LY L II. Eerste Blad. LAAS- jpjê, een en R. K. n kistje •TE, iALl 4 DECEMBER Wintermaand. No. 286 ES. esorteerde :hap. cent. cent. j ÜtgsTBFirma F. VAN BE VELDE Ir., Kleins Markt SB, Vlissingen. Teleloss tore. 10 Vsiscbijnt dagelijks, flitgizondiid ep Zandig »n algimin eM Christelijke instils» GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. Hy boog het hoofd en hij zag voor zyn geestesoog beide vrouwen, die hy had liefgehadde éene, de blonde Saksische vrouw, die als een zonne straal was geweest in het houten han delshuis aan de Dyea-rivier en de andere, het kind, het krullekopje, dat zoo lief kon zeggen: „Matt, lieve, oude Mattl" De eerste had hy be mind ais een vurig minnaar, de laatste had by nog boven alles lief, zooals een feeder vader een eenig kind lief heeft. 1910 ng 8 uur. AAT 26. pms. (baar. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp f 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unle ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40 j voor Iedere «gel meer 18 cent Driemaal plaatsen wordt teesmaal berekend. B$ abonnement speciale prft Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonnés, in 'tbezit eener ft gulden bij levens- nr* A gulden bij dood A Af) gulden bij verlies ij P*jf| gulden by verlies^ gulden bij verlies A ^gulden by verlies polis, zijn GRATIS verze- M1E1gI lange ongeschikt- /*ï|l door 41II9 van een hand, 2*^11 van vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUllw heid tot werken I Uv een ongeluk trljy voet of oog llfU een duim iUU wQsvinger uv anderen vinger, jlgu altkeerlngen worde» VERDUBBELD Indle» de verzekerde», voorzie» van geldig plaabbewfc eea ongeluk bekome» ep trein, boot ot tram. Do oltkeerlng wordt gewaarborgd door do „Holt, Alg. Verzak, Bank" fa Sckled?. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de circulaire van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 1 December 1915; Brengt ter algemeene kennis dat de navolgende lijst (met intrekking van de vorige) door dezen minister is vastgesteld (Deze prijzen hebben uilsluitend betrekking op de gewone qaaliteiten. De luxe sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking.) GROOTHANDELPRIJZEN. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per IOC K.G. f 13 50 Tarwebloem (gebuild inl.) per 100 K.G. f 18 25 Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 15-25 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) (1) p. K G. f 1.50 Boter (bij verpakking in wit fust van 25 K.G.) (1) p. K.G. f 1.51 Boter (bij verp. In Delftsch ot Leidsch fust van 20 K.G.) (1) per K G. f 1.55 Boter (by verp. in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G.) (1) per K.G. f 1.56 Volvette Goudsche Meikaas met rijksm. (1) p. 50 K.G. f50.00 Volvette Goudsche Meikaas (1) per 50 K.G. f48.00 Edammer Meikaas (40 4-) (1) per 50 K.G. f 47.00 Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met ryksm. (1) per 50 K.G. f42.00 Volvette jonge Goudsche kaas (1) per 50 K.G. f40.00 Jonge Edammer kaas (40 -f-) (1) per 50 K.G. f39.00 Jonge Goudsche kaas (40 4-) (1) per 50 K.G. f38.00 Edammer en Goudsche kaas (30 4-) (1) per 50 K.G. f33.00 Edammer en Goudsche kaas (20 4-) (1) oer 50 K.G. f28.00 Magere Edammer en Goudsche kaas per 50 K.G. f 18.00 Leidsche en Delftsche komijne kaas (1) per 50 K.G. f42.00 Friesche nagelkaas (1) per 50 K.G. f21.00 Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le hand conditie per 50 K G. f 9.75 Ryst (Voorloop Bassein of Rangoon) le hand condities per 50 K.G. f 10.50 door J. L-. 60.) —o— (Saiini! «naden.) .Er is iets in u, wat ik zou kunnen liefhebben, maar u hebt het zoo diep verborgen, dat ik het niet kan vinden." Luclle's lippen beefden, alsof ze spreken wilde. Maar zy sloeg htar mantel om zich heen en wendde zich naar de deur. Frona liet haar zelf uit en How-ha peinsde over de blankeh, die de wet ten maakten en zelf boven die wetten verheven schenen te zyn. Toen de deur achter haar gesloten was, spuwde Lucile op straat. „Bah 1 St Vincent 1 lk heb myn mond be zoedeld met jou naam 1* En zy spuw de nog eens. „Kom binnen." By deze woorden lichtte Malt Mc. Carthy den klink op, duwde de deur open en sloot haar weer zorgvuldig Ryst (Grof voorloop Bassein of Rangoon) le hand condities per 50 K.G. f 11.00 Havermout per 100 K.G. f22.50 Suiker (witte geraffineerde) jger 100 K.G. f51.00 Margarine (2) Peekoffie per 100 K.G. f31.00 Chlcorei per 100 K.G. f26.00 Raapolie (3) per 100 K.G. f 57.50 Zeep (zachte, groene of gele (4) Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9.00 Wyting per 50 K.G. f 7.50 Kleine gul per 50 K.G. f 12.00 Kleine poon en pieterman per 50 K.G. f 8.00 Horsmakreel per 50 K.G. f 6 00 Kleine schel per 50 K.G. f 12 00 (1) Deze pry zen zyn niet van toe passing op room- en lunchkaas en kaas bereid onder Rabbinaal toezicht. Onder kaas gemerkt 404-, 304-, of 204- wordt kaas verstaan, welke res- pectieveiyk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zijn verplicht op last van de Rykscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging aan by de Kaas- vereeniging ingeschreven grossiers kaas te leveren tegen f 2 beneden den maxlmumprys voor verkoop in bet groot. By verkoop van kaas aan detail- bandelaren kan f 2 boven den maxl mumprys voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheden ten hoogste 50 K.G. per zending en per week aan de - zelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de voren bedoelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd voor verbruik in Nederland. Voor beter bereid onder Rabbinaal toezicht kan door de Rykscommissie van Toezicht op de Botervereeniging in overleg met de betrokken hande laren of boterbereiders een verhoogde prys worden toegestaan. Voor speciaal verpakte boter zal geen vergunning tot prijsverhooging meer worden verleend. (2) Van de grootste margarine- fabrieken is de verzekering ontvangen, dat vooriooplg de pryzen der be- bekende merken niet zullen verhoogd worden mede met het oog op de onderling uiteenloopende pryzen der verschillende merken worden derhalve vooralsnog eenvoudigheidshalve geen maximumpryzen vastgesteld. (3) Deze prys geldt voor den duur der distributie van raapolie door be middeling van het Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen. (4) Voor dit artikel wordt voor iooplg geen maximumprys vastgesteld. GROSSIERSPRIJZEN. Kleine schelvisch per K.G. f0.22 achter zich. „O, ben jij het I" St. Vincent zag zyn bezoeker aan met somber afge trokken gelaat, toen alsof hij tot zich-, zelf kwam, stak hy de hand uit. „Wel hallo Malt, oude jongen. Myn gedachten waren duizend myien weg, toen je binnenkwam. Neem een stoel en maak het je gemakkelijk. Daar slaat de tabak vlak bij je. Probeer ze eens, en zeg, hoe je ze vindt." „En wel mogen zijn gedachten duizend myien weg zyn," dacht Matt bij zichzelfwant in de duisternis was hij een vrouw voorbijgegaan, die verdacht veel op Lucile geleek. Maar hardop zei hy „Ja, zoo, wat je noemt wakend droomen, hé En geen wonder." „Hoe bedril je?" vroeg de cor respondent opgewekt. „Wel, ik heb ginds aan het begin van het pad Lucile ontmoet, en de indrukken van haar mocassins leidden naar je hut. En een bittere, scherpe tong kan ze soms hebben, de mooie Lucile," zei Matt grinnekend. „Dat is het ergste ervan." St. Vin cent sprak vertrouweiyk! „Een man bemoeit zich een oogenblik met haar Wijting f0.19 Kleine gul f0.23 Kleine poen en pieterman f0.20 Horsmakreel f 0.16 Kleine schol f0.23 KLEINHANDELPRIJZEN. Regeeringsbrood (by verkoop op broodkaart) per KG. f0.12 Tarwe waterbrood (gebuild) f 0.22' Tarwe waterbrood (gebakken onder rabbinaal toezicht) f0.23' Tarwebrood (ongebuildbruin- brood) f 0.19 Roggebrood (1) Regeeringstarwemeel (by ver koop op meelkaart) f 0.16 Tarwebloem(gebuild inlandsch) f 0.23 Tarwemeel (ongebuild) f0.19 Boter (2) per K.G. f0.85 Volvette Giudsche Meikaas met Ryksmerk (2) f 0.62' Volvette Goudsche Meikaas (2) f 0.60 Edammer Meikaas (40 4-) (2) f 0.60 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met ryksmerk (2) f 0.57' Volvette jonge Goudsche kaas (2) f 0.55 Jonge Edammer kaas (40 4-) (2) f 0.55 Jonge Goudsche kaas (40 4-) (2) f 0.50 Edammer en Goudsche kaas (30 4-) (2) f 0.42' Edammer en Qoudsche kaas (20 4-) (2) f 0.37' Magere Edammer en Goudsche kaas (2) f0.27' Leidsche en Delftsche komijne kaas (2) f 0.55 Friesche nagelkaas (2) f0.30 Ryst (grofmiddel Bassein of Rangoon) f0.ll Ryst (voorloop Bassein of Rangoon) f0.12 Rijst (grof voorloop Bassein of Rangoon) f 0.13 Havermout f 0.14 Suiker (witte geraffineerde) f 0.27' Margarine (3) Koffie (santos) f0.60 Peekoffie (in pakjes) per 0.1 K.G. f0.04 Cichorei (In pakjes) f 0.03' Raapolie (4) per L. f0 65 Zout per K.G. f 0.09 Zeep (zachte, witte of gele (5) Soda (5) Petroleum per L. f0.ll Kleine schelvisch per K G. f0.30 Wyting f 0.27 Kleine gul f 0.36 Kleine peon en pieterman f 0.28 Horsmakreel f 0.24 Kleine schol f 0.36 De hierboven vermeide pryzen gelden voor de maand December behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet in achtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene voor ty'dverdryf, en zy eischen dat het oogenblik eeuwig dure." „De oude liefde kwyt te raken is een moeiiyk vraagstuk, hé?" „Dat zou ik meenen. En jy begrypt het. Het is gemakkeiyk te zien, Matt, dat je in je tijd ook wel eenige on dervinding gehad hebt." „In myn tijd Ik wil je even zeg gen, dat ik nog niet te oud ben, om schik te hebben in een beetje flirta tion." „Zeker, zeker. Men kan het in je oogen zien. Een warm hart en een vrooiyk oog, Matt!" Hy sloeg harte- ïyk lachend zijn bezoeker op den schouder. È£j„lk heb., geen al te goede opinie van jou, St. Vincent. |e bent een slecht jongmensch en de manier, waar op je met de dames omgaat, je weet ze in te pakken 1 Hoeveel kussen zou je gegeven hebben, die niets voor je beteekenden? en hoeveel harten ge broken Maar, Vincent, heb je ooit het eenige, ware gekend?" „Hoe bedoel je?" De ware, de echte liefde, alles te kunnen opofferen en niets terug te verlangen, ja, zelfs de geliefde te bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te warden tit den burgemeester. (1) Een uniforme prijs voor rogge brood, geldend voor het geheele land, kan in verband met de zoo uiteen loopende bereidingswijze in de ver schillende provincies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderiyk geschie den, in overleg met de provinciale rogge-commissies. (2) Zie noot 1 groothandeiprijzen. (3) Van de grootste margarine- fabrieken is de verzekering ontvan gen, dat voorioopig de prijzen der bekende merken niet zuilen verhoogd wordenmede met het oog op de onderling uiteenloopende pryzen der verschillende merken wordt derhalve vooralsnog eenvoudigheidshalve geen maximumprijs vastgesteld. (4) Zie noot 3 groothandeiprijzen. (5) Voor deze artikelen wordt voor ioopig geen maximumprijs vastgesteld. Vlissingen, 3 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wederomschrijven wijWintermaand, de laatste maand van het jaar, dat nog slechts luttel weken te leven heeft vooraleer het als al zijn voorgangers in de eeuwigheid wegzinkt. Die laatste maand van elk jaar, welk een ge waarwordingen wekt zij niet in het ontvankelijk menschelijk gemoed De prille jeugd weet nauwelijks van wis selende jaargetijdenhet is haar al het even. Maar de aankomende kin derschare, zij heeft reeds in de ge moedsbewegingen haar deel. Voor de vroolijke jonkheid is deze somberste aller maanden slechts een aanleiding te meer tot sprankelende vroolijkheid en opgeruimden zin. Voor haar im mers is Wintermaand de tijd van vroolijke feestende tijd van het heerlijke St. Nicolaasfeest en van het zooveel stillere maar ook niet minder heerlijke Kerstfeest, waarin de Kerst feesttafel voor de kleine en groote kinderen staat aangericht. En wat wellicht door den Goeden Sint ver geten is mede te brengen, ziet, dat hangt dan mogelijk we! aan den helder- stralenden, den kleurig-versierden, den immer-groenen KerstboomNeen waar lijk welk kinderhart zou niet van verwachting kunnen kloppen ais Win termaand in het land komt. Voor de ouderen echter wekt deze laatste maand des jaars tal van ernstige gevoelens en herinneringen op, de eigen jeugd gaat dan weder aan het geestesoog voorbij en weemoedigheid om het gemis van vele dierbaren, die onze jeugd zoo zonnig en blij hielpen kunnen geven aan een ander, zoo het slechts haar geluk was?" St. Vincent schudde het hoofd. „Ik wel. En dat is de ware liefde, zeg ik je. ik heb slechts éene vrouw liefgehad, en die vrouw is met een ander getrouwd Ik had haar nooit over mijn liefde gesproken, want Ik wist, dat zy den ander liefhad. Zij was zeer gelukkig en stier! jong. Toen heb ik al myn liefde overgebracht op een kind, een meisje; zij is nu een volwassen vrouw en als hetmogeiyk is, houd ik nog meer van haar dar. haar eigen vader." Plotseling keek hij op en zag St. Vincent naar den grond staren, alsof maken daalt in veler gemoed neder. Maar daarnevens wekt December maand ook weder nieuwe vreugde in het hart der ouders door de aanschou wing van het heden een blijde kin- derrij stralend van uitgelaten vroolijk heid, hetzij geschaard rondom den grooten Vriend uit het verre land van Spanje, hetzij hand aan hand zich rijend rondom den boom van vrede en licht. Dan, voor de weer ouderen onder ons, zij die den grijzen en ge bogen ouderdom in den laten avond des levens reeds binnengetreden zijn, voor dezulken stemt de laatste maand van het jaar het diep gevoeld accoord van beruslkm en vergankelijkheid, van vergetelheid en vrede voor altoos. Hoe wonderlijk komt in Winter maand de natuur daarbuiten met deze weemoedige aandoeningen overeen. Het grauwe rouwkleed waarmede zij zich heeft omhangen, doet alles aan schouwen in een somber en naar geestig licht. De schaarsche zonne stralen vermogen nauwelijks den aanblik op veld en wegen, op stam en heg te verhelderen over de straten der steden hangt in de zonlooze De cemberdagen een grijze somberheid en in de huizen dringt het flauwe daglicht ter nauwernood een luttel aantal uren door, of reeds staat de nacht gereed het met zijn zwarte vlerken te omhullen. Koude en regen vlagen, vorst en sneeuwbuien, grim migheid en ijzige winden, het wisselt gestadig af. Dan gevoelt de mensch voor alles behoefte aan iets, dat hem die narigheid daarbuiten vergoedt en doet vergeten; en de huiselijke gezelligheid, de warme stemming in de binnenkamer, de vriendelijke aan blik van het haardvuur, de koesterende warmte van de kachel, zij worden gretig opgezocht. Dan viert de rechte oud-vaderlandsche huiselijkheid hoog tij in het woonvertrek en doet de anders zoo lange avonden kort vallen. Dat danken wij alsdan die koude grauwe Wintermaand. Maar wij kunnen haar nog meer danken. Immers als straks de kou be gint te strengen en de vaderiandsche waterwegen met een ijsvloer bedekt worden, dan is er geen rechtgeaarde loot van den Nederlandschen stam of het ijsvermaak lokt hem uit huis en op de spiegelgladde winterbaan. Dan ademt alles wat jong en krachtig is de versterkende prikkelende lucht in, dan wordt het lichaam geoefend en gehard dan wordt de dufheid en Jan-Saliegeest een wijle uitgebannen en is het woord aan de oud-Holiandsche rapheid en veerkracht, aan dat schoonste erfdeel onzer vaderen den vastberaden durf en het stramme doorzettingsvermogen, dat eenmaal deze landen tot een ge- meenebest wist te maken, dat mede- telde in de rij der wereldrijken. De Hollandsche wintertijd is voorwaar hy aan andere dingen dacht. „Een wapenstilstand van dwaashe den, St. Vincent?" De correspondent ontrukte zich met moeite aan zyn gedachten en ontdek te, dat de kleine blauwe oogen van den Ier hem doorborend aanzagen. „Ben je een dapper man, Vincent Gedurende een seconde bleven zy elkaar In de oogen zien. En in dat oogenblik had Matt knnnen zweren, dat hy een zwakke flikkering of tril ling zag in de oogen van den man. Hij liet zyn vuist op tafel neerko men met een verbazenden slag. „B| den Hemel, dat ben je nietl" St. Vincent trok de tabaksdoos naar zich toe en rolde een sigarette. Hy deed het met zeer veel zorg, het fyne rijstpapier ritselde in zyn hand, zonder dat deze beefdemaar een roode gloed steeg op van zyn hals, werd donkerder op zijn wangen, kroop voort en verspreidde zich, tot zyn geheele gelaat in vlammen stond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1