VRIJDAG 17 DECEMBER No. 53e Jaargang fits»!Firma f. Villi DE VELDE Ir., Kinine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt degelijks, oitgezendird sp Zondag en slgersiin erkende Christelijke leestdegei GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND 1919 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unle 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel» ƒ0.48 j voor iedere regei meer 19 ce»i Driemaal plaatten wordt frontaal berekend. B| abonnement speciale pi|a Reclame» 29 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAA A gulden bij levens- n PfA gulden bij dood A A Agulden bö verlies A I* A gulden by verlies J A Agulden by verlies A j*r gulden by verlies polis, zyn ORATIS verze- M11B 111 lange ongeschikt- A BI door Jl 111K van een hand, I van ||B|| vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: Ju UUU heid tot werken l ÜU een ongeluk UUU voet of oog IvU een duim IUU wysvinger UV anderen vingen tics» eltkeeringen worden VERDUBBELD Indien de terzekerden, «oorzien een geldig plaatsbewijs, een ongelok bekomen op ireln, bool ol frun. Do oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bink" Ie SebledniS ONVEILIGHEID VAARWATER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 21 en zoo noodlg op 22 December e.k. in de haven van ijmuiden schiet oefeningen zullen worden gehouden, De - voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer ge neente ter inzage. Vlissingen, 17 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering vaa Donderdag. Er heerschte tegenover den minis ter van Marine een ontstemming naar aanleiding van den gang van zaken by den bouw der kruisers. Zetl3 wenschte de heer de Savornin Leh man uitdrukkelijk te verklaren dat hij met zijn stem te geven aan dezé be grooting, uitdrukkelijk wenscht te re serveeren dat hy de verantwoorde lijkheid voor den bouw van de krui sers geheel en al voor rekening laat van den Minisier. De replieken waten nogal vinnig al bracht ze niets nieuws. Alleen protesteerde de heer Van der Voort van Zijp tegen het verwijt hem gis teren door den heer Marchant toe gevoegd, dat hij obstructie voert. Hij had zich onmiddellijk neergelegd bij de behandeling van bet hoofdstuk var. Marine, niettegenstaande het eind verslag mondeling was uitgebracht, betgeen in stryd is met het reglement van orde. De discussie over de kleine puntjes uit deze begrooting geeft zoo goed als geen aanleiding voor een nabe trachting. De heer Van Nispen tot Sevenaer wees op het slechte logies van de kustwachten en op hun lange veel te lange diensttijden. Daar het hier speciaal opgeleide personen betreft, is vervanging niet gemak- keiyk. De minister zal echter nog eens overwegen. Over de militaire tehuizen werd een weinig omgepraat, doch de zaak bleef zooals ze was. Over een betere sala risregeling voor de loodsen was men het eens. In plaats van een wissel vallige bezoldiging wenschte men algemeen een vaste regeling. Door de heeren Hugenholtz, Jansen en Van Raalte werd deze vaste regeling ver dedigd. De loodsen hebben zoo'n goede reputatie in en buiten ons land dat zy geen prikkel noodig hebben om hun plicht naar behooren te ver vullen. De Minister bleef vasthouden aan het participatie-stelsel, omdat hy door J. Iv. 71.) —o— (Hajnüi vmtoira.) Een goede goudvondst te Hender son tegen het midden van April, die veel opgewondenheid veroorzaakte, bracht St. Vincent naar Stewart Rivir. En korten tijd later moest Jacob Welse voor de kopermynen naar White Ri ver en ging naar hetzelfde district, en met hem ging Fro/ia, want het was meer voor vacantie dan voor bezig heid. Intusschen kwamen Corliss en Bishop, die ruim een maand op hun groote tournée waren geweest, ook in Henderson terecht, waar een massa claims wachtten, om nagezien en ge boekt te worden. Maar tegen Mei was de lente zoo ver gevorderd, dat het reizen langs de kreken gevaarlijk werd, en toen het ijs goed en wel aan het weg- dooien was, trokken de mijnwerkers naar de eilandengroep beneden dit billijker en meer in het belang van de betrokkenen achtte. Er werd ditmaal hoofdelijke stem ming gevraagd over het hoofdstuk. Het wordt natuurlijk aangenomen. De sociaal-democraten waren tegen. De heer Helsdingen vergiste zich, doch herstelde dat later. En dan, zooals te begrijpen valt, de heer Bichon van IJselmonde. Nadat eenige kleinere ontwer pen waren afgedaan was aan de orde het vijfde hoofdstuk der begrooting blnnenlandsche zaken, waarbij wy aanstonds werden vergast op verha len omtrent de Arnhe'msche politie- toes'anden, uit den mond van den heer Kleerekoper. Heel interessant voor de betrokkenen, voor den buiten staander weinig belangwekkend en bovendien nog oude koek. De afge vaardigde knoopte er aan vast een beschouwing over de wenscheiijkheid dat de rechtspositie van de politie zal worden geregeld. De gemeenteraden zullen daartre de bevoegdheid moe ten ontvangen. Ter zake diende hij een mo'ie in, die met Sint-Juttemis zai worden behandeld. Over den uitleg van het met Duitschiand bestaande vestigingsver drag waren de heer Van Leeuwen en de Minister het niet eens. Volgens den Minister waren die Arnhemsche aangelegenheden wel iets anders dan de heer Kleerekoper ze voorstelde, waarmede wij niet wyzer worden. Het vestigingsverdrag was alleen maar door den Zaandamschen burge meester verkeerd uitgelegd. Dc Rijksmiddelen. De maandstaat over November wyst een totaal aan van f 17,290,920.55. Voegen we hierbq de opbrengst in deze maand van posterijen, telegrafie en telefonie ad f 2,193,201, dan komen wij tol f 19,484,121.55, De invloed van üe tijdsomstandig heden laat zich dus nog geducht gel den. Want letten wij op de opbreng sten in November 1913 en Novem ber 1912, toen achtereenvolgens f 21,879,970,91 en f 20,384,540.69 werd ontvangen, dan blijkt dat er nog steeds groote achterstand is. Ook November van het vorig jaar heeft meer dan dit jaar in de schatkist gebracht, Tpen was de ontvangst f 17 907,274 91 dus 1 616.354.36 meer. Doch dit verschil is spoedig verklaard, daar de directe belastingen in 1914 ongeveer 12 ton meer hebben opge bracht (de nieuwe inkomstenbelasting kan nog niet opleveren, wat verleden jaar bedrijfs- en vermogensbelasting hebben geschonken), terwyi voorts het successierecht wel 51/» ton beneden den mond van de Stewart-Rlvir, waar zy tijdelijke kwartieren betrokken, of de gastvryheid inriepen van hen, die daar al hutten hadden. Corliss en Bishop plaatsten hun ient op Split-up Eiland, waar Tommy Mc. Pherson reeds op zyn gemak ge vestigd was. Een paar dagen later kwamen Jacob Welse en Frona terug van eenavon- tuuriyk tochtje op White Rivir en sloegen hun tent op aan het bovenein de van Split-up op het hoogst gele gen punt. Eenige chechaqua's(nieuwe lingen) de eersten van den grooten lente-toevoer, kwamen uitgeput aan en maakten hun kampen klaar, voor dat de rivier losraakte. Er waren ook enkelen, die, verhinderd door het wrakke qs, aan wal gingen om boo ten te bouwen, en het losraken van het ijs af te wachten, of met de kampbewoners te onderhandelen over kano's. Onder hen was ook baron Courbertin. „Ach Verbijsterend I Prachtig! Is 't niet Zoo waren zijn eerste woorden, toen hy Frona den volgenden dag ontmoette. de opbrengst van het vorig jaar bleef. Dit alles in aanmerking nemende, kan niet van een slechte maand ge sprotten worden. De meeete bronnen van inkomst bereikten hooger cijfers dan in November 1914. Alleen de suikeraccijns bleef met f158,581 66, die op den wijn met f 5,790.96, de successierechten met f554,965.211/» en de Staatslotery met f 155,009.91 beneden het vorig jaar. De overige middelen gaven beter uitkomsten. De grondbelasting bracht meer op f 136,607.24V«, de perso- neele belasting f 14,211.477», het recht op de mijnen f 3500, de invoerrech ten f315 558.697» het gedistilleerd f 40,621.40, de zoutaccijns f 53,577,89, die op bier en azijn i 25,409 93 en die op het geslacht f 215,747.37, de be lasting op gouden en zilveren wer ken f43 315 99, de zegelrechten f280.855 921/» de registratierechten f 435,792 501/» de hypotheekrechten f38,369.86, de domeinen f 9,134,99% en de loodsgelden f9,951.21. Afzonderlqk worde vermeld, dat de nieuwe inkomstenbelasting in Novem ber opbracht f2.823,789.691/», ter wijl nog uit bedrijfs- en vermogens belastingen f 1.201,185,13V, werd omvangen. Verleden jaar brachten laatstgenoemde f 5,388,478,697» op. De opcenten, geheven van de directe belastingen, accijnzen en zegel-, regi stratie- en hypotheekrechten ten bate van het Leeningsfonds 1914 hebben in November f2,682,867,94 opgeleverd. Over de eerste elf maanden van dit jaar is nu ontvangen f 150,427,136.08, met posterijen, telegrafie en telefonie medegerekend f 172,157,117.08 Ter vergeiyking met deze cyfers deelen wij nog mede, dat de eerste elf maanden van 1913 f 182,191,048,59 en die van 1912 f 172,602.908.611/» opleverden. („N. Ct.*) Vergoeding wegens kostwinnerschap. Met betrekking tot de vergoeding wegens kostwinnerschap heeft de mi nister van oorlog by ministerieele be schikking ter kennis gebracht, dat aan de burgemeesters verzocht is er reke ning mee te houden dat, indien een dienstplichtige in het genot is van een bq tusschenpoozen verleend bijzonder verlof, in vele gevallen als gevolg van het verlof de inkomsten van den dienstplichtige zoodanig toenemen, dat er grond bestaat om zoo aan de be trekkingen van den dienstplichtige vergoeding is toegekend, de ver goeding op een lager bedrag vast te stellen dan wel geheel in te trekken. In verband hiermee moet de com- mar.deerende officier, die een cii;nst- plichtlge wegens een aan dezen bij tusschenpoozen verleend byzonder verlof huiswaarts zendt, den betrok ken burgemeesters hiermee in kennis stelien, mei vermelding van de ge- „Wat?" vroeg Frona, ferwyi zy Courbertin de hand gaf. „Uu zyr. muts zwaaiend. Het is een genot I" „Maar, ik ben er zeker van zoo begon zij. „Neen I NeenHy schudde heftig zijn krullebol. „U is het niet I Zie Hy keerde zich naar een Peterborough- kano, waarvoor Mc. Pherson hem juist driemaal de waarde had afgeno men. „De kanoIs zij niet niet wat jullie Yankees een een prachtexemplaar noemen „O, de kano," herhaalde zq, terwijl zich hield, of ze een beetje beleedlgd was. „Neen I Neen Pardon Hy stamp te boos met den voet op den grond. „Het is r.iet zoo. U is het niet. Het is niet de kano. Het is ach! Ik heb het. Het is uw brioite. Op zeke ren dag, weet u het nog, bij mevrouw Schoville, spraken wy over de kano, en over mijn onkunde, om met een kano om te gaan, wat zoo treurig was, en u beloofde, u zei „Dat ik uw eerste les zou geven „En is het niet heerlijk? Luister! Hoort u het niet? Het rulschen slachts- en voornamen van den dienst plichtige, het onderdeel waarby hy in werkelijken dienst is, de militieiichting, landweerlichting of landstormjaarklas- se, waartoe hij behoort, het getal dagen, gedurende het.veils h:t verlof telkenmale onafgebroken zal worden genoten, en den termyn over welken het bq tusschenpoozen te genieten verlof zal loopen. Ook nopens reeds verleende, bij tusschenpoozen genoten wordende byzondere verloven, ten aanzien waar van de termijn, waarover zy loopen, nog niet is verstreken, moet een op - gaaf, als in het vorige lid omschreven, aan den betrokken burgemeester wor den gedaan. De opgaaf, welke ingevolge deze beschikking wordt gedaan, treedt niet in de plaats van die, welke op grond van andere voorschriften in verband met vergoeding wegens kostwinner schap aan den burgemeester moeten worden gezonden. Aan onze grenzen. Naar menjmededeelt,bestaat het voor nemen om de grenswacht, welke thans is toevertrouwd aan belastingambte naren, marechaussees en beëedigde landweer en welke groepen afzonder- lijk van elkaar hun dienst doen, in het vervolg op te dragen aan patrouil les en wachten, die samengesteld zijn uit belastingambtenaren en mili tairen of marechaussees en militairen. Viissingon, 17 December. De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen het voorstel om aan de gemeente Vlissingen weder voor een jaar toe te staan het heffen van een accyns op het gedistilleerd. Bij de behandeling van de afdeeling loodswezen (hoofdstuk marine) pleitte de heer Van de Voort van Zy'p voor tractementsverbetering van de loodsen en daarna zette de heer Hugenholtz uitvoerig de taak en de positie der loodsen uiteen, en gaf, in verband daarmede, eenige wenken. Ook criti- seerde hij het systeem van salarieering der loodsen, waarby hy speciaal af keurt, dat men by het stelsel van percentage der reizen, dat men huldigt, toch een maximum heeft gesteld. Als men den yver der loodsen wil prik kelen, moet men geen maximum stellen. Ten slotte bepleitte speker ook de belangen van het loods- en stoom wezen-personeel. De heeren Jansen en Van Raalte bespraken eveneens de belangen der loodsen. De minister betoogde dat de sala rissen der loodsen lang ntet slecht zijn, en velen met de percentages zelfs boven het maximum uitgaan. Dia percentage kan spreker niet wegnemen. ach 1 het kabbelen 1 diep, diep in 't water 1 Spoedig zal het water vrij stroomen. Hier is de kano 1 Hier ont moeten wij eikaar 1 De eerste les 1 Verrukkelijk 1 Verrukkeiyk 1" Het volgende eiland beneden Split- up was bekend als Roubeau's eiland, en was van het laatste gescheiden door een smal kanaal. Hier kwam St. Vincent aan de laatste man, die langs het winterpad reisde. Hy ging naar de hut van John Borg, een zwqg- zaara, somber persoon, gewoon zich af te zonderen van zijn medemen- schen. Het was het ongeluk van Si. Vincents leven, dat hy van alle hut ten juist die van Borg koos voor een verblijfplaats tot de toestand van de rivier hem zou toestaan verder te reizen. „All right", zq de man, toen St. Vincent hem vroeg of hy blijven kon. „Gooi je dekens daar maar in dien hoek. Bella zal den rommel wel uit de slaapbank gooien." Niet voor het avond was sprak hy weer en toen zei hy, „je bent mans genoeg, om je eigen potje te koken. Als de vrouw de kachel gebruikt heeft, kun jy beginnen." De vrouw, of Bella, was een knap Zy vormen een prikkel, die biyven moet. Spreker huldigde de plichtsbe trachting der loodsen. Een Muzlek-avond. In het Concertgebouw aan de Em- mastraat werd gisteravond door de zangklassen van den heer Q. B. Dom misse onder diens leiding een uitvoe- voering gegeven. Het tekstboekje was goed voorzien van verschillende lie deren, waaraan biykbaar veel zorg was besteed, want zij werden over het geheel goed gezongen. De eerste afdeeling werd geopend door de laag ste klasse met een viertal aardige lied jes, daarna zong de tweede klasse een gelijk aantal, die moeilijker waren, maar niet buiten het bereik der leer lingen zy voldeden eveneens, waarna nogmaals de laagste klasse optrad, maar nu met een viertal speelliedjes van den heer Dommisse. Deze vielen natuurlijk het best in den smaak van het publiek en dat wekt geen verwon dering, want ze werden heel aardig en correct uitgevoerd en trokken door de kinderlijke actie de byzondere aan dacht. Reeds het eerste, het „Marsch- liedje" moest worden herhaald; alle vier werden luide toegejuicht. Na de pauze trad nogmaals de tweede klasse op, maar nu met een zangspel „Hein. de nachtwacht". Ook hiermede had de heer Dommisse suc ces. Die Hein met zijn lantaarntje, zyn grooten ra',el-en zyn gescheurde stem speelde zijn rol heel aardig, ook de anderen, die meer op den voorgrond traden, hielden zich goed. „De Bloemen-Koningin" door de hoogste klasse uitgevoerd, heeft goed voldaan, 't Valt niet te ontkennen, dat voor een behooriyke opvoering daar van héël wat ernstige studie wordt vereischtde vele moeiten, die er aan zijn besteed, zyn niet vergeefsch ge weest. Aan zang en voordracht werd vooral door de fantastische verschy- ningen veel kleur bygezetmet onver deelde en rustige aandacht werd het zangspel, dat uit twee afdeelingen bestaat, tot het einde gevolgd en het dreunend applaus bewees wel, dat het overtalrijk publiek voldaan was. Door een tweetal kleinen werd den heer Dommisse een keurig bloemstuk aangeboden, waarby een der jonge dames-zangeressen een woord van dank sprak. De heer Dommisse, in 't kort her innerend aan hetgeen deze avond weer was ten uitvoer gebracht, dankte zy'n leerlingen en hunne ouders voor de bewezen hulde.--. De afdeeling Vlissingen van den Kweekelingen Geheelonthoudersbond zal Woensdag 29 December een feest avond houden in de zaal van den heer Burgers. Indisch meisje, jong en de mooiste, die Sf. Vincent ooit was tegengeko men. In plaats van de gewone, vettige zwartheid van het ras, was haar huid heljfér en licht brons van kleur, en haar gelaatstrekken minder hard, met liever trekken dan gewoonlijk de In- diaansche schoonen hebben. Na het avondeten zat Borg met beide ellebogen op tafel en met de kin gesteund op zyn groote, mis vormde handen, stinkende Siwash-ta- bak te rooken en recht voor zich uit te staren. Er was iets onheilspellends in de strakke uitdrukking van zyn ge laat. „Ben je al lang in het land ge weest?" vroeg St. Vincent, die pro beerde een gesprek te beginnen. Borg wendde zijn vrees-aanjagende zwarte oogen naar hem toe, en scheen in hem, door hem en achter hem te zien, en toch, terwijl hq nog naar hem keek, zy'n geheeie bestaan ver geten te hebben. Het was, alsof hij peinsde over een groote en gewich tige zaak waarschijnlijk over zy'n zonden, dacht de coriespondent ze nuwachtig, terwyi hij een sigaret rolde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1