niet duidelijk. Het overleg dat in de motie wordt gevraagd, kan de Minister wel plegen, doch de uitvoering van de plannen dient toch te wachten op verbetering van de bestuursgestie. Zijn opvatting dat men met de motie den Minister een deuk wilde geven, weid door krachtige interrupties ontkend. Ten slotte gaf hij als zijn meening te kennen dat alleen regeeren van uit het vaderland de goede reorganisatie kan brengen. Na de verklaring be reid te zijn tot overleg, ging de motie van de baan. Maar toen de heer Lohman, die in een huishoudelijk tafereel de ver houding van de kolonie en het moe derland schilderde. De vader, de minister, wil zoontjelief, die zich niet inspant, geen geld meer geven moe der volksvertegenwoordiging wil dat vader me! den zoon overleg pleegt. Dat paedagogische stelsel keurde hij af en hij schaarde zich aan de zijde van den vader- De heer Fock meende dat dit zoonije een gouverneur had, over wien te praten viel. Van politiek was hier geen sprake, meende hij. Men was den Minister welgezind en om dat te tooien werd ten slotte de be- grooiing voor Suriname zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Daarna het slotnummer: Deoorlogs- begrooting. Een lange jeremiade ge brek aan organiseerend talent bij het departement is voor alle klachten het thema. Qebrek aan wapens, zoowel als aan controle wordt gelaakt. Nu eens wordt te veel overgeplaatst dan weer te weinig; voigens den heer Arts zijn de stations-commandanten overbodig en duur; de provinciale commissies verdienen geld al werken zij niet enz. enz. Volgens dienzelfden spreker waren de landstorm-jongelui nog niet alle bewapend. Wat de heer Duymaer van Twist allemaal ten beste gal, was een rij kleine puntjes met als slot een critiek op het beleid van den minister. Deze was niet voortvarend en had gemis aan deferentie voor de legercommissie. Voor de gemoedsbezwaren van vele militairen gevoe't de minister niet ge noeg hij licht de Kamer' niet vol doende in hij regelt de rechtszeker heid van de militairen niet. Nu en dan daalde de stem van dezen afgevaar digde tot diep gegrom, dan weer steeg ze tot de hoogte van een comman- deerend officier. Het was door de grillige afwisseling uiterst humoris tisch. Eenige gevallen van dwaze en over dreven slraffen werden door den heer Duys meegedeeld. Op zijn bekende vermakelijke wijze wist hij de dwaas heid te rédiculiseeren. De Kamer lachte herhaalde malen en de minister tenminste onderweg niet omslaat.* Baron Courbertin sloeg de armen om hem heen en riep uit„Zoo ze ker als de appels aan de boomen groeien, jij bent een man!" Tommy's gezicht was wit en de stilte, die op de laatste woorden volgde, verbrak hij, door te zeggen „Ik zal niet ontkennen, dat ik heel goed een pagaai kan hanleeren, of dat de fortuin niet met me ismaar het is te gevaarlijk. Ik beschouw het als waaghalzerij. Wacht een beetje, tot de rivier open is, zeg ik." „Het helpt niet, Tommy", waar schuwde Jacob Welse hem. „Je kunt geen uitvluchten meer bedenken." „Maar, neen Ik heb in 't geheel geen verontschuldigingen noodig—" „Nu is het genoeg!" zei Corliss. „Je gaat mee." „Ik zal niets van dien aard doen. Ik zal „Zwijg i" Del was in de wereld gekomen met longen van leer en als hij ze zoover mogelijk uitzette, voelde Tommy zich niet op zijn gemak. „Zie! Zie!" In tegenstelling met Del's bulderstem, klonk Frona'sstem als een zilveren klokje tusschen de had menig pijnlijk oogenblik. Het straf-maar- raak- stelsel schijnt nog veel vuldig in het leger voor te komen. Dat dit den geest in het leger zeer benadeelt, ligt voor de hand. De klachten zijn alle van dien aard dat de hooge militairen gedeeltelijk een zeer zonderlinge opvatting hebben van hun superioriteit. Avondvergadering. 's Avonds voortzetting van de lita nie. Meer uniformiteit in de unifor men, geen proefnemingen meer, aldus de heer Scheurer. Wil de Minister geen krachtiger maatregelen nemen (egen het vloeken Het yerzoek van den Minister heeft weinig uitgewerkt. Den bouw van een graansilo met molen waarvoor op deze begrooting de eerste termijn wordt aangevraagd wil de heer van Wichen tot normale tijden uitstellen. De afgevaardigde van Bergen op Zoom had weer vele klachten die hij in galop-tempo afdraaide. Behaud van de toelage voor de officieren, acht hij gewenscht en billijk. Over de wolvorderfng sprak de heer De Meester om te betoogen dat deze in strijd met de wet is geschied en zelfs een voordeeltje was voor de industrieën zonder dat de Staat zijn laken iets goedkooper krijgt. Het gtaanbedrijf dat de Minister wil beginnen acht da heer Patijn een ge vaarlijke onderneming, dat op een mislukking en een groot geldelijk ver lies zal uilloopen. Het departement van oorlog zou een handel in graan moeten gaan drijve- waartoe het al lerminst geschikt en berekend is. Zonder te prejudiceeren op wat ge beuren moet in normale tijden, vroeg hij den Minister dezen post thans terug te nemen. De heer Ter Laan den Haag sloeg natuurlijk het record. Hij wees alle verantwoordelijkheid voor de mo bilisatie af, drong aan op schrapping van alle nieuwe militairistische posten: voor de luchtvaart, het moderne ge schut en de uitbreiding van de bere den artillerie. Voor de overige klach ten kunnen wij naar vorige rede voeringen van dezen geachten afge vaardigde verwijzen. Ten slotte hield de heer Marchant een felle flippica om den Minister te verwijten dat de Kamer niet voldoende wordt ingelicht en dat de Minister achter de commandanten zich ver schuilt. Nederlandsche mail. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat van het stoomschip „Frisia" van den Kon. Holiandschen Lloyd, dat den 12en dezer van Amsterdam met bestemming naar Zuid Amerika boomen. „ZieZieOpen water Open water! En wacht een minuut. Ik ga met je mee." Drie mijlen stroomopwaarts, waar de Yukon met een groote bocht van het Westen kwam, verscheen een klein stukje open water. Het scheen te won derbaarlijk, om geloofd te kunnen worden, na den ijsharden winter; maar Tommy Mc. Pherson, die niet romantisch was, vond er weer een goede reden in, zich terug te trekken. „Wacht een beetje, wacht een beetje," protesteerde hij, toen hij door Del Bishop bij den kraag werd ge grepen. „Ik heb mijn pijp vergeten." „Je blijft toch bij ons, Tommy," zei Bishop spottend. „En ik zou je de mijne aanbieden, als ik die van jou niet uit je zak zag steken." „Het was eigenlijk aan de tabak, dat ik dacht." „Je kunt hier wel uitnemen." Hij schoof zijn tabakszak in Tommy's bevende handen, „je moest je jas liever uittrekken. Hier ik zal je hel pen. En onder ons gezegd, Tommy, ais je je niet als een man gedraagt, trek ik mtyn handen van je af. Daar kun je op rekenen." is vertrokken, door de Engelsche autoriteiten te Falmouth de post is aangehouden. Voorts wordt meegedeeld, dat van de Donderdag j.t. te Falmouth aan boord van de „Nieuw Amsitrdam" aangehouden mail uit Amerika Dins dag een gedeelte door de maat schappij „Zeeland" hier te lande is aangebracht. Gisterenmorgen te Rotterdam ont vangen poststukken uit die mail waren ongeschonden. Bestendiging van den staat van beleg. Naar aanleiding van het verslag der Kamer nopens het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg schrijft de Regeering in een nota, dat zij geenszins blind is voor de be zwaren, welke verbonden zijn aan de u'tzeltingen uit het in staat van beleg verklaard gebied, in het bijzonder heeft zij zich rekenschap gegeven van de hardheid van den maatregel, wan neer deze niet aan een bepaalden tijds duur wordt varbonden. Op haar ver zoek hebben dan ook de commandant van het veldleger en de commandant van Zeeland regelen gesteld, volgens welke na verloop van tijd terugkeer wordt toegestaan. De territoriale be velhebber in Overijsel vreest echter verzwakking van den maatregel door gelijksoortige regelen te aanvaarden, en is bij zijn gevoelen gebleven ook na verdere gedachtewisseling. Waar de bestrijding van den smokkelhandel vooral in zijn gebied groote zorg en krachtsinspanning vereischt, meent de Regeering niet tegen het met over tuiging verdedigde inzicht van de be trokken militaire auïoritait te moeten ingaan. Volkomen onjuist is het overigens om de uilzetting te beschouwen als de straf op een bepaalde overtreding. In dat licht bezien zal wel iedere uitzetting als onevenredig zwaar zijn aan te merken. Krachtens art. 33 van de wet grijpen de uitzettingen echter uitsluitend plaats op grond, dat de aanwezigheid van een persoon voor de rust en de algemeene veilig heid wordt geacht gevaarlijk te zijn. Verslag van de Rijkspostspaarbank, Het verslag van de Rijkspostspaar bank over 1914 vangt aan met eenige mededeelingen over den invloed van den Europeeschen oorlog op het spaar- bankverkeer en de maatregelen, welke door den critleken toestand geboden waren. -XZZ Uit de volgende cijfers nu blijkt de invloed van den oorlog. In 1914 bedroeg het aantal inlagen 1.747.614 tegen 2.147.167 in 1913, terwijl het bedrag dier inlegging was f 74.594.538.45tegeni 86.817.401.23'/» in het voorafgaande jaar. De inlagen Corliss had zijn zwaar flanellen hemd uitgetrokken, om zich vrijer te bewegenen het was duidelijk, toen Frona zich bij hen voegde, dat zij ook wat had uitgelaten. Jacket en rok waren verdwenen en haar onderrok van donker laken reikte maar even onder de knie. „Zoo is het goed," zei Del Bishop. Jacob Welse zag haar ang3tig aan en ging naar de plaats, waar de pagaaien lagen, waarvan ze éen voor éen de greep probeerde. „Je zult toch nietzoo begon hij. Zij knikte. „Je bent een goed meisje," zei Mc. Pherson vol geestdrift. „Nu, ik heb een vrouw thuis, om nog niet eens van mijn drie kinderen te spreken „Al klaar CorliS3 lichtte den boeg van La Bijou op en keek achterom. Courbertin nam den achtersteven op en samen droegen zij het ranke bootje de steile helling af. Een plat stuk drijfijs, dat bij elke lichte drukking in het water dompelde, diende als stei ger. „Tommy, jij in den boe^ Tommy, die Bishop zwaar achter zich hoorde ademhalen, gehoorzaam- verminderden dusin aantal met 399.553 in bedrag met f 12.222.962.78'/». Terugbetaald werd in 1.257.316 posten f 78 498.106 46 (inclusief de rente, in den loop van het jaar uit betaald bij geheele afbetaling van boekjes ad f 121.080.52), tegen in 1913 in 1.145.612 posten f 84.255.559.507». Aan rente werd goedgeschreven f 4 698.494.29 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad f 121.080.52), zoodat het tegoed der inleggers einde 1914 bedroeg f 184.585.445 881/», zijnde nog t 794.340.69 meer dan einde 1913. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 22.778, waardoor er 31 December 1914 1.671.498 in omloop waren. Het aantal staatsschuidboekjes nam in 1914 per saldo toe met 498 en klom daardoor tot 23.805. Het nominaal bedrag der inschrij vingen op deze boekjes nam in 1914 toe met f 926 800 en steeg daardoor tot f24.330.750. Berekend naar den daarvoor aangegeven koers hadden de titularissen van staatsschuldboek jes te vorderen f 16 544.910 tegen f 18.079.551.377» op het einde van 1913. een vermindering dus van f 1.534.641.377». Ontvluchte geïnterneerden. In onze havenplaatsen wordt thans een streng onderzoek ingesteld naar de identiteit van Belgen, die ons land verlaten. Dat onderzoek heeft de be doeling te verhinderen, dat Belgische soldaten, die hier geïnterneerd waren en aan het kamp zijn ontvlucht ons land verlaten. Voor het vermoeden door het persbureau Vaz Dias geven tileerd, als zou het in de bedoeling liggen niet geïnterneerde dienstplich tige Belgen, die zich bij hun leger willen voegen daarvan te weerhouden is, aldus zegt de „N, Ct.", natuurlek geen schijn van grond. Bond van Ned. Onderwijzers. Te Amsterdam is de 39ste aige- meene vergadering van bovengenoem- den bond geopend. De voorzitter der afdeeling Amster dam, de heer E. J. v. Det, herinnerde er aan, dat de afd. Amsterdam, en daarmee ook de Bond, 40 jaar be stond. Spr. schetste de toestanden in dien tijd en de verbeteringen in den onderwijzersstand, welke spr. nóg niet rooskleurig noemde. De positie van den onderwijzer is in den loop der jaren een andere geworden. Ook de verhouding tot de autoriteiten is verbeterd. De voorzitter, de heer Ossendoip, hield vervolgens de openingsrede. Allereerst wees spr. op denalgemee- nen oorlogstoestand en meende te mogen vaststellen, dat ook de school voor een grooter of klein deel, daartoe het hare heeft bijgedragen. In ver- de Frona zorgde voor het evenwicht door in den achtersteven te gaan zitten. „Ik kan sturen," sprak zij tot Cor liss, die nu pas merkte, dat zij mee - Hij zag op naar Jacob Welse, als om zijn toestemming te vragftr, en deze knikte ernstig. HOOFDSTUK JtXV. „Bijou" was volmaakt en wel ge schikt om het hart van een kanovriend in vuur en vlam te zetten. Zoo licht als een eierschaal en bijna even broos, zou haar wand geen bescherming bieden voor een drijvend stuk ijs, dat er met kracht zou tegenstooten. En ofschoon het water open was, kon zij toch niet geregeld doorvaren, want de rivier was vol verspreide ijsschot- sen, die van het randijs waren afge brokkeld. En hier zag Corliss dade lijk hoe handig Frona was en hoe zeer hij haar vertrouwen kon op de zen moeilijken tocht- (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1