VRIJDAG ÏO DECEMBER 63e Jaargang lifggvsFirma F. ÏIB DE VELDE Jr., Stains Marlt SS, ïlissinp. Islaioon Inters. 19 KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. No. 291 1915 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.S0 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50, Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regei» 0.48 t voor iedere regel mees 19 cea^ Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bg abonnement speciale prijs Reclames 28 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Vsrsehijnt iagtlijh, sitctzsniiri sp Mag in signum srksnds Cbristilijke litsiispi 'De abonnés, in 't bezit eener f-fe j"| gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies.* f* A gulden bg verlies* f| gulden bg verlies A Ff gulden by verliet polis, zijn GRATIS verze- m i 11111 lange ongeschikt- door a(g|§g van een hand, van ||g|g vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUll heid tot werken e een ongeluk voet of oog AvvJ een duim wijsvinger anderen vinger. Sgn ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plutsbew^i, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Heil. Alg. Verzak. Bank" ta Sekledssr Vergadering van Donderdag. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in zijn antwoord aan de Kamerleden nog eens breedvoerig het standpunt der regeering uiteengezet. Zijn rede maakte ongetwijfeld een diepen indruk op de Kamer, die hem met groote belangstelling aanhoorde. De rede was in vijf deelen inge- deeld.AUereerst was het de verhouding van de regeering tot de volksvertegen woordiging. Dat de invloed der Kamer verzwakt is, en die der regeering ver sterkt, lag voor de hand,maar dat de re geering de nationale weerkracht miskent die in de volksvertegenwoordiging schuilt, moest de Minister echter ont kennen. Wel degelijk is de regeering ook de waarborg voor de belangen van 't volk. De ministers hebben ech ter in deze tij den snel te bestuiten en dit maakt een voortdurend contact met de Kamer vrijwel onmogelijk.Regeering enKamer hebben beide éénzelfde plichtde zelfbeperkingde regeering doet haar uiterste best om in de richting van herstel der normale behandeling van zaken te geraken. De neutraliteits-politiek der regee ring, waarvoor zij van alle zijden hulde mocht ontvangen, steunde vooral op de eendrachtige samenwerking met de Kamer. Er zijn er in den lande, die een andere politiek hadden willen volgen, doch deze groep blijkt zóó klein, dat zij geen stem deed hooren in de Slaten-Generaal. Die neutraliteit is ook de voordeeligste politiek, het geen niet wil zeggen dat zij uilsluitend op commercieele winst moet uit zijn. Wij moeten ook op herstel van het recht aansturen. Ten nauwste hiermede verband houdt de kwestie van het onder de wapenen houden van de troepenmacht. Zoolang de regeering meent, dat dit noodzakelijk is, zal ze dit doen, ai is zij ten volle overtuigd van den zwaren druk, die deze handhaving op de bevolking legt. Een andere vraag is of de regeering een poging tot bemiddeling moet wagen bij de beiiigetente volken. Na tuurlijk zou de regeering niets liever willen dan een spoedige beëindiging van den oorlog. Maar daaraan zijn groote bezwaren verbonden. Immers het is een feit, dat de neutraliteit van de oorlogvoe rende volken geheel anders is dan die van ons land. En het zal dus geheel en al afhangen van de oppor tuniteit van het oogenblik of dit denkbeeld van bemiddeling kan slagen. Ors gezag kunnen wij alleen ontleenen aan onze onbaatzuchtigheid en dien aangaande bestaat in andere landen allicht een andere opvatting. Een conferentie van neutrale landen zou 65.) door J. Iv. —o— (llaMt reiMten.) Met een gebaar van gelatenheid liet bij haar door en sloot de deur achter haar. Zoo plotseling uit de duisternis komende, aarzelde zij een oogenblhr, maar in dat oogenblik her kreeg zij haar gezichtsvermogen en nam het tooneel in zich op. De at mosfeer was dik van tabaksrook en de lucht eivan, in de gesloten kamer, was genoeg om iemand onpasselijk te maken, die uit de zuivere buiten lucht kwam. Op tafel steeg een kolom rook om hoog uit de groote geïmproviseerde punchbowl.De Donnajdie voor Cornell vluchtte, verdedigde zich met een langen mosterdlepel. Terwijl zij hem ontweek en haar kans waarnam, be smeerde zij voortdurend zyn neus en wangen met de gele, klevende stof. Blanche was ook van de kachel ge dezelfde moeilijkheden ondervinden, indien het mogelijk ware die andere staten bereid te vinden om te over leggen. De economische toestand werd door den minister slechts in aigemeene trekken behandeld. Wij staan voor deze moeilijkheidhet maken van extra winsten moet niet worden tegen gegaan, mits het volk zelf de noodige levensbehoeften behoudt. De productie dient niet meer gedrukt te worden door het instellen van maximum-prijzen dan slechts noodig is om al te groot: winsten tegen te gaan, waar ander zijds de productie niet onmogelijk moet worden gemaakt. Nu zijn aan het economisch leven in normale tijden vele moeilijkheden verbonden, die men dan echter aan normale oorzaken wijt, terwijl zij nu alle aan den minister worden geweten, dat is natuurlijk zeer onbillijk. Hoe grooter de winst wordt die gemaakt wordt, des te grooter wordt de welvaart; dientengevolge kan de productie zich weer ontwik kelen en komt zoo de welvaart ten bate'van het volk. Het zou een ave- rechtsche politiek zijn die winst te willen beperken. Ons land is een uitvoerland. De import nu wordt door de oorlogsomstandigheden zeer be lemmerd; vandaar dat de toestand zich zeer heeft gewijzigd omdat wij meer dan anders nu moeten uitvoeren, om den handel aan den gang te hou den. Voor de consumenten zorgend, dient de uitvoer gereglementeerd te zijn. Het stelsel van uilvoerverboden, concenten en maximum prijzen is het eenige mogelijke stelsel. Het stelsel- Bos om den uitvoer zooveel mogel|k vrij te laten en daarnaast te zorgen voor voldoende voorziening van het volk, zou er toe leiden, dat een enorm kapitaal noodig zou zljn'door de belas tingbetalers op te brengen. Dat stelsel zoi zich tot na den vrede ernstig doen gevoelen. Bovendien zou de overgang naar normale tijden zeer worden bemoeilijkt omdat de geschapen tydelyke toe stand in alias zou afwijken van den normale. In zake de leniging van den nood, die in vele gezinnen bestaat, besprak de Minister de motie-Heisdingen. Hij kan niet toegeven dat salaris verbe tering het goede middel is om de duurte te bestrijden, omdat deze ver betering voor normale tijden geldt. Voor de dure tijden is een duurte- toesiag het meer gewenschte middel. Wanneer uit de Kamer het verlangen naar zoodanigen toeslag blijkt, zal de Regeering deze overwegen, ook des noods voor de onderwijzers. Maar eenige toezegging doet de Mi- nisttr niet zoolang de middelen voor de verbetering niet zijn aangewezen. Het laatste punt van de rede was verre het belangrijkst. Het gold de komen, om de pret te zien, en Del Bishop met den beker halfweg tot zijn lippen juichte de Donna zeer toe. Allen hadden verhitte gezichten. Vance leunde machteloos tegen de deur. De geheele situatie scheen zoo ondenkbaar mogelijk. Een krankzinnige wensch om te lachen kwam over hem, wat zich oploste in een hoestbui. Maar Frona, die door de gevoelloesheid in haar voeten be greep, dat zij handelen moest, stapte vooruit naar het vuur. „Hallo, Bishopriep zij. De vroolijkheid bevroor op zijn gezicht bij het welbekende geluid, en hij wendde langzaam en onwillig het hoofd om, om haar blik te ontmoeten. Zij had de kap van haar mantel te ruggeslagen cn haar gelaat, afstekend tegen het donkere bont, rooskleurig en stralend door de koude, was als een zonnestraal in de duisternis van een nachtkroeg. Zij kenden haar allen, want wie kende de dochter van Jacob Welse niet? De Donna liefden mos terdlepel vallen met een kreet van schrik, terwijl Cotnell op den naast- bijzijr.den stoei neerviel. Blanche al leen behield haar zelfbeheersching binnenlandsche politiek Twee for- meele punten gingen vooraf, in de werkwijze van de Kamer mengt de regeering zich niet. Maar zij verklaart alleen dat geen vrees behoeft gekoes terd te worden dat de grondwetsher ziening die leidt tot Kamerontbinding de behandeling der belastingwetten zal belemmeren. Aangezien de regee ring met de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer het in handen heeft om het tydstip van de afhande ling van de grondwet te regelen. Het tweede punt betrof de sociale wetten. De regeering is bemoeilijkt door den oorlogstoestand; zij is verant woord door de tijdige indiening van de nieuwe wetten. Daarna kwam de Minister tot de politieke kwesties vdn den dag. Al lereerst het bestand. Dit kenschetste hij als de vrijwillige zelftucht van een zelfbesturend volk. Vandaar dat bet bestand niet kan worden verbroken, doch slechts afgebroken. De vraag Is nu in hoeverre het verstandig was dat de regeering de politieke vragen weer aan de orde stelde. De tegen strijdigheid tusschen dit aan de orde stellen en het niet opheven van de mobilisatie bestaat niet. Het laatste is onmogelijk, doch middelerwijl heeft de Kamer tijd en energie om te wer ken. Komt de nood weer aan den man, dan scharen wij ons weer in één gelid. Indien de Kamer de thans voorge legde ontwerpen gaat behandelen, zal er strijd zijn, maar het hangt juist van de Kamer af of deze strijd tegenover het volk én tegenover het buitenland den Indruk maakt van gemis aan een dracht. Het kabinet is in niets veranderd Zijn program is ongewijzigd gebleven en de Minister begrijpt dus niet waar om de houding van de rechterzijde zou moeten worden veranderd. De grondwetsherziening en de paci ficatie van het onderwijs zijn de fwee belangrijke punten geweest. Het eerste punt, dat op verzoening betrekking heeft, zal toch den vrede niet ver storen, terwijl de kiesrechtkwestie niet de diepste concientie-vragen raakt, die tot der: harïstochteiijken strijd aanleiding zou kunnen geven. Gaarne had de Minister art. 80 aan art. 192 gekoppeld, dech hij hoopt alsnog dat het rapport der staatscommissie zoo tijdig zal verschijnen, dat dit mogelijk zal worden. Politieke vraagstukken die de diep ste beginselen raken worden niei voor gebracht de belasting en sociale wet ten iiggen toch in de neutrale zóne. Nu is alleen de vraag of de con sequenties van de behandeling dezer wetien kunnen leiden tot een crisis. Natuurlijk zal iedereen toegeven dat in de huidige tijdsomstandigheden geen en lachte zachtjes. Bishop speelde het nog klaar, om „Hallo 1* te roepen, maar was niet in staat de stilte die voigde af te wen den. Frona wachtte een seconde en zei toen „Goeden avond, samen." „Hierheen." Vance had zich her steld en zette haar bij de kachel te genover Blanche. Het is het beste, dat je dadelijk kousen en schoenen uitdoet en niet al te dicht bij de hitte. Ik zal zien, wat ik voor je vinden kan." „Wat koud water, alsjeblieft," vroeg zij. „Het zal er de vorst uitnemen. Bishop za! het wel halen." „Ik hoop niet, dat het ernstig is?" „Neen." Zij schudde het hoofd en glimlachte tegen hem, terwijl zij met haar natte mocassins bezig was. „Er is slechts tijd geweest voor het be vriezen der oppervlakte. Op zijn ergst zullen ze vervellen." Een doodelijke stilte heerschte in de hut, slechts verbroken door het vullen van een kom uit den water emmer door Del Bishop en door Cor liss, die zijn kleinste en netste huis mocassins en zijn warmste sokken opzocht. crisis gewenscht is, dat continuïteit der regeering onmisbaar is. Welnj, de Minister heeft uitdruk kelijk verklaard, dat het kabinet niet zal heengaan ook al lijdt het een echec. De Ministers induviueel blijven natuurlijk vrij om te doen wat zy gewenscht vinden. De regeering hoopt de kracht te bezitten om ons land te blijven be sturen. Een zeker enthousiasme is daarvoor noodig. Laat ieder daarom, naar de mate van zijn wijsheid en zijn concientie medeweiken om te doen wat strekken zal tot handhaving en verheffing van het Nederlandsche volk. Met bravo's werd deze rede begroet. Minister Treub gaf zeer pessimis tische beschouwingen over den finan- cieelen toestand. Hij becijferde laat dit eene cijfer volstaan dat op 1 Juli 1916 Nederland een half milliard gulden meer noodig zou gehad hebben, dan in gewone tijden. Daarnaast zul len vele uitgaven blijvend zijn zoo dat de Minister gedrongen was om onmiddellijk ontwerpen van blijvende belastingen voor te stellen, dat zijn spoedbestellingen, niet omdat de Mi nister haast wil maken, maar wel omdat de omstandigheden grooten spoed eischen. Mocht echter de be- Iaslingontwerpen voor de grondwets herziening een slok zijn die tusschen de beenen daarvan gestoken worden, dan is de Minister bereid om zijn ontwerpen terug te nemen. Tijdelijke voorzieningen zullen dan onvermijde lijk zijn. De Kamer moet nu spoedig beslissen of zy een blijvende, dan wel een tijdelijke dekking van het tekort wil. Er is en zie daar de eindcon clusie van den Minister er is pe- riculum in mora. In Maart of April moet een deel der belastingsontwerpen behandeld zijn, wil het mogelijk zijn het finan- cieele evenwicht te herstellen. Avondvergadering. 's Avonds weer justitie. Eerst een lange rede van den heer Sannes over de slappe houding der rechterlijke ambtenaren tegenover de arbeidswet en de veiligheidswet. Vele ambtenaren hebben nog geen „flauw benul" van de beteekenis der sociale wetgeving. De medewerking van de politie-autoriieiten laat ook al te wenschen over, aldus kwam de heer Kleerekoper het betoog aanvullen. Door den heer Smeenge werd ge pleit voor lotsverbetering van de be ambten en bediendenbijderechtbanken. Tusschen de keeren Bichon van IJsel- monde en Limburg werd geredetwist over het nut van aanbevelingslijsten voor de vervulling van rechterlijke functies. De eerste was er voor, de tweede tegen. De Minister ant Frona, die druk bezig was, zoo hard zij kon, haar voeten te wrijven, hield even op en zag rond. „Laat mij de feestelijkheden niet storen, alleen omdat ik koud ben", sprak zij lachend. „Ga als 't u belieft door." Jack Cornell richtte zich op en schraapte zijn keel, en de Donna zette haar waardigste gezicht; maar Blanche ging naar Frona en nam den handdoek uit haar handen. „Ik heb mijn voeten op dezelfde plaats nat gemaakt," sprak zy, terwijl zy neerknielde en de bevroren voeten rood wreef. „Ik hoop, dat je deze gebruiken kunt. Hier Vance reikte haar de huisschoenen over en wollen sokken en windsels, waar de twee vrouwen onder zacht gelach en vertrouweiyk gefluister de half bevroren voeten inwikkelden. „Maar waarom ter wereld ben je alleen op pad en dat in den nacht vroeg Vance. Inwendig bewonderde hij haar koelheid en kalmte, waarmee ze de geheele zaak opnam. „Ik weet vooruit, dat je me beris pen zult," fluisterde zij, terwyi zy Blanche hielp, de natte kleeding- woordde alle redennaars goedig, zoo dat zij allen tevreden waren. De rech- teriyke ambtenaren zijn ook vaak streng by de uitvoering van de ar beidswet, de lotsverbetering voor de beambten zal in de aigemeene duurte- toeslag betrokken zyn. Voor de ryksveldwachters pleitte de heer Kleerekoper op humoristische wyze. Inderdaad het salaris van deze menschen is abominabel. Evenals dat van de bewaarders der gevangenissen waarvoor de heeren Msndeis, j. ter Laan en Sasse van IJsselt pleitten. Deze begrooting werd goedgekeurd. Te elf uur begon nog de discussie over Buitenlandsche Zaken met een rede van den heer Knobel over de noodzakeiykheid van mindere geheim houding van de diplomatieke han delingen. BINNENLAND Gstn demobilisatie. De „Nieuwe Ct." schrijft naar aan leiding van de aigemeene beschou wingen over de staatsbegroeting in de Tweede Kamer De aigemeene beraadslaging is voortgezet, alsof er geen comité- generaal van twee dagen tusschen lag. Slechts aan de redevoering van één der sprekers, den heer De Visser, heeft men kunnen bemerken, hoe het met de geheime beraadslaging over beperking der mobilisatie zoo onge veer is afgeloopen. De regeering heeft biykbaar tegen over de Kamer het standpunt weten te handhaven dat de internatlonaal- polltleke toestand verlichting van den mobilisatie-druk niet gedoogt. Bedenkt men hoe sterk de aan drang in tegenovergestelde richting is geweest, die zoowel in de pers als in de Kamer op haar geoefend is, dan moet men aannemen dat de re geering door een zeer krachtige hou ding het comité generaal overtuigd heeft van de juistheid harer inzichten. Niets althans de beraadslaging duidde op eenigen lust bij welke partygroep ook, om haar door een motie of an dere beslissing in de richting van ge heele of gedeelteiyke demobilisatie te dringen. Veeleer gaf de heer De Visser te kennen dat de samenstelling van het kabinet zelf voldoende waarbor gen bood, dat kosten of lasten voor militaire doeleinden geen oogen blik langer zouden worden besten digd dan met het oog op den bui- tenlandschen toestand onvermydeiyk is. Wy hebben dat altijd zoo inge zien; wat men noemt „militaristische neigingen" kunnen in dit ministerie niet ovetheerschend zijn. Zelfs den tegenwoordigen minister van oorlog zijn zg vreemd. De heer Bosboom moet dus zeer stukken by het vuur te hangen. „Ik was by mevrouw Stantonmaar eerst moet je weten, dat miss Mortimer en ik voor een week by de Penlly's logeeren. Nu, om weer opnieuw te beginnen. Ik had plan by mevrouw Stanton vóór het donker heen te gaan maar haar kindje kreeg leelyke brand wonden; haar man was naarDawson,en wel, tot voor een uur waren we niet zeker van het kind. Zy wilde er niet van hooren, dat ik alleen zou terug gaan maar er was niets te vreezen echter, ik had niet zooveel zacht ijs verwacht. Maar jullie waait aan 't zingen, toen ik binnenkwam ga voort alsjeblieft." Jack Cornell protesteerde. „Ik heb genoeg gezongen." „Ia dan, Bishop. Zing het lied, dat je gewooniyk zong, als je de rivier afkwaamt." „O, dat heeft hij al gezongen 1" zei de Donna. „Zingt u dan wat. Ik weet zeker, dat u zingt." Zy glimlachte de Donna toe, en die dame zong een ballade met meer kunst en gevoel, dan zy zelf wist. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1