VRIJDAG 3 DECEMBER 1915 KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND No. 285 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisslngen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f i.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent 3»s: Firma f. V1K DE VELDE Ir., Kleins Haikl S3, Viissinpn. Telefoon Interc. 10 ADVERTENTIEPRIJS Van I —4 regels 0.40 j voor iedere regel meer 1@ een» Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BS abonnement speciale pr(s Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel Verschpt dagelijks, altgizndirf op Zondag sn aigoniiin iihnds Cbrlstolijki fiestdip De abonnés, in't bezit eener rtlfl A f| gulden bij levens-gulden bij dood Aflf|gulden b9 verlies J l^ftguWen by verlies A flf% gulden bh verlies A r* gulden bö verlies polis, zijn GRATIS verze- li lange ongeschikt- 'ft 11 door %|||l van een hand, |*%|j van glggl vaneen van eiken fcerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken a VU een ongeluk CPUSJ voet ot oog lvU een duim J8.5JJ1J? wflsvinger &i%$ anderen vinger. Bun ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien da verzekerden, voorzien vin geldig plaatsbewlji, een ongeluk bekomen op Ireln, boot ol tram. Pc uHkctrlng wordt gewaarborgd door du „Holl. Mij. Verzak. Bank" In Vergadering van Donderdag. Het schijnt onmogelijk in dit debat over de Staatsbegrooting eenig relief te brengen en wij mogen haast dank baar zijn aan „de Telegraaf" dat dit blad door zijn hartstochtelijk optreden deze discussie in de Kamer eenigen gloed heeft gegeven. AUe leden grijpen dit punt aan om hun meening te zeg gen en om hulde te brengen aan de neutrale pers en om „de Telegraaf" te laken. Ditmaal was het de heer de Beaufort die zijn opvatting uit voerig uiteenzette. Hij vergeleek „De Toekomst" en „Oe Telegraaf." De eerste wordt geredigeerd door wijs- geeren en dat is de reden om den inhoud van het blad niet te gewichtig te nemen. „De Telegraaf" wordt min of meer sensationeel geredigeerd onder het adagium dat de wereld bedrogen wil worden. Vooral moet de Regee ring geen belangrijk cachet aan dit bedrijf geven door het blad te gaan vervolgen. Reclame is uit den booze. Alleen moet men in het buitenland weten, hoe de pers hier te lande on afhankelijk staat en geen contact heeft met de regeering. Geen rechter zou bovendien willen aannemen dat de uitingen van éen blad de neutraliteit van ons land in gevaar kan brengen. Ongeveer in denzelfden geest sprak de heer Nolens, die er op wees dat hier te iande geen officieele of offi- cieuse pers bestaat waardoor de re geering zich uit. En gelukkig meent hij. Iets meer dan de vorige dagen is de politiek naar voren gekomen. Gezocht is naar de beteekenis van het bestand en de beteekenis van de opheffing daarvan. De heer Nolens zei het wel aardigtoen verleden jaar het bestand begon, begreep ieder wat het beteekende; nu 'het voorbij is, begrijpt niemand, wat het was. De passage in de troonrede dat de gewone wetgevende arbeid weer zijn gang kan gaan, komt, meende de heer Nolens, eenigermate in strijd met de onverminderde handhaving van de mobilisatie. Dat kan nu eenmaal niet ontkend worden en daarom is deze afgevaardigde er toe geneigd aan de Regeering te vragen of zij zij het «Jan in comité generaal nadere mededeelingen wil doen om haar standpunt te rechtvaardigen en deze tegenstrijdigheid op te heffen. Veel hoop he.fi hij niet op een goed resultaat, omdat hij begrijpt dat de regeering toch niet meer zegt, dan thans reeds het geval is geweest, in het algemeen meent hq ech er, dat de regeering toeschietelijker moet zijn met haar mededeelingen. Bij den aanvang van den oorlog heeft de Regeeii )g vele ex ra-macht gekregen doch nu zij zeif de gewone wetgeving weer wil ter hand nemen, erkent zij door J". I*. 59.) —o— (SairiX nfMn.) Uit haar smart sprak Lucile de woorden en F rona, de armen om haar heen slaand, schreide aan haar borst en begreep haar. Wat Luciie betreft, de zenuwachtige samentrek king der wenkbrauwen verdween en zij drukte een moederlijke kus, zacht en eerbiedig, op'het haar van het meisje. Een oogenblik slechtstoen trokken de wenkbrauwen zich weer samen, de lippen klemden zich vast beraden opeen en zij schoof Frona van zich af. „Gaat gij irouwen met Gregory St. Vincent Frona schrikte. Haar geheim was slechts veertien dagen oud en geen woord was er over gesproken. „Hoe weet u dat?" „U hebt al geantwoord." Luciie sloeg Frona's open gelaat nauwlettend toch dat de verhouding tusschen Re geering en Kamer weer hersteld is of moet worden. De Kamer heeft haar verantwoordeiykheid tegenover het volk en zy wenscht deze op goede gronden (e kunnen handhaven. Evenals de heer de Savornin Loh- man had ook de heer Nolens gewild dat de regeering nog maar een poosje in den geest van het bestand had doorgewerkt. Er is werk genoeg aan den winkel dat in de neutrale zo te ligt. Tegeiykeriyd hadden wy dan een paar belastingen kunnen uitvinden die noodig waren om het lek In de schatkist te stoppen. Als dat dan alle maal afgeloopen was en de vrede was geteekend, welnu dan konden wy wel eens verder zien. Hy neemt het de regeering niet kwaiyk dat zij haar beloften gaat inwisselen, maar hij zet zy°n meening alleen maar naast die van het Kabinet. Over de grondwetsherziening zal met de Katholieke fractie te praten zyn, indien althans het onderwys- artikel in de herziening is betrokken. Trouwens de heer Nolens twijfelt er niet aan of de regeering zal zeif nog een aanvulling indienen zoodra de definitieve beslissing over de onder- wqs kwestie is gevallen. Van de Invaliditeitswet komt niets terecht, meende de Venlosche afgevaardigde om de eenvoudige reden dat het aan tijd zal ontbreken. Met eenig leedwezen constateerde hij dan dat de arbeiders een viertal jaren hebben moeten wachten op de invoering van Talma's wet, omdat men het goede nog wilde verbeteren, hetgeen niet mogelijk bleek. Reeds nu- kwam de aandrang tot den Minister om te zorgen gereed te zijn met de voor bereidende maatregelen voor de in voering van de wet Talma. Overigens zal de fractie van den heer Nolens gaarne de regeering steunen waar dit kan, zich geheel vrij gevoelend in de booordeeling van de wetsontwerpen die haar zijn voorgelegd of nog zullen worden voorgelegd- De leider der anti-revolutionairen, de heer v. d. Voort van Zqp, heeft slechts één punt behandeld, de ont kenning van het door de linkerzijde geuite verwyt, dat de rechterzyde profijt had gehad van het politieke bestand. Alleen zal misschien de in voering van de Invaliditeitswet Talma misschien een gevolg zijn van het bestand. Overigens verklaarde hy dat zijn fractie het kabinet zal be handelen als een vrijzinnig kabinet, dat een vrijzinnig program wil uit voeren. Wat dit beteekent, weet ieder die in de politiek een beelje (huis is. De heer Bos kan nog maar niet goed verkroppen, dat de regeering de Kamerleden bui en de deur sluit, wanneer het geldt de bespreking van de te nemen maatregelen. Hy heeft gade. „Hoe ik hei weet?" zy lachte bitter. „Als een man plotseling iemands armen verlaat, de lippen nog vochtig van de laatste kussen en den mond nog vol van de laatste leugens „En - „Den weg vergeet, om tot die ar men terug te keeren." „Zoo?" Hst bloed der Welses bruiste op en droogde als een heete zon de tranen in haar oogen, die plotseling fonkelden van toorn. „Dus dat is het, waarvoor u kwam. Ik had het kunnen gissen, als ik beter ge luisterd had naar de praatjes van Dawson." „Het is niet te laat." Lucile's lip krulde zich. „En het is uw gewoonte." „En ik zal er 1 in 't vervolg aan denken. Wat is het is het uw plan, mij te vertellen, wat hy vooru geweest is Laat mij dan zeggen, dat het nutteloos is. Hij Is een man, zooals u en ik vrouwen zijn." „Neen", loog Lucile, haar verbazing verbergend. „Ik had niet gedacht, dat eenige daad van hem eenigen invloed op u zou hebben. Ik wist, dat u te groot was daarvoor. Maar hebt u aan my gedacht?" dat al vaak gezegd en ditmaal heeft hy het nog eens herhaald. Vooral wil hij niet dat het publiek den in druk zal hebben dat de Kamer in dagen van spanning een overtollige fraaiigheid is. Vooral het departe ment van oorlog liet de Kamer zonder eenige mededeeiing. De regeering heeft daardoor getoond niet de natio nale kracht te zien die in de volks vertegenwoordiging schuilt. Wel is getracht de Kamerleden in de levensmiddelencemmissie te plaat sen om zoodoende een schyn van contact te wekken, die in werkeiyk- heid eer de Kamerleden bindt in hun vryheid dan hen wijzer maakt. Hij heeft zelf indertijd bedankt voor het lidmaatschap, omdat hy dit sys teem verkeerd achtte. In de econo mische politiek wil de heer Bos dat meer direct wordt gesteund dan in direct beschermd door een stelsel van uitvoerverboden. Beide stelsels worden nu gevolgd, doch naar het oordeel van den heer Bos moet vooral naar dlrecten steun worden gestreeld, gelijk by de bruinbroodvootziening is geschied. De grondwetsherziening heeft na tuurlijk zyn sympathie by de belas- tingontwerpen houdt hy voor de li quidatie van de crisisuitgaven, vast aan een heffing-ln-eens. Ten slotte wees hy Nederland op zijn groote taak na den oorlog, waarby het op eigen volkskracht zal zyn aangewezen. Gedeeltelijk uit jaloezie, gedeelte lijk uit de algemeene stemming waar in de oorlogvoerende mogendheden verkeeren, is Nederland op dit oogen blik niet geliefd .-.i het buitenland. Straks als de oorlog voorby is, zal ons land moeien handelen met een half verwoeste wereld, die verre van opgewekt is. Het zal dan een harde tijd zijn voor ons land en wy moeten ons bewust zijn dat alles dient ge daan te worden om althans financieel sterk fe staan. Op den laten middag hield de heer Van den Tempel zijn maiden-speech over de tijdelijke werkeloosheids- verzekering, teneinde de regeering te waarschuwen tegen wijziging der bestaande regeling. Deze afgevaar digde spreekt me! de vaardigheid van een volksspreker. Een vraag van belang stelde de heer Kooien, die wilde weten hoe de mi nister de tekorten tijdelijk dekt totdat de belasting-ontwerpen zullen zyn aangenomen. Voor de saiarisverbetering van de ryksambtenaren, speciaal voor de on- derwyzers, plettte de heer Ketelaar. Ten slotte fluisterde de heer Bichon van l|se!monde een lange rede, waar van weinig tot ons doordrong- Hij wilde het blauw in de Nederlandsche vlag in oranje wijzigen om verwar ring te voorkomenhij wil voorls Frona's hart klopte wild voor een oogenblik. Toen strekte zij de armen uit, alsof zij den man, waarover ze spraken, aan Lucile wilde overgeven." „Op en top uw vaderriep Lucile uit. „O, jullie onmogeiyke Welses „Maar hij is u niet waardig, Frona Welse," ging zq voort, „Mij wel. Hij is geen aardig man, noch een groot noch een goed man. Zyn liefde kan niet vergeleken worden by die van u. Bah Hij heeft geen liefde, hq weet niet wat liefde is; hartstocht, van de een oi andere soort, is het beste, waarop hij kan aanspraak maken. En dien hebt u niet noodig. Het is op zijn best alles, wat hij u geven kan. En u, zeg, wat wilt u hem geven Uzeif Een on gehoorde verspilling Maar uw va- der's gele—" „Ga niet voort, of ik moet weige ren, naar u te luisteren. Het is ver keerd van u." Zoo deed Frona haar zwijgen en toen, inconsequent, zooals zelfs de verstandigste vrouw zijn kan, „en wat kan de vrouw Lucile hem geven „Eenige weinige wilde oogenblik- ken," was het gereede antwoord; oificieele communiqué's in de Staats couranten is tegen het zitting ne men van Kamerleden in commissies, omdat zq daardoor hun vrijheid ver liezen. Verkeerd vindl hy ook dat zy zich inlaten met sollicitanten, evenals dat het geval is met ambte naren. Hy wist daarvan eenige sterke staaltjes te noemen. De secretaris-generaal van Landbouw is commissaris van een bouwgrond- maatschappy, die toevallig aan Water staat een duur terrein verkocht. Zoo iets keurde hij af. Hst aanstaand comité-generaal. Het comité-generaal der Tweede Kamer inzake de mogeiykheid van geheele of gedeeiteiyke demobilisatie schqnt te zuilen worden aangevraagd ais de verschillende sprekers by het algemeen begrootingsdebat in eersten termyn het woord zullen hebben ge voerd, -dus alvorens van de Regee- ringstafel de verschillende sprekers zullen worden beantwoord. Staatsbegrooting 1916. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk buiteniandsche zaken. Wq ontleenen er het volgende aan: Dat de wijze, waarop hy het be heer over zyn departement voert, ver trouwen by de Kamer wekt, strekt den minister tot voldoening, te meer waar dat oordeel gepaard gaat met waardeering van den arbeid zijner ambtenaren, wier onvermoeide werk zaamheid een niet te overschatten steun voor hem is. Officieele weerlegging van onjuiste voorstellingen in het buitenland om trent de mate waarin de oorlog al dan niet materieele voordeelen voor ons land oplevert, ligt slechts ten deele op den weg der regeering. Waar feiten genoemd worden, die met de waarheid in strijd zijn, zorgt de re geering voor ambtelijke tegenspraak; waar het beschouwingen geldt leent de officieele weg zich niet tot zoo danige weerlegging. Tegen nauwere samenwerking tus schen volksvertegenwoordiging en Regeering zou de Minister niet gekant zyn, indien zy kon plaats hebben zon der te kort te doen aan de onmisbare vrijheid van actie in de dageiijksche leiding der buiteniandsche betrekkin gen, eene vrijheid die niet mag worden belemmerd door de besluiteloosheid, welke uit gedeeltelijke verantwoor delijkheid zou voortspruiten. Juist in het afgeloopen jaar heeft de Minister meer dan ooit te voren geschied was, de Staten-Generaal op de hoogte ge steld van het door de Regeering ge- „een brandende vulkaan van geluk en dan de smarten der hel wat hij verdient, evenais ik. Zoo wordt het evenwicht bewaard en alles is goed." „Maar maar „Want er is een duivel in hem," ging zq voort, „een verlakkende dui vel, die my verrukt, en dien u nooit kennen zult, dit geve de hemel 1 Want u hebt geen duivelde mijne komt met den zynen overeen. Ik ben vrij, te bekennen, dat de geheele zaak slechts een aantrekking is. Er is niets biyvends in hem noch in mij. En dit is het mooist, het evenwicht wordt niet verbroken. Frona lag achterover in haar stoel en sloeg haar bezoekster kalm gade. Lucile wachtte, [tot zy spreken zou. Het was zeer stil in de kamer. „Wel vroeg Lucile eindeiyk op zachten, 'vreemden toon, terwyi zy .opstond om haar man'e! aan te doen. „Niets. Ik wachtte alleen maar." „Ik ben klaar." „Laat mij dan zeggen, dat ik u niet begrijp," zei Frona koel. „Ik kan uw beweegreden niet vatten. Er is een klank van bitterheid inblies wat u gezegd hebt. Echter, hiervan ben ik volgde beleid. Hy is voornemens daarmede voort te gaan, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Hy vraagt geen blind vertrouwen, doch wel het vertrouwen, dat hy, zonder af te wyken van de ïyn tot nog toe door hem ge volgd, de buiteniandsche politiek blijft leiden in overeenstemming met der. nationalen wil, gelqk deze zich in en buiten de Kamers geopenbaard heeft. Nieuwe voorschriften nopens den vorm en den inhoud van de Neder landsche buiteniandsche paspoorten, alsmede van de consulaire paspoorten, zqn bereids door den minister vastge steld. Voor een waarschuwing aan de Ne derlandsche arbeiders, dat zy van te rugkomst in het vaderland op eik door hen gewild oogenbik, in verband met maatregelen door oorlogvoerende mogendheden genomen of te nemen, niet steeds zeker kunnen zyn, is er naar de meening van den minister voor het oogenblik geen reden. Ten gevolge van den oorlog zyn Nederlanders zoowel in Rynland en Westfalen als elders In Duitschiand en andere landen in behoeftige om standigheden geraakt. De Nederiand- landsche consulaire ambtenaren daar te lande zijn gemachtigd om voor zoo ver dit noodig blijkt te zyn, aan deze Nederlanders onderstand te verleenen. Rotterdam in 1914. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente Rotterdam over 1914. Het verslag memoreert in de eerste plaats de toevoeging van den Hoek van Holland aan Rotterdam. De bevolking nam toe met 36.708 personen en verminderde met 23.543 personen en bedroeg op 31 December 1914231.289 mannen en 241.239 vrou wen. Totaal 472 520 personen. Hier van behoorden tot de Ned. Herv. ge meente 248 015, de Gereformeerde kerken 32.227, de Roomsch-Katholie ken 118.461, de Ned. Israëlietische ge meente 10.568. de Ev. Luthersche gemeente 9611, de Chr. Ger. ge meente 5783 tot geen kerkelqke ge zindte behoorden 29.732, terwyi de overigen over verschillende kerkelijke gemeenten verdeeld waren. Het aantal geboorten bedr. 13.727 en 503 levenloos aangegevenen. Het aantal sterfgevallen was 5061, het aan tal echtscheidingen 225. Onder de levend geborenen waren 497 onwettige en onder de levenloos geborenen 42. Onder de geboorten kwamen voor 150 tweeling-geboorten en 1 drieling geboorte. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 62.038, voordeProv. Staten 61.845 en voor den gemeen teraad 60128. zeker: om de een of andere onbe- grypeiyke redert is u vandaag onwaar geweest jegens uzelf. Vraag me niet verder, want, zooals ik al zei, ik weet niet waar of hoe toch ben ik er van overtuigd. Dit weet ik, u is niet de Lucile, die ik aan het houtpad by de rivier ontmoet heb. Dat was de ware Lucile, hoe weinig ik toen ook van haar gezien heb. De vrouw, die hier vandaag is, is een vreemde vrouw. Ik ken haar niet. Soms scheen het my toe, dat het Lucile was, maar dan weer niet. Deze vrouw heeft ge logen, gelogen tot my en wel over zichzelf gelogen. Wat zij van den man gezegd heeft, dat is in het ergste ge val slechts een opinie. Het kan zijn, dat zy omtrent hem ook gelogen heeft. De kans, dat zq het gedaan heeft, is zelfs zeer groot. Wat denkt n van dit alles „Dat u een zeer knap verstandig meisje zyt, Frona. Dat u soms meer waarheid spreekt, dan u weet, en dat u op andere tyden blinder zijl, dan u droomt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1