DONDERDAG 33e Jaargang Bericht (1EMEENTEBESTUUR FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. KAMEROVERZICHT. BINNENLAND No. 302 1915 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp f 1.50. Voor Belgii 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent itsfirms f. f&l BE VELBE Ir., Kieim Markt 58, Vlissingen. Teiefoon Inters. IB ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regelt 0.4t voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatten wordt twetmaal berekend. B{ abonnement tpeclale pr|t Reclamet 2® ct. per regel Dienitaanbiedingen en -aanvragen 8 ct. per regel VtrschiiBf dagelijks, uitgizanderd op Zondag m al&tisGS arkindt Christelijke fsastdagss De abonnés, in 't bezit eener AA Aft gulden bij levens- FyCfft gulden bij dood AA gulden bij verliet F*'A gulden by verliet J| A Agulden by verlies A (^gulden by verliet polis, zijn GRATIS verze- /|Q| lig lange ongeschikt- S door ml IBI van ee" iïan<^> 1^18 van II lil van een van e'k*n kerd tegen ongelukken voor: fcdWU»<U heid tot werken f Cf een ongeluk voet of oog JLvUF een duim iUlf wijsvinger Cjtl anderen vinger. 3wa ultkeerlngen worden VERDOBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatfbew|z, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De oltkeerlng wordt gewaarborgd door do „Hotl. Alg, Vorzok, Bank" ta Sckledcw Met het oog op het Kerstfeest zal de „ViiS3ing- sche Courant" Zaterdag a.s. NIET verschijnen. Wij verzoeken H. H. Adver teerders beleefd advertentiën uiterlijk Vrijdagmiddag 1 uur ons te doen toekomen. De Uitgevers. Zij die zich met 1 Januari op de dagelijks uerschijrsende „VLIS- SINGSGHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS. PEULVRUCHTEN. Winkeliers handelende in peulvruch ten, in deze gemeente, die de door de regeering te verstrekken groene erwten en bruine boonen wenschen te verkoopen, worden verzocht hier van ten spoedigste ter Gemeente Se cretarie (Bureau Griffie) aangifte te doen, onder opgave van da hoeveel heid welke zij noodig hebben. Vlissingen, 23 December 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOONR VAN KOUDEKERKE. VERORDENING. De Commandant in Zeeland Gezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarby de gemeenten in de Provincie Zeeland zyn verklaard „in Staat van Beleg" Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stel! bij deze de navolgende Ver ordening vast: Artikel 1. De Verordening van 7 October 1915 betreffende het vervoer van vee en goederen is ingetrokken. Artikel 2. Bestuurderen, of hun last hebbers van ondernemingen tot ver voer van vee en goederen (de spoor weg- en tramwegmaatschappijen daar onder niet gerekend), hetzy de dienst dier ondernemingen op gezette, of op ongezette tyden wordt uitgeoefend, zijn verplicht, op aanvrage van den Burgemeester ter plaatse, aanneming van, door laatstgenoemde autoriteit te bepalen, soorten van goederen en vee ter verzending te weigeren, wanneer de aanbieding daarvan niet vergezeld is van een schriftelijke verklaring van den Burgemeester voornoemd, of van diens gemachtigde, waaruit blijkt, dat van de bedoelde verzending is kennis genomen. Artikel 3. Overtreding van deze "Verordening wordt, ingevolge art. 43 door J. X*. 76.) —o— (KaamK verboaea.) Gedurende den middag vermeer derde .het geraas by tusschenpoozen en tegen het vallen van den avond hoorde men het voortdurend, maar tegen den morgen had het geheel opgehouden. De rivier was acht voet gewassen en op veie plaatsen liep het wafer over de ijskorst. Men hoorde het ijs kraken en splijten en kloven kwamen er in alle richtingen. „Het ijs van den beneden-stroom zit vast beneden tusschen de eilanden, verklaarde Jacob Welse. „Dat heeft den was veroorzaakt. Dan heeft het ook een dam gevormd aan den mond van de Stewart en houdt den stroom tegen. Als dat doorbreekt, zal het naar beneden gaan en den bene- dendam wegdringen." „En dan en dan riep de baron. „Dan zal „Bijou" zwemmen." van de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 4. Deze Verordening treedt in werking onmiddellijk na derzelver afkondiging. Uitgevaardigd te Middelburg, den 9en December 1915. De Commandant in Zeeland, De Vice-Admiraal, G P. v. HECKING COLENBRANDER. Afgekondigd te Vlissingen, fer piaat se gebruikelijk, 22 December 1915. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Het vraagstuk van de bestryding van het mond- en klauwzeer is on getwijfeld zeer belangrijk. Niet alleen dat het behoud van den vees'apel een groot nationaal belang is, het gaat hier ook om aanzienlijke bedragen uit 'sryks schatkist. Het is dus alles zins gewenseht dat niets onbeproefd moet worden gelaten om te trachten afdoende en goedkooper strydmidde- len te vinden. De heer de Wyker slooih de Weerdesteijn vestigde de aandacht op de voorbehoedmiddelen tegen deze ziekte, taninne en looizuur en andere, welke middelen de minis ter niet, of niet in voldoende mate althans heeft beproefd. Het doorziek-systeem dat volgens den minister het eenige is dat tegen het afmaak-systeem kan worden aan gewend, heeft verschillende voordee- len. Wanneer het met zorg wordt toegepast en het isoleer-systeem daar- by nauwkeurig wordt gevolgd, zyn de resultaten niet gering en wanneer men daarby in acht neemt dat de kosten ervan zeer gering zyn, dan dient men te erkennen, dat het naast en tegenover het afmaak-systeem in vele opzichten aanbevelenswaardig is. Tijdens de rede van den heer Duy- maer van Twist, die geheel in gelij ken zin als de heer Wykersiooth sprak, kwam de vacantie-stemming over de Kamer. Het werd zeer ru moerig, en toen de voorzitter de op merking maakte dat vóór Kerstmis de particuliere gesprekken altijd drukker zyn dan anders, werd het nog erger. Er bleken nog vele sprekers inge schreven, doch een verzoek tot be perking werkte niet veel uit. Bijna allen waren tegen het afmaak-sysfeem. de heeren Lieftinck en Smeenge be streden het in de eerste plaats nog weer eensde eerste achtte het niet gewenseht dat alle verdacht vee werd afgemaakt, omdat men in elk geval dat kan isoleeren, tot tijd en wille het Toen het licht sterk werd, zochten zij over de rivier naar den man. Hij was niet van de plaats gekomen, maar in antwoord op hun geweerschoten wuifde hg zwakjes. „Wij kunnen niets doen, vóór de rivier losraakt, baron, en dan kunnen we het probeeren met „Bijou." St. Vincent, het zal 't beste zijn dat je je dekens haalt en hier vannacht slaapt. Wij zullen drie riemen moeten hebben, en ik denk dat we Mc. Pherson wel mee kunnen krijgen." „Niet noodig," haastte de corres pondent zich te antwoorden. „Vóór het aanbreken van den dag ben ik op en hier." „Maar ik Waarom ik niet vroeg baron Courbertin. Frona lachte. „U weel, we hebben u uw eerste les nog niet gegeven." „En daar zal morgen nauwelijks lijd voor zqn," voegde Jacob Welse er bij. Als zij gaat, dan gaat zy met stoom. St. Vincent, Mc. Pherson en ik zullen de bemanning moeten uit maken, vrees ik. Het spijt me, baron. Blijf nog een jaar bij ons en dan zult u ook geschikt zijn." Maar baron Courbertin was on- blijkt aangestoken, de tweede wees op melkstaten van koeien die vroeger de ziekte hadden, doch genezen zijn. Zijns inziens bleek daaruit, dat de koeien die men had laten doorzieken altqdmeer melk gaven dan te voren. Hij vroeg den minister hoe hij daar over dacht. Van wetenschappelijk standpunt verdedigde de heer Scheurerhetzoe ken naar genezing, Inpiaats van het afmaaksysteem. Al'een de heer van Foreest is ver dediger van het algemeen verguisde systeem. Hij meer.! dat de ziekte niet epidemisch is geworden omdat door dat systeem de gevallen beperkt zijn gebleven. Nog hedenochtend besloot de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te adviseeren met het af maaksysteem door te zetten. Hij diende een motie in om de Kamer te doen uitspreken, dat onder de huidige tijds- omstandigheden met het systeem moet worden voorlgegaan, doch dat bij verandering der omstandigheden en in elk geval voor den aanvang van den vredestgd een andere beslissing za! moeten genomen worden. De minister gaf nog eenige cijfers die spraken. In 1911 hebber, alle koeien in Zuid Holland de ziekte gehad, in 1905 slechts 2.3 procent. Gemiddeld is in meer dan 80 pet. van alle gevallen de ziekte tot éen koe beperkt gebleven. Alleen in Staphorst en in Delft zyn de gevallen ernstig geweest, om dat inen daar de gevallen verzweeg. Alleen het Delftsche geval heeft anderhalf millioen gekost. De minister weigert eenvoudig 'nog eens de kans fe loopen dat eerst millioenen moeten worden weggeworpen totdat er weer tot het afmaaksysteem moet worden overgegaan. De motie Foreest aanvaardende, verklaarde hy dat de motie-Teenstra moet worden afge maakt. Met 35 tegen 30 stemmen werd ten slotte de motie-Teenstra aange nomen. Van rechts stemden alleen de heer van Sasse v. IJsselt en Fruijtier tegen deze motie. Van links stemden «voor de heeren Koster, Knobel, Teen stra, Gerhard, de Beaufort, Rink, Lieftinck, Ter Laan (den Haag) en de voorzitter. Voor den minister was dit een lee- iijk echec. Zijn tweede rede was krach tig en zoo gedocumenteerd dat inder daad een andere uitslag viel te wach ten. Het is niet noodig dat de minister thans zijn gedragsiyn wijzigthij kan de motie gevoegiyk naast zich neer leggen. Hy kan ze echter ook uitvoeren en daarmede de verantwoordeiykheid op de kamer schuiven. Avondvergadering. Een historische avond! De heer Schimmelpenninck, sedert 1909 lid der Kamer heeft zijn maidenspeech ge- Iroostbaar en bleef een vol half uur in een booze bui. HOOFDSTUK XXIV. „Ontwaakt i Droomers, wordt wak ker Bij het eerste geroep van Del Bis hop was Frona uit haar slaapzak maar nog vóór zy een rok had aan getrokken en de bloote voeten in mocassins gestoken, bad haar vader, met een deken omgeslagen, het tent doek opgelicht en was naar buiten geloopen. De rivier was nog wassende. In het kille, gryze morgenlicht kon zy het ys zacht tegen het oeverschuim zien schuivenhet stak er zelfs op sommige plaatsen boven uit en de groote ijsschollen werkten zich zelfs vele voeten het land in. Een honderd meter verder werd het witte veld als 't ware opgeslorpt door de grijze mor genschemering en den grijzen hemel. Van uit de duisternis kwam een onderdrukt gescheur er. gekraak tot hen, en een zacht knarsen werd ge hoord. „Wanneer zal de ijsgang beginnen houdenEn hoe Hij heeft den mi nister bedankt voor zijn inlichtingen 1 Per dringend telegram is het naar Ede, Barneveld, Nykerk, Scherpenzeel, Renswoude, Veenendaai. Rhenert, Ame rongen, Leersum en Hoevelaken ge seind Morgen zal zyn rede worden aangeplakt aan tien stadhuisdeuren De inlichtingen, waarvoor hij zijn dank pij hortte betroffen^het garantie- voorstel voor den Diamanthandel, waarover wg het gisteravond hadden. Het desbetreffende voorstel ging er nu zonder een woord door, alleen om den heer Schimmelpenninck gelegen heid te geven voor zyn speech. Het jubileum der koperen stilzwijgendheid dat hy naderde, zal helaas niet kun nen plaats hebben. Iets langer werd stilgestaan bij het wetsontwerp inzake het vervoer en de nederlage van goederen, het be kende wetje tot bestrijding van den smokkelhandel. Alleen de heer Juten was van meenir.g dat de grensge meenten al genoeg aan banden wor den gelegd en hü vergoeiykte op zoodanige wijze den smokkelhandel en gispte zóa het optreden der mili taire autoriteiten dat hij twee stevige uitbranders opliepvoor het eerste feit van den heer de Meester, voor het tweede van Minister Treub. Het bleek ook nog dat hy het wetje niet goed had gelezen, want de uitvoering daarvan is in de eerste plaats opge dragen aan de belasting ambtenaren. Aangezien ook de minister van oorlog dit ontwerp taekende, is reeds aan gegeven, dat de militaire verordenin gen ter zyde worden gesteld. De vrees dat zulks niet zou geschieden, door den heer van Sasse van IJsselt |euït, was ongegrond. Met dat wetje zal ook in beslag name mogeiyk zyn, waarop reeds vaak is aangedrongen. Na financiën werd landbouw voort gezet. Over de visscherij herhaalde de heer Duymaer van Twist zijn jaar- lijksche rede. Het amendement van de heeren De Savornin Lohman en vele anderen om de 335 abonnementen op de Gazetie de Hollande te staken werd door den minister overgenomen. Deze kwestie is van algemeene bekendheid en het is onder de gegeven omsiandigheden niet te verwonderen, dat zij werd be slist op de wyze waarop dit thans is geschied. Na landbouw nog oorlog en dan zijn we er. Of het zal gelukken dat alles morgen af te doen? Ook de Kamer wil en zy komt in dezelfde vacantiesiemming waarin zy van ochtend verkeerde, dan kan ten slotte het onmogelijke mogeiyk worden. Maar eerst zien vroeg zij aan Del Bishop. „Niet te haastig voor ons. Zie daarHij wees met zyn voet naar het water, dat van onder het ijs kab belend naar hem toe kwam kruipen. „Een voet was elke tien minuten." „Gevaar zei hy spottend. „Geen sprake van. Het moet losgaan. Die eilanden, terwijl hy met zyn hand naar de benedenrivier wees, „kunner. het niet uithouden onder grooter druk. Als zij het ijs niet loslaten, zal het ijs ze van de bedding der Yukon als wegvagen. Maar ik moet terug. Waar wij kampeeren, is de grond lager. Vijftien inch moet het water boven den vloer der hut staan en Mc. Pherson en Corliss liggen nog gerust op hun slaapbanken." „Zeg Mc. Pherson zich gereed te houden, ik heb hem misschien noo dig," riep Jacob Welse hem na. En toen tot Frona „Nu is het de tyd voor St. Vincent, om de zyrivier over te steken." „De baron, huiverend op zyn bleote voeten, haalde zyn horloge uit. „Tien minuten voor drie," zei hy klapper tandend. „Zou u niet liever teruggaan en uw Langer in dienst houden van militie en landweer. Algemeen verklaarde men zich in de afdeelingen der Tweede Kamer ont stemd over de late indiening van deze ontwerpen. Terwijl men er 2jjn voldoening over uitsprak dat de bij de onbere den korp3en ingelijfden der militie lichtingen 1906 en 1907 op 1 januari naar de landweer zullen overgaan, om, zoodra de sterkte van den ge- oefenden landstorm dat mogeiyk maakt, naar huis te worden gezonden, drongen vele leden er op aan, dat ook de bij onbereden korpsen inge- lyfden der lichting 1908 niet langer als militie zouden worden aangemerkt maar naar de landweer zouden over gaan. Voorts drongen verscheidene leden er op aan, dal ook de oudste lichtin gen van die troepdeelen,op welkeigeen landweerplicht rusf de bereden korpsen, torpedisten en zeemilitie naar huis zouden worden gezonden. Eenige leden spraken hierbij hun ne meening uit, dat deze miliciens ook door landstormklassen moeten worden vervangen. Laat de wet van 31 Juli j.I. vervanging door den land storm niet toe, dan bestaat er, naar sommige leden meenden, aanleiding van de milit elichting 1916 degenen, die voor de bereden troepen zyn be stemd zoo spoedig mogelyk in te iy- ven en te oefenen. 'Gevraagd werd nog waarom niet alle manschappen der bereden korpsen te paard wor den afgericht, maar verscheidene al leen voor dienst per rywiel zyn be- bestemd. Er werd op aangedrongen de landstormklassen zoo spoedig moge lijk op te roepen en te oefenen, op dat in zoo snel mogeiyk tempo ver vanging van thans onder de wapenen zynde mannen door landstormmannen kunne plaats hebben. Door verschei dene leden werd er reeds op de vroeger aangevoerde gronden op aan gedrongen, dat, in plaats van een guiden vijftig cents eene tegemoet koming gegeven zou worden van twee gulden. De aandacht van de Regeering werd er op gevestigd, dat de vastge stelde verlofregeling voor hef Kerst feest en de jaarwisseling in het alge meen met weinig instemming is be groet. Men wenschle er op aan te dringen alsnog aan de bezwaren zooveel mogelijk te gemoet komen. De vraag werd gedaan of niet ten behoeve der militairen die met verlof gaan, desnoods nachttreinen zouden kunnen ryden. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluitis met 22 Dec. aan den gen.-majoor A. L. Klerk de mocassins aantrekken vroeg Frona. „Er zal tijd genoeg'.zyn." „En het grootsche natuurtafereel missen Luister 1" Men kon niet zeggen, vanwaar het kwam, maar een knetterend gekraak werd gehoord en stierf weer weg. Het ijs was in beweging. Zeer lang zaam ging het stroomaf. Er was geen beroering, geen oorverdoovend ge rommel, geen grootsch vertoon van krachteenvoudig een stille stroom van wit, een ordeiyke processie van dicht opeengepakt ys zoo com pact, dat er schynbaar geen enkele druppel water in de geheele Yukon was. Toch was het er wel, daar ergens beneden, doch men moest het op goed geloof aannemen. Er was een dof gerommel of zacht geknars, maar zóo laag van toon, dat men in spannend moest luisteren, om het te hooren. „Ach 1 Waar is de grootsche pracht? Het is bedrog, het is lapwerk!" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1