WOENSDAG JsÉÊS&ÈZ 1S DECEMBER ÉpnFirms F. V£ü 9E VELOE Fr., Kisine Markt 58, Viissingeii. Teliiosn latere, iö farsekijnt dsgilijks, iliginriiri sp Zeedag se ligimiie irkmis Christelijks Snstdap OEMEENTEBESTOJR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND «sNo. 295 - 53e *Saargang 1915 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS*. Vooi Vlissingets en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 ADVERTENTIEPRIJS s Van 1—4 tegsU 0.46 5 voor iedere regel meer IS cent per drie maanden. Franco door het geheele rp f 1.50. Voor België 2.20 ^i',3Driemaai plaatsen wordt ftMcmaal berekend. B| abonnement speciale prgs Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent Reclames 28 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ffc gulden bij levens- gulden bij dood Q Afhgulden bij verlies ,4 f*f% gulden bij verlies A «fte A gulden bij verlies F* gulden bij verlies polls, zijn GRATIS verze- SIIIIII lange ongeschikt- /«^gl door sfl 91S van een ^an(^' «Til van illii van een B van eIkes feerd tegen ongelukken voor: mUUw held tot werken CvkJ een ongeluk tfUU voet of oog IvU een duim 1U Ar wijsvinger Wv anderen vinger. Sin ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boel ol trom. De oltkeerlng wordt gowearborgd door do „Heil, Alg. Verzak, Bank" !e Ssblatss» DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, Gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van JOHANNES C0RNE1.1S MOMMAAS, om verlof tot vefkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het perceel Noordstraat no. 9; dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel terleenen van het ge vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burg. en Weths. voornoemd. Vlissingen, 14 December 1915. Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekend, dat van 16 tot en met 24 December a.s. schietoefeningen zullen gehouden wor den vanaf het eiland Voorne. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 14 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting waren spoedig ten einde. Nadat de heer Marchant even, in de plaats van den heer Bos, die ongesteld is, had geantwoord en nog eens had belicht dat regeering en volksvertegenwoordiging twee ge heele zelfstandige lichamen zyn waar bij het volk op den achtergrond ver dwijnt, antwoordde de tijdelijke voor zitter van den ministerraad alleen ten aanzien van den duurte toeslag. Hij aanvaardde de motie Ketelaar. Dat was de repliek van dezen Minister. Korter kon het al niet en dit prijzens waardig voorbeeld moge veel navol ging vinden. Nopens den duurte-toeslag had de heerHeeres nog zijn meening uiteen gezet. Tegen duurte-toeslagen in het algemeen is hy gekant en hij meende dat waar deze wellicht meer kosten met zich zullen meebrengen dan een volledig herstel van de verleden jaar ontworpen salarissen-verbeteringen, het gewenschter was tot een defini tieve verbetering te komen. By de stemming over de motie-Helsdingen bleken met den heer Heeres, dehee ren Patyn, Ee.dmans, Smeenge, de door J". TJ. 69.) —o— (KaM£ verhollen.) Maar als de bruidegom twintig jaar had afgeschud, Vance deed niet voor hem onder. Sinds hun laatste ont moeting hal hy zyn bruinen knevel aan de vorst opgeofferd en zyn glad gelaat, vot gezondheid en kracht, zag er buitengewoon jongensachtig uit; toch verkondigde de nu zichtbare bo venlip een vastheid van wil, die tot pp toe verborgen was. Toen de eenvoudige plechtigheid voorbij was, kuste Frona Lucile maar Luciie voelde, dat er iets ontbrak en haar oogen vulden zich met tranen. Trethaway, die van het begin af het weinig toeschieteiyke in Frona gemerkt had, nam de gelegenheid waar, terwyi kapitein Alexander en Corliss zich bezighielden met de jonge mevrouw Trethaway. „Wat schéélt er aan, Frona Muralt, Roodhuyzen, Fock, Duymaer v. Twist en Bichon van IJsselmonde zich te vereenigen. Met 42 tegen 20 stemmen ging deze motie van de baan. Na de toezegging van den Minister trok de heer Ketelaar zyn motie in. Hiermede waren de algemeene be schouwingen afgeioopenzij gingen ais een nachtkaars uit. Nadat hoofdstuk I goedgekeurd was, was de verdere discussie over de be schikbaarstelling van levensmiddelen en veevoeder en de kosten van de tijdelijke tyksbureaux aan de orde. Daarbij kwam de graan politiek van de regeering ter sprake. De Kamer verklaarde reeds dat het haar aan voldoende gegevens ontbrak om te kunnen beoordeelen of de gevolgde politiek de goede was, dan wel of een andere politiek mogelijk en wensche- lijk wasdat de import en de distri butie in éen hand waren, werd nogal bedenkelijk geacht. De heeren Drion en van Vuuren zouden wel gaarne willen weten of de vrye import nog niet mogeiyk was de eerste meende dat de voorraden van dien aard zyn dat het beproefd kon worden, de laatste meende het niet te kunnen beoordeelen. De Mi nister acht het nog niet gewenscht dat de vrye import plaats heeft om dat voor het oogenblik een groot belang is gemoeid met de regelmatige voorziening in ons land. En de vrye importeurs zullen daar toe niet in staat zijn. Nadat dit ontwerp was goedgekeurd en eenige onbeduidende ontwerpen waren aangenomen, was aan de orde het ontwerp tot machtiging tot het aengaan van een overeenkomst met de Koninkiyke Paketvaart-Maatschap pij betreffende het onderhouden van stoomvaart-verbindingen in Ne- derlandsch Indië gedurende de jaren 1916—1925, waarbij de heer Hugen- holtz eenige wyziging vroeg voor de troepentransporten. Door hem en door den heer Fock werd geklaagd over de te late indiening. De Minister van Marine, ad interum van Koloniën, zegde over tien jaren eene vroegere indiening toe. De discussie werd weer tot morgen geschorst. Nieuws krediet-aanvraag van 50 millioan. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere verhooging van de oorlogsbe- grooting 1915 (buitengewoon krediet), beoogende die begrooting met 50 millioen gulden te verhoogen. Uit de memorie van toelichting blijkt dat voor het Ioopende jaar moet wor den gerekend op een totaal-bedrag van 190 millioen gulden, waarin dan de interneeringskosten, die stellig vroeg de kolonel op den man af. „Ik hoop niet, dat je onder protest ge komen bent. Het spijt me, niet voor jou, omdat gebrek aan oprechtheid niets verdient, maar voor Lucile- Het is niet fair tegenover haar.* „Er is in de geheele zaak een ge brek aan oprechtheid geweest." Haar stem beefde. „Ik heb ndjn best ge daan, ik dacht, dat ik het er beter zou afgebracht hebben maar ik kan niet veinzen, wat ik niet voel. Het spijt me, maar ik.... ik ben teleur gesteld. Neen, ik kan het niet ver klaren en allerminst aan u." „Laat ons openhartig zyn, Frona. Betreft het St. Vincent Zij Knikte. „Dan kan ik dadeiyk de zaak op helderen. in de eerste plaats," hij keek terzyde en zag, hoe Lucile een ang- stigen blik op hem wierp, „in de eerste plaats, nog pas eenige dagen geleden heeft zy je wat voorgepraat omtrent St. Vincent. In de tweede plaats, en daarom denk je, dat haar hart niets te maken heeft met deze zaakda? ze geen cent om me geeft kortom, dat ze met me trouwt, om zich te herstalen of voor tydverdryf. meer dan 15 millioen zullen beloopen, begrepen zyn. Ook voor het ioopende kwartaal is om verschillen 1e redenen, veeleer stij ging dan vermindering van de buiten gewone uitgaven le wachten; tenge volge van de doorgaande uitbreiding van de legersterkte, die eerst tegen het einde des jaars, door het vertrek van landweertroepen, vermindering ondergaat, de kosten van uittusting, bewapening enz- van den landstorm de belangryke sommen, benoodigd voor de aanschaffing en den aanmaak van munitie de kosten van den bouw en de inrichting van barakken voor winterlogies, waarmee alleen reeds een bedrag van ongeveer f2.500.000 ge moeid is geweestde meerdere uit gaven voor vergoedingen wegens kost winnerschap de stygende prijzen van grondstoffen en verdere benoodigd- heden die nog voortdurend aange schaft en ten deele voor zooveel mogeiyk uit het buitenland betrokken moeten worden. Staatsbegrooting. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer beireffende het hoofdstuk financiën. De minister zegt zich geheel te kunnen vereenigen mei de zienswijze van de leden, die blijk gaven op eene spoedige algeheele intrekking van de zilverbons prys te stellen. Intusschen kan uit den aard der zaak nog niet met zekerheid worden voorspeld, dat de omstandigheden zullen toelaten in 1916 tot die intrekking over te gaan. Tot wijziging der bepalingen be treffende vrijstelling van grondbelas ting en personeele belasting, vindt de Minister te minder aanleiding, nu een ontwerp van eene nieuwe regeling der grondbelasting bij de Kamer is ingediend. Betreffende Belastingen voor Vreem delingen verwyst de Minister naar het antwoord door hem gegeven op de op 26 Maart j.l. ingezonden vragen van den heer Van Vuuren. Een voorstel tot afschaffing der Staatslotery is van den Minister niet te verwachten. Dat in de wqze, waar op collecteurschappen worden verge ven, een bron van politiek bederf zou schuilen, kan de Minister niet toegeven. In verband met opmerkingen over vischwater, visscheryen, oester- en mosseikweekeryen dat vroeger in som mige vischwaters vryeiyk mocht wor den gevischt en dat dit thans niet meer het geval is, zegt de minister dat by de bedoelde beperking der vischvryheid in casu niet valt te den ken aan een veranderden eigendoms toestand of aan eene verwisseling van eigenaar doch aan eene regeling op het visschen bij of krachtens wetteiyk voorschrift. Is het dat niet „En is het niet genoeg O, ik ben erg teleurgesteld, kolonel Trethaway, erg teleurgesteld, in haar, in u, in mezelf." „Wees niet dwaasIk houd te veel van je, om je in een verkeerden waan te laten. Het is alles te gauw gegaan, dat is de geheele zaak. Je hebt het niet begrepen, het niet kunnen begry- pen. Luister. Wij hebben het stil ge houden, maar zij heeft een van de beste stukken grond van French Hill. Haar claim heefl by onderzoek het meest opgebracht. Er zal tenminste een half millioen inzitten. Op haar eigen naam, geen tusschenpersonen. Kon ze dat niet nemen en gaan, waar ze maar wilde in de wereld en een nieuw leven beginnen? En dan kon je nog denken, dat ik haar neem voor tijdverdryf. Frona, zy houdt veel van me, en dit in vertrouwen, zy is te goed voor my. Mijn hoop is, dat ik het haar in de toekomst vergelden kan. Maar dat doet er niet toe, mis schien heb ik er niet eens den tijd toe. „Je beschouwt haar genegenheid als ie plotseling, nietwaar? Laat mij je zeggen, dat wy ons aan elkaar Bij nieuwe verpachtingen wordt steeds zooveel mogeiyk getracht aan billijke wenschen zoo van particulieren als van visschersvereeniglngen zoover tegemoet te komen als in redeiykheid met het staatsbelang is overeen te brengen. Het aandeel van den Slaat over de jaren 1911 tot en met 1914 in de winst der Dominiale mijn is nog niet aan gezuiverd. De opmerking over de weinige uit gebreidheid van het jaariyksch verslag over het Kroondomein is overgebracht aan den administrateur van het kroon domein. Betreffende de pensioenwetgeving deelt de minister mede, dat een wets ontwerp tot toekenning van pensioen a3n de zoogenaamde „oude weduwen" van onderwijzers, als zynde deze zaak van byzondere urgentie, is dezer dagen ingediend. Een wetsontwerp tot regeling van de geldigheid voor pensioen van vroeger zonder deugdelijke aanstelling bewezen tijdelijke diensten is gereed volgens den minister, en zal spoedig bij de Kamer worden ingediend. Nu een ontwerp vakonderwijswet is ingediend, zal de Kamer een voor stel bereiken tot het opnemen onder de pensioengerechtigden van de on- derwqzers by het vakonderwijs. Aan gezien voor het onderwys aan zwak zinnigen nog niet eene wettelqke re geling is ontworpen, kan de minister vooralsnog geene toezegging doen ten opzichte van een voorstel om ook aan de onderwyzers, aan byzon dere, voor dat onderwys bestemde, scholenpensioenaanspraken te verlee- .nen. De minister betreurt het zeer dat enkele belangrijke gemeenten gemeend hebben zich vooralsnog van samen werking met de regeering ten aanzien van de Werkloosheidverzekering te moeten onthouden. Mocht het niet mogelijk biyken de gemeenten tot vry willige medewerking te brengen, dan zal wetteiyke regeling eerder moeten volgen dan anders het geval zou zijn. In bewerking is (een regeiing der werkloosheidsverzekering als zooda nig dus niet als jnoodregeling, doch als biyvende subsidieregeling waarbij de gemeenten bijslag geven op de voor de werkioozenkassen ge storte contributiën of bydragen der leden en het ryk in den byslag der gemeenten belangrijk bijdraagt. By de commissie van uitvoering in zake de Credietverleening aan den kleinen middenstand zyn tot 26 No vember 1915 ingekomen 516 aanvra gen. Hiervan zyn er 68 niet gehand haafd 206 werden door de commissie afgedaan en wei 100 toegestaan en 106 afgewezen. Uit den aard der zaak wordt er door niet weinigen, wier zaken geheel onafhankeiyk van den gehecht hebben van het oogenblik af, dat ik in dit land kwam en met onze oogen open. St. Vincent Bah i Ik heb het al dien tijd geweten. Zij kreeg het in haar hoofd, dat hy in zyn geheel nog niet zooveel waard was als jou pink en zy probeerde aan de zaak een eind te maken. Je zult nooit weten, hoe ze hem bewerkt heeft. Ik zei haar, dat zy de Welses niet kende en later heeft ze me volkomen gelijk gegeven. Dat is alles; je kunt het al of niet gelooven." „Maar wat denkt u van St. Vin cent?" „Wat ik denk, doet niets aan de zaak al; maar ik moet je eerlijk zeg gen, dat ik het met haar oordeel eens ben. Doch dat is de kwestie niet. Wat wil je nu doen tegenover haar nu?" Zy antwoordde niet, maar ging terug naar de wachtende groep. Luctte zag haar komen en bestudeerde haar gelaat. „Heeft hy je verteld „Dat ik een zottin ben," antwoord de Frona. „En ik geloof zelf, dat ik het ben." En met een glimlach„ik neem het tenminste op goed geloof oorlog reeds slecht gingen, getracht van de staatsgarantie te genieten, zegt de minister. Ook komen er gevallen voor van achteruitgang door den oor log, in welke credietverleening niet totlduurzame hulp kan leiden. In beide gevallen wordt, volgens den minister, de aanvraag afgewezen. Intusschen wordt toch in de ge vallen, waarin de achteruitgang van eene zaak het gevolg is van het on der de wapenen zijn of geweest zyn van den leider, indien zulks slechts eenigszins mogelijk is, een kans ge geven om de zaak op het oude peil terug te brengen. Uitgaven voor vluchtelingen. Op de begrooting voor binnenland- sche zaken wordt nog f 2.000.000 uit getrokken voor in den eersten tijd in 1916 te verrichten uitgaven voor vluch telingen. Een tegenspraak. De „Teraps" bevat een verklaring van het Nederiandsche gezantschap te Parijs naar aanleiding van een door de pers gepubliceerd bericht, als zou Holland een verdrag met Engeland hebben geschonden door, na de met iid land gesloten overeenkomst, om den invoer door middel van den Hoi- landschen trust te regelen, een be stelling te doen bij de Oostenryksche Skoda fabriek, die voor de helft in goud en voor de helft in koper be taalbaar zou zy'n. Tengevolge daar van zou Engeland den invoer van koper in Holland verboden hebben. De Nederiandsche gezant heeft namens zyn regeering verklaard, dat deze een dergelijke overeenkomst niet met de Skoda-fabriek heeft ge sloten, en Engeland den uitvoer van koper naar Nederland niet verboden heef!. Maildienst op Indië. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat de Nederiandsche stoomvaart- maatschappqen, tengevolge van de toenemende onzekerheid om aan de in aanmerking komende stations vol doende steenkolen te kunnen opdoen, besloten hebben den maildienst om de Kaap te doen geschieden. In verband hiermede wordt de we- kelljksche dienst tot een dienst om de tien dagen teruggebracht. Verloven voor marinepersoneel. In aansluiting met het bepaalde voor de landmacht is, rekening hou dende met de omstandigheden van den dienst by de zeemacht, voor het marine-personeel het volgende be paald Daar het niet mogeiyk is alle mili tairen in de gelegenheid te stellen de aanstaande feestdagen (Kerstmis, Oud en Nieuwjaar) in hun gezin te doen aan, dat ik dwaas heb gehandeld. Ik ik kan het nu niet beredeneeren, maar...." Kapitein Alexander nam juist op dit oogenblik de heeren mee naar de kachel, om hun een grap te vertellen. „Het is de eerste keer," zei Lucile, „en het beteekent voor my meer, zooveel meer, dan voorde meeste vrouwen. Ik ben bang. Het is voor mij een vreeseiyk ding om te doen. Maar ik heb hem lief, o, ik heb hem lief! Beste, lieve Frona I" Het was 't juiste oogenblik, beter dan hq ooit kon gekozen hebben en gekapt en gehandschoend, kwam Jacob Welse binnen zonder kloppen." „De ongenoode gast," zoo was zyn begroeting, „is het al voorby Zoo En hq omhelsde Lucile en sprak tot Trethaway „kolonel, uw band en ver geef me, als ik een indringer ben, maar u moest u schamen, uw vriend, Jacob Welse, niet gevraagd te heb ben 1 Hallo, CorlissGoeden dag, kapitein Alexander." „Wat heb ik gedaan?" klaagde Frona, maar haar vader kwam al op haar toe en zy kreeg een beren-om helzing. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1