ml EDEN. Mén" akérT 'E Jr. VEN. XJ3VE. cent DONDERDAG 16 DECEMBER 53e Jaargang 1915 ïsteerende rden ver chf. laapkamer ersknechf de Meisje Gereisd» lltgsfsfirms F. VAN DE VELDE Jr.. Kleins Markt 58, Vlissingen. Telsioen inters. 10 Verschijnt lispels, nilgsssniisrl sp Zoadsg se sigimeis erkends Cbrlitslijki Instop KHMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND No. 296 ior 9 omslagen 00, Drie ZAK- Steenenbeer. Gemeubileerde nsion. Br. no. 247. ;he Courant." vraagd een ïachine kan werken kan splitsen. Vrij fr. no. .810, bureau rant." igd te Domburg een schriftelijk aan te ouw VAN VOORT- rg- \ME, P.O., 23 jaar, geplaatst als in de huishouding. Bureau „Vliss. Cr». VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3O per drie maanden. Franco door het geheele rijk J 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regel# 0.48 j voor iedere rsgei meer 1# cea4 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bjj abonnement speciale pr§» Reclame# 3® ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rsgt! Be abonnés, in't bezit eener Aft A Agulden bij levens- rSJP ft gulden bij dood A A Agulden by verlies ff ft gulden bi] verlies ff A Agulden by verlies A f*gulden bü verlies polls, zijn GRATIS verze- M\ II Hl 1 lange ongeschikt- B Ag I door ji|l|| van een hand, gAlg van 11B B vaneen van elke» kerd tegen ongelukken voor: MvH" heid tot werken ff 4#U een ongeluk uUU voet of oog ACfftff een duim ivll wysvinger lJ*J> anderen vlngsr. Sbm uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, ooorzlen ven geldig plestsbewj», een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram, De nltkeorlng wordt gewaarborgd door da „tfoil, Aig. Varzak, Bank" te Sebladra Vergadering van Woensdag. Het gisteren aangekondigde voorstel om een wijziging te brengen in het contract met de Koninklijke Paket- vaartmaalschappij, vond algemeene instemming en de Commissie van Rapporteurs trok haar amendement daarvoor in. De Gouverneur Generaal kan thans hit aandoen van deze lijnen van bepaalde tusschenplaatsen ver plicht stellen, mits het geheele opont houd dientengevolge niet van dien aard is, dat het verkeer tusschen de hoofdpunten der lijnen belangrqk wordt vertraagd. Het wetsontwerp werd na deze wij ziging zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hoofdstuk VI (Marine). Er hiïg een loome stelling in de Kamer. Toen de heer Hugenholtz als eerste spreker het woord nam, was te voorzien dat hij wel de pauze zou halen, zoodat het grootste deel der leden maar heenging. Achte eenvol- gens behandelde deze afgevaardigde weer de gansche reeks puntjes die hij jaarlijks bij dit hoofdstuk de revue pleegt 'te laten passeeren de huis vesting, de tucht.de hygiënische toe stand, de provoostlokalen, de belem mering van het verenigingsleven, enz. Vooraf gispte hij de houding van den Minister bij het wetsontwerp tot aanbouw van de kruisers. Alle haast moest gemaakt worden want in Sep tember moesten de kielen gelegd worden. Wat blijkt nu Waarschijnlijk zal vóór Mei 1916 er geen sprake van zijn dat met den bouw van deze kruisers wordt aangevangen. Allerlei omstandigheden werken de voortva rendheid tegende werven zoeken ruzie om de buit. Middelerwijl echter wordt de Kamer het ines telkenmale op de keel gezet, worden haar, met het oog op den tijd, de noodige in lichtingen onthouden, wordt zij zelfs fn onwetendheid gelaten over den aard der te bouwen schepen. En toch wordt maar weer gehaast, komt uit zekeren hoek van de Kamer alweer aandrang om meer schepen te bou wen. De ervaringen in dezen oorlog opgedaan, worden niet benut. Gelukkig heelt de Minister geen geld en weet hij het niet te vinden, merkt de heer Hugenholtz ironisch op en kan hij dus zijn lust tot bouwen niet botvieren. Is er nu een vast plan bij het bou wen van de schepen? aldus is van verschillende zijden gevraagd. Weliswaar spreekt de Minister van een vlootwet, doch wat verstaat hij daaronder Beteekent het dat hij een plan wil samenstellen, dat binnen afzienbaren tijd zal worden afgewerkt of is het de bedoeling een vlootfonds door J. Iv. 70.) —o— (ïairnK verSMei.) „Ik ben gekomen om de opinie gunstig te stemmen ten opzichte van dit huwelijk," fluisterde hij, en hij drukte Frona's hand, tot ze pijn deed. „Nu, kolonel, ik weet niet, wat uw plannen zijn, en het kan me ook niet schelen. Verander ze. Ik heb thuis een klein, fijn diner klaar en de eenige goede champagne, die in den omtrek te krijgen is. Natuurlijk kom jij ook, Corliss en zijn oogen zochten kapitein Alexander. „Natuurlijk," kwam het antwoord vlug, ofschoon de magistraat van het Noord-Westen tijd genoeg had, om de mogelijke gevolgen van zulk een onofficieele daad te overwegen. „U hebt zeker een rijtuig?" zei hij spot tend? Jacob Welse lachte en hield een voet in mocassin omhoog. te vormen Daarover verkeert de Kamer in het duister. Al eenige jaren achtereen is verzocht een vioot-commissie in te stellen, die van nabij de vlootorganisatie zal lee- ren kennen. Zelfs hebben de Kamer leden zich bereid verklaard een poosje mee te varen op onze oorlogsschepen. Deze aandrang komt niet alleen van den heer Hugenholtz doch ook van den heer Duymaer van Twist. De Minister wijst het denkbeeld af Ook de heer Jansen Den Haag ziet er geen heil in. Evenmin verwacht hij iets van detacheering van mariie- ingenieurs op buitenlandsche werven. Zij krijgen toch het voornaamste niet te zien. Vooral door den heer v. d. Voort van Zijp werd de traagheid gelaakt waarmede de bouw der kruisers vor dert. Het gat hem aanleiding de han delwijze van den Minister onbevre digend te vinden. Tijdens de rede van dezen afge vaardigde had een incidentje plaats. De Minister van Marine zat te praten met den heer de Savornin Lohman. Op herhaald verzoek yan den spreker bleef hij praten, waarna de voorzitter den leden verzocht de Minister niet lastig te vallen terwijl hij moest luis teren. Deze opmerking maakte den heer Lohman woedend. 'tWas het brutaalste wat hij nog ooit had gezien, riep hij uit. Na een klein stormpje kabbelde de discussie weer voort. Na de vele kritiek op het beleid van den Minister, moet het een her ademing voor hem zijn geweest dat de heeren Jansen en Boissevain hem kwamen steunen. Zij vonden den tragen bouw verklaarbaar en ver schoonbaar. Er is nu eenmaal veel voorbereiding noodig. Als altijd zette de heer Bichon van IJsselmonde zich schrap tegen dezen Minister. Helaas is daarvan niet veel te verstaan. Hij verklaarde echter in gewone omstandigheden tegen de begrooting te hebben gestemd. De Minister verdedigde zijn beleid en kan zich bij den heer Jansen aan sluiten. Voor de indiening van een vlootwet achtte hij thans het tijdstip geheel ongeschikt. Nu de kruisers in Amsterdam worden gebouwd, kosten zij drie ton meer dan anders. Meer manschappen naar huis zenden kan de Minister niet doen. Daarover zit hij te krap in zijn mannetjes. Verschillende kleine puntjes werden even beantwoord. De oude onder officieren die de promotie-kansen van het lagere personeel tegenhouden, zijn boven de sterkte gevoerd, zoodat zij de bevordering niet meer in den weg staan. Voor een tuchtraad gevoelt de mi nister niets. Zoo'n commissie in de militaire or ganisatie in te schakelen, voelt hij „Loopen veel te min." De ka pitein snelde naar de deur. „Ik zal de sleden voor hebben, vóór jullie klaar zljt. Drie en overvloed van rin kelende schellen!" Zoo kwam Trethaway'svoorspelling uit en Dawson wreef zich de oogen, toen drie sleden met drie politie man nen in roode mantels als bestuurders, de hoofdstraat langs vlogenen Daw son wreef zich nog eens de oogen, toen hij zag, wie de inzittenden waren. „Wij zullen zeer stil en afgezon derd leven," zei Lucile tot Frsna. „Klondike is de geheele wereld niet en het beste komt nog." Maar Jacob Welse dacht er anders over. „Wij moeten die zaak poussee- ren," zei hij tot kapitein Alexander, en kapitein Alexander zei, dat het juist een kolfje naar zijn hand was. Mevrouw Schóville was uitermate geshockeerd, bewerkte de andere vrouwen en was doorloopend drama tisch en woedend. Lucile ging nergens heen, behalve naar Frona. Maar Jacob Welse, die anders zelden ergens heenging, was dikwijls te vinden bij den haard van kolonel Trelhaway, en niet alleen ontoelaatbaar omdat de verantwoor delijkheid toch altijd uitsluitend by den commandant moet blijven berusten. Nadat de minister zijn rede had geëindigd, wilde de voorzitter alsnog de replieken afroffelen, niettegenstaan de het reeds over vijven was. De avondvergadering kon dan een een half uur later aanvangen. De heer Van der Voort van Zijp bedankte voor dit genoegen en diende een voorstel in om de vergadering te verdagen. Slechts 29 leden waren tegenwoordig en dus bereikte hij zijn doel Dit is de tweede maal dat de voorzitter echec lijdt met zijn poging om het onderste uit de kan te halen. Of hef woord „obstructie" van den heer Marchant op zyn plaats was, betwy- fel .»n wij. '1 Is meer dan wel, van elf tot vijf uur, en dan 's avonds van acht tot twaalf. Het jakkersysteem heeft ook zyn grenzen. Avondvergadering. Ontegenzeggelijk is de begrootir.g voor waterstaat de belangrijkste van het edele dozyn hoofdstukken waarin de staatsbegrooling verdeeld is. Dat er geen algemeene beschouwingen over gehouden worden, bewijst reeds dat de be teekenis meer een lokale is. Een overzicht is er niet van te geven, het zou een dorre opsomming moeten zijn van alle sluizen en kanalen, alle ri vieren, tollen, bruggen en wegen waar iets aan mankeert. Men zou het in één zin kunnen afdoenalle afgevaardig den beqverden zich de tot hen geko men klachten uit hun district ter tafel van den minister te deponeeren, die ze op zyn beuitenbloc deponeert op de tafels van zijn ambtenaren, die op hun beurt ze ter griffie van de eeuwig heid neerleggen. Er zyn clichés in de discussie,waar voor jaarlijks schouw wordt gehou den. De Oostermoersche vaart, de Linde, het pad by Lobith, wij kennen ze in al hun gebreken. Zes jaar lang worden ze beklaagd, het zevende zegt de Minister iets toe, het achtste is verbetering aanstaande, het negende zal er aan begonnen worden, het twaalfde is het misschien gereed. Les in aardrykskunde kan men de begroeting noemen ook zou men ze de begrooting van Smeenge kunnen betitelen. Schuttevaer is de schuts engel van deze begrooting. Intusschen werd nu reeds gepleit voor tegemoetkoming aan de visschers indien de Zuiderzee is drooggelegd Voorloopig kan dit een cliché wor den. Saiarisverhooging vooralle die Wa terstaat dienen is uitermate urgent En zoo gaat het gestadig voort. Minister Lely is precies de man om den moed er in te houden. Hy h eeft voor allen een vriendeiyk woord,^een bemoedigend woord zelfs, en in s ilte denkt hy misschien iets heel leelijks was hy daar te vinden, maar hq bracht gewoonlijk iemand mee. „Ben je be zet van avond was hij gewoon te zeggen bij een toevallige ontmoeting. „Neen? Ga dan met mij mee." Soms zei hy het met de onschuld van een lam, soms met iets uitda gends van onder zyn borstelige wenkbrauwen en het gelukte hem byna altijd zijn man mee te krijgen. Deze mannen hadden vrouwen en zoo werd het zaad van tweedracht ge zaaid in de gelederen der oppositie. Dan in het huis van kolonel Tret- haway was er nog iels anders te vinden behalve slappe thee en beu zelachtige praatjes; en de corres pondenten, ingenieurs en heeren zwer vers wisten den weg in die richting wel te vinden, maar de koning onder de mannen, Jacob Welse, was hun voorgegaan. Zoo werd de hut der Trethaways het middelpunt van alles en gesteund door de mannen van gewicht in Daw son, kon succes ook niet ultbUjven. De eenige slechte uitwerking van dit alles was, dat het leven van me vrouw Schóville en verscheidene an deren van haar sekse eentoniger werd Wellicht komt er wel eens iets van terecht: de afgevaardigden moeten ook maar goeden moed houden en zy zullen wei doen naar hun district eenige honderden exemplaren van de Handelingen van deze vergadering te zenden, opdat de bant tusschen hen en het district steeds inniger worde. Wij verklaren op ons woord aan ieder wien het aangaat dat „zyn" afge vaardigde kordaat zijn best deed. Nederland's neutraliteit. Uit Weenen wordt door het „Korr. Bureau" gemeld, dal de bekende lee- raar in het volkenrecht, de oud-pro fessor der Weensche universiteit Lam- masch, in de Neue Freie Presse een artikel gepubliceerd beeft over de neutraliteit van Nederland. Hq betoogt daarin, dat het Nederland tot den hoogsten roem strekt, in den wereld oorlog aan de opvattingen van den fegenwoordigen Minister van Buiten landsche zaken Loudon zooals de minister deze in zijn voor 25 jaren verschenen boek over de drie bepa lingen van het Washingtonsche Ver drag uiteenzette vastgehouden en deze strikt doorgevoerd te hebben. Voorzeker, vervolgt de schr. is het voor den minister niet gemakkelijk geweest zqn program ten uitvoer te brengen. Maar terwijl hq onverstoor baar den weg betrad, dien hy naar zyn wetenschappeiyke overtuiging voor den juisten hield, behoedde hq zyn vaderland voor ernstige gevaren en gaf het een nieuwe aanspraak er op, het middelpunt van alle vreedzame pogingen tot heil der menschheid te blijven. Subsidies Middenstandscradiet. In de memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot verhoo ging en wijziging van het Xde Hoofd stuk der Staatsbegrooting 1915 (sub- sidlën in verband met het midden- standscrediet) wyst de minister van landbouw enz. erop, dat door het tijdelijk karakter der Algemeene Bank ook wordt gemotiveerd het subsidie voor inrichting en administratieim mers om uil eigen verdiensten deze uitgaven te bestrqden moet de bank eerst eenigen tijd hebben gewerkt. Haar eigen inkomsten kunnen, wil zq haar taak goed opvatten, in den aan vang slechts zeer bescheiden zyn en daarom is het gemotiveerd, hierin van Rykswege tegemoet te komen, een tegemoetkoming, die zeker van de schatkist geen grootere offers vraagt dan wanneer het denkbeeld in het Voorloopig Verslag geopperd zou wor den gevolgd, n.l. opi een renteloos voorschot te geven voor het bedryfs- kapitaal. Het is slechts de bedoeling, dat de en dat zy het vertrouwen verloren in tot nu toe aangenomen weiten. En de tijd was niet verre, dat er meer over- loopers kwamen en slechts enkelen, niet meer dan een half dozyn, buiten in de koude bleven en de rest zich koesterde in de warmte van Tretha- way's haard. HOOFDSTUK XXII. In de lente had er in Dawson een geheele uittocht plaats. Mannen, om dat ze een stuk grond hadden afge paald en anderen, omdat zy dit niet gedaan hadden, kochten alle geschikte honden op en begaven zich op weg naar Dyea over het laatste ijs. Bij toeval ontdekte men, dat Dave Harney de meeste van deze honden in eigen dom had. „Ga je ook naar Dyea vroeg Jacob Welse hem op zekeren dag, toen de middagzon voor het eerst een zwak gevoel van warmte gaf aan de naakte huid. „Wel, ik denk het niet. Ik verdien 3 dollars per paar op de mocassins, die ik heb opgekocht, om niets te zeggen van de kaplaarzen. Zeg, Welse, Middenstand niet op ongunstiger voor waarden crediet verkrygt, wat zonder een speciale regeling wel het geval zou zijn. Ook zal er zooveel mogeiyk voor worden gewaakt, dat de op te richten credietbanken zich tol haar eigenlijke taakverbeiering van hef middenstandscrediet bepalen, en niet trachten aan kleine bankinstellingen concurrentie aan te doen. Wat de Hanzebank te,'s Hertogen bosch betreft er is aanleiding aan te nemen, dat deze meer doet dan het karakter van een zuivere middenstands- credietbank medebrengt en zich op het gebied van het eigenlijk banken effectenbedrijf begeeft. Wil ze voor subsidies in aanmerking komen, dan behoort zy ten deze zich naar de be doeling van de regeering te gedragen. De minister vertrouwt dat de Hanze- banken alsnog aanleiding zullen kun nen vinden zich bq de Algemeene Bank aan te sluiten. Wat de Borgmaatschappij betreft, waarvan in het voorloopig verslag wordt opgemerkt, „dat ze niets an- dersjzou zyn dan een wanhopige po ging om half failliete kruideniers en kleedermakers nog een tijd lar.g op de been te houden," ze verricht een zeer nuttig werk door aan te vullen, hetgeen aan middenstandscrediet ont breekt, n.l. de zekerheidssteliing ten behoeve van ondernemers, die solide zqn en een voldoende overwaarde in hun zaak hebben, maar die nu een maal door den aard van hun ba drijf niet instaat zyn, hetzy hun vorderin gen of hun voorraden in pand te ge ven, hetgeen de groothandel en groot industrie door beleening van goederen of disconteeren van wissels wel kun nen doen. De minister meent, dat het subsidie van f5000 aan deze maatschappy slechts een eerste stap is om tot een behooriyke regeling op dit gebied te komen. De minister acht 't noodig, dat in een aantal centra door den georganiseer- den middens'and bureaux van advies voor de boekhouding worden opge richt welke niet alleen informaties zullen hebben te verstrekken en con- tróle fe oefenen, maar ook in hooge mate opvoedend kunnen werken voor de kleine afnemers, waar administra tie dikwijls veel te wenschen over laat. De bureaux dienen op den duur door de belanghebbenden bekostigd te worden, maar om een begin te maken is het noodig, op eenigszins ruime schaal daarbq door Rqkssteun behulpzaam te zyn. Biykens onderzoek zal het noodig zqn op 17 plaatsen zulke bureaux in te richten of bestaande te reorga- niseeren. Esn Rijksbijdrage van door een f 1500 per bureau wordt noodig geacht en dus een bedrag van f 25,500 op de begrooting 1916 uitgetrokken. weet je nog, dat je me zoo leeiyk in den steek hebt gelaten met de suiker, weet je het nog Jacob Welse glimlachte. „En bij den Hemel, ik ben gewro ken. Heb je nog rubber-laarzen „Neendie waren alle al weg in het begin van den winter." Dave lachte zacht in zich zelf. „En ik ben de man, die ze wegtoo- verde." „Neen, jy niet. Ik had speciaal or ders aan de klerken gegeven. Zq mochten niet in massa verkocht wor den." „Dat werden zy ook niet. Eén man voor het paar en éen paar voor elk, en zoo een paar honderdmaar het was myn stofgoud, dat zq op de schaal schudden en van niemand anders. Wil je wat drinken? Gerust hoorNoem het dan maar korting, want ik kan het betalenOf ik ook vertrek Dit jaar niet, denk ik. Er komt hier een goede tqd voor me." (Wordt vervolgd.) J

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1