DE OORLOG. doorbrengen, kan ter tegemoetkoming hieraan aan ieder, die op zijn beurt met periodiek verlof gaat, éénmaal twee etmalen langer verlof worden verleend dan volgens de beslaande regelen het geval zou zijn. Aan de leerlingen van onderwijs inrichtingen en opleidingen, en aan het daarbij dienstdoend personeel, kan, ter beoordeeling van de Marine- autoriteiten, verlof worden verleend van 23 December 1915 tot 3 januari 1916 eerste gelegenheid. De voorlooplge hechtenis van den heer Schrüder. De „Telegraaf" meldt: Na onderzoek van de zaak, waar voor onze hoofdredacteur in voor looplge hechtenis genomen is, heeft zijn wij goed ingelicht de rech tercommissaris, mr. A. J. vanRoyen, een request aan de rechtbank inge diend, waarbij hij verzoekt, den heer J. G. Schroder uit da voorloopige hechtenis te ontslaan. Maandagmiddag heeft de tweede kamer der rechtbank, na dagen lang dit verzoek te hebben aangehouden, het van de hand gewezen, in over eenstemming met het requisitoir van het O. M. „Het Volk" verneemt met stellig heid dat de gevangenneming van den heer Schroder op den persoonlijken last van den minist r van justitie is geschied. Hr. Ms. „Cornells Drebbel." Maandagmiddag 4 uur is bij de werf „Conrad" te Haarlem in dienst ge steld Hr. Ms. „Cornelis Drebbel," het eerste Nederlandsche oorlogsschip dat in Haarlem werd gebouwd. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Onze Vloot" heeft gisterenmorgen een bezoek aan boord van het schip gebracht en na mens de afdeeling een portret van „Cornelis Drebbel" in lijst en een grooten tinnen inktkoker met inschrift voor de kajuit aangeboden. De „Cornelis Drebbel" is een moe derschip voor den onderzeedienst en is 800 ton groot. De bemanning be staat uit 5 officieren en 68 man. Gis termiddag is het schip naar Vlissingen vertrokken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Dec., in Nederland uit gesproken 15 faillissementen tegen 23 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovenge- noemden datum 1315 faillissementen tegenover 1441 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vlissingen, 15 December. Wij vestigen nog eens de aandacht op de tentoonstelling van boeken in de openbaie leeszaal en bibliotheek in de Walslraat. Daar zijn thans ge- exposeerd de uitgaven der „Maat schappij voor goede en goedkoope lectuur". (Wereld bibliotheek). Al de werken welke deze maatschappij heeft uitgegeven zijn, voor zoover deze werken nog niet zijn uitverkocht, thans in de achterzaal van de open bare leeszaal tentoongesteld. Men vindt onder deze werken „elck wat wils". Verder zijn daar thans ter bezich tiging gesteld een twintigtal isogra- phieën volgens het systeem W. van Meurs. Daar zijn reproducties van teekeningen, (houtskool-, krijt- pen-) houtsneden en etsen, langs fotogra- phischen weg zoo mooi en gevoelig en nauwkeurig gemaakt dat ze geheel de waarde, de tonen en de bekoring hebben van het oorspronkelijke werk. De tentoonstelling blijft tot en met Zaterdag geopend. De Vlissingsche Damesvereeniging „Touristenclub" gaf gisterenavond in het Concertgebouw aan de Emmastraat een goedgeslaagde soirée. Het pro gramma, ingericht zooals dat gewoon lijk het geval is, vermeldde een viertal zangnummers, die, wat den tekst be treft, al heel mooi waren, vooral „Aan moeders hart" en „Gij weet nog niet, hoe het op aard u gaan zal"zij werden met goede begeleiding ver dienstelijk gezongen en na de voor dracht van „De Eikeboom" werd aan de jongedame een bouquet aangebo den. Een blijspel vóór de pauze en een klucht erna namen een flink deel van het program in beslag, zoo dat het al vrij laat was, eer het bal een aanvang kon nemen, waarnaar reikhalzend werd uitgezien. Er is dan ook volstrekt geen bezwaar om voor een volgende keer het program wat minder uitgebreid te maken, zoodat wat vroeger de offers aan Terpsichore kunnen worden gebracht. De vereeniging „OTening en Ge noegen" heeft het voornemen om op Woensdag den 22en December a.s., des avonds te 8 uur, in de zaal van den heer Burgers een liefdadigheids voorstelling te geven ten bate van het werk der tuberculose commissie van de vereeniging „Het Groene Kruis." Opgevoerd zullen worden twee blijspelen, ieder in één bedrijf, nl. „Een kleine vergissing" van Antonia en „Papa gaf per nissie" van G. F, van der Bruggen. Waar wij verzekerd zijn van een goede uitvoering van de vereeniging „Oefening en Genoegen," daar noo- digen wij, ook ter wille van het uit nemende doel, de burgerij van Viis- singen gaarne uit te teekenen op de lijst, die dezer dagen zal worden aangeboden. Op Dirsdag 21 December, des avonds te half 8 uur, zal de veree niging „Oefening en Genoegen" in de zaal van den heer Burgers de zelfde stukken opvoeren voor de manschappen van de land- en zee macht, alhier verblijvende, tegen ver plicht programma a 5 cents, aan de zaal verkrijgbaar. Door de politiebeambten hier ter stede is opgericht een onderafdeeiing van den Bond van gemeentelpe po litie beambten in Nederland, welke onderafdeeiing is genaamd „Vlissing sche politie-agenten vereeniging." Het doel van deze vereeniging is het bevorderen van de belangen der gemeentelijke politie beambten. Alle hoofdagenten en agenten zijn tot deze onderafdeeiing toegetreden. Bij beschikking van den minister van marine zijnde navolgende plaat singen enz. gelast6 Januari kapitein ter zee W. H. von Leschen, thans geplaatst te Vlissingen, gesteld ter beschikking 3 januari t. v.kapitein luitenant J. L. von Leschen geplaatst te Vlissingen. De Belgische sleepbooten „Julius," „Julia" en „Uranus", komende uit Veere, benevens de „President .Ar- mand Crisar," liggen voor de sluis, teneinde zoo spoedig mogelijk naar Engeland te worden overgebracht Aan het gebouw van het Provinci aal bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed Het opruimen en maken van eenige remming- en steigerwer- ken en dukdalven in het kanaal door Walcheren te Oost- en West-Souburg en in de buitenhaven van hel kanaal te Vlissingen. Raming f39.000. Inschrijvers de heeren P. j. F. Bruggeman, Terneuzen, 147.000; J. de Bourgraat, Wemeldinge, f43 014; H. Kosten Cz., Terneuzen, f42.945; H. van Dongen, Dordrecht, f 42 746 C. Schermers, Nieuwendljk, f 42 645 A. v. d. Straaten Jr., Hansweert, f 42.000 C. W. de Wolff, Dordrecht, f 40.500. KERK- EM 9CHOOLIUEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt van het beroep naar Lienden door ds. Ph. Peter te Sir Jansland. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Zutten hebben met ingang van 1 Januari hun ambt neergelegd. Zij waren nl. met het college van coliectanten overeengekomen, dat deze te beginnen met 1 |anuari voor hen tijdens de godsdienstoefeningen de giften voor de armen zouden inzamelen, hetgeen de algemeene kerkeraad niet goed gekeurd heeft. Aan een uittreksel uit de memorie van antwoord over de begrooting van binnenlandsche zaken ontleenen we dat voor uitbreiding van de Zeevaart school te Vlissingen f 5000 rijkssub sidie uitgetrokken wordten dat het subsidie voor de Handelsschool te Middelburg met f 640 wordt verhoogd. RECHTSZAKEN. De vrijspraak van den hoofdredacteur van „de Telegraaf." De vrijspraak van den heerj. C. Schroder door de rechtbank te Am sterdam is gegrond op de overweging dat, daargelaten, of het in de dag vaarding ten laste gelegde overigens is bewezen, niet vast staat, dat be klaagde door zijn artikel gevaar, als bedoeld in art. 100 in het leven heeft geroepen dat immers niet is gebleken, noch hier te lande, noch over de grenzen, dat het artikel eeni ge beroering heelt gebracht, en dat naar het der rechtbank voorkomt, dit artikel niet noodzakelijk de onzijdig heid van ons land in gevaar zou heb ben moeten brengen. De „Telegraaf" schrijft nog: De mededeeling, dat de heer Schro der van bet hem ten laste gelegde was vrijgesproken, werd door het publiek, dat voor het Palels van |us- title had postgevat, met gejuich be groet. Langen tijd bleef men op de Prinsengracht samenscholen in de hoop den heer Schroder te zien ver schijnen. Toen de rechtskundige raadsman mr. Kappryne van de Copello naar bu'ter. kwam werd een hoera aange heven. Ter gelegenheid der vrijspraak van den heer Schroder heeft het publiek, ter terechtzitting aanwezig, een spon tane hulde gebracht aan mevrouw Schroder. Door een inzameling onder de aanwezigen in staat gesteld, heeft men eene prachtige bloemenmand overhandigd. Al zingende „Lang zal hij leven" en „Schroder is vrijgespro ken", trok de menigte naar de woning van mevrouw Schroder, Weesperzij- de, waar eenige afgevaardigden het woord voerden. Ontroerd door deze spontane hulde heeft mevr. Schroder bedankt. Daarna zijn de betoogers rustig uiteengegaan. De toestand. De Franschen en Engelschen zijn uit het Macedonische gebied ver dreven, zoo luidde het Duitsche communiqué van gister. Nog altijd deelen de Fransche officieele bericn- ten mee dat de terugtocht der geal lieerden uit Zuid-Oost Servië voort duurt. De grensplaatsen Gevgeli en Doiran zijn ontruimd en de expeditie naar Servië kan dus ais geëindigd en als mislukt worden beschouwd. Die expeditie heelt echter een nieuw milhair vraagstuk opgeworpen, nl. het bezit van Saloniki. De geallieerden hebben verklaard deze havenstad bezet te zullen houden en nog altijd komen er versterkingen aan. Maar de Mid denrijken zullen hun succes op den Balkan niet voltooid achten zoolang et troepen der geallieerden in of nabij Saloniki zijn. Daarom is het te ver wachten dat de strijd op Grieksch gebied zal worder. overgebracht. De Boelgaren zullen daaraan vermoedelijk niet deelnemen, wel de Duitschers en Oostenrijkers. Het oude ideaal dat 't Grieksche Saloniki de Oostenrijk- sche uitvoerhaven van den Balkan zal worden, is door de jongste gebeurte nissen nieuw leven ingeblazen. De Franschen en Engelschen zullen waar schijnlijk al hun best deen de Duit sche en Oosieniijksche pogingen te doen mislukken. Uit Athene wordt gemeld dat Duitschland aan Griekenland ophel dering heelt gevraagd over de facili teiten die het aan de Entente te Sa loniki heeft verleend. Griekenland wordt steeds nauwer het vuut aan de schenen gelegd. En het uur van de beslissing is nabij 1 Bulgaren op Grieksch grondgebied. Volgens een telegram uit Salonikt aan de bladen te Rome zijn de Bui- garen en Duitschers na de bezetting van Gjewjeli het Grieksche grondge bied binnengedrongen. De „Temps" deelt eveneens mede, dat de Bulgaren van het Doiran-meer uit Griekenland zijn binnengetrokken. Duitschland en Griekenland. Niet officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering de Griek sche regeering vroeg of andere facili teiten, die een compromis waren met de Grieksche onzijdigheid, waren toe gestaan aan de bondgenooten. Er is nog geen officieel communiqué uit gegeven omtrent de gedachtenwisse- ling tusschen de Duitsche en de Griek sche regeeringen, maar het feit is niet te weerleggen, dat de toestand uiterst delicaat is, hoewel er reden Is om te gelooven, dat de Duitschers niet wenschen de zaken tot het uiterste te voeren, aangezien zij de buitengewone omstandigheden erkennen, waarin Griekenland zich bevindt. De overwinning in Macedonië. De geheele Duitsche pers wijst op het groote belang van de verdrijving van de Fransch Britsche troepen uit Macedonië. De „Frankfurter Zeitung" Terwijl de opperste krijgsraad der geallieerden het er nog niet over eens is of de met veel lawaai en een snoode rechts- breuk begonnen Salor.iki onderneming moet worden voortgezet, hebben de militaire gebeurtenissen in haar alles meesleepende vaart tegen de geal lieerden en het hulpleger van Salo niki reeds de beslissing gebracht. De overweldiging van Servië was een groot strategisch succes, maar na de vlucht van de Fransch Britsche troe pen voor het leger van generaal To- dorof, zal deze overweldiging van Servië in de geschiedenis van den Balkan in 't naburige Oosten van on vergankelijke beleekenls zijn. „Germania". De gevoelige slagen, welke de Ententetroepen op den Bal kan krijgen, toonen dat de geheele actie nog slechts van de genade van Griekenland afhangt. „Lokal Anzeiger" De nederlaag in Irak was een diepe wonde voor Enge- land's aanzien in het Oosten van de slagen, die het van Bulgarije ontving in Macedonië zal het slechts moeizaam generen. De toestand in Griekenland. Uit Weenen wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat de bladen te Athene groote beteekenis hechten aan bet onderhoud, dat de Bulgaarsche gezant te Athene Zondag 12 De cember, met den minister-president, Skoeloedls, en den chef van den gene- ralen staf, Doemanis, gehad heeft. Herhaaldelijk werden ook de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken er bij gehaald, om aan de be spreking deel te nemen. In politieke kringen wordt ook groote beteekenis gehecht aan de omstandigheid, dat koning Conslantijn vóór de overhan diging van de Grieksche antwoord nota, den Bulgaarschen gezant twee maal in audiëntie ontvangen heeft, die telkens twee uren geduurd heeft. Uit Roemenië. De „Berliner Zeitung am Mitiag" ontleent aan de „Peslet Lloyd" het bericht uit Baekarest, dat koning Fer dinand den leider der conservatieve partij, Marghiloman, in buitengewone audiëntie heeft ontvangen. Margh'ilo- man bood den koning een memoran dum aan, waarin volgens geruchten in politieke kringen er op wordt aangedrongen, dat Roemenie zich nu reeds aan de zijde der midden-Euro- peesche mogendheden zal plaatsen en Bessarabië bezeiten. Aan het Servische front. De „Times" verneemt uit Saloniki Er heeft een groote concentratie van vijandelijke troepenmachten plaats tusscben Monastir en Vjenali. Hun aanlal wordt geschat op 40 000 Oos tenrijkers en Duitschers en 40.000 Bulgaren. Men zegt, da! zij ook een aanzienlijke hoeveelheid cavalerie bij zich hebben. Het hevige gevecht bij bet Doiranmeer en Gradets duurt voort. De Engeische loopgraven wer den tegelijk aangevallen. Met behulp van Engeische versterkingen, die spoedig aankwamen, werden de vij andelijke aanvallen afgeslagen. Het weer is zach', een dichte mist om geeft al gedurende tien dagen Salo niki en de Golf bij die plaats. Niet temin komen er dagelijks onafgebro ken troepen en munitie aan. De Bul garen lieten ra twee aanvallen op de Engeische linies 8000 man op het slagveld, gedood en gewond, dooi het gecombineerde vuur der Engeische artillerie, geweren en mitrailleurs, dat gericht was op de troepenmassa's, welke tot op 500 yards genaderd waren. De- Bulgaren snelden over een afstand van 300 yards dezen moord- dadigen loodregen in. De overleven den konden niet meer dichter nade ren en sloegen op de vlucht, welke in een panischen terugtocht overging. De Engelschen en Franschen trekken in orde en regelmaat terug. Men ge looft thans dat de Bulgaren het Grieksch grondgebied niet zuilen be treden uit vrees, dat een voortzetting van het offensief Griekenland vijan dig zal stemme». Alleen de Oosten- rijksche cn Duitsche legers zullen den st'ijd tegen de geallieerden aan de Grieksche grens voortzetten. Een ontploffing in een Belgische munitiefabriek. Naar aanleiding van een ontploffing In de Belgische munitiefabriek nabij Havre, wordt nader uit Genéve aan de „Berliner Lokal Anz." geseind Het Fransche ministerie van munitie werd den laatsten tijd aanhoudend opmerk zaam gemaakt op het feit dat de wijze van benoeming van controleur in de buskruiimagazijnen en werkplaatsen voor vulling van projectielen veel te wenschen overliet. Intusschen kon minister Thomas hierin geen verbete ring aanbrengen, aangezien deze werk plaatsen door organen van Koning Albert geleid werden, die Belgen zon der betrekking aanstelde zonder er op te letten of zij wei dan niet ge schikt waren. De ontploffing van eer gisteren vond plaats des morgens om 10 uur in de hoofdzaal voor de vul ling van projectielen. De knal werd gehoord tot op een afstand van 10 K.M. en gaf aanleiding tot het gerucht dat de machine van een groot oor logsschip in de lucht was gevlogen. Het aantal dooden die men tot heden opgenomen heeft, bedraagt 110, waar onder 107 Belgen. Duizend werklieden zijn gewond van welke de helft en naar de meening der aitsen het leven zal afbrengen. Een groot aantal heeft het gezichts vermogen verloren. Wat is er gaande in 't Kanaal Er is iets gaande in het Engeische Kanaal. Reeds sedert eenige weken zijn tientallen Belgische soldaten, die met verlof tot familiebezoek naar En geland kwamen, aldaar, hoewel hun verlof reeds verstreken Is. Nieuwe verlofgangers bleven uit. Als reden wordt opgegeven, dat er geen scheep vaart is tusschen Frankrijk en Enge land. Doch zulks kan niet heeiemaa! juist zijn. De post gaat toch nog steeds per boot. Waarschijnlijker is, dat de scheepsruimte noodig is voor groote troepentransporten. Van andere zijde gaf men de voorstelling, dat opnieuw Duitsche mijnen in het Kanaal zijn gelegd. De Duitschers moeten n.l. een soort onderzeebooien hebben, dat mijnen kan leggen, zonder boven water te komen. Men zegt dat de boot, die nu in ons land geïnterneerd is, een dergelijke boot is. De Duitsche socialisten. Het lijdt geen twijfel, dat de crisis in de Duitsche sociaal-democratie grootere afmetingen begint aan te ne men. De meeningsverschillen kwamen duidelijk aan het licht in de laatste zitting van den Rijksdag bij de be handeling van de vredes-inierpeilatie. Thans wordt door de Leipziger Volkszeilung zeifs een scheiding in de sociaal-democratische Rijksdag- groep aangekondigd. Tevens deelt dit blad mede, dat reeds 34 sociaal-de mocratische Rijksdagleden de verkla ring teekenden, welke gebaseerd Is op de bekende verklaringen van den sociaal-democratischen leider Haase, Donderdag bij de bespreking der vre- desinterpeliatie afgelegd. De Leipzi ger Volksz., welke het betreurt den tekst van de verklaring niet te kunnen afdrukken, spreekt de hoop uit dat deze verklaring de eerste stap zijn zal voor eën zelfstandig optreden van de minderheid in den Rijksdag, welke thans lang genoeg zoo niet reeds te lang, daarmede gewacht heeft. Verder laat het blad doorschemeren dat deze minderheid van hare meening zal blijk geven bij de stemming over het nieuwe ooilogscrediet, dat is aangevraagd. Onder de sociaal-democratische Rijksdagleden, die de verklaring en- derteekenden, behooren behalve dr. Liebknecht en Haase, o.a. Wrm. Stat- hagen, Bernstein, dr. Cohn, Ledebout en Zubeil. Uit den Rijksdag. In den Duitschen Rijksdag vroeg Liebknecht gisteren of de regeering bereid is een parlementaire commis sie in te stellen ter onderzoeking van het officieele bewijsmateriaal over het ontstaan van den wereldoorlog. Von Jagow beantwoordde de vraag ontkennend. Ook werd een vraag van Liebknecht of de regeering bereid is een ontwerp in te dienen om de buitenlandsche politiek openbaar te maken en de beslissing over oorlog en vrede aan de volksvertegenwoordiging te bren gen, door Von Jagow ontkennend beantwoord. Een groote slag in het Westen De correspondent van de „Daily" Mail" voorziet een spoedige groote slag aan het front in Frankrijk en België. Hij schrijft: „Geen oorlog zonder beslissenden slag en nog steeds is in dezen oor-- log van een beslissenden slag geen sprake geweest. Welnu, al degenen die letten op de teekenen in het wes ten verwachten daar een spoedigen grooten slag. Zelfs Hollanders en Duitschers te Rolterdam zeggen rond uit dat de onvermijdelijke groote slag binnenkort op het westelijk front zal plaats hebben en dat de Duitschers het eerst tot het offensief zullen over gaan. Duitschland kan niet langer toelaten, dat steeds meer levens wor den opgeofferd in een nutteloozen loopgraven-oorlog, terwijl de Engei sche troepenmachten dag in en dag uit versterkt worden, zoowat wat man schappen betreft als munitie. Alles te zamen genomen is mijn opinie, dat, terwijl de geallieerden hun aanvallen eventueel zuilen uitstellen tot het voorjaar, de Duitschers onmiddellijk hun slag zullen trachten te slaan, zoodra door harde vorst de grond begaanbaar is geworden voor infanie- rie en cavalerie. Indien dit juist zou blijken, dan zou de groote slag zeer waarschijnlijk omstreeks Nieuwjaar plaats hebben. Zonder den minsten twijfel zal de artillerie dezen ge-

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2