MAANDAG litemFirma f. VU SE VE1DE if., Kleins Markt 58, tflissinp, ïsfefos® Intarc. 10 Varsskijat dagelijks, oiigtzcudErd op Mti ia aipiü§ irkenda Ckrlstalijka initdip OEMEENTEBESTf3 UR FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNEN LAND -= No. 387 S3e Jaargang 1915 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisslngen en de gemeenten op Walcheren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels G.4ê root iedere regel meer 1# eens Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bf abonnement speciale prfs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et per regel De abonnés, in 't bezit eener ftflftjfï gulden bij levens- /yrfjffc gulden bij dood ftft ftgulden bij verlies Aj P* ft gulden bij verlies ij ft ft gulden b§ verlies ft gWgulden by verlies polls, zijn ORATIS verze- 9118111 lange ongeschiltt- /^ll door RI I van een hand, jftli van vaneen J**"! van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken f £#>%J een ongeluk (lUU voet ot oog ivU> een duim wysvir.ger sU%f anderen vicgsz. 3i«» uiikeerlnger. worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien «en geldig pleatsbew(t, een ongelofe bekomen op trein, boot ol trnm< De nltkeering wordt gewurborgd door de „Roll, ftlg, Verlek, Bank" te 5ck!cd;% VERORDENING. De Commandant in Zeeland Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Auguslus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staats blad no. 448), van 25 September 1914 (Staatsblad no. 463) en van 11 Fe bruari 1915 (Staatsblad no. 81,) waar bij de gemeenten ia de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staal van Beleg" Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 .(Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. In het terrein nader om schreven in het tweede lid van het volgende artikel, alsmede bullen be doeld terrein, doch binnen de gemeen ten Oostkapelle, Domburg en West- kapelle, is het den bewoner van een woning of woninggedeelte alsmede den eigenaaar van een leegstaande woning of woninggedeelte, verboden -tusschen l/« uur na zonsondergang en uur voor zonsopkomst in de op zee uitziende ruimten van zijn woning of woninggedeelte eenig licht (e doen of laten branden, dat van buiten af waarneembaar is. Onder „bewoner" in deze Veror dening wordt verstaan de eigenaar die de woning of het woninggedeelte bewoont, bij gebreke van eenzooda- nlgen eigenaar, de huurder, en bij gebreke van een huurder, de gebrui ker ol de beheerder. Artikel 2. Het is verboden in het hieronder omschreven terrein ap den in het vorige artikel bepaalden tijd buitenshuis een licht te plaatsen of met zich te voeren. Het terrein in het eerste lid van dit en van het vorige artikel bedoeld, strekt zich uit op de Westkust van Walcheren, tusschen strandpaal no. 1 nabij het meest zuidelijke punt aan den Westkapelschen zeedijk en strand paal no. 51 in de gemeente Oostka pelle, vanai de zee tot aan den bin- nenvoet der duinen, en waar geen duinen zijn, tot 500 M. Oostwaarts, gerekend van den binnenvoet van den zeedijk. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogte een maand, oi geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 4. Met het opsporen van de in deze verordening strafbaar gestelde overtredingen, zijn belast, behalve de in art. 8 sub. lo tot en met sub. 6o van het Wetboek van Strafvordering aangewezen ambtenaren,de maréchaus- sée, de Militaire Commandant ter plaatse, het personeel der kustwacht en alle andere ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie. Artikel 5. Deze Verordening treedt door J. L-. 61.) —O— OHM TOtoitl.) „Het is goed. En heel waarschijnlijk 'bespaar! het mij een vuil werk. Vin cent, man, het meisje, dat tot vrcuw is opgegroeid, slaapt op het oogenbük In Dawson. De hemel helpe ons, jou en mij, maar wy zullen nooit weer iemand ontmoeten, zoo zuiver en rein als zy Vincent éen woord van jou „Als je wys bent, zul je nooit de hand op haar leggen, nooit haar trouwen, begrijp je De duivel, waarover Lucile gespro ken had, begon te ontwaken in Vin cent een booze, woedende, rede- looze duivel. Malt ging voort„Ik houd niet van je. Ik ben zoo vrij, de redenen voor mezelf te houden. Het is voldoende. Maar neem dit ter harte en neem het goed ter hartezou je krankzinnig genoeg zyn, haar tot je vrouw te in werking onmiddellijk na derzelver afkondiging. Uitgevaardigd ie Middelburg, 27 November 1915. De Commandant in Zeeland, De vice-admiraal, G.P.v. HECKING COLENBRANDER. Afgekondigd te Vlissingen, ter plaat se gebruikelijk, den 6 December 1915. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Arrestatie van den hoofdradacteur van de „Telegraaf". „De Telegraaf" meldt: Toen onze hoofdredacteur.de heer J. C. Schroder, Zaterdagmiddag aan zyn woning kwam, waren in de portiek geposteerd de inspecteurs van het hoofdbureau, de heeren Broekhoff en IJzendijk, benevens de rechercheurs Muller en Rausch. Zij toonden den heer Schrö ier een bevel tot gevangen neming, door de rechtbank in raad kamer gewezen, zulks in verband met de tegen hem ingestelde strafvervol ging op grond van artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht (gevaar voor de neutraliteit var. den Staat), uit hoofde van „gewichtige redenen van maatschappeiyke veiligheid, t.w. vrees voor vlucht van den verdachte er. van herhaling van misdrijf". De overtreding van art 100 waar om het hier gaat, is gelegen in de publicatie, in het ochtendblad van 27 November j.l., van het artikel „De Pers-Camarilla te Amsterdam", ge schreven naar aanleiding van een ar tikel onder gelijken titel in de „Nieuwe Courant". De politie-ambtenaren gaven onzen chef gelegenheid afscheid te nemen van zijn vrouw en kinderen. Na onze redactie telefonisch te heb ben ingelicht, ging het gezelschap per tram naar het Leidscheplein en van daar naar het gerechtsgebouw aan de Prinsengracht. Daar deelde de subst.-officier mr. Jorissen.den heer Schiöder mede, wat de rechtbank aanleiding had gegeven tot deze plotselinge arrestatie. Aan den heer Schroder, daarna naar het .vertrek der ryksveldwacht geleid, werd een afschrift gegeven der door de rechtbank genomen beschikking. Er werd nog overwogen, of de be klaagde per celwagen, dan wel te voet naar het Huis van bewaring zou wor den overgebracht. „Stop me maar in den wagen zei onze chef, „laat me toch in gods naam niets bespaard blijven I" Min of meer verlegen met der. hun opgelegden onaangenamen plicht, leid den de politiemannen den beer Schro der langs de achterzyde buiten het gebouw en van daar, door het druk ste deel der hoofdstad, naar het Huis maken, van dien vervloekten dag zou je nooit het einde zien, begrepen Wel, man, als het noodig was, kon ik je doodslaan met mijn twee vuis ten. Maai 't is te hopen, dat ik een eervoller werkje zal verrichten. Als jy verstandig bent, kun je gerust zijn, dit beloof ik je." „Iersche hond I" Zoo barstte de duivel ios, en ge heel onverwacht, want Mc. Carthy zag ineens den loop van een Colt's revolver op zich gericht, ter hoogte van zijn oogen. „is het geladen?" vroeg hij. „ik geloof je. Maar waarom aarzel je nog Haal den trekker over, wil je De vinger aan den trekker bewoog zich en er was een waarschuwende tik. „Nu, haai over. Haal over, zeg ik. Alsof je kon, met die trilling in je oogen." St. Vincent trachtte het hoofd af te wenden. „Zie mij aan, man!" beval Mc. Carthy. „Houd je oogen op m(| ge richt, terwijl je het doet." Onwillig werd de zywaartsche be weging gestaakt, en zyn oogen ont- van Bewaring aan de Weteringschans. Op den drempel hebben we onzen hoofdredacteur nog eens krachtig de hand gedrukt. Op zoo'n moment voelt men plot seling, welk een hechte vriendschaps band door jarenlange samenwerking wordt gesmeed Toen ging de gevangenisdeur dicht. Het „Handelsblad" meldt nog het volgende betreffende deze arrestatie Te ongeveer vijf uur kwam de heer Schiöder met zyn echfgenooie tehuis. Toen hij de woning was binnenge gaan schelden de politiemannen aan, begaven zich naar boven en maakten het doel van hun komst bekend. Men kan zich de ontsteltenis der familie Schroder voorstellen, te meer waar de gevangenneming geschiedde op den dag voor een familiefeest als de Sint Nicoiaasdag. Mevrouw Schiöder en de beide zoons waren zeer ont daan, doch na de eerste emotie her stelde de heer Schröder zich en vroeg en verkreeg verlof zich in verbinding te stellen met het bureau van „De Telegraaf" en met zyn rechtsgeleerden raadsman mr. J. Kappeyne van de Coppello, die wel niet anders kon doen dan den raad te geven mede te gaan. Met de politiemannen vertrok daar op de heer Schiöder. Daar geen taxi te krygen was, begaf het gezelschap zich met lijn 10 naar het Leidsche plein. Van daar ging men te voet naar het Paleis van Justitie, waar mr. Jorissen den arrestant afwachtte. Daar werd den heer Schröder de beschikking der rechtbank beteekend. De gevangenneming geschiedde op grond van art. 86 van het Wetboek van Strafvordering, waarin bepaald wordt, dal gevangenneming bij het verleenen van rechtsingang kan worden bevolen indien tegen het misdryf als maximum eene gevan genisstraf van 4 jaar of meer is be dreigd (het maximum van Art. 100 W. v. Str. is zes jaar), doch alleen op grond hetzij van gegr«nde vrees voor vlucht van den verdachte, hetzij van eentge andere gewichtige reden van maatschappeiyke veiligheid. (Als zoodanig wordt veelal aangenomen, vrees voor herhaling van misdryf dit zal vermoedeiyk ook hier wel het geval zyn geweest Van het Paleis van Justitie werd de heer Schiöder te voet overgebracht naar het Huis van Bewaring en daar in een der cellen opgesloten. Hem werd de gelegenheid gegeven zich voor eigen rekening van spys en drank te voorzien (de aanhouding geschiedde voordat de heer Schröder gelegenheid had gehad het middag maal ie gebruiken), terwyi hem tevens vergunning werd gegeven, na ver kregen toestemming van het college van regenten over de gevangenissen, moetten die van den Ier. „Nu!" St. Vincent klemde de tanden opeen en haalde de trekker over tenmin ste hy dacht, dat hy het deed, zoo- als menschen denken, dat zy dingen doen in droomen. Hy wilde de daad, zijn hersenen gaven het bevel; maar de trilling zijner ziel deed de daad niet ten uitvoer komen. „Verlamd is 't niet, die beverige kleine vinger?" grinnikte Malt tot den gekwelden man. „Nu, houd den revolver omlaag, zoo, Iaat hem zach tjes neergaan den trekkerzach tjeszachtjes." Zijn stem daalde tot een gefluisterd diminuendo. Toen de trekker veilig en wel naar beneden was, liet St. Vincent den revolver uit zijn hand vallen, en met een nauwelyks hoorbaren zucht viel hy ontzenuwd op een stoel neer. Hy trachtte zich op te richten, maar ia plaats daarvan zonk zyn hoofd op de tafel en begroef hy het gelaat in de handen. Matt trok zijn wanten aan, zag medeiydend op hem neer, en ging heen, de deur zacht achter zich sluitend. uit zijn eigen bibliotheek lectuur (werken van Shaw) te betrekken. In afwachting daarvan kon hy zich met de bibliotheek van het Huis van Bewaring vergenoegen. De heer H. M. C. Heldert, sedert eenige dagen verantwoordeiyk voor den inhoud van „de Telegraaf" schryft in dat blad, naar aanle ding van de arrestatie van den heer Schtöder het volgende Zaterdagavond heeft de justitie on zen hoofdredacteur, den heer J. C. Schröder, in hechtenis doen nemen. Wanneer Men meent daarmede de houding van „De Telegraaf" te kun nen veranderen dan verklaar ik, dat dit niet het geval zal zyn. Ik zal biyven verdedigen, hetgeen Ik meen, dat goed en rechtvaardig is. ik ver klaar hierby pro-geallieerd te zijn en alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen. Ik meen hierdoor tevens, in tegen stelling met Men, Nederland een grooten dienst te bewyzen en zal voortgaan te werken zooals onder leiding van onzen bekwamen hoofd redacteur gewerkt is. De heer J. C. Schtöder is het slachtoffer van iets, dat mij zeer veel op willekeur schynt te gelijken. Het Comité-Generaal. Het laat zich aanzien, dat het co mité-generaal der Tweede Kamer, het welk morgen wordt voortgezet, dien dag nog geruimen tijd zal duren. Wy meenen immers te weten, dat de be handeling der aan de orde gestelde quaestie in eersten termijn is afgeloo- pen en Dinsdag de replieken zullen aanvangen. Het comité-generaal is bygewoond door ambtenaren van den dienst der stenografie, doch nipt door de ambte naren van het tachigrafisch verslag der Tweede Kamer. Commandant van het veldleger. Luitenant-generaal Buhimann, die, zoaals gemeld, wegens gezondheids redenen het leger verlaat als comman dant van het veldleger, zal worden op gevolgd door den generaal majoor W. H. van Terwisga, commandant der derde divisie, die reeds gedurende de jongste ziekte van generaal Buhlman ais waarnemend commandant van hei veldleger optrad, Generaal majoor Van Terwisga zou dan tevens wor den bevorderd tot luitenant generaal. Landweerlichting 1909. De reden wederom de landweer lichting 1909 17 dezer met voorloo- pig (klein) verlof huiswaarts kan wor den gezonden, is, naar het Haagsche Correspondentlsbureau verneemt, hier in gelegen, dat de eerst ingeiyf de land- stormroannen thans voldoende geoe- HOOFDSTUK XX. Waar de natuur zich in al haar ruwheid vertoont, zyn de zonen der menschen geneigd, dit te beantwoor den met eenzelfde ruwheid. De aan genaamheden van het leven vindt men slechts in landen met een zacht kli maat, waar de zon warm is en de aarde vruchtbaar. Het vochtige en mistige klimaat van Britanje drijft de mannen tot sterk drinken; het roos kleurig Oosten leidt tot de droom- verrukkingen van de Lotus. De robuste, blanke bewoner van het Noorden, ruw en wild, spreext zijn woede luide uit en laat zyn grove vuist neerkomen op het gelaat van den vyand. De lenige bewoner der Zuidianden, met zijn zachten glimlach loome gebaren, valt zijn vyand van achter aan, ais niemand kijkt, maar hy doet het zonder ruwheid en byna bevallig. Hun doeleinden zyn hetzelfdehet verschil ligt in hun wyze van doen, en daarin is het klimaat de beslis sende factor. Beiden zyn zondaars, zooals mannen, uit vrouwen geboren, altijd geweest zyn; maar de éenbe- fend zijn om in de bataljons te wor den ingedeeld. Kamerverkiezing Nijmegen. De minister van binneniandsche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van de aanneming door jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer van zyn benoeming tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister in tydeiyke en bijzondere zending by den Pauseiyken Stoel, in het kiesdistrict Nymegen een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer, heeft bepaald dat die verkie zing zal plaats hebben op 21 Dec. e.k., de stemming, zoo noodig, op 4 Jan. 1916, de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 11 Jan. d.a.v. Balans verloven. Aan niet-beroepsmilitalren, die hoofd, leider of procuratiehouder van een onderneming, bedryf of zaak zyn kunnen met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid door compagnies- (eskadrons-, batte rij-, fort,- detachemets-)commandanten tot het opmaken van inventaris en balans byzondere verloven worden toegekend, waarvan de duur naar noodzakeiyke behoefte hoogstens 10 dagen mag bedragen, terwyi deze verloven zoo dicht mogelijk bij Nieuwjaar behooren te worden ver leend. Daarenboven kunnen onder de hier boven gestelde voorwaarde van toe laatbare afwezigheid aan boekhouders en accountants hoogstens gedurende éen maand 3 werkdagen verlof per week worden toegestaan. Leiders van kleine zaken, die in of nabij hun standplaats wonen en die daardoor nagenoeg dageiyks in hun zaak kunnen aanwezig zyn, komen niet voor deze byzondere verloven in aanmerking. Voorts wordt bepaald, dat tegen het einde van December a. s. in Ja nuari 1916 hoogstens gedurende 3 weken verlof zal kunnen worden ver leend aan niet beroepsmilitairen, die firmant of chefbediende zyn in in casso, coupon of rekeningcourant- af- deeiingen van bankinstellingen of ef- fectenzaken, mits een bewys wordt overgelegd, waaruit blijkt dat de di rectie lid is van de vereeniging voor den effectenhandel (e Amsterdam, van de vereeniging van effectenhandelaren te Rotterdam of van den Provincialen bond van effecten-handelaren. Gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire bereidiging. By ministeriëeie beschikking is ter uitvoering van het Kon. besluit van 17 November betieffende gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire be zoldiging door burgerlijke ambtenaren enz., die als dienstplichtige by den gaat zyn zonde openiyk, in het ge zicht van den Hemelde ander alsof de Hemel het niet zien kon bedekt en verbergt zyn kwaad, alsof het een mooi mysterie was. Dit zyn de manieren van den mensch, naarmate de zon hem be- schynt of de wind hem tegen is, al naar de aard van zyn vader en de melk zyner moeder. Elk van hen is het resultaat van vele krachten, die machtiger zyn dan hy en hem den voorbestemden vorm geven. Maar, met gezonde beenen onder zich, kan hij wegloopen en zich onderwerpenjaan andere invloeden en een ander man worden. Een verwisseling van zuigelingen in de wieg en de laaggeboren slaaf kan het kelzerlyk purper dragen en het koninkiyk kind even nederig en gedwee een aalmoes vragen als de geringste zyner onderdanen. Zoo in het jonge Noorderland, ijzig en grimmig en dreigend, legden de mannen de traagheid af van het Zuiden en begonnen den grooten stryd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1