WOENSDAG No. 306 53e Jaargang 1913 ipe: Firm f. VAN SE VELDE Ir., Kleins Markt 53, Vlissingen. Telelooij Inters. 18 VsrssEipï KAMEROVERZICHT- FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Posi-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent m ADVERTENTIEPRIJSVan 1-4 regel» 0.40 j voor iedere regel meer i® een* Driemaal plaatten wordt tweemaal berekend. Bg abonnement speciale prij» Reclame» 26 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel yiigszssiirii sp Mag sa algsnisia srkandi Christilijks lisstinsi De abonnés, in 't bezit eener <>flf|f|£u'den bij lever.s- gulden bij dood G|*f|gulden bij verlies.* polis, zijn GRATIS verze- II lig lange ongeschikt- *111 door "Cglgj van een hand, I kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken I Uv een ongeluk wUU voet oi oog JL4rU '4tio altkeerlngcn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plnatsbewfa, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. gulden bij verlie» 4j ë"|tf*gulden bl| verlies ^feï^gulden bij verliet van S1111 van een M van eiken een duim JLU3J wijsvinger MV anderen vinger. Ou ultkvarlng wordt gewaarborgd door do „Heii. Alg. Varzok. Bank" to Ssfelod»» GEMEENTEBESTUUR NADERE BEKENDMAKING in zake Goedkoop Varkensvltesch. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat bij alle Varkensslagers hier ter stede Varkensvleesch kan worden betrokken tegen de hieronder vermelde prijzen; ingaande 5 Januari 1916. Rollade f 0.55 per pond. Fijne magere Lappen f 0 55 Doorregen Lappen f0.47' Vette Lappen f 0.45 Carbonade f0.50 Reuzel S0.5C Vet Spek f0.45 Mager Spek f0.50 Kluiven f 0 20 Worst f 0.45 Gehakt f 0.45 Wanneer minder oi meer dan 5 ons wordt betrokken, worden de prij zen naar evenredigheid berekend. Bovenstaande prijzen zijn alle a contant, afgehaald aan den winkel. Worden hoogere prijzen gevraagd door Slagers dan worden de koopers verzocht den Burgemeester daarmede onmiddellijk in kennis te stellen. Vlissingen, 29 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBLICATIE. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, Gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden aan G. J. GROENOUWE, bakker alhier, ver gunning is verleend tot het in wer king brenger, van een electro-motor van 1 P.K. in zijne bakkerij Kadastraal bekend Gemeente Vlissingen Sectie E No. 1548 plaatselijk gemerkt Noord straat No 78, onder de daarbij ge stelde voorwaarden. Vlissingen, 27 December 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Dinsdag. Curasao en Suriname. De begroo ting van Suriname is weer even snel stopgezet. Door den Minister waren tal van posten die tot opheffing van de Koloniën kónden gelden, van de begrooting afgevoerd. Van de zijde der Commissie van Rapporteurs kwam het voorstel nog eens overleg te ple gen met den gouverneur, teneinde te overwegen ot het niet gewenscht is bij suppletoire begrooting de posten er weer op te brengen. Dit voorstel door J. .80.) —o— (Katrol! rertoieo.) Lettende op de waarschuwing,kwam zij een paar voet dichter bij en pro- beerde het nog eens heel voorzichtig, tot het zware blok even een weinig werd opgelicht en Jacob Welse zijn beslijkt gezicht boven water hield. Hij haalde eenige keeren diep adem en riep „Maar dat smaakt goed En toen, met blijde oogen om zich heenziende „Frona, Del Bishop heeft een goed voorspellenden geest." „Waarom vroeg zij. „Omdat hg zei, dat je geschikt waart voor dit land, dat weet je toch nog wel Hij kuste haar en zij lachte, dat het daverde in de heldere lucht. Cour- bertin kwam juist den hoek om van de ingestorte hut. „ik heb nog nooit zoo'n man ge zien riep hij vroolljk. „Hij is gek, zal worden gedrukt en rondgedeeld. In verband hiermede werd de dis cussie geschorst. De discussie zou dan later worden voortgezet. De reeds ge oefende kritiek van de heeren Kiee- rekooper en Fock zal dan wel be sproken worden, zoodat wij deze thans kunnen laten rusten. Over Curagao had de heer Knobel veel te klagen. Het rapport van de welvaarts-commissie is al vier jaar oud en er gebeurde niets. De com municatie met de omliggende eilan den is nog steeds niet tot stand ge bracht, terwijl dit een zeer groot be lang is voor de kolonie. Door den heer Kleer-kooper werd de toestand van de kolonie besproken zooals die geweest is bij het uitbreken van den oorlog.De verhalen van den heet Vuyl- steke zijn zeer overdreven. Typisch is dat het Koninklijk Nationaal Steun comité twaalf duizend gulden uit Cu- rsgio ontving. Gevraagd of men in de kolonie dit geld niet noodig had, werd geantwoord dat men het daar niet noodig had. De heer Vuylsteke heeft hier te lande gezegd dat hij geld noodig had voor den bouw van twee kerken. Deze afgevaardigde vroeg eens wat opheldering. Bij voorbaat noemde de heer Van Vuuren verschillende mededeelingen van den beeiKleerekoper insinueerend. Hij geloofde stellig dat het geld als het verzameld is voor de bevolking ook aan deze ten goede zal komen. De Minister van Marine, die deze begrooting heelt te verdedigen, zal allerlei inlichtingen vragen. Inmiddels was de motie in zake de Surinaamsche begrooting gedrukt en rondgedeeld. De Minister wordt uit- genoodigd om overleg te plegen met de gouverneur der kolonie, betreffende de vermindering en de schrapping van verschillende posten en om van dat overleg een suppletoire begrooting voor te bereiden tot verhooging van die posten. Ditmaal wist de minister wat meer te vertellen. Waarschijnlijk was het voor hem gereed gemaakt. Wijzer werden wij er niet door. De hakke lende voordracht van dezen Minister staat het verkrijgen van een overzicht zeer in den weg. BINNENLAND Overgang naar de Landweer. De minister van oorlog heeft het volgend schrijven aan de burgemees ters toegezonden: Een ontwerp van wet is ingediend tot verdere verlenging van den dienst bij de militie en een ander ontwerp tot verdere verlenging van den land- weerdienst. Evenwel zullen volgens eerstbe doeld ontwerp in de verlenging niet deelen de ingelijfden bij de lichting krankzinnig! Hij is niet tot bedaren te brengen. Zijn schedel is gebroken door den val en zijn tabak is weg. Maar het is hoofdzakelijk de tabak, waarom hij treurt." Maar zijn schedel was niet gebro ken hij had slechts een vrij on schuldige snede in het achterhoofd. „Je zult moeten wachten, tot de anderen terugkomen. Ik kan niet dra gen." Jacob Welse wees naar zijn rechterarm, die slap neerhing. „Alleen uit het lid," zei hij. „Niets gebroken." De baron nam een overdreven houding aan en wees op Frona's voet. „Ach! het water, het is weg, en daar, een juweel van een stroom, een parel van groote waarde." Haar veel gedragen mocassins wa ren door het ijs- en sneeuwwater ge heel opengescheurd en een kleine, witte teen keek uit in de wereld van modder. ,Dan ben ik werkelijk rijk, baron, want ik heb er nog negen." „Rijk is u toch, een koningin riep hij vol vuur. „Wat een belachelijke dwaze, maar beste kerel is u," zei Frona. „Ik kus u de hand." En hy knielde 1907, de oudere lichtingen, behooren- de tot de infanterie, de wielrijders, de vestigaitillerie, de pontonniers, de hospitaalsoldaten en de administratie troepen. Deze ingelijfden gaan der halve, voor zoover zij vóór cf 'op 31 December 1915 den voor hen in nor male tijdsomstandigheden geldenden militiediensttijd ten volle hebben vol bracht, op 1 Januari 1916 naar de landweer over. In verband hiermede heb ik de eer u te verzoeken, om zoo spoedig mo gelijk zorg te dragen voor de ver richtingen, voorgeschreven in de pa ragrafen 3, 7, 20, 12, 2e lid, en 13- der Landweerinstructie 1, voor zoo ver gij bij die verrichtingen betrokken zijt. U gelieve reeds nu maatregelen te nemen, weike er toe kunnen leiden, dat ten aanzien van hen, die op 1 Januari 1915 naar de landweer over gaan, de inschrijving in het verlof- gangersregister van de landweer op dien datum tot stand komt. Tusschen 1 en 7 Januari 1916 be hoort u de groot verloigangers, die op den eersten dier maand naar de landweer zijn overgegaan, te wijzen op dien overgang en op de verplich tingen, .welke daaruit voor hen inge volge artikel 24 der Landweerwet voortvloeien. Ter zake is van toepas passing het bepaalde in paragraaf 12 3e lid, laatsten volzin. Aan de militaire autoriteiten wordt opgedragen zo» spoedig mogelijk o. a. voor de in de paragrafen, 3, 7, 10 en 13 der Landweerinstructie 1 voor geschreven verrichdngen zörg te dia gen, voor zoover zij daarbij betrokken zijn. Melk voor kinderen en zieken tegen verminderde prijzen. Een tweetal wetsontwerpen is in gediend om Hoofdstuk X der Staats- begrooting van 1915 en I916resoec- tievelijk te verhoogen met f166,000 en f 1,000,000, teneinde van Rijkswege een aandeel bij te dragen in de kosten van gemeentebesturen, voortvloeiende uit de beschikbaai stelling van melk voor kinderen en zieken tegen ver minderde prijzen. In de toelichting herinnert de mi nister aan zijn mededeeiing in de Tweede Kamer bij de discussie over de interpellatie van den heer Sannes, naar aanleiding van den prijs der melk, toen hij verklaarde: „Wanneer daartoe door den Raad eener gemeente de wensch wordt ken baar gemaakt, is de regeering bereid een dusdanigen maatregel te treffen dat kinderen en zieken ter plaatse verzekerd zullen zijn van een voldoen de hoeveelheid melk, tegen prijzen niet hooger dan de winterprljs 1914/ 1915. Deze maatregel zal bestaan in het voorgenoemde personen bijbetalen galant in den modder. Zij trok haar hand weg, en schudde met beide handen zijn krullebol heen en weer. „Wat zal ik met hem doen, vader Jacob Welse haalde de schouders op en lachte; „sla hem tot ridder zei hij na een oogenbiik. De rivier, die nu gevallen was tot haar winterbedding, voerde nu haar overvloed van ijs geregeld af. Maar onder het vallen had zij op den oever een muur van gestrand drijfljs achter gelaten van wel twintig voet. De groote blokken waren op het land verspreid tusschen de omgeworpen en nog staande boomen en de met slijk be dekte bloemen en grassen als het uitbraaksei van een monster uit het Noorderiand. De zon deed haar best en de stoomende damp waschte het slijk en het vuil van de ijsbergen, tot zij schitterden als opgehoopte diaman ten in het heldere licht, of opaalblauw schenen. Toch we'den zij soms als bij toeval te hoog op elkaar gescho ven en dan vielen zij met donderend geraas op den voorbijglijdenden stroom aan stukken. In een van de openingen, die zoo van van 't verschil in prijs van de melk in den winter 1914/1915 en in dien van 1915/1916 onder voorwaarde dat de betrokken gemeente bereid is 7s van het verschil te betalen." Teneinde nu de Staten Generaalin de gelegenheid te stelten zich over deze aangelegenheid zoodra mogelijk uit te spreken, heeft de minister be doelde wetsontwerpen ingediend. Aangezien het onbekend is, door welke gemeenteraden eventueel de wensch, in het antwoord der regeering genoemd, kenbaar zal worden gemaakt ontbreken de noodige gegevens tot het maken van een berekening van het vermoedelijk beloop der uit den be oogden maatregel voortvloeiende kos ten en berust de uitgetrokken som uit den aard der zaak slechts op gissing. Voor 1915 is slechts gerekend op de uitgaven over de maand December en voor 1916 op de eerste helft van het jaar. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari de ontvanger der directe belastingen en accijnzen te 's Graven polder J. P. Bakker ontheven van zijn beheer en tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van adjunct-inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen aan de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam. Diploma's van stuurman. Ingevolge art. 8 van de Schippers- wet kunnen diploma's van stuurman voor de kleine vaait mede verkregen worden door het vertoonen van een bewijs van te hebben voldaan aan een eind- of overgangsexamen van een' bij Kon. besluit aangewezen zee vaartschool. Thans zijn bij Kon. besluit, voor het tijdvak van 1 Januari 1916 tot 1 Januari 1917, als scholen, welker be sturen bevoegd zijn tot het afgeven van bedoeld bewijs aangewezen de zeevaartscholen te Amsterdam (in het Zeemanshuis); te Amsterdam (genaamd Kweekschool voor de zeevaart)te Delftzijlte Groningen (afdeellng van de academie „Minerva")te Harlin- gente Den Helderte Rotterdam te Schiermonnikoog te Terschelling te Texel; te Vlieiand en te Vlissingen (genaamd De Ruyterschool.) Het buitengewoon S.D.A.P.-Congres. Zooals gemeld, zal de S.D.A.P. 8 en 9 Januari te Arnhem een buiten gewoon congres houden. Naar het „Volk" meldt, heeft het partijbestuur resoluties voorgesteld, waaraan het volgende is ontleend: Grondwetsherziening. Het con gres erkent, dat in de thans versche nen wetsontwerpen tot grondwetsher ziening de verwezenlijking ligt opge- gevormd waren, lag „Bijou" en er om heen, behalve nieuwelingen en zieke mannen, waren de tijdelijke bewoners van Split-up eiland gegroe peerd. „Neen, neen, Kameraadtwee man is meer dan voldoende." Tommy Mc. Pherson zag den kring rond voor in stemming. „Ais je er drie in zoo'n kleine kano pakt, geeft dat meer last dan gemak." „Wij moeten 't goed doen of in't geheel niet," sprak Corliss. „Wij heb ben drie man noodig, Tommy, en dat weet je ook wel." „Neen, neentwee is voldoende, zeg ik je." „Maar ik ben bang, dat wij het met twee moeten doen." Tommy gat openlijk zijn voldoening te kennen. „Meer zou maar lastig zijnen ik twijfel er niet aan, of je zult het wel tot een goed einde bren ger)." „En jij zult een van deze ttoee zijn, Tommy," ging Corliss onverbiddelijk voort. „Neen, er zijn nog genoeg anderen, beter geschikt dan ik." „Neen, dat zijn er niet. Courbertin sloten van wat door deze regeering bij haar optreden is toegezegdhet spreekt zijn waardeering erover uit, dat de regeering, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden, deze ontwerpen heett ingediend op een tijdstip, dat de totstandkoming binnen deze parlementaire periode gewaar borgd schijnt, en besluit, dat de S.D. AP. al hare krachten zal inspannen om eiken openlijken of bedekten legen- stand, die tegen die tot standkoming zal worden geboden, te helpen breken. Evenredige vertegenwoordiging. Het congres verklaart haar zooals ze wordt voorgesteld, te aanvaarden, doch vordert, dat ook de toepassing er van op eventueels verkiezingen voor de Eerste Kamer, in de Grond wet zal worden vastgesteld. Aan den gewonen wetgever moet invoering van stemplicht worden overgelaten. Het congres acht het uitgesloten, dat de regeering over het vastleggen van het algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet haar veto zou uitspreken. Het congres acht verder het bestaan eener Eerste Kamer in strijd met de grondgedachte eener volledige demo cratische staatsinrichting, weshalve de afschaffing der Eerste Kamer door de S.D.A.P. wordt geëischt. Ouderdomspensioen. Het con gres constateert, dat hetgeen geboden wordt, bij verscheidene eischen der partij inzonderheid, wat betreft de leeftijdsgrens, de hoogte van het pen sioenbedrag 'en de uitsluiting der be deelden, aanmerkelijk ten achter blijft overweegt echter dat het ontwerp overigens geheel in overeenstemming is met het door de partij aanvaarde grondbeginsel, dat de kosten dezer pensionneering geheel behooren te worden gedragen door den Slaat. Ten aanzien van de Prov. Staten verkiezingen wordt de volgende reso lutie voorgesteld „Doordien een der grootste gevaren voor de totstandkoming van het alge meen kiesrecht, vooral wanneer dit ook het algemeen vrouwenkiesrecht beteekent, dreigt van de thans nog rechtsche Eerste Kamer, krijgen de Statenverkiezingen, welke in 1916 ge houden zullen worden, meer dan ge wone beteekenis. Daarom draagt het congres het partijbestuur op vóór die verkiezingen al die maatregelen te nemen, welke het dienstig oordeelt om een dusdanige samenstelling van de Provinciale Staten te verkrijgen, als noodig is om de tegenwerking van de Eerste Kamer onschadelijk tema ken. Waar en voor zoover noodig verklaart het congres zich bereid tot dusdanige samenwerking met die po litieke partijen, die in zake de grond wetsherziening bereid zijn de regee ring te steunen en het algemeene kiesrecht te verwezenlijken, als noodig en mogelijk zal blijken." kent er zelfs niet de eerste beginselen van. St. Vincent kan blijkbaar den overtocht naar hier niet doen. Mr. Welse is door zijn arm verhinderd. Dus er is niemand anders dan jij en ik, Tommy. „Ik bemoei me niet graag met een andermans zaken," zei Tommy weer, maar waarom kan Dei Bishop niet mee Del Bishop stapte in het midden van den kleinen kring, zweeg even en keek iedereen flink in 't gelaat, vóór hij sprak. „Is hier iemand, die kan zeggen, dat ik een lafaard ben?" vroeg hij zonder inleiding. Weer zag hij ieder een in de oogen. „Of is er iemand onder u, die kan zeggen, dat ik ooit een onmannelijke daad heb gedaan En weer zag hij den kleinen kring onderzoekend rond. „Nu dan, goed en wei. Ik haat het water, maar ik ben er nooit bang voor geweest. Ik kan niet zwemmen, toch heb ik meer keeren over boord gelegen, dan ik me nog herinneren kan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1