DONDERDAG 3 DECEMBER «-= No. 284 1915 ilipfsFint» f. ¥AB DE ÏÏIOE lt„ Kisine Harkt 58, ïlissipa. Iginfoon Inters. 10 faschijst dsgilijh, mmM ep Zondag in slgiM uMi ü&rSstslij&i Wip GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent igÉ ADVERTENTIEPRIJS Vant—4 regels 0.40 j voor iedere regei meer 1» een* Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. 3$ abonnement speciale prfi Reclames 2® ct. per regel Dienstaanbiedingen ea -aanvragen 5 ct per regel De abonnés, in't bezit eener Agulden bii levens" gulden bij dood Q^lf) gulden bfi verlies J gulden bij verlies gulden bij verlies^ ff gulden bij verlies polls, zijn ORATIS verze- /lIBgSg lange ongeschikt- »^S| door van een hand, |»Ï|J van 11811 van eer. van eiken Icerd tegen ongelukken voor: heid tot werken t \3 een ongeluk IflPv voet of oog JLfti» "je een duim js.U'ïj' wijsvinger JUw anderen vingsr. ïsn ulliteerlngen «orden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vin geldig plsitsbe«$s, een ongeluk bekomen ep trein, boot o! tram, De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Roil, ftlg. Verzak, Bank" te Schtedagt ONVEILIGHEID VAARWATER. Schieto efeningen. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekend dat op 6 en zoo noodig ook op 7 December a.s. schietoefeningen zullen gehouden worden van het fort te IJmuiden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 2 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. De oorlog aan het Kabinet Is door den heer de Savornin Lohman open lijk verklaard. Vooral met de Invali- diteits verzekering, die al het werk van Minister Talma finaal afkeurt, beeft de regeering den politieken strijd z.i. heropend. Weliswaar zal de Christelijk-Historische partij niet op een crisis aansturen, omdat zij deze onder de huidige omstandigheden niet wenschelijk acht, doch zij wenscht geen spoedbestellingen gereed te maken m.a.w. het gaat haar niet aan of het plan der regeering op den door haar gestelden tijd zal gereed zijn ge bracht. Hi;rmede is de kans voor de grond wetsherziening aanmerkelijk gedaald. Sinds vele jaren heeft de hoeveel heid werk die voor de Kamer ter behandeling gereed ligt, zich opge hoopt. Inplaats van deze hoeveelheid eens aan te pakken heeft deze Re geering ze verdubbeld en zij wenscht dat de uitvoering van haar eigen werk zal voorgaan. De grondwetsherziening raakt vele vitale punten van onze constitutie, waarvoor nog geen alge meen vaststaande beginselen bestaan die de herziening tot een nationale maken. In de belasting-ontwerpen liggen vele belangrijke sociale wets ontwerpen vast, zoodat ook deze aan de belasting-ontwerpen moeten voor afgaan. De regeering weet het dusde rechterzijde zal haar niet tegenwerken, doch een hartelijke medewerking is evenmin te wachten, wat wil zeggen dat het alles zeer iangzaam zal gaan en dat er ten slotte zeer weinig tot stand zal komen. Geheel in tegenstelling met dit standpunt heeft de heer Schaper het Kabinet van harte steun toegezegd voor de grondwetsherziening, omdat deze het algemeen kiesrecht zal door J. 58—o— (ïatrult verboden.) Met éen enkelen oogopslag nam Lucile alles in zich op, Fiona met uitgestoken hand glimlachend op den voorgrond, de keurige toilettafel, de eenvoudige versierselen, de duizend meisjesachtige kleinighedenen ter wijl de gezonde liefelijkheid ervan tot haar doordrong, doemde haar eigen meisjestijd voor haar op en deed haar pijn. Toen deed ze haar best, doof en blind te zijn voor de uileriijke dingen. „Ik ben blij, dat u gekomen is," «i Frona. Ik had u zoo graag terug willen zien, en maar doe die zwa- ren mantel toch af, alsjeblieft. Wat is hij dik en wat prachtig bont, en de afwerking is ook zoo mooi I" Ja, uit Siberië." Een geschenk van St. Vincent, wilde Lucile er bij voe gen, maar inplaats daarvan zei ze brengen. Liever had hij ook het alge meen Vrouwenkiesrecht er in opge nomen gezien. Feitelijk was dit het belangrijkste punt in de rede van den heer Schaper die in deze vergadering voortging de lange rij kleine punten met een even lange rij aan te vullen. Hij critiseerde de houding der rech terzijde, speciaal dr. Kuyper, die z.i. bezig is den onderwijsvrede onmo gelijk te maken. Eén enkei punt raakte de Kamer zelf. Er gaan geruchten, zegt de heer Schaper, dat een Kamerlid, dat min of meer officieele vertegenwoordiger was in den vreemde, is teruggeroe pen, en dat een ander lid als lid eener levensmiddelen-commissie zich aan speculatie zou hebben schuldig gemaakt. Hij achtte een onderzoek naar de juistheid van deze geruchten gewenscht voor de eer van de Kamer. Over de houding die de regeering rnoel aannemen tegenover het op treden var, een enkei blad, dat zich tegen de regeering keert en zelfs tot insinuaties overgaat, zijn de geleerden het niet eens. De heer Tydeman wil vooral dat de tegeering niet meer relief aan deze persuitlatingen moet geven door ze te achtervolgen. Alleen dient men in het buitenland te weten dat bij ons de verhouding tusschen regeering en pers anders is dan el ders. De heer de Savornin Lohman wil krachtiger optreden van de re geering. „De Telegraaf" zou beweerd hebben dat er een geheim tractaat bestaat tusschen Duitschland en Ne derland. Indien dit niet zoo is en de Minister van Binnenlandsche Za ken interrumpeerde dat een dergelijk tractaat absoluut niet bestaat dan dient de regeering den perfiden leu genaar aan de kaak stellen. Evenals de eerste twee redevoe ringen was ook die van den heer Tydeman zeer vaal en tam. Ook hier werden slechts de meest: belangrijke puntjes even aangeroerd en slechts even belicht. Eenige beschouwingen, over den economischen toestand, een praatje over het goedkoope tarwe brood, dat niet bestemd is voor de gegoeden en ten slotte een afwijzing van het verband, dat gelegd wordt tusschen de kiesrechtkwestie en het onderwijsart kei. Ten aanzien van het vrouwenkiesrecht gaat de Regeering reeds te ver naar den zin van den Tieischen afgevaardigde. Overigens werkt hij natuurlijk gaarne mede aan deze herziening. Wat de belasting- ontwerpen betreft, meent de heer Tydeman dat deze vóór het einde van 1916 afgehandeld moeten zijn opdat in het voorjaar 1917 de grond wetsherziening kan volgen. Er zal wel niemand zijn dig gelooft dat dit zal gebeuren. Voorop dient te gaan de behande ling van de ouderdomsrente en dat „De Siberiërs hebben nog niet ge leerd, luchtig over hun werk te loo- pen, zooals u weet." Zij viel neer in den lagen schom melstoel met een aangeboren Beval ligheid, welke Frona, die zooveel hield van schoonheid op elk gebied, wel moest opvallen, en mei trotsch opgeheven hoofd en zwijgend luis terde zij naar Frona, terwijl de minu ten voorbijtikten en met onpersoonlijk vermaak nam zij Frop.a's moeite waar, om het gesprek gaande te houden. „Waarvoor is zij toch gekomen?" vroeg Frona zich af, terwijl zij praatte over bont en het weder en allerlei onverschillige dingen. „Als u niet iets zegt, Lucile, word ik zenuwachtig," waagde zij eindelijk in wanhoop. „Is er iets gebeurd Lucile ging naar den schoorsteen mantel en zag tusschen de snuisterijen een klein miniatuurtje van Frona. „Is u dat Hoe oud waart u „Zestien." „Een sylphide, maar een koude, Noorsche." „Het bloed wordtjbij ons laat warm," zei Frona maar is „Daarom niet minder warm," zei wel met het oog op de mogelijk heid dat de Eerste Kamer het ont werp verwerpt. Dan moeten maat regelen getroffen worden in verband met de fatate data in de wetten van Talma. Overigens staat de heer Tydeman het denkbeeld voor zoo spoedig mo gelijk in de onmiddellijke tekorten var, de schatkist te voorzien. Daarna kan het grondslagen stelsel worden behandeld. Ten slotte pleitte de heer Hels- dingen salaris-verbetering voor de rijksambtenaren met een lange motie aan het eind. In de Avondvergadering was de begrooting van Justitie aan de orde, nadat het wetsontwerp inzake de reclasseerlng van ontslagen gevan genen was afgedaan. Dit laatste ont werp was een gevolg van het wets ontwerp in zake de voorwaardelijke strafopvolging. Het jaren lang ge vraagde is daarmede bereiktde Staat neemt weer de reclasseerlng ter hand. 't Zal wel wat duur worden en daar om had de heer Eerdmans liever meer steun willen geven aan particuliere vereenigingen. Ook de heer van Raalte vreesde voor duur-worden. Atleen de heer van Wijnbergen had allen lof: De Minister zal het nieuwe instituut houden boven bepaalde posien. In plaats van zeven zal hij voorioopig vijf met zorg gekozen ambtenaren aanstellen. Bij de justitie-begrooting kwam de heer Beumer nog eens op de lljk- verbrandingskwesiie terug. Z.i. geeft het bekende arrest van den Hoogen Raad geen aanleid'ng cm de crema tie toe te laten. Dit juridisch betoog heeft alleen academische waarde en als zoodanig staat het vrijwel buiten de practljk des levens, 't Is moeilijk voor een jurist om zich neer te leg gen bij een arrest, dat bovendien in strijd is met 's mans levensbeginselen. De heer Van Vuuren bereed zijn oude stokpaardje de kwestie van de onttrekking van kinderen aan de ouderlijke macht en in verband daar mede de beperkende bepalingen die aan het contact tusschen de ontzette ouders en de kinderen werden gesteld. Deze bepalingen bevatten z. i. een te scherpe siraf voor de ouders. Het denkbeeld van den heer Schim v. d. Loeff, een handelsregister, vond een verdediger in den heer Aaiberse, die voorts aandrong op spoed met de behandeling van het wetsontwerp op de onrechtmatige daad. De overige discussie, die van den heer Mendels, bood geen enkel punt tot nadere betichting. Lucile lachend. „En hoe oud is u nu „Twintig." „Twiniig," herhaalde Lucile iang zaam. „Twintig," en ging weer zitten. „U is twintig en ik ben vier-en-twin tig-" „Zoo weinig verschil „Maar ons bloed wordt vroeg warm." En in haar stem was de smart over den ospeilbaren afgrond tusschen haar beiden, die door geen vier jaar ge dempt kon worden." Frona kon haar ergernis nauwelijks verbergen. Lucile ging weer naar den spiegel, bekeek nog eens het portretje en keerde weer terug. „Wat denkt u van liefde vroeg zij op eens, terwijl een glimlach zich over haar gelaat verspreidde. „Liefde stamelde het meisje. „Ja, liefde. Wat weet u ervan Wat denkt u ervan Een stroom van definities, gloeiend en rooskleurig, kwam haar op de lip pen, maar Frona verwierp ze alle en antwoordde eenvoudig: „Liefde is opoffering." „Heel goed opoffering. En, nu, loont het de moeite?" Marinebegroeting. Het voorioopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over hoofdstuk marine der Staatsbegrooting voor 1916 Hieraan is het volgende ontleend Men informeerde wanneer de kiel der kiuisers zal worden gelegd en waarin de oorzaak te zoeken is van dezen uiterst tragen gang van zaken. Zijn de contracten reeds geteekend en wanneer zullen de schepen volgens deze gereed zijn? In verband met de geruchten be treffende opdracht van den bouw der kruisers aan de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en de Kon. Mij. „De Schelde" alhier, terwij! de Maat schappij Feyenoord schadeloos zou worden gesteld, oordeelde men het waarschijnlijk, dat indien de schepen door de combinatie „de Schelde" Feyenoord waren gebouwd, de bouw som lager zou zijn geweest. Men vroeg, indien dit juist is, hoeveel het verschil bedroeg en wat de motieven der regeering zijn geweest om over dit verschil heen te stappen. Gaarne vernam men den loop der onderhandelingen en wilde weten of de ontwerpen van het departement dan wel van een of meer firma's af komstig zijn. Ook werd inzage der contracten op prijs gesteld en zou men gaarne ver nemen of bouw op verschillende werven verschil in kosten medebrengt. Is de prijs beïnvloed door de huidige stijging in prijs van materialen Nog rees de vraag of bij aanbouw van volgende schepen van dit type, op nieuw een royalty zou moeten wor den betaald voor het gebruik maken van in den vreemde gemaakte plannen. Men stelde de vraag hoe de minis ter zich van den bouw der volgende kruisers en onderzeebooten zal ver zekeren, als het te verwachten is dat zich de gelegenheid voor bouw op Nederlandsche werven vooreerst niet meer zal voordoen. Wat is omtrent de termijnen van aanbouw bepaald Vervolgens zou men gaarne weten welk systeem van turbines op deze kruisers zal worden toegepist en het rtut bepleit van gear-turbines. Voorts vertrouwde men, dat reke ning zou worden gehouden met de eischen, die aan het verblijf van het mindere personeel mogen worden ge steld. Men zou alsnog gaarne de volgende vragen beantwoord willen zien lo. Is in de contracten een bepaling opge nomen voor het gevai de schepen niet een snelheid van 30 mijl halen 2o. Hoe groot is de waterverplaat sing, die ten slotte de schepen zul len hebben en in welken toestand van toelading en hoe groot zal de werkingssfeer zijn varende van af den „Ja, natuurlijk doet het dat. Wie kan daaraan twijfelen?" Luclle's oogen lachten spottend. „Waarom lacht u vroeg Frona. „Zie naar mij, Frona." Lucile stond rechtop voor haar en haar gezicht gloeide. „Ik ben vier-en-twintig. Niet zoo heel leelijk; niet zoo heel dom. Ik heb een hart. ik heb goed rood bloed en warm. En ik heb bemind. Ik weet niet meer hoeveel tranen die dwaasheid me gekost heeft. Ik weet alleen, dat ik het duur betaald heb." „Maar toch," zoo nam Frona het warm op, de prijs was de belooning. Liefde mag feilbaar zijn, toch hebt u liefgehadwat wilt u meer Dienende, zelfvergetende liefde i" zei Lucite met spottenden glimlach. „O! U is onbillijk en onwaar." „Dat ben ik niet", hield Lucile flink vei. „U zult me verteilen, dat u het weet, dat u met open oogen het leven is doorgegaan dat ofschoon u slechts de lippen aan den rand van den be ker der liefde gezet hebt, u toch den smaak tot den bodem toe geraden hebt en dat de smaak goed is! En o, Frona, ik weet hetju is echt vrouwelijk en breed van opvatting, en normalen diepgang totdat de brand stof verbruikt is 3o. Hoe hoog zul len de kosten zijn voor het eene en voor het andere schip zonder bewa pening, munitie en waardetooze dee- len en met deze inbegrepen Hoeveel bedraagt de extra-reserve munitie en wat is hiervan de prijs Is er ook reserve geschut besteld voor deze schepen 4o. Hoeveel duurder per ton water verplaatsing in volledig uitgerusten toestand zullen deze schepen zijn dan de Zeven Provinciën, een schip van bijna gelijke grootte en hoe hoog is het percentage waarmede door hoo- gere materiaalprijzen alleen de kost prijs verhoogd moet worden gere kend 5o. Veronderstellend dat de prijs der kruisers hoog is, wat door de on zekere tijdsomstandigheden wordt ver oorzaakt, vroeg men of de minister niet een normaien prijs had kunnen bedingen met een toeslag, gebaseeerd op den marktprijs van het hoofdma teriaal, het staal. Ook omtrent den bouw van de vier onderzeebooten ontving men gaarne eenige inlichtingen. Sommige leden achtten het onjuist, niet alle van het zelfde type te bouwen. Is het waar dat twee der booten door de Kon. Mij. „de Schelde" en twee door Feijenoord zullen geleverd worden Zal de vaartsnelheid van alle booten gelijk zijn Verschillende leden drongen aan op bewapening en betreurden, dat geen grooter type boot verkozen was omdat nu ook de pantsering moet uit blijven. Vooral met het oog op den dienst in Ned. Indië achtten zij een grooter type gewenscht. Candidatuur Tweede Kamer. Naar wordt gemeld worden de volgende candidaten genoemd als lid voor de Tweede Kamer in de vacature van jhr. mr. O. van Nispen totSeve- naar, die zitting had voor Nijmegen. Het zijn n.m. de oud-minister Kolk man, het oud-kamerlid Pastoors, de heer P. Dobbelman, industrieel te Nijmegen en lid der Prov. Staten van Gelderland en de heer Engels, ambte naar der K. S. A. ie Leiden. Groote promotie. Naar de „Avondp." verneemt, is binnenkort een groote promotie te verwachten bij het wapen der infan terie, vooral in den kapiteinsrang. Handelsschool vereenigingen. Te Rotterdam is een Bond van Neder!. Handelsschool-vereenigingen opgericht. Het doel van dezen bond is het behartigen van de belangen van leerlingen en oud leerlingen van Handelsscholen in Nederland, hetwelk hij zich voorstelt te bereiken door het ieent niet het oor aan kleine dingen, maar" zij bracht een vinger naar het voorhoofd „het is aiies hier. Het is niets dan een hoofdbrouwsel en de geuren hebben u bedwelmd. Maar houd het grondsop over, keer den beker om en zeg dan nog, dat het goed smaakt. Neen, de Hemel vergeve me I" riep zij hartstochtelijk. „Er be staat nog mooie, groote liefde. U ver dient geen namaak, maar een mooie, schitterende liefde." Frona volgde weer haar oude ge woonte, en haar hand gleed langs Lucile's arm, tot de handen ineen la gen. „U zegt dingen, die ik voel, dat verkeerd zijn toch mag ik er niet op antwoorden. Ik kan wel, maar hoe durf lk Ik durf niet enkel gedachten tegenover uw feilen stellen, lk, die zoo weinig geleefd hebt, kostte die zoo veel geleefd heeft, niet in theo rie logenstraffen." „Want hij, die meer levers heeit dan éen, moet meer levens dan éen sterven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1