MAANDAG Nieuwjaars-Advertentiën, AlganeenenNieuwjaarswenscli ATTENTIE! FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. No. 299 63e Jaargang 1915 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor Beigli 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent "y SlijmFirma F. ..Ml DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleleon latere. IS ■m mK ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer Us cent Driemaal plaatien wordt (weemaal berekend. Bg abonnement speciale prgt Reclames 26 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et. per regel Degelijks, uitgezegden! m Mi5 en eigsmien erkende CMsielijks fmfiip De abonnés, in 't bezit eener AAA gulden bg levens- gulden bg dood «flf|gu!den bg verlies J gulden bg verlies A gulden bg verlies Q ^gulden bg verlies polis, zijn QRATIS verze- JË1|| lange ongeschikt- BB door «SilSB van een hand, g*|gg van fi 9 191 ïar',een van eiken herd tegen ongelukken voor: heid tot werken f CleJ een ongeluk UUU voet of oog ivU een duim JLMtw wgsvinger anderen vingm. S.x* uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de «erzekerden, voorzien van geldig plaatsbewQi, oen ongeluk bekomen op train, boot ol trom. Do ultheerlng wordt gewaarborgd door de „Hall, file, Vertuk. Bank" te Sehlcde® Zii die zich met 1 Januari op de dagelijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS. In het nummer der „VLISSINGSCHE COURANT", dat Vrijdag 31 De cember 1915 zal verschgnen, wordt weder de gelegenheid opengesteld tot het plaatsen van tegen den prijs van 25 CENTS mits de 5 regels niet te boven gaande voor eiken regel meer wordt 5 CENTS berekend. Onder den van den volgenden inhoud ,T« gtlegenlieid van h#t Nieuwjaar wordt door oQdorgrteekvndan aan VrUnden, Er kenden en Begunitigerfl HEIL, ZEGEN en VOOBSPOED toegerrenecht" is de prijs per naam met adres 10 cents. Voor spoedige toezending van Ad- vertentiën en Namen houden zich aanbevolen DE UITGEVERS. GEMEENTEBESTUUR De Archivaris dei gemeente maakt bekend, dat het Oud Archief voor het publiek gesloten is op de navolgde dager. Donderdag 23 Dec. en 30 Dec. Vrydag 24 Dec. en 31 Dec. Vanaf Donderdag 6 januari e.k. zal de archivaris weder op de gewone zit tingsuren op zijn bureau te spreken zqn. De Archivaris voornoemd, H. G. VAN GROL. ^'BINNENLAND Oerlegsbejrooting. In de memorie van antwoord van de Tweede Kamer nopens de oor- logsbegrooiing, zegt de minister van oorlog dat in het onmiskenbare ge vaar voor een vijandeiyke overrom peling, de voornaamste aanleiding is door J. L-. 73.) —o— (Nadruk rertoien.) Bella hurkte neer en kroop in de modder, en haar heer en meester stond toornig en woedend over haar heengebogen. Toen, plotseling keerde hij zich naar St. Vincent. „Kijk eens hier," zei hg met ingehouden toorn: „Je slaapt Sn mijn hut en je kookt er. Dat is genoeg. Laat myn vrouw met rust." Alles ging na dien tijd voort, aisof er niets gebeurd was St. Vincent bleef Bella uit den weg en scheen haar bestaan vergeten te hebben. Maar de Zweden gingen terug naar hun kamp, lachend om wat er gebeurd was, dat zoo weinig scheen te betee- kenen en toch was voorbestemd, ern stige gevolgen le hebben. te zoeken dat voortdurende gereed heid onzer strijdkrachten onaf wysbaar noodzakelijk is te achten. De gevaren waaraan wq zijn blootgesteld bestaan nog onverminderd en kunnen onver wacht een ernstig karakter aannemen. Het denkbeeld om alleen voor grens bewaking en voor bezetting der meest bedreigde punten troepen tebestemmen is dan ook niet voor verwezeniyking vatbaar. Voor de wijze, waarop de opper bevelhebber, als beiast met de leiding van de landsverdediging, zijn taik vervult, zal steeds öl de minister van oorlog, voor zoover bet de verdedi ging te land betreft, óf de minister van marine, voor zoover het de ver dediging ter zee betreft, verantwoor- delijk zijn. Naast hen kunnen in som mige gevallen uiteraard ook andere ministers verantwoordeiyk gesteld worden en zoo zyn er ook gevallen, waarin het geheele Kabinet de ver antwoordelijkheid voor daden of ge dragingen vai de hoogste legerleiding draagt en moet dragen. Deze gedach- tengang lag ten grondslag aan de be paling van de instructie. Den twytel omlrent de noodzake lijkheid van de groote bevoegdheden des opperbevelhebbers in de tegen woordige omstandigheden kan de mi nister niet deeien. Hij is geneigd te gelooven, dat men hier meer gedacht heeft aan de groote macht van het militair gezag, welke voortvloeit uit den staat van oorlog of van beleg en dus, zoolang, om welke reden ook, die staat van ooi log of van beleg be stendigd moet blijven, op de wet ge grond is, dan aan de bevoegdheden, welke de opperbevelhebber als zoo danig bezit. Die bevoegdheden kun nen, naar het voorkomt, ook ia de tegenwoordige omstandigheden niet gemist worden. Waar de handhaving van onze onzydigbeld, eventueel de verdediging des lands, tal van maat regelen noodzakelQk maken, ligt het voor de hand, dat de opperbevelheb ber tot het nemen daarvan bevoegd moet zyn. Zonder dat kan van hem geen leiding uitgaan en kan hij de taak niet vervullen, welke hem is op gelegd. De minister wydt voorts zijn aan dacht aan de bewering, dat het le gerbestuur biykt niet te handelen naar een streng doorgevoerden gedachten- gang. Het is juist, dat veie der ge troffen en gehandhaafde maatregelen uitgaan van de gedachte, dat onze weermacht moet zyn voorbereid op een vijandelijke overrompeling. Zoo lang ons iand aan alle zijden om ringd is door oorlogvoerende mo gendheden, die over aanzieniykestrijd krachten te land en ter zee beschik ken, welke tot oogenblikkeiyk optre- treden gereed zyn zoolang in het HOOFDSTUK XXIII. De lente, met zachte, warme han den, was gekomen a!s een wonder en talmde nu met een droomerige welbeiiagelqkheid, vóór zy zich ont plooide tot vollen zomer. De sneeuw had de kloven en de dalen verlaten en rustte nog alleen op de Noorde- lyke hellingen der met ijs bedekte bergketens. Wel was het ijs reeds aan het smelten en alle kreken waren bruisend en gezwollen. Eiken dag kwam de zon vroeger op en ging later onder. De ochtendschemering begon reeds om 3 uur en de avond viel tegen 9 uur. Spoedig zou een gouden cirkel om den hemel worden getrokken en middernacht even hel der licht zyn als de middag. De wilgen en populieren waren reeds lang ultgeloopen en staken zich nu in een kleed van frisch, jong groen en het sap steeg in de pyn- boomen omhoog. Moeder natuur was ontwaakt en was begonnen aan haar korte bezig heden. Krekels zongen 's nachts in de stille hutten en in den zonneschqn kropen muskieten uit holle bootn- politiek verkeer onzer Regeering met deze mogendheden zich nog telkens moeilijkheden en netelige vraagstuk ken voordoen, die tot ernstige [Me ningsverschillen kunnen leiden, zou de minister het lichtzinnig achten zich te vleien met de valsche gerustheid, dat ons land niet aan een overrom peling zou kunen blootstaan. Inder daad is in het onmiskenbare gevaar de voornaamste aanleiding te zoeken dat voortdurende gereedheid van ie hoofdmacht onzer strijdkrachten onaf- wysbaar noodzakelijk is te achten. Oproepiag landstormlichtingen 1912 en 1916 In de Memorie van Antwoord over de Oorlpgsbegrooting deelt minister Bosboom mede, dat het eerste ge deelte van de landstormlichting 1912 (dat zijn dus de vrijgestelden en vltj- gebtan van de militlelichling 1912) zal worden opgeroepen legen begin Februari en het tweede gedeelte ver- moedeiyk tegen einde Maart van het volgende jaar. De landstormlichting 1916 zal eerst in den volgenden zo mer onder de wapenen worden ge roepen. Ook deelt de minister mede dat hel onmogelijk is, de oudste lichting van de bereden korpsen naar huis te zenden. De hoofdredacteur van „Oe Telegraaf." Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Amsterdam is in hooger beroep gegaan van het vry'sprekend vannis, door de rechtbank Dinsdag jl. gewezen in de zaak tegen den hoofdredacteur v „De Telegraaf", wien overtreding van art. 1ÜD W. v. Str. was ten laste gelegd. Het O.M. had zes maanden gevan genisstraf geëischt. in de Zaterdagavond gehouden drukbezochte vergadering van de Rotterdamsche Journalisten Veree- niging, bijeengeroepen op verzoek van een vijftal leden, ten einde de voorloopige inhechtenisneming van den heer J. C. Schroder, hoofdre dacteur van „De Telegraaf", fe be spreken werd na uitvoerige discussie met overgroote meerderheid de vol gende motie verworpen „DeRotterdamsche Journalisten Ver- eeniging in buitengewone vergadering bijeen, gehoord de bespreking over de voorlsopige hechtenis van den heer Schroder, zich niet uitsprekende voor de actie door „De Telegraaf" gevoerd tegen de Regeering doch de arrestatie ai- leen beschouwend uit journalistiek oogpunt. spreekt daarover haar afkeuring uit en voegt daaraan den wensch toe, dat de heer Schroder in vrijheid zal worden gesteld, afgescheiden van de stammen en rotskloven groote, drukke, onschuldige muskieten, die het vorige jaar tot leven waren ge roepen, den geheelen winter als be vroren hadden gelegen en nu ais herboren waren, om een tweeden dood te sterven. Alle soorten van kruipend, wemelend, fladderend leven kwam te voorschijn uit de warmer wordende aarde, en haastte zich te rijpen, voort te brengen en te sterven. Slechts een korte tijd warme, zachte lucht en dan weer de iange, donkere, koude vorst achzy wisten het wel en verloren geen tijd. Zandzwa- iuwen maakten hun oude tunnels in gereedheid in de zachte kleioevers en roodborstjes zongen op de meest met dennen begroeide eilanden. Boven in de boomen klopte de specht aan houdend en in de diepten van het woud vierden de patrijzen hsogty. Maar aan al deze zenuwachtige haast nam de Yukon geen deel. Vele duizenden mijlen lag zy koud, zonder glimlach, dood. Wilde vogels, die in groote scharen van het Zuiden kwa men aanzetten, zochten een rustplaats, keken tevergeefs naar open water, en zetten onbevreesd hun tocht verder vraag over de strafbaarheid van den hem ten laste gelegde feiten." Vervolgens werd met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen De vergadering acht zich 1rt een oordeel over de voorloopige inhech tenisneming van den heer Schroder alsnog onbevoegd. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Journalis tenkring kwam in stemming de vol gende motie van den heer Elout c.s. „De vergadering van den N. J. K., kennis genomen hebbende van het bericht der preventieve arrestatie van den heer J. C. Schroder, hoofdredac- leur van „De Telegraaf", overwegende, dat haar de gegevens ontbreken, noodig ter beoordeeling van de redenen die de Regeering wellicht hebben genoopt tot eenig initiatief in deze en, in dat geval, tot afwijking van het in de Me morie van Antwoord betreffende hoofdstuk I der Staatsbsgrootlng ten aanzien van de Pers ingenomen standpunt, derhalve zich onthoudend van hei uitspreken van eenig oordeel over het gebeurde zelf, vindt nochtans in dit gebeurde aan leiding om als haar oordeel in het algemeen te kennen te geven eenerzyds dat, in de buitengewone en gevaarlijke omstandigheden waarin •ns land zich bevindt, de pers in den vorm van haar uitingen een buiten gewone matiging in acht behoort te nemen, anderzyds, dat de persvrqheid ook in dezen tijd behoort te worden hoog gehouden en dat in 't bijzonder van het middel der preventieve hechtenis inzake persdelicten slechts by uiterste noodzakelijkheid gebruik dient te worden gemaakt, besluit deze verklaring ter kennis te brengen van den minister van jus titie en van den tydeiijken voorzitter van den ministerraad, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie is met 34 tegen 33 stemmen aangenomen. Vrouwenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft te Groningen haar jaarvergadering gehouden. De presi dente van het hoofdbestuur, mevr. dr. Aietta Jacobs, opende de vergadering met een toespraak. Zq wees er in de eerste plaats op, dat door de indiening van de voor stellen tot herziening der kiesrecht artikelen in de Grondwet, de bewe ging voor vrouwenkiesrecht thans In een geheel ander stadium is gekomen. Er moet nu veel en vlug gewerkt worden om de voorstellen in over eenstemming te brengen met de weti- naar het Noorden voort. Van oever tot oever strekte zich het onherbergzame ys uit. Hier en daar barstte het water er door en stroomde over, maar in de koude nachten bevroor het weer zoo stevig als ooit. By overlevering werd er wel verteld, dat in vroeger tijd de Yukon eens drie zomers lang dicht lag en er zy'n wel overleveringen, die min der geloofwaardig zyn. Zoo wachtte de zomer op open water, en de treuzelende Yukon lag onbewegeiyk, alleen hoorde men af en toe haar stijve gewrichten kraken. Nu en dan kwam er een luchtgat in het ijs en werd grooter eiken dag of er vormde zich een spleet, die groeide, groeide en vergat weer dicht te vriezen. Toen scheurde het qs aan den oever los en rees ongeveer een halven meter. Maar nog altijd wilde de rivier niet losraken. Het was een langzaam hopeloos werk en de man nen, zoo knap en handig in het be- heerschen der natuur, vermochten niets tegen de billioenen tonnen bevroren water, die maar niet naar de Baring zee wilden stroomen. Op Split-up eiland waren allen schen der vereeniging. Het ministerie heeft, gebonden als het is door het concentratie-program, waarschyniyk niet meer kunnen doen, maar de ar gumentatie in de memorie van toe lichting kon van de voorstanders van Vrouwenkiesrecht niet beter zyn. Dit is dus een aanmoediging voor de ver eeniging om hard te werken, ten einde wijziging te krijgen in de grond- wetsherzienlngsvoorstellen, waarmee de vereeniging, zooals zij daar lig gen, geen genoeggn kan nemen. Immers zy gasit uit, dat de maat schappelijke roeping van man en vrouw niet principieel verschilt, ter- wql de deelneming van de vrouw aan het staatsleven de vervulling van de natuuriyke functie der vrouw niet verzwakt, immers de uitbreiding der politieke rechten der vrouw wordt overal op den voet gevolgd door een verminderd sterfiecijfer van kinderen wat moet worden toegeschreven aan de betere wetten, die de vrouw door middel van het stembiljet overal kon tot stand brengen. Met een opwekking om alle krach ten in te spannen, teneinde na 22 jaren van stryd nu eindelijk de zege te bevechten, eindigde de spreekster haar zeer toegejuichte rede. In de avondvergadering werd o. a. het woord gevoerd door den heer mr. J- Limburg, lid der Tweede Kamer, die meer sprak over de reëeie poli tiek ten aanzien van de aanhangige grondwetsherziening. Hy deed dit op zeer geestige en pakkende wyze. Hij vergeleek de toestanden van tien jaar geleden en nu, om den vooruitgang in de ideeën ten opzichte van vrouwen kiesrecht te doen uitkomen. Spr. herinnerde aan het concentratie-mani fest van 1913. Deze regeering heeft haar woord gehouden. Art. 80 zal luiden in dien zin, dat het dames kiesrecht wordt voorkomen. De tot stand koming van de Kieswet, waar- by dat recht aan de vrouw definitief wordt toegekend, hangt af van de re- geering, die de wet zal moeten uit voeren. De vrouwen zullen ook ge kozen kunnen worden in de staats colleges. Hiervoor moeten de vrou wen inderdaad dankbaar zyn. Tot besluit deelde mr. Limburg mede wat hij zelf gaarne zou wenscheti, nl. mannen- en vrouwenkiesrecht, onmid- delHjk in de grondwet neergelegd. Regaerlngs peulvruechtan. Voor de levering van bruine boonen en groene erwten regeeringspeul- vruchten is thans een definitieve regeling tot stand gebracht. De prijs waarvoor aan den groot handel zal worden geleverd, bedraagt voor bruine boonen f 16 15 per 100 K.G., voor groene erwten f 17.15 per 100 K.G. Aan den winkelier mag niet meer gereed voor het losraken der rivier. Waterwegen zyn altijd eerste ver keerswegen geweest, en de Yukon was de eenige groote verkeersweg in het geheele land. Jacob Welse had vacantie en genoot ervan, dat zyn werk voor korten tijd geheel stilstond, Frona genoot met hem en zei, dat het goed was te leven. Maar baron Courbertin was in een koortsachtige haast gedurende dien wachttijd, Zijn warme bloed werd oproerig na de lange winterrust, en de warme zon neschqn maakte hem nog ongeduldi ger. „OO I De rivier raakt nooit los, nooit 1" En hy stond te turen op het onbewegeiyke ijs en het allerlei scheldwoorden naar het hoofd te gooien, alsof het een levend wezen was en aansptakeiyk voor den ver loren tq'd van baron Courbertin. „Het is een complot, arme „Byou," een complot En hy liefkoosde „Byou", of het een paard was, want zoo had hy de kleine Peterborough kano gedoopt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1