iVlAAIVÖAO 13 DECEMBER 1913 GEMEENTEBESTO UR BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. Mo. 293 S3e «Jatgur&gM$%& VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ülgsTi: finai F. VM Of VELDE Ir, l\m M 00, fiissinp. laite Intsrc. 16 Hl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel mter 10 cent Driemaal plaatsen wordt favemaai berekend. 8f abonnement speciale prfs Reclames 38 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel aitgizs^sid n Mn is ilsemiis srkiiidi Sfjiistslijis iissïdgpa De abonnés,in 'tbezit eener ftflOtfïgulden bij levens- PyP'O gulden dood 4* gulden bij verlies4 Ff(flgulden bij verliesM gulden bij verliespfgulden bij verlies polis, zijn QRAT1S verze- Jt I |g Ig lange ongeschikt- 3 *%S I door van een hand, 8 *"|8 I van vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: ëJ 8JUU heid tot werken S een ongeluk voet of oog een duim Je,«JU wijsvinger anderen ving??. 9*n nitkeerlngtn warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs» een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De aükeerlng wordt gewaarborgd door de „Kotl, Alg. Verzak. Bank" te Settled?:.? ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekend dat op 17 December en zoo noodlg op de volgende dagen van het fort Pam pus en van een batterij nabij de haven van Muiden schietoefeningen zuilen worden gehouden. De voor de veiligheid te r.emen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie ter in zage. Vlissingen, 13 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Oorlogsleeningen. De wetsontwerpen waarbij twee nieuwe buitengewone oorlogscredieten van 50 millioen gulden ieder worden aangevraagd zijn van den Raad van State terugontvangen en zullen zij thans zeer spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. Staatsbegrooting. Hoofdstuk Marina. Aan de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van marine van 1916, is het volgende ontleend Bij de nadere overweging van het denkbeeld der instelling van een vlootcommissie heeft de minister op den voorgrond gesteld dat het hoofd doel van een dergelijke commissie behoort te zijn het zich vormen van een onafhankelijk oordeel over de doelmatigheid der wettelijke en andere bepalingen om de krijgsmacht ter zee aan haar doel te doen beantwoor den en over de wijze waarop aan de hand van de bestaande wetten de materieele en de Dersoneele midde len tot hetzelfde doel worden aan gewend. Als bijkomstig doel van de totstand koming eener vlootcommissie werd daarbij beschouwd versterking van den band tusschen volksvertegenwoor diging en marine, die van nauwere aanraking het gevolg zou zijn. Wat nu hel hoofddoel betreft valt op te merken, dat de taak van de marine omvat het aandeel dat haar is toebedacht bij de defensie van onze kusten, de rustverzekering en beveili ging onzer koloniën en den z.g. al- gemeenen dienst, waaronder vlagver toon. Als gevolg van deze drieledige bestemming is het, wil men eenzij digheid ontgaan, voor een op eigen aanschouwenberustencf, gevesligd oor- door J- Iv. 67.) —o— (Nadruk verïoden.) Maar de Donna was ontroostbaar. „O, Hemel 1 Als ik denk aan wat is en had kunnen zijn. En het is mijn schuld, zeg ik jeschreeuwde zq met plotselinge woestheid. „Hoe was ik geboren, vraag ik je Wat was mijn vader Een dronkaard, een chro nisch dronkaard. En mijn moeder Spreek van WnitechapelWie gaf een cent om mij, of hoe ik werd opge voed Wie gaf er een lor om, vraag ik Wie Een plotselinge walging kwam over Corliss. „Houd je mond!" zoo beval hij." De Donna hief het hoofd op, haar losgeraakt haar viel o/er 't gezicht als bij een furie. „Wat is zij vroeg zij met een grijnslach. „Je liefje?" Corliss stoof woest op haar toe, met doodsbleek gelaat en zijn stem deel onmisbaar den dienst in eik der genoemde onderdeelen in onderling verband te bezien en aangezien een zoodanige opvatting van de opdracht zeker onuitvoerbaar zou zijn, meent de minister voor de Instelling eener vlootcommissie geen stappen te mo gen doen. Dat hierdoor het genoemde bij komstige doel, waaraan door den mi nister groote waarde wordt toegekend, geheel zou moeten worden prijsge geven, fmoet hij echter betwijfelen, en wel omdat de beoogde nauwere aanraking met daaraan verbonden voordeeien naar zijn meening voor een goed deel zullen zijn te verkrij gen, wanneer leden der Kamer door bezoeken op de vloot, bijwoning van oefeningen, als anderszins, van hun belangstelling mochten willen doen blijken. De minister verklaart zich gaarne bereid voor zoodanige bezoe ken zijn medewerking te verleenen en daarbij goede voorlichting te verze keren. Van een regeling van de sterkte en samenstelling der vloot bij de wet was de minister steeds een voorstan der, een standpunt, waaraan hij ook thans blijft vasthouden. De samen stelling eener zoodanige vlootwet eischt echtei niet alleen de technische oplossing van bet vraagstuk, maar ook en dit is niet het gemakke lijkste deel van de taak dienen de middelen te worden aangewezen waaruit de vloot bekostigd zal moe ten worden. Onder de tegenwoordige omstandigheden is dit laatste niet wel mogelijk, zoodat alleen daarom reeds de indiening van een vlootwet thans dient te worden uitgesteld. De ondervinding in dezen oorlog heeft reeds veie aanwijzingen gege ven omtrent de richting waarin bij het bouwen van een nieuwe vloot ge stuurd zal moeten worden. Hoewel dienaangaande nog geen bepaalde mededeeüngen kunnen worden ge daan, kan toch wel geconstateerd worden dat het rapport van de Staats commissie van 1912 als basis voor de plannen tot reconstructie der vloot zijn waarde blijft behouden. lntusschen moet met geleidelijke ver vanging van materiaal, dat aan den dienst komt te ontvallen, zoo snel worden voortgegaan als de omstan digheden veroorloven. De toevoeging van een marine attaché aan enkele Nederlandsche gezantschappen zou de minister zeer nuttig achten. Zoodra de omstandig heden dat veroorloven zal hij zijn aandacht daaraan wijden. De minister deelt mede, dat thans de contracten voor den bouw der nieuwe kruisers zijn geteekend de voor bereidingen voor den bouw zijn in gang en de kielen zullen worden ge legd zoodra de besproken hellingen bevend van hartstocht. De Donna kromp ineen en als bij instinct hield zij haar handen omhoog, om haar gelaat te beschermen. „Sla mij niet, mijnheer!" klaagde zij. „Sla mij niet!" Hij was verschrikt over zijn drift en wachtte, tot hij zichzelf weer mees ter was. „Nu," zei hij kalm, „doe je goed aan en gaat heen. Jullie allen. Maakt dat je weg komt. Vooruit." „lij bent geen man, neen, dat ben je niet", zei de Donna, dapper, nu ze merkte, dat er geen gevaar meer was voor een aanval. Maar Corliss geleidde hen allen naar de deur en lette niet op haar woorden. „Om dames de deur uit te zeiten," zoo schoot zij haar laatsten pijl af, terwiji zij over den drempel struikelde. „Ik neem het je niet kwalijk," mom pelde Jack Cornell, vredelievend ge stemd„ik neem het je niet kwalijk." „Goeden nacht. Het spijt mij," zei Cornell tot Blanche, met de schaduw van een vergevenden glimlach, terwijl zij hem voorbijging." „Je bent een aristocraatDat ben je, eenvervlaristocraatl" schreeuw- beschikbaar komen, d.i. in het voor jaar 1916. Vroeger kielleggen zou niet moge lijk zijn, daar de ontwerpers onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden de vereischte teekeningen niet kunnen leveren vóór Januari 1916. De contracten zijn met de ontwer pen en een staat, bevattende verschil lende gegevens, ter griffie gedepo neerd onder verband van geheimhou ding ter kennisgeving voor de leden. Daar uit kunnen blijken bijzonderhe den omtrent de medeverantwoorde lijkheid van den ontwerper, den bouwtijd, de snelheid, de waterver plaatsing, den werkingsafstand, de kor tingen bij te weinig snelheid en om trent hetgeen door den bouwmeester wordt medegeleverd. Bestelling van reservegeschut wordt niet noodig geacht. De prijs per ton waterverplaatsing van den volledig uitgerusten kruiser met ongeveer 65.000 A. P. K, is on geveer f1365 tegen ongeveer f900 van de ongelijksoortige „Zeven Pro- ciën" met ongeveer 6800 As. P. K. De hooge prijs van de kruisers wordt behalve door de hooge mate- riaalprijzen en de bijzondere moei lijkheden, in verband met de tijdsom standigheden, verklaard doordat het schepen zijn van een nieuw lype met bijzonder krachtige machines en groote snelheid. Zooals reeds is uiteengezet, is aan de Maatschappij Fijenoord de bouw opgedragen van 3 booten van het type „K 11", terwijl de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" de vierde boot zal bouwen, die ongeveer gelijk zal zijn aan de „K III." Het ligt in het voornemen de boo ten te bewapenen met een snelvu- rend kanon deze zaak is nog in on derzoek. In de toekomst zijn zeker nog be langrijke wijzigingen in den bouw en inrichting der onderzeebooten te wach ten de ontwikkeling dier nieuwe denkbeelden wordt met aandacht ge volgd om bij verderen bouw, ook in verband met eigen ondervinding, daar mee rekening te kunnen houden. Bij de torpedobewapening zullen de meest moderne lanceerinrichtingen worden toegepast. De Meelprijs. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Bij mijn circulaire van 24 April jl. werd een meelprijs van 16 cis. per K.G. vastgesteld voor die per sonen, die gewoon zijn meel te koo- pen om daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Naar mij thans is gebleken, kan naar ver-» houding tot den goedkoopea brood prijs van 12 ets. deze prijs lager de de Donna hem nog na, terwijl hij de deur sloot. Hij keek afgetrokken naar Del Bis hop en overzag de dronkemans/er- warring op de taiel. Toen wierp hij zich op zijn matras. Bishop leunde met een elleboog op tafel en trok aan zijn pijp. De lamp walmde, flik kerde en ging uitmaar nog altijd bleef hij daar zitten, stopte zijn pijp telkens en telkens weer en streek een eindeloos aantal lucifers af. „Zegl Ben je wakker?" riep Cor liss eindelijk. Bishop gromde. „Ik was een onbeschofte lummel, om hen naar buiten te jagen in de sneeuw. Ik schaam mij." „Zeker," was het toestemmend ant woord. Een lange stilte volgde. Bishop klopte de asch uit zijn pijp en stond op. „Slaap je riep hij. Er kwam geen antwoord en hij ging zacht naar de slaapbank en trok de dekens over Vance Corliss. worden gesteld. Ik heb derhalve be sloten met 15 Dec. dezen prijs te stellen op 14 ets. per K.G. In ver band hiermede zal in afwijking in zooverre van mijn circulaire van 14 Juli jl. het meel, bestemd voor den verkoop op meelkaarten door mij aan de gemeenten worden geleverd tegen den prijs van f 11,80 per 100 K.G. Steun aan gemobiliseerden. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft ter kennis gebracht dat het Koninklijk {Nationaal Steun comité zich bereid heeft verklaard, om aan verlofsofficieren, bij eventueele demobilisatie, de noodzakelijke hulp te verleenen in den vorm van eene credietverleening. Belanghebbenden kunnen zich daar toe rechtstreeks en schriftelijk tot dat comité wenden. Verzoeken om verlof. De minister van oorlog heeft het navolgende bepaald Van bijzondere verloven els bedoeld onder 2o. en 3o. van L. O. 1915, B. 305 zijn uitgeslotenlo. de landweer mannen, behoorende tot de lichtingen, aan welke in haar geheel onbepaald verlof is verleend, doch die opeigen verlangen onder de wapenen blijven of komen 2o. de miliciens, die voor eerste oefening, en de landstormman nen, die korter dan 8'/j maand onder de wapenen zijn3o. zij, die de op leiding tot een rang of tot een hooge- ren rang volgen. Duitsche deserteurs De „Telegraaf" verneemt, dat de minister van oorlog aan de soc.-dem. Kamerfractie op haar verzoek om vrijlating van de Duitsche deserteurs in het interneeringskamp te Bergen, verzekerd heeft, dat zij niet aan de Duitsche overheid zullen worden uit geleverd, ook niet na afloop van den oorlog. Nederlandseh—Belgisch briefverkeer. Het keizerlijk Duitsche gezantschap te 's Gravenhage ziet zich genoodzaakt er opnieuw de aandacht op te vesti gen, dat het steeds toenemende brief en briefkaartenverkeer uit Nederland naar België dermate is toegenomen, dat de Duitsche censuur-autoriteiten te Aken niet meer in staat zijn, de inkomende posten met den gewensch- ten spoed te onderzoeken en te doen bestellen. Het is derhalve in het be lang van alle personen die uit Ne derland met België correspondeeren, dat deze briefwisseling zoowel wat inhoud als omvang betreft tot het allernoodzakelijkste beperkt wordt. In houd en aantal van een groot deel der onderzocht wordende briefwisse ling toont duidelijk aan, dat de afzen- HOOFDSTUK XXI. „Ja wat beteekent het alles Cor liss strekte zich lui uit en legde zijn beenen op tafel. Hij stelde niet veel belang in het onderwerp, maar kolo nel Trethaway scheen het op gezette hebben, een ernstig gesprek te voeren. „Dat is het! Dit is hel juist de oude en altijd de nieuwe vraag, die men het heelal voor de voeten werpt." De kolonel zocht tusschen de snippers papier in zijn notitieboek. „Ziet," terwijl hij een vuil stukje beschreven papier omhoog hield, „Ik heb dit jaren geleden overgeschreven. Luister „Ziet den mensch, zich voedend, groeiend, zijn evenmensch doodende, kleine mensch-exemplaren voort brengend, die op hun beurt opgroeien met haar, lang als het gras der prai riën, met oogen, die dof zijn of schit teren van inwendig vuur. Arm men- schenkind, hier voor zoo korten tijd, en in dien korten tijd dikwijls niets dan moeiten, zorgen en ontbering Arm menschenkind, vol wenschen, zoo onmetelijk en zoo tegenstrijdig, ders, zonder hunne belangen ie scha den, met het oog op de tegenwoordige toestanden, hun briefwisseling aanmer kelijk kunnen inperken. Indien deze wenschelijke beperking niet geschiedt, dan kan in het gun stigste geval nog slechts rekening worden gehouden met een ernstige vertraging in het bereiken der post stukken van hunne plaats van bestem ming, voor zoover die bezorging niet algeheel in het gedrang komt. De Toekomstige vrede. Voor een stampvolle zaal sprak Zaterdagavond het Tweede Kamerlid de beer F. W. N. Hugenholtz in het lokaal Buning, op een door de af- deeling der S. D. A. P. belegde ver gadering over „De toekomstige vrede." Spr. begon met er op te wijzen, dat, hoewel de oorlog nu reeds on geveer 16 maanden duurt, nog geen der partijen belangrijke winst heelt behaald. Zoo blijft de oorlog dage lijks duizenden in ellende storten, waarvan men ook te Vlissingen bij de uitwisseling der gewonden enkele staaltjes ziet. Ons eigen land lijdt onder de eco nomische gevolgen van den oorlog, de regeering doet wel iets hiertegen, doch in de meeste gevallen veel te laat. Reeds deze economische ellende in de oorlogvoerende en in de onzij dige landen, is een reden hard naar den vrede te verlangen. De oorlogstoestand kost ons elke maand pim. 22 millioen, deze financieele Ia3len zullen zich nog na jaren laten gevoelen. Gevolg zal zijn groote op positie tegen elke sociale hervorming, die geld moet kosten. De grondwets herziening, het voornaamste punt nan het regeeringsprogram, kan door de houding der conservatieven gevaar loopen, omdat men den tijd voor der gelijke herziening nu ongeschikt acht. Onze groote verwachting is, dat de Internationale weer zal herleven. Zoo lang de ellende van het kapitalisme blijft, zal de internationale der arbei ders blijven bestaan en groeien. Niet te ontkennen is, dat de arbei dersbeweging haar macht om den oorlog tegen te houden, heeft over schat. De machten die tot oo.Tog voerden waren sterker dan wij, het lijkt nu of geen macht ter wereld iets legen den oorlog kan doen. In het begin was in alle kringen groote verontwaardiging aan den oor log, nu raakt men er over gewoon en allen die groote oorlogswinsten behalen, vreezen nu eigenlijk „het uitbreken van den vrede". De smok kelarij op groote schaal brengt de onzijdigheid van ons land in gevaar. Het doel dat nu bereikt moetwor- onherroepelijk veroordeeld, om zijn medemenschen het leven moeilijk te maken. Oneindig kinderlp, dikwijls aandoenlijk zachtgereed om te strij den voor een kleinigheid of te sterven voor een idee 1" „En dit alles tot welk doel?" vroeg hij hartstochtelijk, terwijl hij het papier neerwierp, „met welk doei is de mensch op aarde, om te lijden en te sterven Corliss geeuwde tot antwoord. IJij was den geheelen dag op pad ge weest en verlangde hard, onder de dekens te kruipen. „Hier ben ik, kolonel Trethaway, reed op leeftijd, vrij goed geconser veerd, een goede positie in de maat schappij, een flinke reserve in de Bank, ik behoef me eigenlijk volstrekt niet meer in te spannen toch leid ik een moeilijk leven en werk belachelijk met een toewijding en ijver, een man waardig, die half mijn leeftijd heeft. En met welk doel? Ik kan toch niets meer doen dan genoeg eten, genoeg rooken, genoeg slapen, en deze uit hoek der aarde, dien men Alaska noemt, is de slechtste plaats ter we reld wat betreft levensmiddelen, tabak en dekens." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1